Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sirinka
10. sep 2008

mucilienka teda, zbytocne to nie je, po roku sa MM zahustuje a obsahuje velmi vela imunytnych latok, obsahuje zdrave nenasytene mastne kyseliny a lactobacilus bifidus, co ziaaadne ine mliekoi neobsahuje prirodzene 😨
a nehovorim o peniazkoch co za ten cas usetrime na UM s mozme ist na nejaku dovcu potom 😝

sirinka
10. sep 2008

prasiatko a mozno tomu chalaniskovi isli este nejake posledne zubky, vtedy moja mala je v kuse na prsniku, ked jej rastu zuby 😎

ankam
11. sep 2008

mucilienka-mne tak raz povedala lekarka na neurologii,ze uz mam prestat,lebo to nepotrebuje mala...........tiez som akoby dostala facku,lebo od lekarky by som to necakala .......
Ale prave som prestala s kojenim, lebo mi to uz nevyhovovalo kazdu chvilku vytahovat tricko kedy a kde sa jej zachcelo a najme v noci aspon 10krat.

venonna
11. sep 2008

kocky a to sa pocet kojeni za noc s vekom zvysuje? 😕 alebo je to individualne? ja len ze aby som vedela, na co sa mam pripravit... 😒

johanda
12. sep 2008

vennona - kojení se ani nezvyšuje, jen roste množství přícuců, byť mnohdy jen 10 sekundových. děcka tak reagují, když se něčeho bojí, jsou v cizím prostředí, něco je bolí, nebo se nudí. většinou stačí, když jim nedovolíš vyhrnout tričko a přitulíš je k sobě, ale někdy to holt nejde a cecek musí být 😝

mucilienka
autor
12. sep 2008

venonna,

asi tak ako pise johanda.... hlavne sa potrebuje stale presviedcat, ze ciciky su tam a ze su jej... 😀

lucqa
12. sep 2008

no ja ziram na tie reakcie doktorov. Nasa detska doktorka je super, povedala mi, ze pokial mozem nech len kojim, ze MM obsahuje vsetky pre a probiotika, ked ma maly sopliky, tak nam kaze vytierat nostek MM a ked bol chory, tak kazla co najviac kojit, ze to je najlepsie liecivo a hlavne pre deticky neskodne. Inac je dobre, ak nosite nahodou este vlozky do podprsenky, tak takymi nasiaknutymi vytierat ritku ak maju zaparenu.
No a ked viem co viem, tak nebudem sprosta a neprestanem malemu davat mliecko. Co ho budem teraz pred zimou napchavat umelymi vitaminmi, ked mam lepsie a este k tomu aj v sympatickejsom baleni? 😀 😀 😀

kubaka
15. sep 2008

Čtu, jak se tu vzájemně ubezpečujete, že kojit 2 leté dítě je to nejlepší. 😉
Pokusím se vnést trochu jiný pohled. Předesílám ovšem, že jsem absolutní zastánce kojení 🙂 - to na začátek. Těšila jsem se na to, milovala jsem ten slastný pocit přisáté pusinky, spinkání v posteli. Užívala jsem si kojení ohromně. Oba kluky jsem plně kojila do půl roku. To je nutný a nenahraditelný základ získávání imunity a výživy. Od půl roku se ale opravdu význam MM snižuje - dítě si vytváří už svou imunitu, živiny má z příkrmů.Je to i prřirozené - rostou mu zuby, takže je připravené se živit i tuhou stravou. Ideální je kojit něco kolem roku. Po roce už jde fakt o psychickou závislost (oboustrannou!), která se špatně odnaučuje. Vše, co dítě potřebuje buď už má - imunitu, nebo získává - normální stravou. Ne nadarmo se říká kojenci kojenec do 1 roka. Hodně dětí se samo v tomto věku odstaví přirozeně - prostě chce hlodat. Má všechny zuby, takže přírodou vybaveno na přijímání veškeré pevné stravy. Sám od sebe se takto odstavil můj první syn v 9 m., přestože bych ho bývala chtěla kojit do roka. DRuhého jsem nyní musela odstavit v 9 m sama, protože jsem měla již tak vyčerpaný organizmus a zdravotní problémy, že mi několik doktorů opravdu potvrzovalo, že to důležité a rozhodující už dítě dostalo a že po roce MM fakt nemá nijak valný význam, jen zatěžuje matku je načase se starat o sebe. četla jsem odborný zahraniční článek, v němž kupodivu došli k tomu , že to zásadní a rozhodující období, kdy se vytváří imunita, jsou první čtyři měsíce!! 😨 😨 Pokud kojíte do půl roku výlučně, je to 90% významu - . Kolem roka je význam kojení asi 10% -
.
Chce to prostě tak nějak rozumně. Znám kámošky, co kojili 3,5 leté dítě a všimla jsemsi, jak dokázaly děti maminky tímto způsobem terorizovat a ovládat. Sápaly se na ně každou chvíli. To už je opravdu jen o závislosti. A že moji kluci dostali vše vidím, že oba jsou zdraví jako buci. Ten malý 18 m měl jen jednou malou rýmu. Takže pokud chcete kojit z jakýchkoliv jiných důvodů, kojte - pokud to ale děláte jen z přesvědčení, že je "to nejlepší", tak toho můžete s naprosto čistým svědomím nechat. To nejlepší jste totiž už svým dětem dávno předaly. 🙂 🙂 🙂

sirinka
15. sep 2008

kubaka samozrejme, ze je to najlepsie, v dvoch rokoch uz MM nehra hlavnu rolu vo vyzive dietata, ale nikto a nic ma nepresvedci, ze UM alebo KM je lepsie... 😉 alebo snad ano? ked priroda vybavila deticky zubkami, preco nam dala moznost dojcit takpovediac nepretrzite???

johanda
15. sep 2008

kubaka, jj v něčem máš recht, ale ono to kojení do 2 a více let usnadňuje život i mi .Nemusím se patlat s UM, když je děcko nemocné, nechce nic jíst a pít, MM si dá vždy, u prsa usne za 5 minut, takže nemám problémy s uspáváním. Kojení není jen výživa, to bych se na to už dávno vyprdla. Jestli dítě maminku terorizuje neustálým vyžadováním cecku, tak to není problém kojení. Asi by si našlo jiný způsob, jak ji ovládat, pokud by jej nekojila. První děcko se mi samo odstavilo kolem 2,5 let, druhé asi taky hodlá sosat do tohoto věku a nějak si nemůžu vzpomenout, že by se kterékoli z nich dralo do výstřihu, když jsem jasně řekla "teď ne!"
Btw - tvoje děcka měla v roku všchny zuby? 😨 Moje tak 9. 😅
Na druhé straně, každý nekojí tak hladce, že jo, v tom případě nevidím problém s UM třeba od prvního týdne života mimina, je to věc každé matky

kubaka
16. sep 2008

Johanda: no, první už nevím, ale v roce odmítl mléko z lahve a největší radost měl z kůrky chleba 😀 Takže asi měl čím hlodat. To mu zůstalo 😅 Tenhle malý jich fakt měl v roce 16. Už měl 4 stoličky.
To patlání s mlíkem není vůbec takový probléb - u staršího. Dělat každé 3 hodiny lahev je ovšem jiná 😒 , ale malému je teď 18 m a pořád v noci má jednu dávku Nutrilonu. Mám u postele v termosce teplovou vodu, jen zaleju odměřené mléko v lahvičce, zatřepu a je to. Nutrilon se hodně dobře rozpouští, takže to vážně není žádná "patlačka". Ovšem tak jednou denně 😀

Sirinka - KM bych dítěti nedávala, ani staršímu - leda tak zakysané nebo pribiňáky. Ten malý zbožňuje. První byl jogur´ták. Pravěké ženy byly buď těhotné nebo kojily. Čímž to první mělo s mlíkem šlus a bylo odstaveno ve prospěch novorozence. Taky měly asi jinou fyzickou konstituci slavné Věstonické Venuše. Já byla po půl roce vycucaná, rozházený krevní obraz, seboroickou dermatitidu na hlavě - taky to asi dělá věk (39). Před 12 lety mě kojení takhle nevysávalo. Taky k tomu je nutné přihlížet, než se - už vlastně zbytečně - huntovat. Tohle píšu proto, že vím o vyřízených matkách, co pořád kojí a přitom jejich zdraví už je v tomto stavu důležitější. V určité fázi obětování se pro dítě je dobré si říct, že je čas myslet na sebe, abych se pro něho zachovala silná a plná energie. Toto potřebují děti stejně jako MM. 🙂

ashley
16. sep 2008

Ahojte. Ja tiez stale kojim. A ked to tu poviem doktorovi, tak idu odpadnut, pretoze tu sa skoro vobec nekoji a ked nejaka Irka koji 3 mesiace tak jej gratuluju. Na slovensku ma tiez doktorka podporuje. Zatial nam to vyhovuje a urcite neprestanem skor ako bude mat dva roky. Najlepsie je, ze ked malemu idu zubky a nechce mi nic papat, tak ho aspon kojim, cize mi nestraca vahu. A chory sme tiez zatial neboli, okrem tych zubkov ked mi teplotuje. Vsetkym kojacim maminam prajem vela mliecka a sily...

johanda
16. sep 2008

kubaka, jasně, že pokud se matka cítí a vypadá jako přízrak, měla by omezit výdej čehokoli 😀. V téhle diskuzi ale nejde ani tak o přemrštěné sebeobětování ženských, jako o nepochopení až pohrdání okolím, což člověka s prominutím nasírá.Pokud mluvím ua sebe, je mi jedno, jestli matka kojí 5 let , přesto, že se cítí pod psa nebo má mrně od 1. dne na UM, protože nechce, aby jí splaskly prsa. Právě proto mi vadí rozumy mnohých takyodborníků ustrnulých v 70. letech, tchýní počínaje a nějakým ortopédem konče. 😉
Jinak to noční vstávání, byť jen jednou je příšerné, mi stačí, že se holka budí kolem 4 na nočník, bych byla raději, kdyby to pustila do plíny (no, nebo radši ne 😀 )

michalka12
16. sep 2008

ahojte, som rada, ze ste zalozili tuto temu. Moj maly ma sice iba 1 rok, ale stale do kojim a dufam, ze aj dlho budem.
To co tu pisete o tych doktoroch je naozaj otras. Ja mam pre zmenu doktorku, ktorej dcera svojho syna koji a on uz ma 4 roky 🙂
Mne najviac prekaza ked sa rozpravam s maminami, ktore kojili len par tyzdnov a potom to vzdali alebo nekojili vobec a s babami, ktore deti este nemaju a su strasne mudre. Ze preco este kojim, ved to mlieko uz nema svoju hodnotu a tak...
Alebo sa ma vypytuju, ze preco nechodim tam a tam vecer si sadnut alebo na zurku. Aby som si odstriekala mlieko a ved niekto mu ho v noci da. No to ma ide porazit. Ja som zatial vecer nikde bez maleho nebola a nehovorim, ze by mi to niekedy nepadlo dobre sa trocha odreagovat s manzelom napr. na veceri.
Ale zdravie mojho dietata je pre mna dolezitejsie ako niake vysedavanie v podniku.

Ako ste vy na tom? Tiez nemozete na vecer nikam ist lebo vase deticky bez vas v nezaspia? A tiez sa vam kazdu chvilku budia na cuckanie?

johanda
16. sep 2008

michalka - já už v noci skoro nekojím (malá spí se mnou, takže si možná občas cucne, aniž bych se vzbudila - další pozitivum kojení 😉 ) cca od 10 měsíců si s přáteli večer občas někam zajdeme. Hlídají babičky. Naše holky mají spánkový režim nasazený na uspávací osobu, takže já ceckuju , mhd se mazlí, babičky to taky nějak zvládají. U prvního děcka jsem odchody prožívala o chlup hůř...ono fakt asi platí -pokud je hlídáno první dítě, volá matka co hodinu domů, u druhého dítěte dá chůvě číslo svého telefonu, kdyby něco, u třetího raději zapomene mobil doma 😉

kopcik
16. sep 2008

teď se určitě na mě seběhne většina matek, ale kojit ve 4 letech !?!? to už mi připadá neetické. a musím přiznat, že kdybych viděla maminku, která kojí dítě starší dvou let, asi bych se neudržela a zvědavě bych na ni čuměla. musím říct, že nekojím, ale ne proto, že bych nechtěla. bohužel to nešlo... možná kdybych kojila, můj názor by byl jiný. někdy mám výčitky svědomí, že malý musí mít UM, ale snažím se rozptýlit tím, že alespoň můžu ven bez malého a nebo že ho může někdy nakrmit i manžel....

radka.m.
16. sep 2008

kopcík,taky jsem četla,že mm je zdravé do 1roku,nejdůležitější je do půl roku,proto se pak zavádějí příkrmy,protože mm nemá dostatek železa...ptala jsem se na TO DOKTORKY A TA MI TO POTVRDILA.PROTO SE TO ANI NEPÍŠE DO ZDRAVOTNÍCH PRŮKAZŮ,JENOM DO PŮL ROKU.a po roce už nemusí být ani um,pokud ho dítě nevyžaduje,stačí,když má vyváženou stravu,jogurt...jinak souhlasím s tebou,že kojit 4leté dítě je přehnané.pak už jde opravdu o zlozvyk,kterého se jen tak snadno nezbaví.však když čtu témata,jaké s tím pak ty matky mají starosti,to odnaučit,tak teda žasnu,jak ze sebe někdo může udělat takovýho otroka.

johanda
16. sep 2008

kopcik, proč neetické? 😨 Možná to někomu může připadat neestetické, ale neetické?
Výčitky svědomí neměj, kojení není ve výchově děcka to nejdůležitější 😉

kubaka
16. sep 2008

radk.m - vzácně jsme se shodly - rozvláčněji jsem to popsala výše 😉 Kopcik píše že je to neetické - já bych dodala skoro psychicky nezdravé. Ono jde totiž i o to, že třeba 4 lety kluk zažívá u kojení llibidózní pocity, vytváří se u něho erotická fixace na prsa atd atd. Prostě už v tom hraje roli probouzející se dětská sexualita, která existuje 😉 Kdyby mě "ocucával" čtyřletý chlapec, který chodí, mluví ve větách, ovládá počítač, televizi, tak bych měla pocit, že ho skoro sexuálně zneužívám. U holčiček prý toto rïziko logicky nehrozí. Ovšem MM po jednom roce opravdu nemá žádný význam.
Musím to říct, neberte si to osobně 😵 - ale vše, co píšete, o tom, proč je výhodné kojit 2 leté batole, je spíše o pohodlnosti maminky. To ale nic ve zlém - tak se do mě nepusťte - ale připusťte si to !!! 😉 😉

A toto nejsou názory odborníků ze 70. let, ani tchýně ani "takyodbdorníků", jak píšeš johando. Jsou to nejmodernější, poslední průzkumy psychologů a pediatrů. Je úplně fuk, co říká okolí. Důležitější pro mě jako kojící matku je vědět, jaké důsledky má mé počínání. Abych věděla, co a proč dělám a co už dělat nemusím. Na okolí se můžeme přece vykašlat, když si své jednání obhájím sama před sebou,ne?? 😎

sirinka
16. sep 2008

no sa musim smiat...ok, ked niekomu vadi ze sa koji starsie dieta, ale neeticke a libidozne...to uz snad nie, to svojmu synovi snad ani nemozem dat pusu na dobru noc, ci pomoct mu umyt penis, ked to este nedokaze??? a co je neeticke na dojceni vlastneho dietata???
MM nie je cista voda, obsahuje rozne latky a ziviny, preto maaaaa stale svoj vyznam, uz som vo viacerych temach pisala, aky vplyv ma kojenie aj po roku, napr uz len to, ze obsahuje probiotika, imunitne latky, tuky najlahsie spracovatelne, nenasytene mastne kyseliny, ktore neobsahuju ine mliecne vyrobky a tieto kyseliny najlepsie podporuju vstrebavanie vapnika, zeleza, takze aj ked ich je v MM menej, lahsie sa vstrebavaju a v konecnom dosledku ich dostane dieta viac ako z inych potravin...
a ta pohodlnost, no samozrejme, u mna to hra velku rolu, mame predsa ako maminky dost inej roboty, tak na co pridavat este zhananie mlieka a chystanie si vody do termosky na noc a cistenie dudlov, no naco ked nemusim...
a k tym vecernym vychadzkam, moja dcerka uz od 4 mesiacov v noci dojcenie nevyzaduje, ale von moc nechodim, nemame v blizskosti rodinu, ktora by nam ju postrazila a ked aj niekto k nam pride, tak radsej ostavam doma, ale asi ma to pri dalsich detoch prejde xixi, ako pise johanda 😀

duskaf
16. sep 2008

Ja s Tebou kubaka nesúhlasím.
Tie výskumy o ktorých hovoríš by som ale veľmi rada videla, keby si bola taká zlatá a mala k tomu nejaké materiály. Ďakujem.
Ja sa stotožňujem s názorom, že dojčenie dovtedy dokiaľ to mamičke a dieťatku vyhovuje- sirinka to napísala výstižne.

johanda
17. sep 2008

Kubaka, hoď link nebo odkaz na patřičné publikační zdroje, neboť to co píšeš, vyvolává úsměv. Matky kojící děti 2 i více let zpravidla nejsou nevzdělané, pohodlné husy, spíše naopak, aktivně hledají informace a umí si je přebrat, takže nějaké rady typu " nejnovější výzkumy potvrzují" musí být podloženy odkazem na zdroj.
O jaké pohodlnosti to píšeš? Já nějak nechápu, proč bych si dobrovolně komplikovala život když to není bezprostředně nutné. Kojení je nejjednodušší, to si jednoznačně připouštím 😉 a vzhledem k tomu, že jsem de facto po porodu nepřestala pracovat, optimalizuju si činnosti i využití času na nejvyšší míru. Kdybych kojit nemohla, vzhledem ke svému vytížení bych asi nasadila UM bez výčitek svědomí, odstříkávání bych vyhodnotila jako komplikaci.

No a k té dětské sexualite. A co má jako být? Že se u kluka vytváří erotická fixace na prsa? To je přirozené a milé 😀 Stane se z něj deviant? S tím sexuálním zneužíváním to snad nemyslíš vážně 😨 😨 Bych řekla, že je to tvůj problém a ne problém matek kojících 4 leté kluky.

Pokud čteš anglicky, podívej se na stránky WHO (kteroužto organizaci nelze nařknout z neodbornosti), kde najdeš spoustu info o dlohodobém kojení
http://www.who.int/nutrition/publications/infan...

kopcik
17. sep 2008

joj to jsou neshody...
johanda: myslela jsem neetické - tak jak jsem to napsala. ale když už zmiňuješ tu estetiku...
já nemluvím o 2-letém dítěti, ale o 4-letém. to je tady VAŹNÉ někdo, kdo kojí tak staré dítě? ať se říká co chce, ať už je MM zdravé nebo ne, kojení tak starého dítěte nedokážu pochopit. vždyť téma je kojení staršího dítěte a nepochopení okolí. já jsem to okolí, které to nechápe a nebojí se k tomu přiznat.
nečetla jsem žádné speciální publikace, články ani knihy o kojení. jen to, co se všeobecně ví - jako to kojení alespoň do půl roku atd. ale pochybuji, že tak starému dítěti to mléko něco dá. přijímá stravu tak vyváženou jako to jde, vše potřebné dostane v normálním zdravém jídelnčku.
kojit tak staré dítě považuji za velmi neetické, jak už jsem dříve napsala, dokonce bych to nazvala nenormální. myslím, že je to záležitost matek, které pravděpodobně POTŔEBUJÍ, aby dítě na nich bylo stále závislé.
jo a jinak - jsem docela zaneprázdněná matka, ale nedělá mi problém malému připravit to UM. je to samozřejmě náročnější na čas a hlavně finance, ale když nemůžu kojit, tak člověku nic jiného nezbývá....

johanda
17. sep 2008

kopcik já nějak furt nechápu, proč je to neetické 😅 , co je normální a co ne, je věc názoru, to nekomentuju...ale tu neetičnost mi hlava nebere 😨 Myslíš, že dlouhodobě kojící matky potřebují, aby na nich byly děti závislé, to je ovšem tvůj dojem a z dojmů nelze vyvozovat závěry, to uznáš, ne? Píšeš, že to nedokážeš pochopit dlouhodobé kojení. Já, když něco nedokážu pochopit a opravdu mě to zajímá, sháním a třídím informace (tzn. nad rámec toho "co se všeobecné ví") a na jejich základě pak provedu zhodnocení😉
Já znám 2 matky (jedna z nich je má sestra), která kojila 3,75 roku, děcka jsou normální a matky taky, žádná přemrštěná fixace natož urychlené erotické zrání 😀

ankam
17. sep 2008

Ja napisem len tolko ze Kto nekojil a nekoji tak to nemoze ani pochopit..................a divi sa
Ja som kojila doteraz a keby sa mi nepodarilo tak super malu odstavit tak kojim dodnes a mozno aj dlhsie.Ale pre mamicku ktora o kojeni vie vsetko tak pre nu to vobec nieje cudne a neeticke a neesteticke 😉

kopcik
17. sep 2008

johanda: tato diskuse je o názorech a jak jsi správně napsala, to, že si myslím, že matky kojící 4-leté dítě potřebují, aby na nich dítě bylo závislé, je můj dojem a názor. pro každého pojem normální znamená něco jiného. pro někoho je norm. že své děti bije. pro jiného je norm. že si dítě dělá co chce a rodič na něj nedohlíží, pro dalšíhoje norm. že své 3-4 leté dítě kojí. když mi nějaká studie radí kojit dítě co nejdéle, protože je to pro něj zdravé, neudělám to. je zdravé cvičit, je zdravé dávat dětem 5 kusu ovoce a zeleniny každý den a taky to neznamená, že to bude každý dělat. a nikdy jsem neřekla, že dlouho kojené děti jsou nezdravé nebo že to má vliv na jejich sexualitu. vidím to jako problém matek
ještě k tomu kojení: žila jsem 10 let v zahraničí a tam není zvykem moc kojit. šla jsem rodit s tím, že kojení nebudu nijak řešit. že budu kojit tak do půl roku. bohužel to nešlo ani ten půl rok, ale protože jsem rodila v baby friendly hospital, tak se na mě sestřičky seběhly, jako bych byla ta nejhorší matka a od té doby mám výčitky svědomí... ale kdybych teď kojit mohla, déle než těch 6 měsíců bych to nedělla.

johanda
17. sep 2008

kopcik jj, diskuze je o názorech, já jsem trochu "postižená", páč dělám vědeckou práci a všechno musím mít podložené, prostě pojmy a dojmy nesměšuju 😉
S tím zahraničím - zejména západem je to pravda, zkušenost mám z Anglie a Francie, tam nekojí snad nikdo
(což mi přijde stejně střelené jako nájezdy sester na kozy matek v českých porodnicích), ale třeba ve Skandinávii je kojení považováno za prestižní činnost - mám to od kamarádů z dob studií - jako studentku mě nějaké mateřské záležitosti nebraly, že jo.
btw ten přístup sester z porodnice se certifikátem BFH je děsný,to souhlasím, měla by se zavést značka Mother Friendly Hospital 😒 Já musela taky sestry odfrcávat, když mě nutily odstříkávat, i když nebylo co.

josefa
17. sep 2008

s tou erotickou fixaci na prsa u chlapcu, se mi naskyta otazka zda dle tohoto pravidla z dlouhodobe kojenych holcicek vyrostou bi nebo lesbicky?🙂 🤐

j.a.n.u.s.
17. sep 2008

Ok, nasla jsem diskuzi...a johando-diky! Potrebovala jsem videt stejny nazor jako mam ja.

Jsem pro dlouhodobe kojeni, ale v pripade, ze je to prijemne na obou stranach...No, myslim, ze jeste nenadesel cas na Elis odstaveni.

Zajimave co ve me nazor od kopcik vyvolal....je to nazor druheho a respektuji ho.
Ja se kazdopadne priklanim na druhou stranu barikady.

MM je nejlepsi co muze cloveci mlade dostat, a opravdu-pokud se okoli pozastavuje (nebo dokonce pohorsuje) nad tim, jestli kojim sve 2lete dite, je pouze jeho vec a ja jako pysna na to, ze kojim a davam svemu diteti THE BEST se nad tim jen pousmeju, protoze okoli neutvari muj zivot. A prakticky je mi jedno co si kdo mysli, ja jedu podle sveho instinktu, materskeho pudu! A ten mi i v tomto (pro nekoho pokrocilem) veku ditete dava prostor pro kojeni.

Takze kojeni zdar a starsich batolat zvlaste! 😀

prochi
17. sep 2008

Tak jsem se docela pobavila nad příspěvky z posledních dní a přiznávám, že už dlouho jsem čekala, kdy tady začnou padat slova, že MM po roce života nedává dítěti zhola nic, že kojit mluvící chodící dítě je zvrhlé, že v zahraničí se vůbec takhle dlouho nekojí, že se v dnešní době stalo kojení "moderní"...

Na předchozí straně jsem se vyjádřila, co si já osobně myslím o kojení na veřejnosti starších batolat, takže k tomu se už nebudu vracet. Ale mimo jiné jsem napsala i následující - "Můj děda, který vyrůstal v padesátých letech minulého století a má pár mladších sourozenců (je z devíti dětí), říká, že za jeho dětství bylo úplně normální, že si čtyřletý dítě přistavilo k máme stoličku a "obsloužilo" se".
A nemám to jen od dědy, potvrdilo mi to víc lidí. Takže dlouhodobé kojení určitě nebude jen nějaká zvrhlá novinka posledních let.

O těch skandinávských zemích jsem to slyšela taky. Tam naopak maminky, když by se jich někdo zeptal, jak dlouho budou kojit, nechápou otázku, protože je tam normální nechat to na dítěti, jak ono samo bude chtít.

My kojíme stále, posledních pár týdnů už jen po ránu, ca. od roka jen večer a ráno, nikdy mě nesvlíkal na veřejnosti (ostatně ani doma ne), kojit takhle dlouho jsem rozhodně neplánovala, prostě to přišlo samo, kdyby mi to někdo řekl na začátku, kdy jsme bojovali s těma všema problémama okolo, tak bych tomu nikdy nevěřila. A jak dlouho ještě kojit budem, netuším. Další taková moje hranice byla ve dvou letech, ale nějak se to zase blíží, malej je spokojenej, já taky a tak prostě zase uvidíme...