Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

dreamer4
12. jan 2011

Ahojte baby, prepacte ze Vam narusam temu odsavania, ale mate teho za sebou, preto sa chcem opytat niekoho so skusenostami.... ja som v 15tt a pocas styku mam mierne bolesty.....chcem sa opytat,ci ste sa s niecim takym nestretli? lebo lekarka ma volno, a nan nete som nasla aj katastrofalne zavery..☹
dakujem

lumimi
12. jan 2011

ahojte, ja by som len chcela pridat moju skusenost, ked malý asi 2 týždne tiež som odsávala, ale len z jedného prsníka, lebo som mala ragadu a ked som ho priložila, tak to neskutočne bolelo, s odsávačkami som nemala dobré skusenosti a tak som vzdy odstriekala až sa mi to zahojilo, a vzdy som najskor odstriekala, potom sa nakojil z dobrého prsníka a nakoniec sa z flasky dotlačil tým odstriekaným mliekom, neskor som mala laktačnu krízu - ale prekonali sme, sice fnukal pri kojení a kojil sa každú hodinku ale roztahal to a kojime stále, a vykašlala som sa na všetky rady mám a ich kamaratok o tom ako jest polievky - stačilo aby soom pila, denné tak 3-4 litre a slo to v pohode, (polievky nemam totiž rada) a ked dom mna svokra natlacila nejaku polievku, tak sme v noci boli s plačom a bolestou bruška hore, takže som povedala nie, žiadne jedlo od svokry a malý krásne spinká, po bolesti brucha ani stopy a mlieka mame habadej.
ked som potom zistovala ako dlho kojila, mama, a svokra a vsetky ich prechytrale kamaratky - tak kazdá vravela 2-3 mesiace. neviem čo potom chcu radit.

e.l.i.e.n.k.a
12. jan 2011

@lumimi ja mam podobnu skusenost, odsavat som zacala, ked sme boli v nemocnici, malinky mal zapal mocovych ciestv 5tt, liecila som si hnisave ragady, potom aj kojila a prikrmovala, kedze stresom bolo menej mliecka, ale ked sme sa vratili z nemocky, maly ma problem s prisatim, hneva sa na prsniku, tak odstrekujem, teraz ma 8tt..
este odstriekavas? alebo uz len kojis? chcela by som sa vratit ku kojeniu, ale treba, aby sa lepsie prisal..nepokazila ti flasa prisatie? aku flasu pouzivas? dakujem..to odsavanie je fakt narocne! obdivujem kazdu jednu, co sa nevykaslala na mliecko a dava ho asponz flase.

e.l.i.e.n.k.a
12. jan 2011

@veronika81 prosim ta, komunikujem s annag, maly sa nevie prisat, ale nemozem najst u nas laktacnu poradkynu, ty si mala koho? strasne sa chcem vratit k plnemu kojeniu.

lumimi
12. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a ja som odsavala len kým sa mi ragáda nevyliečila, používala som flašku avent, a vždy som ju dala až ked sa nakojil, aby si nezvykal. a potom sme sa počas laktačnej kríze trápili, mrnčali, ale nevzdala som sa, musiš skusiť prikladat, možno mu nevyhovuje len poloha, my sme začali od nejakého druhého mesiaca kojiť poležiačky a to nám najviac vyhovuje. byt tebou skusila by som rozne polohy, doležité je mat pri kojení pohodu, ako ty tak malý. momentálne sa pri kojení len jeduje zo začiatku, lebo po nejakej minutke sa mi spustí laktačný reflex a mlieko potom už tečie samo. no bez mrnkania to nejde, držim palec aby sa ti malý vrátil na prsník ja som čisto kojila do 5a pol mesiaca, potom sme zacali davat večer kašičku a teraz skusame zeleninku na obed.

lumimi
12. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a a hlavne vela pi.

e.l.i.e.n.k.a
12. jan 2011

@lumimi dakujeeem 🙂 tebe aj Ondrejkovi zelam vsetko naj naj naj..ako si vedela, kolko mliecka mu mas dat do flase, lebo materske mi je luto vylievat.

lumimi
12. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a dakujem, ja som mu dala všetko čo som odstriekala, kým som kojila, stálo to v teplej vode a čakalo. nejak som neriešila kolko toho je, lebo on si vypýtal ked bol zase smädný, zo začiatku som odstriekala z toho mlieka len 40 ml potom šlo viac a viac. hlavne je pamata si, kojenie je pozitívna spatná väzba - to znamená, čím viac kojíš tým viac mlieka sa ti tvorí. ( a ked nahodou aj mlieko nejde a malý len žužle bradavku, tak aj to nie je márne, lebo dráždením bradavky sa tvorí oxytocín a ten je zodpovedný za celé kojenie)

e.l.i.e.n.k.a
12. jan 2011

@lumimi a odstriekavala si kedy pred kojenim? nestalo sa ti potom, ze ti niekedy chybalo?

lumimi
12. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a odstriekala som pred kojenim z toho bolavé prsníka, to mliečko som zatial dala do teplej vody, a ked sa tvaril ze jemu už nič netečie, tak som mu dala z flašky, a ked sa tvaril že mu nestačí tak so ho zase priložila k tomu prsu čo predtým, mliečko sa robi skoro neustále, a nestalo sa nám že by sa mu málilo, myslim že ked sa mu málilo tak sa ozval skorej na dalsie krmenie, boli dni ked sa pýtal čo hodinu pit, ale to boli tie vysoké teploty v lete, takže skor bol smädný než hladný. treba vydržať, podla mna sa mliečko spustí, a hlavne nebud v strese,, kasli na všetko, ani z kojenia si nerob tažku hlavu, proste koj. mne sa potom laktacia tak rozbehla až som odstriekavala lebo som mala priliš vela mlieka a napnuté prsia na prasknutie

veronika81
12. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a annag sa určite drž 😉 a opýtaj sa jej na laktačnú poradkyňu v tvojom okolí, dajú sa nájsť rôzne aj na nete, ale možno annag nejakú pozná. Ja som z Lučenca, to je ďaleko, potrebuješ niekoho z okolia.
A moja rada, stále, ale ozaj stále malého prikladaj na prsník, my sme sa veľmi natrápili a jedného dňa sa chytil, mal tuším 3-4 týždne, už sa poriadne nepamätám. Najprv iba z jedného prsníka, ten druhý som odsávala a stále si malého prikladala, doslova mu tlačila bradavku do pusinky (jemne samozrejme 🙂 ) a chytil sa neskôr aj tam.
A neboj, mliečko sa tvorí nepretržite, nemôže sa stať, že by chýbalo.
Držím palce 😉

mona777
12. jan 2011

@martinka1981 ja odsávam tiež z oboch každé 2 až 3 hodiny

taawewe
12. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a vyborna je flasa od NUK,avent ma sice tvar ako cici,ale strasne lahko vyteka.

mona777
12. jan 2011

baby kedy ste začali s príkrmom? ak odsávam a dávam pit mliečko malému z flaše - tak je to plne kojené alebo čiastočne kojené alebo dieta na UM? lebo podla toho sú všetky články ktoré píšu o prikrmovaní - rozdelujú prikrmovanie v závislosti od toho či je dieta na UM alebo plno kojené. Ja používam UM len minimálne, najviac dvakrat za den (spolu max 120 ml), niekedy vôbec - teraz som napr. 7 dní vôbec nepoužila UM

bambulkabambulkova
12. jan 2011

ked si budem odsavat budem mat viac mlieka??sekciu som mala 29.11 stale mam malo mlieka

sisulka7
13. jan 2011

Co som pocuvala odbornicku na vyzivu, tak ta hovorila, ze radsej nahradit umele mlieko prikrmom. Cize teoreticky by si mohla zacat prikrmovat od piateho mesiaca. Ja som tusim tiez tak nejako zacinala.

e.l.i.e.n.k.a
13. jan 2011

baby, co odsavate, je normalne, ze moj drobec, ktory ma 8tt vypije vecer 170 MM a stale je nepokojny, ked si ho prilozim, chvilku sa tvari, ze taha, potom sa zacne jedovat a kricat, tak mu odstriekam, vypije este 20 MM..nie je do vela? zaspi o desiatej a o jednej papat znovu..

e.l.i.e.n.k.a
13. jan 2011

@veronika81 dakujem 🙂 uz som volala trom laktacnym, dve sa tomu nevenuju a jedna nechodi na osobne navstevy, uz tu nikoho nemame ☹(( veeelka skoda..urcite si nevie potiahnut mliecko nespravnym prisatim..dnes som skusala fotbalovu poziciu, vyzeralo to slubne, ale aj tak spustil krik ☹ ja som plne kojila prvy mesiac, potom sme v 5tt isli do nemocnice, malinky mal zapal mocovych ciest, odvtedy sa to pokazilo ☹ este raz vdaka..

awalancha3
13. jan 2011

ahojte, ako by ste riešili moj problem, ked mam 7 týždnové bábenko, doteraz som ho len kojila, ale pri prvej poradni sa zistilo ze za týžden pribrala len 100 g a po nasledujucom tyzdni len 80 g (spodok normy je tuším 125g/týžden)
ked sa narodila mala 4 000 g teraz 4350 a to je málo..........asi tak 5 týždnov kakala zelené a teraz asi týžden a pol už takú tú žltkastú "praženičku". prisaje sa dobre, krasne hltá, ale po chvíli ju chytí ten kakací reflex a začne sa zvíjať je nepokojná, nemože sučasne tlačiť na kakanie aj cucať...... a potom je možný problém aj ten, že by bola lenivá a odcucala len predné mlieko a nechcelo sa jej ťahať zadné. od včera si ručne odstriekavam mlieko ( aj ked odstriekavať je silne slovo, dojím sa po kvapkách), nadojila som 30ml a vecer jej to dala striekačkou. Dnesbola na kontrole na novorodeneckom po žltačke a tam lekárka poradila aby som odstriekala 40 ml a dala jej to flaškou, že sa jej sací reflex neporuší a aby sa videlo či vypije 40 ml. ideme aj kupit tu kojenecku váhu. Myslim si ale ze vazenie po kazdom jedle je take zavadzajuce lebo aj tak potom pride kakanie a je to celkom inak.
Chcem sa spytat, co by ste mi poradili aby lepsie priberala? A obdivujem vas ze si viete odstriekat tolko mlieka, ja mam pocit ze ho mam kazdym dnom menej a menej a ze keby som prestala kojit tak zajtra ich mam prazdne ako keby som nikdy nekojila. Mám kupit elektricku odsávačku? Ručne to asi neviem, ked viem len po kvapkách odstriekavat (ale vždy až ked mala dopila kolko chcela). Budem rada ak dnes nadojím aspon tých 40 ml za celý den............mám 40 rokov a pri prvom synovi ktorý ma dnes 18 rokov som mala tiež taketo problemy a ked mal 6 t kupila som sunar a bolo po vsetkych problemoch, po plakaní, po nespavosti .... Túto maličku som chcela kojiť čo najdlhšie, aj ked som mala vyhrady voči kojeniu, nie je mi to prijemné, ale robím to pre nu....... a chcem aj nadalej........ako mám vedieť či mám dost mlieka? ako mám vedieť či vypila prsnik do dna?..........ja teda nie som hlúpa, ale niektoré veci sú proste mimo moj obzor...........strašne má nutká dať jej UM a skončiť to.......

veronika81
13. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a ak to vyzeralo sľubne vo futbalovej polohe, tak skúšaj opakovane 😉
A nebude tam nejaký iný problém, keď píšeš, že on sa aj prisaje (ak som to dobre pochopila) a chvíľu sa tvári, že ťahá a potom pustí. Čo ti radí annag?

katka6211
13. jan 2011

ahojte mamicky, nasla som tuto temu, a to je ako keby aj o nas 🙂 mam syna, zajtra bude mat uz jeden rok 🙂 a od narodenia mliecko iba odsavam, lebo malicky ma operovane srdiecko, takze nevladal velmi pit ked sa narodil. chcem len povzbudit vsetky mamicky, ktore odsavate, ze to stoji za to 😀 obdivujem vas, lebo viem ako je to velmi casovo aj psychicky narocne, ale da sa to 🙂 moj matus pije len moje mlieko, vsetky umele odmieta aj kravske. inak som uz to odsavanie chcela po roku ukoncit, len si neviem zatial predstavit , ze by ten moj maly zazrak nepil ziadne mlieko 😉
pekny den vsetkym 🙂

e.l.i.e.n.k.a
13. jan 2011

@veronika81 hej, spociatku sa prisaje (neviem, ci spravne) papa, prehlta, niekedy sa s mlieckom aj dusi, potom bradavku pusta, znovu sa prisava az sa zacne jedovat a spusti krik..annag sa dlhsie neozvala, asi zamestnavaju 3 deticky, mala som jej natocit prisatie na video a vyplnit dotaznik, zatial uz nemam spatnu odozvu..laktacnatu z konika, prsky radi prikladat a ked dokrmovat, tak pouzit suplementor.

awalancha3
13. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a ...v podstate aj ja mam ten problem, prisaje sa a potom ju kadečo vyrušuje, alebo sa naťahuje alebo skruca alebo prdiky ju trapia, pusti bradavku, znovu vcucne, prestene pit a len zuzle a potom si zase cucne a zase pustí........ proste nevie sa v pokoji najest...............

gretkab
13. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a a nemoze mat reflux, ak je nepokojny po jedle?

veronika81
13. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a nie som laktačná, tak im nechcem liezť do kapusty 😅 len ma tak napadlo..nemáš veľa mliečka? Či ho nejeduje príliš silný tok mlieka. Keď píšeš, že sa zvykne aj dusiť.

e.l.i.e.n.k.a
13. jan 2011

@awalancha3 a po kojeni byva pokojna? neboj ja som tolko mliecka, ako ty, odstriekavala, ked mal maly 5tt..viem, ze to posobi demotivujuco, clovek ma chut nechat to tak, ked to nejde, ma pocit, ze sa to neoplati a dietatu to nestaci, ale teraz niekedy vobec nepotrebujueme UM, ked som disciplinovana v odstriekavani, ale nie vzdy sa to da, kazde 2-3hodiny..ja pouzivam elektricku aventku s IQ, podla mna je super, s manualnou som tolko mliecka nevytiahla alebo to minimalne trvalo raz tolko..konkretne ti poradit neviem, sama este tapem a hladam riesenie, ale na tvojom mieste by som skusila osobnu navstevu laktacnej poradkyne u teba doma, si z BA, takze urcite niekeho najdes, skusili by sme upravit prisatie, zato nic nedas, u mna je problem, ze u nas v okrese laktacna nie je 😒 za aku dlhu dobu odstriekas 40ml, myslim dobu medzi jednym a dalsim odsavanim?

e.l.i.e.n.k.a
13. jan 2011

@gretkab ale on na tom prsniku nevydrzi, niekedy par minutiek a hned spusti krik, teraz uz sa stava menej, ze papa jedno aj druhe prsko a potom zase krik..skor sa nam stava, ze vydrzi chvilku a je nespokojny..minule sa mi stalo, ze po kojeni vypil este 100ml odstriekaneho..

awalancha3
13. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a ..............no, ale ja 40 ml odstriekam za celý den, pomalinky to zbieram po kvapkách...........zatial sa tvárime že len plne kojíme z prsníkov, ale dlho to takto proste neudrzim, lebo by zacala asi aj chudnut, nielen malo priberať....... strasne ma to laka dat UM aby bol pokoj, ale nevzdávam sa, a tak teda zacinam aspon trosku odstriekavat, a budem dokrmovat s MM z flasky, kolko to pojde..... ako už niekto spomenul.... "každá kvapka MM sa počíta"......ale závidím ženám čo si veselo koja a nemaju ziadny problem.............. to musi byt pohodicka......... pre mamu aj pre babo.............
.ked malaq plače dam jej cucat a ked uz vypluva bradavku tak si este povytlacam ale 5-7 ml do flasky a dám do chladničky a večer hádam tých 40 ml bude, tým ju dokrmim......................... a uvidim ako to dnes z flasky vypije, bude to prvý krát čo bude mat flasku- dudlik odmieta a dusi sa nim............ tak uvidim, dám ti vedieť............Ty máš prehlad kolko ti babatko vypije? a prospieva? priberá dobre?

shira_
13. jan 2011

@awalancha3 vytláčaš mliečko len tak rukou? mne to napr. absolútne nejde, ledva vytlačím na lyžičku k vigantolu pár kvapiek. ale el. odsávačkou som odsala veľa., najprv z každého 20-30, potom 50 a teraz by som už aj 100. čím viac som "naťahovala " tú bradavku, tým viac sa tvorilo. teraz už len kojíme a malý si ťahá dosť. ja som mu na začiatku pomáhala tak, že som stláčala prsník, aby viac vypil.

e.l.i.e.n.k.a
13. jan 2011

@shira_ a odsavala si kazde 2 hodiny? alebo? aku mas el. odsavacku, ja mam avent IQ.