Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

luthien.k
26. jan 2012

@kaja73 člověče, ale hleny ve stolici = příznak ABKM 😉

kaja73
26. jan 2012

@luthien.k Ale mne nic ine nie je ,ziadne problemy a mlieko som pila na litre denne az do Patkovej diety 😝- a jogurty mi toto robia malo a acidko vobec.

luthien.k
26. jan 2012

@kaja73 vysvětlit to bohužel neumím, ale kam.zyk by mohla 🙂

lu777
26. jan 2012

@luthien.k no přímo to spolu asi nesouvisí ale je to určitá porucha v imunitě když něco netoleruje...

s tím zahleněním taky nevím, já i zkoušela vysadit sladké, to je snad můj jedinej hřích, jinak se snažím jíst dost zdravě a i mi to poměrně chutná ale prostě ty poslední 2 roky s těma prckam a bez hlídání jsou náročný, už se vždycky těším až si večer něco dám 😅 😔 zas nejím uzeniny prakticky vůbec, nekouřím, nepiju alkohol taky skoro vůbec, ale jako kdybych věděla že mi to pomůže, tak se vzdám čehokoli už 😝

jako kdybych vypila čtvrt litru mlíka třeba denně samotnýho tak mě to určo zahlení, to i cítím... ale jinak zas tak mega rozdíl nevidím jestli mám jogurt nebo kousek sýra nebo ne...

luthien.k
26. jan 2012

@lu777 opravdu to s imunitou nijak nesouvisí, lakt. intolerance je porucha trávení, nemá to imunologický podklad. Je to jeden z omylů dosti lidí, že si myslí, že intolerance souvisí s imunitou, ale nesouvizí, jsou to obvykle enzymatické deficience (chybí nějaký enzym, co umí tu látku zpracovat) nebo jsou to metabolické poruchy a tak. Můžou být vrozené i získané... Ale s imunitou nic 😉

lu777
26. jan 2012

@luthien.k no já nevím jak obecně ale u nás tu souvislost vidím, je možný že to je kvůli tomu že má to IgA nižší... do roka byla naprosto zdravá, růžový tvářičky, super prospívající na všech frontách... pak chytla tu střevní chřipku a od tý doby je bledule s kruhy pod očima, sem tam teda růžový tváře má, teď asi po dvou měsících měla, ale ty kruhy pod očima má pořád...
prostě v tom těle není něco v pořádku no, to jde vidět

a blbý prostě je že stačí aby pak někdo dal omylem třeba něco s laktozou a má průjem a to už pak samo na imunitu vliv má...
plus taky třeba tím že plno věcí nemůže, tak jsem jí dala věci který bych dala až později dřív (citrusy některý, med, sezam apod. ), z čehož nejsem nadšená ale už jsem nevěděla co jí nabídnout při její vybíravosti.... snažím se toho dávat málo ale přijde mi že těch alternativ který nemají žádný mínus je fakt minimum....

luthien.k
26. jan 2012

@lu777 no nejsem doktor, to je fakt, ale mám hodně nastudováno o těchto věcech, takže vím, že infekt může být spouštěč problémů s imunitou (infekt spolu s některými léky může spustit autoimunitu - že tělo začne bojovat samo proti sobě, což se může projevit různě...), to samozřejmě může, střevní infekt může spustit i tu laktózovou intoleranci, to je taky pravda - takže podle mě - to, že nemůže jíst i ty další věci (to jí dělá co?) je problém odlišný od schopnosti trávit laktózu. Nejspíš. Ale to je spíš všechno otázka pro dobrého gastroenterologa a imunologa, nejlépe v jednom 😀

lu777
26. jan 2012

@luthien.k nj jenže v západní medicíně je všecko zvlášť 😀 což mě dycky baví 😅

no to že nemůže jíst některý věci to jí prostě dráždí střeva, takže hodně kaká a kdybych to nestopla tak pak má průjem... starší to měl taky, ale ten na to byl citlivější (ale zas neměl žádný jiný problém a jedl opravdu výborně).. ptala jsem se na to doktorky a řekla mi že do 3 let minimálně je to normální, že nesnese třeba papriku, rozinky apod, jen minimální množství.... zkoušela jsem pak staršímu tehdy mixovat zase (byly mu skoro 2 roky) a dávat měkká jídla apod. a fakt to pomohlo..... ty střeva jsou prostě asi dlouho nedozrálý mi přijde, než jdou do školy...
ono kdo nemá citlivější žaludek v rodině, tak to třeba nepozná, dítě jen víc kaká a jinak nic, tak není potřeba to řešit, ale kdo má slabší žaludek tak to může spustit postupně až průjem jako to bylo u nás....

lu777
26. jan 2012

zajímavý článek 😉
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/intolerance-na...

zkoušel jste někdo tu laktázu, kterou tam zmiňují?

luthien.k
27. jan 2012

@lu777 v tom čllánku je plno nesmyslů. Za prvé že bývá často atopický ekzém - intol. lakt. se NIKDY neprojevuje ekzémem. Obtížná diagnostikovatelnost? Další nesmysl, je celá série testů a 100% lze potvrdit biopsií střeva. O špatném trávení obecně a pálení žáhy také čtu prvně... Laktázu tu určitě některá děvčata dávala, už při kojení, já ji doporučila onehdá jednomu tatínkovi hispánského původu, který má skutečně nulový obsah tohoto enzymu v těle, aby mohl brát svoje léky obsahující laktózu a je moc spokojený 🙂
Já osobně bych do toho šla také jen z těch dvou důvodů - abych mohla kojit dítě s lakt. intolerancí nebo když bych brala léky. Někdo si dělá pomocí toho doma z normálního mléka bezlaktózové, kdyby to mělo vyjít levněji, tak proč ne, ale jinak by to bylo o testování množství laktázy vs.množství zkonzumovaného mléčného výrobku (čili pokus - omyl) a do toho bych s dítětem nešla. Ale třeba dostaneš jiné praktické rady 😉

8zabka83
27. jan 2012

Ahoj maminky chcem sa opýtať mám 5m dcérku, ktorá mi zvracia všetko mliečne a odmieta mlieko ked mala mesiac mali sme rotavírus vtedy pila bezlaktozové mlieko ale ked rotavírus prešiel dali nám Nutrilon obyčajný a teraz mi zvracia, hnačkuje a odmieta všetko mliečne a aj ked to spapá, tak sa jej to vracia a občas to celé vyvráti a to nevravím o tých zvukoch čo jej idú z bruška a je neskutočne zaplynená...Ako sa zisťuje intolerancia u takých malých detičiek? ďakujem

luthien.k
27. jan 2012

@8zabka83 okamžitě bych se vrátila k bezlaktózovému mléku nebo možná ještě lépe Nutrilon alergy digestive care, kdyby měla problém i s mléčnou bílkovinou, pokud to pomůže, je to nejlepší test...

lu777
27. jan 2012

@luthien.k já nevím ale moje mamka tu intoleranci má taky a má celkově slabý trávení a pálení žáhy.....
s tím ekzémem nevím, ale možná jsou případy kdy se to ještě kříží s nějakou alergií na něco, takže pak to může asi souviset s tím...

my když byly v té poradně tak malé dělali testy a tam se nic neukázalo ale už dopředu mi řekli, že některým dětem se to v krvi neukazuje, důležité je jestli na to reaguje nebo ne.... takže podle mě se to tak jednoduše opravdu nediagnostikuje ... my byly u 3 doktorů a pak jsem si už vydupala poradnu a ta byla vcelku na dvě věci 😅
v podstatě mi tam řekli, že v krvi se to ukázat nemusí, hlavní je pozorování dítěte jak reaguje na jídla a i to co snese je těžko říct, to je taky pokus-omyl.... tak nějak nevím proč jsme ji tam stresovali odběrem 😠

lu777
27. jan 2012

@8zabka83 určitě bych přešla na bezlaktozovou dietu a na tom chvíli vydržela...
my měli něco podobného jen to bylo asi ve 13 měsících a byla to jen lehká střevní chřipka a od té doby problém s laktozou.... na dietě je zatím asi 9 měsíců, zkoušely jsme 2x něco dát maliličko s laktozou a hned zas jely průjmy, stačila i lžička jogurtu..... jinak se jí ale trávení hooodně zlepšilo, takže na jaře po 2. narozeninách seberu odvahu a zkusím dát kousínek něčeho co má nízkou laktozu, eidam nebo tak

luthien.k
27. jan 2012

@lu777 pálení žáhy, to je typický příznak refluxu, ale ne lakt. intolerance (i když vyloučené to asi není) a ekzém skutečně při čistě lakt. intoleranci není, to mi můžeš věřit, přeščetla jsem toho hodně, nejen na netu, mám doma i slušnou knihovničku už....

Diagnostika opravdu je celkem dostupná, je otázkou, co z ní se dá použít na malé děti.
Osvědčené zdroje informací:
http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt&p_sub=into...
nebo
http://nemoci.vitalion.cz/laktozova-intolerance/

lu777
27. jan 2012

@luthien.k jj, já myslím, že při čisté lakt. intoleranci ekzém není... právě jsem myslela že je možné že u někoho se to může křížit ještě s něčím jiným a pak by tam k tomu problém s kůží být mohl.... znám právě děti co mají toho vícero 😒

uf ty testy znějí vesměs děsně 😝 ale já když si to přečtu tak třeba moje mamka je opravdu jasná okamžitě z toho popisu....
naopak naše malá by to mohla být buď vrozené po ní a nebo získané po té lehké střevní chřipce.... uvidíme

u sebe netuším, popisu moc neodpovídám ale je možné že jsem holt v počáteční fázi kdy to není ještě tak jasné, myslím, že časem se k tomu taky dopracuju... každopádně co tak sleduju tak mnoho starších lidí si musí konzumaci mléka hlídat, např. to nemohou večer nebo samotné a jen určité množství.... přesně jak tam píšou

mamusia
2. feb 2012

Ahojte,
zostal mi matovy Laktazan,ak by ste mali niekto zaujem 68 tabletiek za 7eur.

ewellina
30. máj 2012

Vedel by mi tu, prosím, niekto poradiť, ako nahradiť vápnik, keď je potrebné vylúčiť mlieko zo stravy? Viem, že pri intol. laktózy sa niektoré mliečne výrobky môžu, ale my by sme mali vylúčiť mlieko úplne, pretože vec nám komplikujú ešte iné zdravotné problémy. Moja malá má rok a pol.

vodouska
4. jún 2012

Nas maly od 3tydnu narozeni zvracel,blil tak 20 za den, mel porad krece v brisku a prakticky porad mel az hystericke zachvaty place, okolo 6mesice dostal strasne zacpy, bez projimadla se nevykakal. V 10mesicich jsme mu dali sojove mlicko a specialne pripravene laktobacilky (nechat po zatrepani 15min. namnozit a pak vypit v sojovem mliku) a do tydne mel pokoj. Uplne jsme vynechali mlecne vyrobky a davame vse pouze sojove, nebo pouzivame ryzove mleko, take rostlinne margariny, sojovou smetanu, kazdy den laktobacilky a maly je v pohode.
Laktoza je take v materskem mlece, a ve zvirecich mlekach. Muze zpusobovat jak prujem tak zacpu a krece v brisku.

ewellina
7. jún 2012

@luthien.k Vďaka. 🙂

ewellina
7. jún 2012

Ešte sa chcem opýtať, v ktorom obchode dostanem kúpiť to bezlaktózové mlieko, čo rajo vraj vyrába...?

miranda77
12. jún 2012

@vodouska tak mi mámě asi také intoleranci mléčného cukru - naše dcera od narození má bolesti břicha ... nadýmání, zácpa, občasné zvracení ... Mudr. udělal všechny testy a vše negativní už podruhé - nicméně jsme vyřadili mléčné výrobky a zdá se to být lepší ... tak teď jdu studovat, jestli má dostatek vápníku :o ... místo mléka kravského používáme sojové, rýžové a ovesné ... jenže to sojové váže hodně hliníku 😠

lu777
22. jún 2012

@miranda77 pokud nemá alergii na mléčnou bílkovinu ale intoleranci laktozy, tak se dá používat bezlaktozové mléko Nestle AL 110, koupí se v lékárně a tam je normálně vápník

jinak ahoj

jdu se zeptat jestli se vám někomu stalo že po čase dítě tolerovalo mléčné výrobky? mně tvrdili u dr že vyrůst z laktozové intolerance se moc nedá... ale manžel koupil dceři před 2 dny omylem normální zmrzlinu, smetanovou a jí nic nebylo! přitom jsem ji 2x za poslední 3 měsíce testovala (kousíčkem eidamu, kde jsem se dočetla že je nejnižší obsah laktozy) a měla průjem za pár hodin... tak jsem z toho zmatená....
nejvíc když tohle začalo (před 15 měsíci) reagovala na jogurt, takže teď netuším čím ji otestovat... eidam před necelými 2 měsíci nesnesla, tak asi jí dát ten jogurt??
nerada bych jí způsobila nějaké problémy 😔 takže netuším kolik jí toho dát... třeba 3 lžičky ???

díky za jakékoli info... u dr. se jí to neukázalo v krvi a někde jsem se dočetla, že je možné že se střevo pročistí a pak to může zase tolerovat... ale nevím nevím, protože ona nesnesla pak z mléka fakt už nic, ani třeba lžičku Lučiny 😕 je možné aby byl takový obrat, že najednou snese celou zmrzlinu?? jsem z toho zmatená....

lu777
22. jún 2012

@ewellina aha tak teď to čtu, že jste měli vyloučit všecko mléko...
vápník je i v jiných potravinách ale v jiném množství - např. květák, banán, některé luštěniny, sušené meruňky, mořské řasy apod...... holt v tom nížším věku se to nahrazuje hůř, protože nemůžeš dát třeba ořechy, mandle a některé věci některé děti tak lehce nestráví, takže je potřeba víc zkoušet a hledat apod...
tady je jedna tabulka
http://www.krasojizda.cz/vapnik-v-potravinach-k...

miranda77
1. júl 2012

@lu777 díky za tip ... my jsme teď v Globu objevili značku LACTO- ... mají bez laktozové jogurty, máslo, tvaroh, šlehačku a samozřejmě i mléko !!! I cena my přišla docela přijatelná (jogurt za 15,-Kč) ...

bekulkamama
2. júl 2012

holky prosím dotaz nemáte zkušennosti s aloe vera a podávání dětem s alegrií na laktozu a abkm?

lu777
13. júl 2012

ahoj

tak jsem se odvážila dát malé nejdřív eidam a dobrý, tak po asi 2 týdnech dostala trochu tvarohu a taky dobrý, teď měla párkrát jogurt a zatím nic.... nemůžu tomu pořád věřit, pokaždé když jí něco dám, tak mám pocit, že jí bude zase zle.... divím se, že tak dlouho reagovala i na kostičku eidamu třeba a najednou všecko ok?
no u dětí je asi možné všecko 😕 😕 ještě pořád tomu nemůžu uvěřit 🙂

@miranda77 v Intersparu je značka Minus L a tam mají jogurty asi za 10 Kč, taky zakysanou smetanu, máslo, mléko.... tvaroh a šlehačku a další věci jsem taky chodívala kupovat do obchodu www.mlekobezlaktozy.cz, dá se i objednat online a dovezou...
a teď jsem koukala že mají bezlaktozové mléko i v Bille
@bekulkamama to jsem nikdy neslyšela, že by na to mohlo pomoct aloe 😕 já co jsem slyšela, tak řešit se to nedá jinak než dietou a to jsem zkoumala kdeco... některým dětem se to zmírní, hodně jich z toho vyroste... my měly dietu asi 16 měsíců plnou, teď jedeme částečnou pro jistotu zatím....

miranda77
13. júl 2012

@lu777 děkuji za tip - Interspar je pro nás v kraji v nedohlednu, i ten globus je přes 20km... tak jedině ten zásilkový obchod ...

bekulkamama
17. júl 2012

@lu777 no ono to taky nevyléčí tu nemoc jen to pomůže prý dát do pořádku střeva, ale malýmu to stejně nějak nesedělo :-/