Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sirinka
18. feb 2011

@sussanah jaaaj, no to nie je ziadna tragedia u deti, ze ich napne...kamoskin maly tak ako trojrocny....jedol vyprazany syr a ako sa to natahovalo, sa mu to natiahlo v krku a supol vsetko naspat mame do ruky...a ze toho bolo...no a co, ved to su este male deti, oni to inac vnimaju a ked to raz ma ist von tak co.... 😉

sussanah
18. feb 2011

@sirinka nojo, doma to neresim, prevliknu, uklidim a jede se dal. Ale precejen, predstav si tu romatinku, dovolena po roce, na stole vyborna ryba, prijemna recka hubda v pozadi, maly relativne v klidu v kocarku si cetl knizku a zvykal u toho varenou mrkev a najednou sup a bylo to vsude 😀

sirinka
18. feb 2011

@sussanah nuz zase aby si si bola ista, ze je to skutocne vsetko realne 😵

sussanah
18. feb 2011

@sirinka no fakt je to, ze jsem si ten vecer opravdu zapamatovala se vsim vsudy 😀

timka6
21. feb 2011

@annag
Ahoj annag, obraciam sa na teba, chcela by som ťa poprosiť o radu, ohľadom dojčenia staršieho dieťatka. Jedná sa o môjho syna, už mal 2,5 roka, no je to veľký závislák. Zaspáva na prsníku cez obed, a tiež večer, večer mu stačí len trošku a potom zaspí, ale nad ránom je to hrozné, on by nedbal byť aj dve-tri hodiny na cicíku počas spánku. NIekedy sa zle prebúdza, len s plačom, a niekedy ešte chce cici na prebratie, to by sa ešte dalo. Idú mu teraz posledné dve zadné stoličky a to už trvá veľmi dlho. Skôr si myslím, že je na to veľmi naučený, a chcela by som ho to už odučiť, som s ním stále, tak neviem ako na to. Aj cez deň veľa krát vypituje, a bez ohľadu na to , kde sme mi šupne ruku poza tričko a už hľadá. Snažím sa mu stále vysvetľovať, ale on je ako z divých vajec, vôbec ma nepočúva, začne vymýšľať ešte viac. Tiež si myslím, že už je asi najvyšší čas ho odstaviť, pretože aj ja už mám toho dosť. Budem rada, ak mi odpovieš, príp. dáš nejaké rady. Ďakujem...

koxinka
21. feb 2011

@timka6 ahoj chcela by som reagovat na tvoju otazocku. Je velka chyba ak dieta zaspava na prsniku je to chyba ktoru si spravila hned na zaciatku. Ak dieta zaspava na prsniku napriklad pri dojceni tak ho treba dat na druhy prsnik ale nikdy nenechat dieta len tak cmulat alebo sa hrat z bradavkou a ak sa napapa hned ho odtahovat od prsnika tak ze vlozis malicek do ustociek a prsnik vytiahnes. Prsnik nieje na hranie 😉

dana3262
21. feb 2011

@koxinka proc myslis, ze by si dite nemohlo jen tak zadudat? Ne tedy 2,5 lete, ale tos ty asi nemyslela kdyz pises o malicku. Ale myslela jsem, ze deti, ktere nechteji dudlik by si mely nekde uspokojit potrebu. Ne jen napapat a rychle pryc. Ja tedy nechavala maleho jako mimi usinat u prsu, ale postupem casu prestal sam u toho usinat. Vim, ze se rika, ze je to pro deti horsi, ze kdyz se pak probudi, citi se podvedene, ze to neni tak jako kdyz usinaly, ale stejne mi to prijde takove prirozene.
Tak se prave chci zeptat, proc myslis, ze je to chyba a jestli se dudlaci potreba uspokoji jen za dobu jidla. Ja vzdycky cekala az se sam odpoji nebo usne.

timka6
21. feb 2011

Možno som spravila chybu, neviem, ale je to moje prvé dieťa a chcela som ho aj kojiť, no ale nie až takto dlho. Potrebujem sa s niekym o tom poradiť, kto možno má tak veľké dieťa a kojí. Keď sa chce trochu pomojkať, ok, ale v noci , teda nad ránom, ako som už písala, by chcel stále. Je to normálne ? U nás je to tak už dlhú dobu, ale ja sa v noci nemôžem vyspať. Viem, je na to zvyknutý, ale myslím si, že by si mal už postupne odvykať. Ak by si však ,čo ja viem, vypýtal raz za deň, a raz večer, nemám čo riešiť, ale je to pre mňa už dosť unavujúce.

sussanah
21. feb 2011

@timka6 ahoj, no nas kluk je teda podstatne mladsi, ale taky mival nejvetsi potrebu tahat nad ranem. Sveho casu byl schopen se kojit od 4h klidne co pul hodinu 🙄 Nikdy teda u toho neusinal, takze to nebylo, ze by dudlal v kuse, ale proste se budil furt az do rana.No dost me to vycerpavalo, takze ja jsem na to sla velmi radikalne, proste jsem si jednou rekla, ze teda dost a nedala jsem vic jak 1-2x 😅 Ted uz se ustalil na veceru a ranu (vyjimecne chce nad ranem, ale jednou to neni problem). Ja osobne bych s tim rochodne neco udelala, protoze podle me ma byt dlouhodobe kojeni hlavne o tom, ze to vyhovuje obema stranam a ne jen diteti. Co jsem slysela z okoli, tak i dite zasadne usinajici u prsa se po odstaveni naucilo usinat jinak (co mu taky zbylo 😅 ), kamaradce se podarilo oducit maleho od usinani na prsu asi v 1,5r tak, ze mu proste cetli pohadky, dokud neusnul. Sice to trvalo nejakou dobu, slzicky byly, ale byla presne tak zoufala jako ty. Takze asi i havne zalezi na tom, jestli chces odstavit uplne nebo jen zrusit usinani u prsu a nocni kojeni. Zkus se podivat tady http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=20 je to databaze otazek a odpovedi jedne laktacni, treba tak najdes neco, co by ti pomohlo.

timka6
21. feb 2011

@sussanah Ďakujem, že si napísala, určite som rozhodnutá, chcem ho už odnaučiť, ale viem, že som na to sama, s manželom nechce spať ani za svet, takže to pre mňa nebude jednoduché. Presne viem, že bude veľmi a veľmi plakať.A skúsim si pozrieť aj tú stránku, čo si napísala. Ja som mu už tiež veľa krát čítala rozprávky, ale on ako keby to mal v sebe zakódované, proste cici si vydobije, je neúnavný.

sussanah
21. feb 2011

@timka6 no je to ale porad o tom, ze jeden z vas je neustupny. Bud to bude on a ty budes kojit kdykoliv na pozadani ve dne v noci nebo budes neustupna ty a dostanete se na rezim, se kterym budete moct zit oba 😉 Skoda, ze ti manzel nepomuze, to u nas byla velka pomoc, k malemu zacal vstavat manzel a je teda podstatne uspesnejsi v uspavani, nez jsem kdy byla ja. Proste maly vedel, ze tata to mliko nema, tak se napil vody a spal dal. Samoze nebylo to hned, ale zas tvojemu klukovi uz toho vysvetlis o poznani vic (ale taky o to vic si rekne, co chce). Drzim palce!

timka6
21. feb 2011

@sussanah Určite máš pravdu, mala by som byť neústupná, ale musím toho ešte popri ňom stíhať, a tak mi je jednoduchšie ho uspať za 5 minút bez problémov, ako s ním bojovať, a mám obavu aj z toho, že cez deń už celkom prestane spať, pretože už som to pár krát spravila, že som mu nedala pred obednajším spánkom a jednoducho nespal, potom okolo piatej mal krízu a večer zase s problémami zaspával. Asi si na to budem musieť vyhradiť čas čisto pre neho a hlavne sa vyzbrojiť trpezlivosťou.

martinka17
21. feb 2011

@timka6 z vlastnej skúsenosti, nájde si radšej čas, nebude to dlho trvať, je už rozumný. A ak si nájdeš čas, potom sa ti ráno bude lepšie vstávať, budeš lepšie vyspatá 😀 😀 😀 😀

sussanah
21. feb 2011

@timka6 rozhodne tento zpusob uspavani je zdaleka nejrychlejsi, o tom zadna, a ani to nemusi byt spatny zpusob, pokud to ale vyhovuje obema stranam. Takze zvaz sama za sebe, jestli to ma pro tebe vice vyhod nebo nevyhod a podle toho se rozhodni. Mozna to bude mit vliv na denni spanek, ale muze to byt jen prechodna zalezitos, az se nauci usinat sam, muze se poledni spanek vratit.

timka6
21. feb 2011

Ďakujem dievčatá za Vaše rady a názory, som veľmi rada, že ste napísali, ste zlaté. Nech sa Vám darí. 😉 Asi bude rozumné si na to nájsť čas a vydržať to.

k.ate
22. feb 2011

@timka6 my teď uspávání taky řešíme, manžel na mě začíná "tlačit", že by se malej měl naučit usínat sám, protože až budu v porodnici, má strach, jak to bude s malým zvládat to uspávání... Malej dokáže usnout i bez mlíka, ale většinou jen když mu nic jinýho nezbyde, třea když měl rýmu a u kojení nemohl dýchat, nechal se uspat jen tak 🙂 a pár dní měl, kdy usínal úplně sám, ale to vesměs uspával manžel a tomu se teď do toho moc nechce 😀

majdula
22. feb 2011

@k.ate To je presne jako u nas 😀 Manzel uz ma z meho pobytu v porodnici moribundus, ze malyho neuspi, ale bohuzel, prcek usina jen se mnou, jen si tak lehneme a tulime se, dokud nevytuhne (prsicko uz ani nepotrebuje), nez jsem mela tu zoperovanou ruku, tak jsem uspavala v satku, to byl tuhos behem minuty.
Zkouseli jsme, ze by ho nosil/lezel s nim on, ale nejak to nefunguje 😖 Jenze to je evidentne tim, ze jsem doma. Myslim, ze az tam nebudu, tak bude jeste za tatinka rad...
Hlavne ted nechci delat nejake velke zmeny, "ucit" na postylku nebo samostatne usinani, ptze mam obavy, aby si to malej nespojil s prichodem miminka a nezarlil...

sussanah
22. feb 2011

@majdula s tim uspavanim manzelem, u nas to taky tak ze zacatku bylo, z jak jsem byla doma, tak byl plac. Ale pak jsem zacala chodit pravidelne vecer ven kazdy tyden a maly uplne bez problemu prijal tatu na uspavani a behem mesice se nechal uspat tatou i kdyz jsem byla doma. Taky am pomahalo, kdyz jsme tam u toho uspavani byli vsichni a ja se potom vzdalila, tak to taky vcelku proslo. A jsem fakt rada, ted uspava uz vetsinou jenom manzel, ja nejak ztracim posledni dobou nervy 😅

carodejnica
23. feb 2011

Ahojte kočky, pozrite sa, akú zaujímavú foto som objavila 😀 😵
http://fotky.sme.sk/fotka/160892/dojcenie
Jednak je zaujímavé, že tá africká žena dojčí staršie dieťa - odhadujem aj na tri roky, čo vy na to? - a jednak je zaujímavé, ako sa jej vyťahali tie prsia. Teda myslela som, že ja mám psie uši, ale na toto sa nechytám. 😅 Zaujímalo by ma, čím to je. Geneticky??

johanka.
23. feb 2011

@carodejnica hej, uz som videla nejake zabery s takymi prsiami. Neviem, ci je to geneticky, myslim, ze skor vyzivou, nema sa im aky tuk do nich ukladat. A mozno aj tym, ze tam sa podprsenky vobec nenosia, lebo tam prsia nie su nieco, co ma zvadzat chlapov, ale nieco, co ma uspokojovat deti, a tak su im stale k dospozicii. Mmch tri roky dojcit vo svete vobec nie je dlho, priemerna doba dojcenia je vraj 4,2 roka, takze v krajinach, kde nie su k dispozicii podmienky pre podavanie UM, sa kludne dojci aj 7-9 rokov. Minuly vikend mi jeden kamarat hovoril, ze akasi jeho znama dojcila chlapca do 5 rokov, co som ale prvykrat pocula v mojom okoli o tak dlhom dojceni. Myslim, ze dlhodobe dojcenie je aj u nas trochu castejsie, nez sa verejne hovori, akurat sa tym zeny nechvalia, lebo spolocnost to povazuje skoro za zvrhle, tak dojcia len doma, v sukromi, bez svedkov.

erinka83
23. feb 2011

@johanka. sdílela jsem na FB tento článek: http://dojcenie.wordpress.com/2011/02/17/aj-tak...
šlo mi hlavně o ten porod, paráda, ale většina holek se zaměřila jen na to, že je divné, že kojí tu starší dceru, jedna to dokonce nazvala neetickým a druhá chorobným 🙄 tak bych se fakt nedivila, že se tím ženský nechlubí 😒 mně teda jedna kolegyně říkala, že ona kojila dceru do 4 let, ale že mi to sama nedoporučuje, už nevím proč, ona to teda nějak vysvětlovala skrz její zdrav. stav, prý jak přestala, že se sesypala, snad problémy s kloubama, nevím přesně 😕

majdula
23. feb 2011

@erinka83 Nadhernej clanek, pobrecela jsem si 😅 Hlavne me dostalo, ze JE REALNY mit celou dobu u sebe na nadstandardu manzela i prvni ditko. Ja bych to tak moc chtela, nejen kvuli kojenim Radi, ale i proto, co pise pani - co se asi v te male hlavicce musi honit, kdyz maminka po roce a pul, kdy jsme skoro nepretrzite spolu, proste na nekolik dni zmizi a pak se vrati s nejakym cizim miminkem... 😔

sussanah
23. feb 2011

@carodejnica ja bych rekla kombinace genetiky a vnejsim podminek, ono kvalitni podprsenka dela opravdu divy 😉 Teda alespon ja fakt ty prvni 3-4m spala v podprsence, protoze mi pod tou vahou fakt ty prsa padaly..
@erinka83 taky myslim, ze tech dlouhodobe kojicich je vic, nez se obecne mysli, protoze se proste spousta zen s tim nechlubi pred kazdym. Ono ja to taky neresim s celou vesnici a se vsema znamyma. Kdo se zepta, tomu odpovim, ale sama s tim rozhodne nezacinam 😅

leelo
23. feb 2011

@erinka83 ja som si tiez vsimla, ze najzvratenejsie nazory na kojenie starsich deti maju prave zeny. aj tie co kojili same. nie muzi, nie lekari. ale zeny - matky. je to divne. neviem prist na to, preco.

carodejnica
23. feb 2011

@majdula áno je to úžasný článok 😵 😵 😵 všetky tým žijeme teraz, že sa to dá aj inak a hlavne prirodzene !
Veronika je aj na MK - tu nájdete aj viac fotiek https://www.modrykonik.sk/fotoblog/weroni/ - akože ja som z tej baby paf! 😵

erinka83
23. feb 2011

Mě ten článek dost dostal, ale bojím se, jestli u druhého porodu budu víc asertivní jak poprvé 😒 a taky zvažuju ambu porod, kdyby bylo vše OK, ať jsme pěkně všichni spolu doma...

@leelo jo, obě ty holky už matky jsou, o t jedné určitě vím, že kojí..Dítka mají kolem půl roku, no asi dámy dýl jak do roka kojit nehodlají, nebo nevím 😒 já si kdysi taky myslela, že nebudu kojit chodící dítě 😀 ale prostě by mě nenapadlo o tom říct, že je to neetické nebo chorobné 😠

erinka83
23. feb 2011

@majdula kde budeš rodit? Koukám, že jsi z Brna. My se za chvíli stěhujem poblíž, tak asi pudu do Brna, kamarádka mi říkala, že prý snad v rádiu něco říkali o tom, že porodnice budou vstřícné k ambu porodům...

carodejnica
23. feb 2011

@leelo Tak to by aj mňa zaujímalo čím to je, napríklad moja mama (ročník 1948) bola z toho článku úplne hotová, v dobrom slova zmysle - sa jej to veľmi páčilo a to môjho staršieho brata dojčila rok a mňa tri mesiace a ešte sa čudovala, že sa môže dojčiť počas tehu, ale ako vravím bola nadšená... a potom máš zase extrémne prípady matiek, ktoré sú znechutené - a najviac ma tam v tej diskusii "dojal" (rozumej vytočil) ten anonym "Len sa nepototo z Annag" - sakra, 😠 annag, alebo Katka Glavová by si zaslúžila nobelovku, za to čo urobila pre podporu dojčenia najmä na internete !!! 😎

sussanah
23. feb 2011

@erinka83 ad porod, ja si prave dopisuju s jednou PA, chci aby me tentokrat pomohl rodit nekdo, kdo presne bude vedet co chci a nechci a hlavne s kym se nebudu muset o tom ambulantnim porodu dohadovat 🙄 Sice PA, co byla u porodu maleho bylo v pohode, ale cim dal vic si uvedomuju, jake jsem v tom mela stesti 🙂

carodejnica
23. feb 2011

@johanka. sranda, ani ja som o takom prípade dlhodobého dojčenia na Slovensku nepočula.. 😕 Suseda dojčí skoro 3 ročnú dcéru (čo nie je moc), ale ona je z toho nejaká nešťastná, domnievam sa hlavne, že vplyvom okolia, tak ja ju furt povzbudzujem ako je to super, a že je môj vzor, tak sa teší z toho 😵