Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

00vladka00
2. nov 2010

ahoj.ja som prvu kojila cez dva roky pomali tri roky.a nikdy nebola chra.a druhu som odstavila len pred mesiacom.a v decembri bude mat dva roky a tiez nebola ani raz nemocna.

stvura
2. nov 2010

@majdula tie citlive bradavky boli tak 2-3 mesiace

radka.m.
2. nov 2010

leishmania-samozřejmě,že UM by nepomohlo,ale pokud by netrvala na tom,at kojí,že u kojených dětí to je normální a poslala je na vyšetření,tak by dítě s největší pravděpodobností žilo

carodejnica
2. nov 2010

@kubaka viem, že si mala na mysli formu (viem, čítať), ale naozaj si treba zvážiť, aký príklad použiješ, myslím, že nie som sama koho sa to dotklo... mňa napadá menej zlovestný príklad vesmírnych ľudí. alebo jehovistov, to sú takí fanatici, ale v zásade neškodní, aj keď vedia narobiť mnoho zla v rodinách.. rovnako ako dojčenie za každú cenu, keď matka dojčí novorodenca s metabolickou poruchou, bože môj je jasné, že je to obludné...lenže neviem potom, či si v správnej diskusii, lebo tu sa bavíme celý čas o dojčení staršieho dieťaťa, nie o novorodencoch...

A teraz neviem, či si vôbec uvedomuješ, že ty robíš presne to isté mne, podsúvaš mi niečo, čo som ja nikdy netvrdila ani nenapísala, nie som fanatička do dojčenia, netvrdím, že sa má dojčiť za každú cenu...celý čas píšem o dlhodobom dojčení... a záverom - mýliš sa, mnohé z nás často potrebujeme uistenie, či to, čo robíme intuitívne, je správne - možno si vyberáme si z množstva informácii len tie, ktoré nám pasujú, ale pýtam sa, kde inde mám prispievať, ako sem, pretože očakávam že tu budú matky s rovnakým "problémom"...

@majdula to krásne vystihla "jen podle posledni stranky vidim, ze to "nepochopeni okoli" se tyka paradoxne zrovna tohoto tematu, kde by clovek spis ocekaval, ze se budou kojici mamky podporovat"

carodejnica
2. nov 2010

@leishmania nenapísala by som to lepšie "myslim, ze tak isto ako su matky co davaju UM tak isto su aj matky co koja sa chccu uistit ze robia pre dieto to najlepsie...nevidim na tom nic zle... " 😵 😵 😵 😵 pekné

leishmania
2. nov 2010

@radka.m. to iste sa mohlo stat s dietatom na UM ak by nenaordinovala vysetrenie...uz mi to tu pride jak hon na carodejnice...nechapem naco niekto riesi kolko chce matka kojit....

carodejnica
2. nov 2010

@leishmania presne hon na carodejnice 😀 😀 😀 😀 😉 😉 😉 😉

radka.m.
2. nov 2010

to by jsme se tady mohli klidně dohadovat,jak by to lékařka ASI řešila,kdyby bylo dítě na UM,ale to je prostě fakt,že dítě bylo kojené a lékařka se obracela na kojení 😝

sirinka
2. nov 2010

baby uz to nechajte tak...myslim, ze to uz by malo patrit do inej temy... 😉

leishmania
2. nov 2010

@carodejnica 😀 😀 😀

@radka.m. pri zriedkavosti metabolickych vad predpokladam, ze dr nebola fanaticka do dojcenia, ale jendoducho na to nepomyslela, lebo to mohol byt v praxi jej prvy pripad...ale samozrejme je to tvoj nazor a neberem ti ho...

bertica.h
2. nov 2010

@radka.m. ty si akože myslíš,že um by predišlo tomu,aby dieta zomrelo,wau!

luckahr
2. nov 2010

Holky, to si fakt delate srandu, ze je krasny, kdyz 8 leta holka mluvi o tom, jak ji chutna mlicko od maminky, atd............ 😝 😀 Bud nejste normalni nebo je to tim, ze takhle velky dite nemate, nevim......
A samozrejme, ze je realny dva dny nekojit - odjet...........vetsi dite by opravdu melo hrnicek zvladnout a maminka parkrat odstrika a je to, proste nektery veci jdou zvladnout a netreba je dramatizovat.
ad kojeni vetsich deti x krat za noc - nemam slov.............
a at hlaska, ze kojici a nekojici maminky se nemuzou srovnavat, byla myslena jakkoliv, co si budeme povidat, v tomhle tematu vyzniva jako urazka nekojicich (jen za sebe prippominam, ze jsem kojila 11 a 14 mesicu........)
a znovu se dovolim zeptat, co na to vasi partneri, kdyz kojite tehotny, potom v tandemu, mne to proste prijde uz az asexualni, nezlobte se, proste supermatky, ale jako milenky, hmmmm?

radka.m.
2. nov 2010

bertica-to jsem ale nikde nepsala,že by UM tomu předešlo,tak bud tak laskavá a nepodsouvej mi něco,co jsem nenapsala!!!

luckahr
2. nov 2010

a ze na prvnim miste jsou deti a pak az chlap mi psat nemusite, to je samozrejme jasny, ale vseho s mirou

sussanah
2. nov 2010

@luckahr no vzhledem k tomu, ze se k tem nasledujicim detem dopracovaly, to asi az tak asexualni nebude 😉 😀 Jinak slovo tolerance ti asi nic nerika, vid?

luckahr
2. nov 2010

@sussanah ja rikam svuj nazor, to snad muzu, ne?

sussanah
2. nov 2010

@luckahr to muzes, ale ja s nim nemusim souhlasit, ne?

radka.m.
2. nov 2010

luckahr-v této diskuzi už asi nemůžeš,protože to už fakt vypadá,že některé z účastnic této diskuze tu mají mozky zalité mlékem 😝 😝 😝 ,jinak mě přijde taky naprosto nepřijatelné,aby 8leté dítě pojmenovávalo prsa apd.to je podle mě už uchylárna,si pamatuji,když byl u nás pořad na vlastní oči a byly tam13letí sourozenci,které matka taky tak dlouho kojila,ty děti se doost za to styděli,ani se nedivím 😝 😝 😝

panterka
2. nov 2010

@luckahr taky jsem tu napsala svůj názor na kojení a vyjadřování o kojení u 8mi letý holky, mám sedmiletýho kluka a mám na tenhle extrem stejnej názor a jak jsem tu už psala, aby maloval moje prsa a pojmenovával je 😅 to abych mu pak říkala: Hynečku je to krásný, že takhle krásně maluješ moje prsa, ale prosím Tě, ve škole to nedělej, aby na nás neposlali sociálku 😀 😀 no, fakt šílený 😝

prsky
2. nov 2010

@kubaka ja nepotrebujem uistovat, ze som super matka, ani sa tak necitim a neviem, preco to tu stale podavas ako argument, ze kazda dlhodobo dojciaca matka sa tak citi (aspon mne to tak z tvojich prispevkov pride). mne by uplne stacilo, keby ma ludia nechali zit s mojim rozhodnutim dojcit aj starsie ako 2r dieta a nerozumiem, preco potrebuju analyzovat, preco tak robim. ja mam malu zavislacku, nemyslim, ze by som ju v 1 roku odstavila bez nejakej psychickej ujmy - teraz sa s nou ale viem dohodnut, rozumie mi, akceptuje moje nie - sice zatial planujem dojcit, kym sa sama neodstavi, ale keby aj nie, tak viem, ze s odstavenim nebude mat nejaky extra velky problem - ale jasne, ze nebudem odstavovat stylom - od dnes nedostanes a hotovo.
@majdula ja tiez dojcim a som tehu, bradavky ma nastastie nebolia a dojcime sa relativne casto (cez den 3-4x a v noci detto). pri stahoch by som asi viac obmedzila frekvenciu dojcenia, ale ak by to bolo uz v 37 a vyssom tt, tak asi ani nie. som zvedava, ako to bude ku koncu tehu, ked sa bude menit MM na kolostrum, lebo na zaciatku tehu mliecka ubudlo a mala pytala mliecko dost casto (asi ako pri laktacnej krize)
@stvura vsimla si si nejaku zmenu v MM ku koncu tehu? bolo mliecka menej? prisaval sa drobec viac?
@luckahr ja dojcim (aj v noci), mala spava s nami v posteli a predsa mame s muzom pekny sexualny vztah, aj ked momentalne inde ako v spalni, co vsak urcite nepotrva do puberty nasich deti. mojho muza stale pritahujem (aj ako tehotna aj ako dojciaca)..vy ste pocas dojcenia tvojich deti nemali sex?

luckahr
2. nov 2010

@sussanah a v cem konkretne podle tebe nejsem tolerantni????

majdula
2. nov 2010

@luckahr Nevim, ja kojeni a sex nikdy dohromady nemichala, proste jsem nakojila a pak se milovala nebo naopak, copak to nejak souvisi? Manzel se na me nikdy nevrhal anebo naopak znechucene neodvracel jen proto, ze aktualne mimojine i behem dne/noci kojim. Proste je to cinnost jako kazda jina a my mame sex nezavisle na ni 😉

A jak souvisi tandem s tim, jestli jsem lepsi milenka? Pokus partner povazuje kojici manzelku za asexualni, tak uz je pak rekla bych jedno, jestli kojim jedno nebo dve 😀

majdula
2. nov 2010

A priznam se, ja osobne jsem bez prcka nebyla dele jak par hodin (a nebylo to vubec kvuli kojeni, byly doby kdy jsem mela odstrikaneho mlicka plnej mrazak) jednoduse proto, ze to nepovazuju za nutny, vsude ho bereme s sebou, nevidim v tom problem, odpocinout si od nej nepotrebuju ani nechci a kam neni mozne s nim jit, to odkladam na dobu, az to mozne bude 😉 A nemyslim, ze bych byla zavisla matka hrajici si na toho malickeho soukromeho panaboha... jen ted chci byt s nim, tot vse.

luckahr
2. nov 2010

@prsky samozrejme, ze jsme meli sex po dobu kojeni, ale nebyla jsem k tomu tehotna nebo jsem nekojila dve deti najednou. Proste jen rikam, ze je to pro me asexualni a uvazuju, jak na to koukaji partneri. Samozrejme super, ze vam to klape 🙂

bobocka
2. nov 2010

@luckahr 😀 ze asexualne 😀 tak akoze zena co koji dlho je asexualna 😀 hm,ok tvoj nazor,no aaaaabsolutne nesuhlasim a z vlastnej skusenosti...no na nedostatok sexu sa stazovat nemozem 😀 a je mi jasne,ze s pribudajucimi sa mesiacmi co budem maleho kojit sa to menit nebude.je to aj otazka partnera a ak je tam proste partner,ktory berie svoju zenu hlavne ako zenu a az potom ako matku,tak mozno ,ale ak je to otec co chape,ze jeho zena koji ich dieta s laskou a chce mu dat to,co ona za najlepsie povazuje,tak ju ten chlap bude len viac a viac obdivovat a bude ju lubit mozno aj silnejsie a bude ho velmi pritahovat.fakt zalezi od toho ,ako sa k otazke kojenia postavi chlap.ale co ja mam skusenosti,tak ani jedna z mojich dojciacich kamaratok sa na nedostatok sexu veru nestazuje. 😝
inak nejak sa to tu zvrhlo na boj medzi dojciacimi a nedojciacimi.smutne.ved sme kurnik vsetky matky a mali by sme jedna druhu respektovat a nie na seba stekat.mojmu dietatu nikto nepcha sunar do ust a ja zas inym detom nepcham prso do ust (obrazne povedane),tak co?kazda robime to povazujeme za najlepsie pre nase deti a podla mna ziadna z nas nema pravo kritizovat tu druhu ,ze sa rozhodla tak ci onak.a ostre kritiky ci az urazky typu ta co povazuje 8rocne dojciace dieta za normalne v poriadku nie je-tak ako som sa docitala par prispevkov hore,to by sem iste patrit nemalo.taketo zabomysie vojny medzi matkami su fakt zbytocne a nemali by sa diat. 😒

prsky
2. nov 2010

@luckahr jaj, no mna ani nenapadlo vidiet rozdiel v dojceni 1 alebo 2 deti, ci tehu. sak sex mame aj v tehu aj pri dojceni 1 dietata, tak je to jedno 😅

luckahr
2. nov 2010

@majdula to je v poradku, ze chces s malym byt a nemas potrebu nekam na dva dny odjet, to byla teoreticka diskuze, ze i kojici matky jsou nahraditelny........
a jestli kojeni a sex nejak souvisi? uz tady nekdo zminoval, ze prsa jsou taky sex. objektem nebo jak bych to rekla 😅 a podle me to proste nejak na chlapa pusobi, jestli kojim miminko nebo dve deti treba trilety a rocni................ rikam, jak to pusobi na me (ale nejsem chlap, ze...)

jenovefa
2. nov 2010

Ach jo, já jsem se chystala, jak si v tomhle tématu postěžuju na tchýni, která tuhle mému chlapečkovi (20 měs.) řekla, když chtěl (právem, v obvyklém čase, doma...) kojo: "No ty VOSTUDO!", ale tady je to teď o držku...
Ještě jedna poznámka k "nekojícímu" okolí - nechápu, proč se mě nekojící ženský (tj. bezdětný kámošky či generace mé mámy - obyč. kojící tak 3 měsíce) furt ptají - a POŘÁD kojíš??? Prostě do mě jdou, já to téma zásadně neotvírám, je to ale dráždí... (Odpovídám, že pořád ne, jen párkrát denně) 🙂

luckahr
2. nov 2010

@bobocka jasne, ty mas rocniho chlapecka, o tom ja fakt nemluvim, to neni situace, co uvazuju 😉
a jinak souhlas, trosku se to tu zvrtava, ja se nechci hadat, jen pisu svuj pohled na vec. Holt proste je to diskuze, kde nekdo mame nazor takovej a druhej opacnej, tak bych rekla, co uz tady padlo hodnekrat, at si to kazdy dela podle sebe a je to a nemusime to tady resit 🙂

prsky
2. nov 2010

@luckahr ja som sa svojho teda teraz opytala, ze ako to vidi (lebo ma to zaujima, kedze ma nenapadlo na to tak pozerat, ako to vidis ty) a teda ze s tym problem nema - teda ze nevidi rozdiel v tom, ci dojcim 1 alebo viac deti a je mu jedno ake stare tie deti su, ze je to na nasom rozhodnuti (teda nasich deti a mojom), ze on nam do toho kecat nebude. a v tehu som prenho pritazliva mozno aj trochu viac, lebo mam vacsi kufor 🙂 a ja som zas v tehu "povolnejsia" 😨 🤐