Ukončenie dojčenia z psychických dôvodov

domixlily
16. feb 2023

Ahojte, mamičky ktoré ste prešli na UM z dôvodu že psychicky nezvládate dojčenie, pomohlo vám to? Máme nejaké problémy (áno viem že existujú laktačne poradkyne) a premýšľam že prejdem na UM. Tak či vám to pomohlo máte/mali ste spokojnešie bábätko?

denden77
16. feb 2023

@domixlily kamoske sa stalo, dostala lieky na zastavenie laktacia, presla na UM.. obaja spokojni 😊

borka168
16. feb 2023

Ja som prestala, kvôli mojim problémom, ja som to nezvládala. Dieťa nebolo spokojnesie, bola stále taka istá ako predtým. Ale ja som bola viac v pohode. Nemala som lieky na zastavenie laktacie

bublinka1426
16. feb 2023

@domixlily POMOHLO. mala som zbytocne depresie a vkuse revala, bola mrzuta aj na dieta, na muza, na rodinu...stale si to vycitala..na cely svet. a na co. zial ked raz nejde, nejde. a primitivne reci inych mudrych zien som prestala potom casom vnimat. 🙉

surama
16. feb 2023

@domixlily Konecne sa mi ulavilo, ked som prestala kojit 🙂 Tiez som sa trapila. Presli sme na UM, maly s nim nemal ziaden problem. Budes skvela matka nech sa rozhodnes akokolvek 🙂

queen_mary
16. feb 2023

Ja tiez tak planujem, ak nabehnut (zasa) nejake depresivne pocity.

zorkahorka
16. feb 2023

Jasne,ze pomohlo! 2 mesuace trapenia,pretize maly sa nevedel pricucnut,nevedela som si najst polohu,vsetko ma bolelo,mlueka nebolo,dieta revalo,ja tiež, lebo šestonedelie... a to všetko pre blby tlak z dojcenia 🙈 ako sme presli na um,ulavilo sa mne i babu.mal 2 m a prespal mi odvtedy celu noc

cucica
16. feb 2023

Pomohlo. Vtedy som si naplno zacala uzivat malu, bola som kludna, mala napapana. Tisic a jedno.

domixlily
autor
16. feb 2023

@zorkahorka uplne rovnako, akurát moja sa pricucnút vie, len po nejakom čase prestane chcieť a plač. Kojím ju každú chvíľu, poriadne ona nespí iba v noci si pospí dlhšie ako 15-20minúť. Inak vkuse je hladná, plače, na chvíľu zaspí a potom zas dookola, zatiaľ len dokrmujem ale už 2x denne. Asi nechám tomu voľnosť a keď pomali prejdeme na um.

54tinka54
16. feb 2023

@domixlily ak s tým nie si v pohode a aj dieťatko je nespokojné, nesil to za každú cenu.. áno, tlak na dojčenie je obrovský, bez debaty je dojčenie super vec, ale.. syna som dojčila 14 mesiacov.. ale bolo to vydretých 14 mesiacov, kedy som mlieka mala len tak tak (kopec krát aj málo a nebol úplne napapany tak ako by sa mu žiadalo).. pri druhom už takto za každú cenu do toho nepôjdem.. nevravim že to treba vzdať hneď pri prvom probléme, ale ak to trvá dlhšie, zbytočne trápiť seba aj dieťa. Horšia matka za to nebudeš 🙂

mia_von_prag
17. feb 2023

Starostlivosť o dieťa je náročné a je len na tebe, ako si to nastavíš, aby si bola spokojná mama.

Pre mňa bolo kojenie neznesiteľné, horšie ako pôrod. Strašne to bolelo, bola som unavená, nahnevaná, že musím tak trpieť. Bolo mi na vracanie z predstavy, že sa zas zobudí a bude chcieť jesť. Trvalo to 3 týždne a fakt mi je ľúto, že som to neukončila skôr. Mlieka som mala maličko, takže hneď zmizlo.

Pri druhom som to už vôbec neprežívala. Mlieko zas nebolo a ako to začalo bolieť, prestala som
Veľa som ich nosila v nositku, zaspavaju na mne doteraz a to je kontakt, ktorý mi je prijemný narozdiel od žužlania krvavých bradaviek.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taktotedanie
18. feb 2023

@zorkahorka ako keby som citala o sebe, presne do bodky
Sme na UM a sme obe spokojnejsie, kludnejsie

lenkakravcova
18. feb 2023

@domixlily si si istá, že je hladná?
Lebo ja som si to tiež u mojej myslela. Cucla, potom o 15min rev.. Nakoniec to nebolo v tom, ale v tom ze:
1) jej bola zima - bez čiapky sa takto budila
2) ma reflux, tj cca 15 min od nájdenia sa jej to vráti. Vždy aj keď ju položím na klinovy vankúš. Takže vždy sa na to zobudí a je jej to nepríjemné, po plače si. Jedine co pomáha je ju vziať na ruky dvihnut do 45 stupnoveho uhla a tak ju nosiť 15-20 min na rukách, potom už zaspí a je to okej.
Vyskúšaj to ešte. Ja už som tiež mala nervy z toho ze malo mlieka.. Ale dala som UM a stále rovnaký problém (aj keď to je sytejsie takže potom spala dlhšie) - takže to nebolo v mlieku.

katjas8
18. feb 2023

Ano, je to úľava. Určite do toho choď, nestojí to za trápenie.

katjas8
18. feb 2023

A ešte niečo, o 2 mesiace sa mi narodí ďalšie a po predošlých skúsenostiach ani neplanujem kojit. Teraz je pre mna priorita moje psychické zdravie. Aj pre dieťa je dôležitejšie aby malo matku ktorá je v pohode, ako vynervovanu vyštavenú mamu ktorá to nedáva a len prežíva. 🌷 Držím palce. Ps dieťa po umelom mlieku začalo spať celú noc, čo bolo super.

domixlily
autor
19. feb 2023

@lenkakravcova ano som si istá že je hladná poznám to keď plače od hladu a od bolesti alebo že jej je nepríjemne. Takto som to aj skoro vždy robila lebo má mierny reflux tak aby mi toľko nevygrckala ju nosím aj pol hodinu. Kojím tých 20 min potom krik dam jej um 100ml dá dole. Ja som si veľa krát odsávala a za 20min ledva 10ml čiže je to tým. Ale posledné dni ešte troška bojujem, obmedzila som cumlík, dokrmujem ju cez cievku takže fľaše sme úplne vynechali, celý deň v posteli len prikladám a hlavne keď je v polospánku tak sa necha a nerobi zlobu. Som skúsila veľa možností toto je posledná a keď nevýjde tak s tým mesačným trápením už skončím 🤦‍♀️ malá ma 7 týždňov fakt som chcela min do pol roka kojiť (aj kvôli financiam) ale keď to nepôjde žiaľ..

domixlily
autor
19. feb 2023

@mamula20 no tiež to začalo takto nenápadne a zrazu toho bolo viac a viac už aj o 11 som nemala čo som v pohode do 19 vydržala. Proste by som zrazu skončila iba na um ani neviem ako.

domixlily
autor
19. feb 2023

@lenkakravcova a zima to neviem vždy sa potí za hlavou teplo mame 22 stupnov dlhe body pančuchy to by jej nemalo byt a neznáša čiapku

svokrinjazykmonika
19. feb 2023

@domixlily a keď píšeš že vieš že existujú laktačné poradkyne tak si sa aj s nejakou radila? Lebo jasné že je ľahšie to vzdať a prejsť na um ako popracovať na tom...

lenkakravcova
19. feb 2023

@domixlily Moja má teraz necelý mesiac, máme 22 C, má dlhé pyžamko, čiapku, deku a paplónik - inak sa budí dookola.

Vidíš, ja som si tiež bola istá, a nakoniec to to nebolo.. Ak ti priberá, tak to od hladu nebude. A to píšem ako matka 3 detí - čo už mám s malými deťmi myslím dosť skúseností.
Aj mne malá zaspí po UM raz dva a vypije 100ml.. to je úplne normálne. A je aj normálne, že ak predpokladáš hladné dieťa, tak dokrmuješ,, ale - to neznamená, že musíš prestať dojčiť. Keď si myslíš, že je mlieka málo a to je dôvod plaču, tak kľudne daj UM, ale medzitým to mlieko odsávaj do fľašky - aby sa ti tvorilo nové. Ak nebudeš odsávať, alebo prikladať, tak mlieko jednoducho stratíš. Ďalšia vec je tvoja strava: koľko vody a mlieka ty ako matka denne vypiješ? Ja som si na sebe pri tých 3 deťoch všimla, že ak sa poriadne nenajem (rozumej sýto) a keď nepijem aspoň 0,5l sladenej vody za 1/5 dňa (čiže 2,5l denne), tak mám mlieka menej. Logicky - keď sa nemá z čoho tvoriť, tak sa nebude. A posledná vec je stres - ľahni si a pospi si. Bude ti lepšie.
Normálne jej teda daj UM, poriadne odsaj mlieko (to je do poslednej kvapky!), najedz a poriadne sa napi a choď si pospať. V 7. týždni je skoro to vzdať, ak mlieko máš a nemáš iné problémy (ja som napr. mala v 2 týždni ragady na bradavkách :D - a odsávať som musela, keď som nechcela dôjsť k zápalu, takže som nakoniec pokračovala v dojčení). Ten pol rok, ktorý je pre dieťa potrebný, zvládneš. Aj keby si dokrmovala s UM. Ale mlieko materské dávaj (aj keď odsávané a aj keď len 2x denne pár ml). Kvôli látkam, ktoré inde nie sú a UM ich neobsahuje.

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikiki29
19. feb 2023

@domixlily ahoj, ja som to podobne, máličko mlieka, syn veľký hladoš, bez dokrmovania by som sa zbláznila. Našťastie mu prechod dojčenie-fľaša-dojčenie nerobil problém s prisatím. Vydržala som myslím 9-10 mesiacov… ale musela som nasadiť benedikt a senovku a tá mi naozaj pomohla. Neverila som, ale s bylinkami to naozaj bolo oveľa lepšie a nemusela som dojčiť každú hodinu a keď zjedol všetko a mliečko prestalo ísť tak počúvať plače…
Sprav sko cítiš ty. Spokojná matka, spokojné dieťa. Buď pre to ešte niečo urob, alebo odstav… veď za to nebudeš horšia matka 🤷🏻‍♀️

lenkakravcova
19. feb 2023

@domixlily A na cievku sa vykašli (toto nikdy nepochopím, je to /podľa mňa/ zbytočné trápenie sa). Cumlík dávaj normálne, ortodontický symetrický - ten je vpohode (aj fľašky MAM, Avent). Čo mám skúsenost, tak s ortodontickým cumlíkom, fľaškou MAM nemali deti nikdy problém spolu s dojčením. Aj ja teraz keď niekde idem, tak beriem UM pre istotu vo fľaške - normálne sa pricucne tak na fľašku ako na prsník. Cumlík (tiež MAM) používam vždy mimo dojčenia. Dokrmím, dám odgrgnúť (alebo dám do 45 uhlu na klinový vankúš spinkať) a keď je dieťa nespokojné dám ho ešte na brucho (vtedy zaspí najčastejšie bez problémov), a keď ani to nepomáha, tak cumlík. Trošku si pocucká cumeľ a zaspí.
S inými tvarmi cumlíkov ale problém s dojčením deti mali, aj moje. Takže mimo ortodontických - symetrických, by som iné nepoužívala.

aknamorka22
19. feb 2023

Ja som nekojila obe deti. Proste som robila možné aj nemožné a mlieka nebolo. Za odmenu som mala dve kľudne, spokojné deti, ktoré od 2 mesiacov prespali celú noc bez zobudenia. Vždy som im dávala jesť koľko chceli, nikdy som ich nebudila na jedenie, nevazila som a nesledovala koľko vypili. Pre mňa bol prvy rok s bábätkom ten najpohodovejsi. Najviac som si oddýchla 🙂 treba nájsť UM, ktoré sadne. Prípadne probiotiká a cumel 🙂

domixlily
autor
19. feb 2023

@svokrinjazykmonika samorezjme že kontaktovala a skúšam rôzne veci už pomali mesiac nieje to len že som sa vzdala po prvom probléme…

domixlily
autor
19. feb 2023

@lenkakravcova ohľadom pitia vody a stravovania - vypijem denne vyše 2 litrov čistej vody jem asi tak 4x ldenne . Myslím že to by malo byť postačujúce. Ale keď dokrmim ja ju predtým aj kojím a potom toho veľa neodsajem. Čo sa týka tej cievky druhý deň ju skúšam a ide to, nieje to tak ťažké. A myslím že sa to polepšilo už mi nevypije 100 ale max 60 tak snáď trocha pomáha. Tiež mám avent fľaše aj ortodonticky cumlík iný mi ani nechce. Ako u mňa nieje problem prechadzať cumlik-prsnik-fľaša vždy sa pricucáva v pohode. Ide len o to že nakojím ju dokrmim stále nespokojná pýta sa na prsník nič nemám a potom je nespokojná ešte viac. Rozmýšľala som veľmi nadtým či ju nepáli tá záha ale po ležiačky väčšinou kojím aj dokrmujem a nieje s tým problém inak by mala nie? A predtým som mala postup presne ako vy a fungovalo to na začiatku teraz nie.

lenkakravcova
19. feb 2023

@domixlily aj ja kojím po leziacky,, aj pri dokrmovani po leziacky je to okej - v tých momentoch keď prehltat mlieko, tak je spokojná. Len potom keď prestane piť, tak sa jej to vráti, ak nemá hlavu hore. Ak má, tak je to vpohode. Ak nemá hlavičku hore, tak ako prestane prehltat, ten spätný tlak bez prehltania je silnejší a jej sa to vracia do úst. Vpohode sa nakoji, zavrie oci zaspáva a do 5 min rev ako tur (keď ju nemám vo zvislej polohe) 🤔😀 no a potom už len vidím ze ma v ústach mlieko co sa jej vrátilo. Takže jej musí vadiť vrátená kyselina zo žalúdka, čo spomínas. Musí to byť dosť nepríjemné keď to dieťa dokáže tak rozrusit, zobudiť.

Tak to je fajn, že sa to zlepšuje s tým pitím, len tak ďalej. 🙂 bude to len lepšie a lepšie. Mne predchádzajúce deti prestali mat tieto ťažkosti s trávením okolo 3.mesiaca (aj bolesti bruška, aj vracanie, reflux). Tak snáď o pár dní, týždňov to zmizne aj u tvojej dcérky. Vraj je to dané fyziologický. Musíme len počkať. 🙂

luccija
19. feb 2023

@domixlily reflux moze mat aj, ked nezvracia iba to je neprijemne.Nikdy neodsajes tolko, co si dieta vytiahne.Ja som dost dlho odsavala az potom kojila, takze flasa, cumel, prsnik porusila som vsetko co sa dalo🙂moze byt, ze teraz viac rastie…ci to po kazdom kojeni place?Tak nakoj a dokrm ja by som este pockala, ale ak to chces vzdat riad sa sebou.Ako casto jedava cez den a v noci?

mimi16
19. feb 2023

@domixlily určite sa netráp a prejdi na UM. Musíš byť v pohode a tak aj bábätko.

mimi16
19. feb 2023

@aknamorka22 konečne normálna rada od normálnej Maminy.