Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
15. jan 2009

jovan, chvalabohu, že sa radíš skôr než konáš 😉

- malý, keďže ozaj papá, potrebuje papať, je v rastovom špurte, potrebuje zvýšený prívod mliečka - častejšie papať. Dojčenie v noci je vynikajúce, lebo mliečka sa tvorí veľa, obsahuje viac tuku než cez deň a bábetká lepšie priberajú. Dojčenému bábetku nikdy nesmieme brániť v papaní. Každé bránenie vedie k ešte väčším problémom v správaní sa bábetka, nastáva úbytok mliečka, bábetko sa pri dojčení hnevá, papá hltavo, potom má koliku či grcká. Slabé mliečko neexistuje, Tvoje mliečko je plne prispôsobené Tvojmu synčekovi a je to to najlepšie, čo mu môžeš z hľadiska výživy poskytnúť. Plným dojčením umožníš jeho orgánom dozrieť a pripraviť sa na príkrmy v druhom polroku. Kašou by dostal do seba zbytočne prvý významný alergén - kravskú bielkovinu. Stačí, keď sa s ňou zoznámi až o pár mesiacov. Dozrie aj jeho imunita, organizmus ju oveľa lepšie príjme než teraz. Ak sa v noci budí často, skús ho dojčiť naraz z obidvoch prsníkov, možno o čosi dlhšie vydrží spinkať. Môžete mať v izbe suchý vzduch, môže mu byť horúco a je smädný. Každopádne mu treba vyhovieť 🙂

saska.t
15. jan 2009

paskova - presne tak nic s tym neurobis, len to musite prekonat ako my vsetci, neboj 2-3 tyz a je to prec 😀

annag
15. jan 2009

paskova, jasné a buď rada, že plače len hodinu 😀

saska, si super zástupkyňa, ďakujem, pokračuj, budem rada 😉

kubkovka
15. jan 2009

annag, takze kasu mam vysadit a kojit a kojit? a co ak nebude priberat? a v noci nechce jest, ona proste spi, mam ju zobudit?

jovan
15. jan 2009

Dakujem za odpoved, tak som to aj robila,ked chcel papat, tak som dala, cez den, papa cca v trojhohinovych intervaloch, len Dr. mi povedala aby zbytocne nenaberal vela na vahe,ze mu mam dat v noci len raz, inak cajikovat, no a to akosi nejde ho obalamutit. Takze myslis, ze kludne si moze cucnut aj kazdu hodinu, no tak parada, inak presne toto mi robil starsi syn(teraz ma desat) casom si potreboval uz len trosku pocuckat a zaspal na prsniku, lenze tak si na to cuckanie zvykol, ze to trvalo do roku a pol a prave tomu som sa tentoraz chcela vyhnut, ale asi s tym nic nenarobim

annag
15. jan 2009

kubkovka - stále jej ponúkaj obidva prsníky a striedaj polohy, prsníky môžeš aj viackrát vystriedať, príklad:

- 10 min pravý klasická poloha, 10 min ľavý futbalová, 10 min pravý futbalová poloha, 10 min ľavý klasická, 10 minút je len príklad, bude to čas, kedy ozaj papá a nielen cucká, možno len 3 minúty, akonáhle začne cucakť, prehoď ju na druhý prsník - za ten čas si jeden prsník oddýchne, viac mliečka sa v ňom nahromadí a aj bábetku ľahšie tečie, týchto sérií môžeš zopakovať viackrát - dojči ju tak max do 45-50 minút,ale to je fakt maximum, ideálne držať sa do pol hodiny. Potom si daj pauzu a hneď ako si bude pýtať, daj jej prsník znovu, hoci o hodinu od začiatku posledného dojčenia. Pravdepodobne neodsávaš, bolo by veľmi dobré, aby si odsávala po každom dojčení obidva prsníky - stačí krátko, len nech vytečie čo ide ľahko. A samozrejme treba prsník odsať kedykoľvek, keď máš pocit plných pŕs. Futbalová poloha je výborná, lebo bábo papá z vynikajúco zásobenej časti prsníka.

Bolo by veľmi dobré, aby v noci jedla čo najviac, aspoň každé dve hodiny jej skús prsníky dať, hoci ju len trošku preberieš, môže papať v polospánku. Vtedy bábo najlepšie papá i priberá.

V podstate by malo ísť o taký non stop dojčiaci maratón - jeden dva dni skoro stále dojčiť. Ponúkať prsník aj dobrovoľne. Pokiaľ by ho však malá odmietala, nenúť ju, nútením nič nedosiahneš. Pokiaľ by chcela papať pri jednom dojčenílen z jedného prsníka a druhý by už nechcela, tak si ho namiesto dojčenia čo najviac odsaj. Odsávanie nech netrvá viac než cca 20 minút. Ak takto začneš dojčiť, už o deň dva by si mala cítiť výrazný rozdiel. Hlavne nedokrmuj, malá je veľká, dokáže si mliečko vyrobiť aj sama. A ozvi sa, ak dačo treba vysvetliť a hlavne ako pokračujete.

kubkovka
15. jan 2009

Annag, dakujem, takze to tak zacnem robit, aj mne to bolo proti srsti, ta kasa, chcem jej davat prikrmy az za taky mesiac.....no a aj si odsavam, pred par dnami neslo nic, ale teraz sa mi za den podari odsat aspon tych 100 ml, co nie je ktovie co, ale snad sa mi to este zide........len dufam, ze priberie, lebo potom uz neviem, co povie doktorka
DAKUJEM a urcite sa ozvem

annag
15. jan 2009

jovan, kľudne si môže cucnúť koľkokoľvek, neboj sa, ani ne je extrémne ťažký, sú tu takí , ba i väčší rekordéri, dojčené deti majú podstatne menšie riziko obezity v puberte a dospelosti, je to dokázané z praxe. Na prevenciu obezity sú podstatné príkrmy v druhom polroku - teda zdravá strava a veľa pohybu, malého dávaj čo najviac na bruško, nech si trénuje svaly a vydáva energiu. Plne dojčené deti priberajú a rastú vlastným tempom, nie je dôvod ich obmedzovať. Je to niečo úplne iné než u detí na UM. Nech vypijú MM koľkokoľvek, vždy je to pre ne menšia záťaž než kaša či UM. Riaď sa materinským inštinktom, bábetko nevie, aké tabuľky a predstavy má lekárka, vedci, iní odborníci. MM státisíce rokov živí deti po narodení, matky ich vždy živili intuitívne, prežili len silné deti, tie, čo mali dosť mliečka, tabuľky sú panské huncúctvo minulého storočia.

annag
15. jan 2009

kubkovka, výborne, 100 ml je krásne množstvo, tak len tak ďalej, hlavne veľa dojči, ak bude veľa piť, určite priberie. Dôležité je, aby neschudla a bola spokojná. A čo Ťa trápi doktorka, nie je Tvoja šéfka, ona Ti môže len čosi odporúčať, nič iné. Neberie malá náhodou železo, nie je anemická? Bábetka priberajú vlastným tempom, môžu aj stagnovať, často priberajú iba skokmi. 🙂

jovan
15. jan 2009

Vdaka, takze prve nocne kojenie uz mame za sebou(spal 2hod)betarik , dobrunoc

tynushqa
15. jan 2009

ahoj annag,
chcem ti podakovat za to ze si mi pomohla zbavit sa mojho problemu - mykoza na prsiach. Konecne som sa toho zbavila, bez teba by som asi nezistila co to je.
Mam taku otazocku. Moja mala uz od 6 tyzdnov spinka skoro celu noc, v noci si da okolo 23 posledny krat papat a spi mi aj do siestej, snazim sa ju aj budit zo zaciatku mi aj papala ked som ju budila ale teraz aj ked si ju dam do nasej postele a dam jej prsko tak hned zaspi a nie je sanca zobudit ju. Myslim si ze mliecka mam dost, mala mi pribera pekne. Ale mama mi hovori ze ju ma papat aj v noci aspon 2x lebo ze hladuje... Co mam robit?

annag
16. jan 2009

tynushqa, nemusíš ju budiť, je už dosť veľká, pekne priberá, tak netreba, ak to tu čítaš už asi vieš, že budiť v noci sa opäť začne , tak sa dobre naspi, aby si potom vládala vstávať možno každú hodinu 😀

- mamina má pravdu, nočné dojčenie aspoň 2x je dôležité najmä pri novorodeniatku, pri slabších, spavých deťoch a pri rastovom špurte či laktačnej kríze , Tvoja malá do tejto skupiny už nepatrí, takže môže spinkať len s jedným nočným papaním o 23.00 🙂

skrecok
16. jan 2009

Ahoj Annag.
Vcera sme mali prevenciu a ockovanie, maly skoro nic nepribral od Vianoc 😢 😔 ...Lekarka zobrala malemu krv a moc aby sa zistila pricina. Vsetko mal v poriadku, od Vianoc nechcel papat cez den, parkat si potiahol a to bolo vsetko... Ale postupne je to uz lepsie, uz nemava zelenu stolicu. Takze dufame, ze tento mesiac ma prechodny a dobehne to...Uz ho jemne budime v noci ked spinka dlho cca 8-10hod, aby sa troska napapal a vtedy vypije naraz z oboch a bezproblemov zaspinka. Ja zas mam problem s mlieckom, takze robim co sa da...Odsate mliecko nechce z flasky ani nahodou vypit a pritom to aj trosku kvapka...iba z prsnika chce. 😖

nimi22
16. jan 2009

ahoj annag, poradila by si mi prosim ako dieta naucit pit cajik alebo vodicku, kojim stale 6 mesiacov som robila iba to ale ked sme presli na prikrmi inak aj prikrmi mi zapija potom MM, mam pocit ze budem kojit asi furt ako nahradu vody ☹ , to znamena ze na zeleninovej polievke mi vydrzi max45 min a hned chce mlieko, v noci je to uz hrozne, z flasky vobec nechce.co mam robit??dakujem za hocijaku radu

bimbia
16. jan 2009

annag
tak som si to stopla a je to cca tych znamych 15 min a niekedy aj kratsie. ale je aj tak ze po par minutach prsnik pusti a potom znova chyti a taha ako odusu....
no a mam smutnu spravu. mne odsavanie nejde nakolko mi mala spravila take ragady az sa mi bradavky v strede zrastli. ani v nemocnici mi nevedeli odsat. ked to este slo nikdy som neodsala 50 z jedneho prsnika. takze odsavat neviem ale este to skusim ked pride manzel lebo ked som s malou sama to sa neda. ale ked som si odsavala rucne tak mi isli take velke kvapky a na kazdej bradavke su asi dva prudiky z ktorych strieka. tak asi tak.
a ten reflux nam diagnostikovali v nemocnici na ultrazvku. tak neviem.

saska.t
16. jan 2009

annag - velka poklona naozaj dakujem, su to len rady, ktore si mi ty dala ja ich len interpretujem 😀 vsetka vdaka len tebe ....

annag
16. jan 2009

bimbia, jasné, nepotrebuješ odsávať, to som chcela vedieť len kvôli tomu, čo dokážeš odsať, máme tu dôležitejší údaj. Po 15 minútovom ťahaní musí byť napapaná, už je veľká, má silný sací reflex, dĺžka dojčenia sa bude čoraz viac skracovať. Bábetko môže v pohode niekedy papať 5 minút od smädu a nie kedy 15 od hladu a niekedy 30 z obidvoch prsníkov od veľkého hladu. Dôležité je, aby si malú nenechávala len cuckať. Takéto rozkojené bábetko sa napapá do 10 minút, zvyšok len cucká, oddychuje . Aj počas cuckania si veľa mliečka stiahne a potom Ti grcká. Pri refluxe nie je vhodné nechávať bábetko viac než mu trvá ozajstné papanie.

Ideálne by bolo, aby si prešla len na dojčenie z jedného prsníka, potom malú nechala dobre odrgnúť (ak sa dá, keďže sa väčšinou nedá, je to dobré, lebo nepapá hltavo), ponosila a až po dlhšej chvíli jej dala druhý prsník, ale to len vtedy, keď si bude sama pýtať. Bábetká sa tesne po dokŕmení dožadujú cuckania, vyzerá to, akoby chceli ešte papať. Nie vždy to musí byť pravda. Dlhšie im trvá, než si uvedomia, že už viac mliečka ozaj nechcú. Tým, že jej dávaš až príliš veľa papať - tú polhodinu a potom ešte z druhého prsníka, tým si ona zaplní žalúdok až príliš. Nemusí vždy grckať, no bruško ju bolieť môže,kyselina jej vojde minimálne do pažeráka. Bábetká s refluxom musia papať menšie dávky, hoci o čosi častejšie.

Je však jednoznačné, že mliečka máš dosť, malá krásne priberá a má krásny režim. Jediné čo môžeš urobiť, obmedziť možno trošku reflux, tým, že nebude papať dlho. Žiaden dokrm nepotrebuje a žiadna super fľaša ako prsník neexistuje. Neuč ju na žiaden cumeľ ani fľašu, reflux by sa iba zhoršil. Hnačku nemá, dojčenecká stolica môže byť taká - oranžová a veľmi riedka až pretečie poza plienku, pije veľa mliečka. Grckanie je teraz preto horšie, že už má veľký príjem mliečka, rýchlo a veľa sa napapá. Takisto plné ťažké plienky svedčia o tom, že pije mliečka až až. Ak bábo grcká tesne po dojčení, je to veľmi riedke - ako voda, lebo ešte sa mliečko spolu so žalúdočnými šťavami nestrávilo. Dojčiatka majú v žalúdku špecifický enzým, ktorý mliečko zahusťuje - robí z neho taký tvaroh, inak by mliečko preletelo tráviacim traktom rýchlo ako voda a organizmus by si nestačil vziať z neho živiny, bábetká by za takých podmienok iba cikali. Kým sa mliečko v brušku nepremení na ten tvaroh, tak sa veľmi ľahko dokáže dostať späť do pažeráka, lebo sa ešte nedokonale uzatvára, jeho zvierač je ešte slabý (majú reflux). Nutriton jej nemusíš dávať, ak ho nevieš do nej dostať, jeho účinok býva niekedy rozporuplný.

Režim teda z hľadiska papania má krásny - papanie každú hodinu a viac je úplne normálne. Ak nevie spinkať, je to aj refluxom, no a samozrejme tým, že cíti Tvoj nepokoj, neistotu. Také maličké bábo ešte stále cez deň veľa spí, potrebuje buď viacero krátkych spánkov alebo aspoň 3-4 dlhšie. Spánok, ktorý trvá 20 min väčšine bábetiek v pohode stačí na to, aby sa zregenerovalo. Pre bábo je obrovská drina vôbec sa napapať, okúpať, prebaliť - to všetko ho vyčerpáva, takže na hranie ešte veľa času nezvyšuje. Nemusí spinkať, stačí mu len ležať a pozorovať okolie, nosiť sa. Čiže viac menej je to ešte o pasívnej činnosti, nie aktivite v zmysle budem si búchať do hračky. AK bábo rozhadzuje rúčkami, je to prejav istej nervozity, resp. únavy, nepohodlia, ak ju to pri spánku ruší, tak ju kľudne zavinuj ďalej, neublíži jej to. Bábetká majú rady väčšinou pocit stiesnenosti ako mali v brušku. Deti cez deň často nechcú spávať v postieľke, majú plytký spánok, cítia sa tam opustené, je im smutno, ak jej zavinovanie pomáha tam spinkať, tak je to OK. Stačí, že ju budeš pravidelne dávať do postieľky hoci tam vydrží len malú chvíľu, bude ju poznať, časom sa z nej stane dlhší čas. Dávaj ju do postieľky v polospánku, keď už skoro spí, ale registruje, že ide do nej. Ak si chvíľku poplače, tak nevadí, možno je to pomôže zaspinkať. Samozrejme, nie nechať vyrevať, trošku sa jej od dverí prihováraj. No spomínala si terasu, ak ju máš k dispozícii, treba ju využiť na denné spanie. Mne deti tiež nechceli spávať cez deň v postieľke, až časom si zvykli. Malá Anna zatiaľ spáva rada. Dávaj ju na terasu aj doobedu - postupne prejde na dva spánky denné - doobedu a poobede, ranný a podvečerný spánok nebude potrebovať. Neboj sa zimy, pokiaľ je dobre oblečená, neprechladne, len bude lepšie spinkať. Pomôžeš si tým vytvoriť krásny režim dňa.

Myslím, že si len zbytočne vystresovaná, ale môžeš byť úplne pokojná, malá krásne papá, je spokojná, priberá a to, že aj plače jej neublíži. Je to prejav komunikácie s Tebou, postupne sa začne dorozumievať posunkami, náznakom reči, skutočným slovom. Plač ju motivuje k tomu, aby sa vyvíjala, keby si jej vo všetkom vyhovela a nepotrebovala by plakať, tak by nemala ani potrebu naučiť sa trebárs rozprávať. Užívaj si materstvo, staraj sa o domácnosť. Deti majú rady, ak mamičky normálne doma pracujú, varia, upratujú, pre ne je to forma hry. Myslia si, že mamička sa hrá, to ich upokojuje i motivuje k vlastnej hre. Máš doma hrazdičku? To je hračka pre jej vek skutočne výborná, stačí, že si bude obzerať farby, tvary, časom do nej udierať, taká zábava jej v pohode stačí.

🙂

mirela
16. jan 2009

annag, dakujem aj ja za tvoje prispevky, velmi rada ich citam, hoci som nikdy ziaden problem s laktaciou nemala ... prveho syna som kojila 2 roky, teraz mam mam 3 mesacne a tiez je kojenie bez problemov, ale tvoje prispevky su velmi poucne, klobuk dole 🙂

annag
16. jan 2009

mirela, ďakujem🙂 a prajem všetko dobré i bezproblémové dojčenie 🙂 🙂 🙂

annag
16. jan 2009

nimi, v prvom rade je zbytočné začínať fľašou, ak vie bábo papať lyžičkou tuhú stravu, vie piť aj z pohárika. Z pohárika dokáže piť už novorodenec 🙂

- Tvoja malá má ešte na vodičku čas, prikrmuješ ju veľmi krátko. Pre dieťatko i jeho organizmus je prechod na príkrmy obrovský skok, nemôžeme od neho chcieť všetko naraz. Postupne a nenásilne sa všetko naučí. Celý druhý polrok je obdobím, kedy sa bábo zoznamuje s novými chuťami, veľkými kúskami jedla, s inými nápojmi. Napriek tomu je preň mliečko veľmi dôležitou súčasťou výživy. Pokiaľ Ti nebude papať celú dávku príkrmu, cca 180_200 g, tak bude potrebovať príkrm zajesť MM. Príkrm je pre ňu zatiaľ len taký zákusok. Potom sa situácia obráti a MM sa stane už len zákuskom k normálnej strave. Ak chceme, aby bábo v noci spalo a nebudilo sa kvôli hladu a smädu, musí papať dostatok jedla i tekutín počas dňa. Ak nie, musí sa dojčiť aj v noci, lebo nechceme, aby chudlo či bolo smädné. Takže najskôr by mala spapať dva tuhé príkrmy cez deň a začať piť viac tekutín. Ak totiž v noci nedojčíš a ani neodsávaš, mliečka sa bude tvoriť menej. Je dôležité, aby bábo vedelo piť niečo iné, prípadne po roku už pilo zároveň aj UM - ak sa rozhodneme odstavovať. Do jedného roka je ideálne dojčiť, pretože bábo oveľa lepšie znáša príkrmy, dokáže ich lepšie tráviť a znižuje sa riziko alergických prejavov. Samozrejme, dopĺňa si tak aj tekutiny, lebo deťom niekedy dlhšie trvá, než sa naučia piť niečo iné. Zvyčajne až okolo trištvrte roka - roka, keď už je dojčenie výrazne zredukované.

Nie je nič horšie, než nútiť dieťa do jedla či pitia. Len nenásilne dookola ponúkať. Každé dieťa sa raz papať i piť naučí, len každé inokedy. Či sa bábo núti alebo nie, aj tak začne papať a piť len keď sa samé rozhodne. Ak sa núti, jedlo odmieta, gcká, čo môže viesť k úplnému odmietaniu akéhokoľvek jedla, pitia ba aj prsníka. Chápem, že by si už konečne chcela prespať celú noc, no pár mesiacov to ešte potrvá. AK pozrieš témy tu na MK, väčšina detí sa naučí trvalo noc prespať niekedy v cca 8.-9 mesiaci. Môže sa ľahko stať, že ju od prsníka v noci odučíš, ale budiť sa bude rovnako, no s tým rozdielom, že už ju nebude prsník uspávať a nedokáže zaspať dlhé hodiny vôbec

lenko
16. jan 2009

my sme na tom podobne ako nimi, a to malý má už 9 mesiacov, horko ťažko za celý deň zje 200-250gr príkrmu. Zo začiatku plakal, tak asi mesiac zjedol iba pár lyžičiiek, nasilu som nedávala, iba postupne zvyšovala, pokiaľ neplakal. Prikrmujem ráno, a večer. Fľašu nepozná, s ňou sa akurát hrá a masíruje ďasienka, len pohárik - vypije trošku čaju. V noci keď mu išli zuby tak aj 6x cecal, ukludňoval sa. Mlieka mám plno, aj zamrazené. Má 9,5kg, takže nepredpokladám, že by bol hladný, len potrebuje ma cítiť pri sebe. A ja potom odsávam, a odkladám, bude do príkrmov. Aj viac by som mohla odsávať, ale potom by sa mi zvýšila ešte viac tvorba, úplne mi postačuje môj prísavníček, odsávam, len keď už cítim hrčky. Už som si zvykla, dá sa to zvládnuť, a nečakám zázraky, že tak ľahko prespí celú noc. A to som počúvala rady, aby som mu dávala kašičky, pudingy na noc, že mám málo pre neho mliečka. Pokiaľ priberá, vydržím, škoda by bola o mliečko prísť len kvôli tomu, že chcem spať celú noc.

stvura
16. jan 2009

Ahoj annag, ozyvam sa po dlhsej dobe a chcela by som ta poprosit o nazor a radu.
Maly mal do 8.10 vahu 4300g, potom priberal 16g denne, takze 19.11 mal vahu 4980g {co sa vtedy mojej lekarke zdalo malo} a momentalne na poslednej prehliadke mal 7.1 vahu 5540g, takze priberal uz len 11g denne {doktorka tam nebola tak len sestricka mi doporucila zacat s tuhou stravou o dva tyzdne skor, t.j. zaciatkom februara}.
Ked som si citala vahy deti narodenych v auguste, tak vsetky su okolo 6 kilov a viac. Je to v poriadku ze mi nemame ani 6 kg, co myslis? Maly je spokojny, neplace od hladu nikdy, priam by som povedala ze ho zaujima vsetko ine okrem jedenia. Volakedy som ho mohla krmit i pri hrmobiti, len papal, teraz na kazdy suchot obrati hlavu, kojim uz v maximalnom klude aby ho nic neodputavalo od jedenia.

annag
16. jan 2009

lenko, bez slov 🙂 🙂 🙂

stvura, hodím opäť moju dnes už obľúbenú tabuľku:
1-2 mesiac 130-140 g
3.4. mesiac 70-110 g
5-6. mesiac 35-55 g

však krásne spadá do tabuliek 😉 , ale čo je dôležitejšie - ak pekne kaká, ciká, je spokojný, nič mu nechýba. Jednoduch menej priberá. Každý z nás je iný, aj každé dieťa je iné. Koľko vážil pri narodení? Keby bol hladný, papá viac. Keby bol chorý, papal by málo, ale bol by aj nepokojný, mrzutý. Keby mu mliečko dlhodobo nestačilo, tak by bol slabučký a nevládal by sa hýbať a zaujímať o okolie. Nemáš húsatko,ktoré treba vypásť, ale dieťatko. Má cez deň veľa aktivít, nemá kedy papať. Neviem, ako papá v noci, ak sa dá, skús mu v noci ponúknuť, hoci v polospánku, prsíčko aj viackrát. V noci ho nič neruší, mohol by papať dlhšie. Je to normálne, že je chudší, on ostatné deti aj tak raz dobehne, okolo roka ich možno aj predbehne. Práve plným dojčením robíš všetko preto, aby z neho vyrástol zdravý mocný chlap. Ja by som v pohode tie dva týždne ešte vydržala, pretože jedlo ho nezaujíma, niet sa kam ponáhľať. 🙂

stvura
16. jan 2009

Dakujem za odpoved a tabulku, ona ma nejaku inu, podla ktorej by dietatko malo pribrat tyzdenne 100g.
Ako som to rata, tak do toho pol roka by sme mali zdvojnasobit vahu. Maly mal porodnu vahu 2950g. Kaka a cika uplne v pohode, klesli sme z 5 stolic na 2-3 denne. Momentalne tazko povedat ci je spokojny, lebo mu idu zuby a i spanok zredukoval na castejsie, ale kratsie spanky. Aktivity zaradujem tak primerane, aby ich nebolo pilis vela ani malicko.Je velmi zivy, pretaca sa mi uplne v pohode z chrbatika na brusko a opacne, posuva sa ako cervicek, no proste ...neposedo. Dojcim ho kedy si povie, v noci spi pri mne, teraz je kvoli zubom nonstop na prse, to rano mava 2x stolicu za sebou, hned o tej siestej po celonocnom jedeni a potom o dve hodiny nato po rannom jedeni.
O jedlo sa zaujima velmi, uz by nas jedol ocami....

annag
16. jan 2009

To čo som dala ja tabuľku, je tabuľka, podľa ktorej sa hodnotia čisto dojčené deti. Tie môžu priberať oveľa menej. Väčšina lekárov operuje tabuľkami z obdobia,keď deti boli prevažne na UM a veľmi priberali. Moja tabuľka pochádza z materiálov MUDr. Viacianovej, píše aj do časopisu Mama a ja, je veľká podporovateľka dojčenia na Slovensku. Áno, má svoju pôrodnú váhu približne zdvojnásobiť, ale len približne, môže to byť viac či menej. V noci ho nechaj papať koľkokoľvek, len striedaj prsníky počas dlhšieho dojčenia. Cez deň dojči hlavne z futbalovej polohy. Dojči ho pri jednom dojčení z obidvoch prsníkov 🙂

lenko
16. jan 2009

ja si nevšímam žiadne tabuľky, ja si všímam svoje dieťa.
Malý mi určitý čas schudol, keď som začínala s príkrmami, išli mu zúbky, mal 2 týždne hnačky. No tak vtedy 300gr schudol. Naraz štyri zuby a mal 6 mesiacov. Potom mesiac nepribral vôbec. Nerobila som paniku, častejšie som ho prikladala k prsníku. Tak sa tešil, on keď vidí prsník, tak úsmev od ucha k uchu, smeje sa, vydáva taký zvuk, ktorý inokedy nepočujem. Tak viem, že robím dobre. Zuby vyšli a zase pekne priberá, doháňa zameškané. Viac ma nezaujíma, každé dieťa je jedinečné, tabuľky sú len na prirovnanie. 🙂

bezaz
16. jan 2009

annag dobra tabulka, my teda do nej absolutne nespadame, v priemere mi vyslo, ze nasa priberala 300g za tyzden 😅

nimi22
16. jan 2009

dakujem annag sa vysvetlenie, myslela som ze treba cajik k prikrmom, vecer mu davam este kasu ryzovu, mozes mi este prosim poradit, ktore su najlepsie, ci miesane s vodou ci s UM kedze ja len kojim alebo teda normalne mliecko, ja si totiz neodsavam ☹, ja som si myslela ze dietatko vtedy viac spinka a menej papa MM ked sa acne s prikrmami, aspon kazdy mi to hovoril 😕 dakujem este raz

kubkovka
16. jan 2009

ahojte, tak to teda skusam a iba kojim, len neviem, ci ma dost mlieka.........ale zda sa mi kludnejsia ako ked som jej davala kasu, vtedy nechcela spat cez den, dnes spala cez den 4x, co je krasne, tak asi jej to tazilo zaludok..... no rada by som ju iba kojila, ale zda sa mi, ze mam malo mlieka

annag
16. jan 2009

lenko, ja tabuľky zo srdca neznášam, ale túto už áno, lebo veľa mamiček upokojí, lebo pediatri na ne naliehajú tabuľkami, ktoré ich privádzajú do zúfalstva. Vo svete sa tabuľky prakticky nepoužívajú, berie sa do úvahy spokojnosť bábetka, koľko kaká, ciká ...

bezaz - si rada, však? Každá mamina je rada, ak jej bábo priberá, lebo to máme v sebe odpradávna zakódované - silnejší prežije. No sa neteš, ak Ti bude priberať veľa, zase budeš mimo tabuliek a budú Ti radiť čajíky, príkrmy, behať po lekároch. Skrátka, roky sme boli učený na priemernosť, kto vytŕča z radu, ten je prinajmenšom divný