Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

vavrenka
21. máj 2012

@lakte hej, toto mi kamoska hrdo tvrdila, ze sa jej syn odstavil v 12tich mesiacoch, lenze ona mu od 9m davala okrem prsnika aj flasu 😅

lakte
21. máj 2012

@zdenka99 tie skolenia lekari a zdravotnicky personal dostavaju, kazdy rok chodi na Dr.Newman a skoli.On je celosvetovo uznavana kapacita co sa dojcenia tyka, ale bohuzial Slovensko je holt Slovensko. 😒 Existuju vsak aj svetle vynimky aj medzi lekarmi a personalom v nemocnici, ale zvacsa su prevalcovany tymi co o dojceni prd vedia/pardon za vyraz/ 😝 Ale klinikbox so vzorkami umeleho mlieka dostanes pri odchode z porodnice bez problemov, ak sa tu na MK opyta nejaka mama otazku "ako skladovat UM, ked dokrmujem dvojtyzdnove dieta" nikto jej nenapise, vies co moja mas problem s dojcenim zavolaj poradkynu, vacsina jej napise ako to mlieko skladovat, nikto si neuvedomi ze "aha, ale mama ma problem s dojcenim" ☹ myslim, ze tu cievku si kludne mohla od poradkyne aj preventivne pytat, poradkyne pripravuju aj tehulky na dojcenie, uz tehotne by sa mali v tomto smere vzdelavat, je to prevencia problemov ktore potom casto poradkyna prave s maminou riesi 😉
ak by namiesto vzroky UM dostala kazda konatkt na poradkynu tak by to bolo lepsie, no ale UM je aj o biznise, ze ano

zdenka99
21. máj 2012

@lakte inak tiež mi je smutno, keď sa nejaká mamička chváli, že jej dieťa sa prirodzene odstavilo v 8 mesiacoch bez plaču a zároveň doloží, že ešte večer pije kakao z fľašky. Obyčajný sedliacky rozum mi hovorí, že kým musím dieťaťu prsník niečím nahradiť, aby bolo spokojné, tak o prirodzenom odstavení nemôže byť reč.

lakte
21. máj 2012

@zdenka99 presne tak, dieta po odstaveni sa nepotrebuje UM vobec 😉 nieje to potrebne ak sa hovori o prirodzenom odstaveni, dokonca matka vtedy nemusi riesit ani problemy s prsniky, ako casto riesia mamy co sa im deti "same " odstavia :p

zdenka99
21. máj 2012

@lakte Tak to som rada, že tie školenia sú - hádam čoskoro bude viditeľný aj výsledok na celom Sl. nielen v Ba. Ale keďže sme na Slovensku, tak sa zrejme ešte poriadne načakáme, kým lekári a spol budú o dojčení vedieť viac ako mamičky - ak niekedy.
No veru - UM je o biznise a tak mamička v pôrodnici asi ťažko dostane miesto fľaše lacnú cievku a vizitku laktačnej.
Ako som to už spomínala - všetko je o to peniazoch ☹

lakte
21. máj 2012

@zdenka99 ale stale hovorim, su aj svetle vynimky a nielen v BA 😉 ktovie preco to asi viem, ze ano 😀

zdenka99
21. máj 2012

jasné, že nikoho nechcem urážať... myslela som to tak, že hádam to už nebudú výnimky, ale väčšina🙂

zdenka99
21. máj 2012

@romcovaklarka Inak keď bola Lenka väčšia, tak už ani ja som nemohla čítať pri dojčení, lebo sa jej pri šuchote stránok, hneď túžobne rozžiarili očká🙂 Aj filmy som pozerala so slúchadlami.

romcovaklarka
21. máj 2012

@vavrenka @lakte Tak tohle je pravda, to přesně se mi (asi) stalo, že snížení frekvence kojení může vést k odmítání kojení úplně, my jsme snížili na 3x denně, já že hádm mu to stačí, má dost příkrmů a tak, a najednou během pár dní bylo po kojení, nechtěl, brečel, když jsem mu chtěla dát prso, anebo i nebrečel, ale prostě nechtěl, neměl zájem. No kdybych byla taková maminka že "super, odstavil se bez breku, můžu do práce" nebo nevím co ještě, tak byl odstavenej po deseti měsících, ale já jsem se pídila, protože jsem ještě nechtěla přestat kojit, a v poradně mi napsali že hej holka, to je ještě brzo na odstav, zabojuj! Tak jsem se přes dva týdny lopotila, odsávala, nabízela, flašku nedávala, a nakonec se podařilo a malej vzal prsa na milost. Umíte si asi představit, že od tý doby už mu to cpu horem dolem 😀 a kojíme se zas 6x denně (a nočně), ale co už, já jsem ráda a snad to vydrží ještě hezkých pár měsíců, kéž by 🙂

vavrenka
21. máj 2012

@romcovaklarka drzim palceky, aby ste obaja vydrzali kolko budete potrebovat a uzasne, ze si sa nevzdala! gratulka! ja som malej vypustila desiatu (pred obedom) a nahodila som ju na prsnik. super sa napila. zdalo sa mi totiz, ze v poslednom cse cez den iba cucka max. obasc si potiahne, takze pre istotu 😉 , hanuska ma 11m..

vavrenka
21. máj 2012

kocky, musim pustit paru - citam teraz tuto diskusiu pekne od zaciatku a nad niektorymi prispevkami mi zastava rozum a stupa tlak! nechapem, naco kocky, ktore minimalne kojili, alebo s kojenim nemaju dobru skusenost, ci nasilne odstavili svoje dieta, pripseivaju do tejto temy, oponuju, hadaju sa.. zle som pochopila, ze tato tema ma byt o vzajomnom povzudzovani sa v dlhodobom kojeni a prirodzenom odstaveni? ja, ze konecne som nasla utociste a skrys 😉 , kde najdem pdoporu a tu.. dufam, ze tu uz nikto taky nebude prispievat! 😝.. clovek si dost uzije v realite..

romcovaklarka
21. máj 2012

@vavrenka Tak to máme stejně staré dětičky 🙂 No samé se mi to těžko odhaduje, kolik a jak často, já jsem mu teda i trochu snížila porce příkrmů, zjistila jsem totiž, že jsem mu třeba na oběd dávala strašně velkou porci, a místo odpolední sváči jsem začala zas kojit. Předtím jsem si říkala, prima, jak jí pěkně ty příkrmy, budu ho moct dát na hlídání třeba i na půl dne, ale teď jsem si přehodnotila priority a to hlídání mi nepřijde až tak důležité.

Tak ať se vám taky daří 🙂 Já teda mám super podporu doma, resp. nikdo to nezpochybňuje, že bych měla ještě kojit, spíš moje mamka si třeba vyčítá, že mě kojila jen 3 měsíce - jenže tehdy to bylo pořád sunar sunar sunar, kojit přesně po 3 hodinách ať má dítě hlad nebo ne a do tří měsíců přišla o mlíko 😒 Tak já ji musím utěšovat, že za to nemůže, že tehdy se to prostě tak propagovalo 😅

romcovaklarka
21. máj 2012

@vavrenka Taky nevím, proč některé maminky přispívají tam, kde se jich to netýká 😒 Já jsem třeba psala v blogu, když jsem měla radost, že jsme se zas se Samem vrátili ke kojení, a jedna kočka mi tam napsala, že co v 10 měsících, že už to je prý UJETÉ 😅 Tak taky názor, no...

katkabb1
21. máj 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať mamičiek, ktoré sa snažili otehotnieť počas toho ako kojili či brali nejaké vitamíny (myslím, že sa doporučuje kyselina listová) ak áno, ktoré? ďakujem vám veľmi pekne 🙂

Inak všetkým maminkám držím palce, aby sa vám podarilo kojiť tak dlho ako to bude vyhovovať vám a vašim deťúrencom 🙂 a nedali sa odradiť neprajníkmi. My už tiež trošku "vytrčame" z davu, tým, že sa ešte kojíme (máme 2r. a 2 mesiace) a neviem, kedy sa tá moja závisláčka rozhodne prestať, ale hlavne, že jej chutí :D

romcovaklarka
21. máj 2012

@katkabb1 Ahoj, já beru jen listovku, při prvním snažení jsem pila bylinkový čaj (VZ čaj - složení dobromysl nať, truskavec nať, řebříček nať, šípek plod, mateřídouška nať, čekanka nať, hluchavka květ, jitrocel list, heřmánek květ) ale gyndařka mi řekla, že při kojení by se to nemělo, tak neberu nic jiného. Ale Calibrum Babyplan mi zase v lékárně řekli, že bych mohla - ale i tak ho neberu 😅

lakte
21. máj 2012

damy len pozor na salviu 😉 ta znizuje tvorbu mliecka. A co sa toho ake lieky ci bylinky sa mozu, v podstate 98 percent liekov je bezpecnych pocas dojcenia, pretoze do mlieka sa dostava minimalne mnoznsto, stopove prvky. Len si predstavte, ze si date napriklad paralen 500 z toho vam napriklad ak to len tak z brucha poviem prejde do mlieka len 1 percento, je to menej ako je odporucana davka pre deticky ak by ho uzili v pripade teploty 😉

lakte
21. máj 2012

@romcovaklarka podstatne je,aby si pri zavadzani prikrmov mama uvedomila, ze nie prikrm ma nahradit dojcenie,,,je to len doplnok k dojceniu 🙂 problem pri dojceni je ten, ze myty a famy ktore okolo neho traduju skodia dojceniu, a ak sa do dojcenia zacina zavazadzat tkzv. "sunarovy rezim" 😝

miruss_013
21. máj 2012

@majka1981 DAKUJEM...no ona má také obdobia ze nic..a potom zase začne..

gdadag
22. máj 2012

Dakujem vam žienky, za podporu🙂)) Tiež som patrila medzi tie, čo im pripadalo divné dojčiť 2 ročné dieťa a aha mám 2 ročnu dcérku a stále dojčím. Najhoršie sú názory okolia a najviac som sklamaná z lekárov. Ja som skoro prestala dojčiť dcérku, ked mala 3 mesiace. Dr. mi povedala, že mám asi malo mlieka, že ju mám prikrmovať UM. Ja blbá som začala malej pchať po dojčení ešte fľašku s UM. Po mesiaci som bola zúfalá, že ani to UM veľa nevypije. Tak som skoro prešla výlučne na UM, len jedna moja kamarátka ma podporila v tom, aby som ešte skúsila len dojčiť, že to pojde. Šlo to. Dojčila som každú hodinu. Ponúkala som jej prsník ,kedy sa len dalo a potom to nejako samo prešlo do 2 hodinového intervalu. Kojila som každé 2 hodiny a verte, mala som pocit, že život je len o prebaľovaní a kojení. Ale nelutujem. Dr som povedala, že malá nechce UM, že ju budem kojiť a hotovo. Ked mala dcérka rok ostatné mamičky odstavovali svoje ročné deti, vraj že to už nie potrebné. Tak som chcela aj ja. Lenže ich drastické metódy odstavovania som ja nedokázala na malej realizovať. Priznám sa, že som mala jeden pokus, ale vzdala som to pretože to bolo hrozné. Povedala som si, že veď do 2 rokov je to ok. Už na mna pozerajú ako na exemplár, že stále dojčím. Zasa som mala nutkanie to ukončiť v 2 rokoch, ale nejde to bez plaču, tak to neriešim. Dcérka mala 2 roky a všetci čakajú, ako to dopadne s naším odstavením, lenže ja nemám síl odoprieť jej to. Niečo vo mne mi stále našepkáva, že to pojde samo a bez plaču. Takže teraz patrím medzi tie matky, ktoré som kedysi nechápala. Aj ked som to neodsudzovala, ale vždy som mala ten názor, že rok a dosť. Teraz som matka a pozerám na to inak. Nechám malú nech sa odstaví sama a táto debata mi pomohla moje rozhodnutie utvrdiť. Ved sa nedojčíme stále, ale len pred spaním a niekedy v noci cucne ked má zlé sny a prebudí sa. A je pri tom šťastná a to je pre mna hlavné, aby bola moja dcéra šťastná. Uškodiť jej to určite neuškodí, tak to už nebudem riešiť a nechám to na ňu. Tak ešte raz VĎAKA za vaše príspevky, určite pomožu viacerým mamičkám, ktoré nevedia čo majú robiť, ked ich okolie tlačí do ukončenia dojčenia.

vavrenka
22. máj 2012

kocky, co by ste povedali na to, keby som vyskusala napisat asminom, popr. viacere, ci nejako tak, aby premenovali temu - tak ako tu uz padli navrhy - Podpora dlhodobeho dojcenia a prirodzeneho odstavenia-? alebo Podporme sa/podporujeme sa v dlhodobom dojceni a prirodzenom odstaveni-? co vy na to?
prosim, vyjadrite sa 😉

csina
23. máj 2012

@gdadag ahoj, prvú dcérku som dojčila 3 roky, môžeš mi veriť, že som sa stretla s nie málo lichotivími názormi v okolí.. odstavila sa naozaj pomerne v pohode, lebo sme sa dojčili už len ráno , pred poludňajším spánkom a večer.. tak sme postupne vyradili jedno z tých dojčení, potom ďalšie.. a v pohode.. ale teraz mám 2. dcérku ktorú stále dojčím, má 28 mes. a vidím na nej, že to je už trolinku cez.. mliečko si pýta často aj v noci, nadránom sa na mňa zavesí a skutočne aj 2 hodiny si strieda a dudká.. to už ma teda dosť obmedzuje a začína to byť pre mňa aj bolestivé, tak zvažujem odstavenie, len nemám odvahu... je to malý závislák a bojuje o svoje mliečko za každú cenu.. ako na to??

csina
23. máj 2012

@vavrenka som za prvý variant 😉

luciauk
23. máj 2012

@vavrenka aj ja 🙂

dočítavam asi dve a pol strany, toooolko mám toho na mysli, tak len tak popíšem a hádam sa nájdete v tom, na koho reagujem 🙂

vítam všetky nové žienky, tiež si myslím, že mnohé ženy, ktoré hodia na google svoju otázku a vyhodí jej toto fórum, tak nadobudnú sebavedomie a budú pokračovať v kojení aj proti nádlaku okolia.
ja mám výhodu v tom, že žijem v zahraničí, nikto sa do mňa nestará a hoci už na verejnosti prakticky nikdy nekojím, minule si malý zmyslel, ked bola u nás návšteva, tiež kamarátka kojí vyše ročnú dcérku a tak sme sa dojčili spolu, bola to príjemná skúsenosť po dlhom čase, ked je to už viacmenej v súkromí rodiny.
nové žienky na fóre pridali velmi pekné myšlienky. mňa teší to, že máte túto možnosť, ktorú sme predtým nemali, internet bol v plienkach, ked som ja mala prvú dcéru, pri druhej som občas išla do internet café. teraz má každý internet doma, informácie sú lahko dostupné. ale aj napriek tomu...myslím si, že keby nebola umelá náhrada, stále by ženy viac počúvali svoje inštinkty a načúvali dieťaťu. život by bol oooovela jednoduchší.
nechápem ale jednu vec, že na internet nechodia po informácie lekári a sestričky. že ešte aj teraz hovoria ženám, že majú slabé mlieko a podobne 😲 😲 😲 ale to je taký kolotoč. materské mlieko je zadarmo, nedá sa na ňom zarobiť, tak isto by neboli astmy a alergie, nepredávali by sa žiadne lieky na ne, nebola by obezita a cukrovka...zjednodušene povedané, ale chápeme sa 😉
jaj, myslím, že to bola zdenka 99 kto napísal, že jej nevadí sa tolko venovať dojčeniu, že nemá druhé dieťa. môžem potvrdiť, že ja som to zvládla pri dalších dvoch deťoch, od 13mes syna som pracovala na pol. úväzok a aj ked boli začiatky ťažké, kojili sme sa často, dá sa to zvládnuť! dá! tiež som sa bála pred nástupom do práce, ale zasa mi pomohli anonymné ženy na nete, že sa to zvládnuť dá. a naozaj áno. len treba chcieť. ale ked ženy nemajú podporu ani u najbližších, tak je to naozaj velmi ťažké ☹ ťažko sa ide proti davu. ja som mala tréning už dávno predtým, pretože som už 19r vegetariánka, takže som si prešla svojim peklom, ale to ma posilnilo a obdivujem ženy, ktoré dlhodobo dojčia /jak ja nemám rada ten výraz , lebo sa mi to vôbec nezdá dlho 😝 / prvé dieťa a pekne sa s tým popasujú, ako napríklad práve ty 🙂 klobúk dolu.

príhoda zo včera. suseda, totálny primitív, šla včera so mnou po ulici /aká radosť/ a hovorila mi o tom, že jej malý /13m/ už pije obyčajné kravské mlieko, že už skončili s formulou, lebo bola drahá...ja som sa pekne držala, necekla som ani slovo. len na konci jej prejavu som spomenula, že Bruno stále pije moje mliečko...nastalo ticho. myslím, že jej ani doteraz nedošlo, čo som povedala. alebo si myslí, že som z Marsu. troška z témy, ale dnes mi zasa hovorila, čo jej malý už dokáže, pomaly tipu, vie dýchať a usmievať sa, a ja som povedala, že Bruno vie už plávať, sám sa naučil...zasa ticho... ☹ tak neviem, niektorí ludia chcú súťažiť cez svoje deti, ale pocit víťazstva nie je taký sladký, ked váš škrečok má 3x vyššie IQ ako váš súper he he ...para vypustená 🙂

nice202
23. máj 2012

ja tiez stale kojim a tiez si pripadam ako exot. dufam, ze sa odstavi nenasilne sama. i ked myslim si, ze to nehrozi. uspavam ju na prsniku, aj poobede aj vecer. v noci podla potreby. uz len raz, max. 2 x. kojenie v 4-5 rokoch prepacte, ale uz mi fasa nepripada.

zdenka99
23. máj 2012

@luciauk ďakujem za privítanie 🙂 Je to super, že si to zvládla s viacerými deťmi🙂 Ja som dlho zvažovala, kedy začať "pracovať" na druhom dieťatku. Veľmi sa mi páči tandemové dojčenie, ale aj sa bojím, že sa mi malá v tehotenstve odstaví☹ Preto som sa rozhodla, že počkám kým bude mať dva-tri roky a potom ak by sa aj v tehotenstve odstavila, tak by to už nebolo také zlé.
Ja našťastie mám podporu manžela, ale viem si predstaviť, že keby on nesúhlasil s mojou výchovou, tak by som to mala fakt ťažšie. Ale našťastie je tiež ten typ, ktorý viac vníma, čo hovorí príroda, ako to, čo považuje za normálne táto spoločnosť. A ja ho oboznamujem so všetkými informáciami a som presvedčená, že vie o dojčení viac ako mnoho iných mamičiek 😀 Raz dokonca v babyshope vysvetľoval predavačke ako sa dokrmuje cievkou 😀 😀 😀 Robil osvetu. Smutné je, že tá predavačka o tom predtým ani netušila.

Inak ani ja nemám rada výraz dlhodobé dojčenie - možno aj názov skupiny by mohol byť napr. Podpora dojčenia až do prirodzeného odstavenia.

vavrenka
23. máj 2012

@zdenka99 jej, to znie super, len aj auz som napisala adminovi 😝 , neviem ako to funguje, ci sa ja neviem nebude museit uzamknut tema a zalozit nova..
iank, ja osm tiez mala predstavy dojcenia 4rocneho dietata skreslene. som si myslela, ze to fuguje velmi podobne ako u maleho dojcata, napr. ze dieta zacne vykrikovat pred skolkou mama daj prso, ze v skolke bude knurat, ze che maminkino mliecko atp.. 😀 az pri citani tejto temy som zistila, ze to funguje inak 😀 😀 😀

gdadag
23. máj 2012

@csina Moja je tiež zavislačka🙂) A tiež to takto vyzeralo, že v noci sa zobudila raz-dvakrát ale zaspala velmi rýchlo ani si nestihla poriadne cucnúť a potom nadránom okolo štvrtej mi visela na prsníku až do šiestej. To bolo pre mna dosť problematické. Lenže dcérka spala od narodenia pri nás, pretože som nevládala v noci k nej vstávať a dojčiť. Ked sa blížili jej druhé narodeniny a aj moje odhodlanie odstaviť ju, tak som jej pripravila vlastnú posteľ vo vedľajšej izbe (dvere máme spoločné🙂). Postielku nechcela ani vidieť, takže posteľ bola moja jediná možnosť. Samozrejme je k nej prisunutá postielka, aby nespadla. 2-3 týždne som sa s nou tlačila na tej posteli, aby si zvykla, že tam teraz bude spať. Chrbát som mala taký bolavý, že som sa ráno ledva vystrela, pretože bola nonstop na prsníku. Postupne sa mi darilo od nej ,ked zaspala odísť. Ked sa zobudila prišla som k nej a potom zasa odišla, ked zaspala a takto dookola. Teraz ju večer uspím a odídem. Niekedy vyspí celú noc a ráno príde k nám a niekedy k nej idem 1-2krát. Ale stále sa to zlepšuje🙂) Ale aj nekojené deti sa v noci budia, takže len čakám kedy sa to nejako samo upraví🙂))) Najnovšie sa nám darí večer zaspať aj bez prsníka- samozrejme, že pred tým sa nacicia🙂)))) a potom sama prsník pustí trochu poleží povrtí sa nájde si polohu a zaspí🙂)) Tak neviem, či som pomohla, pretože každé dieťa je iné a na každé platí niečo iné🙂))

cacika
23. máj 2012

ahojte, pridavam sa k vam k diskusii. ked sa mi narodil syn, mala som v plane dojcit kym nebude mat zuby, lebo som voobec netusila ze dokedy asi ma take dojcenie prebiehat. vyjadrenia lekarov typu "co najdlhsie" mi teda moc nepomohli v tom, aby som mala jasno. dojcila som kazde 3 hodiny ( z toho dve hodiny dieta revalo ). vsetci tvrdili ze je maly prejedeny tak preto grcka a place a nemam mu dat skor ako o 3 hodky. na to prisli, lebo za prvy mesiac kilo pribral, tak predsa hladny nemoze byt. k tomu som sa vyhybala noseniu na rukach a spoločnemu spaniu a bábo dalej revalo a ja som mala totalne vycitky. kedze som vsak nemala dost info, rozhodla som sa to vydrzat. ked mal 6 tyzdnov tak som si povedala ze takto to dalej nejde a spolahla som sa na seba. dojcili sme sa hocikedy, nosili, mojkali, spali spolu a cuduj sa svete zo dna na den koliky presli. 🙂 zuby prisli v 5,5 mesiacoch, čo bolo na odstavenie fakt skoro. tak som si povedala ze do roka. vtedy zacali odstavovat vsetky kamaratky co mali rovnako stare deti. ale moje mi stale pripadalo ako male babetko a navyse okrem mlieka nic ine nepilo. tak sa odstavenie nekonalo. dalsie pokusy som mala v 15 mesiacoch,16 mesiacoch, ale nastastie ma moj maly prisavnik presvedcil ze este nie je ten spravny cas. ked mal 18 mes. uz som si pripadala ako exot, ked tak dlho dojcim. potom som otehotnela 🙂 obrnila som sa argumentmi a neodstavili sme. planovala som vydrzat do dvoch rokov. mlieko sa stratilo, maly cuckal naprazdno asi 5 mesiacov. to bolo naozaj o nervy ale vydrzali sme. posledne dva mes. tehotenstva sa uz dake mliecko objavilo a to uz mal maly dva roky. na odstavovanie som bola hrozne leniva a unavena z tehotenstva, tak teraz mame tandem 🙂 hihi. dcerka sa narodila s vahou 4200, co vyvracia mytus ze by sa babetku nedostavalo dost zivin kvoli dojceniu v tehu. 🙂 no a teraz sa ma uz nikto nepyta, ci maleho dojcim, vsetci si myslia ze samozrejme nie. ale my poctivo mlieckujeme a vsetci traja z toho mame radost 🙂 moj pohlad na dojcenie aj na výchovu celkovo sa od narodenia syna do teraz radikalne zmenil a v blizkej dobe uz ziadne odstavovanie planovat nemienim 🙂 dufam, ze som vas podporila 🙂

luciauk
23. máj 2012

@vavrenka presne tak, vela vecí v živote si nevieme predstaviť, dokým to neprežijeme. u nás po 100 rokoch svieti slnko, vkuse sme vonku, alebo je v škôlke, ja v práci, takže za posledné dni keby som spočítala, kolko dokopy bol na prsníku, tak asi 3 minúty. fakticky. nemá na to ani pomyslenia, večer v posteli opýta, cucne si, počujem, ako pregĺga a po pol minútke sa odtiahne. myslím, že pomaly ale isto vchádzame do konečnej stanice 😀

@cacika presne si to vystihla. a páčia sa mi posledné dva riadky 🙂

majdula
23. máj 2012

@cacika Presne, presne! Driv se me kazdy ptal, tak co, uz jsi ho (starsiho) odstavila, vzdyt uz je velkej... (od cca roku 🙂 ) Ted uz mam klid, protoze kazdy mysli, ze uz je daaavno odstaveny a nikdo se tudiz nepta 😎 A ja venku starsiho nekojim, takze to nikoho ani nenapadne. Jej ta uleva, ten klid! Nehorsi prave byly ty tlaky casto i cizich lidi a vnucovani jejich nazoru - no proste ustat to nepochopeni okoli 🙂
A vlastne cizi lidi me byli jedno, ale slyset takove nazory od dr (pediatra!) nebo od rodiny, to bylo blbe...