Náhla strata mlieka

lejinka
15. máj 2014

Pomoc ,potrebujem radu. Zo vcera na dnes mi "skoro" zmizlo mliecko. Maly ma necele 2 mesiace, plne kojeny.. vcera cely den plakal, nespokojny, malo mliecka a v noci som cakala ze sa dotvori a nic,,, rano prsniky uplne makke a mliecka strasne malo...malinko.. okolo 11h sa prsia celkom naliali, maly papal a aj zaspal na 2 hodiny... takze sa stihlo zase dotvorit troska.. ale uplne ze "akurat", nemam ani kvapku navyse.. a keby maly pri prse nezaspaval tak mam mliecka urcite malo. Teraz je 18 hod vecer a mlieka je malo... maly krici, place, nervuje sa pri prsniku... co mam robit? mam ho trapit?prikladat? a ked bude aj tak hladny? dokrmit?
som dost v strese, moze to byt aj tym... pijem vela.. aj caje na dojcenie.. maleho prikladam casto, vzdy ked si pyta, cize kazdu hodinu (aby v prsiach aj nieco bolo), snazim sa o co najblizsi kontakt, spi na prsniku, so mnou v posteli, aj dnes v noci... bojim sa ze o mliecko pridem..

monicm
15. máj 2014

každú hodinu je podľa mňa príliš často,skús ten čas predlžiť o hodinu,alebo aspoň o polhodinku,vyskúšaj piť bielu vineu,mne sa prsia vždy do pár hodín riadne naliali,v tieto dni čo najviac oddychuj a ak je malý naozaj veľmi hladný,tak ho dokrm,ak prídeš o mliečko,tvoje dieťa o lásku nepríde,to je viac ako jasné a to potrebuje viac ako mliečko s nervoznou mamkou.jaj a nech nespí na prsníku,nakoj ho a potom dosť,prsník nie je hračka..................držím palce

jsva
15. máj 2014

@lejinka hlavne sa ukludni, maly trosku podrastol to znamena ze aj viac papa, trochu to trva kym sa to znormalizuje, mliecko sa ti postupne dotvori....mala som podobny stav par dni som castejsie prikladala a preslo to, potom zas kazde tri hodiny....

lejinka
autor
15. máj 2014

@monicm ked on viac ako hodinu nevydrzi, je hladny... cmula si rucicky..
@jsva mne fakt prislo ze som o mliecko prisla.. rano tam bolo dokopy nic 😔 az potom sa prsa naliali.. ale aj tak nic moc...
ja som mavala kopec toho ako keby "volneho" mliecka.. a az po dlhej dobe musel maly fakt dlho sat aby nieco vytieklo.. potom zase nic... zase sat a zase daco vytieklo... no a teraz je to tak skoro hned.. po 5 minutach maly musi sat a sat a sat... vypije co stecie a zase sat a sat a sat... a to ho nervuje asi aj..

lucia78
15. máj 2014

@lejinka mne sa stalo nieco podobne pred par rokmi. Moze ist o laktacnu krizu, ktora sa objavuje 8-10 tyzden a niektore zeny ju proste maju, neda sa stym nic robit, je to fyziologicke. Pozitivne je, ze to aj same od seba prejde. U mna to trvalo 2 dni co som postupne o mlieko prichadzala, 5 dni som bola bez mlieka, dieta si fakt iba par krat cuclo, vela schudlo a potom 2 dalsie dni mliecko sa vracalo naspat.
Mas to horsie v tom, ze mas chlapca, to su velky hladosi, ale neboj sa, jemu sa nic nestane ak trosku schudne, trosku sa vynervuje, o tyzden sa mliecko vrati a zase priberie. Pozor na prsia, asi budes musiet prikladat kazdu chvilu a odpalis si bradavky, ale aj to prejde, ked sa mliecko zase vrati.
S druhym dietatom som uz laktacnu krizu nemala, pri nom som mala menej mlieka stale. Az som zistila, ze musim viac jest, aj 6-7 hlavnych jedal denne. Mlieka som mala potom dost a pritom som dalej chudla do svojej povodnej vahy.
Tak dufam, ze som ti skusenostami pomohla, priprav sa na tazky tyzden, ale nevzdaj to. Drzim palce.

monicm
15. máj 2014

@lejinka viem,že si možno proti,ale čo takto skúsiť cumlík?ja som musela naň moje deti vyslovene naučiť,lebo inak by boli na prsníku nonstop,prípadne si zjedli ruky.je pravda,že sa jedná o laktačnú krízu a treba ju len prekonať,vyskúšaj tú vineu a tiež v lekárni sa dajú kúpiť pivné kvasnice,alebo niečo podobné,teraz to kupovala kamarátka,prípadne tiež nejaké homeopatiká

mammaroma
15. máj 2014

Neskúšala si si mliečko odsávať? Tak orientačne, aby si vedela, či pôjde? Ale asi nebolo kedy, keď drobček papá často... Inak pocit plnosti prsníkov nie je vždy smerodajný, mliečko v nich je. Mne odsávanie zvykne pomôcť ako stimulácia. Aj ja mám vlastne skúsenosť ako Ty, moja mala 3 mesiačiky. Tiež som mávala nadprodukciu mliečka a potom sa znížila a maličká reagovala ako Tvoj. Bábätká podľa odborníkov reagujú viac ako na množstvo na tok mliečka. Prikladať treba bábätko, keď si pýta. Možno bude papať kľudnejšie pri zaspávaní, nám pomohlo aj to, keď som si ju priložila na kojenie a prechádzala som sa, alebo aspoň pohupovala. A ešte sledovať, ako ciká, či má dosť mokrých plienočiek.

zuzik307
15. máj 2014

@lejinka zazila som presne to iste, zo dna na den mliecko fuc...bolo to v obdobi, ktore sa popisuje ako rastovy spurt...pomohli mi tobolky senovky greckej a benediktu lekarskeho /na odporucanie laktacnej/, za tych 24-48 hod bolo mliecko spat...casto prikladat a hlavne, snazit sa byt v klude, zvladnete to 🙂

d_anica
15. máj 2014

@lejinka Podľa toho, čo píšeš, si myslím, že robíš všetko správne. Malého prikladaj tak často ako si pýta, ak máte správne prisatie, nebude ťa to bolieť, ani si nezničíš bradavky, ako tu niektorá kočka písala. Ak ťa to bolí, treba skontrolovať prisatie, najlepšie osobne s laktačnou poradkyňou. Okrem toho môžeš skúsiť senovku grécku a benedikt, ako tu už baby písali. Inak to, že už nemáš prsia také plné, nemusí znamenať, že máš málo mlieka, ono sa časom produkcia ustáli podľa potreby, ani veľa, ani málo 🙂 prajem veľa síl, hlavne sa ukľudni a buď v pohode 😉

emocia
15. máj 2014

@lejinka ahoj. PÍŠE TI LAKTAČNÁ PORADKYŇA. Absolvovala si predpôrodný kurz? Ak nie, nemusíš niektoré prejavy dieťatka vyhodnotiť správen... U matiek pretrvláva či vzniká veľmi veľa nedorozumení 😒 Je zložité takto cez mail jednoznačne vyhodnotiť, či naozaj máš pokles laktácie... Je to takmer nemožné. Vždy je dobré dozvedieť sa viac, spoznať rámec. Poradkyňa vie na čo sa má pýtať a kam zacieliť pozornosť, po čom eše pátrať, aby sa prišlo na to ČO môže škodiť, čo môže spôsobovať nepokoj, nespokojnosť dieťaťa či znížneie laktácie 😒 . Môžeš mi zavolať, dolu nájdeš tel. kontakt. Srdečne Alena, poradkyňa BA

jsva
16. máj 2014

@lejinka ja som tiež prikladala každú hodinu, bolo to dost unavne a vycerpavajuce hlavne v noci ale preslo to.....kolko to uz trva?inak babo papa tych 5 - 10 minut

luba41
16. máj 2014

@lejinka nestresuj zbytočne, mliečko len tak nezmizne...všetko je pravdepodobne v poriadku-len sa prsníky prispôsobili dopytu...ako Ti tu radia, pokračuj v dojčení ako doteraz-teda na požiadanie..ak je spárvne prisatie tak bradavky ťa nemôžu bolieť, spite spolu, mojkajte sa.. vela malinkého nos cez den, aby cítil maminu.. a hlavne klud. 😉 prípadne si pre pokoj duše zavolaj laktačnú..

lejinka
autor
16. máj 2014

@luba41
@jsva
@emocia
@d_anica
@zuzik307
@mammaroma
@monicm
@lucia78 dakujem vsetkym za podporu... odsavat som neskusala... ale ked maly zaspi, tak mi po 2 hod mliecko zacne tiect same.. cize vcera som ho musela zobudit, ked zaspal na hrudniku, inak by mal mokry cely rukav... je mozne ze on citi kazdu "moju nepohodu"? Akoze citi, ze sa nieco deje, ze nie som ok... raz som mala horucku a on v ten den bol uplne mimo, vkuse reval, krical, nedal sa utisit, v noci nespal.. nevedeli sme co s nim...zrovna vtedy ked som potrebovala najvacsi klud som vobec nespala..
@mliecko dnes rano mi prislo ze je ho tolko, ze moze papat kolko len chce... a tak aj bolo... prikladala som ho tak casto ako chcel.. mliecka bolo... no okolo 15-16hod zase dost pokles... maly musi fakt cucat vela vela aby sa dostal k mliecku... mozno aj to ho nervuje... prso po case odmieta a normalne ma "hryze" medzi dasna.. fakt je nervny... trva to od stredy od rana, ked som si nasla prsniky uplne prazdne.. tam fakt nic nebolo... prazdne oba... tak snad bude zajtra este lepsie ako dnes a budem rada, psychika je strasna vec... bohuzial byvam so svokrou, este dva tyzdne, trva to uz celu vecnost... vravim si, este 2 tyzdne, to prezijem, a potom uz bude klud a ziadne stresy... ! 😔 😔

michaelkanr
16. máj 2014

ahoj, pravdepodobne ti trochu pokleslo mnozstvo mlieka a malinky, kedze je zvyknuty na rychly a silny tok, tak sa jeduje. odporucam skontaktovat laktacnu poradkynu, nech sa pozrie na prisatie. ja som mala podobny problem, z nicoho nic sa maly zacal strasne jedovat, vecer som mlieka mala zrazu pomenej. pomohli mi senovka a benedikt, bylinky v kapsuliach, tie zvysia mnozstvo mlieka a urychlia tok. mozes si ich kupit u laktacnej poradkyne.
k niektorym tu "mudrym" radam- prikladat tak casto ako je treba, nikdy nepozeraj na hodinky. babatko sa neprisava len ked je hladne ale aj ked je smadne, nespokojne, mrzute, ma bolesti, chce zaspinkat.. takze regulovat casovo dojcenie je uplny nezmysel. takisto odsavat aby si vedela kolko mas mlieka - nonsens. ja aj teraz odsajem len par kvapiek a stale intenzivne kojim (maly ma 17 mes). odsate mnozstvo vobec nehovori o mnozstve realnom, dieta si vzdy vysaje viac.

drzim ti palce, nech sa nadalej kojite🙂

luba41
16. máj 2014

@lejinka presne ako píšeš... stres, nervozita sa prenáša na bábo a ono potom reaguje..ak sa Ti zdá, že poobede, večer máš málo MM, tak si prečítaj toto, možno Ti to pomôže http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

lejinka
autor
16. máj 2014

@emocia urcite mate pravdu, na predporodnom kurze som nebola, bohuzial lezala som dost casu v nemocnici, mala som odlucenu placentu..musela som iba lezat... rada by som pochopila vzdy spravne, ked mu nieco je.. napr dnes vecer som si myslela, ze ho boli brusko... moznoze aj bolelo naozaj...alebo hlad.. mam problem rozoznat tieto dve...kopal nozickami a bol nervozny, popri papani dvakrat zacucal a potom hned velky rev..zase trikrat zacucal a velky rev.. cely cerveny a nervozny.. potom som videla ako z toho prsnika mlieko kvapka, takze to nebolo kvoli hladu ani nervozite, ze netecie.. no a neskor si cmulal rucicku, plakal, cmulal mi mikinu, rukav na dupackach.. tak uz som nevedela co.. dala som mu mojho mliecka vo flaske a on zacal "dudlovat" flasku,... tak ja uz neviem...teraz sa zobudil, velky plac... tak rychlo na prso a on po 20 sekundach zase spi a nepije...

@mammaroma prilozenie a kojenie pocas prechadzania uz som objavila aj ja... neodtrhava sa od prsa a menej jeduje... potvrdujem

@monicm na cumlik bol nauceny ale od urciteho casu odmieta.. ked je nmervozny a dam cumlik tak to je koniec sveta... nervozny 7 krat tolko

lejinka
autor
16. máj 2014

@luba41 tak tomu vravim moja situacia...presne... este k tomu tu mam aj svokru a svokra, ktory vkuse oxyduju, co place, preco place a chodia mi do izby o 21.30, lebo ho musia vidiet! uz sme sa kvoli tomu pohadali, takze uz nechodia, ale urcite nepochopili... maly dnes nespal vobec... pred chvilkou som ho mala v nositku a tam spinkal chvilku, boli sme vonku... inak doma len pri kojeni a pri prenasani vzdy oci vyplesti ze kam ho nesiem.. dakujem za clanok... musim prelozit manzelovi (zijeme v zahranici)

lejinka
autor
16. máj 2014

@luba41 "Niekdy naopak odmieta prsníky, plače , zúrivo sa prisáva a vzápätí odtŕha."

lenze co s tym...???

". Vtedy to niekto z rodiny nevydrží, voda sa prevára, fľaša pripraví a bábätku sa podá fľaša. Vytiahne celú a spí ako dudok aj 5 -6 hodín" - to som urobila vcera a chcela aj dnes 😔 😔 ale teda s mojim MM

na mna strasne tlacia svokrovci, ja uz ich neznesiem ani 1 den... on len otvori usta ze ide zyvat a oni hned: je hladny! ide ma slak trafit z nich,,, podla svokry som nikdy mlieko nemala.. v nemocnici mi vykrikovala ze este 20hodin po porode (cisar) som nemala mlieko, len kolostrum...

usacek79
16. máj 2014

@lejinka ja som prvy krat stratila mlieko zhruba 2 mesiace po porode.. 24hodin ani kvapka (odsavackou)
nastastie som mala vela zamrazeneho a tak som rozmrazila a dala to 🙂
to je inak fajn vec, mat aspon liter zamrazeny pre taketo pripady.
moje dieta sa zial velmi "nececkuje", bola mesiac v inkubatore, takze si na prso poriadne nezvykla, ma ho skor ako hracku, ako ako zdroj jedla 😕
tak som si kupila elektricku odsavacku a odsavam, odsavam, odsavam..
anyway - takze stratila som mlieko, no uz na druhy den pomalicky nabehlo a o par dni pohodka 🙂
a toto sa mi deje kazde cca 2-3 mesiace, ze proste zrazu nic, resp. minimum.
skusila som VSETKY babske aj nebabske rady, od benediktu, senovky, viney, melty blablabla...
jedine, co mi zarucene zabralo, je svaty pokoj - teda v momente, ako som sa prestala stresovat, ze nemam mlieko, ako som sa zmierila s tym, ze teda u nas sa kojit nebude a je napokon jedno, ci to pije z prsa alebo z flasky, HLAVNE, ze je to moje mlieko, tak v tom momente zmierenia sa a nastolenia dusevnej pohody zrazu mlieko nabehlo a pohodka 😉 a teda este spanok, cim viac spim, tym viac mlieka 😉

v tvojom pripade sa kojite, to je super a holt, azda kazda matka zazije obcas taketo mrzutosti s babom na prse, moze to byt aj zmenou toku mlieka, aj jeho naladou, aj tvojou naladou, no naozaj sa tym netreba nechat vystresovat, babo od hladu neumrie 🙂

urcite prikladat ako casto chce, nechat sa muzom pomasirovat, zrelaxovat, dat si teplu vanu - proste dat sa do pohody 🙂 a ked pises, ze ti z prsa aj vyteka (to som ja nikdy nezazila!), tak to je ozaj len kolisanie 😉
mozno by nebolo marne zvazit laktacnu pomocku (aby si nemusela nasadit flasu v takychto situaciach)
to je toto napriklad http://www.docsimon.sk/tovar/medela-suplementor...
a teda samozrejme tym padom aj odsavacku by si potrebovala - z mojej skusenosti je elektricka na nezaplatenie! mala som manualnu avent - tou slo max 60-80ml (obcas zazrakom 100ml..), elektricka pod 100ml nikdy, zvacsa 150, aj viac 😉 a teda mam medela swing, je uzasna 🙂

drzim palce (najma k tomu odstahovaniu do svokrovcov 😀 ), neboj, o mlieko neprides 😉

jsva
16. máj 2014

@lejinka presne tak, chce to klud a vsetko sa znormalizuje...drzim palce

luba41
17. máj 2014

@lejinka ak máš čas a nečítala si, poštuduj si stránku Mamila napr. http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...
ak u vás nie sú laktačné poradkyne, môžeš aj cez skype kontaktovať nejakú z tej stránky
hlavne byť čo najviac s bábätkom, veľa sa nosiť a ponúkať MM.. nedaj sa dotlačiť svokrovci k niečomu, s čím nie si stotožnená..a skús dojčiť po ležiačky 😉