Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

nice202
2. nov 2010

Podľa mňa si proste treba určit hranice aj v tomto. kojenie do 2 rokov je podľa mňa úplne v poriadku, ale kojenie staršieho dieťaťa už je pre mňa trošičku nad. Matky tu píšu, že dieťa sa samo odstaví, keď bude chcieť, nuž podľa mňa, by dieťa kľudne chcelo aj do 6-tich rokov. A už vôbec sa nevyjadrujem ku kojeniu 8 ročného decka. To je snaď choré. Toľko k tomu. Ja dieťa kojím, uvidím, ako dlho nám to vydrží, samozrejme budem rada, ak do tých dvoch rokov. to je pre mňa úplne maximálna hranica. Súhlasím aj s tým, že dieťa potom v strave a mliečnych výrobkov dostáva ďaleko dôležitejšie živiny a vitamíny.

radka.m.
2. nov 2010

carodejnica-to jsi si ale jenom špatně přetočila ty!nikdy bych nenapsala,že UM je po roce lepší,než mm,to jsem jen poukazovala na názor jednoho známého odborníka na dětskou výživu,a bylo to k té věci,že jsem napsala,že po roce už není mléko pro dítě důležité,at už se bavíme o jakémkoliv mléku,proto taky nechápu,proč se tu neustále někdo ohání tím,proč by po roce neměl kojit,ale kupovat UM,je to opravdu už hodně o slovíčkaření,ale faktem zůstává,že mě to tady fakt štve,že se zbytečně překrucují různé věci,když už chcete používat něčí výklad,tak prosím tak,jak byl psaný 😠

sirinka
2. nov 2010

@nice202 takze ked ty budes kojit svoje 23 mesacne dieta, odsuds mamicku, ktora bude kojit svoje 28 mesacne dieta? je to podla teba ok?

nice202
2. nov 2010

@sirinka Ale ja som sa tu neprišla s tebou ani s nikým iným hádať, ja som tu len napísala, čo si myslím. Ja neodsudzujem, nevkladaj mi písmenka do ruky 😉 a áno, stojím si za tým čo som napísala. Už by som 28 mesačné dieťa nekojila.

sturnus_vulgaris
2. nov 2010

Jezismarja...
... a pes jitrnicku sezral...

dana3262
2. nov 2010

@sisstin je mi to moc lito s tvym chlapeckem. Musis byt silna, abys to zvladla, ale verim, ze se vse zlepsi! Je to vyjimka. Ja sama takove dite neznam. A co bych s nim delala? To asi byla hovorova otazka, ze? Je to samozrejme velmi slozite.
A psala jsem, že MŮŽE jít do hospody. Trosku jsi to prekroutila. Ja bych napriklad rada sla do hospody za prateli, ale zatim nemohu. Nebo mohu, ale jen na chvilku a takzvane "nasucho". Ale nevadi. Prijde zase doba, kdy to pujde. A k hulici a chlastajici matce se nebudu vyjadrovat. To pro me neni tema, o kterym bych chtela diskutovat. Naprosto zavrzenihodne jednání.

sirinka
2. nov 2010

@nice202 no ja len nechapem, ze preco ked sa zena-matka rozhodne kojit do isteho casu, ma pocit, ze ani ostatne by nemali dlhsie... 😅 ja sa tiez nechcem hadat, mna to len zaujima, co vas k tomu vedie...
samozrejme plati to aj naopak, ak dlhodobo dojciaca matka odsudzuje tu, co sa rozhodla dojcit iba kratko, pripadne vobec...

sisstin
2. nov 2010

@dana3262 no jeho váha je fakt to poslední, co mě trápí 😅 😅 my máme naprosto jiné problémy, ale to je of topic 😉

nicméně k tématu, at si každej doma dělá, co chce..at si klidně kojí do 8 let....ale dle mého kojení staršího dítěte na veřejnost nepatří, takové dítě, pokud má hlad, tak může dostat něco do ruky....pokud chce kontakt, tak ho může maminka pochovat a nakojit se může doma 😉 nějak pořád nechápu, proč by se mělo dvou a více leté dítě kojit venku, pokud teda samozřejmě nemá nějaký problém a normálně jí 😉

já naprostou souhlasím se článkem od pana Špačka 😎

dana3262
2. nov 2010

Jsem ráda, že alespon nekteré jsme se pochopily správně. Nekojení je proste handicap. Ne ze je nekdo horsi nebo lepsi probuh. Kojit je proste dobre a hotovo ve 23m i v 28m..

bertica.h
2. nov 2010

@dana3262 ano,správne pochopené.kojit je super aj v 23m aj 28m.
najlepšie to vedia tie,čo maju skusenost.Ja som kojila dcéru cez 24mes.a bolo to krásne.doporučujem 😉

sisstin
2. nov 2010

a pro mě kojení není nějakej úžasnej a krásnej estetickej zážitek, kojení malého miminka beru jako prostě normoš věc...je to způsob obživy, kojení staršího dítěte se mi na veřejnosti mírně ekluje...ale to je můj problém, rozhodně bych nikdy nikomu nic neřekla....

a to je asi tak vše, už se do takových témat nezapojuju, to jsou žabomyší války 😝

sirinka
2. nov 2010

@sisstin no...myslim si, ze maloktore dieta po druhom roku nedokaze pochopit, ak mu matka povie, "nie" na verejnosti...
ja som kojila do dvoch rokov starsiu a mali sme pevny rezim uz po roku, rano, naobed a vecer...bez problemov to akceptovala...ale su vynimocne situacie, ked som kojila aj na verejnosti...ale to uz nebolo o kojeni ako o jedle, ale o prostriedku na upokojenie malej...ked sme napr. museli behat po uradoch, vybavovat, bola nervozna a unavena, pomohlo jej to nabrat novu silu...
alebo ked spadla a udrela si silno hlavicku, takisto som jej nedokazala odmietnut kojenie...
ale to je uz o tom pute, pocite, ktory tazko vysvetlis mamine, ktora vacsie dietatko nekojila, resp. kojila vylucne kym mala pocit, ze je to potrebne z nutricneho hladiska...

bertica.h
2. nov 2010

@sisstin ale čo je teba do toho kolko kto kojí svoje dieta|?rovnako ta nemusí zaujímat ak niekto dáva chlapcovi ružové oblečenie..je to každého sukromná vec.nepáči sa ti?nepozeraj sa...nerieš.
mne to nevadí ani ma to nijako nenadchýna.svoje deti kojím doma aby to nikto nevidel,ale nepohoršuju ma iné aj velké ked sa koja vonku.
je to ich vec a vec ich matiek,oni vedia čo robia,oni su sudni,nech si sami teda rozhoduju.keby to mne vyhovovalo kojit 3r.dieta vonku robím to.bez ohladu na vás,na všetkých okolo.ked nikomu neubližujem zastávam názor,že je to čisto moja vec a moje rozhodnutie a ostatní ma nezaujímaju.

sisstin
2. nov 2010

@bertica.h však mi do toho taky nic není...jak jsem psala, nikdy bych nikomu nic neřekla...neměla na něj žádné poznámky atd, ale prostě vnitřně je mi to nepříjemné...jako xy dalších jiných věcí...jak píšu, to je můj problém.... nikoho s ním nezatěžuju 😎

anjelicek26
2. nov 2010

No tak my sme sa kojili od roka uz len doma, vonku dostavala nieco ineho... nikdy vonku nepytala, to patrilo doma, do postielky... od 1,5 roku uz len vecer, v noci a po zobudeni... do 2,5 roka... potom zacala prespavat celu noc, tak sme v pohode skoncili...

Vonku to podla mna nie je nutne... a ani som osobne nevidela nikdy kojit vonku starsie dietatko... teda take nad rok...

lawli
2. nov 2010

@radka.m. ahoj chcem reagovať na tvoj názor , ktorý si pridala dnes o 11:51 citujem . "...záleží na tom,jak si to mamina zařídí,pokud bude kojící chtít,tak klidně se i od kojence urve na dva dny,i přesto,že kojí..." chcela by som vedieť ako sa to podľa teba da ??? diky za odpoveď 😉

radka.m.
2. nov 2010

no,tak pokud by to každý bral takhle,jako ty,Bertica,tak potom fakt nechápu,proč teda do tohoto tématu přispívají i nadále kojící matky s takovýmto názorem,pokud jsi o tom skálopevně přesvědčená a ostatní tě nezajímají,pak tě nemůžou rozházet takovéto názory,jaké jsou tady,s tím přece ale musí každý počítat,že pokud se pro něco rozhodne,tak se setká i s opačnými reakcemi

radka.m.
2. nov 2010

lawli-co konktně máš na mysl? 😲

lawli
2. nov 2010

@radka.m. konkrétne, ako sa da isť od dieťaťa preč na dva dni ak ho ešte kojím ??? 😕

sisstin
2. nov 2010

tohle je téma prostě o tom, že ne všichni považují kojení 2letého a staršího dítěte na veřejnosti nějak extra krásné a přínosné 😉 holt se každý nemůže zavděčit každému, vždycky budou nějací lidé, které budou mít kecy a poznámky...tak s tím se člověk holt musí smířit 😉

můj syn má opožděný vývoj řeči s rysy expresivní dysfázie, tudíž venku ukazuje prstem a 100x do minuty udělá "eeee", všechno ho zajímá....a lidi čumí neustále, a čekám, kdy někdo pro mě bude mít zaručeně "chytrou" radu, jak se mám chlapečkovi věnovat a hodně mu číst atd. 😝

tohle totiž není jenom o kojení, ale celkově o tom, že spousta lidí má furt tendcence se do toho druhýho nějak srát, dávat mu chytrý rady a poučovat... a to já fakt na veřejnosti nedělám 😎

paajinka
2. nov 2010

ahoj holky, tak jsem přečetla část diskuze - na celou fakt nemám sílu a hlavně čas..
Taky jsem musela obhajovat svoje kojení starší dcery ( a to má teprve 21. měsíců), hlavně u manželových rodičů, pořád se ptají a naléhají, že už je velká.. Není velká 😉 .. Vydržela jsem i celé těhotenství a teď kojím obě děti. V porodnici z toho byli doktoři a sestry mírně v šoku (asi se to moc často nestává), ale všichni mě chválili a dávali za vzor 😉 - milé 😉 .
Jinak malou (tu velkou 🙂 ) venku taky nekojím, jen třeba když jsme byli v Řecku a potřebovala doplnit tekutiny, nebo, jak už někdo psal, pokud je nějaký problém, nestandartní situace (celodenní lítání po úřadech, úraz).. A jestli někoho pohoršuju, je mi to líto - já jen dělám to, o čem jsem přesvědčená, že je pro moje děti nejlepší... 😉 Do kolika budeme kojit, nevím - dostává 3x denně, její bráška asi 20x (je na prse pořád) a vyhovuje nám to...

paajinka
2. nov 2010

@sisstin - hlavně lidi neustále srovnávají a dávají příklady, jak tenhle dělal tohle v tolika letech ap. - nesnáším to poslouchat, každé dítě je úplně jiné, jedinečné... 😉 Držím prckovi palce, ať je OK 😉

sisstin
2. nov 2010

@paajinka tak syn ok není, je postižený...já už jsem s tím smířená 😉 v rámci možností jde vývoj neuvěřitelně dopředu, dělám, co můžu...a jednou, snad už v dohledné době to Ok bude, doufám 🙂 tady jde o to, že je mi taky nepříjemné, že lidi čumí( a to syn vypadá fyzicky tak na dva roky), že to dítě nemluví... tak mám občas sto chudí mu napsat na tričko: Nejsem mentálně retardovaný, ani divný - mám dysfázii 😅 😅 😅

prostě kdo kojí tak nějak "nestandartně" dlouhodu dobu, tak musí počítat s tím, že bude víc vidět a někdo ty kecy mít bude...takovej je život..všechno, co není průměrné a běžné vzbuzuje pozornost 😉

radka.m.
2. nov 2010

lawli-konkrétně u malýho prcka bych si prostě udělala zásoby mléka,taky jsem to tak praktikovala,protože než tahat dítě s sebou někde po doktorech,aby něco chytilo,tak jsem ho raději nechala na hlídání,myslím,že v prvních měsících se dají udělat poměrně slušné zásobytřeba i na víc dní,než jen na dva,no a pokud je děcko už velké jako tvoje,tak to je vůbec bez problémů,ale myslím,že ty jsi dobře věděla,jak ti odepíšu,a ted budeš psát určitě argumenty,že děcko bez prsa neusne,nemůže být bez tebenebo něco podobného,ale to pro mě teda pádné argumenty nejsou,prostě kdo chcetak si to zařídí,kdo si to zařídit neumí,tak at pak ale nepoukazuje na tože je nenahraditelný... 😝 😎

sirinka
2. nov 2010

@paajinka
@sisstin spravny nazor baby...treba so proste povzniest...vzdy bude niekomu na nas nieco vadit...neda sa byt pekna pre vsetkych...
stojme si za svojimi cinmi a nechajme ostatnych, nech si tiez funguju podla svojho svedomia..

sirinka
2. nov 2010

@sisstin apropo drzim vam palce nech robite pokroky...

paajinka
2. nov 2010

@sisstin - koukala jsem na to, co je dysfázie - musí to být těžké, tak přeji aspoň, ať se s tím co nevíc poperete 😉
@radka.m. - souhlas, taky jsem se bála, jak to malá zvládne se spaním a vůbec mojí nepřítomností - nikdy nešla spát bez prsa - ale do té porodnice jsem prostě musela 😀 - a jak ji tatínek hezky uspal 😉 škoda, že mu to nevydrželo i po mém návratu 😝

lawli
2. nov 2010

@radka.m. Ja som nenapísala ,že som nenahraditeľna to sú tvoje slová.... 😉 zásoby sa dajú spraviť s tým problém nieje...problém je ako mu to potom ponúknuť a dostať doňho aspoň kvapku, pretože mi maly od narodenia odmieta fľašu , cumel a dokonca aj mäkké lyžřičky - napína ho z toho.Keď idem k lekárovi tak sa to dá , na tých pár hodín mu ponukne manžel detsku vyživu a pod. Ja na dva dni by som asi ťažko mohla odijsť.Mne išlo len o tie dva dni jak si napísala.To každý nemože....maly mi nezaspáva pri kojení už skoro rok a bezo mňa tiež zaspí ,len si to neviem predstaviť odijsť od neho na tak dlhu dobu , to je všetko.Na verejnosti ho nekojím ,aspoň sa tomu snažím vyhnuť , tiež mi je to nepríjemné obnažovať .Ale to je vec každej ženy či s tým má ,alebo nemá problém. 😉

panterka
2. nov 2010

@dana3262 jedinej, kdo tu shazoval nekojící matky jsi byla Ty, až bych řekla, že opravdu urážlivě a přitom víc houby...

já souhlasím se sisstin a sirinkou, kojení staršího dítěte už podle mého patří do soukromí, protože nejde o nutnou potřebu jídla jako u miminka, v soukromí ať si každý kojí, jak dlouho mu to vyhovuje, jinak už je to podle mýho exhibicionismus

upřímně řečeno, pro mě je nepředstavitelný, že by mi můj sedmiletý syn (s prominutím předpubertální klacek) cucal bradavky...

carodejnica
2. nov 2010

@radka.m. @lawli - a zabudli ste na ešte jeden závažný problém, nejde len o to urobiť si zásoby mlieka na týždeň, ale dojčiaca matka nemôže byť dva dni bez toho, aby sa jej vyprázdňovali prsníky... tak toto hrozí celkom slušnou mastitídou, neohovoriac o tom, že nevyprázdňované prsníky produkujú omnoho menej mlieka, takže hrozí aj jeho úplná strata - najmä pri starších deťoch, kde mlieko netvorí gro stravy ... 😕

@radka.m. no, proste takýto názor (že UM je po roku lepšie ako MM) tu odznel, je jedno či bol tvoj, alebo si niekoho citovala.. predpokladám, že ak niekoho cituješ, tak tí druhí môžu na to reagovať... ťažko povedať či sa jedná o slovíčkarenie, ale to už je osud písaných slov.. 🙂