Môže ísť o silný vypudzovací reflex? Čo s tým?

ivankaj
6. mar 2009

Mam 5tyzdnovu dcerku a trapime sa s travenim, teda konkretne s grganim a stolicou. Po bludeni na nete som prisla na to, ze zrejme ide o silny let down reflex - mala sa casto pri kojeni hneva, potrebuje odgrgnut, papa kratko a hltavo, napije sa aj vela vzduchu a potom je problém dostat ho von - nanosim sa ju cele hodiny, lebo bez odrgnutia nezaspi, budi ju to chudatko. Stolica je riedka a vystrelujuca, casto len za rektalnou rurkou (vyter bol ok), niekedy az peniva. Myslim, ze mlieka nemam extremne vela, ale vzdy pri kojeni citim po chvile ako mala zacne papat napatie a miernu bolest v prsníkoch a potom to uz ide - mala nestiha. Kojim poleziacky, kazde kojenie len z jedneho prsnika, niekedy je to lepsie, no velku zmenu nevidim, akurat cas kojenia sa predlzil na 10-15 min. Velmi ma to trapi, ked ju vidim taku znicenu, ani vela neplace, len strasne stona a mrkoce. Kto mi poradi,co robit? Budem vdacna za kazdu pomoc.

annag
6. mar 2009

ivanka, vyskúšaj rôzne polohy pri dojčení, najmä také, pri ktorých tečie mliečko proti gravitácii , pozri polohu vertikálnu,polohu v ľahu na chrbte, tanečník , aj poloha na boku je dobrá - teda tá, z ktorej dojčíš, len nesmieš byť naklonená nad bábetkom, ono musí byť kolmo na Teba - na prsník, snaž sa o polohy, kedy bude mať hlávku vyššie než telíčko. Takisto si pri dojčení chyť prsník celou dlaňou - prst pôjde zvrchu, dlaň zboku, zvyšné prsty zospodu a celou dlaňou keď budeš cítiť spustenie mliečka zatlač, v tej chvíli pôjde pomalšie . Môžeš urobiť aj to, že keď malá mliečko spustí, odtiahneš ju, striekajúce mliečko odtečie a znovu ju priložíš . Ak ku koncu dojčenia už pije pekne a treba, aby dopila aj posledné zvyšky, tak vtedy naopak prsník stláčaj - keď prestáva aktívne piť, prsník stlač, začne pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, znovu pekne začne piť - vyťahá viac zadného mliečka a bude mať menej problémov. Aj viackrát počas dojčenia ju daj odgrnúť.

Ak si vieš mliečko odsávať, skús si plný prsník odsať a pozoruj, odkiaľ mliečko prudko tečie, niektoré prúdiky budú asi silnejšie než druhé. Potom ju dojči v takej polohe, aby tie silné mliekovody stimulovala najmenej, teda aby tá časť prsníka bola v kútiku pusinky. Skús ju dojčiť v polospánku, aby tak silno nestláčala prsník, nesmie byť príliš hladná.

ivankaj
autor
6. mar 2009

annag, velmi pekne dakujem, skusala som aj polohu na chrbate, ale mam prilis velke a makke prsia, mala by sa tam zadusila 😀 skusala som aj odtihnut malicku, niekedy vsak mlieko vobec nestriekalo, moze to byt, ze aj hltavo pije? da sa nejako aj toto usmernit (okrem toho polospanku)? este raz velmi dakujem

amatula
6. mar 2009

zrovna som ti chcela odporucit annag 🙂 🙂 a ona ma predbehla
kazdopadne sa pri dojceny vzdy obrat na nu,,to je nasa odborna pomoc 😉 😉

ivankaj
autor
6. mar 2009

ano, som tu kratko, ale neda sa to nevsimnut si 🙂

annag
6. mar 2009

ivanka, skús si odsať ten plný prsník a pozoruj ako tečie to mliečko. Môže byť, že nestrieka, ale veľmi tečie. Budeme múdrejšie, ak sa Ti podarí odsať, napíš aj koľko si odsala za akú dobu.

ivankaj
autor
6. mar 2009

ok, potom dam vediet

lienockaa
6. mar 2009

ivankaj-aj ja som mala tento problem na zaciatku kojenia, maly sa na rychlo striekajucom mliecku dusil, fakt nestihal, na prsnik, z ktoreho mi islo mliecko rychlejsie sa velmi jedoval,dokonca ho parkrat celkom odmietol..mala som totiz v tom jednom prsniku viacej mliecka a zrejme aj viac vyvodov, tak to striekalo prudom vacsim ako z druheho..😝

u mna poloha na chrbate tiez nesla kvoli tomu istemu problemu, co mas ty..

skusila som len tu dlan prikladat, ako radi annag a tiez sa trochu zaklonit v polohach posediacky/podkladala som sa vankusmi zozadu/, aby prsnik "nevisel" rovno dietatku do pusy, ale trochu sikmejsie..alebo som kojila v lahu..

ale potesim ta, tento problem casom pominie, tak okolo 3mesiaca uz som ho nemala, jednak maly zosilnel a lepsie stihal pit a jednak prsia sa uz tolko nenalievali..drzim palce!

ivankaj
autor
16. mar 2009

tak som sa dopracovala k tomu odstriekavaniu, vysledok 50 ml za 5 min., nebolo to z úplne plného prsníka, maličká trochu predtým odsala, mlieko aj striekalo v strede bradavky, ale nie velmi silno (jej to vsak moze prekazat - takych 10-15 cm, tak čo na to poviete?

annag
16. mar 2009

ivankaj, odsala si dosť, v noci sa prsníky veľmi nalievajú? Vyteká z nich mliečko aj keď práve nedojčíš? Dokáže prsník vyprázdniť až do dna alebo v ňom evidentne zostáva dosť mliečka? Ak je ho takto veľa, tak začni dojčiť dve dojčenia z jedného prsníka a ďalšie dve z druhého prsníka.

dnada
17. mar 2009

jééé,tak sem sem nakoukla,ze zvědavosti a musím říct,že s lienočkou mocnesouhlasím. Ono se to upraví jak u koho. Dodnes se mi prsa nalévají až sou tvrdé a bolí to a nejen v noci ale i přes den a mlékosamovolně vytéká,bez prsních vložek ani ránu a to je malému víc jak 8 měsíců🙂

ivankaj,už sem to tu kdysi někde psala,můj malej měl porodní váhu 2700g,moctoho najednou nevypil,v porodce při vážení po každém kojení to bylo cca 20-40ml,víc nevypil. A to sem ho kojila tak,že sem musela nejdřív odsát z předního mlíčka cca 50-80ml,aby se vůbec někdy dostal k zadnímu. je pravda,že čím byl větší tím lépe stíhal pít,kojim dodnes na levém prsu ve fotbalové poloze,z toho se mi mléko spouští hůř a i se míň tvoří a z pravého v pololeže na gauči . Když bylmenší a nestíhal bumbat mlíčko,tak se jím aspoň nedusil a vytékalo mu koutkem ven.

jinak sem dnes zkusila změřit za jak dlouho odsaju mlíčko na večerní kašičku a až sem se zalekla 😕 za 7minut sem odsála 140ml a to pouze z pravého prsu 😕 a je fakt,že mě když se mléko spustí stříká metr daleko 😀