Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
24. máj 2009

anib - ani nevieš, akú radosť si mi urobila 😉 😵

- môžeš bradavku pretrieť kockou ľadu, alebo kuk môj album, je tam ukážka, ako môžeš stláčať dvorec tesne okolo bradavky, aby vystúpila - je to aj v odkazoch na videá ...

- pokiaľ zaspinká, je spokojná a nedožaduje sa prsníka, ciká 6-8 plienok, kaká 2-3 x, tak jej stačí - ale nezabúdaj, že vždy ho môžeš ponúknuť, aj v roku

- ruka by Ťa veľmi bolieť nemala - dobre si malú opri na vankúši , aj Ty sa opri tak, aby Ti bolo pohodlne - ruku, ktorou držíš hlávku , môžeš mať opretú tiež o vankúš

- je dobré, ak vie mamička odsávať mliečko a ak má nejaké zásoby - ale pokiaľ je dojčenie bezproblémové, tak odsávať netreba. Stačí dojčiť podľa potrieb bábetka a dbať na vyprázdnenie prsníka, sledovať, či bábo ozaj pije a na prsníku nespinká ...

annag
24. máj 2009

egyptanka - ak už na prsníku napriek stláčaniu prsníka nepije, ale iba cucká - teda ak mu brada neklesá hlboko dole a nevzniká tam pauza a pri návrate späť nepregĺga. AK bábo cucká, tak pohyby sú plytké, bradavku ľahko vytiahneš, bábo zaspáva.

annag
24. máj 2009

janca - stres tam môže mať veľký vplyv - mliečko sa zle spúšťa, ak je mamička, hoci aj v podvedomí nervózna,nepokojná , vystresovaná, unavená ....

skús pri každom dojčení ponúkať obidva prsníky, prsníky stláčaj - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy si bábo vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo.

Maličkého si daj k sebe,nechaj ho v noci hoci aj pocuckať si prsník , ak sa dá, ponúkni mu prsník aj počas dňa 🙂

t_i_n_a
24. máj 2009

Annag
ahoj
kojim kazde 3-4 hodiny. v noci sa niekedy stane ze interval je dlhsi. ale dnes som cez den kojila zase aj kazde 2 hodiny - mala bola mrzutkova.
prosim ta to stlacanie toho prsnika to mozem robit na prsniku vertikalne aj horizontalne??? roznymi smermi?? alebo iba vodorovne??? a chytit si ho mam co najdalej od dvorca az celkom pri zakladni??? ked si ho chytim tak celkom pri zakladni, tak citim, ze tam mam taku zatvrdlinu, tak to mam chytit az za tou zatvrdlinou??? alebo mam tlacit na tu zatvrdlinu??
vecer ked som kojila tak mi mala celkom pekne vyprazdnila prsnik. ale uz teraz citim ze je dost naliaty. teraz som dokojila z druheho, ten som mala pred tym tiez celkom dobre vyprazdneny, teraz bol ale dost nnaliaty, pred kojenim som odstriekala /ja mlieko iba osdtrekujem lebo odsavackou mi to nejde, neviem kolko som odstrekla/ ale mala ho vobec dobre nevyprazdnila, zaspala mi a uz nechcela tahat. skusala som ho odstreknut - nejde z neho nic. ale citim ked si ho prehmatam, ze tam zostali take hluzy. asi ma uz z toho porazi, to je jeden velky zacarovany kruh.
dala som si aj ten oxytocyn, kvapku do jednej aj do druhej nosnej dierky. kazali mi to davaat rano a vecer po jednej kvapke do kazdej dierky.
kojila som v tej futbalovej polohe. je potrebne tie polohy striedat pocas kojenia, alebo cele jedno kojenie jedna poloha????
tak diky moc, idem trohu pospat.

t_i_n_a
25. máj 2009

ahoj annag
som tam kde v sobotu. prsniky sa mi hrozne naliali. isla som teraz kojit z laveho. mala som pod pazuchou hroznu gulu. masirovala som, isla som pred kojenim do sprchy vystriekala mliecko. islo velmi malo. nahrievala som takou lampou biotron neviem ci aj ta je na to dobra. guca nepovolila, malej islo velmi malo mlieka, hnevala sa. asi je hladna. neviem ci jej mam ponuknut aj z toho druheho z praveho, ale ten lavy zostal s tou gucou tam. dala som si aj tie kvapky oxytocin. uz neviem co robit. muz uz chce aby som prestala kojit, ja nechcem ale co robit dalej??
to mlieko nejde odstriekat rucne, ani odsavackou ani malej nejde.

jvo
25. máj 2009

ahojte kocky viete mi poradit co mam robit ked mi mala pri kojeni zaspava a potom malo spapa? mliecka mam asi dost ale ona pri jedeni spi a malo vypije, nepribera, uz mi ju lekarka kazala prikrmovat umelym mlieckom. dakujem

aktak
25. máj 2009

t_i_n_a kolko ma mala dni/mesiacov?
ja to moc neporadim v tomto, ale nepanikar, viem ze teraz je kojenie asi jedina vec ktoru riesis a si z toho unavena ale neboj, urcite ti annag alebo ina maminka poradi a bude to lepsie 😉
inak aj ja som v porodnici skoro dostala zapal prsnika lebo mi neslo odsavat a az ked som dala vykon na maximum tak som vytailha 120 ml za par minut, vyskusaj, aku mas odsavacku?

t_i_n_a
25. máj 2009

aktak ahoj
mala ma 6 mesiacov a 1 tyzden.
ja som do 5 mesiaca nemala ziadny problem s kojenim. na zaciatku skor problem ze som mlieka nemala.
az teraz pred mesiacom mi zacali tie to veci. a neustale sa vracaju. a neviem preco vznikli.
odsavacku mam aj elektricku aj rucnu od medela ci ako sa to vola. ale nejde mi to ani s jednou. s tou elektickou som si naposledky doranala celu bradavku.

aktak
25. máj 2009

aj ja som mala medelu, no zial ti neporadim asi, nebrala si nejake lieky alebo nemala zdravotne problemy ked sa ti to takto skomplikovalo zrazu?

janca704
25. máj 2009

Annag, dakujem, vyskusam. Dnes to bolo v noci opat strasne 😠

ela23
25. máj 2009

tina,len bud pokojna este raz si dobre pozri techniku rozmasirovania prsnikov a prikladaj teple obklady,skus trochu vypnut a uvolnit sa. To masirovanie sa tyka celeho prsnika od pazuchy az po dvorec (NAJVIAC KDE CITIS UZLINY)a potom si skus opat prilozit malu.Ak to nepojde skus opat masaze,nahiat a odsavat bud rucna alebo aj s tou odsavackou,ale stiahni intezitu odsavania.Skus sa uvolnit a urcite to pojde,drzim silno palce v dalsom krasnom dojceni.

ela23
25. máj 2009

jvo,teraz pozeram ze mala ma len skoro 3 tyzdne,pokial ma dost mokrych plienok a inak nie je mrzuta ja by som urcite nezvazovala UM,daj jej trochu casu.Dojcene deti nemusia priberat pravidelne,podstatne je ze priberaju.

t_i_n_a
25. máj 2009

aktak, ela23
dakujem za podporu. ani neviete ako mi to dobre padlo. idem masirovat, nahrievat a kojit.

annag
25. máj 2009

jvo - napíšem Ti do IP. aby sme sa pár dní sledovali 🙂

lenk30
26. máj 2009

ahoj annag,
už toľko rád som od teba potrebovala...........ale stále je niečo nové, čo ma trápi. Môj malý od začiatku rýchlo papkal, tak max. 10 min. Ale poslednú dobu cez deň len tak po 3. minútach. aj pribral menej, čo doktorka povedala, že je v poho a ani mu z tej šunky neubudlo 😀 😀 , ale predvčerom , aj včera mal zelené kako. nemôže to mať z hladu? keď cez deň takto zle papá? začne normálne, tie 2 minútky a potom začne kopkať, zúriť, tak ho dám odgrgnúť, grgne a potom ho prehadzujem z jedného na druhý. Väčšinou papá len z jedného, to už keď až neobsedí, tak ho preložím na druhý, tam chvíľu cucne.
že by nebol hladný v teple? ako by si chcel dať len to predné mliečko.
Len v noci papá pekne, kľudne, 10.minút. - 2x za noc
Je možné že by mu už nechutilo, alebo ho odmietal? aj také grimasy robí - nič nové som nejedla, že by to bolo mojou stravou........ďakujem

annag
26. máj 2009

lank30 - určite to nie je tým, že by mu mliečko nechutilo a odmietal ho - toto sa deťom takto nestáva, občas môže mať mliečko zemneú chuť, ale to sú len pár hodinové výkyvy - napr. pri menzese, pri zástave mliečka, maličký skôr reaguje na tok mliečka - buď tečie rýchlo, alebo pomaly. Potrebujeme, aby na druhý prsník prechádzal až keď dôkladne vypije prsník prvý. Vtedy pomáha stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania alebo sa už začne o chvíľu odtŕhať, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude od začiatku odmietať - nie je hladný a netreba ho nútiť. AK by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý ....

Okrem stláčania prsníkov ho skús dojčiť aj vo futbalovej polohe - vtedy bábo dobre stimuluje vynikajúco zásobenú časť prsníka.

Vo všeobecnosti - pokiaľ bábo počas tepla často pocuckáva, treba mu asi do 2 hodín ponúknuť ten istý prsník a sledovať, ako sa bude tváriť - ak ho bude piť, treba ho nechať dopiť prsník, pokiaľ sa hnevá, cucká napriek stláčaniu .. tak až vtedy treba ponúknuť druhý prsník.

Zelená stolica automaticky neznamená hladová stolica - v Tvojom prípade môže znamenať , že prijíma menej tuku - menej zadného mliečka. Ciká dostatočne - koľko má dobre pocikaných plienok za 24 hodín?

matja
26. máj 2009

Ahoj Annag. Mňa by zaujímalo, ako často treba ponúkať bábätku prsník, keď je teplo ako v posledné dni. Stačí každé dve hodiny? Viem, že mám dávať na požiadanie, ale ja to totiž neviem odhadnúť, kedy si malý pýta piť/papať a kedy plače z nejakej inej príčiny 🙂 Ďakujem za odpoveď.

annag
26. máj 2009

matja - nič sa nestane, pokiaľ dáš prsník aj keď nevieš, či ho bábo ozaj chce - vždy to môžeš vyskúšať - ponúkneš prsník, bábo si ho buď vezme alebo nie - uvidíš. Pokiaľ ho bude ozaj piť - teda bude mu bude pekne hlboko klesať brada - tak mu ho vždy treba nechať. Pokiaľ ho bude len cuckať - je to na Tvojom zvážení, či mu ho necháš alebo nie - dojčenie nie je len o hlade, niekedy "zahojí " boľačku,niekdy veľkú krivdu, nervozitu, uspáva ... Pokiaľ je takto teplo, je bežné, že si bábo cucne aj každú hodinku, či pol hodinku. Vtedy treba len dodržať pravidlo - do cca 2 hodín ponúknuť rovnaký prsník tak, aby si bábo vytiahlo na tuk bohaté mliečko, hoci to bude v rámci niekoľkých krátkych dojčení. 🙂

matja
26. máj 2009

Ďakujem Annag. A treba ponúkať prsník častejšie, aj keď bábo vyzerá byť spokojné? Alebo stačí, až keď sa ozve?

annag
26. máj 2009

stačí, keď sa ozve, bábo si to najlepšie reguluje samé 🙂

euphoria
26. máj 2009

Mila Annag,
opat raz sa ti ozyvam s prosbou o pomoc,sice nejde o nic akutne, ale pre mna dolezite. Moja dcera bude mat pomaly devat mesiacov, stale ju dojcim, samozrejme uz dostava prikrmy. Od malicka bola velmi spava, vzdy zaspavala na prsniku pri dojceni.Teraz sice cez den uz vela toho nenaspi, ale problem je, ze nevie zaspat inak ako na prsniku prip. v kociku.Skusala som ju viackrat ulozit do postielky, hoci bola najedena a unavena, nevedela zaspat.Jej plac stale silnel, preto som ju vybrala a ponukla prsnik.Takto sa to opakuje denne. Kedze dojcit nebudem donekonecna, rada by som to uz zacala riesit.Poradis mi prosim?

dupinka
27. máj 2009

Annag,

maleho som v noci po 4 hodinach spanku zobudila. Ked sa konecne prebral, pekne sa napapal, prebalila som ho a on zaspaval. No v spanku dost mrncal a budil sa. Nepomohlo ani dalsie krmenie, ani mojkanie. Cumlik nechce. Ked zaspal, tak sotva na hodinku. Krmila som ho striedavo z oboch prsnikov, boli plne, pri jednom z krmeni len lenivo potahoval prsnik, vygrcol dost velke mnozstvo mliecka naspat a stikutal. V com je chyba?
Ako mam dosiahnut stav, ked po napapani sice nebude hned opat spat, ale nebude ani mrncat a pytat sa na prsnik.

liave
27. máj 2009

ahojte maminy..a annag...chcela by so i ja poprosit o radu...

mam mesacne babetko a snazim sa kojit 😀
mlecka mam hrozne vela ale tp nieje problem..problem je ze mala nejako nevie chytit pravu stranu(tj.prave prsko)stale boli a je bradavka zacervenala,moja laktacna sestra mi povedala ze to preto ze som pravacka tak neviem malu tak chytit ako na lavej strane 😠 ale uz som sa naucila nejako s tou bolestou zit...mna viacej trapi to ze neviem ako kojit...doteraz som kojila tak ze som malu prilozila na jedne prsnik na 10-12 minut dala odgrgnut a dala ju na druhy prsnik pokial mala dost..zvecsa do 10 minut zaspala a bola spokojna...potom mi laktacna sestra povedala ze mam kojit iba z jedneho a dalsie kojenie z druheho..mala zacala byvat nepokojna a ja som myslela ze preto z\e sme zmenili taktiku...ale asi som sa mylila a mala ma zrejme koliky casto sa puci a zvija a samozrejme place ako o zivot aj cele hodiny 😖 najnovsie som zacala kojit tak ze ju nechavam na jednom prsniku kym sama ho cche ako nahle zacne na nom, zaspavat dam ju odgrgnut a ponuknem jej este druhy prsnik...a necham ju na nom kym nieje spokojna...co je ale poslednu dobu zrriedka lebo ju boli brusko...ale ked uz vidim ze sa z prsom iba hra tak ju dam dolu...ked ju neboli brusko tak spinka...ale ja zacinam byt zmetena z toho ako kojim...poradte mi prosim aku taktiku zvolit..podotykam mliecka mam dost a aj bradavky take ze dieta nema problem chytit...a klobuciky odmieta...

dakujem za veskere rady

clea333
27. máj 2009

Ahoj Annag,
v prvom rade ti chcem podakovat za tvoje rady ohladom dojcenia, pretoze uspesne dojcim uz dva tyzdne bez klobucikov a nie je s tym ziaden problem, ani uz nemam infekciu a bolestive bradavky. Striedam aj polohy a maly sa pekne chyti, na klobuciky uz ani nepomyslime 🙂 😉
Chcem ta vsak poprosit o radu-maly sa niekedy zacne hnevat, ked ho dojcim (mne to pripada akoby nemohol prehltat)-robi to az tak po 10 minutach. Skusala som aj techniku stlacania, ale neuspesne, mliecka tam bolo este dost a na neho to stlacanie malokedy zaberie. On sa zacne durdit a vacsinou sa aj rozplace, tak je koniec papaniu ☹ Toto robi iba v poobednajsich hodinach. Pekne mi papa vecer pred spanim, v noci, aj rano. Tiez ma napadlo, ci to nema suvis s tymi horucavami, co su v poslednej dobe, lebo taky vzdy zacina byt medzi 13.00-16.00. Jedine, co mi zabralo bolo to, ked som jednoducho prestala kojit a dala som ho odgrgnut a potom som bud po 5-10 minutach pokracovala v kojeni, pripadne som zmenila polohu a islo to.
Este sa chcem spytat-je mozne ze bez tych klobucikov mu vyprazdnenie prsnika trva kratsie?S klobucikmi papal aj 20-30 minut, bez nich od 10-15 minut, vynimocne 20 minut. Pribera pekne.Dakujem za odpoved.

clea333
27. máj 2009

Este som zabudla na dalsiu pozitivnu vec-upravila sa mi aj tvorba mliecka, takze odsavam len vecer pred spanim, aj to niekedy vynechavam-podla toho, kolko maly vypije, takze vdaka za rady 😉 🙂

annag
27. máj 2009

euphoria - spomínam si, spachtoška je to 😉 myslím, že zatiaľ to nemusíš riešiť. Prsník je vynikajúci uspávací prostriedok a treba ho využiť . Maličká dospeje a ako sa začne odstavovať, tak sa aj naučí zaspinkať sama ani nezbadáš ako. S bábom po roku a pol či starším sa už dá komunikovať, vysvetliť mu všeličo a krásne pochopí, že zaspinkať sa dá aj inak. 🙂

annag
27. máj 2009

dupinka, ak mrnčal v spánku - tak najskôr pre nejaký tráviaci problém - pre reflux, koliku .... polohuješ ho - spinká na boku, vyvýšený? ak má reflux, tak s tým veľa nenarobíš, ozaj pomôže len to dôsledné nosenie vo vertikálnej polohe. V noci urob všetko preto, aby sa čo najmenej prebral. AK používaš jednorázové plienky, tak ho ani zakaždým neprebaľuj ak sa nepokaká, ak dojčíš po ležiačky - daj prsíčko a nechaj ho ležať ako sa dojčil , vôbec s ním nehýb, len aby sa neprebral. AK sa budí, nečakaj, kým sa celkom rozplače, už pri prvom šuchnutí, mrvení mu prsíčko daj - opäť tým zabrániš prebratiu. AK sa preberie,nedokáže sám rýchlo zaspinkať ...

annag
27. máj 2009

clea333 - to sa tak dobre číta 😵 , paráda 🙂 🙂 🙂

- veľmi dobre si to posúdila - maličký si zrejeme ku koncu toho dojčenia potrebuje odgrnúť - niekedy je to len pre únavu či nervozitu .... vôbec sa nad tým netráp, ak sa začne hnevať, tak ho nenúť a postupuj presne ako doposiaľ - je to veľmi dobré riešenie - odgrnúť, zmeniť polohu ....

- samozrejme, bábo sa bez klobúčikov dokáže napapať oveľa rýchlejšie, pretože dokáže poriadne stláčať dvorec a mliečko mu tečie rýchlym prúdom , toto mamičky často vystraší ak začnú dojčiť bez klobúčikov, ale je to úplne v poriadku 😉 🙂

annag
27. máj 2009

liave - ak máš mliečka veľmi veľa, zrejme sa stáva, že nedopije jeden prsník až do dna a tým si nevytiahne dosť mliečka bohatého na tuk. Prijíma veľa laktózy a nestrávená laktóza dokáže deťom niekedy narobiť koliku. Veľmi dobre si začala postupovať - nechať bábo na prsníku kým ozaj pije a až tak ju prehodíš na prsník druhý.

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť, stačil mu jeden prsník. AK by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť ....

k problémovému priloženiu na pravý prsník:
Vyskúšaj priečnu polohu - z nej sa ľahko prechádza do futbalovej, tiež veľmi dobrej polohy - v našom prípade si ho len posunieš viac k ľavému boku a dáš ľavý prsník:
Pi priečnej polohe napr. na pravý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Chrbát máš opretý, si pekne vystretá, nie zhrbená nad bábetkom. Ľavou rukou si bábo chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez ľavé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Rukou - lakťom si ho pritlačíš k svojmu telu, tak, aby sa akoby ovíjalo okolo Tvojho tela. Pravou rukou prsník pridržiavaš ďaleko od dvorca, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malé po prisatí malo v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň bábo rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bábo presuň na prsník: hlavičku pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - bábo uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonený - bude sa mu dobre dýchať. Brada je prvá, ktorá sa pri priložení dotkne prsníka.

-pozri i odkazy na videá newmana - stláčanie, prisatie v mojom albume

- napíš mi ešte, ako často dojčíš, akú má stolicu - je hustá, riedka, s penou, bielymi hrudkami, farba ... koľko ciká

mizulienka
28. máj 2009

ahoj annag, moj problem (?) nie je az taky urgentny, ako prosby o rady ake tu citam..ja chvalabohu dojcim uz skoro 10 mesiacov, maly krasne pribera...mozno az prilis...minuly tyzden v poradni mal 11,600 kg a meria 78 cm, dr mi jemne naznacila, ze je tucny.
Od 5 mesacov som ho uz v noci nedojcila, ale teraz, ked mu idu zubky, tak ho to v noci ukludni...chcela by som sa spytat, ci mu nemozem uskodit tym nocnym dojcenim, ze bude priberat este viac, mne samotnej to nocne dojcenie neprekaza, ale vkuse ma niekto kritizuje, ze ho este dojcim (aj v noci), ked uz ma tolko kil...mohla by si mi prosim ta poradit, uz vazne neviem, co je spravne ☹
dakujem