Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

euphoria
28. jan 2009

Dakujem Annag, bala som sa takejto odpovede.Neviem ci prepichnutie zvladnem.Nemam doma ani gencian, pojdem si ho kupit zajtra do lekarne. Myslis ze mozem kvoli tomu uplne stratit mliecko?

zuz11
28. jan 2009

dik annag, som rada ze netreba balit a ze vlastne robim dobre 😀 😀 😀 inak v sprave mam ze 2 - bedrove klbiky
netusim ci je to 2 ze nerobili alebo co to chce byt 🤐 lebo napr je tam zrak a ze 8 🤐

dnes sme mali zvlastny vecer a obavam sa ci na nas nejde zaciatok konca 🤐 maleho som o siedmej ked vstal nadojcila s jedneho prsnika, o osmej okupala a trochu sal dala som mu na lyzicke vitamin a uz dalej sat nechcel, asi dve hodky sa jedoval ( ako keby ho trapili koliky, len zahada ze dudel obcas zobral a prso ani za svet) to ked som mu dala prso ze urcite je smadny tak pustil taky hukot a usta dokoran 🤐 mi to pripomenulo Hanku ked sme koncili s dojcenim ( teda ked ho odmietla) tak ale po dvoch hodinach som zistila ze hned netecie mlieko tak som ho uvolnila a strekla mu do ust tak 3x potiahol a po odgrgnuti vysal cely prsnik len fakt to bolo divne, sa bojim aby to nebol zaciatok konca 🤐
nastastie potom hned krasne zaspal ale zasa dostal stikutku a tak som mu ako vzdy chcela dat trosku mlieka na zastavenie a zasa hukot a odtlacal sa 🤐 co si o tom myslis? 🤐

euphoria
28. jan 2009

Annag, este som zabudla, prosim, mozem ju takto dojcit?

annag
28. jan 2009

euphoria, nie, mliečko nestratíš,len ak sa nebude daný mliekovod -mliekovody vyprázdňovať, bude Ťa to veľmi bolieť - dôjde k ich upchatiu, môže dôjsť aj k mastitíde, dojčiť je veľmi dôležité práve z tohto prsníka.

annag
28. jan 2009

zuzi, však uvidíš u ortopéda na kontrole, čo napíše

- žiaden koniec sa nekoná, neboj sa. Ak ho bolelo bruško a sa jedoval, nahltal sa veľa vzduchu, najmä ak si sa ho pokúšala priložiť. Hnevajúce bábo sa dobre nenapapá, nahlce sa veľa vzduchu, bude sa mu všetko v brušku už pri pití premieľať a bude sa mu vracať späť do pusinky - môže grckať. Tým streknutím si ho vlastne ukľudnila, odgrgnutím dostal skoro všetok vzduch čo robil šarapatu von a mohol sa spokojne napapať. ALe že tam to nepokojné papanie so vzduchom bolo, o tom svedčí štikútka, tá sa takto prejaví. A hukot bol, lebo chcel mať od Teba svätý pokoj a chcel spať, bol z plaču a bruška unavený. Teplý kúpeľ niekedy urobí opačný efekt ako chceme. Teplá voda popoženie bruško a všetko sa v ňom začne krútiť, bábetko sa potrebuje vypukať a vykakať. Ak to bude takto častejšie a bude mať takéto koliky, tak treba Espumisan, Infacol na odpeňovanie bruška. Ak by sa takto správal vždy po kúpaní, tak ho skús kúpať až ráno.

zuz11
28. jan 2009

no ale ja som sa iba s bradavkou priblizila a on hned pustil hukot a ani ju nechytil takze vela vzduchu tym nezobral jedine s tych jeho revov mohol mat kopec vzduchu 😀 😀 😀
mam kupene sam simpl tie kvapky nie su dobre? 🤐
problem bol v tom ze on vobec nechcel papat pritom doteraz jedol vzdy ako vlk teda akoby aj dva tyzdne nic nejedol 🤐

annag
28. jan 2009

musel mať vzduch ak grgal, grgnutie je odchod vzduchu, stačí cumeľ a hnev, alebo prsník a hnev, nechel prsník, lebo mal väčší problém než hlad - bruško, únavu . Sab simplex sú to isté, tiež dobré, kľudne mu ich dávaj aj pred každým dojčením, alebo poobede a večer, keď býva najviac mrzutý, oni prejdú tráviacim traktom bez toho, aby sa vstrebali, takže ani častejšie dávkovanie neuškodí

zuz11
28. jan 2009

grgol si ale az ked som po dvoch hodkach donho dostala mlieko predtym nie to sa iba hneval a hneval a obcas driemal 🤐
fakt som to pri nom este nezazila ze nechcel prsnik to skor dudel chytil a pustil ale prso ani nechytil 🤐 🤐 🤐
no inak unava nas sprevadza od narodenia, to ma uz od narodenia problem zaspat a potom vzdy place ze sa nevie ulozit a asi ze je aj unaveny len ked clovek nevie ako mu pomoct 🤐 🤐 🤐
no nic idem lahnut zjtra nahlasim original vahu od Dr. toto su nase domace vazenia take spolu s nami co sa vazi 😀

dik annag za vsetko snad zasa robim iba poplach a zajtra bude vsetko ok 🤐

inak ani jedny tei kvapky nie su navykove? lebo co som ich vonala tak vonaju uzasne 😀 😝

nimi22
29. jan 2009

dakujem annag, vidis mne ta doktorka pomotala hlavu, ci chcem ist na zakrok, ale co ja viem ked som nad tym rozmyslala tak keby to neslo tak preco nie, teraz su aj tie obriezky moderne, asi to ncham tak , sem tam potiahnem po kupeli a bude, tiez s ato bojim tahat ako o dusu 😢 , ale dakujem za odpoved

misutovo
29. jan 2009

Ahoj Annag,

tak dnes sme mali ist doktorke na prevazenie, ale sme sa tam nedostali kvoli snehu a mozno aj dobre lebo ked som s doktorkou telefonovala, tak mi povedala, ze 130g pribratych za tyzden je velmi prevelmi malo a ze mala pribrat 300 g!!!! Tak ja uz naozaj neviem ake su to tie tabulkove hodnoty. ☹ ☹ ☹

V noci papame o 21;00, o 24;30, 03;00, 06;00,

O tej 21:00 je nasa kriticka hodinka, sme po kupani a papame v klude kym tecie mliecko, ked sa mliecko spomaly alebo prestane (neviem lebo ked stlacim prsnik nic mi ani len nekvapne) tak je mala nervozna natahuje bradavku a place. Prsniky aj polohy striedam tak ako si mi poradila (futbalova-klasicka) a aj ju prehazujem z jedneho na druhy.
Vzdy ked ju prehodim trosku pije, kym vypije to, co sa zatial nahromadilo a zas sa hneva.
Prisaje sa pekne, chyti bradavku aj dvorec ( u mna to ale neni problem mam male prsia).

Mrzi ma ked sa tak trapi a viem ze by chcela pit lebo hned ako sa pusti saje si prstiky a zufalo hlada prsnik kde by sa prisala.
Tak som aj myslela ci by som ju nemala o tej 21:00 niecim prikrmit. O 24;00 je uz mliecka dost.

Co si myslis?

anna181
29. jan 2009

Ahoj Anka, viem, ze tu mas kopec dievcat a ze si nas mozno nepamatas.
Len trosku napisem o nas, maly je hypotonicky a ja som sa bala ci dost papa.
Teda sme boli na prevazeni, pribral 300 g za 9 dni. Je to ok? Lekarka hovorila, ze je to super.
Co si o tom myslis? Kojim este stale cez klobuciky, myslis si, ze mu potom tecie dost mliecka, ze vladze aj sat, ked tolko pribral? Stale skusam aj z bradavky..zatial bezuspesne, ale nevzdavam to.
Ozi a co s budenim??? Mam ho aj nadalej budit kazde 3 hodiny??? Aj ked ho musim pochvalit, uz sa zvykne budit aj sam...asi sme tu krizu prekonali...teda dufam....
Tak tolko o nas, pekny dnik prajem a strasne krasne dakujem za rady.

annag
29. jan 2009

misutovo, už som videla kadejaké tabuľky, ale aby 300 g brala pani doktorka ako normu, tak takú tabuľku som veru ešte nevidela, väčšina sa pohybuje medzi 125-250 g týždenne v prvom mesiaci, potom je to čoraz menej.Nevadí a hlavne nech Ťa nenapadne dokrmovať. Musí len papať častejšie, tým vypije viac mliečka a aj sa ho začne tvoriť viac.

Začni dojčiť cez deň každú hodinu a v noci každé dve. Neviem, koľko trvá jedno dojčenie ? Drž sa času, keď bude malá aktívne sať dlhšie než tri minútky, ak to bude kratšie, tak to už len pocuckáva. Čiže jedno dojčenie predpokladám by mohlo trvať max 20-30 minút. Ak cez deň zaspí, tak ju nechaj spinkať, ale max do 2 hodín. Ak bude spinkať, kľudne ju nadojči aj v polospánku.

Ale napíš mi pre istotu, koľko teda dojčenie trvá a ako dlho papá z jedného prsníka. O deň - dva by si mala zmenu pocítiť, potommožno prejdeme na iný režim. Ozvi sa každý deň, koľko papala a ako dlho.

zuz11
29. jan 2009

takze potvrdene aj od Dr. sme pribrali rovne kilecko za 3 tyzdne co sme doma 😀

na klbiky ideme az 23.2. ale aj tak som Dr. povedala ze nasiroko nebalim a ani nebudem 😀

annag
29. jan 2009

anka, zrejme už bude dobre, pribral krásne, ak sa sám hlási na dávky, určite ho nebuď, možno trošku menej priberie, ale stále to bude v norme a aj spánok je potrebný na regeneráciu. Paráda. Skúšaj naďalej aj bez klobúčika, bolo by sa ich treba čím skôr, no ideálne do 6 týždňov zbaviť, lebo potom nastáva útlm hormónov, mliečka sa začne tvoriť akurát, nebude navyše a môže ho byť vďaka klobúčikom pomenej. Bábetko po 6-8 týždňoch je už veľmi múdre a ťažko si na zmenu zvykne. A pokiaľ dojčíš s klobúčikmi, tak určite aspoň 2 x denne odsávaj, aby sa prsníky dobre vyprázdňovali. Cez klobúčiky sa tak dobre nevyprázdnia.

misutovo
29. jan 2009

Veru aj ja som bola z tej jej statistiky dost prekvapena no ale ved nevadi.

Dojcenie sme stiahli z hodiny na takych 15 min. Casto si v ramci tej hodiny aj pospala potom trosku potiahla a tak. Teraz ked vidim ze len cucka alebo spi, hned jej prso vyberiem. Ked sa za taku pol hodinku zobudi, dam jej zas. Takze sa niekedy stane ze behom hodiny dojcime aj 2x a potom trebars 2,5hod spi. Takze neaku pravidelnost v tom moc nemame.
Z jedneho prsnika papa takych 10 min a potom si este 5-10 min dopapa z druheho.

To vsak neplati o tom vecernom dojceni okolo 21;00 Tam ju menim z jedneho na druhy aj po 4 min a zmykam ten prsnik ako sa len da a aj tak je nespokojna. Neviem cim to je. Asi som uz vecer po celom dni unavena alebo co.
Akonahle si potom tie 2-3 hod pospim je to ok.

annag
29. jan 2009

misutovo, no výborne, to je perfektné, keď je dojčenie krátke, mliečko máš, takže dojči pár dní do 1-2 hody cez deň a maximálne do 2 hodín v noci, stačí pridať pár dojčení a na váhe sa to hneď odzrkadlí. Ten večer je malá aj Ty unavená, ale málo mliečka nemá, keďže ťahá aj do pol jednej. Teraz tam vsuň o 23. dojčenie, a takto asi každé dve hodinky pokračuj ďalej.

annag
29. jan 2009

zuzi, no chlap ako buk z neho bude, takýmto tempom Ťa za chvíľu prerastie 😀

zuz11
29. jan 2009

annag, aj dcera ma prerastie, minimalne v kilach 🤐 🤐 🤐 ma 15kg, nie je to vela na 2 rocnu slecnu? 🤐 ma cca 86cm 🤐

kubkovka
29. jan 2009

ahojte, no ja som dnes odvazila malu a nepribrala vela, 50g za tyzden, a za cely mesiac nejakych 130g, ja sa len bojim, aby nas neposlali po vysetreniach

annag
29. jan 2009

zuzi, váži ako správny chalan, ale nie ten môj, môj má 12 kg 😀

annag
29. jan 2009

kubkovka, ten prírastok pre dojčené bábo je v norme, dojčené bábo má priberať v 5.-6. mesiaci cca 35-55 g týždenne, ale treba brať do úvahy prírastky za celé obdobie, napíš, ako vážila a ako vo váhe postupovala doteraz (ak si pamätáš), a budík si včera nastavila? dojčíte sa častejšie? mliečko odsávaš v pohode?

kubkovka
29. jan 2009

no nastavila, dojcili sme 5x od vecera do rana, mliecko odsavam.........ona hladna nie je, to kazde dieta da vediet, ze chce jest........no porodna vaha bola 3440, urcite sme trosku po porode schudli, prve vazenie bolo 3790, druhe vazenie 4170, 4460, 4970, 4980, priblizne........

annag
29. jan 2009

kubkovka, super, robíš všetko čo máš, dojči malú takto stále aj v noci si dávaj budíčky a určite ešte viac priberie. Malá rastie krásne, len je trošku chudšia, najmä posledné dve váženia stagnovala. Takéto stagnácie u dojčených detí bývajú viditeľné.

Prečo je toľko rozdielnych vyjadrení medzi lekármi čo ešte je dobrý prírastok a čo už nie. Prírastky sa posudzujú ako vzťah medzi výškou a hmotnosťou percentilovými grafmi. Grafy sú zostavené na základe hmotnosti a výšky detí v istom období v danej krajine. Na základe nich sa stanoví priemer a odchýlky nahor aj nadol. Problém je práve v tom, aká skupina detí bola použitá na ich zostavenie. Boli to z drvivej väčšiny deti, ktoré boli živené na UM, resp. boli prikrmované, čisto dojčených detí tam bolo zaradených výrazne menej. A toto je zásadná chyba.

Ak už robiť tabuľky, tak by sa mali posudzovať na základe výživy, akú tie deti mali. Lekári by teda mali mať tabuľky dve - jednu pre deti dojčené, jednu pre deti na UM. Keby sa vybrala skupina čisto dojčených detí, tak by tam boli zahrnuté deti ako má zuzka aj deti ako máš Ty kubkovka, z toho by vyšlo priemerné dieťa a odchýlky od neho nahor i nadol. Keďže takéto tabuľky pre slovenskú populáciu nie sú, tak sa ani nedá na základe tabuliek 100% povedať, či dané dieťa je alebo už nie je v norme. Prospievanie by sa teda malo posudzovať aj na základe ostatných údajov - je dieťa spokojné, aktívne, nestagnuje po motorickej stránke, mentálnej stránke, dobre ciká, kaká, má v poriadku krvný obraz .... Veľký vplyv na jeho váhu i výšku majú genetické predispozície, dieťa je útle, ak je útly rodič .... Každý z nás je iný a každé dieťa má tiež právo byť iné.

Na základe praxe sa zistilo, že deti čisto dojčené sa až do 18 mesiacov pohybujú skôr v spodných hraniciach dostupných tabuliek. A v žiadnom prípade sa to nemá posudzovať ako neprospievanie. Nechápem, prečo by sa mali deti živené prirodzenou výživou prispôsobovať tabuľkám detí na umelej výžive. Práve pri deťoch na UM je niekedy veľmi ťažké zabrániť prekŕmeniu a budúcej obezite. Veľa detí, ktoré tvorili tabuľky boli doslova vykŕmené na umelých mliekach.

kubkovka
29. jan 2009

no ved ja vidim, ze je spokojna, cula, stale sa hmyri, hladna nie je, usmieva sa, zahra sa, len by som ju nerada vystavovala stresom kvoli tomu, ze doktorka si mysli, ze neprospieva

zuz11
29. jan 2009

no tak ma viac ako aj chop, co s tym? nepovazuje sa za obeznu? 🤐 resp nema k tomu sklon?
ja mam cca 60 kg a 160cm mavala som 50 az 55 kg, muz ma 175 a 76kg neviem si vysvetlit v com to je 🤐 v blizkej rodine nemame nikoho s nadvahou 🤐 nemoze to mat nieco zdravotne? 🤐

annag
29. jan 2009

kubkovka, ešte priberie kým pôjdeš do poradne, povedz jej, že tuhú stravu ešte vypľúvala, ale že už sa chytá 🤐 však akurát vtedy začne ozaj s príkrmami , veď už začína 6 mesiac

annag
29. jan 2009

zuzi, ale čo si, poznám aj väčších bacuľkov, ona z toho vyrastie, ak sa bude zdravo stravovať , ešte do tabuliek zapadá , len v hornom percentile, no a čo 😎

kubkovka
29. jan 2009

annag, sme my so zuz ale dvojica, jedna sa boji, ze ma podvizivene a dalsia obezne dietatko........a pritom im isto nic nechyba 😀

zuz11
29. jan 2009

kubkovka, vsak si ich vymenme, mozno mne sa podari Tvojej Zuzke zvysist viac vahu a ty mojim trosku znizis resp pozastavis 😀

dik annag aj tak som nepokojna lebo pomali uz nebudem vediet na nu nic dostat 🤐 vsetko je dlhe a uzke 🤐

martina46
29. jan 2009

no u nas sa to nocne kojenie v spanku (2-3x za noc) prejavilo kvalitnym priberanim este aj po polroku. za 2. polrok pribrala 3 kila, co je asi dost 😀 cize to pekne funguje. a cez den biedne pocuckavala a prikrmy tiez nic moc.
tak len kojte v noci, vysledok sa urcite dostavi 😀 😉 🙂