Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

carodejnica
31. okt 2010

@bobocka krásne si to napísala 😵 😵 😵 presne tak, ani ja neodcudzujem matky, ktoré sa rozhodnú pre UM, ale nič mi nebráni v tom, aby som iné dojčiace mamičky podporovala v ich rozhodnutí dojčiť svoje dieťa do doby prirodzeného odstavenia 🙂

carodejnica
31. okt 2010

Natrafila som na dobrý článok v slovenčine 😎 autorka cituje aj antropologičku Kathy Dettwyler...
http://www.zivica.sk/dieta/archiv2008/doc/dlhod...

carodejnica
31. okt 2010

Link nefunguje - ešte raz
http://www.zivica.sk/dieta/archiv2008/doc/dlhodobe dojcenie.pdf
(skopčite celý riadok, nestačí na to kliknúť, medzi "dlhodobe" a "dojcenie", musí byť medzera)

kubaka
31. okt 2010

@carodejnica trochu zavádíš a podsouváš něco, co vůbec není pravda, resp. dá se interpretovat jakkolich. Fanatici, kteří zastávají kde co je všude spousta. U tzv. létání miminek ti vyjmenují zastánci hromadu pozitiv a najdou důkazy, jak je to přirozené. Podívej se na statistiky, v jakém věku jsou děti kojené - nad jeden rok je to mizivé procento.
Odstavuje se přirozeně a automaticky a logicky tak, že dítě dostává v druhé půlce prvního roku tuhou stravu - má zuby, krmí se, takže to je přirozený a pozvolný mechanismus odstavování.

- nenásilně se mi odstavil první syn v 10 měsících a prso jsem mu za boha už nenarvala, ač jsem chtěla. Můj maličký ani nepostřehl, že už není kojení - vyšumělo do úplného ztracena koncem devátého měsíce. Pak místo raního kojení dostal lahvičku s mlíkem a vycucl ji, ani se nezakřenil. Žádné násilí, žádný stres pro nikoho - ani pro něj, pro mě , pro moje prsa. Jak už jsem psala, odstavit jsem musela kvůli svému zdravotnímu stavu. Takže to násilí, co popisuješ nemusí být vůbec pravda a většina dětí se odstaví sama právě kolem prvního roku - odtud hranice kojeneckého období.

kubaka
31. okt 2010

A vyjadřovat se v diskusi může kdokoliv k čemukoliv. Jak si to doma kdo udělá je čistě jeho věc - nikdo tady nemá páky na to rvát vašemu tříletému děcku cecík od pusy. Ale vyjadřovat se může dosytosti - obecně.

mamutka
31. okt 2010

ked to tu tak zbezne precitam, tak neviem ake nepochopenie okolia, skor sa nechapu matky navzajom 😀
ja kojim 2 roky a neriesim, nikto o tom ani nevie, okrem mm, ved vonku ho to ani nenapadne, beha, lieta, napcha sa kede cim, napije vody....nakojim pred spanim, ak chce aj rano, hotovo. keby si ale ublizil a plakal by, viem ze ho upokoji len prsnik, tak dam, pokusim sa co najdiskretnejsie, ale ak by ma aj dakto videl, co uz, ja tiez neriesim, cim si kto plni brucho na verejnosti.
asi som tiez extrem, ked kojim 2 roky, ale mne to ani nepride, prve mesiace boli velmi tazke, pre mna, maly ani nevedel, ale z porodnice som sla bez mlieka, aj dokrmit som musela, aj sebe podporit laktaciu, za kazdy den kedy som mala mlieko som bola vdacna, ale dajak sa to rozbehlo a teraz je pre nas dvoch take samozrejme, ze si lezime a tulime sa, ze si to bez toho neviem predstavit....
ked sa na mna zvali a ja si strcim nos do jeho vlaskov a on ma hladka, to je krasne.....pri takom starsom dietatku je to kojenie povedala by som hodne krajsie ako pri malickom, lebo uz velmi dava najavo, ako sa z toho tesi....ked tak bezi bytom a ruky natiahnute ku mne, oci zabudnute kamsi pod tricko a obrovsky vyskereny jednoznacny usmev, tak proste viem, ze si ma chce pohladkat, strci mi rucky pod tricko, najde co potrebuje, da na kazdy prsnik pusinku, ustockami aj nostekom 😀 no dostavam obrovske davky endorfinu ako odmenu, ze som sa tak snazila to kojenie rozbehnut ( obrovska vdaka laktacnym poradkyniam!)
uz len pre tie navaly radosti ktorymi ma bombarduje mi stoji zato kojit aj teraz, aj ked by som nemala problem odstavit. mne to bude proste chybat, tie srandy co okolo toho maly produkuje. lebo aj ked sa pritulime a hrame stale, toto je proste ine, taketo sibalske a jemnucke spravanie ma vyhradene len pre moj hrudnik a je to strasna zabava ako jemne sa pride s takymi prsiami porozpravat 😀 on sa im normalne s laskou zdoveruje s tajomstvami 😎
tazko sa takeho niecoho vzdava, nech si mysli kto chce co chce, ked to potiahneme do 3 rokov, tak je to v poriadku, lebo tolko radosti a dovernosti co si my pritom vymenime by bral kazdy..... kazdy keby mohol, tak by to bral a ja by som to aj kazdej matke dopriala. ved taketo velke deti uz len lietaju, objavuju svet, stale viac sa odputavaju, je super mat este sancu na take tulkanie a laskanie.
ale ked sa dietatko odstavi samo, ked je to aj 7 ci 9 mesiaci, je to pohodicka si myslim, matka ma jasne, ze nebude musiet riesit stres, ako ho odstavovat vo vyssom veku.
napokon, ak je dietatko spokojne, to je najdolezitejsie, ten svoj nazor a postup si uz kazdy obhaji, keby sa mi maly odstavil v prvom roku, bola by som v pohode, spokojna, ani by som nevedela, ze som prisla este o take krasne obdobie ake cloveku da nezbednik ktory sa prisaje aj ako dvojrocny. ale proste nepoznali by sme to a nechybalo by nam to, mali by sme dni naplnene inak a noci asi lepsie prespate ako teraz 😅
ja povazujem za extrem dojcenie nad tri roky, fakt dufam, ze maly sa toho postupne vzda, ten pohlad na 6-8 rocne deti na prsniku, co sa da vidiet na nete, no fakt neviem.....

ked som bola mladsia, pocula som o znamej ze koji skoro dvojrocne dieta a rodina bola pohorsena - ze naco, tlsty je, to je nenormalne, bla bla.....ja som samozrejme ako pubis prebrala nazor vacsiny, zdal sa mi logicky, ved vsetci si to myslia, tak asi ona je divna.....ja, ktora som nikdy nemala dovtedy skusenost s detmi, nebola tehotna a pod, som mala nazor ako vsetky tie zeny okolo, ktore mali deti na sunare ( vsetky ) a ujovia, ktori tiez nikdy nenosili a neporodili dieta....z toho mi jednoznacne vyplyva, ze ludia sa najradsej velmi mudro vyjadruju o tom, o com nevedia naozaj nic, odsudzuju to co nezazili, to co im nebolo doprate, to co by mozno sami chceli, ale nemohli, nedokazali, nezvladli....to uz je jedno preco, ale nemali to a ma to niekto iny, tak hold, zly je ten iny....
podla hesla, ked mne skapala koza, susedovi musi tiez....

mamutka
31. okt 2010

sorry, dajak som sa k tejto teme rozpisala......ale hold, mam na navsteve svokru, som sa nedostala k slovu poriadne od vcera, tak si to kompenzujem, kym je stara v kostole 😀 😀 😀

carodejnica
31. okt 2010

@kubaka nehnevaj sa, ale teraz si to zabila.... obviňuješ ma zo zavádzania a rôzneho interpetovania faktov?!?!?
Niekto tu zrejme zavádza, ale ja to nie som.

Svoje vyjadrenia opieram o vyjadrenia odborníkov a ak si ni nevšimla, uvádzam ZDROJE informácií. V prvom rade sa opieram o výskumy a lekárske názory Jacka Newmana. btw. JEHO považuješ za fanatika ? 😲 😲 😲 😲

Jack Newman nie je nejaký šaman z pralesa. Jeho CV ho oprávňuje vyjadrovať sa fundovane k problematike (zrejme na rozdiel od teba). Pre informovanosť.

Jack Newman je :
- kanadský pediater a svetový expert v oblasti dojčenia
- založil prvú kliniku na podporu dojčenia v najväčšej nemocnici na svete Toronto´s Hospital for Sick Children
-zároveň je docentom na torontskej univerzite University of Toronto
- má rozsiahle skúsenosti ako pediater z rôznych nemocníc po celom svete, pričom niekoľko rokov pracoval aj na gynekologicko-pôrodníckom oddelení nemocnice St. Michael´s Hospital v Kanade
- má skúsenosť s viac ako dvoma stovkami adoptívnych matiek, ktoré úspešne dojčili adoptované deti
-je poradcom pre UNICEF pre iniciatívu nemocníc priateľských k deťom (BFHI) v Afrike
- je autorom knihy o dojčení a tiež autorom DVD dokumentu s podrobnými ukážkami správneho spôsobu dojčenia
- pravidelne publikuje v odborných vedeckých periodikách na tému dojčenia, napr. Scientific American a v mnohých ďalších
- je vyhľadávaným prednášajúcim na niekoľkých desiatkach konferencií na celom svete ročne
- je nositeľom viacerých prestížnych ocenení Award of Excellence od organizácií podporujúcich dojčenie ako napríklad La Leche League a Lamaze International

Svoje názory podkladáš to štatistikami ?! Štatistiky dokumentujú reálny stav, ktorý nemusí byť ideálny. Štatistiky by zrejme uviedli, že 99% šľachtičien v 17. storočí nedojčilo svoje deti, ale dávali ho dojkám, lebo to pokladali za ponižujúce a vyhradené chudobe.

A k tomu, že prirovnávaš dlhodobé dojčenie k lietaniu bábätiek, tak na to nemám slov 😲 😲 😲 To si mi normálne vyrazila dych.

A na záver, neviem či si čítala ďalej, ale na predchádzajúcej strane v príspevku o 1:31 píšem, že poznám prípady, keď sa deti odstavili skôr, ale skoro na 100% vďaka tomu, že po pol roku dostávali UM...a postupne sa vynechávalo dojčenie. Áno stáva sa to, a relatívne často. Nikde nepíšem, že to odcudzujem, to je každého vec, či dojčí, alebo nedojčí po plo roku, alebo odstaví aj skôr.

Mne však ide o to, aby som
- dojčiace mamičky podporila v ich rozhodnutí dojčiť dlhodobo
- mamičkám, ktoré v rannom veku s dieťaťom doslova bojujú o prsník, ukázala, že je aj iná cesta
- ešte len tehotným mamičkám ukázala aj iné názory, s akými sa vo svojom okolí stretávajú a tým im dala možnosť voľby rozhodnúť sa, ako dlho chcú dieťa dojčiť

p.s. Áno, máš pravdu, do roka je dieťa dojča, od slova DOJČIŤ (resp. v češtine kojenec, do slova KOJIŤ) v tejto dobe konzumuje PRÍKRMY s predponou PRÍ-krmy, čiže je to strava POPRI dojčeniu... a nikto nevraví, že dojča má byť až do 8 rokov, ako tu niektoré interpretujú moje slová, znova zdôrazňujem, že po roku sa jedná o "výživový doplnok" 🙂

stvura
31. okt 2010

@mamutka ...klobuk dole, napisala si to velmi krasne /ak by som nemala malu v lone aj ja by som sa rozpisala/, presne to iste citim i ja, tie bozteky na "didu" a hladkanie a maznanie sa su na nezaplatenie....
Prave preto som neodstavila ani pocas tehotenstva a s vynimkou jedneho dna ked som nemala mliecko som svojho starsieho kojila a kojim i nadalej tandemovo.

mamutka
31. okt 2010

@stvura dakujem 😉

leishmania
31. okt 2010

@minewka "Myslím si, že ženám, ktoré dojčiť nemôžu, to ubližuje - podporovanie extrémne dlhého dojčenia. Žena, ktorá s dojčením problém nemala, to nikdy nepochopí. " uz ti ale nevadi ze tak isto ublizuje zenam ktore chcu dojcit dlsie napr 2-3 roky reakcie tvojho typu...

btw pisete tu viacere o extremoch...ja tu nevidim ziadnu extremistku a ani som sa v zivote nestretla na ulici s tym, ze by nejaka maminka nevkusne dojcila, alebo dojcila 2-3 rocne dietatko...nechapem teda co vas tak irituje? ze nemaju vsetky mamicky rovnaku hranicu ako vy?

yesno22
31. okt 2010

@mamutka velmi pekne napisane...ja som maleho sice kojila "len" rok a nieco a dufam, ze druhe budem aspon tak dlho...tiez sme mali na zaciatku problemy sa rozbehnut...ja po sekcii, maleho mi v porodnici prikrmovali, lebo chcel papat castejsie, ako mi ho sestricky nosili na izbu 😠 ale zvladli sme to 😵

citala som len prispevok zakladatelky a je mi luto s cim musi bojovat...poznam niekolko mamiciek v okoli, ktore svoje deticky kojili do 2rokov, aj dlhsie a nechapem, preco to niekto odsudzuje...kazdy ma pravo rozhodnut sa, cim bude svoje dieta krmit a ako ho bude vychovavat...ak sa mamicka rozhodne nekojit,lebo sa jej nechce tak mi je to sice luto ale nebudem ju za to odsudzovat....

inak, moj starsi syn bude mat po narodeni sestricky 3 a 3/4 roka a uz sa nevie dockat, ked znova ochutna mamkine mliecko 😅 ...raz vecer, ked sme sa chystali do postele sa ma spytal, ci aj on bude moct papat moje mliecko alebo to bude len pre sestricku...neviem ako ho to napadlo, ale slubila som mu, ze moze ochutnat....som zvedava, ci este bude vediet sat a vobec z toho nemam blby pocit...skor som zvedava, ako to dopadne 😅

mamutka
31. okt 2010

@leishmania ja si napr. tiez myslim, ze zeny ktore dojcit nemohli si ani nevyhladavaju clanky o dlhodobom dojceni, tak im to ani nema ako ublizovat....
a tiez mi ide na city bedakanie, ze vsade sa pretlaca dojcenie a co chudata co dojcit nemozu??? no kde vsade - v lekarni, drogerii, v casopise vsade reklama na UM a ze v porodnici zenam tlacia do hlavy MM, to niekoho sokuje....asi sa tam ma hovorit o futbale....

mamutka
31. okt 2010

@yesno22 jej, to je zlate ako sa drobcek na to tesi 🙂 krasne 😉

leishmania
31. okt 2010

@mamutka tak isto bezrukehio moze trapit ze nemoze hrat na klaviri a kvoli tomu nezrusime umelecke skoly...ja len nechapem co niektore zeny, matky na tom tak strasne irituje ze nejaka matka koji svoje dioeta o 1-2 roky dlhsie, ze o tom musi vypisovat siahodlhe prispevky

kubaka
31. okt 2010

@carodejnica nepřirovnávám kojení k létání, ale způsob podpůrné argumentace - píšu to poněkolikáte - když chceš, dokážeš najít argumenty pro cokoliv.
Zrovna tak ti mohu citovat svého praktického doktora, který s tím přišel z kongresu lékařů i dětskou, že po roce je to už jen věc chtění a preferencí, nic světaborného už kojením neovlivníš a zásadní vliv kojení má v prvním půl roce a potom do konce prvního roku - příkrmy s mlíkem půl na půl, jak píšeš.

Já, jestli sis všimla, za nic nebojuju, nikoho nepodporuju, je mi to ve své podstatě jedno. Jen píšu, že s tou jedsnosměrnou propagací něčeho opatrně, je dobré slyšet i protiargumenty. Psala jsem je.

Koukni se do tématau Jak odnaučit dvouleté dítě od kojení - zoufalé matky malých závisláků už nevědí, jak dítě odstavit - pak se uchylují k brutalitám typu popepřit, posolit prso, odjet na víkend atd. Kdyby to rozumně nechaly vyšumět po roce, neřešily by takovéhle problémy ve dvou, třech letech dítěte, strhané jako borůvky. Běž je tam podpořit aby kojily dál a vysvětlit ohromné výhody dlouhodobého kojení. Fakt by mě zajímalo, co by na to řekly - ta konfrontace by mohla být docela přínosná a zajímavá, vážně

Všechnty tyhle trendové záležitosti mají i své druhé stránky.
Dneska ti odborně vysvětlí, jak nezbytné je pro kojence plavání kojenců, cvičení, navštěvování kroužků angličtiny a hudby v kojeneckém věku. Na všechno si najdou pádné argumenty: ovšem selský rozum mi například velí, že chodit na angličtinu s tříměsíčním kojencem je blbina největšího kalibru a žádný světový expert mě nepřesvědčí o opaku. 😉 😉 😉 O úchvatném vlivu plavání taky ne - ale každého věc.

Dneska je prostě světový kult dítěte a kojení - a jak psala minewka, žena, která se v téhle celospolečenské "prodětské" atmosféře nerozkojí pak cítí, pokud není dost silná osobnosti, veliké selhání a frustraci, vinu. S tím také třeba nesouhlasím a takovou ženu bych uklidnila, že dítě dostane kvalitní UM. Kojení je potravina, prvotní pouto s matkou, ale vztah se rozvíjí a prohlubuje mnohými dalšími nezanedbatelnými způsoby chování a jednání s dítětem, způsobem vzájemné inerakce, které nesouvisí s kojením..

A i kojením se dá nasekat spousta chyb třeba z psychologického hlediska - kojením se dítě utiší zní argument PRO, ať pláče z jakéhokoliv důvodu, třeba když starší upadne: ovšem tímhle mechanismem se učí léčit a zamaskovávat problémy a pocity , přebíjet frustraci jídlem. Jsou matky, kterým dělá dobře závislost dítěte,léčí si své mindráky, úzkosti, schválně na sebe dítě kojením fixují a dávají jim tak poznat svou jedinečnost, svou nezastupitelnost, své božství - to jsou matky u nichž jde třeba o narcismus, majetnický vztah k dítěti, pocit vlastní důležitosti, ale také traumata z dětství, jako nepřijetí vlastní matkou a tenhle deficit si pak léčí na dítěti. Pocit, jak dítě na nich visí a závisí, vzhlíží k ní, jim dělá moc dobře.
Lze tam najít spoustu nezdravých motivů, kdy jde spíš už o matku a její osobu a ne o dítě a jeho výživu či duševní vývoj.
To je zase pozorování psychologů.
Takže opravdu bych byla opatrná v těch argumentech. Ne vždycky jsou motivy tak čisté, jak se snaží vypadat.

Navíc spousta chorob je psychosomatických, jak se obecně ví - když jsem na dně, hned něco chytnu - takže záleží vůbec na duševním rozpoležení matky, potažmo celé rodiny, jak dítě bude nemocné. Děti vyrovnaných, sebejistých, neúzkostných, laskavých rodičů trpí zdravotními problémy podstatně méně a klidně mohou být kojeny "jen" do roka.

🙂

kubaka
31. okt 2010

@leishmania aby člověk psal, nemusí ho vůbec nic iritovat - někdo vyplodí pár vět a je udýchaný, někdo stránku jako nic. To není hledisko.

sturnus_vulgaris
31. okt 2010

@leishmania
Tak to ja jsem exemplare, jejichz zpusob kojeni se absolutne neztotoznoval s mym vkusem, zazila. Ano, souhlasim, nebylo jich mnoho a (statistiku presnou nemam) a dejme tomu ze 90% zen nema problem kojit diskretne. A ano, zase jsme u toho, ze kazdy ma hranici vkusu nekde jinde a mozna by se nasel clovek, kteremu by to pripadalo v pohode. V pameti mi utkvela situace z nádrazí v Hranicích na Morave, kde si zenska stoupla s kojencem rozhalena pred vychod z nadrazniho podchodu (jednalo se o pristup od nastupist k hlavni hale, takze tudy proudily skutecne davy lidi) a KAZDY, kdo z podchodu vychazel, ji nejenze nemohl nevidet, ale hlavne ji musel jeste vyhybat. Ta asi fakt porodila i kus mozku. Dalsim exemplarem je Pavla Hodkova, viz napr. zde: http://www.super.cz/clanek/29311-saudkova-tehot... Z tehle zenske cisi exibicionismus na sto honu. Konecne do tretice... chodila jsem na pripravku ke krtu, takze se mnou tam byla spousta jinych maminek, mnohe mely opravdu hodne male deti. Kaplan (tj. knez, jemuz neni pridelena farnost), ktery prednasel ono "pouceni ke krtu", tam videl nejedno odhalene nadro, a to jeste odhalene zpusobem naprosto extremnim.
Nikdo jim (a ani nikomu jinemu) to kojeni nebere, ale jak jsem uz napsala vyse, chci-li vycnivat s davu, musim se smirit s tim, ze si me lidi budou pamatovat a vyjadrovat se k me osobe a k tomu, co delam. Takze pokud na to psychicky nemam, tak to nemuzu delat.
Zduraznuju znovu, ze me jinak kojeni deti neirituje, je mi v podstate jedno (pokud se nejedna o vyse uvedene pripady), i kdyz mira moji tolerance s vekem kojeneho ditete primo umerne klesa.
Je to neco podobneho, jako kdyz se nekdo oblece, aniz by reflektoval specifika sve postavy nebo spolecenskou udalost, ktere se ucastni. Treba nejaka holka s mirami 100-100-100 si vezme minisukni a vrsek od bikin a jeste navic nekam, kde se cekaji male cerne. Je to jeji vec, nikdy bych za ni nesla a nerekla ji, ze v tom ma teda ranu, ale mne bude pripadat jako mimon. Nejak podobne se divam na Hodkovou a jeji potrebu kojit pred novinari a nechat se jeste fotit pro BLESK.

K sahodlouhym prispevkum... souhlasim, taky porad nechapu, proc se to kojeni porad dokola omila. Nekdy je ta masaz fakt hrozna. Paradoxne jsem ji treba vubec nepocitovala v porodnici nebo od detskeho lekare, ale nejvic ji citim tady z tech ruznych diskuznich for. Cim vic je diskuze zamerena v duchu "trid odpad, free Tibet, koj do maturity", tim vesti masaz 🙂. Je mi lito holek (a najde se jich tu na konovi par, jmenovat je nebudu), ktere teto masazi podlehly jeste v tehotenstvi a pak najednou po narozeni ditete mely s kojenim problemy a pocitily, jak sediva je teorie a jak zeleny je strom zivota. Myslim, ze krome tech pocitu menecennosti na ne dolehlo potom i to, ze najednou nejsou a nemuzou byt soucasti skupiny, kdyz nesplnuji jednu dost podstatnou podminku prijeti 🙂.

carodejnica
31. okt 2010

@kubaka tému "Jak odnaučit dvouleté dítě od kojení" som tu nenašla, pošli link... rada prispejem... 🙂

Stále mi dávaš za príklady extrémy (psychopatické matky, ktoré dojčením viažu dieťa na seba a podobne). Tak ja ti poviem tiež jeden vpodstate extrémny príklad. Mám osobnú skúsenosť, suseda, ktorá dojčí 3 ročnú dcérku, celé okolie ju presviedča, že je to choré, že by s tým mala niečo robiť. A tak ona bojuje, natiera horčicou, preliepa leukoplastom. Nemá internet, nemá informácie. Nevieš si predstaviť aká bola šťastná, keď som jej povedala, že je to ok, že dcérka na to, aby ju odstavila ešte nedozrela, teraz je pyšná mama. 🙂 Takýmto mamičkám zase ubližuje to, že ich niekto odcudzuje za to, že dojčia dlho, to ťa nenapadlo?

Píšeš "Kdyby to rozumně nechaly vyšumět po roce, neřešily by takovéhle problémy ve dvou, třech letech dítěte, strhané jako borůvky.".
Ja si myslím, prečo by mala matka podávať UM, keď má svoje a lepšie. Tieto mamičky z tých diskusií, nevedia pochopiť jeden fakt, že ak dieťa na odstavenie nedozrelo, bude bojovať. A čím viac bojuje, tým viac sa fixuje na prsník. Platí priama úmera... dieťa to z matky vycíti, To je tiež psychológia, mám príklad vo svoje dcére, ona nemusí bojovať, takže nepoznám tieto problémy. Ak by sa tomu poddali a nechali veciam voľný priebeh (stanovili si pravidlá hry, kedy prsník áno a kedy nie) pochopili by, že nemá zmysel ísť proti vetru...
kuk sem http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...
"Neverte prosím, radám žien vo Vašom okolí, ktoré tvrdia, ako ťažko sa staršie dieťatko odstavuje. Žena, ktorá skutočne dlhodobo dojčila svoje dieťa až kým sa samé neodstavilo, by takú radu nedávala. Lebo vie, že to nie je pravda. "

Ďalej píšeš "Zrovna tak ti mohu citovat svého praktického doktora, který s tím přišel z kongresu lékařů i dětskou, že po roce je to už jen věc chtění a preferencí, nic světaborného už kojením neovlivníš a zásadní vliv kojení má v prvním půl roce a potom do konce prvního roku"
Rada si tieto štúdie prečítam. A ty si vytlač tento článok a daj svojmu praktickému lekárovi aj pediatrovi - http://www.oskarsk.sk/index.php?ID=243&l=sk
"Ale hovorí sa, že materské mlieko už nemá žiadnu hodnotu po šiestich mesiacoch.
Možno sa to hovorí, ale je to zjavne nesprávne. Keď ktokoľvek (vrátane pediatrov) môže povedať takúto vec, poukazuje to však na veľkú nevedomosť o dojčení v našej spoločnosti. Materské mlieko stále ostáva mliekom."

Už si pripadám ako debil, lebo dookola píšem to isté. Takže znova.

Ide mi o to, aby som
- dojčiace mamičky podporila v ich rozhodnutí dojčiť dlhodobo
- mamičkám, ktoré v rannom veku s dieťaťom doslova bojujú o prsník, ukázala, že je aj iná cesta
- ešte len tehotným mamičkám ukázala aj iné názory, s akými sa vo svojom okolí stretávajú a tým im dala možnosť voľby rozhodnúť sa, ako dlho chcú dieťa dojčiť

carodejnica
31. okt 2010

@kubaka aha zase ideme do extrémov viď príspevok @sturnus_vulgaris prepč, ale NIKTO tu nepíše "koj do maturity" 😉

@sturnus_vulgaris ešte k tomu masírovaniu mozgov
http://www.dietaaja.sk/dojcenie-v-pohlade-gener...
"Počet plne dojčených detí v 6. mesiaci života na Slovensku stúpol od roku 2000 do roku 2006 o 13%. V roku 2000 bolo v 3. mesiaci dojčených 60,1% a 6. mesiaci 32,96% detí. V roku 2006 to bolo v 3.mesiaci 71% a v 6. mesiaci 45,9% detí. Osveta sa teda vypláca, môžeme predpokladať, že čoraz viacej žien sa rozhoduje svoje deti dojčiť."

NO COMMENT. 🙂

sturnus_vulgaris
31. okt 2010

@carodejnica
Vis, mozna to opakujes porad proto, ze lidi nejak neslysi na "argument autoritou". Jak psala kubaka, neni problem najit jine autority, jejich clanky vyvrati ty, ktere citujes.
Mozna v te sve snaze "povzbuzovat" moc tlacis na pilu. On si stejne kazdy dela hlavne to, co chce sam, a pokud vyhledava povzbuzeni, tak spis proto, aby se mu dostalo ujisteni, ze jedna spravne. Uprimne receno, kdybych citila, ze me kojeni (lhostejno jak stareho) ditete uz obtezuje, tak lidi, kteri mi prijdou vykladat, jak je kojeni super a ze v nem mam pokracovat, bud rovnou poslu do riti nebo jim odkyvu jejich monolog a budu si neco o te riti myslet.

sturnus_vulgaris
31. okt 2010

@carodejnica
Abych vysvetlila...
Tim slovem "masaz" jsem myslela skutecne ono vnucovani kojeni clovekem, ktery si jako kolovratek mele neco o fyzickem a dusevnim zdravi ditete, aniz by bral v uvahu to, co mu druha strana rika. Bohuzel do teto kategorie patri i vetsina laktacnich poradkyn (porodnich asistentek, co pusobi na volne noze), se kterymi jsem se setkala.
Dnes snad kazdy vi, ze kojeni je pro dite nejlepsi a osobne jsem nezazila matku, ktera by nechtela kojit aspon toho pul roku. Ty, co nekoji, pro to maji nejaky duvod, a casto maji z toho, ze se jim kojit nepodarilo, blby pocit (podle me uplne zbytecny - jsou horsi veci, ktere se muzou stat). Pokud nekdo opravdu kojit nechce, pochybuju, ze se vubec obtezuje ctenim nejakeho Jacka Newmana.
Tohle jsem opravdu v porodnici nezazila. Delali tam maximum proto, aby zenska odchazela a kojila, ale kdyz to nejake neslo, nikdo ji za to nelyncoval. Stejne tak detsky doktor - pravidelne se pta, jestli kojim, odpovi na to "to je dobre" a hotovo. Pochybuju, ze mi za par dni na kontrole, az mu reknu, ze uz nekojim, da prednasku o tom, jakou jsem udelala blbost, kdyz jsem dite odstavila.
Do kategorie masaz bohuzel v mych ocich plne spadaji i tve prispevky. Myslim, ze by ses divila, na kolik lidi od dlouhodobeho kojeni odrazujes. Coz je o to smutnejsi, kdyz ti vlastne jde o presny opak.

carodejnica
31. okt 2010

@sturnus_vulgaris ... každý máme svoju optiku... nikomu nič nevnucujem, myslím, že som vo svojich príspevkoch neobhajovala extrémy, len obhajujem matky, ktoré dlhodobo dojčia a stretávajú sa s nepochopením okolia, koniec koncov o tomto je táto diskusia... teším sa linky na odborné články o zbytočnosti dojčenia po roku, zatiaľ tu nepadol ani jeden... budem rada, ak sa ozvú mamičky, ktoré som odradila, úprimne povedané neverím tomu... 🙂

ladunka
31. okt 2010

Taky se mi moc líbí jak popsala kojení ve vyšším věku dítěte mamutka. Naprosto chápu matky dětí které se odstavily samy před prvním rokem věku, že si myslí že tak je to obvyklé - člověk má podle mě silnou a vlastně podvědomou tendenci považovat to co prožívá, za jakousi všeobecnou normu. Čili pro takovou ženu je přirozené říct - kojení se nenásilně nechává vyšumět okolo roku věku - protože ona to tak zažila. Ale je pořád dost dětí pro které to přirozené není, a to je zase moje zkušenost. Kojení staršího dítěte byla pro mne nakonec nádhera, a nikdy na to myslím nezapomenu. Jak byla šťastná když se ve dvou letech přicucla, a jaké endorfiny běhaly přitom tělem mně. Opravdu, bylo to krásné, dodnes na to obě vzpomínáme. Dcerka se odstavila sama před třetím rokem věku, a pro mě bylo celkem těžké nepodlehnout názoru mnohých okolo mne, že "ve dvou letech už to trvá moc dlouho, takže je potřeba to utnout", tj. zavázat prsa, popepřit je, dítěti tvrdit že se mlíčko zkazilo a tak. A dost mi pomáhalo slyšet i druhý hlas (díky za něj!): "hele, když to tak hodně chce, tak je to pro ni možná z nějakého důvodu důležité. Jak vážný je Tvůj důvod pro úvahy o odstavení? Je to proto že Ti to ubližuje fyzicky, psychicky, vadí Ti to a rozčiluje (pak asi skonči, protože kojení je záležitost dvou lidí, nikoli jen dítěte), nebo chceš jenom dostát obecné normě -kojit maximálně do dvou let-? a v takovém případě, stojí Ti za to obětovat potřeby svého dítěte jakési obecné normě?" Jojo, byla to pro mne dost škola 🙂

ladunka
31. okt 2010

Hele a carodejnica se rozepisuje i jinde než v tématu "kojení staršího dítěte a nepochopení okolí"? Tady se snad "podpůrná skupina pro dlouhodobě kojící 😉 " předpokládá, ne? Kde jinde než tady?? Jo, kdyby s tím lezla do tématu "Nekojím a jsem v pohodě", tak je to nevkusné a odsouzeníhodné, ale tomu se mi nechce věřit, protože z jejích příspěvků cítím respekt ke konkrétní volbě konkrétní ženy. Já její příspěvky vnímám jako přiměřenou protiváhu toho, že obecně (u pediatra, v časopisech či v letácích výrobců UM) se člověk setká spíše s podporou odstavení, nikoli kojení delšího než dva roky. Z vlastní zkušenosti vím že takovou podporu může člověk v určité životní situaci dost ocenit.

sussanah
31. okt 2010

@sturnus_vulgaris no ono je to asi hodne o tom, s jakymi lidmi se clovek setka. Ja kdyz jsem mela problemy s kojenim, byla jsem cela vystresovana, ze to nezvladnu a ze maly nebude mit mliko a ze mu nedam to nejlepsi, no proste uzlicek nervu... A kdyz jsem volala na laktacni ligu, tak mi tam jedna uzasna pani rekla v klidu, jake mam moznosti, co s tim muzu zkusit udelat, jestli mam jeste chut, ale hlavne mi rekla, ze je uzasne ze se snazim a uz jen proto jsem dobra mama a pokud budu mit pocit, ze se to do dalsich dvou dnu nelepsi, tak ze toho mam nechat a koupit UM, protoze dite hlavne potrebuje klidnou mamu. Tak me to uklidnilo, ze jsme vecer s mm rozhodli, ze to fakt nema cenu a ze dalsi den pujdeme pro UM. No a hadej co, kdyz jsem se zklidnila, tak se mi mliko udelalo a ja kojim stale. Takze jako u vseho, nezalezi ani tak na propagovanych idealech, ale na lidech a zpusobu, jakym se podavaji. Takze ja osobne za laktacni ligu dam ruku do ohne, protoze mi hodne pomohli. Co se tyce doktoru, tak opet ja jsem zazila opacny problem, kdy se mi moje byvala dr snazila od 3m maleho vnutit porad nejaky cas a od 6m mi rikala, az pres den nekojim, ale jen prikrmuju, pripadne davam UM, protoze uz moje mliko vubec nepotrebuje. Pres noc samozrejme taky nemam kojit, protoze ma spat celou noc 🙄 Takze jen pro info, ona je masaz i te druhe strany, tak se potom nemuzeme divit, ze se kojici matky chteji branit a rict, ze kojeni ma smysl i po roce.

@kubaka ty porad rikas, nechat kojeni v klidu vysumet kolem toho roku. U tebe to tak platilo, znam vice takovych kamaradek, kdy se deti opravdu zacaly samy odstatvovat, aniz by jim kdo daval UM od pul roku. Ale taky je stejne deti, ktere se proste v roce neodstavi samy (vcetne toho naseho). Takze otazka zni, mam ho nutit?? 🙂

sussanah
31. okt 2010

@carodejnica me jsi neodradila, spis naopak me to tady utvrzuje v tom, ze budu kojit dal a nebudu malemu rusit to jedine denni kojeni, ktere ma po odpolednim spanku (jak mi doporucovala moje nynejsi dr) 🙂

kubaka
31. okt 2010

@sussanah odpověď zní nenutit ho, ale nevnucovat kojení za každou cenu - nechat to být - je ještě malý,vždyť mu je rok - kdo ví, co budeš říkat v jeho dvou letech - už během dvou tří měsíců může být úplně všechno jinak. Samozřejmě že jsou veliké rozdíly v dětech - to je bez debat.

hojda
31. okt 2010

Já myslím, že tohle je rozhodně věc jen maminky a dítěte, pokud to vyhovuje oběma stranám, tak bych okolí asi neřešila.