Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

zumasi
19. jan 2013

@luba41 samozrejme.. 🙂 vo vacsine pripadov to funguje, len vrvaim ze sa niekedy stane, a poznam take mamicky, ked sa priklada aj casto aj spravne a zial, nejde to, mliecka malo. ale jasne ze treba vyskusat vsetko co sa da. vsak aj ja som sa naskusala.. 🙂

majamat
19. jan 2013

@luba41 ja len tolko, ze nezdielam nazor, ze odsavackou sa to neda. ja som odsavala od 2-3t, neviem presne a odsavala som 14m. a do 6m som mala mlieka aj 2l za den.

martini
19. jan 2013

@hajka007 ja som to pred rokom zisťovala a nedajú sa. už ich vyradili zo zoznamu tovarov, ktoré predávajú. musíš len medelu alebo lansinoh kupovať. niekedy sa da kupiť aj tuna na bazare, že mamičke sa zvyšilo celé balenie a pod. Ja som takto kupila tri cele balenia za polovičnu cenu.

martini
19. jan 2013

baby, len tak som k vám zavítala. už nekojím, teda už neodsávam. malý ma 14 mesiacov. robila som to do 10 mesiacov. Prvý mesiac som mala málo mlieka a každý deň sme museli pridať aj trochu nutrilonu. Malý stále spal s tou jeho žltačkou a aj ked sa pekne prisal a zistil, že tam toho nie je dosť, tak začal zúriť a plakať a prehýňať sa do luku. A ja som ho budila, vyzliekala do naha, prikladala do nepričetna a on zúril a prehýbal sa...a tak sme dosiahli akurat to, že si z toho prehybania urobil zlozvyk, zaťažil si chrbticu a mesiac sme museli potom kvoli tomu cvičiť vojtovku. Po mesiaci trapenia sme prešli na odsavanie, teda na odstriekavanie (ručná avent a elektricka medela nefungovali, bolelo jak šlak a mlieko kvapkalo, ked som to urobila ručne, striekalo v nespočetnych pramienkoch). Nevzdala som ani normálne kojenie, vždy som ho najprv priložila, niekedy sa napil, niekedy sa rozreval a prehol ešte len videl prso a ležal v mojom náručí, kojenie bolo pre neho ako za trest. A ešte sme mali reflux a grcal ešte aj počas jedenia a pálila ho pritom asi žáha a tak jedenie nechcel asi ani vidieť. Ja som znásobila počet odstriekavaní cez deň a odstriekavala som vždy aspoň 40 minut po každom kojení či pití. V noci sme fungovali tak, že malý si vypýtal mlieko, ja som si sadla a pokusila sa malého nakojiť, manžel vstal a utekal zohriať MM z chladničky. Malý sa bud trochu napil alebo nenapil vobec a tej chvili mu do úst bola strčena cievka (a po mesiaci už flaša), aby sa nerozreval uplne, lebo to sme ho mohli utišovať ďalšiu hodinu. kym ho manžel krmil z cievky alebo flaše, ja som si sadla a odstriekavala mlieko...nespali sme ani jeden. tymto štýlom sa mi podarilo to, že sme po mesiaci nutrilon darovali jednej chudobnej mamine, my sme ho už nepotrebovali. Rozbehla som laktaciu tak, že malý bol čisto na MM, po 6tom mesiaci na MM plus prikrmy a ja som mala v mrazničke, neklamem, 25 litrov zmrazeného mlieka v sačkom a avent poharikoch, takú nadpordukciu som si udržiavala v strachu, že o mlieko prídem. Baby ja som si ani nohy nedepilovala, lebo som sa bála, že kvoli bolesti stratím ťažko získané mlieko 😀
A na záver - laktačné poradkyne sú neskutočné užitočné a fajn osoby, ale zlatá cesta je tá stredná. UM nie je jedovaté! - to poprvé. Po druhé - neznášam keci typu "tak to robia ženy v afrike" a keď som počula, že mám prikladať častejšie - no moje vlasy ešte teraz stoja dupkom - dieťa nie je bábika, že sa dá prikladať častejšie. Moje dieťa nechcelo otvoriť veľké ústa a tak som mala bradavky kvoli ragadam ako presypacie hodiny. Moje dieťa spalo, lebo malo na to medicinsky dôvod a nedalo sa ho len tak zobudiť a priložiť a ak som to teda pri mojom spiacom dieťati robila na požiadanie, nemala som žiadne mlieko, lebo v jednom kuse spal... proste dr. newman napísal peknú knihu, ktorá je platná v prípade, že je všetko ideálne - dieťa nie je predčasne narodené, nie je spavé, bradavky su ideálne, dieťa sa dobre prisáva, laktácia sa ideálne rozbehla a v porodnici dieťaťu tajne nedali UM, len aby nerevalo... juj a najviac neznašam vetu, že neexistuje málo mlieka - existuje, mala som ho! sorry, že som vám tu takto zasiahla a sorry, že som sa rozpísala. a dakujem kto ste sa dočítali až dokonca. Baby, tie ktoré KULTURNE DOJčíTE, teda odsavate či odstriekavate a krmite flašou, cievkou či striekačkou ste SUPER mamy. Dovolím si povedať, že vás možu vyhlásiť za mamy roka, lebo robíte pre vaše lásky viac ako väčšina mám by vobec bola ochotná urobiť. ste super 🙂

alena1808
19. jan 2013

aj ja som 10 mesiacov den co den odsaval mlieko, lebo syncek sa nechcel prisat a taktiez sa prehybal do luku a plakal. Bolo to velmi namahave obdobie, ale dalo sa zvladnut.

zumasi
20. jan 2013

@martini
@alena1808 .. Presne tak. Zazili sme to iste. Napriek odkontrolovanemu spravnemu prisatiu som mala krvave ragady, co vraj tiez neexistuje. Nehojili sa tak som odkvapkavala rucne, nic nespala. Po dvoch tyznoch co stale neboli zahojene som bola s tym u koznej a mala som tam zlateho streptokoka este z nemocky... O tom sa nehovori ze aj v tom moze byt problem. Potom sme sa nejaky cas kojili normalne, a potom chcel zrazu maly papat viac a presne ako u vas, vypinal sa ako luk a nechcel. Neexistovalo aby som ho prehovorila na podporovanie mojej laktacie castym prikladanim 🙂 takze nasledovalo odsavanie do 5 mes., viac zial mliecko nevydrzalo, ale lepsie ako nic. Takze sme tiez na UM, Suhlasim ze to nie je jed.. Nie sme v afrike kde nie je pitna voda. Takze asi tak.. Kazda odsavajuca mamicka je hrdinka, ale aj kazda ina, ked je milujuca a starostliva 🙂

majamat
20. jan 2013

@martini no kraaaaaaaaaaasne si to napisala. mam rovnaky nazor. u nas kojenie slo, aj ked niekedy pila z flase, mlieka tiez bolo, ale tiez sme mali reflux a malej vadili vsetky polohy okrem sedu, teda skoro sedu. pocas kojenia sa mi zlostila a grckala, odpajala sa, lebo mlieka islo vela, aj ked som odstriekala trochu a mala nestacila prehltat, pila hltavo a reflux sa zhorsoval. najlepsie jej pomohol Nutriton a nechcela ho inak, iba namiesany v mlieku, vo flaske. taktiez som sa snazila ju dobre prikladat, no ragady som mala riadne a asi aj neliecenu infekciu, kedze ma to strasne bolelo. zostali sme na odsavani a aj ked mi to liezlo na nervy niekedy, nebolo to take hrozne. da sa to prezit.

zumasi
20. jan 2013

@majamat je to mozne ze to bola infekcia.. neviem, nestretla som sa s tym ze by sa o tom nejak hovorilo, ale u mna to bol asi tiez dovod straaasnej bolesti. jasne ze ragady vzdy bolia, ale to bolo nieco neskutocne, bolest aj mimo kojenia. a nemyslim si ze by som mala nejaky extremne nizky prah bolesti, vsak porod som prezila :D

majamat
20. jan 2013

@zumasi mna to mimo kojenia menej bolelo. najviac, ked sa mala prisala, ale to mi vystrelovala bolest cez cely prsnik az niekde pod pazuchu. no to bolo pre mna utrpenie.

kajom
20. jan 2013

staniacik ; majamat; gabriela69111984: ďakujem vám za vaše reakcie 🙂

lenka_enka
22. jan 2013

@luba41 Dakujem, ja som s laktacnou mala tyzdnovy pokec v nemocke, lebo mala nechcela pit uz v porodnici, tak sme mali stale "dozor" a zlepsovali sme techniku. Malicka ked pije, tak pije dobre- az na par chvil, ked sa hra a len cumlikuje....len problem u nej je ze stale zaspinka :/ ja sa u snazim prilozit stale ked mam mliecko, ale to je stale velky plac, potom par krat potiahne a zaspi...v nemocnici mu ju stale budili, a nutili ju, ale ja ju nechcem takto trapit, to radsej budem flaskovat, nech sa radsej dieta vyspi a nema stres ked si ju priviniem do naruce, lebo sa BOJI ze ju zas idem trapit prsnikom :/ Ale inak produkcia mliecka sa konecne rozbehla vo velkom 🙂 objavila som NORMALNU odsavacku mlieka, cize nemusim pri tom stravit 2 hodiny, ale za 15 minut som hotva aj z oboch prsnikov 🙂 uz je to badatelny rozdiel, aj citim ako sa nalievaju, a dokonca mi tak vytvaruje bradavku, ze sa mala lepsie vie prisat (ked sa jej chce :-P ) takze som teraz taka nastartovana, ze mozno sa to aj rozbehne 🙂 este raz dakujem za radu a linky, musim tiez este za behu vsetko dostudovat 🙂

majamat
22. jan 2013

@lenka_enka aku mas odsavacku? to sa pytam len zo svedavosti.

lenka_enka
22. jan 2013

@majamat teraz tato je Tommee Tippee, co je este super, lebo aj flasticky mam tej znacky, tak odsavam rovno do flasticky a davam malej, setri mi to kopec casu 🙂 a na ceste mam medelu, niekedy tento tyzden ju cakam, potom napisem recenziu ak chces 🙂

majamat
22. jan 2013

@lenka_enka OK. ja som po nej pokukovala, len ma odradza na inych odsavackach to, ze ak by bolo treba vymenit nejake diely, neviem, ci sa daju zohnat. nazivo som ju nevidela, mozno sa daju zohnat aj nahradne diely. ja som mala Aventku a mala som k nej aj zopar dielov, ale ventilcek, co tam mal ist som si musela dokupovat, lebo mi vydrzal pri takom intenzivnom pouzivani kratko.

lenka_enka
24. jan 2013

@majamat Tak medela uz je doma 🙂 je to starsi model, ale tiez je celkom fajn. Ja som mala v nemocke aventku a bola dobra, dokonca ten tvar lievika mi vyhovoval viac ako u TT...ale je pravda, ze tie diely mozu byt problem, ale teraz na bazaroch zozenies vselico a za super ceny, tak mi ostane uz len vyhladavat, keby sa nieco pokazilo 🙂
Dokonca ta medela mi vyhovuje este viac, lebo kvoli reume ma uz z tej TT teraz boleli ruky a toto sa len tak vytahuje 🙂 a aj s tym lievikom sa da dobre manevrovat a vytiahnut mliecko z inych casti prsnika, lebo TT je taky trochu neprakticky, lebo je taky siroky...no ale asi kolko ludi, tolko chuti 🙂
ale ked mas sadu, je to super, ziadne prelievanie, rovno do flasticky 🙂 asi mi sibalo ten mesiac, ze som to vsetko robila rucne :D

majamat
24. jan 2013

@lenka_enka 😀 ja som to tu uz pisala, ako som to ja mala s odsavackami. po porode som mala moju Tesco, ale to je teda poriadny smejd a navyse sa sklada z vela dielov a casom sa uvolnia a hybu pri odsavani. tiez mi mlieko pozatekalo kade-tade v tej odsavacke. no smejd. potom som si kupila rucnu Aventku, ta sluzila dobre asi 10-11m, ale musela som vymienat vetilceky, tie starsie a novsie asi dlhsie vydrzia. tiez aj ten silikonovy klobucik som menila. potom sa mi zlomila. zatial som pouzivala tu staru Tesco, ale to mi uz mlieko ubudalo a tak to islo mizerne. suseda mi pozicala taku piestovu a to bol tiez riadny smejd. no trapila som sa poriadne. potom som skusala rucne. to mi slo vyborne, ale odsavala som pomerne dlho a navyse ma z toho boleli riadne prsia. uz po 1 dni som mala dost. nastastie mi kamoska pozicala elektricku Aventu a bola som spokojna. je super, ze uz mas odsavacku a mozes v pohode odsavat. uz samotne odsavanie je narocne a este ked to ide tazko, tak to je o uplne nanic. je vela druhov odsavaciek, ale niektore by mali zakazat predavat. len zarabaju na mamickach a detoch, lebo su nepouzitelne.

lenka_enka
31. jan 2013

@majamat no pekne si si to odkrutila 😀 ozaj niektore veci su v praxi nepouzitelne...len keby to vsetko mohol clovek niekde vyskusat a slobodne sa rozhodnut...ale takto z fotky z netu nemozeme vediet co nas caka 🙂
ja som dnes objavila SNS system...ani som nevedela ze taky je :D tak rozmyslam, ci si nieco take zohnat, alebo uz budem len odsavat- lebo moja malicka uz skoro vobec nevezme prsnik :/ tak cudne ho zacala chytat, ze neviem, neviem, ci tie moje snahy ju len zbytocne netrapia a aj tak z toho nic nebude 😖
http://www.bejbyshop.sk/catalog/product_info.ph...

majamat
31. jan 2013

@lenka_enka no to si musis zvazit, ci to ma vyzna kupovat, lebo ako si pisala. uz takto dost vela hluposti nakupime, vyhodime za to peniaze a je to nepouzitelne.

rolla20
2. feb 2013

@lenka_enka po dlhsej dobe som sem zavitala, takze som necitala vsetko iba tvoj posledny prispevok. Ja som namiesto suplementora skusala obycajnu cievku z lekarne som ponorila do flasky s mliekom a druhy koniec cez kutik pery babetka do pusinky, je to obtiaznejsie, preto som musela mat asistenciu, ale oooooomnoho lacnejsie 😉 potom sa mi pokusala laktacna poradkyna zohnat dlhsiu cievku, ale nakoniec som to vzdala, uz len odsavala a prilozila v noci len na cucnutie, bo aj tak som mala malo mlieka a musela som dokrmovat UM. Tak ak mozem poradit, najskor vyskusaj cievku, ktora stoji mozno cca. 0,50eura a ked by vam to islo objednaj suplementor

lenka_enka
2. feb 2013

@rolla20 😀 dobre ze hovoris 😀 manzel mi tiez vravel, ale ja som si nebola ista, ci to budeme vediet vyskladat tak, aby to aj plnilo svoju funkciu 😎 ale za pokus nam to urcite stoji, aj na bazare to stoji vela...ozaj zbytocne vyhadzovat peniaze, ked mala uz nechce prsnik pomaly ani vidiet 🙄

gabriela69111984
3. feb 2013

babenky, ak by ste niektore chceli kupit tie cievky na dokrmovanie, mam ich este hooooodne vela, nakolko ked som ja potrebovala, musela som kupit celu krabicu, na cene sa vieme dohodnut v pripade zaujmu. podotykam, cievky su kazda samostatne zabalena v sterilnom obale.

gabriela69111984
3. feb 2013

@hajka007 ahoj, ak este odsavas, a mas problem zohnat sacky na materske mliecko, kup klasicke mikrotenove sacky,a v tom to zamrazuj, mne to odporucila laktacna poradkyna, a tatko skladujem mliecko v mrazaku a uplne v pohode to je . vrch sacku normalne na dva uzly zaviazem.

zarabono
3. feb 2013

@martini krasne si to napisala🙂 maly sa tiez narodil predcasne?ja odsavam 9 mesiac,v mrazaku mam as aj 30 l mlieka,musela som znizit produkciu,lebo to nebolo jam davat.odsavala som na jedno odsatie aj 4 dcl mlieka.no a maly nevladal pit,hned mi zaspaval.takze sme museli prejst na odsavanie a flasu,ak som chcela,aby bol najedeny a priberal.kvolizltacke mi nepriberal a uz som bola zufala.navyse sa mi stale upchavali mliekovody,musela som presne dodrziavat cas odsavaniaa u predcasniatok je normalne,ze su problemy s dojcenim.otazne je,ako si to mamicka vyriesi,ci to nevzda

evamarcel
3. feb 2013

Ahojte mamicky chcem sa poradit,
mam taky problem moja mala v noci sa prisava celkom kludne aj pekne papa vydrzi tak 3hod. ale cez den mam ten problem ze zrejme jej vadi ked jej ide rychlo mlieko a napina sa ako luk dam ju na druhy znova sa zlosti aj poodsavam si aj tak jej cosi vadi a zistujem ze pocas dna sa neustale po troske kojime so zlostenim potom spinka kratko zrejme ju budi hlad a ked jej chcem dat pred spanim papat je mrzuta chce sa skor uspat a ked jej z prsnika tecie tak sa zlosti lebo asi nechce lebo je unavena tak mam pocit ze cez den nieje nikdy poriadne najedena a ani poriadne vyspata taky je to divny kolotoč, preto som si myslela ci by nebolo lepsie aspon cez den odsavat a davat do flase aby som vedela ze vypila tolko a malo by jej to stacit na 3 hod. lebo to prikladanie na poziadanie sa mi zda take cele odveci ked stale po troske popije a ani sa nezasyti a mam pocit ze nic nerobime len sa kojime a zlostime.
Tiez by som rada vedela ako dlho moze byt v mraznicke mliecko niekde som citala ze iba 3 mesiace to ste si oznacili potom sacky ze ktore mliecko je odkedy?

majamat
3. feb 2013

@evamarcel moc ti neporadim, ale ten silny prud mlieka je vecsinou len na zaciatku kojenia. da sa to uvolnit tak, ze si predtym trochu mlieka odstriekas a az potom prilozis malu.
moja pila pekne, ale tiez sa stale jedovala po napapani a pri kojeni aj pocas kojenia a nespala cez den skoro vobec. ako novorodenec casto len 1-2 hod cez den. no my sme mali problem s refluxom a aj kolikami. mozno aj tvoju nieco take trapi.

hajka007
3. feb 2013

@gabriela69111984 Este stale odsavam, a urcite vyskusam. Dik za tip.

rolla20
3. feb 2013

@evamarcel presne tak, skus si pred kojenim trochu mlieka odstriekat a nezabudaj, ze mamicka sa uci dojcit dojcenim, ale co je hlavnejsie, dietatko sa uci dojcit dojcenim... ked das flasu, velmi zbytocne si to cele skomplikujes a mozno to nakoniec dopadne tak, ze ostanete uz len pri odsavani a na flaske, co by si asi nechcela .... ja som presne takto dopadla 😖

erikasadek
3. feb 2013

@lenka_enka ahoj ja to pouzivam mozem ti odporucit tymto systemom naucis dieta spravne sa prisat na prsnik alebo ak chces aby si udrzalo schopnost prisat sa na prsnik dlhodobo

ja odsavam s medelou tamdem dve prsia naraz symphony a potom davam malej cez tento system na prst uzasna vec prsniky ma nebolia mala je spokojna a ja tiez a dokonca aj moj muz mozedavat akoby kojil 😉

princip je tu nie v slovencine ale z videa pochopite ako na vec aj za lacny peniaz 😉 mne to odporucila moja laktacna a zato jej dakujem zachranila mi kojenie 😉

https://www.youtube.com/watch?v=wrjRpdoDUM0
martini
3. feb 2013

@evamarcel moj sa tieť plnohodnotne napil len v noci (ja som sa smiala, že len v noci v polospánku si neuvodomil, že sa dá aj vymýšlať a tak pil pekne), cez deň to bolo fakt trápenie a nikdy sme sa toho nezbavili. Môj osobný názor je, že to skôr nebude tým silným prúdom mlieka, lebo ten je v noci podstatne silnejší ako cez deň, lebo v noci sa mlieko tvorí a aj silnejšie a rýchlejšie tečie. Ale možno sa mýlim. Mrazila som mlieka do avent pohárikov a do sáčkov a vždy som mala presný dátum vyznačený na danom mlieku a ked už mlieko malo 2 mesiace, tak som malému dala vypiť to dvojmesačné mlieko a červo odstriekané som zamrazila. Inač sa všade píše, že mlieko môže byť zamrazené 3 mesiace, ak máš samostatnú mrazničku (nie ako súčasť chladničky) a máš tam teplotu mínus 18 stupnov. Ak máš mrazák len v chladničke, tak tam nedokážeš mať takú nízku teplotu a odporúča sa tam mlieko mať max. 1 mesiac. Ale na anglických stránkach a dokonca aj medela sáčkoch (sa mi tak zdá) bolo písané, že zmrazené mlieko môže byť aj 6 mesiacov.

evamarcel
3. feb 2013

@rolla20 uz sa nechcelo babo prisat ze ste zostali na flasi? AKo dlho vam vydrzalo odsavanie?aj v noci sa nechcel prisat?Mne sa uz flasa vidi ako dobra vec kvoli tomu ze viem kolko spapa a ked pije z prsnika vselico na nom vystraja a potom neviem ci vlastne uz nechce jest alebo sa jej na prsniku nepaci nieco.