Nadprodukcia - dojčené bábätko príliš rýchlo priberá

diana_81
10. júl 2014

Potrebujem poradit ohladom priberania mojho syna a mojej nadprodukcie mliecka. Z prvotneho nepitia par dni v porodnici (zopar krat som mu dala odsate mliecko, po 3 dnoch nebolo treba a prilezitostneho odsavania som sa zbavila uz pred vyse mesiacom) sme sa vypracovali na prvu ligu. Porodnu vahu mal 3.300g ale ked nas pustali z nemocnice mal len 3.000g.

Dnes ma 6 tyzdnov a vazi cez 5.100g (pred 4 dnami). Cize za 5 tyzdnov cez 2 kg. Lekarka povedala ze nie je privelky, ale pribera prilis rychlo ale viac nekomentovala. Doporucila skusit cumlik nech moze sat bez dalsieho jedenia. Laktacna radila dojcenie viackrat z jedneho prsnika a cumlik zvazit (!). Druha laktacna mi radila radsej pokracovat bez zasahov, lebo ze znizenie produkcie moze byt narazove a vymknut sa kontrole a ohrozit dojcenie celkovo, od cumlika ma tiez odradzala. Ze to skratka postupne prejde samo. Kamaratka radila zvacsit odstupy medzi dojceniami a skor ako o dve hodiny nedat ale zabavit drobca.

Maly zo zaciatku grckaval, nastastie to uz lepsie zvladame. Bala som sa ze ma tichy reflux ale bolo to z prejedania. Viem ze na mamila.sk pisu, ze grckanie si netreba vsimat ak dobre pribera a do nadprodukcie moc nezasahovat, ale dlhe nosenie zvislo po kazdom papani, nespanie lebo sa budi na vracajuce sa mliecko, zvysena plynnatost (z hltania, privela cukornateho mliecka?), vecne kakanie a cikanie kvoli kvantam mlieka a prezliekanie pogrckaneho sa nevsimat neda. Ako ste alebo by ste postupovali? nemoze mu prilis rychly rast/priberanie uskodit? Aj nespavost ma trapi, stale mu tecie a ani ududlovat na prse sa nevie a i neustale prebalovanie je o nervy - vzdy ho to preberie ale pokakaneho ho snad nenecham!?!?

Dakujem za rady!

vefi89
10. júl 2014

@diana_81 ahoj, kukala som knižky, čo som chlapcom písala, tak pre ukľudnenie, tiež som mala nadprodukciu (ustúpila len nedávno do normálu), a mladší za prvý mesiac pribral 1,5kg. a tak si veselo priberal, v pol roku sa to pomaličky začalo ustalovať. v pol roku vážil 9,5kg, teraz má pomaly 11 mes a 12kg ako nič. pediater to neriešil, detičky sa nedajú napchať do tabuľky. dieťatko sa ukľudňuje na prsníku, cíti ťa. ja by som cumlík neriešila, ale tým nehovorím, že to nemáš robiť 😉 ja som cumel dala nejak okolo štvrtého mesiaca, keď boli noci už neúnosné a stále potreboval dudlovať. ale na kojenie to vplyv nemalo. keď bol hladný, dostal. sať vedel a vie normálne aj napriek tomu, že má v ústach 1/4 dňa cumel, a z fľašky dostáva vodu. ja to skôr zo svojej skúseností vidím tak, že dieťatko ak príde na luxus fľašky- teda, že sa z nej pije ľahšie atď vtedy pomaličky odmieta prsník.
takže moja rada je, rob tak, ako uznáš za vhodné, určite mu to neublíži, a ani kojeniu, len nedávaj mlieko z fľašky 😉

diana_81
autor
10. júl 2014

@vefi89 dakujem pekne, citala som i tvoju radu ohladom Psyllia na prdiky, i to skusam 🙂. Mne vela ludi vravi ved mu daj ked chce papat, len on podla mna ani papat nechce, ale nema na vyber. Bud plne prso alebo nic. Jasne ze si radsej vyberie dojcenie, aj ked mu tecie a obcas tecie kopcom 🙂 pribera nie lebo je jedak ale asi preto, ze musi. Inak nemoze zacat odmietat prsnik ked sa mi raz produkcia znormalizuje? U vas to ako bolo?

vefi89
10. júl 2014

@diana_81 nepoviem, že sme nemali kritické obdobie, no ustáli sme to 😉 asi dvakrát mal tak, že mu bolo mlieka málo?? alebo, možno ho trápilo niečo iné. každopádne psníky na pocit prázdne, tak som prikladala, nosila, prikladala a nosila 😅
odstriekavaš si mlieko?? alebo odsávaš?

vefi89
10. júl 2014

@diana_81 k tomu psylliu, pomáha? lebo u prvého syna to bolo vykúpenie, u druhého žiaľ nie, a trápili sme sa až pokiaľ som mu nezačala dávať štavy ovocné 😒

luba41
10. júl 2014
veriiii
10. júl 2014

@diana_81 spociatku deti mozu nadmerne priberat, stava sa to casto u deti(ale nie len tych) s nizskou pordnoiu vahou-ich telo je akoby naprogramovane to dohnat..Vas pripad to nebol-3300 g je krasna vaha a schudol 300g to je stale 10% limite.
ja by som nestresovala, detska lekarka predsa nekomentovala.A po 3-4 mesiaci sa priberanie podtupne znizuje u vacsiny deti.za 5 tyzdnov ti pribral 2kg-moze sa stat,ze dalsie 2 pribere malo, a tak to vyde tych priemernych 1kg za mesiac..
Ako casto papa?dozaduje sa krmenia ,alebo mu ponukas?ak to chces velmi velmi riesit, tak skus teda -krmit na rezim , kazde 3 hodiny,ale asi to bude caste,ked uz teraz ho krmis skor nez kazde 2 hod
ja osobne by som pockala do tych 3-4 mesiacov, ci sa to potom z nizi..ono,pokial nekrcka z prekrmenia a nema problemy, tak to nemusi byt az take dramaticke..vela deti takto pribera prve mesiace.....

diana_81
autor
10. júl 2014

@vefi89 uz mesiac ani jedno ani druhe. Ono faktory co mohli mat vplyv na nadprodukciu su mozno dva - starsiu som odstavila az odchodom do porodnice (ale dudlala pred spanim naducho, nemala som mlieko) a asi do 7.6. Som si parkrat denne odsavala. Odvtedy len dojcim na poziadanie ale ani jeden prsnik nevyprazdni na jedno papanie. Vzdy zostane mliecka kopec. Upravuje sa to ale VELMI pomaly.

veriiii
10. júl 2014

@diana_81 a este som chcela napisat-dieta si vie regulovat same tok , cize casom sa to nauci a nadprudkcia by mala klesnut.a est enieco-odsavat pre dkojenim moze vies aj k tomu,ze dietatu zostane vela zadneho mlieka a bude priberat este viac..este mozes skusit ho skor odpojit od prsnika.?ale porad sa slaktazcnou o tom...

diana_81
autor
10. júl 2014

@veriiii ale ako som pisala grcka. Nie na mnozstvo ale vzdy ho to vyrusi. Zobudi. Musim ho prebalit (prebalujemi 12 precikanych plienok denne)... ale otazka je CO urobit? Neviem ci i to kakanie/prdkanie nie je vedlajsi ucinok toho a ci by nebol spokojnejsi s menej mlieckom. Natahovat intervaly nechcem. On jednoznacnechce na prsnik a ine ho neupokoji. Nechat ho plakat nechcem plus zevraj sa tak nahlce este viac vzduchu. Ja mozno len potrebujem uistenue, ze mu to neuskodi na oblicky ci nieco 🙂 inak schudol viac. S 3.000g nas pustili lebo mu vaha zacala stupat.

alikaa
10. júl 2014

@diana_81 Podla mna nemas co riesit, vsetko je v najlepsom poriadku. Moje prve dieta malo porodnu vahu 2 850 g a v 10. tyzdnoch 6.5 kg a nikto z toho vedu nerobil. Keby takto dieta priberalo na UM by to nebolo dobre, ale pri materskom mlieku toto fakt netreba riesit.

horseshoe
10. júl 2014

@diana_81 prosim ta, fakt to absolutne neries to priberanie. co sa tyka grckania, kakania, cikania,prdkania, atd. - ako vravi moj pediater toto vyrusuje viac teba ako samotne dieta a vsetko casom prejde same od seba. 😉 😉
dojci na poziadanie, neries intervaly, spokojnost s menej mlieckom a podobne veci - tvoja velmi dobra produkcia mlieka sa totizto moze sibnutim prutika zmenit na podprodukciu ( ja som to zazila - najpvr nadprodukcia a potom bum nedostatok mlieka - a to su este len problemy, takze vravim z vlastnych skusenosti - nezasahuj do dojcenia nijakym sposobom - je dobre tak, ako to je teraz)
Uzivaj, tes sa z maleho 😉

diana_81
autor
10. júl 2014

@alikaa dik za radu i upokojenie. Ide mi skor i o to, ze sa maly pyta na prsnik a chce sa upokojit. Idylka vsak dlhym grganim, grckanim a pokakanim konci. Proste neviem to dojcenie poriadne vyuzivat na ine funkcie. Hadam sa to csom upravi. Som vdacna, ze mam vela mlieka len tie vedlajsie ucinky nadprodukcie na travenie maleho nam zivot dost strpcuju a stoja vlastne dost vela placu. To je ironia.hm...

diana_81
autor
10. júl 2014

@horseshoe dik - zatnem teda zuby a pockam kym sa nastavime na seba.

horseshoe
10. júl 2014

@diana_81 vravim -vsetko sa upravi same od seba. moj maly prve 3 mesiace reval ako tur - ja som ho neustale nosila a kojila do bludu. A potom cuduj sa svete niekedy okolo 3.mesiaca bum prestalo to same od seba 😉

mimibb
10. júl 2014

@diana_81 Neboj je to normal...moja dcera mala v 6 tyzdnoch 6 kil...z porodnice sme odchadzali s vahou 3200g....v 6 mesiacoch uz vazila 10kil....a v roku 11kg...cize priberanie prestalo... tiez mi vela grckavala lebo sa prepchala a takisto som len ratala kolko krat zhltla vzduch + do toho koliky.... a akonahle mala 4 mes, vsetko sa upravilo....a na to priberanie mi dr povedala, ze keby mi tak priberala z UM ,tak by kazala znizit davky, no ked je to z materskeho mlieka tak je to ok a len sa zasmiala, ze mam asi namiesto mlieka smotanu.. 😀

meluela
10. júl 2014

@diana_81 ahoj, ja by som nijako nezasahovala ... tiez mi pilili vsetci usi ze mi moc rychlo pribera, ze mam davat menej casto moje mliecko a pod.
A potom ked mu rastli zuby prestal poriadne jest, do toho este zacal vela lozit a stavat sa nozky a preto velmi schudol, nastastie mal z coho ... nasledovalo dlhe obdobie nejedactva, teraz v 3.5 rokoch je tak akurat, skor chudci. Neviem co by bolo kebyze ho vtedy ked si urobil "rezervu" nejako obmedzujem v jedeni. Asi by sme skoncili na infuzkach v nemocnici.

denisads
11. júl 2014

ja som cumlik dala, mala som to podobne - dcerka rychlo priberala, mlieko mi tieklo prirychlo, caste grckanie. u nas bol problem hlavne vecer, ked byvala dlhsie hore a nevedela zaspat inak iba pri cucani. takze cucala, prejedla sa, obcas grckala prudom. cumlik jej v tomto prechodne pomohol, kupila som taky malicky novorodenecky z DM. okolo 2 mesiacov sa mi upravila tvorba mlieka a zhruba v tom case zacala cumlik vypluvat, odvtedy fungujeme bez neho, aj grckanie preslo.

diana_81
autor
12. júl 2014

@denisads dakujem za nazor. Ja som zatial odolala, ale tiez niekedy zvazujem, ci by som nemala spokojnejsie babo ked nie vzdy viem priskocit a nadojcit a plus ako i ty pises nadojcenie niekedy sposobi viac problemov lebo treba prezliekat atd. Mozno by si drobec lepsie pospal, nie tieto prerusovane spanky stale...

diana_81
autor
12. júl 2014

@horseshoe nemala si pokusenie dat mu cumlik? Nebol by pokojnejsi a oddychnutejsi ako na prilis plnom prsniku?

diana_81
autor
12. júl 2014

@mimibb dik za rady 🙂 dudlik ste mali? Moja starsia dcera ma teraz 2,5roka a stale len 13kg 🙂)) nic jej nechyba ale smejem sa ze Tvoja mala v roku len o dve kila menej...

diana_81
autor
12. júl 2014

@meluela juj, dufam, ze nam taka rezerva nebude trebat az tak urgentne ale verim ze nebude priberat vecne 🙂)) aj mliecko sa umudri. Dakujem za rady

horseshoe
12. júl 2014

@diana_81 dala som mu. a potom som bojovala o mlieko aj vinou cumla. velmi zle sa prisaval. ale nie kazda moze mat taky problem ako ja. ale mne teda cumel viac poskodil ako pomohol

diana_81
autor
12. júl 2014

@horseshoe lebo ja som zatial odolala ale obcas ma to laka, ze by si viac oddychol, bol pokojnejsi. Obcas si potrebuje podudlovat, uspat sa a nie vzdy s nim mozem sediet na gauci. Alebo sa hned ako ho skusim polozit zobudi. Satku nema rad a na nosic je este trosku maly (vahou ani nie 🙂)... Vsetci co su proti vyzdvihuju, ze je to nahrada za prsnik, ale ved ano, chcem mu ho nahradit v momentoch ked hladny nie je ale len ospaly.

denisads
12. júl 2014

pozri ja som sa na cumlík dala až teraz pri tretej dcérke, predtým som ho aj ja odsudzovala, no ale najstaršia dcéra bola cuckoš a tak sa ukľudňovala pri cmúľaní palčeka a ostalo jej to veeeeľmi dlho.
mne ten cumlík pri najmladšej neuškodil, ale fakt ho mala asi len mesiac, cumlík bol maličký takže sa príliš nelíšil od bradavky a nestrčila som ho dcérke do úst vždy keď zamrnčala.

diana_81
autor
12. júl 2014

@denisads no maly ma cez sest tyzdnov, tak sa mi to do tych dvoch mesiacov mozno ani neoplati skusat 🙂

demetria
12. júl 2014

@diana_81
Ja som pri tretom riesila nieco podobne ako ty, nakoniec som ho v 3 mes. naucila na cumlik (starsi dvaja mali cumlik pri dojceni a ziadny problem) a chvilu sa zdalo, ze to bude lepsie, ale okolo 4 mes. dostal sopliky a odmietal sa prisavat aj napriek dostatku mlieka, tak sme cumlik zrusili. Odvtedy sme az donedavna s dojcenim trochu bojovali, napriek mojmu silnemu toku aj vysokej produkcii. A doteraz to dojcenie nie je take, ake som poznala pri starsich. Po precitani vsetkeho mozneho som usudila, ze sme asi pripad, ze vdaka mojej velkej produkcii a vybornemu spustaciemu reflexu niekolkokrat pocas pitia sa skratka nebol nuteny naucit priadne sat, napilo ho to same.
Takze aj po tejto skusenosti radim nezasahovat🙂
Prezliekanie 8x za den a prebalovanie preslo okolo 3.mes, reflux okolo 5.mes.

diana_81
autor
12. júl 2014

@demetria dakujem velmi za skusenost... inak ja mam tiez tak trosku obavy z jeho techniky prisavania sa. Nie je podla mna uplne spravne prisaty casto, ale ani sa necudujem, podla mna sa snazi prisat tak ako mu najpohodlnejsie tecie, keby sa prisal spravne bolo by mlieka privela. Mam vsak obavu ze ked produkcia klesne bude uz zle nauceny... lenze ako tomu zabranit??? Vies mi nieco pripadne poradit? Laktacna mi povedala, ze sa holt ako bude postupne mlieko klesat bude musiet preucit, ale tak to mi moc na dobrom pocite nepridalo... ehm

mimibb
13. júl 2014

@diana_81 🙂 moja ma teraz 3r a 20kg :D ale aj 105cm....genetika je "svina" :D a mala dudel no len na spanie -akonahle zadriemala tak ho vyplula, nechcela ani flasu ....nenutila som ju a do pol roka zaspavala vylucne Len na prsniku 🙂

majulino
13. júl 2014

Ja by som to neriesila kym dr. Nepovie. Sestrine deti obe vazili pri narodeni 3350g a po 4 tyzdnich mali cca 7kg.Dr iba konstatovala ze su riadny papkaci. Teraz ma synovec 2,5 r a neter 1,5. A vazia 14kg a 11 kg. Akonahle sa zacali hybat prestali tak prkberat a podotykam ze dojcila do 11mesiaca ale od 4 mesiaca obe deti
Jedli vsetko rad radom

demetria
13. júl 2014

No, rozmyslala som, co by som asi urobila inak a spatne si myslim, ze som nemala zasahovat do nenutritivneho sania. Tiez sa mi zdalo, ze mu je viac na skodu ako na uzitok, ale skoncilo to tak, ze sa prisaval len ked bol vyslovene hladny, casto po 4 hodinach.
Prisatie sa menilo postupne ako rastol, ma ho pekne.
Skor by som asi doslednejsie uplatnovala toto:http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-vela-mliecka-nadprodukciu/
lebo my sme skoncili pri tom, ze sa odmietal prisat inde ako doma, lebo mal paniku z rychleho toku. Teraz sa sice prisava castejsie, ale pre zmenu len v posteli po leziacky, kde tok dobre zvlada a neprisaje sa inde ani ked je hladny a smadny. Dost nas to ako rodinu obmedzuje 😒, musime velmi casovat nase aktivity.