Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

k.ate
8. feb 2011

@bubelko no manžel, ten chytal nerva, i když jsme jeli s malým a rozeřval se v autě jeho rodičů, když řídil, ale zrovna to byla silnice, kde prostě nebylo kde zastavit, tak to malej musel ještě x kiláků vydržet a manžel byl vzteklej, ale je fakt, že to je jeho dítě 😀

@sussanah no já fakt nevěděla, jak na něj, jezdí autem fakt sporadicky, maximálně k mýmu tátovi, ale to je 20 mininut cesty, s tím bráchou jsme jeli na chalupu a ty byly dvě hodiny cesty, jeli jsme večer, malej odpoledne nespal, takže byl už asi i částečně přetaženej a pak zbytek (naštěstí většínu 😀 ) cesty prospal. Jeho auto naštěstí většinou uspí, když v něm jede delší dobu, ať jede kdykoliv 😀 No, začne mu období zvykání si, až budem mít auto 😀

zuzkat1
8. feb 2011

@sussanah normalne mala je vo vajicku... ma len 8,7kg teda jej je este dobre lebo mame vajicko 0-13kg kategoriu... a ja sa k nej naklonim...

bubelko
8. feb 2011

@k.ate no to manzela plne chapem 🙂 inak u nas pomahaju oblubene hracky, knizky, a uplne v najhorsom - maslove susienky 😀

@zuzkat ale priputana pri tom asi nie si, vsak 😉

zuzkat1
8. feb 2011

@bubelko ja vzadu nikdy nie som priputana

sussanah
8. feb 2011

@bubelko tak u nas uz jsem prestala davat i jidlo v aute, protoze jednou jsem mu tam nechala piskoty a pak jsem musela zastavovat na dalnici, protoze se zacal maly dusit 😖 Takze od te doby ma utrum, jsem mu maximalne ochotna dat napit na krozovatce 😅
@k.ate no jednou, kdyz bylo malemu asi 5m jsem jeli z OV do brna a maly se nejak nepredpokladane vzbudil a teda to byla jizda. V olomouci jsme zastravili, nakojili, prebalili, nechali troch protahnout a pak od Olomouce do Brna v kuse rval 😖 Ale proste co se da delat v tuhle situaci ze. Podle me je lepsi to proste zajet co nejdriv domu. Navic v 5m se toho jeste neda moc vysvetlit, ted s velkym klukem to je jina 🙂
@zuzkat1 no pokud to je za jizdy a ty jsi u toho nepripoutana, tak to k tomu opravdu nemam co rict.. Myslim, ze tvoje mala potrebuje spis zdravou a zivou mamu nez mlicko pokazde kdyz zaknoura...

zuzkat1
8. feb 2011

@sussanah myslim ze ak by som ju nechala plakat (ona neplace ona vrieska tak ze az okna ryncia) tak to by sme havarovali ovela skor... skus ty tak soferovat ze ti za chrbtom jaci dieta..

bubelko
8. feb 2011

@zuzkat1 no myslim, ze az raz prudko bude muz brzdit (trebars len v 50km rychlosti), tak sa asi zobudis. a mozem ti povedat, ze mala som v aute uz inak vrieskajuce dieta - jacalo celych 60km, ktore sme isli, ale mama ostala priputana. vzdy som povedala, ze ak chce, mozme zastat. mala som v aute 2 deti - plus moje vlastne, ktore si to muselo odtrpiet, ale aj tak sa mama neodputala. niekedy skutocne staci malo - macka na ceste, kamen v okne a mas po parade.
skutocne si myslim, ze mala je uz dost velka na to, aby to tu chvilu prezila, kym nepridete na parkovisko a manzel, ked sada za volant, by mal s tym ratat, ze mozete pri detoch stat aj kazdych 10min. ak nie je, nema za volantom co hladat. sorry, ale v tomto jednate obaja nezodpovedne - ty, lebo sa nepriputas a manzel preto, ze ti to dovoli,. a ked sa pozries na statistiky, tak najviac nehod sa stava v okruhu par km od domu - to len pre pripad, ze mi budes argumentovat, ze ved nejdete daleko.
je to pre mna rovnako nezodpovedne, ako ked matka cestuje z porodnice s dietatom v perinke na rukach - blbost na kvadrat 😠

zuzkat1
8. feb 2011

@bubelko no my prave chodime cca 60km po ceste kde nie je moc kde zastat,ale to je tvoj nazor a neberiem ti ho a toto je zas moj problem🙂

bubelko
8. feb 2011

@zuzkat1 hej je to moj nazor a za tym si stojim 😉

olifcek
8. feb 2011

@zuzkat1 my ak niekam ideme autickom, tiez je Olivka na prsniku.. ona bezpecne v autosedacke, ja naklonena k nej, ale mam i pas.... 😉

chi, moja Olivka hajinka bezomna, tak upratujem a kukla som, co je nove a vidim, ze piiises, tak som Ta prisla podporit 😉

ja by som Olivku plakat urcite nenechala, tak ale zbytocne budes take pisat s mamickou, ktora s tym problem nema, ze jo? ja rada chodim vsade mhd, vlakom, ci pesi, ale niekedy sa proste ide autickom, a uz sme sli aj tri hodky a Oliv bola na prsniku casto, dokonca i polhodku vkuse, kym nezaspinkala... mna sice bolel chrbat z vytocenia, ale neva, Oliv bola spokojna a to bolo pre mna dolezite

zuzkat1
8. feb 2011

@olifcek 🙂 hej da sa mat aj pas ked sa priputam tam v strede...

olifcek
8. feb 2011

@zuzkat1 jj, ten pas si davam i ja x;o) my auticko nemame, zatial som vzdy vravela, ze nam ho netreba, lebo ved zijeme v meste a tu sa vsade dostaneme mhd, ked niekam ideme,vlak je super, ale ked je to daleko, a ide parta, tak sa zvezieme autickom, ale je fakt, ze som vzdy bola priputana, mm na tom trval i vodic, a ja som s tym problem nemala x;o) ved skus s pasom, je to v pohode, ked vodic ide rovnomerne a nepridava a nebrzdi, nech |Ta pas nestahuje x;o)

no nic, idem ja pokracovat, kym sa mi duracelka zobudiiii

zuzkat1
8. feb 2011

@olifcek 🙂 presne este treba dodat ze nie je plac ako plac🙂 moja mala vie revat priserne nahlas...a raz ked som s kamoskou bola tak jej chlapcek zacal take zvuky ako mysla vydavat a ona ze jej adamko neplac... pozeram ze to co je aky plac🙂 keby moja tak plakala mozno aj vydrzim🙂

zuzkat1
8. feb 2011

@olifcek ja mam s pasom celkovo problem, mam pocit ze sa dusim, blbost ale je to take... aj ked sedim normalne a mam ho tak si drzim daleko od tela 😅

sussanah
8. feb 2011

@zuzkat1 ano, mam i to vyzkousene, ale jak uz jsem rikala, ja mam v tomhle priority srovnane.. K tomu se opravdu ale uz nebudu vyjadrovat, nema to smysl..

johanka.
8. feb 2011

@sussanah @bubelko ano za jazdy 😒 Ale doteraz sme pouzivali vajicko, aj ked uz v nom bola dost natrepana. To som si sadla na sedadlo vedla nej, priputala sa strednym pasom a naklonila sa. No uz sme kupili normalnu autosedacku v smere jazdy, tak to neviem, to sa uz asi nebude dat praktizovat, nepriputana zase nemienim byt. Akoze nieco ako zastat a nakojit, to nefungovalo. Stichla, kym sa kojila, ale akonahle sa auto zase rozbehlo, zas spustila priserny rev. Takze ak soferujem, tak to radsej velmi nezastavujem, nech som co najrychlejsie na mieste (sama na dlhe cesty nechodim), to nepomaha nic, ziadne prihovaranie sa, spievanie ani hladenie a predvadzanie hraciek, kym stojim na krizovatke a tak, proste nic. Tak teraz mi ostava len dufat, ze sa jej v tej novej autosedacke bude viac pacit. Zatial ju mame doma v izbe a obcas ju do nej vramci hry posadim a trochu s nou pojazdim, nech si co najlepsie zvykne, to sa jej zatial rata.

sussanah
8. feb 2011

@johanka. uvidis, treba se ji v nove autosedacce libit bude. Nasemu rozhodne jo, libi se mu, ze na me pri rizeni vidi, ze ma celkove rozhled. Chtela jsem si koupit to zpetne zrcatko pro maleho, at na neho vidim (vajicko jsem vozila na prednim sedadle), ale nez jsem ho stihla sehnat, tak si maly zvykl tak, ze neni problem. Kouka z okna, prohlizi si knizky a tak. Ale zaklad teda u nas je ho zbytecne netahat na delsi cesty. Taky chci poridit takovy ten kapsar na sedadlo spolujezdce, co se tam muzou dat ruzne hracky a piti a tak a maly na to dosahne a pripadne se obslouzi sam. Ale nejvic u nas stejne funguje moje zpivani, to by vydrzel poslouchat furt, jenom ja to nevydrzim 😀

johanka.
8. feb 2011

@olifcek aha vidim, ze si uz vysvetlila, ako sa da v aute dojcit priputana, az teraz som si precitala dalsiu stranu... A hej, tiez na dlhsie cesty (tri hodiny k nasim, napriklad) chodim radsej vlakom. Malu supnem do satky na chrbat, do jednej ruky taska s plienkami (balim do latky), do druhej ostatna batozina, na brucho prirucna kabela, skratka plna polna 😀

sussanah
8. feb 2011

@johanka. myslim, ze vojaci se se svoji fyzickou muzou jit pred tebou zahrabat 😀

johanka.
8. feb 2011

@sussanah dufam tiez, ze sa jej bude lepsie pacit. Vajicko som mala vzadu, lebo vpredu mame airbag, co sa neda vypnut. Mozno to bude fakt lepsie, ked ma bude vidiet. Zavidim s tym spievanim, ja by som jej kludne spievala do zachripnutia, akurat ze to v aute nezabera. No co uz, spievanie dobre zaberalo v prvych mesiacoch, takze svoju ulohu uz asi zohralo.

bubelko
8. feb 2011

@zuzkat1 len tak na okraj - na kazdej ceste sa da zastavit, ak je to naozaj nutne. ked dieta zvracia, alebo nema plienky a treba mu na zachod. cize aj ak treba nakojit - tak sa to da. bud zastavis alebo sa pripasana naklonis (co ti viacere ukazali, ze ide - @olifcek @johanka. ) - ale to ide len do urcitej doby, teda kym je vo vajicku. ale skutocne riskovat svoje zdravie len kvoli placu dietata, je uz trocha prehnane a nesuvisi to ani s kojenim ani s nicim inym. 😕

johanka.
8. feb 2011

@emjee inspirujem sa tvojou gurazou pri dojceni a skusim viac kaslat na okolie. Nedavno som isla do ikey, chceme prerabat kuchynu, tak som isla pozriet, aky dojem na mna urobia ich kychyne tak nazivo a tiez si namodelovat kuchynu v ich softe. Zacala som modelovat a Miska sa zacala neodbytne dozadovat mlieka. Tak som to po chvili nechala a utekala som s nou na niekam do ustrania. Nadojcila sa, no ked sme sa vratili, tak samozrejme sa program restartoval. Tak som musela modelovat znova. Miska sa tam celkom dobre bavila, no po case sa zase zacala dozadovat mlieka, to som sa uz bavila aj s jednym zamestnancom, nech mi pomoze, co mi neslo. Tak som si k nej nakoniec cupla a dala jej mlieko. Znovu to cele modelovat sa mi fakt nechcelo. Pravda je, ze nik sa nejak ocividne nepohorsoval, mozno to bol naozaj moj blby pocit, ze "toto sa predsa nerobi". Ale zas si spominam, ze ked mala este len par mesiacov a dojcila som ju medzi ludmi, tak sa pritomni tak nejak velmi snazili nepozerat sa na mna, dokonca aj ked sme sa spolu rozpravali. Blbe bariery.

johanka.
8. feb 2011

@emjee este o tom noseni som zabudla. No, tak Miska ma nohy na to, aby sa mi nimi zakvacila okolo pasa a visela na mne 😀 Ale do satky uz velmi nechce, a ak, tak nanajvys na bok. Tak som nakoniec predsalen investovala do ring-slingu nosievam ju este v nom. Tiez som si na vrele odporucanie jednej baby kupila hipseat a v tom ju nosim hlavne po dome a ked potrebujem obcas vybehnut na dvor. Ten hipseat je naozaj skvela vec, Miska mi ho sama nosieva, ze si nan chce sadnut. Pri jej vahe (ma uz cez 12 kg) je uz narocne dlhsie ju drzat len tak v ruke.

olifcek
8. feb 2011

@johanka. i ja som sa inspirovala @emjee a babami z temy o manduce, my sa kojime fakt vsade mozne, i v buse... jasne, v zime nic nevidiet, lebo nosim nakrcnik, ktory ma dlhsi spodok, aby pekne vsetko schoval, i sirsi je, aby bok prsa schoval, v lete davam satku na krk vtedy a tak, aby schovala vsetko, co treba, i ked... v albume mam foto zo zoo, kde kojim v manduce a nemam nic na krku, no itak to bolo super, diskretne

no OLivka mi uz upratuje sufliky s vecami, tak ja pijem caro zatial... a to som si myslela, ze dnes na MK nepridem, bo nebude cas...

kaja73
8. feb 2011

@johanka. odkial si objednala ten hipseat?ja som nasla len ceske stranky,su aj dake slovenske,kde sa da objednat?

zuzkat1
8. feb 2011

@bubelko ja ale viem ze sa tam da byt priputana ja som nepisala ze sa to neda 😉

emjee
8. feb 2011

@bertica.h no skor by som povedala, ze maly spi s nami v posteli 😀 do 9m spal sam v postielke, ale ako mu zacali ist zuby sa nastahoval k nam a nemieni sa vystahovat 😀 no co uz, zvykli sme si, aj sa celkom vyspime, takze neriesim 😀 na dojcenie je to urcite jednoduchsie ako ho x krat v noci prenasat

majdula
8. feb 2011

Cau baby, tak ja se priznam, jednou jsem kojila za jizdy 🤐 Ja jsem tvrdej zastance poutani, jenze tehdy mel prcek dva mesice, jeli jsme na vystavu psu do Blavy, celou cestu spal a na privadeci k Inchebe silena zacpa, jelo se krokem, malej se po hodine probudil a hrozne plakal a chtel mlicko... ja byla blba novomatka a jelikoz jsme jeli opravdu krokem, vzdycky metr dopredu a zase stop, tak jsem ho vyndala a nakojila 😔 Ted uz bych ho nechala rvat, ale jak rikam, clovek byl jeste po porodu takovej citlivej 😅

Jinak bych nepripoutana nejela, vytaci me tchyne, ktera nas vzdycky zkousi ukecat, aby se nemusela poutat, ze oni se ve artasovi take nepoutali... jasne, pred 20 lety... manzel nekompromisne rekl, ze ji v tom pripade proste nepoveze a hotovo. Ja bych nejela bez pasu ani metr. V lete jsme meli havarku, napalil do nas zboku nakladacek, on jel tak 60, my max. 20, ale byla to pecka jak prase primo do dveri, kde byl prcek ve vajicku 😔 pasy ho zachranily, mne teda zhmozdily zebra a vzala jsem hlavou o okno, ale nebyt pripoutana, mam hlavu rozbitou anebo letim pres cely auto.
Takze tak 🤐

A mam dotaz na vas nosicky, prosimvas jak kojite pri noseni? Jako pochopim to, kdyz je mimco v kolibce, ale kdyz je nastojaka? 😲 Ja nosim ve 2 krizi a mam prcka dost utahnutyho, nevim jak by se tam sklanel a hledal mi prso 😅 Mate nejake tipy? Dost me to laka. Teda s Radou ne, az s Risou... byla otrava ho pokazde na kojeni vyvazovat ze satku...

bubelko
8. feb 2011

@zuzkat1 tak ked to vies a nerobis to, je to este vacsia hlupost aku by som od matky dietata cakala 😕

@majdula prosim ta napis to s tou nehodu velkymi pismenami zuzke, lebo mam pocit, ze pokial nezazije na vlastnej kozi, neuveri 😉

zuzkat1
8. feb 2011

@bubelko uz si mi napisala svoj nazor a ja ho akceptujem🙂 ale toto uz nikam nevedie mozme sa okolo toho tocit este poriadne dlho...