Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

dm1
6. júl 2009

ahoj Annag - opat sa na teba obraciam.

maly posledne dni pri dojceni /ale iba tak 1 az 2 krat za den - zvycajne navecer/ sa odtrha a akoby mu "zabiehalo" mliecko v pusinke, aj mu potom vzdy vytiecie z pusinky mliecko a aj mi strieka. Place na prsniku, odtrhne sa a zase dokola. Myslim si ze mu rychlo tecie a preto som skusila v lahu to bolo lepsie ale tiez sa odtrhal. Skusila som uz aj taku polohu ze som maleho mala na mojom bruchu a tak vydrzal pit par minutiek a ani sa nejedoval. Pochvilke uz mozem kojit ako normalne posediacky - asi uz tecie mliecko pomalsie. Co myslis je to tym silnejsim tokom mliecka? A moze to byt len 1-2 dojcenia denne? Inak zhruba odkedy zacal ten "problem" tak pijem novy caj na podporu mliecka - moze to byt nim?

annag
6. júl 2009

macikjm

- dojčené bábo nemusí odgrávať, ak je inak spokojná, robíš to správne, hlavne neprebrať, len nech spinká 😅

- čkanie je preto, že sa jej trošku mliečka vrátilo späť spolu so vzduchom . treba dať prsník na chvíľu, to ozaj pomáha, ale ani to, že sa rozplače nevadí - aj nás to hnevá, ak plače, zadrží podvedome dych a čkanica prestane. Treba ju polohovať - teda ju nikdy nepolož na chrbátik na rovnú podložku, ale len na vyvýšenú - asi 30 stupňový uhol, alebo ju dávaj na bok, na bruško. Práve poloha na chrbátiku dokáže vyvolať čkanie

toto je odpoveď aj pre danielu29 🙂
- vinea a jej účinok na tvorbu mliečka je dôsledok tzv. placebo efektu. Teda ak mamička verí, že na tvorbu mliečka pomáha, tak ozaj pomáha. Viera pri dojčení je veľmi dôležitá. Ak mamička verí, že mliečko má,ak si vsugeruje, že ho je viac vďaka niečomu - či vinee, melte, zapraženej polievke ... tak sa mliečko bude ľahko spúšťať - bábo bude na prsníku spokojnejšie, mamička viac krát pocíti nalievanie prsníkov, hoci aj bábo práve nie je na prsníku. Spúšťanie mliečka - teda pocit , že sa prsníky nalievajú má na svedomí hormón oxytocín. Oxytocín sa spúšťa ako nepodmiený reflex saním bábetka - ihneď po pôrode po prisatí bábetka, postupne si mamička vypestuje podmiený reflex - a to je presne tým, že si verí , že si len pomyslí na bábo, že uverí vinee alebo inému zázračnému prostriedku. Naopak, ak si mamička vsugeruje, že mliečka nieto , ak je v strese, má bolesť ... tak sa mliečko bude ťažko spúšťať, prsníky sa budú zle vyprázdňovať, bábo bude nespokojné a výsledkom môže byť aj úplné predčasné odstavenie sa bábetka.

Existujú laktagogá - teda potraviny, bylinky , lieky , ktoré tvorbu mliečka podporujú. Niektoré sú aj vedecky podložené, niektoré sú podložené len na základe skúseností celých generácií žien, veľmi veľa z nich má oporu len v placebo efekte. Bylinky, ktoré zvyšujú laktáciu sú aj reálne podložené napr. tým, že podporujú sekréciu - vylučovanie žliaz - teda aj mliečnych, niektoré pôsobia priamo na vylučovanie hormónu prolaktínu , niektoré potláčajú ďalší hormón - dopamín , ktorý blokuje vylučovanie prolaktínu . Hrozno patrí tiež medzi laktagogá - avšak nie vedecky podložené.

Medzi osvedčené laktagogá patria aníz, fenikel, kôpor, senovka grécka, benedikt lekársky, alfalfa - lucerka siata - dostať ju tiež v bioobchodoch, chmeľ (preto sa pije pivo, avšak alkohol v ňom účinky chmeľu neguje) , list maliny (maliník), žihľava, potom ovsené vločky , určite som všetko nespomenula, ale msuela by som porozmýšľať 😅 . Aj niektoré lieky pomáhajú - výťažok vitis jahňací , domperidon - liek na záhu. Existujú aj iné lieky, ale dojčenie má byť prirodzené.Existuje domienka, že pomôcť môžu bylinky či iné jedlá a nápoje, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.
Ešte by som dodala k tekutinám - piť treba , ale nie sa prelievať. Keď sa mliečko spúšťa , mamička pociťuje smäd - je to dôsledok uvoľnenia oxytocínu. Preto je výborný zvyk pri dojčení vypiť pohár tekutiny, ideálne teplého - mliečko sa spustí ešte lepšie. Avšak všetkého moc škodí a aj z vody sa dá otráviť, mamičky to zvyknú s tekutinami zbytočne preháňať. Takže stačí si kúpiť nejake čajíky na dojčenie a pred dojčením či počas neho sa napiť.

Avšak ak niečo skutočne pomáha, tak je to dojčenie na požiadanie. O tom, či je bábo hladné - rozhoduje ono samé, intervaly si určí ono, nie mamička, nie lekár či niekto iný, o tom , či treba dať aj druhý prsník - rozhoduje ono samé. Ak toto mamička dodrží, mliečko sa nestratí a vždy ho bude presne toľko, koľko ho bábo potrebuje. 🙂

annag
6. júl 2009

katja78 - áno, ležanie na bruchu môže tvorbu tlmiť - pretože mamička si tlačí na prsné žľazy, môže dôjsť k upchatiu prsníka, resp. k jeho nedostatočnému vyprázdňovaniu, ktorého výsledok je útlm mliečka. Únava takisto tvorbu ovplyvňuje - teda skôr by som povedala spúšťací reflex - mliečko ide ťažko von - to sa stáva najmä večer.

annag
6. júl 2009

veronika1982

- klobúčiky sú zdroj infekcií - teda môže mať aj infekciu, avšak je možné, že máš nadporodukciu mliečka - resp.bábo nedopíja prsník. Pokiaľ dojčíš cez klobúčiky - Tvoje dieťatko nie je správne prisaté a je vysoko pravdepodobné, že sa nedostáva k zadnému, na tuk bohatému mliečku - to totiž tečie pomalšie a bábetko sa k nemu dostane účinným stláčaním dvorca - to je cez klobúčiky nemožné. Cez klobúčiky dlhodobo dokážu dojčiť mamičky s nadprodukciou. Prsnky sa veľmi nalievajú? aj odsávaš?

každopádne, vrele Ti odorúčam skontaktovať sa s poradkyňou, s ktorou by ste sa pokúsili dosatť bábo priamo na prsník a následne riešiť to, aby pri dojčení vytiahlo celý prsník . V Spišskej je poradkyňa, prosím Ťa, ozvi sa jej:

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

klobúčiky sú veľká pliaga a veľmi často sú príčinou predčasného odstavenia sa bábetka. Preto je veľmi dôležité sa ich urýchlene zbaviť. 😔

annag
6. júl 2009

dm1 - áno, je to silným tokom mliečka. Silný tok mliečka je prakticky vždy spojený aj s nadprodukciou mliečka - teda ten čajík vysaď - ale iným mamičkám môžeš napísať, aký to čajík takto zaberá 😅 Tá poloha, čo opisuješ je v takomto prípade výborná.

dm1
6. júl 2009

annag a nie je ta poloha nevhodna pre tak male deticky? /maly mal 2 mesiace/. A preco je ten tok silny len 1-2x za den a nie stale?

annag
6. júl 2009

dm1 - je vhodná aj pre novorodenca. Výkyvy v produkcii mliečka počas dňa sú normálne, takže zrejme sa v istých častiach dňa mliečka tvorí o čosi viac než inokedy.

veronika1982
7. júl 2009

odsat uz neodsavam ale prsniky sa mi nalievaju... ked ja mam ploche bradavky a on mi ju nevytiahne len prostrednictvom klobucika..ale keby sa dostaval len k prednemu mlieku tak by tak nenaberal na vahe? a ten problem mame len teraz tak si myslim ze ten problem by bol uz od zaciatku nie?

macikjm
7. júl 2009

ananq...dakujem...perfektne info si nam sprostredkovala... 🙂

veronika...aj ja mam bradavky nic moc...myslela som si este ako tehulka, ze s tym bude problem pri dojceni...ale kdeze...mala je taky cuciak, ze si ju vytiahne, ale hlavne pri papani ma v pusinke aj cast dvorca...

aspon sa pokus zbavit sa ich, tak ako ti radi annaq...ci to tiez nie je len v tvojej mysli, ze bez klobucikov sa neda kojit...
tak ako s tou vineou.... 😅

veronika1982
7. júl 2009

ale ja sa teraz bojim ze ci ho budem spravne prikladat a ci mi bude pit aj to zadne mliecko..

macikjm
7. júl 2009

tak sa skontaktuj s laktacnou poradkynou..urcite vam pomoze.... 😉

ninny
7. júl 2009

annag krásne si to napísala.. ešte, že Ťa tu máme, ďakujem 😉

mailinka
7. júl 2009

Ahoj annag.idem po radu.mala ma asi vyse tyzdna,mozno aj dva zelenu hlienovitu stolicu.doteraz mala taku zltozelenu alebo zltohnedu,sice hlienovitu ale boli v nej aj tie biele hrudky,no odkedy je toto teplo tak aj menej papa.myslela som ze to bude tym ze pije len predne mliecko,ale nejak sa mi to nezda,lebo v noci sa napapa dobre,aj cez den su niektore kojenia normalne,niektore kratke take 2-3 min.myslis ze mam zajst za doktorkou.mala ma 5 mesiacov a je len kojena.

katja78
7. júl 2009

Anka, aj ja ďakujem za odpoveď 😉

katja78
7. júl 2009

A ešte ma napadlo, spomínala si tu, že svoju prvorodenú dcérku si uspávala 2 hodiny pri dojčení a pritom si čítala knihy. Som to tiež skúšala, lenže nejak ju obracaním listov budím 😖 Ty si nemala taký problém?

veronika1982
7. júl 2009

tak my sme dnes skusali bez klobucikov a jedno papanie slo v pohode pri druhom papani bol nervozny a teraz zase papal z bez klobucikov tak uvidim ako dlho vydrzi..ale stolica sa nezmenila...strasne sa bojim ci nie je nejako chory...

annag
7. júl 2009

veronika, musela by som posúdiť celé dojčenie, aby som sa vedela na diaľku vyjadriť - napíšem do IP. Každopádne dojčenie bez klobúčikov stolicu okamžite nezmení.

annag
7. júl 2009

katja78 - tak to som veru nemala, to je škoda, asi len pospať si spolu s ňou Ti ostáva 😅

annag
7. júl 2009

mailinka, pokiaľ papá krátko - tak je možné , že prsník nedopíja až do dna. Ak takto pocuckáva, tak jej zakaždým ponúkni rovnaký prsník - ako často zvyčajne papá? dávaš zakaždým obidva prsníky? koľkokrát do dňa kaká?

mailinka
7. júl 2009

nepapa stale tak kratko,mozno 2-3 kojenia za den,kojime tak 8-9x za 24 hod,priblizne kazde 2 hodinky.niekedy ju prehadzujem z jedneho prsnika na druhy,lebo ked zacne jeden odmietat ponuknem druhy a ked zaregistruje zmenu polohy tak si ten druhy vezme hoci prvy uz nechce.vacsinou kojim z jedneho,vecer uz ponukam obydva,lebo vidim ze jej nestaci jeden.kaka kazdy druhy den.

annag
7. júl 2009

mailinka - do 2 hodín jej ponúkni teda vždy ten istý prsník aby ho pekne dopila. Pokiaľ je inak spokojná, tak by som si ťažkú hlavu nerobila. AK by sa počet stolíc zvýšil - kakala by riedko, viackrát za deň , tak až potom by som to riešila. Môže to byť aj z Tvojej stravy - nezmenila si čosi - neberie železo, nejedávaš viac zeleniny, nejaký čaj .... ?

mailinka
7. júl 2009

je spokojna,stava sa mi ze ked jej po 2 hodinach ponuknem prsnik,ani ho velmi nechce,pocucka trochu a dost,nukam jej preto ze je tak teplo.ale je dost nervozna pri jedeni,kopka nozkami a prehyna sa asi jej je moc teplo,ale mliecko jej ide,takze nemoze to byt z toho,dokonca aj silny spustaci reflex sme uz prekonali,takze hadam to bude tym teplom,beriem vapnik-strasne ma boleli klby,nevladala som ani malu nosit na rukach,inac mam stravu rovnaku,ani caje na podporu dojcenia nepijem.zeby to robil ten vapnik,to by tam sedelo asi 2 tyzdne ho beriem.

annag
7. júl 2009

a berieš čistý vápnik či v kombinácii s niečím - čím a koľko ?

mailinka
7. júl 2009

beriem cisty,zo zaciatku som brala 4x1tbl,teraz uz len 2x1tbl

dionova4
7. júl 2009

Anka, prosím zaujala ma tá poznámka v odpovedi pre mailinku, riešiala by si keby malo bábatko viac krát stolicu za deň a riedku..... my to teda presne máme 😕 ALe úplen od narodenia kakáme aj 4-5x za deň a vždy riedke. Dnes dokonca keď sme sa hrajkali rozbalený na podložke 2x sa mi pokakal tak že to len vytieklo spod neho ani som to nevedla, kebyže necítim 🙂 Ale krásne žltučké a pražiničkové /niekedy hlienovité ale to je asi keď si dám cez deň aj 2 mliečne výrobky ,keď nestíham nič iné 😒 Môže byť problém nášho nejedenia niekde tu?

dionova4
7. júl 2009

Inak ja beriem vápnik PIIMAX CD/ Prírodný kombinovaný/ a pangamin /minulý týždeň sa mi konečne zahojilo tých 6 áft v puse/

annag
7. júl 2009

mailinka, ak sa stane, že ani po 2 hodinách dobre prsník nevyprázdni, tak to predĺž na 3 hodiny zatiaľ. Nenúť ju nasilu, nech papá len koľko sama chce, možno bude chcieť len každé 4 hodiny ... Vápnik v niektorých situáciách pomáha zvýšiť produkciu mliečka.

mailinka
7. júl 2009

dakujem Anka za rady,uvidime ako si bude pytat prsnik.skusim vysadit ten vapnik,citim sa uz celkom dobre a potom sa uvidi ci to ma nejaky vplyv na tu stolicu.no ci mi zvysil produkciu tak to neviem posudit,prsniky som mala trosku plnsie,ale neviem ci od vapnika alebo od toho ze mala menej papala,no to je jedno,dakujem este raz.ozvem sa potom ci sa to zmenilo.

cikyta
7. júl 2009

Annag-hurá! Dnes sa mi konečne malá po niekolkých dnoch sama vykakala a mala úplne ukážkovu stolicu!
Snažila som sa,aby mi úplne vyprázdnila prsník a pila hlavne to zadne mliečko. Ja som taká rada. 😵 Už som sa vážne o nu bála ☹

macikjm
7. júl 2009

aj ja by som rada substituovala vapnik, co je dobre???mliecne vyrobky vylucujem so stravy, lebo mala je stale zahlienena a neviem z coho, tak skusam...
da sa nieco kupit v lekarni???