Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danulik
18. nov 2008

annag - z celeho srdca ti gratulujem a tesim sa s tebou 😵 uzasny porod, ale urcite si si ho zasluzila 🙂 😉

annag
19. nov 2008

danulik - ďakujem veľmi pekne 🙂

ziza, no čo iné nám zostáva, ale veď to rýchlo ubehne ani sa nenazdáme 😉 🙂

evixa
20. nov 2008

ahoj anna, idem sa poradit rovno do tvojej rubriky 🙂 Ked sme s Gregorkom zacinali kojenie stazovala som sa, ze mu to trva hrozne dlho a ze nerobim nic ine len kojim. Vravela si mi, ze pride cas, ked sa to zmeni a budem lutovat. Uz je to asi tu. Krpan sa nacuca tak rychlo, ze nestihnem ani casopis prelistovat. A uz sa len kruti ako turbina a zlosti. Niekedy potom vydrzi nejest aj par hodin (tuto noc spal bez kojenia cez 6 hodin, v bdelom stave cca.2,5 hodiny), ale niekedy je znova zurivo hladny aj po 1/2 hodinke. Tak neviem, ci je skutocne tak rychlo najedeny, alebo mu nieco vadi a preto nepapa dlhsie. Ma uz cez 6,3 kg (porodna vaha 3350g) a do teraz priberal ako divy, no teraz sa bojim, aby nebol hladny.

annag
20. nov 2008

exixa, no vidíš ani si sa nenazdala a už zbieraš ovocie Tvojej snahy a trpezlivosti.🙂

Myslím, že skutočne ide o novú etapu v dojčení. Malý prišiel do štádia, keď ho už začínajú zaujímať aj iné veci ako prsíčko. A kedže si si dobre rozbehla laktáciu, tak je mliečka veľa, ľahko sa spúšťa a tým sa malý napapá rýchlo. Zlostí sa, lebo už má dosť, hoci by si možno aj rád pocuckal aby sa ukľudnil, no mliečko mu stále tečie.Vynikajúco priberá, to znamená, že je to mocný, životaschopný chlapček so silným sacím reflexom a preto nemusíš mať obavy, že by mu bolo málo a bol hladný. On je zvyknutý na veľký príjem mliečka a tak to bude pokračovať, len v iných intervaloch a dĺžke. 2,5 hodiny sú normálne a je normálne, ak je interval v priebehu dňa rôzny - teda raz napr. každú pol hodinu, inokedy každé tri. Aj my dospelí máme počas dňa chvíle, keď máme veľký hlad a naopak, keď nám jedlo nechýba. AJ to, že cez noc prespí 6 hodín je u takéhoto bábetka v poriadku a netreba ho budiť. Dobre si pospi aj Ty, lebo o pár týždňov sa to pravdepodobne zmení a bude v noci každú chvíľu hore. 😀

Inak, normálne bude, ak sa jeho prírastky spomalia, bábetká priberajú hlavne v prvých týždňoch, postupne sa prírastky zmiernia a niekedy okolo pol roka priberá bábo len pár gramov alebo dokonca stagnuje. Toho sa nezľakni, je to tým, že napr. v druhom polroku bude postupne vážiť porovnateľne s rovesníkmi. Veď podľa tabuliek má bábo v polroku mať dvojnásobok pôrodnej váhy, Gregorko ju má v cca troch mesiacoch, teda ozaj nepotrebuje veľa priberať. Dôležité je, aby bol naďalej spokojný, nechudol, dobre cikal a kakal, nemusí veľmi priberať, stačí aby rástol 🙂

evixa
20. nov 2008

dakujem anna, ako si myslela, ze sa to (dlhsie nocne spanie) o par tyzdnov zmeni? To uz nezostane? 🙂 Vsak to sa mu podari len zriedka.

annag
20. nov 2008

presne tak evixa, je veľmi pravdepodobné, že sa okolo 4-6 mesiacov bábetká začnú budiť veľmi často, bez ohľadu na to, či sú na MM alebo UM, a potom budeš sledovať napr. tému - každé dieťa sa vie naučiť spať a nevyspíš sa najbližší polrok 😀

evixa
21. nov 2008

no si ma nepotesila, lebo uz teraz som nevyspata. Ale nejak bude... A to sme po 3 mesiaci chceli trenovat nocne spanie v postielke 🙂

bzucinka
21. nov 2008

Dakujem ... za rychlu,ochotnu a rozsiahlu odpoved ... 😉 (obdivujem, ako to stihas...)

macaeliska
21. nov 2008

No Annag, ja som sa akurát v téme "ako opraviť spacie návyky u 4 mesačného bábätka" pýtala, čo sa deje, lebo Eliška akurát začína v noci strečkovať. No a po tvojom príspevku pre evixu som to pochopila. Ja som ale trdlo. Mala som si ten mesiac, čo krásne spinkala, riadne užiť a oddýchnuť. Teraz sa budíme čo chvíľa a ešte k tomu v noci debatujeme. Tajne som dúfala, že ten krásny nočný spánok bude mať už stále. No smola. Moc si ma nepotešila.

dididi30
21. nov 2008

annag ahoj, uz som ti gratulovala k babaktu ale tak este raz, vsetko naj vam aj malickeh 😵
kazdy den ta citam co mas nove a ako pomahas babam, z toho mi vypliva,ze malinka je kludnucka a vsetko pekne stihas 😉
my uz 2 tyzdne prikmujeme zeleninkou , stale kojim,.....so zeleninkou som zacala preto skor, lebo som mola straaasne chora a mala som malo mliecka, maly bol hladny a nechcela som to riesit umelim mieckom a chvala bohu mu zachutilo tak sme pri tom ostali, nepapa vela, tak stvr poharika a dorazi sa mliecom, co som rada
inak spinkame pekne, nebudi sa tak casto, tak maximalne 3 krat za noc a pekne paradne si veru potiahne do dna🙂

len teraz mame problem s dennym placom, nic sa mu nepaci, furt place a place, ako keby dostal rozum a len na ruky sa pyta a vie to dosiahnut, betar jeden.....ale vsetko je len na chvilu, dost malo haja a ked sa zobudi ,tak nenormalny plac
inak zubky mu nejdu, ani tak skoro nepojdu, lebo nema naznaky okrem toho placu, tak tak sa teraz mame 😉 len aby si mala prehlad ako pokracujeme s kojenim 🙂

tak dufam,ze sa vam pekne dari a deticky lubia malicku 😵 drzkaj sa 😉

evixa
21. nov 2008

uuu dievcata, po tom co ste ma "potesili" ohladom spavania, idem si ja dopredu nastudovat nejake finty na uspavanie babetiek 🙂

annag
21. nov 2008

bzucinka, ďakujem 🙂

macaeliska no to je údel rodičov, ak sa s tým vyrovnáš, tak to aj ľahšie prežiješ. Ako vidíš, finty niekedy fungujú, no nikdy nevieme ako dlho a v podstate finty nefinty do roka sa aj tak nájde veľa nocí, ktoré bábo spolu s nami prebdie. 😀

evixa, hľadaj a skúšaj, no do pol roka by som sa s tým vôbec nezapodievala, lebo ak chce bábo v noci prsíčko, tak je to stále aj od hladu, nielen pre cuckanie. A môže začať slabšie priberať, čo potom mamičku zase trápi. Nočné dojčenie je ešte dosť dôležité.

dididi, áno, malá je zlatučká, pekne papá a keď má všetko tak ani neplače. No jasné, radšej začať so zeleninkou, ak mu chutí a dobre ju prijal, tak je to znak toho, že už aj psychicky dospel do štádia, keď sú pre neho príkrym vhodné.

držím Vám palce, nech sú Vaše drobce dobré, pekne spia a málo plačú 🙂

adoracion
11. dec 2008

ja som nastastie zatial nepotrebovala ziadnu pomoc od annaq ale rada citam jej nazory obdivujem TA tak len tolko som chcela 🙂

siska_br
11. dec 2008

ahojte, ahoj annag,

aj ja by som chcela poprosit o radu,ak mozem. nas maly trojtyzdnovy samko ma na vrchnej pere zo spodu - takmer zvnutra pery akoby maly mozolcek. moze to byt od papania, resp. dojcenia? kojim ho na poziadanie, papa pekne, trosku bojujeme s bolavymi bradavkami, najma ja 😀 , ale klobucikom sa snazim za kazdu cenu vyhnut, nakolko by som ho chcela kojit co mozno najdlhsie, mliecka mame zatial myslim dost. vacsinou sa napapa s jedneho prsnika a staci mu, niekedy vsak mam pocit, ze si este pyta a vycucka si aj druhy prsnik. za dva tyzdne od prepustenia z nemocnice pribral 400 g, nie je to malo? pan doktor nas sice pochvalil, ze pekne pribera a prospieva, ale predsa len mi to vrta v hlave...

dakujem vopred velmi pekne za rady

annag
11. dec 2008

adoracion - dúfam, že ani nebudeš potrebovať, držím palce 🙂 🙂 🙂

siska - má sací mozoľ, je to v poriadku - má to zo sania prsníka a je to znak toho, že má dobre vyvinutý sací reflex, čo je základný predpoklad úspešného dojčenia, lebo si sám dokáže vynikajúco stimulovať prsníky. Pery bábetka sú po narodení jemnučké a koža na nich musí stvrdnúť. Neboj sa, nebolí ho to, len do neho netreba vŕtať, časom sa stratí.

Pribral krásne absolútne sa nemusíš obávať, len pokračuj ako si začala, bábetká presne tak papajú, raz menej, raz viac - raz mu stačí jeden prsník, raz obidva . Bradavky budú o pár dní v poriadku. Dávaj pozor, či Ťa nepália, neštípu, nesvrbia a či malý nemá v pusinke biely povlak - soor - lebo to by bol znak najčastejšej infekcie na bradavkách - kvasinkovej, ktorú by bolo treba preliečiť.

tina_
11. dec 2008

Ja sa tiež pridám k obdivovateľkám, 3 dni som čítala tému Laktačná kríza a Annag, jednoducho obdivuhodná žena, mama a úžasná ochota pomôcť každému...je málo takých ľudí.
Chcem sa len opýtať, mám predčasniatko, aj sa dojčíme, ale maličká nespí kompletne celý deň (jedine v kočíku na prechádzke, a balkón na prízemí nemáme ☹ ), noc zato prespí celú už asi dva mesiace. Ak aj zaspí, tak po max. 20 minútach je hore. Je to normálne, alebo čo mám robiť? Neškodí jej, že tak málo spí cez deň?
A ešte sa chcem opýtať, dojčím ju z oboch prsníkov, ale aj keď som ju pár krát iba z jedného, tak mám pocit, že nikdy nie je prázdny, akoby ešte stále dosť mlieko ostalo (asi musím znova siahnuť po odsávačke, booože). Niekedy ju dojčím aj hodinu, resp. ona sa nikdy neodtiahne, a aj keď zaspí, tak ju moje "odtiahnutie" preberie a znova saje ďalej...Mám ju začať dojčiť striedavo, a potom doodsávať, alebo čo? Neviem si predstaviť ráno, žeby nepapala z oboch, po noci ich mám "nabité", až mi tečie mliečko...
ďakujem za radu.
A ešte čosi - maličká Anna je prekrásna, toľko vláskov - normálne na vrkoče... Moja má také milimetríky a aj prvá dcéra mala také kratučké, že ešte v roku a pol sa nás pýtali "ste ju strihali?" 😀

stvura
12. dec 2008

Pridavam sa rovnako...pocas laktacnej krizy mi annag pomohla viacej ako laktacna poradkyna i pani co som u nej robila rodicovsky kurz. Myslim ze by sme ju mali prihlasit oficialne na kurz laktacnej poradkyne...

siska_br
12. dec 2008

dakujem pekne annag,

aj som si myslela, ze to bude asi zo sania, ale upokojila si ma, dakujem. a k tomu bielemu povlaku - ten prave mame. nema ho malinky v pusinke stale, k veceru byva vyraznejsi, teraz rano ma pusinku napriklad cistu. myslela som prave na to, ci to nebude ten soor, ale v utorok sme boli v poradni, pan doktor mu pozeral aj do pusinky a nic nam nepovedal, a ja som sa popri tom vsetko pozabudla na to konkretne opytat ☹ . myslis, ze to bude ono? mam doma aj tu fialovu vodicku na osetrovanie, ale teraz neviem. myslis, ze by nas pediater neupozornil? soor je vlastne kvasinkova infekcia, ktoru dostal z mojich bradaviek? dobre tomu rozumiem? mam nejako specialne osetrovat bradavky? pouzivam na ne calciovu masticku, ktora mi ranky dobre hoji, pouzivala som cicadermu, ta mi avsak tak nezaberala. samozrejme, vzdy pred kojenim ju z bradaviek zmyjem.

a pridavam sa k ostatnym maminkam, ktore ti dakuju, myslim, ze je uzasne, co robis, najma ked to robis na ukor svojho vlastneho volneho casu, ktoreho mas iste popri dvoch malinkych detickach zalostne malo. myslim, ze aj slova ostatnych maminiek dostatocne vyjadruju, ako velmi si to vazime. urcite je nie malo zdravych, stastnych a dobre papajucich babatiek, ktore su z casti aj tvojou zasluhou take. VELKA VDAKA ANNAG

nimi22
12. dec 2008

Ahoj annag, aj ja by som sa pridala, ked sa mi narodil syn tak som si nikdy nemyslela ze budem musiet riesit kojenie, a bola som taka zufala po tyzdni este ked som nemala poriadne mliecko, nasla som si tuto stranku a ty si mi vtedy poradila ako spravne kojit, som naozaj rada lebo umele mliecko som vobec nechcela pouzit, mala som strasne problemy s ragadamy a celkovo som uz bola na dne z toho ze maly stale place, ale sme to vydrzali a doteraz uspesne kojim, tak ti velmi pekne dakujem za podporu.

annag
12. dec 2008

siska - soor z pusinky počas dňa nezmizne, teda ak mal ráno čistú pusinku, tak to bolo len mliečko. Zistíš to aj tak, že mu gázou opatrne vytrieš pusinku, resp. len nejaké miesto v nej - ak pôjde povlak dole ľahko - je to mliečko, ak ťažšie a bude pod tým zapálená sliznica - bude to soor. Soor, kvasinková infekcia je veľká pliaga, ktorej sa dá ťažko zbaviť. Väčšinou to býva tak, že bábetko sa nakazí ako prvé - od cumľa z fľaše, cumlíka ... a následne infekciu prenesie na bradavky. Väčšinou sa prenesie infekcia ak sú bradavky ešte jemné, citlivé a boľavé - teda po pôrode. Bežne sa však stáva, že bábo má pusinku čistú a mamička infekciu má. Ak bábetko má soor, tak ho pediatri liečia len ak je veľmi rozšírený alebo ak robí bábetku problémy - ak ho pusinka bolí.

Takže liečbu bradaviek treba zahájiť bez ohľadu na pusinku bábetka vtedy, ak bradavky napríklad štípu, bolia, srvbia, ak bolia vonku alebo aj v chladnej miestnosti, ak napr. pri chlade úplne obelejú (odkrvia), ak sú šupinaté a červené. &no niekedy je jediným príznakom obrovská štipľavá bolesť, ktorá prechádza až do vnútra psníka a chrbta. Bradavky, ktoré sú boľavé po pôrode vplyvom napr. nesprávneho prisatia sú buď s trhlinkami alebo už s malými chrastičkami - to nie je kvasinka. Skús si bradavky posúdiť, ak máš niektorý z príznakov, čo som povedala, treba zahájiť antimykotickú liečbu:

Bradavky dva - tri krát denne ošetriť nasledovne: na bradyvky a dvorec treba dať najskôr dezinfekčný vlažný obklad z hypemangánu - len slabučko ružový roztok urobiť, nechať ich na vzduchu vyschnúť a následne v tenkej vrstve naniesť krém antimykotický - Canesten alebo Candibene, ktorý prd dojčením nezmývame, preto, aby časť z neho prešla aj do pusinky, ktorú bude liečiť tiež. Okrem toho na bradavky nedávaj nič, maximálne čistý lanolín - buď krém na bradavky Avent alebo Bioclin.

Keďže Ty píšeš, že máš ranky a ak k nim nie je pridružená kvasinka, tak si na ne nedávaj nič,maximálne opäť len čistý lanolín (pred i po každom dojčení). Maste na bradavky treba dávať len v nevyhnutných prípadoch, pretože inak si bradavky veľmi dlho zvykajú na sliny a tlak pusinky. Z bradavky sa musí spraviť akýsi mozoľ - musí sa koža stať odolnou a premasťovaním zostáva stále príliš jemná a neodolná voči pusinke.

Gencián je prírodné antimykotikum, a pomáha, ak soor nie je príliš rozšírený, zároveň bradavku dezinfikuje, čo je výborné, ak sú na nej ranky. Ak teda nevieš, či máš kvasinku, môžeš si ho naniesť pred dojčením na bradavku a malému sa saním dostane do pusinky. Alebo naopak, môžeš malému pusinku genciánom vytrieť a časť prejde na Tvoje bradavky. Po pár dňoch by mali byť bradavky zahojené, ak nebudú - tak ich bude treba preliečiť Canestenom (Candibene). Zároveň tiež môžeš na bradavky a dvorce nanášať lanolín, aby zmiernil vysušenie z genciánu.

annag
12. dec 2008

holky, aj ja ďakujem Vám, lebo Vy ste pre mňa neskutočným zdrojom nových a nových skúseností a poznatkov 😉 🙂

siska_br
12. dec 2008

annag - este raz ti dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved 🙂 😉 . teraz som z toho jelen, pretoze bolesti, ake opisujes sice pocitujem (ostra bolest zasahujuca do vnutra prsnika az do chrbta, bolest pri chlade, prip. pri dotyku tricka), ale bola som presvedcena, ze je to tymi ragadami a tym, ze bradavky este nie su zvyknute na kojenie. v kazdom pripade nic nepokazim, ak preventivne nasadim gencian a zaroven budem lepsie sledovat malickeho pusinku. dakujem este raz za tvoje rady...vsetko dobre este raz prajem tebe i tvojej rodinke

siska_br
12. dec 2008

juj, annag, a ta tvoja najmensia princezna aka vlasata!!! 😅 😅 😅 😅 krasnu rodinku mas 🙂

zmrzka333
12. dec 2008

ahoj annag tiez som si vsimla ze vies tak fundovane odpovedat na rozne otazky mamiek a normalne ta obdivujem ze to vsetko stihas. Je super mat tu taku mudru zivu knizku 🙂 Mam jednu otazku urcite si uz niekomu pomohla v tejto veci ale nestiham to hladat. Nemas nejaky zlepsovak ako naucit babo na tuhu stravu? Normalne ho napina na grcanie vypluva to a neviem ako ho mam naucit papat. On chcel len jeho MM

annag
12. dec 2008

zmzka, Tvoj synček má teraz len 5 mesiacov. Ak ho napína, tak odlož príkrmy o mesiac. Pretože ešte k príkrmom nedospel. Bábetko musí k príkrmom dospieť nielen fyzicky - teda mu dozrie tráviaci trakt, obličky, pečeň ..., ale aj psychicky. Tak ako bábo raz dospeje k chôdzi, k nočníku, takisto musí dospieť aj k tuhej strave. Nie je nič horšie, ako nútiť bábo do jedenia (a to i do prsníka), lebo bábo si môže k jedlu vypestovať odpor, zablokuje sa a nakoniec nebude chcieť nič papať. Stáva sa, že deti skončia dokonca na infúziách a sondách. Takže s príkrmami treba opatrne, postupne po maličkých dávkach - každé bábo má svoje tempo,ktoré treba rešpektovať. 🙂

siska, ďakujem, aj Saminko je krásny 🙂
daj si genciánku a uvidíš ako bude

zmrzka333
12. dec 2008

annag dakujem za radu no on trochu stagnuje s vahou ma 7500g a nepribera dost a ked jeme tak on mlaska a tecu mu sliny, mozno preto sa mu to nepaci lebo on nechce ani nahodou flasku ani nic ine do ust nezoberie takze je to mozno preto a inak teraz sa nam podarilo ze spapal jeden a pol lyzicky, nechala som ho trosku nech vyhladne a nevyplul to ale spapal
Je to v pohode?

annag
12. dec 2008

zmrzka, ale 7.5 kg je pekná váha na jeho vek, a v 5.-6 mesiaci mu stačí priberať 35-55 g týždenne, dokonca môže aj istý čas stagnovať, podstatné je, aby nechudol a rástol do výšky a bol spokojný, aktívny počas dňa. Naozaj sa nemusíš ponáhľať, ešte sa s jedením, trávením a kakaním natrápiš v druhom polroku až až.

Spočiatku mu bohato stačí spapať lyžičku, prvé príkrmy sú o ochutnávaní a spoznávaní novej potravy.

saska.t
12. dec 2008

annag aj ja sa musim pochvalit, dnes mala dostala prvu mrkvicku a neverila by si zjedla asi 10 malych lyziciek, som bola nadsena, potom ju zacalo striasat a robit ksichtiky ze jej to nechuti, tak sme sa spolu posmialy a dorazili sa mlieckom, mala bola fakt uzasna, tak som zvedava co na to povie zajtra 😀

zmrzka333
12. dec 2008

dakujem annag za radu
Dobru nocku