Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

demii
18. nov 2010

ano pretoze kubko chce pri zaspavani len tak dudkat naprazdno a mne sa sa stale spusta pri tom mlieko a to dost silno co ho znervoznovalo pustal sa a plakal, nemohol zaspat...dokolecka grgal, prisal sa , zas spustil mlieko, hnev grganie no proste cumlik potrebujeme.

patatina83
18. nov 2010

@annag ahoj dakujem ti za odpoved...takze budem smelo jest vsetko nebola som si ista...uz par dni sa mi v lavom prsniku tvori menej mlieka,,predtym som mala vzdy rovnako v obidvoch,,kojila som ako kedy kazde 2 alebo 3 hodiny a prsia som mala dost naliate,,a maly je papkac ,,tak si vycuckal vzdy vsetko..no ale par dni v lavom sa mi tvori mliecko menej neviem preco ,,ale uz som to pocula od viacerych mamiciek..snazim sa mu dat vzdy najprv ten lavy,,ale ked mu dam obidva vypije vzdy z obidvoch a potom za tie 2 hod.sa mi tam nenaplnia,,on to citi,,a viem,ze by este pil aj nadalej,,ako to robil predtym...ano cumlik mu vacsinou pomaha zaspat,,zaspi hned ked mu ho dam..ale v noci ho potom vypluje..a spinka dalej,,inak mi prespi skoro celu noc,,ked mu dam o 9 vecer zobudi sa okolo 2-3 a potom uz len rano..takze raz za noc,,asi je to malo ,,lebo viem,ze sa vtedy prsia viac naplnia,,co by som mala robit,,odstat si trochu z obidvoch?'a cumlik ma skor cez den,dam mu ho aby mohlol zaspinkat,a vtedy ho nevypluje..ale cmula ...

cezarka7
18. nov 2010

Ahojte, viete mi niektora poradit co si mam dat na bradavku, ked mi cela mokva? doma chodim uz par dni z odhalenym prsom, lebo vsetko co sa mi o bradavku otre mi ju drazdi. Kojim kazde 3hodiny i napriek bolesti, len mam pocit ze takto sa mi to nikdy nezahoji... davam si na to kalciovu mast, ale asi by sa hodilo nieco co mi to vysusi... neviete mi poradit? kalciovu mast si dokladne umyjem nez idem kojit...

bobocka
18. nov 2010

@cezarka7 no na vysusenie si sprav odvar z repika a to si na bradavku prikladaj.len si potom prso pred kojenim umy,aby tam zbytok repika nebol.pochybujem,ze take male babo moze repok.ja sa v tom nevyznam,mozno by to bolo ok,ale pre istotu by som si to prso pred kojenim umyla.ale ten repik je fakt super.to ti naisto pomoze.najlepsi by bol ten sypany z lekarne,no ale ak kupis hociaky repikovy caj aj v sackoch zalevovych,tak je to ok.nech to nie je moc tudene,no ale ani teple si to tam neprikladaj .drzim palce nech si chytro fit a nech si mozes kojenie pekne uzivat 🙂

strapco13
18. nov 2010

@luly13 lokalku mozes 😉

annag
18. nov 2010

@demii

pozri si prosím odkazy o asymetrickom prisávaní

- problém je v tom, že mamičky neprikladajú bábo k prsníku .Naopak, nechávajú ho naslepo chytať si bradavku: ono si otáča hlávkou a raz sa možno zadarí a bradavku nejako uchopí. Ak bábo prikladáme k prsníku, ktorý pevne držíme v ruke, tak sa oveľa ľahšie prisaje správne.

- maličkú pusinku spôsobuje i cumlík - nielen vďaka tomu, že ho bábo saje a používa úplne inú techniku, zapája iné svaly, ale i preto,lebo bábätko ide na prsník neskoro. Cumlík potláča hlad. Pri bábätku dojčenom ozaj na požiadanie je normálne dojčiť povedzme po prebudení a zároveň tesne pred spaním. Dieťa, ktoré pozná cumlík, ho väčšinou má i pred spaním. Keď sa budí, budí sa oveľa hladnejšie. A ak ho má počas celého spánku, tak ešte hladnejšie - lebo bábo sa zabúda na dojčenie prihlásiť oveľa skôr. Hladné bábo sa prisáva nepokojne, papá hltavo.

- keď sa bábätko prebúdza, otvára pusinku dokorán a zíva - to je najlepší čas na dojčenie a správne prisatie a treba ho využívať - to znamená povedzme prebaľovať, prezliekať, masírovať ... zásadne po dojčení. Hlad je prvá potreba, ktorú bábo potrebuje uspokojiť. Ak už bábätko nie je vyhladnuté, tak pri opakovaných priloženiach spolupracuje oveľa lepšie a aj pusinku môže otvoriť dokorán (ozaj veľa záleží od toho, či pozná alebo nepozná cumeľ)

- mamičky často dojčia v polohe klasickej - madony - tak, že hlavička - hrdielko bábätka sa opiera o lakťovú jamku. Bábätko má pri prikladaní hlavičku schúlenú k svojej hrudi. AK sa takto schúlené bábo musí prisať, prisáva sa skôr zvrchu prsníka , bradavka smeruje priamo na koreň jazyka, tok mliečka bábätko dráždi a zákonite papá hltavo. Okrem toho si bábo uchopí pri tomto spôsobe len veľmi malú časť dvorca odspodu , skôr drží len bradavku.
Ale aby sa bábo mohlo dobre a pokojne najesť, je dobré,aby bradavka smerovala šikmo na horné podnebie, kde sa tok mliečka láme a do hrdielka tečie pomalšie. Ak je pritom zaborená brada hlboko v prsníku, môže si masírovať dvorec a tým i mliečko ľahko vyteká vonku.

Aby sa bábo mohlo dobre prisať, musíme zabrániť skloneniu hlavičky k hrudníku. To sa dá, ak bábätko pevne zozadu držíme - držíme ho za hlavičku. Jeho hlavička je skôr mierne zaklonená dozadu. Vyskúšaj sa napiť v sprche vody s ružice. Čo urobíš? Zakloníš hlavu, aby si prudký tok zvládla. Ak by si si ju naopak schúlila k sebe , tak by si mala problém sa vôbec napiť. To isté je s bábätkom.

preto sa mamičkám najľahšie bábo prikladá v polohe asymetrickej a futbalovej, lebo ju vlastne nútia bábo pevne držať a tým brániť skláňaniu hlavičky.

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

estterka
18. nov 2010

ahojte,mala mala v stolici trochu krvi,neviete z coho to moze byt? ☹

annag
18. nov 2010

@michaela80

však si nechcela počuť, že je to normálne, však 😀 . ale je 😅 - deti (bez ohľadu na to, či sú na UM alebo dojčené) majú po polnoci ľahší spánok a niektoré sa budia v tomto veku fakt často, trebárs i každú hodinu - spinká s Tebou v posteli?

annag
18. nov 2010

@estterka

zrejme mala podráždené črievko - to mohol spôsobiť nejaký alergén, ak si zjedla čosi silne alergické a zrejme vo väčšej dávke, alebo zle strávila mliečko, ak nedopila - nedopíjala dobre prsník "až do dna"

vejula
18. nov 2010

ahojte kočky, tak ja len že mame v moči e. colli a zajtra ideme na sono, tak dufam že to nebude take zle 😔

cezarka7
18. nov 2010

@bobocka dakujem moja, hned si idem jeden spravit, lebo uz som zufala... mokva to tak, ze mi z neho az kvapka ☹

miska246
18. nov 2010

@annag ahoj annag, prosim ts, porad mi, posledny tyzden sa mi zda, ze mam kazdym dnom coraz menej a menej mlieka. Nechcem stratit mliecko. Uz som vsetko vyskusala, pijem rascovku, caje na podporu tvorby mlieka, vela tekutin a je to kazdym dnom horsie a horsie... ☹ ☹ ☹

vejula
18. nov 2010

@annag moj je asi vynimka on je do polnoci aj tri krat hore a od polnoci spinka lepšie, ale to možno preto lebo po polnoci si už lahnem k nemu... Inač posledne dni ma maly dosť vyciciava, mam trošku strach či mu je dosť, kedže on poriadne ani nič okrem mliečka nepapa, len trošku bananik, občas mu z mojho mliečka spravim trocha kašičky, nech sa trošku zasyti, ved už je velky chlap... ale zeleninka masko , nič nič nič... Dufam že mliečka mu bude dosť a že nebude hladovať

vejula
18. nov 2010

@miska246 ahoj prave som napisala niečo v podobnom duchu a kukam že mame rovnako stare detičky, žeby ten šprut??? ale ten mal byť v 6 mesiacoch yslim, alôe my sme ho vtedy nemali asi oneskoreny

elinka27
18. nov 2010

@demii moja ma slabe prisatie odkedy sme mali dudlik,neotvara dobre pusu ked sa ide prisat, vtedy jej zatlacim na bradu ked uz je na prsniku, alebo ju kojim vo futbalovej polohe,pozri album annag tam je to na obrazku.Vtedy sa da celkom dobre dosiahnut spravne prisatie

annag
18. nov 2010

@patatina83

čakať na pocit plných prsníkov je prvý krok k úspešnému odstaveniu

aby prsníky tvorili veľa mliečka, musia k tomu dostávať impulz. V prsníkoch sú receptory prolaktínu, ktoré počas a tesne po dojčení - odsatí = vyprázdnení, vysielajú do mozgu informáciu, že má uvoľniť prolaktín. Hormón, ktorý sa zasluhuje na tvorbe mliečka. A naopak, ak prsníky stoja, ak stoja plné a nevypráznené , receptory prolaktínu túto informáciu nevysielajú a zároveň sa v prsníku zvyšuje hladina inhibítora, ktorý tlmí tvorbu mliečka. Preto platí, čím častejšie sa prsníky vyprázdnia, tým viac mliečka tvoria a naopak.
AK dnes odsúvaš dojčenie na neskôr - či už vďaka cumľu alebo preto, aby boli naliate, tak si robíš medvediu službu - tlmíš laktáciu. To sa prejavuje v nedostatku mliečka.

Pri častom dojčení sa pocit plných prsníkov stráca, dieťatku, ktoré cumeľ nepozná , to zvyčajne nevadí, má trpezlivosť si prsník rozpumpovať, počkať, kým sa , hoci oneskorene spustí. Ak sa prisáva správne, nezačne ani predčasne reagovať na pomalý tok mliečka. Čiže rovnako, snaž sa prisatie vylepšiť .

Preto by bolo fajn cumeľ vylúčiť,aspoň výrazne obmedziť a nečakať na pocit plných pŕs, ale naopak, dojčiť často - prsníky aktívne ponúkať . Pri jednom dojčení ak potrebuje ponúkať obidva prsníky, a smelo ich otočiť i viackrát. Kým z jedného prsníka dojčíš, v druhom sa mliečko presúva pod dvorec. Bábo po opätovnom priložení opäť chvíľku dobre pije. Bábätko budiť nemusíš, lebo ono sa v hlbokom spánku aj tak dobre nenaje. No len v prípade, že dĺžku spánku neovplyvňuje cumlík. Treba využiť čas, keď sa bábo samé prebudí - a vtedy ozaj efektívne dojčiť

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

miska246
18. nov 2010

@vejula Ja neviem, ale strasne sa bojim, ze stratim mliecko... kedysi som mala rano prsia take naliate, ze som mala pocit ze prasknu a posledny tyzden su kazdym ranom prazdnejsie a prazdnejsie... mala sa strasne zuri, odmieta take prazdne prsia... ☹ ☹ ☹ A mam mliecko skoro ziadne... musim jej robit na vecer kasicku ☹

annag
18. nov 2010

@miska246

môžeš piť čokoľvek, ak sa bábo málo dojčí, mliečka bude menej - dávaš fľašu, iné tekutiny, cumlík? dojčíš menej často než pred začiatkom príkrmov? ak by sme toto vylúčili, môže ísť i o hormonálnu zmenu - tehotenstvo , menzes

vejula
18. nov 2010

@miska246 len stale prikladaj a kup si ricinus communis na tvorbu mliečka, ja ho tiež teraz berem. Inač na večer dam tiež kašičku sice z mojho mliečka ale viac ho zasyti akolen samotne mliečko, mamina ma už aj lamala nech kupim UM že aspon kašičku budem v nom rozrabať, ale to teda nechcem...
No naliate prsia vraj nieje ani dobry efekt, malička ti pri nich asi troška zlenivela a nechce sa jej ťahať, no moj ked je hladny tak ťaha aj z takych, ale tiež občas štrajkuje, ale to nikdy neviem z akeho dôvodu 😕

miska246
18. nov 2010

@annag mala ma cumlik od narodenia, cez den jej davam aj cajik a prikrmujem ju na desiatu a olovrant, a vecer jej davam kasu... Tehotna nie som, lebo prave mam svoje dni... Snazila som sa jej prsnik ponukat kedykolvek, ale ona ako nahle citi, ze je prazdny, zacne zurit a nechce sa ani prisat... Nechcem prist o mlieko ☹

miska246
18. nov 2010

@vejula Mam aj ricinus, no nepomaha ☹

miska246
18. nov 2010

@vejula ja som zufala, rozmyslam, ze asi kupime UM...

miska246
18. nov 2010

@vejula A ja mam kasicku, kde sa pridava uz len voda, je tam aj mlieko, modre kasicky od Hame

susik77
18. nov 2010

Ahoj annag, chcela by som sa ta spytat co si myslis o nespavosti pri kojeni...Mala ma uz 14 mesiacov, kojim cez den uz len na uspanie, v noci ale dost casto-ani to nepocitam...Az tak mi to nevadi, skor ale mi vadi, ze sa o 3 zobudim a som akokeby vyspata. Som 2 hodiny hore, potom idem spat, rano ma deti zobudia a som grogy ☹ Skusam na spanie medovkovy caj, davam si medovku aj levandulu do aromalampy ale nepomaha...Problemy a stresy nemam, skor si akokeby rano zacnem preberat co som den predtym zazila a rozmyslam na plne obratky 😎 Neviem ci je problem v tom, ze ked kojim mam prerus. spanok alebo v niecom inom...Inak, zaspat nemam vobec problem vecer,...

estterka
18. nov 2010

@annag vcera som zjedla sojovy jogurt prvykrat,to bola jedina zmena.mala to mala par tyzdnov po narodeni,vtedy som vysadila kravske mlieko a prestala menit priliz skoro prsnik(podla tvojej rady) a vsetko bolo ok - az do dnes,velmi som sa zlakla...zvykne vyprazdnit prsnik a aj ked si pyta po chvilke znovu,dam je vzdy ten prsnik,z ktoreho pila naposledy,chvilu pije,potom spokojne "dudlikuje" a zaspinka zvycajne

susik77
18. nov 2010

este som chcela napisat, ze mala sa budi hlavne do polnoci...

annag
18. nov 2010

@estterka - sója je tiež silný alergén - mohlo to byť z jogurtu - uvidíme ako sa to vyvinie ...

vejula
18. nov 2010

@miska246 uhm, a ako ti mala papka prikrmy? Moj moc nechce, a myslim e už je dosť velky a potrebuje aj prikrmy, bojim sa že pokial nezačne normalne papať aj ine veci, tak mi bude chudnuť 😔

estterka
18. nov 2010

@annag ale moze byt reakcia aj po viac ako 24 hodinach?no dufam,ze sa to nezopakuje ☹

susik77
18. nov 2010

este info: spim s malou v posteli, mm spi so starsou v detskej.