Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

ivular
15. okt 2013

Holky, možná to sem úplně nepatří, ale nemáte problém s dlouhodobým kojením u svých příbuzných? Já stále kojím syna (2,5 r) a reakce rodiny mého muže jsou opravdu hrozné 😔 Buď jde o stálé přesvědčování, že mě to vyčerpává (je pravda, že jsem unavená, ale kojení je pro mě naopak pomocníkem) nebo i skoro posměšné, kdy mi ironicky líčí reakce všech, komu o mém kojení řekli 🙄
Přitom na téma kojení se s nimi nebavím, tudíž není důvod, proč jej neustále otevírat. Je mi to dost nepříjemné 😕

luba41
15. okt 2013

@ivular ja o tom nikomu nehovorím, nikto sa ani nepýta, lebo nepredpokladá , že by to bolo možné ešte vo veku 3 rokov. Vlastne jedna kamarátka to vie, lebo tá dojčila do 2,5 a "už som ju predbehla". Dojčenie je len moja a dcérina domáca súkromná záležitosť. A tým som sa vyvarovala blbých posmešných poznámok okolia a ostatnej rodiny. Muž to pochopil, moje staršie deti sa nad tým uškŕnajú, ale to chápem, lebo tomu nerozumejú...Ak sa niekto opýta, dokedy som dojčila, tak poviem, že ešte stále..A rodine rovno povedz, že tomu "prd rozumejú". A nejaké sprostredkované reakcie ostatných-odkáž, nech sa starajú o seba. 😠

denise01
15. okt 2013

@ivular naozaj nechapem, co je na dojceni smiesne, smiesni su vsetci ti, ktorym sa smiesne zda. Nejde len o dojcenie, je topredsa puto medzi matkou a dietatkom a velmi doverne, dietatko sa upokoji a pri mame je najstastnejsie s pocitom bezpecia; moj maly ma sice iba 15m, ale neviem si momentalne predstavit, ze raz budem musiet prestat. Nenechaj si pokazit to pekne, co je medzi vami, Ty vies najlepsie, co je pre Vas oboch NAJ.

luciauk
15. okt 2013

@ivular jasné, že to tu patrí, preto je toto fórum verejné, aby sme si poradili, podporili sa, aby sa také ženy ako ty mohli prísť vypísať z problémov s okolím. ty rob ako ti srdce a telo hovorí a kašli na ostatných. viem, že je to najťahšie, keď má blbé poznámky rodina alebo dobrí kamaráti, ale musíš sa obrniť. ak by chceli o tom rozumne diskutovať, tak by sa slušne opýtali, videla by si záujem, ale blbé poznámky, to nie je cesta ako s niekým produktívne debatovať. určite by väčšinu z nich nezaujímalo ako ti kojenie pomohlo prekonať rôzne ťažké obdobia, choroby a podobne, nepochopili by to úžasné puto, ktoré medzi tebou a synom je. ani nejde, či pochopili, ale akceptovali, prijali ako fakt, ako niečo pekné medzi vami dvoma, ako niečo prirodzené a krásne. okoliu daj jasne najavo, že si poznámky takého typu vyprosíš, že keď sa na ich názor nepýtaš, tak ťa nezaujíma. a manžel ťa podporuje?
@luba41 aj u nás to bolo tak. ak sa nepýtali, tak som nehovorila. ked sa opýtali, tak som ich nechala, nech sa z toho "strašného šoku" zpamätajú ako chcú. prečo je to také divné ľuďom? v Británii je teraz kampaň. tu majú obchody, reštaurácie, múzeá, úrady, všade skrátka máte miesto na dojčenie. ale zväčša je to časť záchodov. takže teraz tu beží kampaň, aby dojčiace ženy neboli vytláčané do záchodov, prečo má nejaké dieťa jesť na záchode, zatiaľ čo ostatní jedia normálne pri stole. ja som toto nikdy moc neriešila. my sme jedli normálne pri stole, nech si všetci trhnú. ale je pravda, že tu som sa nikdy nestretla s nikým, kto by si dovolil niečo povedať, každý si čumí do svojho "taniera" a nestará sa o druhých, čo máte vy na sk zťažené tým, že aj cudzí človek sa opováži ozvať a komentovať hocičo, čo sa ho netýka 🙄

hradnapani
15. okt 2013

@ivular no vies, tu je asi najlepsia uprimnost a neuzatvarat sa do seba s tymto trapenim. Pochybovacom treba jasne a sebavedome oznamit, ze je to vylucne vec medzi tebou a tvojim dietatom a len vy dvaja sa rozhodnete, kedy s tym prestanete a ze si neprajes nevhodne komentare, ktore ta urazaju. Ty sa nemas za co citit zle ci vinne 😉 Musis byt sebavedoma a jednoducho tuto temu odrazat od seba stale tou istou odpovedou "nie je to vasa vec!" . Drz sa!

ivular
17. okt 2013

@hradnapani @luciauk
Holky děkuju Vám moc za podporu - je to pro mě jako rajská hudba. Je naprostá pravda, že ty co mají s mým kojením problém ani nezajímá, jak moc mně pomohlo, když byl syn nemocný, rostly mu zoubky, apod.
Všem těm příbuzným ovšem nahrává do karet fakt, že syn je opožděný ve vývoji řeči a v sociální oblasti, takže i když je bystrý a dobře zvládá např. logické úkoly, v jejich přítomnosti působí jako výrazně mladší dítě. Samozřejmě, že všichni mi vyčítají, že je takto "opožděný" právě kvůli kojení. Dokonce to tvrdí i švagrová (bezdětná), která je lékařka (ovšem v oboru nesouvisejícím s dětmi). Můj muž kojení neřešil - obzvlášť když viděl, jaký je syn závisláček 😉 Nicméně poslední dobou podléhá čím dál víc masáži své rodiny a začíná mě k ukončení kojení taktéž nabádat ☹

majka1981
17. okt 2013

@ivular aj u nas je to podobne, ze z manzelovej strany nikto, ale absolutne nikto nestoji k dlhodobemu kojeniu. iba z mojej strany. na stastie sa s tou stranou nestretavam casto, ale ked - tak mi to da dobre zabrat. minule mi svokra zacala robit prednasku, ze Sebastian bude urcite chciet sa kojit aj ked sa narodi druhe dieta. a ze to bude strasne - bla bla. ja som jej na to povedala, ze som si tomu vedoma - a ze napriek tomu NELUTUJEM vo svojej vychove ANI JEDNO ROZHODNUTIE! Takze tak. zaskocilo ju to, tak moznoze to pomoze aj Tebe, ked im razne vysvetlis, ze Tebe to vyhovuje a stojis si za tym a ked budes potrebovat radu, tak sa ich spytas. do vtedy nech su ticho, kedze sa ich nic nespytujes 😀

Inak aj moj manzel dlho akceptoval, ze kojim, no teraz tiez prehlasil pred svokrou (co som mu do teraz neodpustila) - ze dufa, ze druhe dieta nebudem kojit tak dlho ako prve - ze ked ma vidi aky je velky Sebastian a lezi pri mne/na mne, tak je to uz neprirodzene. bola som totalne zaskocena, ze to nepovedal skorej mne osobne. Ale aj na to som uz vytriezvela - pretoze on ANI RAZ v noci nevstal, ked bol Sebastian nepokojny/chory/plakal. ANI RAZ !!! Takze sa mu to teraz velmi lahko hovori. pre mna to bola ta najlahsia cesta, ktoru som mohla zvolit a ako som uz pisala NELUTUJEM tuto cestu. A ako to bude pri druhom dietati sa uvidi.

nina4
17. okt 2013

Ahojte.Maminy potrebujem poradiť a aj podporiť Adamko má 14,5 mesiaca kojený je na požiadanie no ked chce vodu s pohára vie si ukázať takže sem tam si dá aj vodičku + iná strava.No ide o to že má obdobie kedy hryzie a teraz je to zas 😢 😢 .hryzie v noci cez deň skrátka furt a nečakane.a to sú momenty kedy uvažujem či ho má zmysel vôbec kojiť v tedy som aj nahnevaná aj na drobca a hlavne na seba že vôbec nad tým uvažujem ho odstaviť .S mliečkom nemám problém stále mám nadprodukciu no ja už fakt neviem ako ho odučiť .už som sa radila aj s lekárkou aj s laktačnou poradkyňou s tým že ked bude chcieť zahryznúť tak prsník mám vybrať.No uňho je to nečakané pije pije a odrazu cvakne a ťahá .manžel ten robí všetko aby ma podporil no ked ma videl už naposledy plakať od bolesti povedal dosť že to zato nestojí.No a preto sa na Vás obraciam o pomoc a radu chcela a chem kojiť čo najdlkšie a toto beriem len ako dosť tvrdú skúšku a chcem to zvládnuť

majka1981
17. okt 2013

@nina4 Adamko pije aj z flase alebo pozna cumel? Mohlo by to byt z toho.
Treba vyslovene hresit a vysvetlovat, ze to nesmie robit, ze Ta to boli a vtedy aj odmietnut prsnik. Taketo velke dieta uz velmi dobre rozumie, co mu hovoris. Moj syn jeneho casu tiez ako keby hryzol (ale on nezahryzol, iba vytahoval prsnik a "rajbal" ho o predne zuby, co je tiez strasna bolest). Vtedy som zvysila hlas (inak sa ani nedalo pri tej bolesti), par krat to este opakoval a potom prestal. drzim palce, aby to prestal robit.

nina4
17. okt 2013

@majka1981 nie nepije z fľaše len z klasického pohára ako dospelý a cumeľ som odmiatala aj na nútenie blízkeho okolia mala som obavu s odstavenia lebo tak som si odstavila dcéru.aA už som aj skúsila zvýšiť hlas a asi to trochu zabralo sekol sa a rozplakal no ked sa znova prisal tak to bolo také iné také bez jašenia .No po chvíli sa milo usmial a cvak no čo chce to asi len obrovský balík trpezlivosti a odhodlania nevzdať to.budeme trénovať a dakujem za odpoved

majka1981
17. okt 2013

@nina4 par krat Este hresit a pochopi ze sa to nesmie...

luciauk
17. okt 2013

@majka1981 ufff, to je fakt sila. to muselo poriadne raniť od manžela ☹ pritom všetky dobré vieme, že manželia o tom veľa nevedia, len podliehajú názoru väčšiny. bohužial. ja som mala v tomto šťastie, lebo mne povedal muž viac pozitívneho. hlavne ked bol syn chorý, tak poznamenal, že ako dobre, že ešte stále dojčím. alebo aj to, ako rýchlo sa vždy ukľudnil. či bol malinký v noci, či mal boľavé koleno, bruško, hnačky, lebo to mohol porovnať s dievčatami. k tým obom po nociach vstával aj on, robil flašky, zatiaľ čo oni revali na plné kolo 15 minút, kým sa mlieko urobilo, ochladilo, potom grgnúť, prebrali sa. pri synovi nevstával, nemal s ním žiadne starosti v podstate. ja by som toho tvojho nakopla, veď keď mal niečo čo povedať, mal sa ťa opýtať, ty by si mu to vysvetlila. ale chlapi sa moc nezamýšľajú, čo a pred kým hovoria... 🙄

@ivular pozri, keby si prestala kojiť v 5 mesiacoch, tak by jeho vývoj bol taký, lebo si ho prestala dojčiť, nikdy by nebolo dobre. čo by chcela svokra, aby si ho radšej bila, ako hladkala a maznala ho počas dojčenia? prečo sa nad tým ľudia troška nezamyslia? čo môže byť lepšie pre dieťa ako materské mlieko a akýkoľvek prejav materskej lásky? nič lepšie neexistuje!

luciauk
17. okt 2013

@nina4 môj syn to tiež robil okolo toho obdobia, aj neskôr. tiež nečakane, nedalo sa tomu predchádzať. takže najprv som dohovárala, hrešila, ale keď nepomáhalo, tak som odišla a nenakojila ho aj keď plakal, zlostil sa. ukazovala som mu modriny, občas predstierala, že plačem, čo mu bolo ľúto, ale občas som plakala naozaj! raz mi odhryzol asi tretinu bradavky. potom ho to prešlo.

cenichmat
18. okt 2013

Ahoj holky, stále kojím svou dcerku, která půjde za rok do jeslí. Tchýně (v jeslích pracuje) mi radí, abych do té doby přestala kojit, jinak bude malá moc závislá a bude v jeslích plakat... Vím, že to řeším moc brzy, ale jsem už holt taková. Tak poraďte, jestli máte takovou zkušenost.

vavrenka
18. okt 2013

no, kocky, vidim, ze tu riesite aj pre mna aktualnu temu. neviem, cim to je, ale moja mala (2r 4m) sa mi zacala inak prisvat na prsnik, akokeby ho prestala dudalat, ale jemne rytmicky hi hryzka bradavku. je to vrcholne neprijemen, vzbuddzuje to o mne zlost a agresiu, uz zopar krat som na nu zhukla, odmietla prsnik, ale nelepsi sa to. velmi sa snazi mi vyhoviet, len nevie, ako na to. u nej je problem, podla mna v tom, ze nema jazyk medzi spodnmi zubkami a bradavkou, ale normalne zasunuty a ja uz mam pred porodom, takze toho mlieka je minimum.. sem z toho obidve nestastne, ona prsko chce, nevie, co robi zle, ja jej to neviem vysvetlit.. ale je to zalezitost poslednyh tyzdnov.. takto zaspava vecer aj hdoinu-dve, lebo sa "natahujeme" o prsnik, potom mi povolia nervy, ujdem do obyvky, mm ide za nou, ona place, bezo mna nezaspi, ja sa vratim zatnem zuby, ale niekedy to proste neviem ustat. nnemate nejaku radu? 😢 😅 😝

bea13
18. okt 2013

@cenichmat ahoj, my sme boli v jasliach od 14 mes. a o tom, ze ci mam prestat kojit som ani len neuvazovala. Rano sme sa nakojili, neviem o tom, ze by v jasliach plakavala pre chybajuce mlieko, ale vzdy ked som po nu prisla, tak este v jasliach som ju nakojila. Vychadzali mi tam v ustrety a vzdy mi vyhradili na to miesto, a to som nebola jedina takato mamina. Zo zaciatku ma samozrejme pocas dna bolievali naliate prsia, ale casom sa i tie "prisposobili" a takto nam to fungovalo 33 mesiacov. Mozno by sme to potiahli i dalej, ale kojit v skolke som si nevedela predstavit 🙂, tak sme to ukocili. Jedine co po takom dlhom kojeni mozem povedat, ze este i teraz ked ma 5 rokov, sa mi niekedy prituli k prsiam a chce si ich pohladit, ale je to take mileeeeee, takze ja odporucam vydrzat ....

luciauk
18. okt 2013

@cenichmat z vlastnej skúsenosti ti poviem, že keď nie je mamka, tak dieťa vie, ,že nebude ani mliečko. úplne si na to zvykne.

@vavrenka okolo tohto obdobia, trošku starší to robil aj syn. z jedného prsníka pil, druhý mi šúchal rukou. aj preto som ho vtedy odstavila, nevedeli sme to vyriešiť, presne ako vy. ale po nejakom čase mi to chýbalo, nejako som s tým nebola zmierená a on aj keď som ho nedojčila, prsníky mi stále šúchal, kedy sa dalo, tak som si povedala, že to ho môžem potom rovno dojčiť, tak sme sa zasa rozkojili. po čase to prešlo. je to vrcholne nepríjemné, navyše ty máš teraz ešte citlivejšie prsia. držím ti palce, aby ju to prešlo, aby pochopila. uvidíš ako sa veci vyvinú.

@bea13 mne posledné dni tiež syn začal strkať ruky do trička. ale už to neotravuje, je to roztomilé, on sa potom zahanbí a ja viem, že to zasa prestane robiť. ale stále v nich je ten pocit, že prsia pre nich dlho znamenali oázu pokoja a komfortu 🙂

majka1981
21. okt 2013

@cenichmat moj syn nastupil do jasiel ked mal 22 mesiacov, za 3 tyzdne tam aj spaval, trochu si poplakal ale zvladol to. kojila som ho hned ako som ponho prisla, a kojime vlastne do dnes (ale som uz tehotna, takze mu uz mlieka ani vela netecie). moja skusenost: zvykol si velmi dobre, kojenie neprekazalo vobec. ine deti revali tak isto ako moje. praveze ked bol chory, tak to bolo na nezaplatenie a s porovnanim s inymi detmi bol menej + kracsie chory + ziadne vazne choroby (bez atb, iba normalne soplenie/kaslanie). takze ja odporucujem. prve mesiace bol po jasliach dost podrazdeny a vycerpany a kojenie nam umoznilo sa uzemnit a pokracovat harmonicky zivot 🙂 . na svokru nepocuvaj, okrem toho 1 rok je este dlhy, to este mozes riesit v lete 😉 .

majka1981
21. okt 2013

no tak baby k nasmu kojeniu: uz kojim len neako 1-2x denne (1x v noci, a 1x vecer). cez vikend niekedy aj na zaspanie - ale pravdupovediac mu vtedy nic netecie a mne to cucanie strasne vadi. vcera preto ani nespal poobede, lebo cucanie som nechcela - no tak nespal. ale zvladol v pohode, ani vecer nebol omrncany, tak mu to nechybalo.

@luciauk ved to, do dnes som si to s mm este nevydiskutovala, ze to nebolo spravne to povedat pred svokrou. co uz...

boka79
21. okt 2013

@cenichmat
U nas to prebiehalo bez problemov, maly isiel k opatrovateôlke, ked mal rok, bol na zaciatku len pol dna a potom aj cez spanok a zo zaciatku prve dni bol mierne nervozny, nevedel sa skludnit a potom krasne spinkal , lepsie ako doma 🙂a tiez to je zavislak 🙂

lusy82
21. okt 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli dítě může při přirozeném odstavování z ničeho nic ztratit sací reflex. Jiřík asi tak před 14 dny ke mě začal chodit na mlíčko čím dál tím méně. No a ten minulí týden se občas přisál a zažužlal a řekl "Nejde to." Mlíko stále mám a ještě do nedávna sál jako vzteklý 🙂 No a o víkendu jsem ho zkoušela a nabídla mu prso sama a on si jen nechal zmáčknout bradavku, aby z ní něco vyteklo a jen mlíčko slízl a tak to opakoval asi pětkrát z každého a pak mi řekl, že už nechce mlíčko. No a vysát se mu nepovedlo zase nic, on se vlastně ani nepřisaje spíš to zkusí nepovede se mu to. Myslíte si tedy že se dá ztratit sací reflex takhle ze dne na den?

luciauk
22. okt 2013

@lusy82 ja neviem, ale vyzerá to, že asi áno 🙂

lusy82
22. okt 2013

@luciauk Díky za odpověď, ale nepochopila jsem co ano, jestli se odstavil nebo ztratil sací reflex nebo obojí? 🙂 🙂

vbrnka
22. okt 2013

@lusy82 toto vyzera ako uplne idealne odstavenie 🙂 kiez by si vzal max priklad 😀

lusy82
22. okt 2013

@vbrnka No já jsem taky ráda, akorát to přišlo tak náhle a nečekaně. A trošku je mi to i líto. ¨jen mi udivuje to, že se najednou nedokáže přisát, jestli se teda dá takhle ztratit ze dne na den sací reflex.

happy8051
22. okt 2013

ahojte, chceôa by spm sa nieco opytat. kojim dcerku, ma 16 mesiacov.vzdy som ju kojila na poziadanie. uz asi tri mesiace kojime rano po prebudeni, obcas doobeda a poobede, ale to len tak trikrat do tyzdna, ked si vypyta. a vzdy kojime vecer pred spanim, bez toho nezaspi. chcem kojit co najdlhsie, neplanujem ju odstavit, necham to na nu a dufam, ze potiahneme aspon do dvoch rokov. da sa to pri takomto rezime? ze dieta vacsinou pije len rano a vecer?

luciauk
22. okt 2013

@lusy82 doteraz som nevedela, či dieťa môže zo dňa na deň stratiť sací reflex, ale keď ho tvoje dieťa stratilo, tak to znamená, že áno 🙂 dúfam, že už sa rozumieme.
@happy8051 samozrejme 🙂

zfidorka
22. okt 2013

@happy8051 do roku a pol je potrebne aktivne prsnik ponukat, moja starsia dcera si sama vypytala malokedy, sama som jej pravidelne dojcenie ponukala, niekedy sa napila, niekedy nie... skus jej cez den viackrat dojcenie ponuknut...

happy8051
23. okt 2013

@zfidorka ponukla som jej od rana trikrat a trikrat sa prisala 🙂 skusim to teda takto... dakujem za radu

happy8051
23. okt 2013

@zfidorka dojcis tandem? ja som chcela, ale sarsia sa sama odstavila, ked som bola v 22tt. po porode som jej ponukala, ale uz nechcela :( mrzi ma to doteraz