Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
14. máj 2010

lucinka4, objavila pršteky, to je normálne, o pár chvíľ bude do nich chytať hračky .... nevadí to.

Ak však bábo saje až príliš často, môže to byť napr. tým, že s pre niečo necíti dobre - napr. nie je dojčené na požiadanie, je mu smutno, je unavené, prestimulované , má málo pozornosti, nudí sa .... teoreticky môže dôjsť k deformácii - napr. predkusu, no to už by bolo stresom, ktoré bábo dlhodobo prežíva.

annag
14. máj 2010

nikush

hneď ho začni dávať - najmä kvôli železu, mäso potrebuje bábo prakticky hneď od začiatku príkrmovania.

annag
14. máj 2010

rimmel, však Ty si šikulka, len si v sebe potláčala materinský cit , bábo to už vycítilo, preto je i ono spokojnejšie. Funguje to 🙂

rimmel
14. máj 2010

dakujem, ved sme iba ludia dakedy je to aj pre nas matky vela 😅 🙂

annag
14. máj 2010

denuska82

určite ide o kvasinkovú infekciu - takže Canesten , po každom dojčení, v tenučkej vrstve , pred odjčením neumývať

annag
14. máj 2010

samayka

len dodám, bol by nerozum odstaviť bábätko. Najmä v čase, keď slabo papá. Deti bez rozdielu či sú alebo nie sú dojčené, mávajú často obdobia nechutenstva, aj v roku, dvoch ... a ak mamička dojčí, tak mu tým pokrýva väčšinu dôležitých živín. Ak by si nedojčila, situácia by bola o to horšia. Ako vidíš, papá minimu, prospieva. Za nechutenstvom často býva nedostatok železa, pretože bábo príliš rýchlo rastie. Ak Ti to lekárka nekontrolovala, bolo by fajn skonzultovať to s ňou. Ak málo papá, tak sa snaž do nej dostať najmä mäso.

annag
14. máj 2010

vchudobova

- na bradavke máš infekciu, ktorú treba liečiť a zároveň i treba upraviť určite aj prisatie a začať (ak to bude nutné) dokrmovať cievkou

bolo by ideálne riešiť to s poradkyňou, napíš mi prosím, hoci do IP, odkiaľ si

annag
14. máj 2010

v tej chuti mliečka, spôsobuje ho lipáza - ezým, ktorý štiepi tuky. mliečko zosmradne 😅 , keď sa ochladí, zmrazí . pomôže po odsatí krátka sterilizácia mliečka . vysoká teplota nie je samozrejme ideálna, no aj tak je to lepšie riešenie než UM. No veľa deťom aj tak také smradľavé mliečko nevadí

prsky
14. máj 2010

rimmel..akurat, ze by som poopravila, ze mliecko ani po 6 mesiacoch neprestava aj plnit brusko..nie je to "len" pitie 😉

samayka..tiez nemam doma jedacku a najviac sa napapa, ked moze jest sama - asi im to tak viac chuti - ale inak striedame obdobia, kedy zje aj za 2 Laurinky s obdobiami, kedy nespapa skoro nic, iba pije MM a zobne si z ovocia. inak som bola hrozne rada, ze dojcim, lebo sme mali problemy s vracanim a hnackami, co jej vobec nechutilo jest, takze sme 2 tyzdne zili na MM

jonas17
14. máj 2010

annag,

chcem sa podakovať. minulý týždeň som prosila o radu, moja malá nechcela s prisať, jedla len 3x za deň, ked som jej dala cumlík, tak pekne cuckala.
cumík sme vyhodili, kojím aj každú hodinu, trhanie a plakanie na prsníku prestalo.len niekedy cez deň, ked spí, tak sa budí aj po 10-15 min., aj dnes ráno od pol piatej, dám jej prsník, pocucká a spí dalej.tak neviem, či je to dobre.alebo, prečo toto robí. len hlavne, že už pekne papá a tým, že ju kojím častejšie, tak nemám také naliate prsia a preto sa nezlostí.Ďakujem. 🙂

annag
14. máj 2010

jonas17

no paráda, veľmi sa teším 🙂 🙂 🙂 , samozrejme, je to OK , postupuješ veľmi dobre, keby si jej prsník nedala, prebrala by sa Ti celkom a už by tak ľahko nezaspala, super , a ten cumeľ 😕 😵

robí to asi len pre toto: 😅 :

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

rimmel
15. máj 2010

prsky ano, ked sa zacne s prikrmamy tak este take dva mesiace potom je mliecko najdolezitejsie no samayka maju uz skoro 11m tak si myslim ze to mlieko je uz ako iba drink i ked vyborny s vela zivinami atd ale zeby dietatku naplnilo brusko a zasytilo na dlhsiu dobu co ja viem? ale mozem sa mylit 😉 babatka vedia najlepsie 😀 😀

rimmel
15. máj 2010

aha akurat citam ze ste 2tyzdne zili na mm tak to naozaj plnit brusko musi! 😅 🙂 no teda dobre vediet, aby som potom v buducnu ak bude maly protestovat vedela ze mm staci 😵 ale sa cudujem moj za den koji dost a k tomu sa este aj poriadne napapa 😀

prsky
15. máj 2010

rimmel..no, ono to naplni aj vacsie brusko, len sa potom dojcite ako novorodenci = skoro stale 😉

zajaciq
15. máj 2010

annag, prosim ta o radu. Aurorka sa dnes opat zobudila s neviem s cim... vresti, place so slzami, neda sa nijako upokojit, na prsniku pije kratko, potom plytkymi pohybmi saje naprazdno s velkymi pauzami, uz uz zaspava, necham ju tak hrozne dlho, ked vyberiem bradavku, hned zcervenie a opat place. dam naspat a ako keby ma hryzla, davam pozor na spravne prisatie, ale ona tym, ze nepije, len sa hra, tak ma to boli.. ani na rukach nechce byt, place, iba ked ju natriasam hrozne agresivne tak je ticho, bojim sa, ze jej ublizim, to predsa nie su nezne jemne pohyby pre babatko 😢 teraz place s dedom, nikto ju nevie utisit. rano kakala po 2 dnoch ako obvykle. spala 2x od rana, (z vycerpania) pol hodinku az hodinku. zobudza sa s placom, a papa si ruku kedy moze.. je mi jasne, ze nieco nie je v poriadku, ale vediet tak co.. ziadne ockovania sa nekonali, zuby jej tiez este nemozu rast 😔 , mlieka mam az az , kedze len nedawno chcela este z oboch

lenocka84
15. máj 2010

ahoj dievcence
vytesujem sa, maly pribral na 2920g, a pije uz 100-110ml
akurat ze ten prsnik stale nechce dobre chytit, takze len cievka

prsky
15. máj 2010

zajaciq...zubky sa mozu pokojne v dasienku uz pohybovat bez toho, aby si to videla...ale mozno len nema dobry den...ja by som dcerku strcila do manducy a hybaj von (aj s dazdnikom)

mneme
15. máj 2010

zajaciq, babatko ma narok aj na zle dni, moze ju cosi boliet alebo byt podrazdena. nam tiez nie je hej ked je taky tlak ako dnes, zatiahnute, kazdu chvilu dazd. u nas ked nastali taketo stavy, travila som cele dni s dcerkou v satke - ci uz vonku na prechadzke alebo som sa natriasala na fit lopte. podla mna je v takomto utlom veku nosenie univerzalny liek na vsetko. zajtra moze byt zase vsetko ok 😉

samayka
15. máj 2010

ďakujem maminy za odpovede 🙂 potešili ste ma a tiež ukludnili. kojiť neprestanem, ani som nemienila 🙂 som strašne rada že je mliečka stále dosť a že sa to mojej sýkorke páči. aj v noci, keď nás mátajú nočné mory a ona sa budí, ju upokojí iba prsko. nevadí mi to a som práve naopak spokojná, že ju vôbec dokážem upokojiť, utíšiť a že sa ku mne schúli a spinká ďalej. neviem si predstaviť naše spanie, keby som nekojila.

teraz sme obedovali :( sedeli sme spolu všetci pri stole a ona zas len suchý rožtek... a dva kúsky mäska len tak do ručičky. ale dopoludnia zjedla pol flaštičky detskej výživy a aj nejaký kúsok jabĺčka. tak som spokojná.. a hlavne deň ešte neskončil 🙂

budem sa snažiť spestriť jej stravu ešte viac, ale ona má len 10,5 mesiaca, tak s cibulkou, syrom a soľou ešte strašiť nechcem... až neskôr. zatiaľ povymýšlam niečo iné. ale aj tak velká vďaka za rady.

michalag
15. máj 2010

Ja som dnes musela ist nieco vybavit tak som musela odstriekat mliecko, dokopy z obidvoch prsnikov som mala 60ml, co myslite je to dost pre takmer 3 tyzdnove babo lebo malicka je v kuse na prsniku

rimmel
15. máj 2010

michalag len chcem povedat ze nie kazda mamicka dokaze odstriekat presne tolko, kolko dieta vysaje samotne, ja som nikdy nevedela nic odstriekat, max 50ml, pritom maly krasne priberal a ked on dojcil, tak mu slo ovela viac..niektore to tak proste mame, ze iba dieta dokaze poriadne odsat.. 😔

a ci to je dost..podla mna ano 😉 ale to aj zavisi od toho ako casto kojis

michalag
15. máj 2010

rimmel, odstriekavala som kym isla posledna kvapka
kojenie u nas zalezi ci je mala hore alebo spinka, v poslednych dnoch mame spanok tak 2x do dna 2-4 hodinovy ale viem ze by spala aj skor len akoby nevedela zaspinkat je to len take podriemkavanie .... ked nespinka tak je na prsniku niekedy aj kazdu hodinu niekedy 2hodky, ale aj tak sa mi zda ze malo yvtiahne lebo mi zaspinkava a za chvilku ked sa preberie tak hlada opat

lenocka84
15. máj 2010

michalag ja tiez odsavam, lebo maly sa nevie chytit, a max davam 60ml, potomd okrmujem UM, zial ☹
netesi ma to
ale dolezite je ze ma MM, kym je, aj ked pomenej

rimmel
15. máj 2010

ja sa sice nevyznam, radsej nech ti annag poradi ale podlamna ked kojis takto casto tak 60ml je na tento vek v pohode.. i ked jasne to nidky nezistis presne kolko mala vypije..ale len som chcela povedat ze odstriekane mliecko nieje ukazovatel toho kolko mas 😉

lenocka nerob si starosti, ak treba, dokrm, hlavne ze stale ponukas a nedavas um namiesto mm,vies ze mm je ako prve a ak potrebuje viac, das..a kto vie mozno sa rozkojis a um nebudete potrebovat..deju sa zazraky 😵

michalag
15. máj 2010

lenocka a vypije ti tych 60ml MM
...... ked som prisla domov tak som sa pytala ako mala papala a povedal ze najskor vypila 40ml a za polhodinu dalsich 20ml (asi 10 minut pred mojim prichodom) a ked som prisla tak este pila odo mna asi 10 minut tak ja uz neviem ☹

michalag
15. máj 2010

lenocka presne ako pise rimmel hlavne ze davas najskor tvoje mliecko, vzdy lepsie akoby si presla uplne na UM ..... a ako ti potom drobcek spinka ked dokrmujes?

lenocka84
15. máj 2010

rimmel snazime sa, aby bolo, do poslednej kvapky odsavam, a odstriekavam

michalag maly mi vypije 100ml, takze co mam MM a dokrmujem UM
spinka krasne, 3-4hod, dam mu MM, a kym si odgrgne dorobim UM

rimmel
15. máj 2010

vies co michalag, ked sa moj narodil, sice predcasne , tak mi kazali odstriekavat najpr..a kazali 40ml kazde 4hodiny...cize ked tak nad tym rozmyslam 60ml je uplne v pohode podla mna 🙂 potom ked som uz dokazala kojit, maly bol urcity cas zvyknuty na jeho 4h ritual ale onedlho sme zacali aj tak kojit na poziadanie.

rimmel
15. máj 2010

lenocka mne ked som odstriekavala v nemocke hovorili ze by mislo viac mlieka (lebo mi to zo zac.neslo) kebyze si dam maleho na seba, obaja nahi, a tak pri nom odstriekavam..

rimmel
15. máj 2010

ps. lenocka moj sa tiez nevedel chytit... a som si myslela ze sa ani nechyti az nas zachranil na posl.chvilu klobucik, viem ze vela ludi ma vyhrad a ja to chapem je tam riziko, ale nam strasne pomohol, o mlieckosom neprisla a v cca 4-5 uplnou nahodou som bola vonku aj smalym, klobucik som nechala doma a onchcel kojit tak som skusila a on sa chytil!! odvtedy som to skusala coraz castejsie, bradavky dostali sok 😀 ale onedlho bol uplne bez neho a az doteraz 😉