Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

evulatko
5. nov 2010

@luvie, ja bohuzel vim, ze v mem pripade kojeni dohromady se snahou o mimi mozne neni☹ Ale kazdopadne diky moc🙂)))

carodejnica
7. nov 2010

Ahojte dievčatá, natrafila som na dizertačnú prácu - "Souvislost doby kojení s utvářením kognitivních funkcí u dětí" - tu si ju môžete stiahnuť - http://is.muni.cz/th/133651/fss_d/

- sú tam v úvode parádne veci, história dojčenia, dojčenie prírodných národov, potom samotný výskum, ale to je už dosť zložité aj pre mňa, pripájam jeden krásny citátik (str. 55):

"Psychoanalytik Erikson porovnává díky výsledkům svých pozorování Siouxe, lovce bizonů a divokého náčelníka s Jurokem, trpělivým a pokorným rybářem.

Mlezivo bylo u Siouxů pokládáno za jed a tím i kojení bylo v počátku považováno za marnou snahu, ústa novorozence byla stimulována prstem a dítě bylo krmeno šťávou. Poté bylo neobyčejně dlouho kojeno a opatrováno, matka ho neustále nosila a nic mu neodpírala, prs mělo dítě kdykoliv k dispozici. Toto dlouhé a klidné (3-5leté) období kojení je podle Eriksona základem citově vyrovnané osobnosti s pocitem bezpečí ve světě a základem vzniku etických ideálů kmene. Jednou z hlavních ctností v siouxkém životě je štědrost, která se buduje právem být neomezeně dlouho a často kojen, a statečnost, která se vyznačuje větší dravostí, vyrovnaností, loveckým a bojovým zápalem či schopností vydržet extrémní strádání a bolest. Štědrost pak měla vztah i v přístupu k majetku. Majetek dítěte byl nedotknutelný, zatímco dospělý Sioux se lehce vzdával věcí zcela nepotřebných či nadbytečných.

Novorozené dítě u Juroků bylo prvních deset dnů krmeno zvláštní kaší z ořechů a posléze po šesti měsících kojení (podle pevně stanoveného řádu) naprosto odstaveno. Nejen od prsu, ale i od matky, na kterou muselo zapomenout, jeho výchovu převzal kmen. Erikson opět nachází spojitost: u dětí se objevuje špatná nálada, nechutenství, noční můry, u dospělých úzkostnost, nutkavá pečlivost, strach z cestování, hromadění zásob a majetku. Jurokové kladli důraz: „…na obezřetnost vůči druhému v každodenním dodržování nepatrných hodnotových rozdílů, …cítili se bezpeční v systému zákazů: vyhýbat se boji, špíně, špatnému obchodu, …při znečištění se chovají jako lidé s fobií, snaží se chovat vyhýbavě, podezíravě a hrabivě jako nutkaví neurotici“

(Erikson, 2002, s. 165-167)."

jenovefa
7. nov 2010

@carodejnica teda... Ty jsi slídil!!! 🙂 Už se na to těším, zatím jsem si přečetla jen oponentůru. To muselo dát takovou práci...

veronika81
7. nov 2010

ahojte 😉
nenakúkala som doteraz do tejto témy, nakoľko môjho malého ešte nepovažujem za "staršie" dieťatko ohľadne dojčenia a to aj napriek tomu, že má skoro 20 mesiacov! Podľa názvu som myslela, že sa jedná o detičky možno 2,5..3..a viacročné, no vidím teraz, že to tak nie je..
Posledné dni to tu fičalo o dušu, nemala som čas všetko čítať a už vôbec nie prispievať, nakoľko sme si prežili 5 rušných dní. Malý dostal nejakú črevnú virózu, hnačky, zvracanie..k tomu nechutenstvo a odmietanie tekutín 😒
(možno to vyzerá, že píšem od veci, ale hneď sa dostanem k podstate 😀 )
Boli sme u doktorky, nakoľko som sa bála, aby nebol dehydrovaný, dostali sme "infúziu" v šumivých tabletkách plus nejaké probiotiká, doktorka mi snáď aj 5x prizvukovala, že malý musí hlavne piť a piť, akýmkoľvek spôsobom musím do neho dostať tekutiny!
Len tak pomimo som prehodila, že malý je ešte kojený a že mliečko neodmieta, práve naopak, prsník si v tomto stave vyžadoval skoro každú hodinu..keby ste v tom momente videli tú doktorku, ako sa jej rozžiarili oči, vychválila ma do nebies, že je to skvelé, nič lepšie nemôžem teraz malému ponúknuť a že v tomto prípade sa dehydratácie nemám báť! Ten pocit šťastia (aj hrdosti!!), čo do ma vtedy vošlo, to sa nedá ani opísať.. Utvrdila ma v tom, čo už síce dávno viem, ale možno som potrebovala takéto povzbudenie 🙂
Tiež počúvam od okolia, že dokedy chcem ešte kojiť, na čo je to vôbec dobré, nemôžem od malého nikam na dlhšie odísť (mmch ja ani nechcem), atď..
Ak sa vrátim ešte k tej chorobe, malý bol mrzutý, malátny, nechutilo mu jesť ani piť..jediné čo ho upokojilo bola moja náruč a môj prsník, dostal ho kedykoľvek si zapýtal. Som presvedčená, že vďaka tomu sme to zvládli relatívne v pohode (možno sa aj vyhli hospitalizácií) a už je v poriadku, dnes sa aj s chuťou napapal.
Inak je dojčený 3x denne pravidelne (ráno, na obed a večer), občas aj počas dňa keď si vypýta, pokiaľ je to možné, neodmietnem. Nemám dôvod mu brať niečo, čo vidím že miluje, mňa to zatiaľ extrémne neobťažuje a hlavne..mám v hlave naše ťažké začiatky (ešte že existuje Annag!!!! 😵 😵 nebyť jej, možno ani nedojčím..) prešla som si hádam všetkým, čo môže jednu dojčiacu matku postihnúť (myslím to negatívne pri dojčení) a keď sme to všetko po pár ťažkých týždňoch rozchodili, mala som mliečka, že som doslova vylievala dole umývadlom..ale už som nevedela čo s ním 😀 Už vtedy som si povedala, že budem kojiť pokiaľ sa bude dať..a ono sa to čuduj sa svete ešte stále dá 😅
Ďalšia vec ako ja hovorím..je moja pohodlnosť 😀 malý sa budí na mliečko okolo pol šiestej, no keď si predstavím, že by som sa mala postaviť z postele a ísť mu urobiť mlieko.. nie je nič pohodlnejšie ako si ho zobrať k sebe (obaja sme v polospánku), dostane prsník, pohladká ma, pritúli sa ku mne a takto krásne spinkáme spolu ešte do cca. siedmej, ôsmej. Nedám za nič tento ranný rituál 😉

Tak som sa rozpísala..ak ste to dočítali, ďakujem 😉

a @carodejnica ahoj 😉 možno ma spoznáš 😉

anjelicek26
7. nov 2010

@carodejnica - ta studia je fajn, aj ked len potvrdzuje vysledkami (cisto statisticky z tabuliek) vsetko, co sa dlhodobemu kojeniu vytyka 😅 Na matke zavisle, v noci sa stale budiace a na prso sa driapajuce dieta 😅 😅 😅 A ma dost prekvapilo ze vela matiek, co koji tam udalo, ze fajcia 😝 A ze fajcili aj v tehu 🙄 Si to musim poriadne prejst, urcite je to zaujimave citanie... a klobuk dolu, tolko robty s tym musela baba mat 😨

No mne na utvrdenie o tom, ze som robila spravne staci to, ze ma dcerka zelezne zdravie, zdrave sebavedomie a je vo vsetkom uplne samostatna. A drahy na mna stale tak zalubene kuka, ked kojim synatora 😵 Hovori, ze robim to najlepsie, co mozem pre nase dietatko 🙂 Len ma lutuje, ze kopu veci teraz nemozem jest a ani pit... co uz ... raz zasa ano...

alice.cer
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
carodejnica
8. nov 2010

@jenovefa pripravujem si podklady pre články, takže zbieram rôzne takéto perličky 🙂

@veronika81 jaj, a mala by som ťa spoznať ? 😲 som pozerala aj do albumu a nejak som mimo, pripomeň sa mi 😕 😉

@anjelicek26 aj ja som si to prebehla len zhruba, bolo včera moc hodín, aj oponentský posudok, tam ma zaujala poznámka od Dr. Sobotkové
"Usínání dítěte u prsu matky a utěšování dítěte kojením pokládám, spolu s dalšími odborníky (na rozdíl od
autorky, ale i jiných) za nepříznivé, neboť mohou vést k poruchám spánku dítěte, jakož i narušení doby bdění a později i klidné samostatné hry, protože se děti častěji dožadují matčina prsu."
To sa zhoduje s tým čo je na stránke http://www.nespavost.cz/nespavost-u-deti/detska...
( toto mi je dosť proti srsti, je to neprirodzené, ale to je len môj súkromný názor, inak ja sa dosť oháňam práve tým, čo je prirodzené a čo nie - a to sa dá zistiť jedine porovnaním s prírodnými kultúrami, resp. primátmi - tí trpia nespavosťou?)

@alice.cer Ja sa chcem na odstavenie pozerať objektívnou optikou, preto som zvedavá, ako to prebieha u primátov, resp. u prírodných národov, kde civilizácia neudáva žiadne limity. Len hľadám odpovede. A odpoveď je, nie, nechceme na základke prestávky na dojčenie. 😉

carodejnica
8. nov 2010

@veronika81 pekne si to napísala 🙂 🙂

alice.cer
8. nov 2010

chápu, že odstavení miminka není většinou jednoduché. ale myslím, že porovnávat to a řešit kojení a jiné věci týkající se dětí podle přírodních národů je zvláštní. Oni žijí jinak, mají jiné hodnoty, jiný způsob života, jiné vlastně všechno. Už jsem na několika diskuzích četla, jak my jsme moc civilizovaní, moc konzumní atd. Ale otázkou spíš je, jestli my bysme zvládli život bez aut, bez pračky, bez myčky, bez pohodlí domova...ale přiznávám, že to, jak to řeší tam sto let za opicema zajímavý je. Podle mě je dlouhodobé kojení jen otázka zvyku a závislosti na matčiným prsu. A koukat na veřejnosti na matku, co kojí tříleté dítě....ne holky, není to běžné...

rebinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
carodejnica
8. nov 2010

@anjelicek26 jáj a ešte ma napadlo, ona tam v tej práci porovnáva 6 mesačné deti, nie staršie, takže by bolo zaujímavé ako by dopadol výskum na vzorke starších detí - 2-3 ročné... 🙂

veronika81
8. nov 2010

@carodejnica zvykneme sa dopĺňať na FB pri komentoch Katky M (má polročnú Laurinku) 😉 už vieš? 🙂

veronika81
8. nov 2010

čo presne definuje pojem "dlhodobé kojenie"?
Ja neviem..ale je tu niekto, kto sa chystá kojiť do základnej školy? 😕 Určite nie!! 🙂

zuzkat1
8. nov 2010

ahojte🙂 votriem sa vam sem🙂

@carodejnica citam co tu pises od tej dr.sobotkovej... som zivy priklad toho ze je to hlupost🙂 moja zaspava na prsniku a v noci je sice 6x hore a hura na prsnik (ale dodam ze presne viem co ju zobudi a chut na mliecko to nie je🙂 ona sa tolko vrti a lozi aj v spanku ze vzdy nabura hlavou o celo postele a to ju zobudi) ,a hru jej kojenie nijako nenarusa,lebo ona ked sa hra nema cas na take "hluposti" ako je kojenie🙂

@veronika81 poznam jednu co kojila 5rokov🙂 ale ja sa chystam tak 3 roky kojit...ak sa podari... dufam ze sa podari🙂

veronika81
8. nov 2010

@zuzkat1 to ešte stále nie je základná škola 😀
Mám známu, čo kojí už 7 rokov v kuse! Ale tri detičky, jedno za druhým, kojila aj počas tehu, ale vždy ku koncu sa dieťa už odstavilo, asi mu nechutilo..
Ja mám v pláne tak do dvoch rokov a niečo, ale práve tá vyššie menovaná známa mi povedala, že "počkaj, keď bude mať dva roky, povieš si ešte mesiac.. ešte mesiac.. a zrazu bude mať malý tri roky" 🙂

carodejnica
8. nov 2010

@alice.cer Práve naopak, ak si odbúrame kultúrne predsudky, tak môžeme hranicu odstavenia určiť objektívne - mám na mysli fyziologickú, resp. biologickú hranicu.

Samozrejme, že dojčenie 3ročného dieťaťa nie je u nás bežné, ale to že to nie je bežné, neznamená, že to nie je neprirodzené. 🙂

Jasné, máme našu kultúru, máme práčky, umývačky, roboty, ktoré nám šetria čas, máme internet, počítače... mne bratranec so smiechom povedal, keď videl môj blog na SME, že pred 20 rokmi mamičky vyvárali plienky, my blogujeme.. je to tak. Doba prináša, svoje klady i zápory - vrátane takých ako napr. znečistenie životného prostredia a podobne.
Dlhodobé dojčenie (po roku) môže/nemusí byť odpoveď ako vybudovať dieťaťu imunitný systém, je na to viac štúdií, ktoré toto podporujú, aj keď sa nájdu aj názory, ktoré naopak toto vyvracajú. Ťažko povedať. Treba veriť srdcu, intuícii a matke prírode. 😉

@veronika81 jasnačkaaaaa, už viem, moja spriaznená duša 😵 😵 😵 😵

Ja si myslím, že za dlhodobé dojčenie v našej kultúre sa považuje dojčenie nad 1 rok. 🙂 Väčšina mamičiek začína po pol roku postupne odstavovať (UM namiesto MM), dojčenie proste nechá "vyšumieť" - taký pekný výraz som tu podchytila 🙂 - 90% mamičiek v mojom okolí to tak urobilo v obave, že čím bude dieťa staršie, tým sa horšie odstaví.

veronika81
8. nov 2010

@carodejnica fúúha, tak ja som už dávnejšie za "hranicou" 😅

ja sa už len tak do vetra opýtam.. načo UM keď mám MM? Moje dieťa UM nepozná, ani vo forme kaší, robím mu domáce. (vlastne aby som neklamala, prvé 2-3 týždne dostával občas UM, mali sme fakt veľké problémy s kojením a niečo jesť musel.. ale na to určite už zabudol 🙂 )

Ja plánujem mliečko postupne nechať vyšumieť 😉 (fakt super výraz!) tak po dvoch rokoch, spojiť to s vysvetľovaním, že mliečka je málo atď.. myslím, že to malý pochopí 🙂

jenovefa
8. nov 2010

@alice.cer Nechápu, proč sem zase vnášíš otázku kojení 3letého dítěte na veřejnosti... Připadá mi to jak provokace, nepamatuju se, že by tu někdo psal o tom, že to dělá, spíš se všechny shodujeme v tom, že to má být soukromá věc mámy a dítěte. Ženský, který to porušujou, mají buď vážný důvod (dítě např. u doktora, nemocné, nebo může mít jakýkoliv třeba psychický problém) nebo jsou to exhibionistky. Kvůli tomu malému procentu tu vznikají zbytečné hádky...
A svou otázkou ohledně základky se řadíš do zástupu "okolí, které nemá pochopení". Gratuluji. 😒

alice.cer
8. nov 2010

Nemám pochopení proto, protože jestli se vám děti budí několikrát za noc na kojení, tak je něco špatně, pro jeho zdravý vývoj je přece lepší nepřetržitý posilující spánek než buzení proto, že mi něco chybí, myšleno samozřejmě na starší děti a ne na malá miminka. A to, že si dítě poté, co má nějaký problém, např. upadne, něco ho bolí, je nervózní, atd., jde cucnout k mámě taky asi není zdravé nemyslíte? Upadnu, bouchnu se a jdu se uklidnit na prso? Není to základ pro pozdější kouření, cpaní se sladkým atd.? MM je přece jídlo, ne uklidňovadlo! A uspávání ročního dítěte na prsu? Takhle se chudinka nenaučí sám usínat.

pampalini
8. nov 2010

@alice.cer Vždyť se nekoukej ne? Nebo tě někdo nutí se koukat na kojící mámu? Je to každého věc. S největším nepochopením se setkávám v generaci našich maminek.......prostě to kojení z nich vytřískali no 😠 Sama stále ještě kojím a jen tak přestat nehodlám, dokud nám to bude vyhovovat, tak budu klidně do dvou let..a pak další mimčo 😀 ať si říkaj lidi okolo co chtěj........nic přirozenějšího není. Je to rozhodně přirozenější než například koukat na kouřící matku (sama jsem byla kuřačka) a to se toleruje 😅 Tak kde to jsme? Nechápající lidi mají problém, né my kojící 😀

alice.cer
8. nov 2010

neříkám, že mi vadí se koukat na matku co kojí chodící a mluvící dítě. jen jsem napsala, že pokud kojení přináší problémy se spánkem a je vyžadováno jako uklidňovadlo na cokoliv, tak mi to zas až tak přirozené nepřijde... 🙄

leelo
8. nov 2010

@alice.cer a ked sa to dieta koji, tak ako vies ze hovori? ako vies, ze chodi? to na nich tak dlho ziras, aby si to zistila? ci sa ides priamo opytat? 😕 😕 😀

a prepac, uz si to vysvetlila...
no k tomuto ti mozem povedat jedine: budia sa aj nekojene deti. to nie je vina dojcenia. to je fakt.

vieraj
8. nov 2010

@alice.cer kojis? alebo mas deti???

alice.cer
8. nov 2010

viděla jsem v dětském koutku dítě, co přišlo, ve stoje si u maminky cuclo a pak si běželo dál hrát. asi poznám starší dítě ne? 😀 jak říkám, nic proti tomu, ale aby si dítě na veřejnosti vyndavalo samo prso a sápalo se po matce je na můj vkus prostě moc hustý. ano, budí se i nekojené děti. jen říkám svůj názor, kojení ano, je přirozené, ale jen jako jídlo. ne jako uklidňovadlo ...

alice.cer
8. nov 2010

@vieraj mám dvě, kojila jsem do 7měs.

jenovefa
8. nov 2010

@alice.cer Možná jdi pokecat do tématu "Negativa kojení", ne?

veronika81
8. nov 2010

ak môžem za seba.. môj malý od 6 týždňov prespí celú noc! Najprv 8 hodín, potom stále viac a viac, 10, 12, od osmej do osmej.. Toto mi závideli nie len kojace maminky ale aj mnoho mamín s deťmi na UM, ja viem že je to skôr výnimka, ale tak tomu bolo. A bol plne kojený do pol roka, kojený je aj teraz. Teraz sa budí ako som už písala okolo tej šiestej, dá si mliečko a spinká ďalej hodinku dve. Nevidím na tom nič zlé..
Samozrejme boli aj horšie noci, rastúce zuby, choroba.. ale to je normálne.

alice.cer
8. nov 2010

@jenovefa nenapsala jsem, že kojení je špatné. vím, že je zdravé, pro děti prospěšné. jen se mi zdá divné, pokud, už to poněkolikáté opakuji, někdo používá prso jako uklidňovadlo.

leelo
8. nov 2010

mne vpodstate nevadi, co si kto iny o dojceni mysli. ja nedojcim kvoli okoliu, dokonca ani kvoli sebe, dojcim kvoli synovi.
a celkom rozumiem, co sem pisala myslim kubaka - ze niektore mamicky potom vyplakavaju, ze dieta na nich visi... to je ale zase len dalsi pripad nepochopenia podstaty dojcenia tymito matkami. mozno ich tlaci okolie a starsia generacia, ktora im nemoze ist prikladom, mozno si chcu "konecne uzivat zivot".... neviem.
ja som bola rozhodnuta uz pred otehotnenim - spolu s muzom sme sa dohodli, ze sa ideme teraz par rokov venovat budovaniu rodiny. tak tym zijem. nevadi mi uspavanie na prsniku, nevadi mi, ze sa nikam nepohnem napr. na noc, na vikend atd. pocestovala som svet uz dost, aj sama aj spolocne s mm. netaha ma to nikam, ani do baru. takze mi nevadi, ze maly na mne "visi" a budem dojcit pokojne aj dlhsie ako do 3 rokov. podla mna zaklad uspechu a hlavne pokoja v dusi je nedavat si pri dojceni ziadne casove hranice

leelo
8. nov 2010

@alice.cer to ale nemozes oddelit - prso ma tieto 2 a plus mnohe dalsie funkcie. a to je dobre 😉