Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

wvwvw
10. sep 2011

@prsky vdaka.myslis ze mozem mat nadprodukciu aj vtedy ked mavam niektore dni prsia ako handricky? Zo zaciatku ked sa maly narodil,som mala nadprodukciu.teraz je toho mliecka omnoho menej..kakavali sme kazdy den tak 1x az 2x.teraz akurat sme nekakali uz 2 dni.stolicu ma stale odmalicka taku redsiu,nie spenenu.poprdkava si hlavne rano ked sa zobudi a dakedy trosku aj vecer.mozno to bude tym ze uz je zivsi,dufam teda.a tych 5 min kojenia je v poriadku,ked potom nechce uz ani kvapku?

prsky
10. sep 2011

@wvwvw nadprodukciu spoznas tak, ze sa dieta pri dojceni zakuckava, odtrha sa od prsnika, mliecko mu vyteka z ust, pripadne ma spenenu stolicu, moze byt aj do zelena a grga. ano, moze byt aj ked mas prsia ako handricky, pokial tie handricky mavas vecer. ja dojcim obe deti a este stale bojujem s nadprodukciou (to je ale pri tandeme pochopitelne) a vecer mavam prsia na pocit prazdne (aj ked uz ani cez den nie su uplne tvrde) - napriek tomu mi mliecko strieka, i ked teraz uz to malemu nevadi, predsa len uz je starsi a lepsie zvlada silny prud mliecka

podla tvojho popisu by som ale povedala, ze neries, ci pije 5min alebo dlhsie, pokial dost cika a je spokojny, tak je vsetko v poriadku. vazit staci raz mesacne na poradni...ak by nahodou nebol vahovy prirastok uspokojivy, treba poriesit hlavne techniku dojcenia a to by bolo najefektivnejsie priamo zoci voci s laktacnou poradkynou. to mrvenie sa pri dojceni by som naozaj pripisala tomu, ze uz je zvedavy, zistuje, co sa vsetko s telickom da robit. moj maly sa tiez rozne mrvi, odtrha sa, pokukava okolo seba a to aj vtedy, ked ho dojcim v spalni sama a nerozptyluje ho starsia dcera. ona sa zas este aj teraz dojci tak, ze by mohli aj tanky padat, mliecko je proste pre nu numero uno. kazde dietatko je ine. niektore reaguju na podnety citlivejsie, ine menej.

prsky
10. sep 2011

@wvwvw jaj a kakanie..je uplne normalne, ked babatka kakaju niekolkokrat za den, ale aj raz za 2 tyzdne. moj syn kakava raz za 2-4 dni. ked kakaval parkrat denne ako novorodenec, tak bola stolica riedka, teraz ma stolicu pastovitej konzistencie.
cim vacsie je babatko, tym viac si dokaze za par minut mliecka vytiahnut a ked mu este tecie pomaly same, o to rychlejsie sa "natankuje". MM je vsak rychlo stravitelne a ked ma telo vyssiu spotrebu, tak musi aj castejsie pit. s prikrmami sa to zrejme trosku preriedi, ale tiez zalezi od toho maleho cloviecika - niektore babatka maju proste didy velmi rady a satie ich upokojuje, tak nadalej vyhladavaju prsnik relativne casto...od cca roka je to potom uz aj trocha o vychove a dohode medzi maminkou a dietatkom, ze ako casto sa budu dojcit

lenkagej
12. sep 2011

prsky ďakujem radu,dnes idem znova na kontrolu, tak uvidím 🙂

gabii83
13. sep 2011

ahojte boal by som zvedava, aky je vas nazor, kojila som prvu dcerku 18 mesiacov, teraz aj druhu kojim, ma 6 dni a zaujimal by ma ze ak odsajem MM co mam navyse ci to mozem dat dcerke vacsej z poharika ze to dolejem do mlieka co vacsinou pije, je mi to totiz luto vyhodit.
sestricka mi v nemocnici povedala, ze je to zbytocne lebo ona z toho uz tie "vitaminy" a tak ze to nevyuzije...
podla mna je to blbost...
co vy na to.??
inac annag je este tu???
dakujem VAm papa

strapco13
13. sep 2011

@gabii83 ahoj..kludne mozes to mliecko dat starsej...vyuzije vsetko co v tom mliecku je...len sa nezlakni ak ti starsia dcerka zacne viac priberat 😉 , alebo moze mat trosku redsiu stolicu
a annag uz tu nie je..je na svojom fore..link najdes na jej stranke...som na inom PC a nechce sa mi to hladat 😅

gabii83
14. sep 2011

dakujem, momebtalne to tak vyzerá ze nehrozi ze by som jej dala hoci naj kvapku... 😀 😀 😀
hlados je to....tá mensia
dakujem zqa odpoved

strapco13
15. sep 2011

@gabii83 ja som to na zaciatku kym si starsi nespomenul ako sa cucka robila tak, ze z jedneho prsnika kojila mladsiu a k druhemu prsku som dala vrchnak od flasky a ked sa spustilo mlieko tak mi to odtieklo do poharika a to maly pil...odsat som nevedela..a malo to aj tu vyhodu, ze maly sa naucil krasne pit z poharika bez rozlievania

evvkaa
15. sep 2011

ahojte mam problem ze stracam mlieko pijem vela kupila som si aj caj na podporu mlieka zacali sme prikrmovat pred dvoma tzydnami ale len sem tam ked jej bolo este malo ale teraz od pondelka vypije viac um mlieka a citim ze sa mi uz tak prsniky nenalievaju nema problem papat z prsnika len ja mam mlieka coraz menej co robit da sa to este nejako zvratit??mam si odsavat po kojeni?poradte dakujem

bobocka
15. sep 2011

@evvkaa to,ze sa prsniky po case prestanu tak nalievat ako na zaciatku este neznamena,ze mliecka tam dost nie je 😉 ja uz rok a pol neviem co je to pocit naliatych prs a dojcime sa stale.hlavne sa treba dat do kludu 😉

evvkaa
15. sep 2011

@bobocka a nepomohlo by keby som si zacala odsavat po tom co nakojim malu ci by to nepomohlo v tvorbe mlieka??

bobocka
15. sep 2011

@evvkaa ja osobne som nikdy neodsavala.ani odsavackou mi to neslo a rucne ma to bolelo a po pravde som to nevedela.s tymto ti skor ine kocky poradia. 😉

lasto
15. sep 2011

Ja som tiež mala obdobie, keď som mala menej mlieka, malý plakal od hladu, pila som čaj prikladala aj každú hodinu a nič nepomáhalo, tak som kúpila umelé mlieko, ale potom som si povedala, že ešte deň počkám. A mliečko naozaj nabehlo, teraz máme 8 mesiacov a odvtedy neriešim nedostatok mlieka, nejako to ide samo. Inak pomáha, keď mu ponúkneš prsník, keď nechce z neho piť daj fľašu a po chvíľke zase daj prsník. Treba na to trpezlivosť, ale výsledok sa dostaví. A prsia nemusia byť naliate, po čase sa to upraví a nie sú také naliate ako predtým, ale mliečka je v nich dosť.

evvkaa
15. sep 2011

@lasto ja som ani predtym nekojila dlho do mesiaca som mlieko nemala vobec samo mi odislo no teraz by som chcela vydrzat co najdlhsie po kojeni som si odstriekala este 10ml ale bolelo ma to a aj ruka🙂 tak som myslela ze by som este odsavala ci by to pomohlo ja som malu davala na prsnik kazdu chvilu a nakoniec sme zacali prikrmovat mam skusim odsavat aby sa tvorba mlieka zlepsila lebo mala vypije este po kojeni aj 60ml nutrilonu

lasto
15. sep 2011

@evvkaa
ja som si aj odsávala a pila so veľa tekutín, aby som mala dostatok mlieka, myslím, že by to malo pomôcť. Koľko som odsala, toľko sa mi zas utvorilo, takže skús. Držím palce. Mne začali malého prikrmovať už v nemocnici, lebo som mala veľa mlieka a v noci mu dávali moje z fľaše, potom sa doma nechcel chytiť prsníka alebo vypil len málo a chcel fľašu, musela som ho poriadne vytrápiť, nechať vyhladovať, aby sa chytil a pochopil, že žiadna fľaša nebude a napokon pochopil. Možno je problém aj v tom, že ti zvyklo na fľašu. Ako dlho kojíš?

domeli
15. sep 2011

ahojte dojčiace mamičky, idem si pre radu.
Moja 16,5 mesačná dcérka odvčera odmieta prsník. Je to pre mňa šok (a pre moje prsia ani nevravím), nakoľko doteraz sa vždy tešila na mliečko, sama si ho vyhľadala, vypýtala (cez deň podľa ponuky či boliestky, v noci 1-3x). Zaspávali sme prsníku, málokedy inak. Teraz výlučne odmieta hneď keď ich zbadá. Okrem toho odvčera je plačlivá - na etapy spustí riadny plač. Noc predtým už bola nepokojná (ale to ešte prso do úst vzala), no zo včera na dnes už to bol boj - pri zaspávaní (nakoniec zaspala po hodine a pol s fľašou čaju-so sosákom, nie s cumľom), potom po troch hodinách prebudenie, plač, odmietala všetko a všetkých, nakoniec som ju akosi po vyše dvoch hodinách "ukočíkovala" (to som robila prvýkrát vôbec). Nadránom som jej prso doslova nanútila v polospánku (aby i troška odľahlo) - cucla trocha z jedného, trocha neskôr z druhého a spala ďalej. Dnes ale prso odrána bojkotuje, plač ustal, na popoludňajší spánok nemá ani pomyslenie (hraje sa, inak by už 2. hoďku spala). Teplotu mala zvýšenú iba včera ráno(37,8 st.), behá, šantí sa, stolica normálna, jedlo neodmieta. Žiadne náhle zmeny ju nezastihli, neviem si teda jej zmenu v správaní vôbec vysvetliť. Hľadali sme za tým zuby, ale má už 16. Žeby tie druhé stoličky? Nie je na ne priskoro? A k tomu odmietaniu: je možné, že sa týmto sama odstavuje (odstavila)? Neviem totiž, či laktáciu tlmiť alebo udržiavať. Alebo viete nejaký iný dôvod resp. trik?
Ďakujem.

evvkaa
15. sep 2011

@lasto kojim od zaciatku ale vobec nema problem s prsnikom taha pekne kojim asi tak 20 niekedy aj 30 min. a do nedavna vypila len 20 alebo 30ml ale teraz vypije aj vyse 60ml nurilonu tak preto sa bojim ze sa mi uz zase straca mlieko

lasto
15. sep 2011

@evvkaa tak potom naozaj neviem, ja som malému nedala umelé mlieko, lebo priberal pekne, aj keď sa mi zdalo, že mám menej mlieka. A keď nedáš nutrilon, tak plače od hladu?

evvkaa
15. sep 2011

@lasto ked som jej nadala nutrilon len co som ju dala do postielky nepreslo ani 5min. a plakala a hladala skusila som aj davat prsnik niekolko krat po sebe aj hdva hodiny sme boli hore ale nic ked som dala um spala spokojne ale to len teraz predtym som jej davala fakt len niekedy um ale teraz je to po kazdom kojeni :(

lasto
15. sep 2011

@evvkaa potom má asi naozaj málo, neviem teda a skúšala si laktačnú poradkyňu, poradia aj na telefón, nemusíš ísť osobne na stretko

evvkaa
15. sep 2011

@lasto nie neskusala som ale vela som citala vsade je pisane vela pit casto prikladat ale umna je to tak cim je viac na prsniku tym mam menej tak ja neviem chcem velmi kojit mozno sa to este spusti tym odsavanim no som zvedava

lasto
15. sep 2011

tak skúšaj, držím palce, tiež viem iba toľko, čo aj ty, možno sa to rozbehne

evvkaa
15. sep 2011

@lasto dakujem nasla som tu laktacne poradkyne no skusim to preprat este s nejakou z nich mozno mi poradi, dakujem 🙂

natalii6
15. sep 2011

caute baby viete mi poradit nejaku laktacnu poradkynu v BA ...v pondelok idem na sekciu a kedze sa mi prvy krat nepodarilo kojit tentokrat by som chcela aby mi to vyslo a ak nie rada by som sa poradila z nejakou poradkynou 🙂 dik

natalii6
15. sep 2011

@prsky dakujem

strapco13
16. sep 2011

@domeli pozri riadne do pusky..ci nema nejaku ranku..ak mala teplotu moze ju boliet hrdielko, ci afta, pozri aj peru ci tam nema..afta zvykne byt casto na vnutornej strane dolnej pery a to ju mozno boli pri prisati
vydrz, urdzuj si laktaciu...ponukaj prsnik ale nenut ju, ak nechce tak v spanku ju nadojci
neudiala sa nejaka zmena u teba? menzes, antikoncepcia, tehu?

strapco13
16. sep 2011

@evvkaa zacni po dojceni odsavat a dokrmuj tym ak musis ale nie flaskou, ale cievkou na prsniku..pokial davas UM flaskou ako dokrm, tak tvoje telo straca signal, ze ma mliecko tvorit a laktacia klesa
skontaktuj sa osobne s laktacnou..ukaze ti ako na tu cievku, plus skontroluje prisatie a ak potrebujes, urcite ti preda bylinky na zvysenie laktacie /senovka, benedikt..kup si radsej kapsulovane, prasok je nechutny 😅 /

domeli
16. sep 2011

@strapco13 dík za odpoveď. Teším sa, že hlásim zmenu (a verím, že nie krátkodobú 🙂) - včera večer sa prisala a v noci i ráno po prebudení tiež. Pusu sme pozerali z každej strany (ona si dá aj nazrieť aj prejsť palcom), nič sme nenašli, u mňa zmena by nemala byť žiadna (s ms už dojčím cez polrok a tehu by som tiež nemala byť), tak preto som nevedela "kudy-kam". Verím ale, že už sme "za vodou" a ešte si tieto krásne chvíle vzájomne doprajeme 🙂

strapco13
16. sep 2011

@domeli to som rada..tak proste mala vymyslala a ono niekedy rodic stresuje z jednej malickosti dieta to citi a zmalickosti je problem, ktory sa vyriesi akonahle rodic prestane na to mysliet
drzim palce nech sa to neopakuje a uzivajte si dojceni 😉