Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zebra41
10. apr 2011

ahojte, mam 11 tyzdnoveho synceka. narodil sa predcasne a stravil nejaky cas v inkubatore. takze od narodenia odsavam a drobec pije z flasticky. dnes rano som si ho len tak prilozila a on sal....normalne cucal a prehltal, potom som mu dala este flasku a z nej dopapal viac menej na silu 10 ml a ja som odsala iba 20 ml - inokedy aj 100....takze je mozne,ze sa 2.5 mesacne babatko zrazu prisaje? na obed som ho tiez prilozila a znovu sal, potom z flasky spapal necelych 20 ml a ja som neodsala skoro nic....je teda este nadej,ze ho budem kojit?

sjuzocka
10. apr 2011

@zebra41 ved ty kojis 🙂 mozes flasky odlozit prec a uzivaj si pokladika na prsniku 🙂

leelo
10. apr 2011

@zebra41 kontaktuj najblizsiu lakt. poradkynu, aby skontrolovala prisatie malickeho a dala ti dalsie rady a tipy ako pokracovat dalej. je uzasne, ze sa maly "vratil" na prsnik, je potrebne ho tam aj udrzat a to natrvalo. odborny dohlad LP ti urcite v mnohom pomoze. zelam krasne dojcenie.
http://www.dojcenie.eu/zoznam-poradkyn-laktacnych/

zebra41
10. apr 2011

@sjuzocka ja by som bola tak rada keby to vyslo. len mam trosku obavy, pretoze doteraz som vedela kolko spapal,kedy bude znovu papat atd. ale aj tak by som radsej plne kojila, lebo to bol fakt super pocit 😉

zebra41
10. apr 2011

@leelo vdaka, urcite skontakujem. on sa nevratil,lebo doteraz som ho vobec nedojcila...

tinki
10. apr 2011

@bobocka Ahoj, veľa som čítala, že do troch rokov nedávať deťom trvanlivé mlieko, lebo obsahuje čosi čo nie je dobré pre bábätká. Ale nepoviem ti čo,lebo si nepamätám. 😒 Ale najlepšie je polotučné alebo plnotučné, ktoré si prevaríš. 😉

tinki
10. apr 2011

Ja sa vás chcem opýtať, moja druhá dcéra má 7 týždňov a neskutočné bolesti bruška..Dokopy nič nejem, ale už je to ťažké. Nemôžem ani mlieko, mliečne výroky len syrečky alebo tvaroh. Dokonca jej nerobí dobre ani keď si dám kúsok jablka a aj to je očistené. Chcem vedieť, či to ozaj po tých troch, štyroch mesiacoch prejde. Užívame aj SabSimplex ale to veľmi nepomáha. Dávam aj rektálnu rúrku, ale nie vždy má prdíky, skôr si myslím, že sú to krče. Ona mi plače celý deň. Ešteže v noci spí. Doktorka ma odbila s tým, že je len taká zarevaná. Ale ona zatína pästičky, naťahuje nožičky. Neviem, čo s ňou je.. Za týždeň má dobrý len jeden deň. Ale priberá dobre. Má 4.90 kg. Prejde to niekedy? ☹

ayshka
10. apr 2011

@tinki urcite to prejde, u nas to preslo za 2 mesiace a v 3 mesiaci uz mal len asi 2 koliky a preslo to naozaj zo dna na den. Koliky sa prejavuju presne tak ako pises, ze zatina pasticky a natahuje nozicky a ked sa vykaka, tak je nachvilku dobre. Je to hrozne, ze tam tazko pomoct a chce to hlavne pevne nervy, babatka to casto mavaju a musia z toho jednoducho vyrast.
Skus este pozriet sem ako upravit dojcenie, hadam nieco pomoze: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/

bobocka
10. apr 2011

@tinki no ja mam zas info,ze ako prisada do jedla je uplne v poriadku.nedam dietatu z krabice liter vypit 😀 ,no do omaciek ci do grisky raz za cas je to ok 😉 a jednoznacne plnotucne.deti maju jest plnotucne vyrobky.nizkotucne ,ba dokonca ani polotucne do detskych ruk nepatria(apson take mam info) 🙂

elinka27
10. apr 2011

@zebra41 najvyssi cas na konzultaciu laktacnej poradkyne, a schovaj flasu a prikladaj uz len k prsniku, laktacna ti skontroluje ci naozaj aktivne pije a ci mate spravne prisatie, ak budes davat este flasu ste na najlepsej ceste ku koncu kojenia, ver mi viem co pisem, sama mam doma predcasniatko, sice uz odrastene 😀 pokial sa vie prisat a ty mas mlieko nieje co riesit, treba ho prikladat intuitivne na poziadanie, aj keby to malo byt kazdy 30min 😉 na stranke mamila.sk najdes zoznam poradkyn aj z tvojho okolia, konzultacia nestoji viac ako cca 10€ vzdy lacnejsie ako potom kupovat nahrady mlieka 😉

zebra41
11. apr 2011

@elinka27 ja som konzultovala s laktacnou este na zaciatku a spolu sme dosli k zaveru,ze budem odsavat....a teraz a proste chytil sam od seba. tak som teraz kontakovala laktacnu poradkynu znova a pride mi ukazat polohy a ci sa maly sprave prisal. ale kedze odvcera iba kojim a maly je spokojny a nic nepyta,tak dufam,ze je vsetko v pohode. ja po dokojeni odsajem max 3-4ml - takze vytaha vsetko...iba v noci som odsala viac,ale to som vzdy mala vela mlieka - viac ako maly v noci vypil

elinka27
11. apr 2011

@zebra41 v noci je vzdy viac mliecka, maminka lezka odpociva, vtedy sa tvori viac 😉 drzim paste ste na dobrej ceste len to nevzdaj stoji to za to 🙂 a to ze uz po kojeni neodsajes neznamena ze uz je prsnik prazdy, mlieko sa tvori aj pocas kojenia, a nikdo nieje lepsia odsavacka ako samotne babatko 🙂

tinki
11. apr 2011

@bobocka ano, súhlasím s tebou...do nedávna som aj ja si bola istá tým plnotučným ale minule bola v telke pani doktorka pediatrička a tá vravela, že pripúšťa aj polotučné. Samozrejme nízkotučné vôbec nie..A tak ako píšeš, do jedla je to ok..

zebra41
11. apr 2011

@elinka27 ja sa trosku bojim,ze ho vyhladujem...ale po kojeni je spokojny a zaspinka a papat si pyta tak casto ako si pytal z flasky...tak predpokladam,ze je najedeny. niekde som pocula,ze hladne babatko moze ostat aj apaticke,ale tak uz ma 5kg a 2.5 mesiaca,tak hadam on by krical...ked papal z flasky a bol hladny,tak krical o dusu. vo stvrtok sa stretnem s poradkynou. skoda,ze nemozem skor,ale som u nasich a to je taky zapadakov....ale tak odvcera sa kojime,tak hadam to uz bude ok. ja som vsak predtym odsala z jedneho prsnika tak 60 ml,maly z flasky papal tak 100ml. teraz ho kojim len z jedneho - viac nepyta. myslis,ze sa ten zvysok dotvori pocas kojenia?

bobocka
11. apr 2011

@tinki ved ano,netreba sa vzdy uplne psychopaticky drzat pravidiel 😀 ,aj polotucne je ok ak nahodou doma ine nie je,no odporuca sa vzdy plnotucne 🙂 ja mam vacsinou problem plnotucne zohnat.len lidl ma v tomto neskamal a oni maju vzdy aj plnotucne. 😉

lulu19
11. apr 2011

ahojteBaby poradte co je dobre na tvorbu mliecka .uz nemam mliecko krasne zlte ako predtym ale skor take bliele pripada mi take vodnate velmi.poradte prosim maly sa mi budi po hodinke a pol niekedy vydrzi dve ale s takym placom .kaka mi zlte ,pocula som ze ak by bol zle napapany kakal by zelene alebo sa mylim poradte prosim .dakujem

tinki
11. apr 2011

@lulu19 http://dojcenie.wordpress.com
ahoj, mne včera poslala tento link ayshka, pozrela som si ho a veľmi zaujímavé veci sú tam. Farba mlieka je ale v poriadku. Mlieko po určitej dobe vždy zmení konzistenciu, zo začiatku je biele a hustejšie a potom je už vodnaté a také namodralé. Na mlieko je najlepšie časté prikladanie k prsníku a oddych.

ayshka
11. apr 2011

@lulu19 zlozenie MM sa meni podla potrieb dietata a jeho veku od kolostra (hned po porode par dni), cez prechodne mlieko ku zrelemu (po 2 tyzdnoch). Zrele MM je priesvitne a namodrale. Riedke, slabe alebo vodnate mlieko neexistuje. MM je rychlo stravitelne, takze aj po hodinke moze byt zase hladny, dojcit treba podla zaujmu dietatka, aj kazdu hodinku a nie podla presneho harmonogramu. Babatka zvyknu casto plakat, ved inak sa ani hlasit zatial nevedia, moze byt hladny, pokakany alebo ho tlaci v brusku, alebo sa prave zobudilo, tak vola mamicku. A este k zelenym stoliciam tie su najcastejsie z toho, ze babo pije vela predneho mliecka, treba ho nechat dopit prsnik do dna a az potom prilozit k druhemu. Ak budes mat nejake otazky ohladom dojcenia skus napisat sem: http://forum.dojcenie.eu/ tam ti najlepsie poradia 🙂

elinka27
11. apr 2011

@zebra41 a ma pocikane plienky?pokial ma mokre plienky tak je to v poriadku🙂znamena to ze pije dostatok tekutin cize dost mliecka 😉 pocikanu plienku poznas tak ze ked ju hodis na zem tak rychlo pada k zemi.

lulu19
11. apr 2011

@ayshka dakujem velmi pekne za vysvetlenie 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zebra41
11. apr 2011

@elinka27 tak to teda ma 🙂 vdaka. ja by som bola taaaak rada,keby toto vyslo

elinka27
11. apr 2011

@zebra41 vyjde neboj robis to dobre 🙂

u2jana
13. apr 2011

ahojte,
tak dojcime, syn sa narodil v piatok.
mlieko uz mam, ale neviem, ci mu mam davat stale z oboch prsnikov, alebo na jedno kojenie staci jeden prsnik.
Lebo si ho este prehadzujem z jednej strany na druhu a kym nezaspi.
robim to spravne???

ayshka
13. apr 2011

@u2jana blahozelam k syncekovi 🙂 skus precitat tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

kamka17
13. apr 2011

@zebra41 gratulujem k rozbehnutiu kojenia 😉 😉 my sme na tom boli rovnako, lebo mne sa malá narodila v 29tt, vyše 7 týždňov bola v inkubátore na fľaške a MM a aj doma sme potom odsávali...našťastie mi pomohla laktačná a od polovice decembra doteraz úspešne plne kojíme a verím, že ešte dlho budeme...tak aj tebe držím všetky palce, nech sa vám darí kojiť čo najdlhšie 😉 😉 😉

zebra41
13. apr 2011

@kamka17 dakujem moc. laktacna k nam pride zajtra. od nedele ako sa maly prisal som musela dokrmovat minimalne,tak dufam,ze sa to rozbehne naplno cim skor 😒 ja som neverila,ze sa maly takto sam od seba prisaje 🙂 sikovniatko.nech sa vam dari a pekne rastiete 🙂

bubelko
13. apr 2011

@u2jana ahoj, ja som kojila vzdy naraz z oboch prsnikov. takze si myslim, ze ak je maly spokojny, pekne sa prisava, prospieva, ty si v pohode, robis vsetko ok 😉

u2jana
14. apr 2011

@bubelko
prisava sa pekne, ale netusim, ci si taha aj zadne mlieko, kedze si pri tom vzdy zdriemne.
spokojny ako tak je, na prevazenie idem az o tyzden, tak hadam aj pribera...

u2jana
14. apr 2011

@bubelko
tak beriem spat
dnes rano od siestej len cuckal, zaspal na pol hod, zobudila sa, plakal, zas cuckal takto dokola do desiatej :P
tak neviem...

bubelko
14. apr 2011

@u2jana on je este malicke babatko, moze ho boliet brusko, moze mu byt zima, teplo, jeho plac moze mat rozne priciny a pride mi, ze na prsniku sa zase ukludnil cuckanim. 🙂
ak vsak mas akekolvek pochybnosti, tak sa skus spojit s oficialnou lp z tvojho okolia, pripadne dobre nastuduj ten link, co ti dala ayshka. tym urcite nic nepokazis 😉