Problémy s prisatím

jankaru
11. mar 2014

Chcela by som velmi pekne poziadat o radu. Mame doma 2 tyzdoveho synceka, ktory ma problem prisat sa na prsnik, obcascsa mu to podari obcas nie skusala som ho dojcit aj cez klobuciky ale velmi rychlo sa unavi alebo jecstrasne nervozny. U pediatra sme zistili ze ponprepusteni z nemocnice schudol nasledne som zintenzivnila kojenie ale maly peeplakal cele noci, v poradni ktoru sme mali za tri dni vazil len o 50 g viac co je velmi malo ☹ doktorka nam predpisala nutrilon na dokrmovanie kedze zatial som malavdost mlieka odsavam si ho a davam mu 60ml kazde 2 hodiny neviem vsak ako dlho sa mi bude mlieko tvorit kedze nedojcim iba odsavam.... nechcela by som o neho prist. Neviete mi pls poradit ako naucit dieta spravne sa prisat prip. ako pri odsavani neprist o mlieko aby som mu ho podavala co najdlhsie? Uprimne som z toho nestastna a neviem uz na koho sa obratit, mam pocit ze som uplne neschopna matka ☹ ☹ ☹

majusqa77
11. mar 2014

@jankaru mamila.sk, kontaktuj laktacnu poradkynu

lorela
11. mar 2014

@jankaru Je veľa laktačných poradkýň, ktoré prídu ku tebe do bytu a určite ti poradia správnu polohu dieťatka tak, aby sa dokázalo prisať a rôzne ďalšie informácie a rady o dojčení. Skús pohľadať na internete.
A nebuď zúfalá, fanatické reči niektorých o tom, že nedojčené deti sú chorľavejšie, alebo majú horší vzťah s matkou, nebodaj sú menej inteligentné... Absolútne sa nezakladajú na pravde a neexistuje jediný výskum, ktorý by to potvrdzoval.

luba41
11. mar 2014

to prisatie sa malo riešiť hned.. kontaktovať nejakú LP napr. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... a hladať takú, čo príde domov vysvetliť, ukázať.. 😉
@jankaru

pipilipi22
14. mar 2014

Ahoj. Tak my sme mali podobny problem. Aj laktacna tu bola, napriek tomu dcerka malo priberala. Spojilo sa nam to so strajkom no hruza. Ona revala ja som revala a vaha bola stale mizerna. Vsetky rady laktacnej sme vyskusali az som nakoniec tiez zacala odstrekovat mlieko a davala jej z flase. Je klud ziadne nervy doma, takze to nasmu vztahu len prospelo a konecne pribera. Nie sice nadpriemerne ale pribera. Takto uz fungujeme mesiac. Moja rada, odsavaj/odstrekavaj vzdy ked zacitis ze sa prsia nalievaju. Takze fakt casto aj v noci. Pomalinky jej takto zbieraj jednu davku na papanie. Moja mala isto takto popapa viac ako z prsnika. Ved ich vyprazdnim aj dva krat a ona to spapa naraz-130 ml.
Drzim palce.Stale si opakuj ze mliecka je dost,lebo ked budes zufat, ze je malo bude malo. Neprikrmuj, skus najprv len svoje mliecko do flase, uvidis a hlavne zachovas tvorbu.A neboj ziaden masovy vrah z babatka nevyrastie len preto ze ti neviselo na prse. Daj vediet ako pokracujete.

jankaru
autor
15. mar 2014

@pipilipi22
Dakujem velmi pekne za radu a osobne skusenosti. Malemu odsavam mlieko nadalej a podavam mu ho z flase pretoze hned ako ho prilozim k prsniku a nepodari sa mu prisat na prvykrat zacne strasne plakat az je zctoho cely cerveny neviem ani ci ho mam takto dalej trapit je mi luto ked ho vidim ako sa zlosti a marne sa snazi papat. Boli sme opatovne v poradni a dosiahol svoju povodnu porodnu vahu co ma nesmierne potesilo 😉 preplakala som cely minuly vikend lebo som si hovorila ze asi som neschopna ked neviem dieta stimulovat tak aby sa prisalo a papalo uz ma to pomaly prechadza a som rada ze aspon takto mu mozem zabezpecit materske mlieko. Aj nadalej ho parkrat za den prilozim ci to nepojde 🙂

luba41
15. mar 2014

@jankaru a skúšala si kontaktovať tú laktačnú poradkynu? ved ona je od toho, aby pomohla..presne vie ako stimulovať bábätko, aby sa znova prisalo...tak načo sa trápiť s odsávaním, ked to môže ísť lahšie...to odsávanie bude časovo aj psychicky stále viac náročnejšie, len máloktorá pri tom vydrží dlhšie ako pár mesiacov.. 😉

emocia
15. mar 2014

@jankaru ahoj, píše ti poradkyňa pre dojčenie: Prosím ť apekne, neobviňuj sa z ničoho, zrejme a pravdepodobne za tvojím problémom a malého problémom sú rutinné postupy po pôrode... žiaľ. V praxi s mamičkami sa s tým stretávam často. Avšak viac ako sa trápiť, má zmysel čo najskôr to riešiť, ale, žiaľ, nie je možné robiť si ambíciu, že to zvládneš sama, naozaj potrebuješ odbornú radu a podporu a taksito sa viac dozvedieť takrečeno o logistike života s bábätom... Bábätká by nemali vôbec plakať... vážne, aj ke'd sa ti to môže zdať neuveriteľné. Jankaru, môžem ti pomôcť, neprisávajúce sa detičky sú moja špecialita, v tomto týždni som pomohla dvom takto "pomotaným" bábätkám. Hlavu hore, nič nie je stratené 🙂 Srdečne Alena BA

pipilipi22
18. mar 2014

@jankaru Neboj urcite niesi neschopna. A ved on to mliecko dostava, len to nejde teda cez prsnik... Ako pisu dievcata, mozes skusit konzultovat laktacnu poradkynu, mozno ti pomoze. My sme konzultovali aj sme sa snazili vsetko aplikovat ale nevyslo nam to. Ale jak pisem, teraz je mala spokojna a dolezite je ze ma materske mlieko a je ho dostatok. Kolko to takto pojde neviem.
Ja som sa uz normalne bala pred kazdym kojenim, ze co to zase bude. Treba si vsak pripomenut, ze cela nasa generacia bola kojena max.6 mesiacov (lebo tolko trvala volakedy materska, jasli bolo habadej) a myslim, ze to nikomu z nas neuskodilo...Takze klud, ked sa ti to podari prekonat bude super. Ked nie nevadi odsavaj ako dlho to pojde a davaj cez flasu. Myslim, ze pre pokoj v rodine je dolezite aby ste obaja boli v pohode. To ze budes ty aj maly vyrevany vas nikam neprivedie. Trosku nechapem tento tlak na zeny aby zase za kazdu cenu kojili. A hlavne v rodine by to mali pochopit a podporit ta. Ved v zaujme vsetkych by malo byt aby malicky zacal prospievat a bol zdravy. .Drzim palce

emocia
18. mar 2014

@pipilipi22 ahoj, odpovedá pordkyňa laktačná a tiež pre život s bábätkom. Žiaľ, vnímam tu nedorozumenie... ohľadom talku na dojčenie. Nie je tu tlak na matky, iba sa konečne hovorí pravda o širokospektrálnom význame dojčenia. Múdra, nikdy sa nemýliaca príroda ho inštalovala ako jediný, skutočne jediný, normálny spôsob prijímania potravy u malých detí. Ale vieme, že maličké bábätka bytostne túžia sa prisať, a nie vždy aj sa napapať. Je to ako s nami dospelákmi: túžim byť s mamou, priateľkou, milovaným manželom, partnerom, lebo ich jednoducho potrebujem. A naša komunikácia, nás dospelákov je to, že spolu hovoríme a aj neverbálne sa prejavujeme: úsmevom gestami, atp. Malé dieťatko, bábo komunikuje najmä svoju potrebu sa prisať, lebo je to malý cicavček. Nie je to ryba, ale je to cicavec, preto jeho potreba sa prisať je bytostná a nesmierne veľká. A prisatím sa napĺň
a aj jeho paralelen silná potreba – byť prisatý, môcť sať. Vieme, že dieťa nielen papaá, teda prehlta nasaté mlieko, ale aj naprádzno dudluje. Potrebuje to robiť. Nepodtrebuje to robiť s cumlíkom, lebo ten nevyžaruje to, čo matka. Mamička bábätka určuje kvalitu jeho života, nie cumlík a krásna postieľka za dvomi rohmi, ale mamička, jej náruč, voňavá mliekom a aj ochota uspokojiť svoje dieťatko tým, že ho prisáva. Dojčenie má veľmi veľa funkcií, jedna z nich je aj podpora rozvoja a dozreivania mozgu, ako aj iných orgánov... Dojčenie je prirodzené a príjemné a veľmi, veľmi praktické. Neprisávajúce sa dieťa spôsobuje v matkách aj neuvedomenú frustráciu, s ktorou sa zavše stretávam u matiek, ktorým "sa nevydarilo dojčenie" pri prvom dieťati. Emócia neúspechu, sklamania a akoby odmietnutia od dieťaťa v takejto matke môže uviaznuť a tým spôsobovať celé plejády problémov... Matka potrebuje dojčenie tiež. Je to to najlepšie čo môže nastať medzi ňou a bábätkom, je to spôsob komunikácie, nielen prijímania jedla. Držím palce a ešte raz dávam na vedomie moju špecializáciu: neprisávajúce sa bábätká. Alena BA

orlik4
18. mar 2014

@jankaru prve dieta je na to, aby sa mamicka naucila dojcit. ma cas venovat sa iba a len babatku. ja som dosla z porodnice - dieta naucene na flasu, poradili mi klobuciky, takze nauceny na klobuciky, a potom dosla po nejakom tom mesiaci moja mama, ze nech mu davam z prsa, ziadne klobuciky. skusila som, a on sa hned prisal. ibaze bol nauceny na klobuciky, takze po par razoch plac. koniec bol taky, ze ma rozboleli bradavky - mala som syndrom bielych bradaviek, bolest, rezanie, napokon zapal. ALE: ked mal maly 3 mesiace, vsetko odislo. konecne sme sa to naucili. a kojila som vyse dvoch rokov. vydrz, skusaj, prikladaj si ho stale, ked chce.
a rada nad zlato: NAOZAJ zavolaj poradkynu. ja som sice nevolala, ale preco by si sa mala sama trapit, ked by ti mohla hned pomoct. tam moze byt milion veci, na ktore sa na fore a internete nemusi prist. a flasa a odsavanie nie je take super riesenie. ked nic nepomoze, tak je to pravdaze dobre, ale ked sa nauci na flasu, tak sa ti potom tazko odnauci a prisaje. taketo male babatko sa este da zmenit, tak hlavu hore.
no a este jedna vec, teraz mame druhe babatko, a teda pri prvom si to mozno odtrpis, kym sa naucis, ale ver tomu, ze pri druhom to pojde "samo". hlavu hore a drzime palce!

sjuzan77
18. mar 2014

@jankaru v prvom rade si myslim, ze rozhodne nie si neschopna matka, dojcenie nemusi vzdy znamenat len idylicky obrazok matky, ktora sa s usmevom pozera na prisate dieta. Ja som dojcila sice do 13 mesiacoch, som rada, ze sa mi podarilo vydrzat, ale otvorene poviem, ze to bolo peklo, u mna to aj laktacna poradkyna vzdala 🙄
Ale k veci, zaujalo ma, ako pises, ze syncek sa rychlo unavi. Tiez sme mali takyto problem, taktiez dcerka neprospievala, schudla a porodnu vahu nabrala az po 2 mesiacoch. Dovtedy som pocuvala len laktacnu poradkynu, snazila som sa prikladat na poziadanie, ale efekt to nemalo ziadny. Potom som sa "odovzdala" pediatricke a lady sa pohli. Spravila rozbor krvi a zistila, ze mala je chudokrvna, preto nevladala sat a plakala od hladu. Takze kazde dojcenie vyzeralo nasledovne: odvazit malu, prilozit, nechat nech sa napije, znova odvazit, aby sa zistilo kolko vypila. Nasledne som dokrmovala cievkou mojim mliekom, ked nestacilo (mala som malo), tak som este dala aj umele. Tymto sposobom sa to rozbehlo, zastavilo sa chudnutie a konecne mala zacala priberat, sice po troskach, ale predsa.
Takze zahod vycitky za hlavu, odporucam krvny rozbor a ked treba, dokrm umelym, viem, ze materske mlieko je lepsie, ale ak to inak nepojde, nenechas predsa syna hladneho. A hlavne, to, ci si dobra, ci schopna matka sa nehodnoti podla toho, ako dlho budes dojcit, ale podla toho, kolko lasky malemu venujes. A tej mu u teba urcite nechyba 😉

palomka
18. mar 2014

necitala som vsetky prispevky, urcite ti baby poradili vselico...ani moja dcera a syn sa nechceli prisat, alebo nevedeli...pri dcere som to vzdala po 3tyzdnoch, pri synovi som 3m pouzivala klobuciky kym sa mi bradavky vytiahli a vedel sa lepsie prisat, odvtedy to bolo uz bez klobucikov. su deti ktore sa proste neprisaju, nechcu...ale pocula som aj o takom pripade, ze dietatko malo kratku blanku pod jazykom (neviem ako to mam opisat-.napisat-pomenovat 🙂 ) a preto sa nevedelo dobre prisat... 🙂

palomka
18. mar 2014

a este som zabudla...ze aj syn mi toto robil, ze sa znervoznovala odtahoval a nechcel sa prisat k bradavke lebo mu bolo pohodlnejsie cez klobucik...ale vytlacila som si mliecko a potrela celu bradavku, aby mliecko dobre citil a prikladala a prikladala, kym ho to neprestalo bavit a prisal sa raz, potom druhy krat a nakoniec to islo bez cirkusu 😉

pipilipi22
18. mar 2014

No nemam moc cas tu vypisovat. Chcela som jankaru vyjadrit len svoju podporu a povedat, ze urcite je lepsie sa zmierit s flasou ako byt v depresiach a plakat spolu s babom.
Inak vsade stale pisete ako dojcenie podporuje rozvoj a dozrievanie mozgu akokeby nedojcene deti boli nejak mentalne zaostalejsie... A akoby len dojcenim mohli nadviazat nadherny vztah. Presne toto myslim tym tlakom zo strany spolocnosti. Skuste sa nad tym zamysliet. Vsade v zahranici je materska/rodicovska dovolenka nepomerne kratsia ako u nas. Deti su tam dojcene niekedy len 4-5 mesiacov lebo matka musi ist spat do prace a ziju. Tiez sa lubia a maju spolu krasne vztahy. Tymto chcem len povedat, ze svet sa nezruti.
Ja mam pocit, ze mojmu vztahu s dcerkou prospelo hlavne to, ze som prestala po mesiaci skusat vsetky rady presla z kojenia na flasu. Prestala strajkovat, zacala konecne priberat je spokojna a vela sa smeje. Nieje to prakticke, to priznavam. Nieje to ani jednoduche, ale som ochotna pre nu spravit cokolvek a davat jej moje mliecko ako dlho to len pojde.

majdus
18. mar 2014

Ahoj, suhlasim s Alenkou BA a dakujem vsetkym poradkynam, ze su a ze su tak velmi ochotne a laskave pri pomoci maminke a babatku. Jankaru, nevzdavaj to a naozaj oslov poradkynu, kt.ma moznost prist k tebe domov. Ja som zazila poradkynu pred porodom, kde som ziskala veeeelmi cenne vedomosti a v porodnici som mala hned po porode zase inu skusenost so sestrickou, kt.na moje prekvapenie tiez bola laktacna poradkyna. Radila mi velmi zvlastne a nasilu v tvrdom vanskusi, kde drobcek a ani ja sme nemali moznost nieco spravne nastartovat. Mozno keby som nemala moznost byt na prednaske o dojceni, tak by mi to neprislo divne, ale prisla by som o velmi vela a mozno aj mliecko. Odporucam vsetkym buducim mamickam, aby oslovili poradkyne este predtym. Budete lepsie vyzbrojene. Ani ja som to nemala lahke, aj som si poplakala, lebo drobcek sice sal, ale nepil. Pomylilo ma, ze vela spokojne spinkal a neplackal. Bola som uplne nestastna, ked mu dali striekacku UM a vcucol ju do seba. Bo dehydratovany, lebo som este nemala mliecko, tazko sa mi spustalo, malo cikal. Pomahali mi aj lampou a oxytocinom, ale neprestala som ho prisavat a najlepse bez vankusa. Nakoniec sa mi mliecko spustilo a drobcek papal a to spapal len asi tri - styri striekacky. Bohu vdaka a aj sestrickam, ktore sa snazili pomahat a nevtlacat hned UM...aspon tie, na kt.som narazila ja 🙂.
A co spomina Alenka BA o tej intimite, kt. Preziva dietatko s mamickou.....Ja som ju zazila hned po porode, bonding hodinu a pol hned, ked sa narodil🙂 Skusajte vsetko mozne, aby ste kojili. Nie je to ziadny tlak. Verim, ze zeny prezivaju tazke stavy, ked nemozu dat dietatku pit materske mliecko. Aj ja som nim presla, ten strach, ze nebudem moct kojit. Vdaka , ze su ludia, kt.s laskou a trpezlivostou chcu a vedia pomoct. Kojenie je velky dar a o tom, ze je prakticke a nadherne ani nehovorim. To, ako sa na to dietatko tesi....a ja tiez...tak to je teda ozaj velka radost. Vzdy, ked mam drobceka dlho pri sebe, ked aj pri sani zabuvka, tak myslim na to, ako mi mamca hovori, ze to nemozem, ze si ho nemam ucit zaspavat pri prsniku....No, niekedy je to unavne, ale ked clovek vidi, ako to malemu vyhovuje, tak tu unavu ozelie. Su to carovne chvile! Uzivajte si ich! Jankaru, este raz, najdi poradkynu, poradi ti, nauci ta 🙂. Povzbudi ta! 🙂 Velmi ti drzim palce! Jaj, este som chcela, ze aj ja mam na jednom prsniku mensiu, vpadnutu bradavku, ale ked mu spravne vsuniem prsnik do ustociek, tak papa aj z toho prsnika. Aj tam sa mi tvori mliecko....bez klobucikov. A inak, ja by som sa obavala davat mliecko z flase. Skor cez poharik alebo lyzicku alebo striekacku alebo cievku. To ti asi vsetko povie poradkyna. Ani cumel....my sme dali cumel, lebo bol drobec zachripnuty z placu, ale iba mam zbytocne infekciu na prsnikoch a drobcek si vymysla, ako mu pasuje cuckat cicu. Myslim, ze to ma z toho, ale nemam potvrdene odbornikom. Ale inak papa dobre, len skusa. 🙂 Takze este raz, drzim palce a neboj sa! 🙂

emocia
18. mar 2014

@pipilipi22 ahoj, viem, že svoje rady myslíš dobre... ale pre mamičku, ktorá položila otázku tak nemusia vyznievať. Ona komunikovala túžbu prisať svoje dieťatko, a to je podstatné. Pre ňu určite existuje pomoc a nádej, lebo si to želá, jej predstava je dojčiť. Má možnosť to riešiť. Píšeš, že aj ty si mala poradkyňu a nevyšlo vám to... to ma veľmi mrzí. Žiaľ, ako nie je matka ako matka, tak nie je poradkyňa ako poradkyňa. Nie každá je silná v motivácii, hoci aj vie postup ako riešiť problém. Nemusí to stačiť. Pri neprisávajúcom sa dieťatku môže zlyhávať slabo komunikujúca, málo výrazná alebo odťažitá matka, ktorá pred pôrodom nepočula o skutočne zmysluplných a fungujúcich postupoch. Bola pomýlená pôrodnicou, a tak urobila more chýb. Najmä, ak dieťa je už staršie, býva to situácia, kedy je ťažšie zrazu niečo meniť. Nekomunikácia však nie je tvoj prípad, možno si iba mala smolu na poradkyňu. Neviem. Možno budeš mať druhé dieťatko a vždy môžeš urobiť veľa krokov k správenmu štartu dojčenia. Takisto môžeš potom prisať aj toto svoje staršie dieťatko. Tandemové dojčenie je teraz čoraz častejšie a stršiemu dieťatku nielen prinesie pohodu z prisatia, ale aj príjemný pocit "kolektívu", nebude vnímať prírastok-súrodenca ako votrelca 🙂 Stojí zato zabojovať o dojčenie. Držím ti palce do budúcnosti a želám všetko najlepšie. 🙂 Apropos: aké staré je tvoje dieťatko? Možno môžeš zopakovať ešte raz proces k prisatiu ... 🙂 Zbavila by si sa tortúry odsávania a Tvoj poklad by bol prisatý. Ćo ty na to? Srdečne Alena

pipilipi22
19. mar 2014

@emocia Tak ked si precitate otazku tak chcela poradit aj ako co najdlhie udrzat mlieko pri odsavani. A hlavne som ju chcela svojimi prispevkami podporit, ze aj keby to nahodou nevyslo svet sa nezruti. Vase prispevky su len o tom ake je dojcenie uzasne a ze bez neho sizvtah ani nevytvoria. To ju asi moc nepodpori ked pise ze sa citi neschopne a ze zlyhala. Skor ju to este viac musi mrziet ze to zatial nevychadza. Takze len tolko k mojej a vasej podpore pre @jankaru

pipilipi22
19. mar 2014

@jankaru Budem ti drzat palce nech sa to cele zlepsi a podari sa vam to rozbehnut. Ked budes mat ale pocit ze sa to nezlepsuje a syncek stale malo pribera neries okolie. Kasli na to co si kto hovori a urob pre neho co uznas za najlepsie. Nenechaj sa od nikoho dotlacat ked to nepojde. Ja som sa takto nechala a mesiac a pol som malu trapila a cakala na zlepsenie. Az tera som si uvedomila, ze krmenie cez lyzicku, po prste alr z poharika maju s dojcenim asi rovnako spolocnho ako flasa.
Ak sa ti bude chciet napis mi ako sa vam dari a ci ste to zvladli. Budem sa moc tesit. Sem uz prispievat nebudem

emocia
19. mar 2014

@pipilipi22 ahoj. Času je strašne málo, ale aspoň krátko. Žiadna skúsenosť nie je prenosná plošne.... to je problém tohot fóra. Viem, že svoje vstupy myslíš dobre, ešte raz to zdôrazňujem – viem, že si chcela jankaru podporiť. Isteže aj Tvoja dcérka aj jej dcérka prežije, ak sa nebude dojčiť. Ale niečo tým stráca. A vždy je dobré zabojovať. Vždy. To je produktívne, nie sklonenie hlavy či útek a fúkanie si na ranu... Jankaru nemala kontakt s poradkyňou a to bolo pre mňa to najdôležitejšie – povedať jej, dať jej nádej, že pomoc je možná. Poradkyňa však nemôže chcieť viac ako matka. Ponúkla som jej priamo pomoc, zataiľ však nie je reakcia. Vždy volí matka – aj ty si mala možnosť voľby, skúsiť inú poradkyňu, zvolila si však niečo iné. Možno si iba mala smolu na chladnejšiu či príliš technicky založenú poradkyňu. Tvoje rozhodnutie je legitímne, je tvoje. Jankaru sa možno rozodne ináč a zaslúži si podporu rozhodnúť sa lepšie – z mnohých hľadísk. Dojčiť z prsníka je nespochybniteľne lepšie. Ak ti to nevyšlo prvý raz a ak porodíš aj druhé dieťa, urob pre dojčenia maximum, to je moja rada. Každá matka a dieťa si zaslúžia dojčiť sa. Veľmi ti to do budúcnosti želám. Srdečne pozdravujem, Alena K.