Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

kubaka
3. nov 2010

no, a protože s fanatikama se nedá diskutovat, tak už nemám co dodat. Kojte, ale pak si nestěžujte, že dítě nemůžete odervat a visí vám na prsách v jednom kuse. Když se něco takového dočtu, tak vás pošlu do pr... 😀 😀 😀

leelo
3. nov 2010

@nikush presne si to vystihla. dojcenie je NORMA, je to PRIRODZENY sposob vyzivy. neviem, co treba na tom stale obhajovat?! 😅

k.ate
3. nov 2010

Tak jsem po nějake době nakoukla, něco málo dočetla. A musím říct, že kojení 8mi letýho dítěte mi taky přijde už trochu "za" čárou. S manželem jsme se o kojení bavili a sám mi řekl, že dokud budu chtít, ať kojím. Já zatím vidím jako hranici dva roky a pak to nechat tak nějak vyšumět (malej bez mlíka vydrží klidně celej den, pokud je to nutný), ale na to je ještě času spouuusta, třeba se do té doby malej odstaví sám, třeba si tu dobu protáhnem do vyššího věku.
Každopádně sice mám jen malý dítě, ale manželův brácha nedávno oslavil 8. narozeniny a když přijedou na návštěvu, přijde mi oproti našemu malýmu velkej a beru to tak, že by už měl mít rozum, nějak mi občas hlava nebere, že je v podstatě ještě taky dítě, když už je tak velkej 😀 Takže si taky nedovedu představit, že by byl ještě kojenej 😕 ale proti gustu...

paajinka
3. nov 2010

@kubaka - nevím, pro mě je hranice asi ty 3 roky.. u nás je trochu problém, že malá má alergii na BKM, takže žádné mléčné výrobky nesmí.. A já doufám, že do těch 3 let se to spraví, dýl jí fakt kojit nechci 😖. Jinak stejně jako sirinka nemám ráda, když mi na ně hmatá - to je prostě pro mě nepřípustné. Ale někomu to nemusí vadit a pokud se to včas utne, myslím, že s tím není problém... Nevím, nejsem psycholog - kojení jsem ani nikdy nestudovala, tak nevím.. Jinak jsem si asi nikdy nemyslela, že budu kojit 2leté dítě a když by mi to někdo řekl, asi bych koukala divně... Ale mám teď novorozence a ta "velká" mi stále přijde malá a je mi líto jí kojení vzít, když nemám žádný důvod. Složité téma 🤐

bobocka
3. nov 2010

mne sa fakt nechce verit vlastnym ociam ked tu niektore prispevky citam!!!!!!!damy,ta tolerancia je o tom,ze ak uz aj nesuhlasite s dlhorobym dojcenim,tak to predsa nepomenuvajte ,ze je to nenormalne,ci chore,ci zbytocne,ci neviem co este.nemozete kurnik povedat,ze" toto pre mna iste nie je,no co mna do tej matky,ked chce kojit tak nech koji ako dlho chce." vam zeny nedochadza,ze toto si mozno citaju buduce mamicky,ktore budu chciet kojit,no taketo nazory ich mozu ovplyvnit a priviest k tomu,ze aj ked budu uuuplne v pohode s kojenim,to ze si ina matka povie,ze po roku je to zbytocnost ci je to uz nepotrebne,tak aj ony prejdu na umele a pritom nemusia.to davam len priklad.ja fakt nechapem preco neviete byt tolerantne k rozhodnutiam inych matiek.to ja povazujem za chore.nechcete kojit svoje dieta dlhsie...ok...nik vam nedrzi zbran pri hlave a nenuti vas,ale nezneprijemnujte to predsa inym stale dojciacim matkam.ak sa raz maminka (to je jedno kedy) rozhodne,ze prejde na umele mliecko,tak na tom nic nie je,je to jej vec a ja to respektujem.v dnesnej dobe su uz tak kvalitne umele mliecka,ze ziadna maminka co ho pouziva iste svojmu babu da to co potrebuje.pisala som to uz sto krat a napisem to znova.kazda matka je ina,kazdej vyhovuje ine,kazde dieta je ine a ma ine potreby a preto to co vyhovuje mne,nemusi vyhovovat inej maminke a to je uuuuplne v poriadku.to,ze ina matka nerobi to co ja predsa neznamena,ze robi zle.ked sme uz pri tom dokumente,tak kojit 8rocne dieta si ja veru predstavit neviem a to chcem kojit dlho.ak sa moj syn do 4 neodstavi,tak potom s tym pomaly zacnem ja(aspon tak to teraz vidim,uvidime ako to budem potom citit).ale ta maminka zjavne v tom vidi zmysel,jej manzel ju podporuje a tak co mna do nej.ak si mysli,ze to je pre jej dceru vhodne a dobre,tak nech koji.tolerancia jedna voci druhej- o tom to je.ked uz matky jedna na druhu stekaju koli kojeniu ,tak to je fakt smutne ☹

mamutka
3. nov 2010

@kubaka ale ja to pisem preto, ze podla mna nema vobec zmysel hladat nejaky vyznam ci zmysel - jednoducho je logicke, prakticke ,jednoduche pokracovat, ked je to tak ako pisem v tych bodoch - ak su splnene, tak prave nema zmysel ukoncovat to......ako pise @nikush ludia odstavia od MM a dalej davaju UM, tak asi to specialne mlieko dajaky vyznam ma..... a keby aj nijaky z nutricneho hladiska nemalo, je to proste normalne, kym dieta chce a mlieko je, pokial sa bavime o batolati.......je to stale maly clovek co ani rozpravat poriadne nevie, mlada, ktoremu nema zmysel to mlieko upierat. to ze su tu temy ako odnaucit zavislaka je uplne jedno, niektore deti sa odstavia same a niektore sa odstavuju tazsie a je jedno ci maju rok alebo tri, vlastne, u 3 rocneho to predpokladam ide vysvetlit.......
takze neriesme tu stale vyzivnu hodnotu.....tu ide aj o ine veci...moj maly mal 1.5 roka ked chytil sople a pod a preslo to na priedusky, plus probl.co doniesol domov chory manzel, maly nechcel nic jest ani pit, vtedy bolo MM jedina zachrana. dovtedy som ho kojila uz len 2-3 krrat denne, pocas tej choroby, skoro mesiac, aj 15 krat denne a dokopy nic nejedol - prosto nebyt laktacie, prekonaval by to este ovela tazsie.
hladat v MM len akysi zmysel vyzivy a nutricnu hodnotu, to nie je to prave orechove, tak potom mozme vyhlasit, ze kociky su zbytocne, lebo doma je babatko v postielke, vonku moze byt v satke....

tvrdim, ze to je uzasne - nemozes to vyvratit - to je to iste, akoby som ti ja chcela povedat, ze ak vezmes deti na super vylet, povies ze to bolo uzasne, ja poviem, ze nemohlo byt, lebo vikend ste mohli stravit aj doma, v kine, pri telke a nie v prirode.....
tvrdim, ze to je prospesne, ako vsetko co je zdrave a dam to malemu,to ze sa to da niecim nahradit neznamena ze to nie je prospesne....
netvrdim, ze to je nenahraditelne - z hladiska nutricneho ci imunitneho, z hladiska citoveho je to pre niekt.ludi nenahraditelne napr.pri uspavani ci u citlivejsich deti pre pocit istoty....

sussanah
3. nov 2010

@bobocka po hodne strankach fakt rozumny nazor, klobouk dolu 😔

mamutka
3. nov 2010

@kubaka "no, a protože s fanatikama se nedá diskutovat, tak už nemám co dodat" nehnevaj sa na mna, ale toto je diskusia o dlhodobom dojceni vytvorena pre dlhodobo dojciace matky a tie co to planuju.....ako nazov temy napoveda, chceli si tu pokecat o reakciach okolia....nie je to tema o vyzname MM, zmysle dojcenia a pod......bolo si treba o par stran skor uvedomit, ze sa clovek vyjadruje stale kol dokola k zmyslu MM v diskusii, kde sa ma riesit, co clovek stretne za reakcie ak uz dlhodobo dojci. ak niekto davno nedojci, neviem preco tu do ludi husti ze to nema zmysel.
rovnako moze v diskusii pre tehule pisat o UM a bude to rovnako "k teme", prip. v diskusiach o izbovych kvetoch davat nejake recepty .... tiez sa po par stranach zbada, ze ludia melu o niecom inom....

ako nic v zlom, to nie je osobne o tebe, ale naozaj uz tu dost ludi pise off topic, kedze tema je "Dojcenie starsieho dietatka a nepochopenie okolia" .....tema sa nevola : "MM ci UM", "Vyznam kojenia", "Dokedy kojit?"
Tolko k tym fanatikom.......

kaja73
3. nov 2010

mojho prveho syna som kojla 2 roky a kojila by som ho aj dlhšie ,ale začala som mat silne bolesti v oboch prsnikoch,niečo ako koliky,tak som musela prestat.Tie chvila kojenia boli užasne a do dnes na ne rada spominam .A aj ked mal tie 2 roky sme si to uživali obaja.Druhy syn je uplne iny.Od začiatku sa kojit moc nechcel,dusil sa pri tom až modral.Mal aj reflux,musela som začat odsavat a zahusťovat.To som robila 4 mesiace ,ked už ani z flašky moje mlieko nechcel,len umele.Tak som si ho znovu skusila priložit a on sa normalne prisal,ani sa nedusil,tak som ešte kojila do jeho takmer 8 mesiacov,ked zas začal odmietat prsnik.Kojila som ho už postojačky,pochodovala som pri tom ,len aby sal.No hroza.Toto kojenie bolo od začiatku problemove a vobec som si ho nevychutnala.Moje skusenosti s kojenim su teda dost rozpoluplne.jedno -užasne - druhe hrozne.Viem však,že ked to ide, je to niečo čo sa neda ničim vynahradit,myslim po pocitovej stranke.A teda,ked to obom vyhovuje,nech si tento požitok navzajom poskytuju tak dlho, ako len matka a dieta chcu.Tie chvile sa už nikdy nevratia.A možno druhe babo ,tak ako to moje jednoducho nebude mat zaujem 😢

carodejnica
3. nov 2010

@kubaka hoď autora, názov knihy, zoženiem, prečítam... tiež nežijem len na internete... 😉 Keby napísal článok a zavesil na internet, mohla by som si ho prečítať... takto stále neviem, je to v rovine, počula som, povedal mi.. skrátka nedôveryhodné...

Už len malá perlička z mojej rodiny, lebo o tom, čo je normálne naozaj môžeme diskutovať .... moja prastará mať bola pôrodná babica a zároveň niečo ako laktačná poradkyňa (do 50 rokov sa rodilo doma), všetky svoje deti dojčila dlho, pokiaľ viem, tak tri roky určite.. jej dcéra (moja starká), rovnako dlho dojčila svoje deti, nedávno sme sa o tom so starkým bavili (chválil ma, že tak dlho dojčím, že som ako starká), že si deti prikladali malý stolček aby dočiahli na mliečko... moja mama brata dojčila dva roky, mňa len mesiac, mala nejaký problém... ešte jedna pikoška, mama mi spomínala, jednu radu, od prastarej mamy - tej babice že na popraskané bradavky je dobrá bravčová masť, ale len taká bielunká, nespečená.. ale neviem, neskúšala som 😀

mamutka
3. nov 2010

@kaja73 super ze pises so skusenostami z oboh uhlov - uzasne aj hrozne....aspon je jasne, ze toto nie je proste banda fanaticiek, proste je to fakt, ze to kojenie je krasne aj ked ma dieta dva roky....o to krajsie mozno, ze vie pekne dat najavo tu radost.
kto nekojil take vacsie dieta to proste nepochopi, len bude opakovat, ze ak opisujeme ake to je uzasne, tak sme fanaticky a prehaname to a este aj ublizujeme tym co kojit nemohli......ale toto je diskusia o dlhodob.dojceni, tak si tu baby predavaju zazitky, komu sa to nepaci, nech to necita....

vlastovka385
3. nov 2010

@paajinka My to máme taky tak, malej má ABKM, takže mu tu mléčnou dávku musím zajistit, Nutrilon AC mi sní jenom v kaši, pít ho nechce. Občas toho už mám plný voči, hlavně proto, že on hodně prdí, má citlivý zažívání, a když se v noci vzbudí kvůli bříšku, tak vyžaduje prso, což je někdy (zřídkakdy) jdnou, ale někdy (třeba zrovna včera) i desetkrát. Prsa už mám vytahaný, bradavky po takové noci rozkousaný, jako žádná romantika 😉 . Nebýt té alergie, tak už bych to asi ukončila. Ale argument, že proč dávat dítěti UM, když mám vlastní mlíko, je docela zcestný, dítěti po roce se už žádný UM dávat nemusí, ta mléčná dávka se dá pokrýt jinými mléčnými výrobky.
Na druhou stranu zase není pravda co píše kubaka, že už to nemá žádný význam, minimálně u dítěte s alergií by se mělo kojit po dobu zavádění příkrmů, což bude třeba u nás tak do 2 let, protože jedeme hodně pomalu, protože MM obsahuje látky brzdící případné alergické rekce.
Ale kojit 8letý dítě je fakt magořina, to ať se na mě nikdo nezlobí.

leishmania
3. nov 2010

toto je tu chore uz 😅 akoze nechapem naco musia ludia 1000x zopakovat ake je kojenie zbytocne...a ako budu trpet ked budu oducat atd atd...ked ma niekto silnu potrebu druhemu hovorit do kojenia tak ok, ale naco to opakovat 100x ??? je to uz trapne..a to ani nehovorim o tom, ze to uz zachadza za hranicu slusnosti nakolko su dlhodobo dojciace matky pomenovavane ako fanaticky, chore, nenormalne a pod...

inak zaujem o "diskusiu" tohoto typu tu uz davno ziadna dlhodobo dojciaca mamicka asi nema...hadam to pomaly vysumi a zeny ktore tu chcu zachranovat "chudiny dlshie dojcacie mamicky", aby im casom neviseli deti v jednom kuse na prisiach, to hadam prestane bavit, kedze tu nikto ich pomoc nepotrebuje

carodejnica
3. nov 2010

@kaja73 to je zaujímavé, že máš také rozdielne skúsenosti, ako vidím bojovala si statočne za to druhé dojčenie 😵 😵 😵

zdenkam
3. nov 2010

krstna mojho syna Australcanka si nosi z Australie casopis o kojeni lebo tu u nas je to bieda s podobnymi info ale najlepsie bolo tricko: I AM BREASTFEEDING. WHAT IS YOUR SUPERPOWER? 😀

kaja73
3. nov 2010

@carodejnica No, som z toho dost sklamana ,že to tak dopadlo.Doslava som sa na kojenie tešila.Vždy som si myslela,že kto chce kojit,proste koji.Samozrejme ,ak nema važne zdrav. dovody.To,že by babo mohlo takto štrajkovat som si ani nevedela predstavit.Preto si važte ,ked sa kojenie dari,pretože to je dar 🙂

carodejnica
3. nov 2010

Na odľahčenie tu hodím jednu foto (už som ju tu mala na 11 strane), ako je nám super... 🙂 🙂 🙂 🙂 A čo sa furt budeme vadiť, nech si robí kto chce, čo chce, nie? My dojčiace mamičky batoliatok vieme svoje.

carodejnica
3. nov 2010

@kaja73 To ti verím, kurnik, to je smola... ak máš prvú skúsenosť fajnú, tak toto muselo byť dosť frustrujúce... ☹

dana3262
3. nov 2010

@mamutka opet pritakavam. Nehlede opravdu na to, ze pro zatim nezkusene neni uplne dobre cist radky o tom, ze dlouhodobejsi kojeni je zbytecne. (navic kdyz faktem je, ze neni zbytecne, ale to uz je jedno).
Dobrou noc. Jdu na nocni sichtu:matka alias dudlik super deluxe 😉

sussanah
3. nov 2010

koukam, ze uz se to trosku uklidnilo, tak ja opet vstoupim. Uz jsem to musela odpoledne vzdat, fakt mi zacaly rupat nervy 😅

@carodejnica jeee, mate stejne povleceni jako my 😀 slusi vam to 🙂

sussanah
3. nov 2010

@zdenkam kraaaaasne tricko, to bych se asi hodne nasmala, nejakou maminu v tom videt 😀

carodejnica
3. nov 2010

@sussanah to je naša poobedňajšia siesta, vyhradená na oddych, knižnica nestíha... 😀

zdenkam
3. nov 2010

a nech dam bodku za svojim prispevkom k tejto teme: Mne sa to kojenie do 2 rokov pacilo. Patrickovi by sa pacilo aj dlhsie 😉 a hoc by sa svet na hlavu postavil, urobila by som to. Bolo to o mne a o nom. O matke a dietati - moj zivot moje rodina, tak nech sa do toho nestara ten koho sa to netyka. Ak vy dlhsie kojacie matky, mate potrebu kojit dalej a tesi vas to, tak kojte. Kde by sme boli, keby sme mali kazdemu vyhoviet? V prvom rade ide predsa o nas a o nase deti. Tak si to vychutnavajte, ak ste sa rozhodli kojit dlhsie. 😉

Ak sa niekto rozhodne kojit kratko, tak preco nie. Jedine co nepochopim je nekojit vobec, ak to ide. To urobila moja Filipinska kamoska, lebo muz nechcel, aby jej ovisli prsia. 😲 Nekritizovala som ju za to, ale pochopenie u mna preto nenasla.

carodejnica
3. nov 2010

@zdenkam a to tričko bolo pre mamu, či pre dieťa?

sussanah
3. nov 2010

@carodejnica preklad je " ja kojim, jaka je tvoje supersila?" Takze pro mamu 😉

carodejnica
3. nov 2010

@zdenkam no to bol taký sebecký filipínsky chlap.. môj chlap hovorí, že mám síce prsia v kategórii psie uši, ale našu dcéru má radšej 🙂 🙂 🙂

zdenkam
3. nov 2010

@dana3262 tak toto ma rozosmialo....matka alias dudik superdeluxe. Wau, to si musim pamatat.

carodejnica
3. nov 2010

@sussanah ja som to preložila "som kojený, aká je tvoja supersila", ale to bude tým, že neviem dobre anglicky a nehodila som si to do translate google.. 🙂

zdenkam
3. nov 2010

@carodejnica chi chi. To nebol Filipinec...to je Ir. U nas v Irsku je kojenie zazrak vidiet ak ide o Irku. A nad 6 mesiacov koja len cudzinky snad.

zdenkam
3. nov 2010

@carodejnica tricko bolo pre mamu.
Kojim. Aka je Tvoja supersila.