Má cumlík negatívny vplyv na kojenie?

matken
24. jún 2011

Mate prosim niekto negativnu skusenost s pouzivanim cumlika a nasledne ovplyvnenim dojcenia? Nasa malinka ma mesiac, zo zaciatku som sa cumliku vyhybala, ale teraz ho pouzivame na zaspinkavanie a ukludnenie obcas. Dakujem!

gilmorka
9. júl 2013

@demo okrem toho ked mi ani v noci trosku nevyprazdni prsniky, tak nebude co pit. Ved mat kazdy prsnik vyprazdneny 3 x za den to na produkciu bohvie co nie je.

gilmorka
9. júl 2013

@demo a tebe dieta tiez bojkotovalo prsnik? ci nie?

demo
9. júl 2013

@gilmorka nechcem spochybnovat, co pises, iba ponukam inu optiku: lenze ty nevies, preco ona pribera. Mozno vobec nepribera iba vdaka nocnemu kojeniu, mozno by priberala aj tak. Mozno aj napriek vsetkemu tomu streckovaniu pije tolko kolko potrebuje. A mozno, ked ju nechas v noci spat tolko, kolko ona potrebuje, nebude ani robit problemy cez den. Podla mna je to vysoko pravdepodobne. Ved deti nie su samovrahovia a ak nemaju iny problem, tak piju tolko, kolko potrebuju. U nas bol problem v tom, ze na zaciatku mal syn akokeby slabsi saci reflex a ja som navyse samozrejme tym padom mala menej mlieka. Takto to diagnostikovala laktacna poradkyna. Ked som si nakopla laktaciu tym satavari, tak z toho bol zapal prsnika, lebo nebol dopyt. Akurat ze teraz to vidim inak, mozno tiez pil presne tolko, kolko potreboval. A ze pomalsie priberal, bolo tiez zrejme dane inymi dovodmi (napr.genetika). Ak dieta pribera, tak treba prestat fantazirovat. Hovorim, odstavovala som v presvedceni, ze on ani nic nepije a pozri ho. Zda sa ze pil az az. Hoci som vobec ani nepocula nejake hltanie, fakt som si bola ista, ze uz mlieko nemam.
Pokracuj teda v ponukani obidvoch prsnikov. to je jedine,co mozes urobit pre svoj dobry pocit. Ked nebude chciet, takto nejako prekusni. Po odstaveni som nekojila tri tyzdne a aj tak bolo kopec mlieka. je to samozrejme bezne, ale mna to neskutocne prekvapilo 🙂.

demo
9. júl 2013

@demo Po troch mesiacoch so sa ako-tak prestala stresovat a skusila som to nechat na nom samom. A fungovalo to. Aj s nejakymi krizami, problemami, skrucanim sa na prsniku, odmietanim prsnika a pod. vecami. ja neviem, to asi k tomu patri alebo co. Inak dost pomoze, ked uz zacne jedavat prikrmy. Vtedy som sa upokojila uplne, uz nehrozila smrt vyhladovanim, vzdy bola moznost najest sa normalneho jedla 🙂

gilmorka
9. júl 2013

@demo ja ked som odstavila syna po 22 mesiacoch, tak som mala naliatejsie prsia jeden den, potom som uz nemusela ani odsavat a mlieko sa stracalo. Ale mala sa sprava uplne inak ako on, takze uz ani neporovnavam. Len viem, ako vyzera dieta co ma zaujem o prsnik. On mal az moc 🙂 Ved dako bude,snad za par dni zas bude zlepsenie. Sme ako na hupacke uz dlho, tak ked sme teraz dole, hadam to pojde hore.

gilmorka
9. júl 2013

@demo ved aj ja netrpezlivo cakam na pol rok.

demo
9. júl 2013

@gilmorka Takto to bolo pri prvom synovi. Po odstaveni som vobec nemala naliate prsia. Vidis, ziadne racionalne vysvetlenie nie je. Preto ani netreba po nom patrat 🙂. Ak teda dieta prosperuje. No to sa mi teraz lahko mudruje, ked nekojim.

gilmorka
9. júl 2013

@demo ja viem, aj ja rada radim ked viem a mozem. Ale prezivat to teraz na vlastnej kozi je tazke. Drz palce 🙂

demo
9. júl 2013

@gilmorka Drzim. Som rada ze uz nekojim, nejako mi nebolo dopriate si to bezstarostne uzit 🙂

gilmorka
9. júl 2013

@demo ved to. szna som od yaciatku dokrmovala kvoli cisarskemu pomalemu nabehu mlieka, az v 7 .m sme sa zbavili flaskya kojili sa dalej. Az potom som si to trosku uzivala, ked mal po roku. A ked som ho odstavila, oplakavala som to tri dni a od zabudol za pol dna 🙂
A mala prvy mesiac papala krasne, bez prikrmovania, tiez po cisarskom. Taka som na seba bola hrda, ze to ide. A po mesiaci strajk a zas hlava v smutku.

mamina321
10. júl 2013

@gilmorka citala som par stran dozadu a ze mas liek costi, ja som tiez vsemozne veci robila aby som zvysila produkciu, proste som to mala v hlave ze maly asi malo papa a asi papal dost, a tak som si chodila kupovat do roznych lekarni costi, uzivala som to asi tri tyzdne, aj bolo mlieka dost, ale co ti poviem, opuchli mi neuveritelne clenky,jeden totalne ako taka velka papuca, proste zadrziavala som tekutiny, cela som bola opuchnuta a tiez ak mas nejaku chorobu, ktora ta trapi obcas alebo bezne tak sa ti tym liekom moze zhorsit, ja mam problemy s klbami a odvtedy sa mi spustili bolesti klbov, potom som si nadavala ako blazon, ci mi uz nacisto sibe. ved ci uz s mm alebo prikrmovanim, alebo aj mm aj um, dolezita je spokojna a vyrovnana matka a to sa potom podpise aj na spokojnom dietati, ale na to som prisla az neskoro.

gilmorka
10. júl 2013

@mamina321 dik za radu. Neberiem to. Aj ked na zaludok som to mala pred par rokmi ale v beznom davkovani.
Ide o to, ze UM by som mohla dokrmit jedine z flasky a to je pri dojceni riziko.

mamina321
10. júl 2013

@gilmorka to riziko je, ale ide o to ci sa chces mordovat a trapit, alebo chcete byt obe spokojne. ako myslim ze to s dojcenim vydrzite, uz ked ste doteraz vydrzali, ale netreba to prehanat za kazdu cenu, keby dieta nepriberalo, neprospievalo tak jasne ze budes riesit aj inak, ale tebe prospieva, rastie, pribera, ja by som sa az tak netrapila, ved kojene dieta nepotrebuje na jednu davku az tak vela, a urcite neporovnavat podla davkovania na obale s UM. A tiez by som ju v noci nechala vyspat, skusala si to? nejedla ti potom viac rano alebo cez den? a tiez je teplo, mozno jej nechuti az take pit, radsej castejsie a menej. viem ze lahko sa davaju rady, tiez som preskakala vselico s malym, a ked sam na sebe a dietati nezakusis tak je tazko radit. verim ze to ustojite!

gilmorka
10. júl 2013

@mamina321 praveze predminulu noc som spala tvrdo a napapala som ju len o 22.30 aj to len trosku glgala a rano som ju dokazala nakrmit az o pol 8 a aj to zo zaciatku vystrajala ze nechce. A cely den ledva jedla, bola som z toho aj dost vystrasena. Dnes uz jedla lepsie, aj ked som nevazila tak nemam sajn kolko.

mamina321
11. júl 2013

@gilmorka dobre robis ze nevazis, vahu vyhod von oknom pre istotu nech ta to nelaka! aj ked viem ze ako matku ta to trapi ze ju nemozes poriadne nakrmit, ale su rozne deticky, mozno sa vie rychlo najest a hotovo. ja som mala tiez ceckosa a ked som aj niekam isla tak som na navsteve aj polhodku-hodku sedela separe v inej izbe co jedol a kamoska ma zase takeho co je hotovy snad do 3-5 min.

beton
11. júl 2013

@gilmorka podla ucinku. mozesskusat znizovat postupne a uvidis. ale su baby, co to beru aj rok. nie plnu davku ale aspon jednu denne. ak je teda objektivny dovod, ze treba laktaciu podporit. necitala som dalsie prispevky, bo akurat vyrazame na dovolenku, ale aspon som odpovedala na tvoju otazku.

liviadanova
11. júl 2013

rozhodne áno

gilmorka
11. júl 2013

@beton dakujem. Len par dni som.brala 3x3 ale nemalo to vyznam, do malej som to tlacila a dva dni obcas aj grckala, bolo to na nu moc. Jej tych 550 ml staci zrejme, aj na priberanie. Len skoda toho stylu akym to mliecko pije. Tak beriem len 3x1 nech to trochu podporim ked papa tak nepravidelne a divoko.
Peknu dovolenku zelam

bambinecko
2. aug 2013

@beton keby som sa mala znova rozhodnúť, už by som cumlík nedala..náš príbeh začal už v pôrodnici, keď mi kvôli vpadnutým bradavkám odporučili klobúčiky. bola som rada, lebo sa mi aj napriek sekcii pekne rozbehlo mliečko..lenže hneď ako sme prišli domov, mi začali krvácať bradavky..detská doktorka aj internet ma uistili, že bábätku to neškodí, tak som dojčila ďalej, s tým, že som sa snažila bradavky na striedačku preliečovať. potom som sa ale dočítala, že krvácanie a aj občasné bolesti bruška, čo sme vtedy mávali, mozu byť spôsobené práve klobúčikmi, tak som kontaktovala laktačnú poradkyňu (malý mal vtedy 12 dní), ktorá mi pomocou cievky vysvetlila, ako na to a v priebehu pár dní sme sa už krásne (aj keď nie bez bolesti) dojčili 🙂 tiež ma vystríhala pred cumlíkom a ja že jasné, nechcem dávať cumlík...no ale bolo koze dobre, išla sa na ľad šmýkať...každý sa ma pýtal, či malý má cumlík, lebo je to veľká pomoc pre matku a nech len skúsim, veď možno ho ani nebude chcieť..veľmi som váhala, lebo som nechcela ohroziť dojčenie..tak som hľadala info, ako môže cumlík zle pôsobiť. našla som len to, že sa ním umelo predlžujú intervaly dojčenia a tým matka stráca mlieko. povedala som si, že na to si dám pozor a keď bol raz malý viac plačlivý, vopchala dudel do úst a teda neprotestoval. to mal 3 a pol týždňa. všetko bolo super, malinký mal nového kamaráta, ktorý ho ukľudnil na spinkanie, sem tam zabavil keď mama nemala čas...až takmer po mesiaci som si uvedomila súvislosť medzi "kamošom" a spôsobom, akým malý otvára pusinku pri papaní, zobáčik o veľkosti 0,5*0,5 cm, že nasypte prášok a zalejte vodou... dojčenie je pre mňa malá nočná mora, bradavky doráňané, keď sa mi ich ako tak podarí preliečiť (mastička multi-mam, ktorá mi veľmi pomáha) zase ma malinký "nahryzne" snažím sa ho vždy presvedčiť, aby otvoril väčšie ústa, niekedy sa mi podarí trafiť, niekedy ich zase zavrie a chytí len bradavku a zase krvácame..bolesť hrozná, ale tá by mi tak nevadila, ako keď zase vidím krv, čo mu tečie z úst..alebo čierna stolica v plienke :( vždy sa zamýšľam, naozaj mu to neškodí? taký malinký žalúdoček a musí sa s takým vysporiadavať.. už týždeň mu cumlík dávam len na noc a aj s tým chcem skončiť, len mam teraz dilemu, pomôže to? dá sa ho naučiť otvárať pusu, je na to nejaký "hmat"? ďalší problém je, že jazyk nemá položený na ďasienkach, ale stiahnutý vnútri..tým ma ešte viac nahryzáva..dá sa aj to nejako nacvičiť? včera si začal cmúľať palček tak váham, či mu cumlík nevrátim..

beton
2. aug 2013

@bambinecko nacvik spracneho prisavania sa robi cim hrubsim prstom. vopchas do pusinky nechtom nadol hlboko a zatlacas dole na jazyk. on by mal jazyckom obalit prst a zacat ho sat. potom sa pokusit preniest na prsnik. cumlik do toho uz urcite nemotaj ani na noc. zas ho to len zmatie. je to ovelkej trpezlivosti. ale da sa, ak si za tym ides. toto, co pises je zvycajne len zaciatok. potom prichadza odmietanie prsnika a dojcenia az uplne odstavenie. a bola by to skoda. tak trenujte a drzim palce. a tiez verim, ze tvoja skusenist bude vystrahou dalsim mamickam.

zuzcami
8. sep 2015

@dankakk Ahoj...ja mam ten isty problem. Ked som si to uvedomila, ze nase problemy sposobilo pouzivanie cumla (sice len kratke, nieco vyse tyzdna). Mala pusinka, cmukanie a velmi silne stlacanie.
Ako si to riesila? Nas cumel je uz odlozeny a kazdeho som upovedomila, ze mu ho nechcem davat, lebo sa malemu pokazilo prisatie. Takze uz len sa dojcit a dufat, ze zlozvyky pominu? Ci na to existuju nejake finty?
Dakujem za kazdu radu! 🙂

slivocka4
12. aug 2016

@gilmorka mali sme aj obcas mame s dcerkou taky isty strajkovy problem...dokedy Vam dojcenie potom vydrzalo? 🙂

gilmorka
12. aug 2016

@slivocka4 tri mesiace som este dojcila, potom som zacala cez den odsavat a dojcila len v noci. Tak sme fungovali do jej 16 mesiacov. Ale aj z flasky to mlieko pila divoko, so zabavanim, nesustredenim sa na flasku.

babatkoo
12. aug 2016

U nas nemal ziadny NEGATIVNY vplyv na dojcenie ani dudel, ani flase (viac znaciek). Dojdim uz 15 mesiacov. Maly si sam od seba po dojceni da do ust dudel a spinka. Materske mliecko pijaval z flasky bez problemov. Ako sa vravi 100 ludi 100 chuti. Kazde dieta je ine. Mojmu nevadilo nic a inemu vadi vsetko. Treba vyskusat 🙂

zuzcami
12. aug 2016

Ja som sa neskor kdesi docitala, ze s cumlikom sa nema zacinat prvych 9 (asi to bolo 9) tyzdnov. Aby to teda nemalo vplyv na prisatie. Nieco v tom zmysle, ze je babo male nevie rozdiel..teda ze sa lahsie necha popliect a bradavku saje ako cumel.

maarlie
12. aug 2016

u nás bez vplyvu 😉 rovnako aj fľaše, 3 mesiace som dokrmovala po každom kojení, 4. mesiac na noc a potom už len kojenie doteraz (má 18,5 mesiaca)

hradnapani
12. aug 2016

@bambinecko na otvorenie vacsej pusinky mi raz jedna laktacna ukazala jeden hmat, ktory u nas vzdy funguje. neviem to ho vsak presne popisat, ale je to tak, ze hlavku chytim do svojej ruky tak, ze ju mam akoby polozenu na dlani, a moje prsty su pod uskami a hlavku mu trochu zaklonim dozadu. Vtedy sa ovela lepsie prisaje a otvori vacsie usta. Najlepsie, keby ti to laktacna ukazala, lebo viem, ze su aj ine finty.
Pri druhom dietati cumlikujeme a zatial bez problemov. lekarka ma sice vystrihala, aby som to nerobila, ale nevladala som ho mat stale na sebe, plus starostlivost o starsieho, takze...

hradnapani
12. aug 2016

@bambinecko jeej, ale to je vlastne stara tema. Ako ste to napokon teda dobojovali?

bambinecko
13. aug 2016

@hradnapani úprimne, po prečítaní príspevku, že mám byť na výstrahu iným mamičkám som si dobre porevala a už nikdy nepýtala od nikoho radu týkajúcu sa tejto témy..

dali sme cumeľ preč. neviem, či to pomohlo, bradavky mi na striedačku krvácali až do 5 mesiacov malého, odvtedy už vôbec. dojčila som do 18 mesiacov, už potom bez problémov, dokonca s radosťou.
teraz máme 13 mesačné dievčatko, už v pôrodnici mi trošku popraskali bradavky, ale potom už dobre. neviem, či na to malo vplyv to, že jej strihli uzdičku alebo to, že som ju nechala samú si zobrať bradavku (predtým som sa bála bolesti a vždy som ju prikladala ja).
jaj a ešte, malý si cmúľal palec, pripisovala som to tomu, že som mu zobrala dudel. malej som dudel nikdy do úst nedala a tiež si cmúľa palec..

hradnapani
14. aug 2016

@bambinecko tak ano, niektore odpovede su tu dost drsne a netaktne 😒
Ale fajn, ze sa to potom zlepsilo. Kazde dieta je teda naozaj ine, jednemu ten cumel nepokazi "chut", druhemu ano.