Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

dm1
28. máj 2009

ahoj annag - chcela by som poprosit o radu. Maly ma 3 tt a 4 dni a zatial ho len dojcim. Mliecka mam dost, aj odstriekavam - v mrazaku uz mam skoro 4 litre a este som nepouzila lebo doteraz priberal. Narodil sa s vahou 3300 gr a domov nas pustali s vahou 3100 gr. Min.tyzden 21.4 mal na poradni 3580 gr a dnes sme po tyzdni boli na poradni na prevazenie a nepribral ani deko!!!!!

som z toho strasne nestastna lebo cez den papa kazde 3-4 hodinky - sam sa budi. V noci prve krmenie vydrzi dlhsie niekedy aj 6-8 hodin a potom zase kazde 3-4 hodky. Sestricka povedala ze je to tym ze maly minie vsetku energiu na kojenie a nic sa na neho nenalepi. Vies mi mame totiz take obdobia ze sa nechce prisat napr. dnes v noci hodinku kym zacal pit sa trapil na prsniku a rano tiez. To ho asi vysili a vzdy vsetko da von. Inak na prsniku je potom tak 20-30 min. a pije vzdy z jedneho prsnika /este nikdy neplakal pocas dojcenia - teda ked uz sa prisaje, ze by mal malo mliecka/.

Nechcela som davat flasku ale asi mi nic nezostane a budem musiet zacat davat aj odstriekane. Len sa bojim ze ked uz teraz spekuluje s prisavanim co bude potom... Ja to nechapem lebo niekedy bez problemov na prvy sup a inokedy hodinu...

Prosim o radu lebo ma to normalne zobralo a aj som si poplakala - mliecka kopu, kojim jak dabel a cele je to na figu... ☹ ☹ ☹

zajtra ideme znovu na prevazenie ci nejde nahodou s vahou dole - dufam ze nie.

lasicka_
28. máj 2009

ahoj annag!opat prosim o radu 🙂 prisli sme z poradne a doktorka mi kazala nech malemu uz davam na obed polievku. ze je velky a ze potrebuje. chcela som ho iba kojit do toho siesteho mesiaca. tak teraz neviem...ked sme odchadzali s porodnice mal 2500g a teraz u doktorky vazil 7300g. ked som ho vsak doma vazila pred dvoma tyzdnami na dig. vahe mal 7500g. tak neviem, ci schudol, alebo ho to zle odvazilo. a nezda sa mi ze by som mala menej mlieka. tak mam zacat s tymi polievkami?dakujem

annag
28. máj 2009

mizulienka - malý je však aj riadne vysoký na svoj vek 😉 . Nedá sa posudzovať len momentálny stav, treba posudzovať tempo jeho rastu od narodenia doteraz - či sa drží svojej krivky, alebo sa od nej výrazne odchýlil. Dojčenie je posledná vec, ktorá môže jeho váhu ovplyvniť v negatívnom zmysle a rozhodne sa ho nemusíš vzdávať ani v noci ani cez deň. Naopak, štatisticky dojčené deti majú oveľa menšiu pravdepodobnosť na obezitu v puberte a dospelosti. Skôr sa treba zamerať na výber príkrmov a výdaj energie - pohyb.

annag
28. máj 2009

lasicka, určite nie, to , že je veľký neznamená, že má zrelšie orgány než povedzme 5 kg dieťa v jeho veku. Bola by veľká škoda nedojčiť ho plne do ukončeného 6 mesiaca. Lekári by sa mali držať oficiálnych odporúčaní (UNICEF, WHO, Ministerstva zdravotníctva, EU ....) , a toto odporúčanie lekárky nie je s nimi v zhode .

Čo sa týka váhy, som presvedčená, že tam došlo ku chybe - vážiť treba na rovnakej váhe a najlepšie kalibrovanej s minimálnou odchýlkou.

lasicka_
28. máj 2009

annag dakujem, tak ja teda s tym este pockam...len co jej poviem za mesiac neviem 😅 🙂 🙂 a este raz dakujem

annag
28. máj 2009

dm1 - píšeš, že máš veľa mliečka - akú má stolicu? je riedka, hustá, s penou, bez peny, bielymi hrudkami? Koľkokrát kaká a ciká- koľko má dobre pocikaných plienok za 24 hodín? Keď sa malý prisáva, máš prsníky veľmi plné? Vyteká z nich mliečko - poza pusinku, strieka ...? Používaš klobúčiky, fľašu, cumeľ ? V akej polohe ho dojčíš?

annag
28. máj 2009

lasicka -asertívne jej môžeš povedať, že svoje dieťatko plánuješ plne dojčiť do 6 mesiacov, že Ti na tom veľmi záleží a keďže pekne prospieva, priberá, tak nevidíš dôvod na príkrmy.... lekárka je nie Tvoja nadriadená, je to partnerka, ktorá by mala rešpektovať požiadavky mamičky. No ak na to nenaberieš odvahu , tak jej napr. povedz, že polievočku odmietal 🤐 😅

zuzanat
28. máj 2009

ahoj annag, chcela by som ta poprosit o radu, prestala som kojit maleho, pretoze moje mlieko mu vobec nestacilo, vzdy si vypytal rozok a vypil flasu caju. Tak som mu vcera zacala davat prevarene trvanlive mlieko a to ho dobre zasyti, lebo uz potom nechce nic ine. Moja otazka je, ako si mam zastavit tvorbu mlieka, mam homeopatika Ricinus cimmunis 30CH, rano som si dala prvu davku, uvarila som si matovy caj.Prsia mam makke, citim,ze su trochu viac naliate, ale nemam ziadne hrcky, tak neviem, ci si ma odstrekovat alebo co mam robit.
Dakujem za radu!

lasicka_
28. máj 2009

myslim, ze si vyberiem tu prvu moznost 😉 🙂 vdaka

lasicka_
28. máj 2009

annag predsa by ma este zaujimalo, ze ked sa maly narodil o mesiac skor, ci sa to rata podla veku od porodu alebo podla toho, kolko by teraz mal?

kocurko1
28. máj 2009

Ahoj Annag. Chcela by som ta poprosit o pomoc. Mam 10-dnovu dcerku. Prvych par dni po prichode z porodnice som kojila zhruba cez 10 minut na kazdy prsnik a mala vydrzala v pohode spinkat aj 3 hodiny. Vynimkou bol cas medzi 8-11vecer, ked si vypytala castejsie, pripadne sa nechavala nosit na rukach, kym sa zo 2x nevykakala.
Tento tyzden sa to zmenilo. Pri kojeni striedam prsniky zhruba po 10 minutach, nocne kojenie trva okolo 30 minut, mala mi na prsniku kazdu chvilku zaspava, musim ju budit. Medzi polnocou a 9 hodinou rano sa budi cca kazde 3 hodiny. Zakazdym ma pocikanu plienku.
Okolo 9 hodiny sa to zvycajne zvrtne, kojenie tiez trva pol hodinu, mala stale zaspava, ked ju drzime vo vyvysenej polohe, neodgrgne si, ale spi, potom sa po 10 minutach zobudi a znova je hladna. Tento kolotoc trva aj 4 hodiny, vytrvalo place. Pri tom kope nozkami, ako by sa nemohla vykakat, skusali sme ju pomasirovat, alebo dat na ,zabku,, nepomaha to, jedine ked ju mam na prsniku, alebo na rukach si pukne alebo ma vetry.
Dnes, okolo obeda, ked uz 3hodiny v kuse hladala prsnik, sme jej skusili dat 15ml fenykloveho cajiku. Ukludnila sa na hodinku, pospala a odvtedy tento kolotoc pokracuje dalej - predpokladam, ze znova az do vecerneho kupania.
Snazim sa davat si pozor na stravu, skusala som aj ja vypit fenyklovy cajik. Malu kojim v sede. Za den ma okolo 10pocikanych plienok. Zhruba 1pokakanu-taka horcicova farba s hrudkami.
Pocula som uz aj o kvapkach sab simplex, len nemam odhad, ci dcerka place, lebo je hladna, boli ju brusko alebo potrebuje spolocnost. Dakujem

dm1
28. máj 2009

annag - skusim zodpovedat vsetky tvoje otazky:
stoliciu ma redsiu bez hrudiek, nespenenu - zlto-hnedu /obcas aj do zelena - ale len obcas/. Niekedy kaka do kazdej plienky, inokedy 1x za den. Neviem co je dobre pocikana plienka ale pocikanu ma kazdu plienku tzn. tak 6-8 plienok. Ked sa maly prisava prsniky nie su az take plne ak su moc plne naskor odstriekam. Mliecko vyteka z pusinky len na zaciatku kym sa dobre prisaje potom uz nie, nestrieka len tecie. Klobuciky, flasu ani cumel som este nepouzila - teda na radu doktora az dnes - skusila som po 15 min.kojeni este dat aj z flase ale uz nechcel papat a zaspal. A to som ho na to krmenie este zobudila po 4 hodinach od posledneho jedenia. Dojcim v polohe po sediacky alebo poleziacky - ako kedy - striedam.

egyptanka
28. máj 2009

Ahoj Annag, pls. potrebujem pomoct ...
moja malicka po jedeni zacne plakat a ja neviem ci je stale hladna alebo place, len preto ze uz nema co dudlat. Niekedy sa stava, ze mi utoci na prsnik, kyva s hlavou hore -dole a ruckami sa zahana po prsniku, udiera do neho a nevie sa dobre prisat.
Mam ponukat pocas jedneho dojcenia len jeden prsnik alebo oba?
A vies mi poradit ohladom odsavania: Mam odsat po ukonceni kojenia z toho prsnika co som ju kojila, a co druhy prsnik, ked som kojila len z jedneho. Aj to mam odsat? Mala si pyta po 2 - 2,5 hodkach tak sa obavam, ze sa do vtedy nestihne vytvorit mliecko ... a oplati sa odsat aj vecer, kedy sa tvorba znizuje alebo radsej prve dve-tri ranajsie kojenia?
Tiez by som potrebovala vytvorit nejake zasoby mlieka, kvoli tomu ked pojdem k lekarovi. Ale taktiez sa obavam, ze ked si malu neprilozim kazde dve-tri hodinky tak sa mi zastavi resp. spomali laktacia. Alebo sa mylim?

gabii83
28. máj 2009

ahojte annag, chcem sa spytat, ci mozem jest huby??? dakujem za odpoved....

dm1
28. máj 2009

annag este by som sa chcela opytat ci mam maleho budit na krmenie lebo inak mi spi aj 4 hodinky a az potom sa zobudi.

annag
28. máj 2009

zuzanat - nerob vôbec nič, neodsávaj, ani odsávačkou, ani ručne, ak by sa napĺňali, daj si studený obklad na prsia - kapustný list na celú noc, vrecko s ľadom či mrazenou zeleninou - obal do bavlnenej látky a prilož na prsia ... môžeš si dať Ibalgin 400 - má protizápalový účinok.

annag
28. máj 2009

lasicka, pri predčasniatkach sa to posudzuje individuálne - najlepšie po porade s pediatrom, neonatológom. Teda minimálne 6 mesiacov od pôrodu plus sa môže pridať nejaká doba podľa konkrétneho bábetka.

annag
28. máj 2009

kocurko

- ešte mi napíš, či štikúta, grcká, či sa rozplače vždy, keď ju dáš do vodorovnej polohy . V noci kaká tiež, alebo tá jedna stolica je za 24 hodín?

zuzanat
28. máj 2009

annag dakujem 😉 😔

kajuska111
28. máj 2009

ahoj annag,

nedavno si mi velmi dobre poradila pri probleme s bolavymi prsnikmi, mala som mykoticku infekciu, nastastie je to uz za nami a dalej dojcim. Este raz velmi pekne dakujem za radu.

Teraz mam zase trosku iny problem, a sice mala pekne prospieva, papa cca kazde 3 hodiny, v noci vydrzi 4-5 hodin, pocas dna papa z oboch prsnikov, v noci zvycajne len z jedneho, takze v noci si z toho druheho plneho odsavam, lebo ho mam vzdy dost plny. No a problem ktory mame je, ze kazdy vecer uz asi tri tyzdne mi malicka pri kojeni zacne plackat, odtahuje sa. Najskor si pekne potiahne, ale po chvili uz nechce, tak ju prelozim na druhy prsnik a po chvili sa to zopakuje. Skusala som ju dat odgrgnut, chvilku som ju ponosila na rukach, ale stale mi strasne placka. Jedine, co ju utisi je mliecko, tak jej davam to odsate z predchadzajucej noci, po tom sa vzdy upokoji...a vypije ho priblizne este 80 - 1OO ml...
Neviem, ako tento problem odstranit, zatial mam mliecko naviac, ale co ak sa mi v noci nepodari odsat...neviem, ako ju utisim, rozhodne chcem len kojit, nad umelym mliekom som vobec nerozmyslala.
Prosim, ak mozes pomoz mi. Dakujem velmi pekne.

annag
28. máj 2009

dm

-mohlo ísť kľudne o nepresné váženie. Bol váždený na tej istej váhe? Uvidíme zajtrajšie váženie, ale podľa toho, čo udávaš, nevyzerá, že by prijímal málo mliečka. Každopádne si to potvrdíme. Pri dojčení je najdôležitejšie správne prisatie bábetka. Teda pred tým, než začneš napr. dokrmovať, sa musí vyriešiť prisatie. Po úprave dokrmovanie nebude vôbec potrebné. Na diaľku správen prisávanie bábetk anevidím, pkúsim sa ho ppísať, prosím, pozri si i videá. Ak to nepomôže, skontaktuješ sa s laktačnou poradkyňou, ktorá sa príde k Tebe pozrieť na dojčenie. Bola by neuveriteľne obrovská škoda začať dokrmovať, hoci odsatým mliečkom. Takisto už< prosím, radu s čajíkom nikdy neskúšaj a neopakuj ...

takže:
- ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladný a netreba ho nútiť. AK by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť ....

Vyskúšaj priečnu polohu - z nej sa ľahko prechádza do futbalovej, tiež veľmi dobrej polohy - v našom prípade si ho len posunieš viac k pravému boku a dáš pravý prsník:
Pi priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Chrbát máš opretý, si pekne vystretá, nie zhrbená nad bábetkom. Pravou rukou si malého chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Rukou - lakťom si ho pritlačíš k svojmu telu, tak, aby sa akoby ovíjalo okolo Tvojho tela. Ľavou rukou prsník pridržiavaš ďaleko od dvorca, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malý po prisatí mal v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň malého rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, malého presuň na prsník: hlavičku malého pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - malý uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonený - bude sa mu dobre dýchať.

- prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať
- malého prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať
-pozri i odkazy na videá newmana - stláčanie, prisatie v mojom albume

annag
28. máj 2009

gabi, môžeš aj huby, ak ich poznáš 🙂

mamičky , doodpovedám zajtra , dnes už nestihnem 😔

skrecok
28. máj 2009

Ahoj mila Annag,
ak mozes, prosim porad mi... Mne museli predpisat antibiotika Zinnat 500 kvoli bakterialnej infekcie nosohltana a citala som, ze obsahuje Cefuroxim a vylucuje sa do materskeho mlieka. Nie je to nebezpecne pre maleho, nemam sa obavat? Dojcim ho stale 4 - 6 krat denne.
Dakujem velmi pekne.

dm1
28. máj 2009

annag - zatial dakujem za rady, zajtra skusim tu priecnu polohu. Tu futbalovu som skusala ale moc mi nesla, skusim aj tu.

co sa tyka toho spravneho prisatia - to mam nastudovane. Ide o to ze napriek tomu ze vsetko robim podla toho maly sa proste niekedy nie a nie chytit aj niekolko minut /niekedy aj hodinku/. Bradavky su niekedy dost ploche a asi mu to ide tazko tak si ich vzdy vtedy odsavackou vytiahnem ale niekedy ani to nepomoze. Inokedy sa prisaje zas na prvy sup - podla mna preto len "spekuluje". Ked uz sa prisaje pekne pocujem ako prehlta a aj sedi na to ten popis spravneho prisatia. Aj stlacam prsnik a potom zacne znova ale vacsinou mi uz na prsniku aj zaspinka a uz nechce. Iba raz som ponukla este druhy prsnik lebo inak nikdy este neplakal a ani nevyzeral ze by bol este po napapani z jedneho hladny.

Mne dnes doktor poradil nechat na prsniku max.15 min. /lebo vraj sa tym dlhym sanim moc unavi a vlastne vyda zo seba vsetku energiu - aj tym dlhym prisavanim, lebo to len placka a velmi sa hneva.../ a potom odstavit. A zachvilu mu dat skusit z flasky odstriekane ale max.30 ml. Dnes som skusila a poobede som kojila 3x po 15 min., prvykrat nechcel odstriekane uz pit a zaspal - po 4 hodinach pil 15 min. + 30 ml odstriekaneho /viac som neskusala ale neplakal tak asi stacilo/, po cca. 3 hod. pil 15 min. + 10 ml odstriekaneho.

kocurko1
29. máj 2009

Ahoj Annag. Mala si na rukach takmer nikdy neogrgne, neodgrcne. Az ked ju dame do vodorovnej polohy, si zo dva razy odgrcne, ale nie je to prudom, zda sa mi to take normalne mnozstvo. Prave vtedy aj zvykne stikutat, ked ma pod lickom pogrckanu plienku.
Place v zasade cez den, od 9rano do 9vecer. V noci nikdy. V noci sa nataha za pol hodinu, v postielke si raz grcne a spi.
Ta maximalne jedna pokakana plienka je zvycajne poobede. Vcera napriklad iba curala.
Po kupani pekne tahala cely cas, velmi nezaspavala, a ja som na odsavacke uz mala prazdne prsniky. Uz sme rozmyslali, ci ten plac nebol kvoli tomu, ze je jej horuco, od smadu, a kolko toho cajiku mozme dat 12dnovemu babu.
Tak isto sme vcera vecer skusali, ze ci to mala nerobi kvoli tomu, ze chce mat spolocnost. Ked ju manzel mal pol hodinu na rukach, zaspala na vyse hodinku. Zatial este nevieme, co plati na take male male babo.
Dakujem ze pomoc

annag
29. máj 2009

dm1 - prosím Ťa, nedokrmuj ho, malý nemá prejavy neprospievania, okrem váhy. Podľa toho minimálneho dokrmu vidno, že o dokrm vôbec nestojí.

Skús prosím postupovať ako som písala -stláčaj prsník a sleduj, či pije. Ak nepije, ale iba cucká, vtedy ho prehoď na druhý prsník. Ak dopije druhý prsník, prejdi na prvý prsník. ALe na jednom prsníku ho vždy nechávaj kým bude ozaj piť. Jedno bábo pije 10 minút, iné 40. Bábetko nepozná knižky a minúty, pije, kým samé chce. To, čo opisuješ sú najväčšie chyby, ktoré vedú k predčasnému a zbytočnému odstaveniu bábetka aj u mamičky, ktorá má mliečka dosť. Skúška fľašou či má bábo dosť je absolútne najhorší spôsob. Bábo má dosť, ak má dobre precikaných plienok 6-8 a v jeho veku asi 2-3 stolice či viac za 24 hodín. Fľaša a cumeľ nám urobia správne prisávanie ešte problematickejším , dokonca ho úplne zlikvidujú....

Takže ešte raz - bábetko má na prsníku predovšetkým piť - (klesá brada, pregĺga), vždy aj v roku mu môžeš po dopití jedného prsníka ponúknuť i druhý - teda rozhodnutie, či má alebo nemá dosť, musíš nechať na bábetko, nie na seba čo lekára, či niekoho iného. Práve stláčaním prsníka dosiahneš, aby mu tieklo mliečko plynule a rýchlo, aby na prsníku nezaspával alebo sa nehneval.

Prosím Ťa, hneď ako prídeš z váženia, tak sa ozvi - podľa toho sa dohodneme o poradkyni, ktorá Ťa príde navštíviť či o ďalšom postupe. Bradavku pred dojčením vystúp stláčaním dvorca tesne okolo bradavky - kuk album, videá, môžeš prejsť i kockou ľadu. Skús tú priečnu - zameraj sa na symetriu - teda brada sa dotkne prsníka, noštek nie, bradvka smeruje k podnebiu šikmo - tam je sací bod. Bolo by mi veľmi ľúto, ak by sa všetko zbytočne pokazilo 😔

annag
29. máj 2009

kocurko, nič nezvyčajné sa u Vás nedeje, len si daj pozor, aby maličká dosť papala- teda nielen pocuckávala, ale i papala - aj každú hodinu niekedy. Niekedy každé 3, ale v tejto chvíli o čosi viac by mohla papať. Niekdy popri tráviacich problémoch, kolikám .. mamičkám uniká to najdôležitejšie - papanie . Niekdy bábo dlho plače nie od hladu, ale pre únavu ... a mamička ho uspáva, no tak dlho, že už opäť vyhladlo a napriek hladu mu prsník nedá, lebo očakáva, že bude spinkať ...

. Tvoju maličkú trápi mierny, tichý reflux - je to v poriadku, vyrastie z toho, len ju treba nosiť vertikálne, nepoložiť vodorovne. Vyvýš jej matrac, kočík .. na 30 stupňový uhol, dávaj ju spinkať na bok. Veľmi pomáha šatka na nosenie, lebo bábo treba i polhodinu, hodinu po jedení nosiť a dovtedy už opäť vyhladne a kolotoč pokračuje. Šatka je pre ruky úľava, aj bábo sa v nej cíti lepšie, je "odstrihnuté" od okolia. Niekdy pomáha bábo v ľahu na vyvýšenom matraci nadojčiť a nechať ho spinkať na boku bez akejkoľvek manipulácie - tak ako sa dojčilo aby sa žalúdok upokojil.

Teda rovnako ako som písala vyššie - prsník stláčaj a sleduj, či pije.:

- ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladný a netreba ho nútiť. AK by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť ....

AK papá príliš často ( do cca 1.5- 2 hodín) , tak napr. po polhodinke ponúkni ten istý prsník, na ktorom si dojčila a sleduj, či pije, ak bude piť, nechaj ju dopiť ten prsník, ak ho bude len cuckať, daj druhý. Tým dosiahneš, aby dopila každý prsník až do dna a neprešla iba na pitie predného mliečka.

Týždňové bábo ešte nepotrebuje žiadnu zábavku, stačí mu dojčiť, prebaliť, ponosiť, zaspinkať, dojčiť ..... ľahni si s maličkou do postele, oddychuj , čítaj knižku, pi teplý čajík, kašli na domácnosť . 🙂

annag
29. máj 2009

kocurko - ŽIADEN čajík, cumlík, fľašu. Všetko toto neuveriteľne klame bábo i prsníky. Nič, len prsník 🙂

luca33
29. máj 2009

Ahoj Annag,
od narodenia mojej dcerky pravidelne sledujem tuto diskusiu a dozvedela som sa kopec informacii, ktore mi pomohli. Takze ti uz dopredu dakujem 🙂 Dnes som sa konecne odhodlala sa zaregistrovat. Chcela by som sa s tebou poradit s mojim problemom s dojcenim. Hlavne by som asi potrebovala povzbudit 🙂 Moja Dominika sa narodila 12 dni pred terminom kocom panvovym. Rodila som ju prirodzene. Mala 2800 g a 51 cm. Mliecko sa mi za pomoci odsavacky zacalo tvorit 3 den po porode. Kedze mam vpadnute bradavky, mala sa nechela prisat. Nakoniec sa prisala s pomocou klobucikov, ktore pouzivame dodnes. Obcas ju skusam kojit aj bez nich, ale bradavka jej stale sklzava z ust a ona sa jeduje. Tak sa vzdy vratime ku klobuciku a je spokojna. Na kontrole po 6 tyzdnoch mala 3430 g a 56 cm. Doktorka nam kazala prist o dva tyzdne na prevazenie, aby zistila, ci netreba dokrmovat. Teraz sme za 1,5 tyzdna pribrali 170 g. Tak by som chcela od teba poradit, ci je to dost, alebo malo. Aby som bola potom u doktorky odvaznejsia 😉 Mam strach, ze keby som ju zacala prikrmovat, tak postupne prestanem kojit uplne ☹
A mam este jeden problem. Chcela by som samozrejme kojit co najdlhsie. Ale uz som z toho dost unavema. Mala totiz este stale pyta jest kazdu hodinu. A kojenie trva 45 minut, niekedy aj viac. A Dominika cez den nechce spat. Takze travim dni tak, ze hodinu kojim, potom sa hrame a posledych 15 minut sa snazim malu presvedcit, ze este chvilku vydrzime. Vies si teda predstavit, ako vyzera nasa domacnost. A s nou nemozeme ist na dlhsie von. Neviem si predstait, ze by som si niekde kazdu hodinu na 45 sadla a kojila ☹ Nemam pocit, ze by pri tom spala a ked jej chcem prsik zobrat skor tak sa nechce pustit a hneva sa. Myslis ze by sa ta dlzka kojenia dala nejako skratit, napriklad zmenou polohy? Alebo mozem iba dufat, ze ked vyrastie, tak sa to zlepsi? Kojim ju zvacsa v priecnej polohe, alebo po leziacky.
Dakujem za radu. Pripadne ak mate niekto podobne skusenosti, poradte prosim 🙂

kocurko1
29. máj 2009

Dakujem Annag