Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lubif
10. okt 2010

@estterka no to hej raz som kojila po stojacky tiez u dr, pretoze vsetko bolo plne a ludia tak "mili" ze sa nikto neponukol uvolnit miesto, ale nastastie nas vzali hned dnu.No v kociku to si neviem predstavit prebalovat, vravim mne sa to naskytlo len v aute a mala som dost 😀 malo miesta a mala sa mi stale zosuvala 😀

divoska
10. okt 2010

@lubif ja vcera v aute dva krat a to je pohoda najma na zadnom sedadle /okrem krizov a pripadne vedla zaparkovanych aut/ ale bez lavicky alebo hocicoho a v zime v kociku, akoze fakt asi ne... @esterrka jo podloziek mam nakupenych do aleluja aj ja, ale malo miesta sa mi tam zda na cachrovanie a prebalovanie. ale uz sme asi offtopic

marika1977
10. okt 2010

@lubif ja ako sa poznam,otvorila by som si usta ako varata..."PROSIM VAS NEPUSTI MA NIEKTO SADNUT SI!!"a dobre na hlas 😲 bohu zial ludia si niekedy stoja na kabli ale vadsinou su bezcitaci...s takymi sa stretavam kazdu chvilu..ja som raz v buse skoro jednu frndu soplavu vyhodila zo sedacky ked nad nou stal 80rocny panko o barlach...babi,ja som s prebalovanim raz dopadla tak,ze sme aj ja aj mala boli same hovienko co som sa snazila v kocari rychlo rychlo 😀 a tak to aj dopadlo 😝

zuzkat1
10. okt 2010

@nevesta a neplace ti? ja ked ju dam dole skor ako zaspi tak zacne plakat a je schopna plakat do aleluja 😅

adrianai
10. okt 2010

ahoj dievčatá, opäť sa hlásim, ešteže ste tu a môžem sa spýtať 😉 kedy je najlepšie odsávať mliečko? lebo ja odsávam keď malá dlho spinká a cítim už ťažké prsia, tak si odsajem po cca 5 min=cca 50 ml, len aby sa mi to uvoľnilo...dávam do mrazáku, len neviem, či to potom nebude vadiť, keď malej dám rozmraz.len to predné mliečko...(aj zlievam z viacerých odsatí do pohárika)..po kojení mi moc odsávať nejde, tak to riešim takto a aj sa mi lepšie kojí, lebo také preplnené prsia ma aj bolia pri kojení..bojím sa zápalu a potom mám z toho haluze 😖 ďakujem vopred

prsky
10. okt 2010

@adrianai najlepsie je odsavat z druheho prsnika priamo pri dojceni - vtedy to ide aj najlahsie 😉 ale ak nechces skladovat mliecko, najlepsie je neodsavat, nech sa tvorba mliecka upravi podla aktualnej spotreby. ak len potrebujes uvolnit "pretlak" kvoli nadprodukcii, tak je lepsie odsat trochu rucne a po dojceni si dat studeny obklad.

pozri si clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/?s=skladovanie+ml...

a ak by sa prsnik upchaval alebo nebodaj zapaloval: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

nevesta
10. okt 2010

@zuzkat1 place ☹ Ale jednoducho ku neviem mat na prse tak dlho, odchadza mi chrbat...

elinka27
10. okt 2010

ahojte, uz som tu zasa.Mam pocit ze sa mi za posledne dva dni prestali nalievat prsia,ked si stacim tecie ale uz jednoduco nemam pocit naliatich prs,cez den som ten pocit ani nikdy nejak nemala,ale v noci som ho mala vzdy,teraz uz dve noci necitim naliate prsia.Co sa tyka toho bojkotovania krmenia co tu vlastne riesim od zaciatku,tak som to prestala riesit s tym,ze mala pribrala ze mesiac 1,2kg a mavala ocikane plienky, po tyzdni neistoty som ju bola prevazit opat a pribrala 200g, doktorka povedala,ze to je ok,ale stale u nas trva ze cele dni nespí, aj place aj sa pestuje a nosi v satke, ale co sa tyka jedenia cez den si cucne nic extra naozaj mam pocit ze malo,kazde 2-3hodiny,ak jej dam skor jednoducho prsnik odmietne vykruti sa a hotovo, nespi ale a moj pocit je ze je hladna, ale tak ako je mozne ze pribrala???V noci papa dobre krasne sa vie prisat a papa, ale je rozospata tak neviem ci naozaj pije tolko kolko potrebuje.Kaka uz sporadicky, iba raz za den,ale len vodovu stolicu prazenicovej farby,ziadne vlakienka ako by mala mat jednoducho to je voda ale zafarbena do hneda.Co sa tyka pocikanych plienok mam pocit ze su pocikane ale uz menej.Ona cez den bojkotovala krmenie aj ked som mala bolestive prsia ze som si bola ista ze mlieko tam je,tak preco netahala?Ak je hladna preco si nepotiahne,ked je tam mlieko?Mam dojem ze sa stalo najhorsie,kedze sa mlieko prisposobuje potrebam dietata a ona netaha stracam ho

zuzkat1
11. okt 2010

@nevesta no to verim... ale moja je fakt nezmar co sa placu tyka☹ ona proste zacne akoze tak trovhu ked nereagujem tak zintenzivni a potom prejde do skreku vresku ajakotu pri ktorom jej odchadza hlas a tak je schopna jacat kym nepridem... pri uspavani to uz davno nenecham,ale to robi aj ked nieco chce a nemoze ( a tam neustupim) alebo ked jej nieco nedovolis alebo ked ideme von a tak...proste sa nenudim...

izabelkak
11. okt 2010

@elinka27 postupne sa Ti tvorba mlieka upravila pre potreby dieťaťa, prsia by sa Ti naliali ak by si z nejakého dôvodu nekojila ako obvykle....

čo sa toho krátkeho sania týka, možno sa Ti to len zdá, už je väčšia mocnejšia tak si vie v kratšom čase vytiahnuť viac ako keď bola novorodenec, ja som mala tiež presne tento dojem ale bolo to o čosik neskôr ako u Teba, no moja malá také prírastky váhy nikdy nemala...

a čo sa tej stolice týka, kojené deti mávajú riedku stolicu, podľa farby sa dá čo to vyčítiť, ale ani to nie je smerodatné...

ak by malá bola hladná isto by nepriberala si ja myslím, máš len náročné dieťaťa... viem že máš aj druhé dieťa, ale nakoľko chodíš s malou spať von? prípadne by nevypomohol dedko, babka? mne chodí dodnes otec s malou von a idú vždy min. na 3 hodiny, keď bola maličká tak tie 3 - 4 hodiny v kočíku prespala... ale nie stojacom pohybujúcom sa.... my sme zvyknutý chodiť na dlhé vychádzky máme dvoch veľkých psov, takže 3 hod. prechádzky boli u nás aj predtým na dennom poriadku, ale chápem že ak staršie dieťa je to o inom a vtedy by sa hodila babka alebo dedko ktorý by vypomohol buď s jedným alebo druhým dieťaťom.... vonku by si aj prišla na iné myšlienky, malej by správne vytrávilo a aj cez deń by sa riadne naťahala....

a čo sa polôh pri kojení týka, v akých polohách dojčíš?

mne malá asi od 3 mes. bojkotovala kojenie v sede, prichádzalo do úvahy len dojčenie v leže.... akurát kdesi vonku či na návšteve sme sa kojili v sede....

zuzkat1
11. okt 2010

@elinka27 ked pribera tak urcite taha🙂 ono pocit naliatych prsnikov je len par tyzdnov u niekoho dni a potom uz ako pises sa prisposobi babatku... keby bola hladna tak sa urcite prisaje neboj sa zeby dobrovolne hladovala... moja prve tri mesiace kompletne preplakala... a hladna nebola... uz neries to kojenie, koj ako si mala ziada a bude dobre... mala uz silnie uz nepotrebuje byt na teba zavesena hodinu ona si uz vytiahne viac ako ked mala tyzden a kazde 2-3 hodiny je dobry cas..uz ani teplo nie je tak nie je tak casto smadna...ak naaaahodou prides o mlieko tak to bude skor zo stresu....takze klud🙂 mala pribera a to je hlavne... plakat moze aj kvoli brusku, mozno jej je teplo, zima, je unavena (ked pises ze nespi) alebo len citi tvoju nervozitu - ta sa prenasa na babo...
este tolko moja este nikdy nepribrala za mesiac 1,2kg🙂 mozno za dva mesiace🙂

strapco13
11. okt 2010

@elinka27 mala ti pribera krasne 😉 ..len prestan naozaj riesit rezim a podobne veci...to stresuje teba a j malu a potom si to tocite medzi sebou..u nas vzdy zabralo neriesit a nechat to na maleho..a zrazu bolo po probleme 😉
prsia sa po urcitom case /u niekoho skor, u niekoho neskor/ prestanu nalievat, mozes mat pocit uplne prazdnych prs /aj ja taky mam a mliecko si maly vie vytiahnut/...a mliecko v nich je..kedze ti mala pribera
niektore deti maju strasne silny tah a dokazu za malu chvilku vytiahnut vsetko a nutenim na dlhsie sanie alebo dokrmovanim len zacnu bojkotovat prsko..cize opat plati neries, nechaj to na malu.
co sa tyka spanku..ja som mala rovnakeho nespavca..doteraz nespi nejak bohvieako cez den..ale zas spinka v noci
niekedy pomoze po zobudeni este ho uspinkat, ze si lahnem s nim, a potom ho len polozim, polezim s nim a oblozim vakusmi..proste neprenasam do postielky
a v kociku ti nepospi? ja som ho dost dlho uspavala aj vo vnutri v kociku...alebo dlhe prechadzky..ak ti to starsi nezvlada..sku si dokupit take skejtiky ku kociku, kde sa chalan bud postavi alebo si sadne a mozte sa prechadzat
alebo aj von v satke

elinka27
11. okt 2010

@izabelkak ahoj,chodime kazdy den von,ale viac ako 1,5hodiny mi spinkat nevydrzi,co sa tyka tej narocnosti,mam satku paci sa jej tam,a spinka v nej,doteraz som riesila preco denne krmenia zvacsa bojkotuje,ale v noci sa napapala a tak pribrala.Kedze som ju chodila pre istotu prevazit neriesila som ci mam dost mlieka,ocividne ano, takze preco cez den nepapapa ma netrapi naozaj nemienim ju nutit,ak sa v noci napapa.Aj dlzku sania neriesim lebo naozaj moze si za kratku chvilku vytiahnut kolko treba.Len ma matie ta stolica a to ze napriklad mava teraz menej pocikane plienky,a k tomu mam take ine prsia to je cele,ale mozno to je laktacna kriza,ale ona nejak castejsie ani papat nepyta,ako sa hovori ze dieta vtedy castejsie treba prikladat ale tak ked nechce tak ju nemozem nutit.Spolieham sa na to ze pokial by bola hladna tak si pyta, smeje sa na mna ked sa jej prihovaram,ucicikam ju na rukach,takze ak by bola hladna nepribera.Podla mna treba riesit preco menej cika to keby som vedela

elinka27
11. okt 2010

@strapco13 v kociku prespi za pohybu vonku,inak doma moc nie,to len na rukach alebo v satke takze ked chcem aby si pospala nosim ju.Toto uz naozaj neriesim, co sa tyka jedenia ked nechce nenutim ju, vecer pravidelne jedno vecere krmenie vynechava uz od narodenia, je nekludna poplace si na plne pluca aj hodinku dve s prestavkami, papat nechce necham ju tak zaspi a potom sa zobudi okolo 23na jedenie a celu noc papa.Naozaj uz ma netrapi to papanie, len ma zaraza ze za posledne 3 dni ma vodnatu oranzovu stolicu a menej cika

strapco13
11. okt 2010

@elinka27 ked sa ti zda, ze menej cika..nepoti sa Ti viac..lebo v sate sa deticky potia trosku viac a tym padom tolko necikaju
a 1,5 hodky spat..ja som mohla chodit aj 3 hodky a spal max 30 minut ...1,5 hodky da obcas teraz v kuse, lebo uz spoi 1-2x denne..dokopy kolo tych 2 hodiek, ale stava sa ze spi len polhodku za cely den..ale ako vravim, spi mi v noci
tak sa tes z toho, ze v noci s nou nemusis pochodovat
kolkokrat chodite von?
vecer to bude asi klasicka vecerna nervozita http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
skus zmenit nieco z vecerneho ritualu...ale vzdy len jednu vec..aby si videla co funguje

elinka27
11. okt 2010

@strapco13 vidis tym to bude 🙂 bola som par dni u nasich a tam mali 25stupnov v byte a to ani nekurili.Mala bola stale spotena kedze plackala tak sa pri tom potila a plus ta satka mokre sme boli obe,dnesna noc bola taka ze necikala moc,ale taraz rano mala uplne mokru plienku,ale ta stolica hm,vodnata a oranzova to je oki?

strapco13
11. okt 2010

oranzova je ta spravna farba 😉 a bud rada, ze vodnata..tuhu stolicu babatka nevytlacia lahko a musia sa pucit
juj kolkokrat sme /teda len maly bol pokakany az na krku 😀 😀 😀
som rada, ze sme prisli na problem
myslim, ze u vas je jediny problem..privela to riesis 😉 ...ale zas na to je tato diskusia..o vzajomnej pomoci, ukludneni

elinka27
11. okt 2010

@strapco13 no ona mala vzdy vodnatu stolicu ale boli tam take tie hrudky a vlakienka,ale tak som sa rozhodla ze pockam,a uvidim a potom to budem riesit.Lebo keby ju takto kakala cely den tak sa moze stat ze je dehydrovana,ale ona to tak maximalne 2x za den.A ako hovorim naozaj sa spotila dost a teraz rano si to "docikala" napapala sa a sice nespi ale lezi na brusku lebo ju boli, tak pojdeme zasa von,chodievame 1x za den na prechadzku ale teraz ked mam chlapov prec tak aj 2x, a vecerny neklud mame kazdy vecer, a niekedy to robi aj cez den, ale to kaslem nechce vtedy jest tak sa nezblaznim

divoska
11. okt 2010

@strapco13 citam len utrzkovite, ale my to mame velmi podobne. cez den niekedy vkuse aj 7-10-12 hodin s dvoma parminutovymi spankami, ale v noci spi. inokedy aj cez den pochrni a potom spi az od nejakej polnoci do rana, ale stale dobre. len ten den je narocny ze v tom kociku vydrzi minimalne pokial zrovna tvrdo nespi a neda sa od neho pohnut niekedy absolutne. napriklad si sice stihnem zohriat jedlo ked sa tvari ze uz je najedeny kludny a zaspava ale jest nehrozi dalsiu hodinu 😀 a aj to potom jem nad nim, pri nom, studene a tak vselijak 🙂 ale to ja radsej tak nez vobec sak by som umrela od hladu 🙂

januarova
11. okt 2010

@elinka27, stolica ako popisujes je normalna. aj moja mavala oranzovu, sem tam zelenu a riedku. potom neskor uz kakavala iba raz za tyzden, niekedy aj raz za 12 dni. vsetko je to ok. z teba citit strasny strach 😉 trosku si zacni dcerku uzivat a neriesit vsetko. 🙂

mysinka2007
11. okt 2010

ahojte baby, bohuzial mam problemy s dojcenim od zaciatku, teraz som sa dostala do stadia, ze si odsajem z oboch prs za cely den 50 az 60 ml, odsavam 6-7 krat denne po necelych 10 ml, co je zufalo malo. Je to narocne, sme na umelku ☹ , neviem, co mam robit, ci to malo ma este vobec nejaky vyznam.. 🙄 . Co by ste robili vy? Okrem toho mi dcerka nepribera uplne idealne, ale pribera. Vyskusala som cez laktacne caje, homeopatika asi vsetko..

chrustik1
11. okt 2010

Ahojte, chcem sa veľmi pekne poďakovať za rady, ktoré ste mi tu dali, nebyť vás asi by som letela so strachom na pohotovosť a zbytočne, lebo po tých radách sa mi zápal prsníka krásne preliečil, horúčky klesli, hrčka sa pomaličky stráca. Chcela by som sa ešte spýtať jednu vec, možno sa mi aj zasmejete ale ja fakt neviem či je to ok. Totiž z toho mliekovodu kde bola (a teda ešte stále je ale teraz už len minihrčka) mi tečie žlté mlieko. Spočiatku úplne žlté a išlo strašne ťažko, teraz možno aj začína blednúť, neviem, možno si to nahováram lebo som sa zľakla, že čo to je. Robila som si test ako píše @annag na svojej stránke, ktorú mi odporučila, ale hnis by to asi byť nemal. Je to normálne, že je to mliečko žlté? Malý mi to ťahal, aj hrčka sa mi zmenšila, len sa bojím čo to je, či mu to nemôže ublížiť, či ho z toho prsníka fakt môžem kojiť lebo noc mal takú divnú, nepokojnú, neviem teda či to má s tým dáky súvis alebo je to iba náhoda a bolo to zo zúbkov, lebo aj ďasienka má červené, tak by to mohlo byť aj z toho.

januarova
11. okt 2010

@mysinka2007, a k prsniku ju neprikladas? Prsnik ti uz nechce, ked jej davas aj svoje MM cez flasu? Najlepsie by bolo ju prikladat k prsku a tym by sa ti zvysila laktacia a nemusela by si dokrmovat.
Skus pozriet toto http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
a mozes prestudovat aj dalsie clanky na tej stranke, mozno ti to pomoze a verim ze viac este poradia skusenejsie z tejto poradne

mysinka2007
11. okt 2010

@januarova vdaka za link, prestala som s prikladanim, malej sa uz nechcelo/nevedela sat, a my sme frcali na klobucikoch od narodenia... 😖

adrianai
11. okt 2010

@prsky dík moc za rady 🙂 no veru nechcem moc mliečka do zásoby, najradšej by som mala tak akurát 😀 a v akom čase by sa to malo upraviť? sestre sa upravilo až po nejakých 3 mesiacoch.... a nemôžem si až tak utlmiť produkciu, aby som mala málo mlieka? ...ešte cez deň malú prikladám často, aj po hodinke, dvoch...ale večer a v noci - to dlhšie spinká, tak musím trochu odsať...a nejak mi to po kojení moc nejde, preto mi lepšie vyhovuje pred a potom mi malá pekne vytiahne zvyšné mliečko

prsky
11. okt 2010

@adrianai to je velmi individualne...take uplne nabite prsia by sa mohli upravit relativne skoro (uz si presne nepamatam, ale myslim, ze tak do 1-2tyzdnov od prichodu domov som sa k tomu prepracovala), ale pocit,ze mas vela mlieka a jeho pripadne samovolne vytekanie moze trvat velmi dlho (u mna to bolo do cca roka) a potom zrazu akoby utalo, aj sa mi prsia o cislo zmensili a uz nemam pocit, ze by som vobec nejake mlieko mala, ale mam, ked sa mala odpoji a usmeje sa, casto jej tecie po brade 🙂 v noci sa aj mliecka viac tvori. inak v okolo 3 mesiacoch zvykne prist prva laktacna kriza (dieta je v rastovom spurte, tak ma "zrazu" vacsiu spotrebu mliecka), takze ak si udrzis miernu nadprodukciu, nemusis ju ani pocitit (mozno preto sa sestre laktacia upravila na pocit az vtedy)

prsky
11. okt 2010

@mysinka2007 odsavanie je ovela tazsie a nikdy tolko neodsajes, ako si je schopne vysat spravne prisate babo. ak iba odsavas, skus pozriet tento katkin clanok http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

preto by mozno stalo za zvazenie skusit sa k dojceniu vratit...ale k tomu by sa ti zisla laktacna poradkyna, ktora by ti pomohla na mieste. viac o prechode z flase na dojcenie tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

keminek
11. okt 2010

@mysinka2007 můžeš se zkusit ke kóju vrátit, jak píše prsky, ale můžeš zkusit i odsávat a dáva z flašky. Někomu nejde odstříkávat ručně, někomu nejde odsávat, někomu mimčo vytáhne z prsa víc než odsávačka a někdo může odsávat tolik, že to vozí do mlčné banky. Jsou mamči, které jen odsávají. Mně např. odsávání jde.. vycucnu s odsávačkou i prázdná prsa, ze kterých mimi pít nebude. Začala jsem na 100 ml/den a nyní jsem na 1200 ml za den. Po kojení.. jenže blbý je, že malá nechce moc pít.. 😖
Návod je asi tento.. odsávej 2 dny co 1,5 hod. Pak odsávej co 2-2,5 hod. V noci co 2-3 hod. To jsou zkrácené intervaly. Jakmile je natáhneš, budeš mít víc mlíka než dřív. Pokud budeš chtít ještě víc, odsávej opět v kratších intervalech.. třeba co 2 hod. Každou 1,5 hod. je to dobrý při akutní krizi na rozjezd - čím míň je, tím častěji odsávej.. pak to zas natáhni. Budeš-li trpělivá a budeš poctivě odsávat např. co 3 hod. několik týdnů, mlíčka bude pomalu, ale jistě přibývat. Zkrácení intervalů po 2-3 dny je dobré k rychlejšímu zvýšení produkce. Mlíčko může během dne nebo v urč. obdobích kolísat. Stačí pak zas jen párkrát za den zkrátit intervaly, aby se to zlepšilo.. nebo vydržet, dokud se to zas nezlepší.
Odsávat každé prso 10-15 minut a prostřídávat je. Někdy se třeba sekneš u filmu a najednou zjistíš, že odsáváš 40 mmin. 😀 Aspoň bude stimulace. Nakonec by si prsa měla na odsávání zvyknout a občas tvořit mléko´během odsávání, byť už jsou zcela splasklá a prázdná. Chce to si s tím trochu hrát, různě to zkracovat, natahovat.. A trpělivost.. nakonec to ustálit na nějakých 2,5 - 4 hod., jak kdo chce..

Někomu vyhovuje manuální odsávačka, jinému víc elektrická. Já mám medelu mini electric a supr 😉 www.medela.cz

Bála jsem se, že když mimi nebude sát, tak odsávačka nepomůže..ale už víckrát jsem se přesvědčla, že to jde i bez kojení (při bojkotech a po zavedení příkrmů). Když jsem pak třeba někdy ve dne odsávala po 1,5 h. a prsa byla totálně prázdná a pak to najednou v noci natáhla na 6 hod., tak bylo vidět, jak se krásně nalila. Jo a chce to zpočátku odsávat každou kapku, i vzduch a nenervovat se tím. Je to normální. Až se tvorba nastimuluje a intervaly trochu protáhnout, bude to zas OK.

strapco13
11. okt 2010

@elinka27 tie hrudky a vlakna v stolici su z nestraveneho mliecka..to, ze ich nema..znamena, ze jej brusko stravilo vsetko mliecko 😉 zrejme aj preto Ti tak dobre pribera 😉
kedy ju kupes? nepomohlo by zmenit dobu kupania, vecer uz len tichy rezim, nestimulovat..casto je problem ten, ze dieta je vecer uz unavene a pride tatik z roboty /viem, ze u vas bol tato prec/ a chce sa s drobcom pohrat..lenze na dieta to uz moze byt vela
alebo vyskusaj masaz babatiek vecer.len tak jemne s nejakym kremikom ju hladkaj, upokojuj, mozes tichucko spievat, ci pomrnkavat uspavanku..proste navodit taku spiacu atmosferu

prsky
11. okt 2010

@keminek ved prva rada bola ako efektivne odsavat 😉