Má cumlík negatívny vplyv na kojenie?

matken
24. jún 2011

Mate prosim niekto negativnu skusenost s pouzivanim cumlika a nasledne ovplyvnenim dojcenia? Nasa malinka ma mesiac, zo zaciatku som sa cumliku vyhybala, ale teraz ho pouzivame na zaspinkavanie a ukludnenie obcas. Dakujem!

beton
18. jún 2013

@1katkas vidim, ze cakas babatko, tak len aby si tomu lepsie rozumela, tak prikladam vysvetlenie tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

ty hovoris, ze nema. ja hovorim, moze mat...
zaujimave by bolo aj vediet, co kto povazuje za negativny vplyv. lebo vacsinou si mamicky myslia, ze ak dietatko, ktore je mladsie ako 2,5 roka sa samo odstavi a odmieta prsnik, ze to nie je problem dojcenia, ale rozhodnutie dietatka. opak je vsak pravdou. ak je dietatko dojcene na poziadanie bez umelych nahrad prsnika (flaska, cumlik, klobucik) a nie je prekrmovane prikrmami namiesto dojcenia, tak sa skor ako v 2,5 roku samo neodstavi. akykolvek zasah z tych, co som vymenovala je negativnym vplyvom na dojcenie. vychadzame zo statistik narodov a krajin, kde su deticky naozaj na dojcenie odkazane, lebo nikto nema peniaze ani na umele nahrady prsnika, ani na um ani na prebytok prikrmov. jednoducho, kde sa do dojcenia nezasahuje a nechava sa na dietati samotnom. v tychto krajinach nie su vynimkou dojcene deti do 5 rokov.
Neberiem Ti, ze si sa s negativnym vplyvom cumlika nestretla. Ani ja som sa s mnohymi vecami este nestretla, ale ak mi ich niekto dobre vysvetli a zargumentuje, tak suhlasim aj s tym, co osobne nepoznam... a to sa netyka len dojcenia 🙂

gilmorka
18. jún 2013

@beton na poradni sme boli min. tyzden. Vazila 5640 g, a presne dnes je to 7 dni, odvazula som si ju akoby sme isli na poradnu, v bodynku a plienke, a mala by pribrala podla doktorky asi 100 g. Ale u doktorky minule sa mi zdalo,ze enjako moc navazili.
Suplementor som chcela kvoli tomu aby som ju nemusela dokrmovat flaskou, ale je to asi zbytocne, ked ju neprisajem na prsnik aby to potom tak pila. Mozno ked prestanem odsavat a ukludnim sa, tak si nieco aj vytiahne zo mna, ale ozaj moc nie. Ja za dve hodiny ked som v klude, tak odsajem asi 50 ml. Ale ked stresujem, ledva 30ml. A prsnik je ozaj taky ze aj rucne uz ide len par kvapiek. A ona nie je ochotna na tom prsniku byt aby tak cucala male mnozstvo.
Ozaj tieto posledne dni uz extremne odmietala. Dnes bola teraz poobede asi ozaj hladna, lebo aj na prsnik isla bdela, aj som jej strekla do pusy a zareagovala, nacucla sa, aj chvilku sala a potom plac. Stale sa nacucavala. Potom som dala cievku, tak tahala asi 30 ml, ale aj to sa potom zacala stale odpajat aj sa zakuckala, asi jej to zas islo rychlo alebo co. Potom som dala 20 ml z flasky, pila to dlho, potom jej to bublalo v hrdle,.

gilmorka
18. jún 2013

@gilmorka podla mojej vahy aj pribera, po troche, ale neviem vlastne z coho, lebo tie dojcenia su ozaj mizerne a kebyze ju nevazim tak si pomyslim ze aspon co to vypila, ale teraz som ju dva dni aj vazila.

gilmorka
18. jún 2013

@beton mam doma 3 balenia costi, stoji za to vyskusat to? nechcem to brat dlhodobo, a takto nakratko myslis ze to ma vyznam?

gilmorka
18. jún 2013

@beton fakt je ze posledne dni som sa uz riadne vystresovala. Ja mam taku psychiku :( a tym som si este pohorsila

gilmorka
18. jún 2013

@beton a neznizila som si tvorbu aj tym ze som davala len z jedneho prsnika? Ze v tom druhom mliecko dlhsie stalo. Lebo to mi radila laktacna, ked mala mala zelenu stolicu. Ale teraz ma par dni peknu horcicovu aj ked vodnatejsiu a to davam z oboch.

beton
18. jún 2013

ano, tym sa tvorba znizuje a kedysi sa to aj odporucalo mamickam, co mali nadprodukciu. ale kedze sa casto stava, ze deticky, co su zvyknute na silny tok potom prsnik odmietaju, tak sa uz od toho postupu upusta. takze ano, mohlo sa stat, ale urcite najviac skody spravi ta flaska. tu uplne vyluc. ak pribera cca 100 g. za tyzden, tak nemas co riesit, to jňe uplne v pohode. vies, dojcenie je v hlave, nie v prsnikoch...to si uvedom. kazdu tvoju naladu, nepokoj, bolest, neistotou, stres dieta na seba prebera a potom aj to dojcenie tak vyzera. takze v prvom rade sa daj dokoy a zacni si verit, lebo dietatko vsetko vie, co sa u teba deje. flasku nedavaj. vidis, ona je asi taky typ dietata, ze chce malicko a vkuse. su take deti, ale meni sa to. a podla vsetkeho si aj nieco vytiahne. ak chces silou mocou dokrmovat, tak cievkou, urcite nie flaskou. A to, kolko odstriekas tiez vobec neries, lebo to nehovoroi nic o tvorbe mliecka. dieta saje inak ako odsavacka alebo ty rucne. niekto neodstireka nic a dieta pribera jedna radost. to vobec nie je smerodajna informacia o mnozstve mliecka. ak by bol na poradni naozaj nizky prirasatok a lekarka by mala problem, tak by som skusila to costi nasadit. no zatial sa mi zda, ze je to ok. hoci je to narocny proces podla toho, ako to popisujes. verim, ze sa to coskoro zlepsi. drzte sa.

boka79
18. jún 2013

@gilmorka
ahoj, ako si pisala, to je mozne, ze ste tym, ze ste nekojili na striedacku znizili tvorbu, bol to aj nas pripad, lebo maly mal reflux a bolo mi odporucene aj dva krat z jedneho a ca kazde tri hodiny menit stranu, cize, ked chcel kazdu hodinu, tak som tri krat dala z jedneho a tym sa znizila tvorba. Teraz uz su ine odporucania - ma sa striedat, bez ohladu na to, kolko vypije pred tym, podla statistik sa tak pri piti z jedneho prsnika vyskytovalo vela strajkov.
Pisala si sice beton, ale chcela som ti napisat moju skusenost. A co sa tyka costi, š balenia na zaciatok je malo, skus zistit, ci ti to nemoze niekto predpisat. nemas nejakeho znameho lekara napr.?keby si bola s ba poradim ti, ale nie si 🙂)

gilmorka
18. jún 2013

@boka79 tak to mi laktacna super poradila :( lebo som citila ze mam jedno stale plnsie lebo druhe som chcela do dna tak som ponukala a ponukala. A druhe stalo :(

boka79
18. jún 2013

@gilmorka
aj mne to vtedy poradilal aktacna pred rokom, ale behom roka sa tie odporucania zmenili , takze ja som tiez mala smolu vtedy, otazka, je ci by to bolo naozaj lepsie , keby som striedala vtedy. Neboj, skus, co ti pisala beton a ja a podari sa, hlavne sa skus ukludnit , ja som si vzdy povedala, ze ked to nepojde, tak to nepojde a bude inak, vzdy som sa ukludnila, ze su aj alternativy a to mi pomohlo tym prejst a bojovat. A skus nemerat, nevazit, nenervovat sa cislami, aj ked sa to lahko hovori. Presne sa viem vzit do tvojej situacie. Ale ked Ta ukludnim, kamaratka mala 8 dni strajk, ze nepil vobec, mal osem mesiacov a zvladli to.Nie si sama , mas podpdru v rodine;;?

gilmorka
18. jún 2013

@boka79 ale teraz su este aj tie horucavy, tak sa o to viac bojim. Snazim sa prikladat,aj teraz uz dve hodiny spi a mrvila sa, tak som bezala a po leziacky sa mi podarilo nacucnut ju na jedno prso, spravila asi 30 pauz, ale to je malicko. Skusila som potom este druhy prsnik ked sa zas trosku mrvila ale to uz sa len slabucko nacucla a ani nepotiahla. A prsia mam aj po troch hodinach uplne ako handry, nic. Predtym som citila az take steklenie, ze sa nalievaju. Ozaj mi ich nevyprazdnuje takymito mini dojceniami. Vcera som si odsavala a potom o dve hodky zas a normalne mi z druheho zacalo tiect, co sa mi uz davno nestalo. A za dve hodky som odsala 70 ml, to bolo uzasne. Ale bola som uvolnena a mala bola s babkou na prechadzke, tak sa dalo odsavat. Ale inak je to tazke, lebo aj malu uspavat, aj odsavat, je to na nervy.
Muz sa uz o mna boji, ze mi zacne sibat :/

boka79
18. jún 2013

@gilmorka
hm, to poynam, aj ja som mala take stavy, vidis, co urobi relax, skus sa uvilnit a bude to, mozno je to uz na spravnej ceste, skus naozaj tie byliny, to by ti mohlo dost dobre pomoct.

gilmorka
18. jún 2013

@boka79 to su tiez kapsule ale samostatne kazda bylinka?

boka79
18. jún 2013

hej len tam zavolas a povies, ze chces kapsle benedict a senovka na dobierku aposlu ti, stoji to dokopy ca 20 euro

slavik
18. jún 2013

@gilmorka benedikt aj senovku predávaju aj baby tu na bazari.

gilmorka
19. jún 2013

@boka79
@slavik pisala som tu na inerat jednej mamicke. Kupim od nej aj sa ozve.

Ja malu neviem od 7 do pol noci vobec zobudit aby potiahla z prsa :( to nie je normalne. Aj prebalim aj prenesiem na vankus,mrvi sa, natahuje, drazdim prsom pusu aj prstom, ona sa mrvi a toci hlavou akoze jej to vadi a ani pusu neotvori. Proste sa neda prikladat dieta takto, to je o.nicom. Ak ju preberiem moc, tiez sa mi na to vykasle. A citim plnsi prsnik a treba ho vyprazdnit nech sa tvori nove, od siedmej z neho nepila a az o jednej sa podarilo trocha.Ach jo

gilmorka
19. jún 2013

tak a teraz dala asi 40 glgov z druheho a to bol vcelku naliaty ako uz davno nie, ved po tych x hodinach. A ona aj tak zaspavala, musela som ju pobadat nech pije
a ani prelozit k dtuhemu nepomohlo, neprebralo ju to. Cize uz ani nocne dojcenie nema vyznam, ona chce spat.

boka79
19. jún 2013

@gilmorka

prilis sa stresujes, o takejto hodine by si mala spat a oddychovat, to mliecku tiez pomaha. Skus ju nebudit, nechaj tak a popripade si sama odsaj pred spanim mlieko, nech sa ti neznizi tvorba a potom ked sa prebudi, jej daj, ked zi bylinky zvysia tvorbu, tak aj mala viacej vypiuje ako 40 glgov a potom sa to bude regulovat samo. Nerataj naozaj glgy, len sa s tym znervoznuje zbytocne a nic sa tym nezlepsie aj tak. Bylinky pomozu, ver mi.

gilmorka
9. júl 2013

@beton ahoj. Prosim poradis, ako dlho sa moze brat senovka a benedikt? mam kapsule od Swanson. Dakujem

demo
9. júl 2013

@gilmorka mala som rovnake problemy, mne osobne tieto byliny nepomohli, ale mnohym ano, takze ak ich uz mas, tak ich uzivaj. Co mi nakoniec pomohlo boli ovsene vlocky. Vsimla som si to nahodou. Vzdy vecer som si vlocky namocila, rano som k nim nastruhala jablcko, nakrajala banan, potom hrozienka, niekedy kokos. Par dni taketo ranajky a mlieka bolo dost.Neviem cim to je,mozno ze vlocky obsahuju fytoestrogen. Druha vec, ktora vyrazne pomohla bolo uzivanie satavari a zapijat teplym mliekom so stipkou kardamonu. Tie vlocky jedavaj uz teraz, tu info o satavari si nechaj v zalohe. A niekde vyssie si sa pytala na costi. To nejedz, je to svinstvo. V mene kojenia sa napchavat liekami mi pride cudne. Dobre je uvedomit si, ze ak sa zene vytvori co i len kvapka mlieka, tak je to jednoznacny dokaz, ze veci funguju ako maju a treba sa uz upokojit a doverovat prirode. Drzim palce

gilmorka
9. júl 2013

@demo mne kapsule zabrali ked som jedla 3x3 z kazdeho. Lenze nebol dopyt,mala jedla ako vzdy len tak tak, takze som si znizila davku ze to nema vyznam,aby sa mi upchal mliekovod alebo co, a jem len 3x1,ze snad aspon to trochu podporim. Len uz dochadzaju tak ze ci mam kupit dalsie balenie neviem. Ked hlavne je casto dojcit a to s malou nejde :( Jedno dojcenie ledva jeden prsnik a na druhy ju nedostanem. Takze na kazdom je po x hodinach. Ak si odsajem a nahodou ma naladu a dostanem ju k prsniku,co skusam kazdu hodniku,zas si vytiahne minimum, no zacarovany kruh :( Len obcas za zadari vystriedat ked sa na prsniku uspava,ale to uz zas nie je par dni ochotna cez den vobec.

demo
9. júl 2013

@gilmorka a pribera?

sonice
9. júl 2013

Moja kmotra prvu dceru kojila 3,5 roka. Mala dudel nevidela. Druhy chlapec dudlik chcel od porodnice, teraz nema ani rok a uz ON vobec nechce sat. Dokonca ho az natahuje,ked ju vidi, ze k nemu ide s prsnikom.

Mala dlhodobe skusenosti s dojcenim, problemy, kre prekonala na zaciatku (bradavky do krvi, zapal,... klasika) napriek tomu dojcila.
Takze druhe dieta malo byt kojene v ovela vacsej pohode, no vdaka cumlu,...

demo
9. júl 2013

@gilmorka precitala som si par tvojich prispevkov vyssie 🙂 a vidim, ze si uz asi na nervy. KOjenie je instinktivna vec, no ale my mame bohuzial (alebo nastastie) aj mozog a vselijake predstavy. Potom sa do toho zamotame a uz neverime ani instinktom ani rozumu. Tiez som vazila, neverila, zdalo sa mi ze pije malo, ze je hladny... Ani velmi nepriberal a tak som to riesila furt dokola az som mala pocit, ze sa z toho nacisto zblaznim. Kojila som do 16 mesiacov a cely ten cas som pochybovala. Nakoniec som odstavila s tym, ze uz aj tak nemam mlieko.Maly vtedy uz pil asi 2-3 krat po asi po pol minutke. A az po odstaveni som uverila, ze mlieka bolo dost 🙂. Lebo som este tri tyzdne bojovala s velkou laktaciou. Takze sa ukazalo, ze cele to peklo na zaciatku a pochybovanie cely cas boli uplne zbytocne.
Inak kojenie z jedneho prsnika a potom po x hodinach (ako pises) z druheho prsnika je standardny postup. To nijako neohrozuje laktaciu. Vsetky moje kamaratky takto kojili. Ja som samozrejme kojila z obidvoch a ak nechcel, tak som bola zufala 🙂

sonice
9. júl 2013

@demo my zeny uz sme tak doblbnute,.. neuveritelne. Moje suky si prosto lahnu a dojcia 7 - 8 steniat, zadne kecy, nejde mi to, boli ma to, mam malo, mam slabe,.. VOBEC O TOM NEHOVORIA 😀

Niekedy je naozaj lepsie nemysliet.

gilmorka
9. júl 2013

@demo pribera. Min. tyzden 180 g. Tento tyzden to bude ale zrejme o dost menej,lebo dnes je extrem. V noci sa mi nechcela nacucnut skoro vobec,len o pol 11 na chvilku jeden prsnik a rano som ju jedva o osmej dostala znova a potom o hodku sa prispala a zas pila. To som si ju ale odvazila, ze ci vobec vypila, a teda teraz doobeda dala 160 ml. Cize dnes mi vypije ak tak, tak nejakych 300 ml mozno. Bezne pije zrejme 500 ml,vcera som ju prvy krat ozaj vazila cely den, a dala 530 ml. Uz ju vazit nebudem, len som chcelavediet ozaj kolko zje. Ked jej staci 550 ml na priberanie, fajn, len ide o styl akym ho do nej musim dostavat :(

demo
9. júl 2013

@sonice ja som si ista, ze pri obidvoch detoch som mala pocas kojenia jednoducho vypnuty mozog. Fungovali iba emocie a tie teda fungovali na plne obratky. A predstavivost - tak ta bezala non-stop. Inak predstavivost je presne to,co nas odlisuje od zvierat. Tam je pes zakopany.

sonice
9. júl 2013

@gilmorka preco ju vazis? vyzera vychudnuto? ma problemy ine - choroba?

Alebo aknic z toho, tak je to uplne zbytocne! Vazne, vidis ako ta to znervoznuje. A uplne zbytocne.

demo
9. júl 2013

@gilmorka ked pribera tak vahu chytro predaj alebo podaruj dalsej nestastnici. Ja som si ju chcela nechat, ale muz sa nasral a zbavil sa jej. A ze v noci nechce pit? Mozno patris ktym stastnym matkam, ktorych dieta chce v noci spat a nie byt atakovane prsnikom 🙂 a este potom byt aj hadzane na vahu 🙂

gilmorka
9. júl 2013

@demo lenze ked a nenaje v noci a cez den streckuje ako aj dnes, tak nezje ani tolko. Ved ona pribera vdaka tomu ze jej ponukam v noci. Nepreberam ju,len ju drazdnim prsnikom a ked sa podari, v polospanku sa naje a papa dalej. Na vahu som ju davala az nad ranom ked uz sa vykecavala takze som ju nijak nestresovala 🙂 ona sa tam rehoce