Plač bábätka a dojčenie

terezia23
14. apr 2023

Maminky chcem sa poradiť s niekým kto si prechádza niečím podobným. Synček 3 mes. je nesmierne dráždivé dieťatko, veľmi uplakané. Kojím ho + dokrmujem, lebo nemám dosť mlieka. Má alergiu na bielkovinu krav. mlieka, teda držím diétu od všetkého mliečneho a dokrmujem špeciálnym mliečkom. Netoleruje však ani veľa ďalších potravín. Postupne som prestala jesť všetko po čom bol plačlivejší a vypínal sa. Ostalo mi asi 12 potravín, ktoré jem...je to o niečo lepšie, ale stále ho krúti, plače, vypína sa. Čo ma však trápi, že poslednú dobu spí cez deň veľakrát po 10,15 max 30 min. Pred spánkom strašne plače, uspí sa len na rukách, lopte, hojdaním. Pri spaní ho držím v kresle, lebo keď ho položím je do pár min. hore. (na prsníku nevie zaspať) Potom má krátky spánok a zobudí niekedy na kŕč a plač, málokedy sa budí kľudný. Keďže spí krátko za nejakú pol hoďku potrebuje uspať zas. Zasa hojdaním...a pri plači. Takto celý deň. Niekedy má aj 10 a viac takýchto spánkov. Je to nesmierne vyčerpávajúce pre mňa. Skúšala som nosič, šatku, málokedy tam chce byť. V kočíku len keď ho uspím a preložím a hneď kočík do pohybu, ale nevydrží v ňom dlho spať. Keď mal cca mesiac v kočíku spal aj 2h. Lekárka mi poradila rôzne kvapky proti kolikám, užíva probiotiká, mastím mu bruško, cvičím s nožičkami, rúrkujem, kúpili sme kýblik na kúpanie , odporúča sa pri kolikách...nič však nepomáha. Syn však prospieva, pekne rastie, preto lekárka radí vydržať, že sú také typy deti s kolikami a treba počkať. Vraj na gastro sa dlho čaká a tam skôr chodia deti čo neprospievajú. Uvažujem či to nemá z môjho mlieka, lebo už neviem čo robiť. Aj moja strava je veľmi nepestrá, keďže mám malý výber. (o tom, že mi nechutí dokola jesť to isté ani nebudem písať) Kojiť som chcela čo najdlhšie. Ale zvažujem, či sa viac netrápi ako mu to prospieva. (o benefitoch dojčenia viem, prvé dieťa som dojčila dlho, ale takéto problémy neboli, hoci koliky boli, ale uspať sa dalo aj na 2 -3 h) Inak keď ho nebolí je veselý, pekne sa usmieva, džavoce. Ale tých bolestí je až až ☹ Stretli ste sa s tým niekedy, poradíte? V noci spí celkom pekne, budí sa 3x.

cookie29
14. apr 2023

Bohuzial ano. Starsie dieta bolo narocne dieta. Spalo len na mne, uplakane, stale bolesti bruska a podobne. Zaspalo skutocne len na mne, a ked som sa pohla o mm uz bolo hore. Podla mna malo aj skryty reflux, ale vtedy sa o tom moc nehovorilo. Vyskusali sme vsetko mozne, kvapky proti kolikam, probiotika, osteopat, etiopat, mikrokineziterapeut. Mladsie dieta aBKM, prisna eliminacna dieta, mlieko a mliecne vyrobky, soja, hovadzina, telacina atd... prve mesiace boli komplikovane. Spatne si myslim, ze aj starsie dieta malo aBKM, lenze to som nevedela. Ja som dojcit vydrzala pretoze predstava nahradnych mliecok ma nelakala. Netvrdim, ze to je jednoduche. Starsie dieta bude mat 6 a mladsie 2 ... prve roky som si casto poplakala, dnes su obe v poriadku

anavixy
14. apr 2023

Si si ista, ze ta tvoja dieta (okrem bezmliecnych potravin) ma zmysel?
Nemyslim si, ze by mu materske mlieko sposobovalo tazkosti, to skor to umele. Kazdopadne ak chces vyskusat nedojcit, mozes par dni odsavat a davat len UM, ale podla mna to je riskantne z hladiska navratu k dojceniu, musis sama zvazit, ci to ma pre teba zmysel. Ale niektore deti proste maju koliky, nech jedia cokolvek, tu plati stare zname otrepane: je to len obdobie. Velmi narocne, ale casom prejde… Plus kludne moze ist aj o skrytý reflux. Neslini, nerobi grimasy?

terezia23
autor
14. apr 2023

@anavixy Reflux ma tiez, zabudla som spoment. Niekedy mu citit kysle z ust. Pod hlavou ma vyvysene aj po jedle ho drzime vzpriamene a nechame odgrgnut. Neviem viac co s tym :(

dixitka
14. apr 2023

Osobnú skúsenosť nemám, ale veľa o tomto probléme píšu v knihe Psychológia pre milujúcich rodičov. Pridám ti sem pár úryvkov, snáď to nevadí. V skratke, nemusí to byť vôbec problém v strave (najmä keď už si zo sttavy takmer všetko vylúčila a problém pretrváva), ale v nezrelosti nervovej sústavy bábätka. Nadmerný plač vo väčšine prípadov prejde, keď má bábo 3-4 mesiace - skús teda ešte vydržať, si blízko hranice, kedy by sa to malo zlepšiť 🙂

terezia23
autor
14. apr 2023

@dixitka dakujem velmi, precitam 🙂 snazim sa motivovat, ze toto obdobie prejde, ale nevladzem. V noci po kojeni uz casto neviem zaspat od stresu, ktory mam cez den, potom kolotoc velkej unavy. Mam starsie dieta a mrzi ma, ze sa mi neda venovat mu, kedze stale tisim to mladsie:(

lenkakravcova
14. apr 2023

@terezia23 Ja, čo viem z mojich 3 deti (najmladšia ma 3 mes) sa takto cez deň vypinali a v noci spali vpohode len z jedného dôvodu: chceli spať.
Chceli tmu a bolo svetlo (máš tmu v izbe cez deň kde spi?). Chceli ma pri sebe a ja som odbehovala variť. Vyskúšaj sa 1 deň venovať iba jemu - zatiahne rolety, urob akoby noc v izbe, ticho. Lahni si vedľa neho a uvidíš ci nebude to rozdiel. U nás toto veľmi veľa robí.

terezia23
autor
14. apr 2023

@anavixy tiez vela premysla ci to moje odriekanie stravy okrem mlieka niekam vedie. Mam z toho stres a jest mi uz nechuti. Ale vsimla som si, ze po vysadeni dalsich par veci bol o nieco pokojnejsi. Ale ktovie.

dixitka
14. apr 2023

@terezia23 ešte jednu stranu som zabudla - v knihe je o tom celá kapitola, tak nepridám všetko, ale toto ešte vyzerá užitočne

držím palce, naozaj, nech toto obdobie čím skôr prejde a nech ste aj s bábätkom ok 💕

anavixy
14. apr 2023

@terezia23 A ABMK mate teda potvrdenu? To sa zlepsilo?
Skusila by som na tvojom mieste postupne spestrovať jedalnicek… ono je to fakt velmi o psychike a ocakavaniach, ked cakas, ze bude dieta placlive, lebo si zjedla nieco “zakazane”, velmi lahko sa ti bude zdat ze je naozaj placlivejsie. Ale samozrejme nechcem tym povedat, ze si vymyslas, len ze je to naozaj narocne, ked uz sa clovek dopredu boji co bude…
Co sa tyka toho dojcenia, ja si myslim, ze by bola skoda prestat a hlavne si myslim, ze ten neodstatok mlieka je sposobeny aj tym dokrmovanim, tvorba mlieka sa najefektivnejsie zvysi len zvysenym odberom-castejsim prikladanim. ALE ak ty mas pocit, ze ta dojcenie vycerpava, ze ti ubera na psychickej pohode, je uplne v poriadku prestat dojcit, riad sa tym ako to ty citis, ak este vydrzis, vydrz, ale ak uz to robis len z “povinnosti”, nemuc sa 🙂
Tieto uryvky z knizky co pridala dixitka su super 👏 urcite si precitaj, mozno ti vnesu trochu svetla do situacie 🙂
Ja pridavam len prispevok o refluxe, aj ten robi velmi vela vo vasom pripade 😏
Nosic alebo satku nepouzivate? Davas aj nejake kvapky proti tym problemom s bruskom a refluxom?

vmatuscinova
14. apr 2023

@terezia23
Napiste mi IP, presli sme si niecim podobnym s druhorodenym synom, mozno mam par tipov, ako sa nezbaznit🙂 Vela sil prajem, pekny den, Veronika, zakladatelka portalu colichelper.com

terezia23
autor
14. apr 2023

@dixitka Velmi pekne vysvetlene. Dakujem moc za zdielanie. Tu knizku si obstaram 🙂 a dakujem za povzbudenie 🙂

maryetta
14. apr 2023

Moj prvy bol taky. Placlivy. Cez den nespal skoro vobec to len na prsniku ked zaspal na 10-15minut a to bolo vsetko.
Mne len napadlo. Kolko zivin teda mas v materskom mliecku ked “takmer” nic nezjes. Mna napr dr upozornila ze ak mam bud dojcit alebo umele. Ze je tazke pre male dieta mat mix oboch.
A co este-tvoj stres. Mozno aj z toho je drobec nespokojny lebo i ty sama si nespokojna. Sama som to zistila pri prvom. Az ked som sa ja ukludnila bol aj on kludnejsi. Ale to uz mal snad aj pol roka.

terezia23
autor
14. apr 2023

@anavixy Ano alergiu ma potvrdenu. Dojcenie mi nie je na obtiaz, naopak. Mrzi ma, ze nemam mlieka dostatok a dokrmujem. Nerozbehlo sa to v potrebnej miere ani odsavanim, ani cajmi na podporu tvorby mlieka. Moj syn vsak nie je typ babatka co by chcel byt na prsniku casto, ani si nepyta, nehlada. Ked vsetko vypije, za par minut prso pusti a zacne mrnkat. Bud je este hladny a dorobim UM, alebo len chce na ruky, odgrgnut. S prvorodenym bolo opacne, na prse zaspaval a dlho dudlal kym ja som citala pri nom. Reflux ma, ale s tym treba asi len vydrzat.

terezia23
autor
14. apr 2023

@maryetta Moze na tom nieco byt. Len co v pripade, ze sa naozaj netvori mlieka potrebne mnozstvo? Velakrat vypije moje mlieko a potom place, lebo bolo malo. Ked mu dorobim UM je spokojny.

miriter
Odpoveď bola odstránená
Zobraz