Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

petafa
2. jan 2011

@strapco13 ďakujem, veľmi si mi pomohla, mne totiž to nikto nič nevzsvetlil, lebo nás teda malinkého previezli do BB lebo sme mali problémy a mňa na druhý deň pustili za ním, tak som trochu nemotorná. 🙂 Nehovorím sestričky nám čo to poradili aj v BB ale tam nemajú čas vysvetlovať mamičke lebo tam majú kopec bábatiek. A napríklad po tom čo mu dám druhý krát napiť tak ho mám tiež dať odgrgnúť?(napr. po tej čikútke alebo keď si pýta)

estterka
2. jan 2011

ahojte,no mne sa ta mykoza stale rozsiruje..zacala to akoby schnut a teraz je to opat vacsie ☹ a to natieram uz tym silnejsim kremom.boliet ma neboli,ale kedy by to malo prejst? 😒

prsky
2. jan 2011

@estterka no mykoza je svinka, vracia sa, dlho sa lieci...je fajn trochu upravit aj jedalnicek - podla moznosti uplne vypustit cukor, jest viac kyslomliecnych vyrobkov + nasadit probiotika

estterka
2. jan 2011

@prsky no ja som tu zohnala probiotika(co som bola velmi prekvapena,lebo ked som ich zhanala pred rokom,tak ani netusili co to je..),take sacky,miesa sa to s vodou a je na nich napisane,ze nemozu sa brat viec ako dva dni po sebe 😠 ..a co z tych kyslomliecnych mam jest?

prsky
2. jan 2011

@estterka hocico...jogurty (najlepsie take prave, nie nizkotucne, s co najkratsou spotrebou)...kefir a pod

elinka27
2. jan 2011

@michaela80 @strapco13 na navode mam vyslovene napisane ze do 6 mesiacov len 1/2odmerky,ale my mame teraz akutny stav po atb,strasne kaka,takze asi teda dam 2-3x denne az kym to neprestane a potom budeme 1x denne,len teda je tam napisane ze neprekracovat odporucane davkovanie,hm

elinka27
2. jan 2011

@estterka ja ju mam opakovane, kupila som si taku masticku zarabanu cez moju laktacnu poradkynu, a az tak zabrala,myslim ze to je masticka co aj annag pouziva,len ty zijes v zahranici tak neviem ako by sa k tebe dostala

estterka
2. jan 2011

@elinka27 no dorucit by mi to vedeli,ale kde ju zozenu u nas?
@prsky no take tu prave nie su 😖 ale pohladam kefir. dik 😉

michaela80
2. jan 2011

@elinka27 ja davam stale len pol odmerky denne...

miskatn
2. jan 2011

chcela by som sa spytat jednu vec, mozno vas pobavim:
rozpravala som s jednou maminkou a ta zacala prave zaradovat svojmu 7 mes. synkovi normalnu stravu (okrem MM), povedala mi, ze odkedy zacala, tak ked maly prtka a kaka, tak to smrdi (ospravedlnujem sa za vyraz 🙂 ), predtym ze nie. no mna zarazilo, moj syn ma teraz 3.5 mesiaca, je plne kojeny, a smrdi to aj teraz, samozrejme nie je to nic tragicke, proste ma normalnu stolicu, ktora smrdi ako normalna stolica, vzdy rovnako, len ma zarazilo, ci je to v poriadku.

este by som mala podotknut, ze do 2 mesiacov sme ciastocne dokrmovali nutrinolom, ale vdaka tejto stranke a vdaka laktacnym anjelom z mamily, sa nam to podarilo vyriesit a pediatricka sama neverila, ked nas chvalila 😵

prsky
2. jan 2011

@estterka ja som sice v espani nejaky cas pobudla, ale o mliecne vyrobky som sa vtedy nejak nezaujimala...chybali mi tam skor take tie nase kexiky a tycinky ako koko a spol 😀 cerstve mlieko nahodou nepredavaju? ze by si si jogurt vyrobila

egyptanka
2. jan 2011

@miskatn tak smradecek len z mlieka samozrejme je, ale naozaj uvidis ten smradecek ked zacne papat. To uz bude ine kafe 🙂

estterka
2. jan 2011

@prsky no ja som an ostrove pri afrike,takze tu cerstveho vela nie je.ale kedze som v casti,kde je vela nemcov,tak mozno zozeniem kefir 😀 a su tu nejake grecke jogurty,tie su take smotanove a maju kratku trvanlivost 😅 a chyba tu toho velmi vela 😠 hlavne normalne fungujuce zdravotnictvo 😠

miskatn
2. jan 2011

@egyptanka vdaka 🙂

arrett
3. jan 2011

Baby, prisaje sa mi 14 mesačne dieťa na prsnik po 4 mesacnom nekojeni?

strapco13
3. jan 2011

@arrett moze a nemusi...vyskusaj uvidis, prikladaj..mozno sa chyti 😉

elinka27
3. jan 2011

@michaela80 no ved teraz prave neviem co robit:-/ napapa sa uz to z nej leti, a som presvedcena ze to je po atb, vtedy to zacalo, lenze Hylak nemozem jej dat, a tak teraz musim pockat ci zaberie ten Dophilus,aj ked teda pri tom davkovani vaham

janula.k
3. jan 2011

ahojte, moja otazka sem sice nepatri, ale su tu skusene baby, ktore mi vzdy poradia 😉 chcem sa opytat ohladom kravskeho mlieka. Vraj je na trhu nejake kravske mlieko balene v krabici, ktore je vhodne pre deti od 8m. Pytala som sa lekarky ohladom mliecnych polievok a ona mi poradila toto mlieko, ale nevedela vyrobcu ani nazov, len ze ho videla v Bille.

sonka31
3. jan 2011

@annag Ahoj Anna, nasla som vo fore odkaz na Teba a velmi pekne by som Ta chcela poprosit o radu. Moj Simonko ma 5 dni a totalne mi v priebehu 1. dna po narodeni donicil bradavky, kojila som este v nemocke cez klobucik, ale od vcera sa uz ani to neda, mam krvave ranky, kt. osetrujem a odsavam mliecko, krmim cez avent flasku. V nemocke mi povedali, ze mam davat 30 ml, avsak synkovi je to malo, place a nespi, kym nepridam aspon do 50. Robim dobre? Ako mam zacat vracat sa k normalnemu kojeniu? Rany este potrebuju cas. Co mam robit, aby mi neodmietal pripadne flasku a hlavne nenicil bradavku? Velmi pekne vopred dakujem.

prsky
3. jan 2011

@sonka31 odhodit flasu, dojcit normalne na bradavku, nie cez klobuciky, najlepsie zavolat laktacnu poradkynu, aby posudila dojcenie a poradila na mieste, co by bolo naj..klobuciky su skor pricina donicenych bradaviek...bradavky treba vyliecit, ale zaroven je vhodne aj dojcit, spravne prisate dojca nebrani ich zahojeniu ... vhodna je pri hlbsich rankach (krvacajucich) atb masticka bactroban alebo framykoin..neviem, ci vo FR mate take cosi...flasa kazi prisatie a kazdym prikrmenim flasou sa riziko iba zvysuje..treba co najskor dojcit normalne na bradavke, aby sa ti neznizila laktacia, naucit babo spravne sa prisavat, ak prikrmovat, tak cez suplementor alebo po prste ci lyzickou/poharikom (http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-... ) ..pomozu ti clanky:

http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

a dalsie na tej stranke

latvia
3. jan 2011

silvia123
Prosím vás dojčím malú, už bude mať 3 mesiace, v poslednom čase bola dosť nervózna a papala len každé 3 hodiny a niekedy dosť nervózne hrýzla, teraz neviem či mi ona spôsobila že mám zo spodnej strany bradavky mierne opuchnutý kúsok dvorca a akoby dorezané čiaročky žiletkou, ktoré nesmierne bolia, už ju nevládzem od bolesti kojiť, akože mala som problémy, keď som začínala kojiť, ale to sa dalo aspoń vydržať, toto je už neznesiteľné... Čo si mám na to dať a ako to prekonať aby som nestratila mlieko??? Dúfam že to nebude nejaká infekcia... Poradte mi, dalo mi to riadnu námahu aby som rozbehla po cisárskom laktáciu, nechcem prísť o možnosť kojiť.
Dnes o 18:55
silvia123 Zabudla som napísať, že som kojila v pohode, bezbolestne, to v posledný týždeň sa mi takto poničili bradavky ako keby som kojiť začínala -ba dokonca oveľa horšie, vrchná časť ma nebolí, len zospodu to bolí.
Dnes o 18:58

prsky
3. jan 2011

@sonka31 ozaj...odsavanie odsavackou je ovela menej setrne ako babo a ragady/ranky skor znovu otvara...ak sa da, treba ranky umiestnit do kutika ust dietata a dojcit tak...framykoin by mal zabrat do 24h (treba natierat po kazdom dojceni v tenkej vrstve a nezmyvat pred dalsim dojcenim, bradavky vetrat = nenosit podprdu)

prsky
3. jan 2011

@silvia123 treba dbat na spravne prisatie dietatka http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn..., aby nedochadzalo k poskodeniu bradaviek... poskodene bradavky treba preliecit framykoinom alebo bactrobanom (ak su to ranky). ak nechces prist o mliecko, treba dojcit efektivne a na poziadanie (efektivne = treba vediet, kedy babo naozaj pije, ak uz prechadza do fazy dudkania, treba prsnik stlacat, akoby si si chcela mliecko sama rucne odsat). dietatko sa nervozne odtahuje a "hryzie" zvycajne vtedy, ked mu nevyhovuje tok mliecka, u vas to bude zrejme slabsi tok mliecka...treba vtedy dojcit ihned po zobudeni a najlepsie v noci este nie uplne prebudene dieta, vtedy je ochotne pit aj slabsi tok..a tiez pomaha stlacanie prsnika, dojcenie v pokojnom prostredi..tiez su nepokojne deticky, ktore nieco boli - moze mat infekciu v ustach, mykozu, alebo sa jej len posuvaju zubky v dasienku a ona si dasienka na bradavkach masiruje. mozu ti pomoct clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

pripadne posurfuj po tej stranke, odpovede najdes a ak nie, vypln annag dotaznik, bude ti vediet lepsie pomoct https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

sonka31
3. jan 2011

@prsky Ahoj, dakujem za radu, len neviem, ako to mam urobit s tym prilozenim na prsnik; mam uplne zodrate cele bradavky, nie dvorce, vidim hviezdy, ked maly chyti do pusinky. PORAD 🙂 Dakujem. Masticku pouzivam, vetram, ale hoji sa pomalinky.

silvia123
3. jan 2011

prsky s tou infekciou si to možno uhádla, mne sa zdalo že má malá biele bodky na jazyku, nebola som si istá či to nie je múčnivka, tak som jej potierala jazyk a pery boraxglycerínom pre istotu, ale lekárka mi povedala, že "žaba" nebolí, (mala dovolenku, tak len cez telefon mi poradila, čo jej mám na to dať), tak neviem či tá nervozita môže byť z toho. Skúsim dať lepší pozor na to prisatie, hlavne v noci kojím po ležiačky a vtedy sa musí zle prisávať, cez deň sa mi zdá že sa prisaje pekne. Dakujem za radu -framykoin ma dnes napadol, ale mám ranky, tak skúsim ten bactroban a skúsim zmeniť polohu pri dojčení na opačnú stranu, aby mi nehrýzla do tých raniek, lebo sa asi zbláznim. Nechápem to už skoro dva mesiace som kojila bezbolestne a zrazu toto...

prsky
3. jan 2011

@sonka31 a aku masticku pouzivas? lebo ak ide len o nejaku lanolinovu na bradavky, tak to nestaci, musi to byt atb masticka (ako su framykoin alebo bactroban). pri atb masticke dochadza k ulave uz do 24h, do 3 dni su ranky vyliecene (za predpokladu, ze sa upravi prisatie)
inak ked ta bolia iba bradavky, tak ide s velkou pravdepodobnostou o velmi nespravne prisatie a teda babo sa aj tazsie dostane k mliecku, lebo mliecko najlepsie vyteka stimulaciou dvorca (pri spravnom prisati by si teda ani velmi necitila bolest, kedze by bradavka nebola stimulovana jazykom) ..pozri si fotografie a videjka tu: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://sites.google.com/site/nazorneukazkydojce...

@silvia123 nie kazde babo zabu berie v pohode...ja som mala zabu v puberte a teda stipala ma cela ustna dutina...niektorym babatkam zaba vadi ... na zabu je najlepsie ako prvu pomoc pouzit nasledovny postup: namotat na prst gazu, namocit ju, vyvalat v sode bikarbone a poriadne vytriet pusinu vratane licok, jazyka a pier zvnutra (=vsetky sliznice) a to urobit aspon 2x denne. moze tiect trochu krvicka, lebo plesne maju "korienky", ktore mechanickym pohybom gazy "vytrhnes". tiez je potrebne liecit maminu, lebo s velkou pravdepodobnostou sa infekcia prenasa aj na bradavky (=natierat canestenom, ak sa este u teba nic neprejavilo, tak iba ako prevenciu zo 2x denne natriet v tenkej vrstve).
inak ta nervozita moze byt aj kvoli rastovemu spurtu, ktorym deticky zvyknu prechadzat okolo 3m...to jest, ze mas menej mliecka, ako potrebuje, pretoze telo ziada "zrazu" viac, lebo aj viac vydava..riesenie je caste a efektivne dojcenie, do tyzdna by sa to malo upravit.

elinka27
3. jan 2011

@prsky moja mala sa tiez zle prisava, bolia ma bradavky,ale praveze ked papa je to niekedy aj ulava,tak nechapem.Natieram ich univerzalnou mastickou ku ktorej som sa dostala cez mamilu,ta je vraj aj na mykozu.Zaujimalo by ma ale Zina zacala pri papani vymyslat,je hladna zacne tahat,niekedy sa prisaje spravne,inokedy ani za svet, vidim niekedy ked pije ako jej z boku pusinky trci jazyk ma ho nad spodnou perou.Po chvilke sa zacne odtahovat,myslela som ze reaguje na slabsi tok mlieka,ale ona to robi aj ked jej prsnik stlacam, proste sa prsaje potiahne pusti, natiahne bradavku,pusti,opat hlada prisaje sa potiahne a pusti.Niekedy ked to takto robi,tak vidim v ustach v kutiku mlieko,inokedy jej tecie z pusy.A koniec akonahle zacne strajkovat uz sa k prsniku neprisaje poriadne a koncime, tak ju necham tak a je spokojna keca si a tak,pocikane plienky mame,ale stale sa bojim ze je akoby nedojedena,ze proste zazenie ten najvacsi hlad a to mlieko co ide uz tazsie je leniva potiahnut mozno prave tym zlym prisatym.Skusam ju vtedy prelozit na druhy prsnik, logicky ked je plny tak by malo ist lahsie,ale ona uz ani ten druhy nechce, tak ma teda napada, ak by bola nedopapana tak by asi ten druhy chcela ci nie?

prsky
3. jan 2011

@elinka27 moc riesis 😉 ak ma mliecko v kutiku ust a odtahuje sa, tak mliecko tecie, takze to moze byt skor naopak, ako predpokladas a to, ze mliecko tecie v tej chvili az prilis - mozno si prave v tej chvili, ako prsnik stlacas, chce len dudkat. ked ju odpojis a druhy nechce, tak je asi najedena a ked je spokojna, tak nie je dovod sa obavat, ze nema dost. ono uz je "velka" slecna a dokaze vytiahnut za chvilku dost mliecka, takze vacsinu casu si moze chciet len tak vychutnavat ten pocit, ze je na prsniku pri tebe...ale mozem sa mylit

elinka27
3. jan 2011

@prsky no ja sa riadim tym,ze ma pocikane plienky a zatial pribera, preco to riesim je len to,ze mame dudlik 😢