Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mapa
5. apr 2009

Ahoj Annag,

dakujem velmi pekne za rady. 🙂 Mame za sebou kojenia cca kazde 2-3 hodinky po cca 20 minut na striedacku obe prsia po 5 min. Kojim tak preto,ze nie po cely cas (tych 5 miniut) na prsniku saje. Je to v poriadku? Potom ju vzdy necham odgrgnut- uspech je, ze za cely den grckla len raz. Po nakojeni je vsak stale nespokojna, place, tak sa ju snazime upokojovat cumlikom, obcas uspesne... Ale zaspinkala do pol hodiny (a na dlhsie) len v noci a na prechadzke, inac cez den zaspala na max 15 minut po hodine a viac utesovania a bola hned hore. Stale ju moze trapit ta zaha?
Po nakojeni ju davam do perinky do vyvysenej polohy pomocou kojaceho vankusa- na nom aj spi v postielke, v autosedacke nechce byt, uplne sa tam "posklada" a hneva. V kociku je vo vyvysenej polohe tiez.
Bactroban sme dnes nezohnali, zajtra bude vacsi vyber aj moznosti 🙂
A co sa tyka prsnikov, naliate nie su vobec, skor mam strach, ci toho mliecka nie je malo. Sice vzdy nieco vytaha, dokonca aj pocas kojenia niekedy mliecko vyteka z prsnika, z ktoreho prave nekojim, ale prsniky su makke. Mala by som odsavat?

mapa
5. apr 2009

A este som sa chcela opytat, ci aj pocas tych kratkych 5 min kojeni si mam stlacat prsniky, ked nesaje poriadne?

mapa
5. apr 2009

Hm a teraz po 2 a pol hodine od posledneho kojenia (a neustaleho kriku- na par sekund vzdy zurivo schmatne cumel, podudle a vypluje) citim z pusinky nestravene "kysle" mliecko. 😕

tanjaja12
5. apr 2009

Ahoj. Nase dojcenie sa veru zacalo zhorsovat prikrmamy. Asi aj preto, ze som sa na ne viac zamerala. Najprv sme zacali na obed zeleninkou. Vtedy este dokazala aj pekne sa dokojit ak bolo treba, mlieko sa spustilo.Po mesiaci som pridala desiatu, vzdy najake ovocie, a kedze jej lepsie ide hustejsie, tak som vyzivy zvikla zahustit nejakou susienkou. Najprv to islo dobre, ale postupne ani neviem ako, ale stale to islo horsie. Mlieka, ak sa spustilo, vyzeralo byt dost, lebo bola min dve hodiny spokojna. Mala lepsie spolupracovala ked bola vyspana, tak hned ako sa zobudila, tak som ju supla do stolicky a krmila, potom dokojila, ale uz dokojenie odmieta, aj ked nezje tolko co treba.Nas rezim bol asi takyto:
Medzi 7.00-8.00 vstavanie a dojcenie
medzi 9.00- 10.00 polhodinovy spanok
po zobudeni ovocna desiata, zo zaciatku aj dodojcenie
medzi 11.30-12.30 polhodinovy spanok
po zobudeni masovozeleninovy prikrm zo zaciatku aj dodojcenie
okolo 14.30 niekedy dojcenie, ak nie tak spanok vonku
medzi 16.00-17.00 vstavanie a hned dojcenie
o 18.20 kupanie
18.30 dojcenie, ktore sa teraz pokazilo a musi si najprv zdriemnut o 20.00 potom sa popol hodine zobudi a dojcim.
V noci je to teraz vacsinou kazde dve hodiny, ale ma aj interval, kedy to raz vzda a zaspi na nejaky cas a potom je interval aj 4hodinovy. Predtym vacsinou po troch, styroch hodinach sa budila.

Stava sa, ze ovocie, uz zjedla aj 100g, ale vacsinou to je menej,nevazim to ale myslim tak od 50 do 80g. Na obed tiez presne neviem, ale niekedy uz naozaj zjedla tolko, ze nepotrebovala dokojit, no teraz sa mi zda, ze menej zje a tiez nechcela dokojit, teda nevydrzi tolko sat, aby sa to spustilo.Dnes som skusila inak.Rano o 6.30 som ju hned ako rozlepila oci prilozila a podarilo sa nakojit. Potom sme isli von o 9 zaspala, zobudila sa o 10, vtedy papala vyzivu tak okolo 70g, dokojit sa nepodarilo.Potom som ju isla dat spat o 11.30, kedze som si myslela, ze ked sa zobudi,tak ju prilozim a nakojim, snazila som sa ju uspat, skusila som ale prilozit, lebo sa nedarilo uspat a nakojila sa. Potom ale ani nespala,zaspalaaz o 13.30 do 14.00, ked sa zobudila, trochu som ju nakojila, mlicko sa spustilo a potom som jej dala prikrm, mohla zjest tak okolo 100g. Dokojit potom uz nechcela, tak sme sa hrali a potom isli von - spanok od 15.30 do 17.00. Potom dojcenie hned po prebudeni. O 19.00kupanie, potom som sa pokusala dojcit, ale stale po par sekundach sania sa pustila a mrncala, tak som to vzdala s o 20.00dala do postielky a bez placu zaspala za 5 min. Potom sa po pol hodine zobudila a kojili sme, teraz spi. Takze moj zaver je: Hanka ma naladu papat len ak je vyspana, vtedy jej nevadi tak dlho sat, kym spusti mliecko.
Je to dlhe, ja viem, ale nevedela som co tam treba napisat. Budem vdacna ak poradis ak robim nieco zel,ak najdes chybu. A ten oxytocin je len na predpis?

annag
5. apr 2009

mapa, Tvoje dieťatko má reflux, jeho prejavy sa teraz budú stupňovať, takže sa musíš obrniť trpezlivosťou. Ten kyslastý zápach je tiež z refluxu . Na prsník ju môžeš dávať i častejšie než 2-3 hodiny, aj každú hodinu a pol , ak nebude grckať a bude ozaj pekne piť. Takéto deti sa často nastavia na maličké dávky častejšie, niekedy pijú len 40-60 ml aj 10-12 x za 24 hodín. Teda ak ju nadojčíš - trebárs tých 20 minút, tak ju odgrni, ponos, upokoj, a ak medzitým prejde hodina a bude stále nepokojná, skús jej prsník ponúknuť - ak ho bude spokojne piť napr. tých 5 minút,nebude grckať, tak ju nechaj, ak sa prisaje zúrivo a bude sa púšťať, tak ju na prsníku nenechávaj. Neplatí, že ak sa bábo naje, tak ďalšie papanie bude nasledovať až po spánku, niekdy bábo nezaspí a môže prsník dostať opäť.

Prsníky môžeš stláčať aj počas tých 5 minút , niekedy už od začiatku - vždy keď vidíš, že prestáva aktívne piť tak prsník stlač - daj pozor, aby sa na prsníku nevrtela, nehnevala, lebo to prejav refluxu zhoršuje. Nemusíš odsávať, lebo mám pocit, že by si aj tak nemala kedy, odsávanie je výborné v prvých týždňoch, no nie vždy sa to dá, zatiaľ nepotrebuješ tvorbu mliečka zvyšovať.

Prsníky nemusia byť naliate, naliatosť robí skôr problémy, mliečka má byť akurát - znakom toho, či je mliečka dosť je prospievajúce bábo.

annag
5. apr 2009

tanjajja, ale ja tam nejaký vážny problém vôbec nevidím, malá sa vlstne nedojčí, len keď nechce - ak si bábo rozpumpovať prsník nechce, tak si ho nerozpumpuje - a ona to nechce robiť vtedy, keď je unavená - keď si zdriemne, tak si oddýchne a aj si prsník v pohode rozpumpuje - dobre som pochopila?

Taisto sa naje a nemá chuť už mliečko piť - to je v poriadku. Možno papá o čosi menje, môže mať také obdobie - to sa stáva často. deti majú lepšie a horšie obdobia - niekedy je to pre zúbky, ochorenie v pusinke, ušká, bruško, niekedy sa na príčinu ani nepríde. No nič hrozné sa nedeje a pije i papá celkom dosť. Môžeš jej skúsiť zaradiť ďalší príkrm.

tanjaja12
5. apr 2009

Dakujem ze si si nasla cas, niekedy to aj ja tak vnimam, ze vsak sa nic nedeje, dufam, ze to tak zostane, ze ked nebude unavena, tak papat bude. Zubky este nema, ale na ne uz jej naladovost a mrzutost zvalujem od troch mesiacov takze neviem ci uz konecne vyjdu.Uz aj ja som uvazovala nad dalsim prikrmom, len zase neviem kedy. Chcela by som je vecer dat nejaku kasu, kedze neviem ci by som vedela tolko odsat a ani zasoby MM nemam, tak snad nejake mliecne. Len ten cas... Po prebudeni okolo 16,30 chcem nechat kojenie a potom niekedy. Po akom case od dojcenia, by mohla byt kasa?A tiez naopak, po akom case od prikrmu sa moze dojcit?Alebo zavediem este jeden kratky spanok a potom ked by sa znovu prebudila po jej oblubenej polhodinke, tak by spapala kasu, no potom neviem akoby to vyzeralo s vecernym spankom...
A este ak mozem, skusam jej ponukat uz aj vodu, hlavne teraz, ked uz nechce dokojit. Skusala som dva typy hrncekov treningovych no zda sa mi ze najviac vypila zatial z poharika, teda vrchnaciku tych flias. Na klasicku flasku som ju nechcela ucit, ale svokra ma nahovara, nech to skusim a ze nech jej tam skusim dat caj, ze to bude viac chciet. Bojim sa hlavne v lete, ked uz asi urcite bude potrebovat aj inu tekutinu ako MM.

annag
5. apr 2009

tanjaja, však vieš, že najskôr za všetko môže kolika a potom za všetko môžu zúbky 😀

Keďže sa dojčí ako chce a kedy chce, tak sa na to nepozeraj a zaraď jej príkrm kedy uznáš za vhodné, teda napr. na večeru okolo 18-18.30 . Kľudne aj mliečnu kašu. A ak si potom pred spaním prsíčko dá, tak si ho dá, ak nie , tak sa zobudí neskôr. Ber už prsíčko ako doplnok počas dňa a vždy po zobudení ho ponúkni. Bežne som tak dojčila - pred a po zobudení - či cez deň, či ráno, či večer a príkrm som v pohode dala aj o polhodinu, takisto po jedení si samé vypýtalo niekedy hneď , inokedy po hodine.... Prsník už bude mať skôr pre upokojenie a smäd, pomaličky už nebude základný zdroj výživy.

Určite takú veľkú slečnu na fľašu nemusíš učiť, z pohárika dokážu piť novorodenci - kuk môj album. Skúšaj pohárik, lyžičku , slamku ... na všetko sa môže chytiť, no cumeľ je cumeľ, ak dojčíš, vždy je to zle , aj v roku. Do leta je ešte veľmi ďaleko a pokiaľ dieťa dojčíš a je smädné, tak tekutinu inú vlastne ani nemusí potrebovať. Ak by ju potrebovala, tak by si hneď videla ako vie piť aj bez nácviku 😉 🙂

annag
5. apr 2009

janajanajana, nemusíš ju nechávať na prsníku spinkať, ak nepapá, môžeš ju z prsníka vziať a uspať inak. Len jej to treba vynahradiť, také malé bábo bolo v brušku s Tebou 9 mesiacov, potrebuje Ťa mať pri sebe i teraz. Nemusíš sa báť rozmaznania, však každé bábo je časom zvedavé a okolo 3 mesiacov - polroka už určite každé túži objavovať svet a nie sa iba nosiť. Každé dieťa sa od mamičky z rúk odpúta - začne liezť, chodiť ... a nosenie bude potrebovať čoraz menej. Kočík Ti veľmi pomôže, ozaj využi pekné počasie, lebo v kočíku sa naučí presne to, čo chceš a bez plaču a násila - naučí sa zaspinkať bez prsníka, vytvorí si režim. Určite je lepšie nabehať kilometre po vonku ako sa celý deň dnu stresovať a "vychovávať" dieťa drezúrou v samostatnom zaspávaní.

zivoth
6. apr 2009

ahoj annag,
uspesne uz par dni kojime, aj ked sa mi zdat, ze si ju stale zle prikladam, skusam aj ine polohy, len neviem ci ju mam dobre prilozenu, ale podla rozhryzenych bradaviek si myslim ze to nieje ono;O( mliecka mam asi aj dost, lebo mi niekedy az stvrdnu prsia, teraz momentalne ma boli lavy prsnik, neviem ci to mam zo stlacania ho, alebo z coho, ale pravy ma vobec neboli. tak sa bojim aby som nedostala zapal.
mame problem stale z tym kakanim alebo tlacenim:O( nehovorim ze mala spi zle, lebo vzdy pospi aspon tie dve hodinky, ale niekedy spi v takom jemnom polospanku a snazi sa tlacit, tak sa vrti stale a zobudza, potom zacne plakat a aj po cvickani sa kolko krat nevie vyprdnut, niekedy pomoze cvicenie ale niekedy nie. inak este otazka, ked pospi aj viac ako dve hodiny a ja jej nedam papat (nekrmi sa v tom intervale 1,5 az 2hodiny), lebo ju krmim vzdy len ked sa zobudi a je hladna, nevadi to? lebo ona vie cez den pekne pospinkat, pokial nema problemy s tym bruskom. a zas ked spinka a je spokojna, tak si myslim ze nieje hladna. len sa zas bojim aj o tie prsia az sa nezapalia.
vyvysenu polohu v postielke uz ma, ale nepomaha to.
s tym papanim mame este stale problemy, papame aj viac ako hodinu, a aj s toho dovodu si myslim, ze ju mam nespravne prilozenu. este ma zaujima, ked sa jej dava papat na striedacku z jedneho a druheho prsnika pri jednom papani, ako sa mala dostane k tomu zadnemu mliecku?
potom po kojeni si mam odsavat mlieko alebo nie? lebo sa stane ze sa este zobudi a pyta si cicik, tak jej dam, par minut pekne pije a zaspinka. a niekedy mi zas trva aj pol hodky kym si odgrgne a zaspi a neviem ci to je ucinne potom este odsavat.

lulu19
6. apr 2009

ahojte baby annag prosim o radu meskaju mi kramy od piatka piatok som ich malasostat a nic ziadne priznaky keby ste si vy robilitest kolky den vam meskali dakujem

zivoth
6. apr 2009

a este nieco: kazdy den aspon 2x stikuta - ale tak riadne, az mi jej je chudatka luto:O(

nimi22
6. apr 2009

ahoj Annag, chcela by som ta poprosit o radu, ty mas s kojenim velke skusenosti a ja si neviem rady co s upchatym mliekovodom aspon myslim ze to je ono, totiz vcera som sa rozhodla ze jedno kojenie vynechame a do rana mi stvrdol jeden prsnik ale len na jednom mieste mam take tvrde gulicky, malinky mi z neho pil rano ale ta jedna strana ostala tvrda, masirujem si to a nepovoli, bojim sa ze dostanem z toho zapal,bolo by lepsie odsat elektrickou odsavackou??? alebo nechat maleho teraz pit len z jedneho ci to nevytiahne??? dakujem za radu velmi by si mi pomohla 😉

janajanajana
6. apr 2009

annag, chcem sa ta este spytat, kolko mlieka by som si mala odsat ☹ po nakojeni?
Ako uz asi vies, mala si pyta velmi casto, aj ju casto prikladam, no dnes rano po nakojeni som odsala z oboch prsnikov 10 ml, potom to slo uz len ako tak po kvapkach.

lyongirl
6. apr 2009

Ahoj Annag, obraciam sa na teba s prosbou o radu 😉 , už si mi raz poradila v inej téme a teraz mám asi depku a neviem, čo ďalej...
Nechcem písať litánie, tak v skratke ide o to, že si myslím, že mám málo mlieka, ale možno je to len môj pocit a psychika. Ide o to, že malý papá v jednom kuse. Niekedy je to behom hodiny aj 3x a ja som už vyčerpaná, nakoľko mám ešte jedno dieťa, ktorému sa treba venovať a to nehovorím o domácnosti.
Ak si odstriekam mlieko, tak odstriekam max. 40ml, niekedy je to len 20ml. V jednom prsníku som mala zápal a ten som už "nerozkojila", mlieka tam mám oveľa menej ako v druhom prsníku. Malý podľa dr.priberá pekne, za 2 týždne 500g. Ak chcem ísť niekde, napr. von s deťmi, tak aby sme vydržali, musím dať UM, čo mi vadí. Aj večer, keď je 22 hod. a ja už od únavy ledva pozerám a moje dieťa papá už asi aj 5x, tak mi rupnú nervy a dám UM, aby sme mohli ísť konečne spať. Nechcem dávať UM, pretože malý priberá pekne z môjho, ale neviem, či ho zasýti. Alebo si málo vytiahne, tak musí papať často, ja už neviem. No a dnes papal mezi 7 a 10 hod ráno 3x, pred tým než sme išli von vypil ešte moje odstriekané mlieko - 40ml a stále plakal, tak som mu dala UM ešte 30ml a vypil aj to. Odvtedy spí, akurát sa budí, tak letím. Čo si myslíš, čo mám robiť? Ďakujem za každú radu!

weronique1
6. apr 2009

Ahojte, mame podobny problem ako Lyongirl. Nase 10 dnove babo vydrzi byt pricucnute aj viac ako hodinu pocas ktorej stale dudka, ale nie take pekne hlboke vcucy, ale iba plytke. Ked ju dam dole, tak spusti neutisitelny rev, tak si ju zasa prilozim. Som z toho hrozne unavena a uz som si aj poplakala, ako mi je jej luto.
Mliecko mi odstriekavat nejde (asi som fajnovka, ale strasne ma to boli), ked sa snazim po kojeni odsavat, tak skoncim niekde pri 10 ml...Mala kompletne precura denne aj 4-5 plienok, takze si nemyslim, ze mliecka je malo, ale asi pije iba to predne a k zadnemu sa neprecuca - vcera v noci som to nezvladla a dala som jej trosku umeleho (po 10 ml zalomila a vydrzala spinkat 5 hodin). Ked pije materske, tak vydrzi spat 1,5 az 2 hodky.
Asi si to ciastocne sposobujem sama, lebo z kojenia som uplne v strese (neviem sa ukludnit, lebo chcem strasne strasne kojit a umele vobec nedavat).
Pls poradte zufalej mamine zaciatocnicke.

janajanajana
6. apr 2009

Lyongirl, weronique 1, mam uplne rovnaky problem, doteraz som len myslela, ze mala je prisavnik, az ked som dnes nezacala odsavat a odsala som z oboch max. 10 ml, pritom beriem homeo, pijem caj na kojenie, vineou a vodou sa nalievam vkuse, mala je pricucnuta permanentne, pospi akurat v kociku na obed, predpokladam ze uz vysilena z tolkeho cucania.

vejinka
6. apr 2009

dievcata mala som to presne take iste..nuz ale treba vydrzat ten moj hlados papal stale hodinu trvalo kojenie pri ktorom si aj pospal a o hodinu bol hladny..toto trvalo dlhe dva mesiace..kojila som cez klobucik mozno aj tym som ho vycerpala..a potom som si jedneho pekneho dna povedala dost a odlozila klobucik..prisal sa takmer ihned ale trvanie kojenia bolo rovnake..no a potom sa to skracovalo xcelo to pevne nervy nic ine som nerobila len odsavala..ani na upratovanie ci varenie som nemala cas..velmi mi vtedy pomohla svokra byvame so svokrovcami a ja som nerbila nic ine len kojila...som si pripadala ako dojna krava ale stalo to za tu namahu ...ja som bola krava lebo ked som bola tehotna absolutne ma nezaujimalo nic co sa tykalo kojenia..som mysella ze vsetko pojde automaticky ale nie uz v porodnici po sicaru som mala problem nieco odstriekat..co kvapka to slza ukrutna bolest ale zatala som zuby a trpela doma to pokracovalo este horsie zapal obydvoch prsnikov..a nasledne minimalne 15 laktacnych kriz..no prezila som si toho ozaj dost ale viem ze zatat zuby a ist dalej je to najlepsie co mozete spravit pre svojich drobcov..ked vidim ako mi rastie dieta a krasne pribera a vsetko vdaka mne..som velmi hrda mamicka

proste dievcata treba vydrzat a nevzdavat sa ..viem ze niesme kazda silna ale za ten pokus to stoji 😉

annag
6. apr 2009

janajanajana - bolo by veľmi zlé, ak by si po dojčení z prsníkov odsala povedzme 30-40ml - bol by to znak toho, že prsníky sa zle vyprázdňujú. sú mamičky, čo majú mliečka habadej a napriek tomu nič neodsajú. Je to v poriadku. To, či má dosť mliečka bábo nezáleží od toho, čo odsaješ, znakom prospievania je stolica, počet pocikaných plienok, váha, spokojnosť.... bábo je najlepšia odsávačka. Nemáš problém s mliečkom, máš problém s tým, že Tvoje dieťatko sa nespráva ako z múdrej knižky. Včera sme sa dohodli na prechádzkach - aspoň 2-3 do dňa. Kedy si ju naposledy vážila, resp. kedy máš ísť na preváženie?

ešte pozerám, že si mi neodpovedala, že malá sa na prsníku viac vytrápi? ako to trápenie vyzerá?

annag
6. apr 2009

lulu19 - snažilky alebo tehuľky Ti poradia asi lepšie, asi sa nevieš dočkať, no je dobré pár dní počkať nech test nerobíš zbytočne, myslím, že už sú aj citlivejšie testy, no pravdupovediac, ja som si testy robila pomerne neskoro , po pár týždňoch, ak si zvedavá, tak si test sprav - ak nejaký máš, tak je na ňom uvedené, od kedy sa môže robiť

annag
6. apr 2009

zivoth, v ktorej časti prsníka máš hrčky? skontroluj prosím bradavku, či na nej nemáš pľuzgierik alebo bodku bielu

- kľudne ju nechaj už spinkať aj dlhšie, dojči ju už len jeden prsník a potom druhý - ozaj pije dlho, počas tej hodiny určite veľmi veľa len cucká - ako dlho teraz ozaj papá - odstopni ten intenzívny čas na prsniíku zo začiatku - toto musíme napraviť

- polohy nestriedaj kým sa bradavky nezahoja, len mi ešte napíš, kde sú tie hrčky - tam možno bude treba inú

- prsníky by bolo fajn pár dní po dojčení odsávať

- skôr papá až veľa - lebo i cuckaním čo to vytiahne, potom môže byť nervózna, teda čas na prsníku treba určite skrátiť

annag
6. apr 2009

nimi, veľké bábo - takže v prvom rade veľmi podrobne skotroluj bradavku, či na nej nie je pľuzgierik alebo biela bodka, ak áno, pľuzgierik sterilnou ihlou prepichni. v teplej sprche skús ručne cielene mliekovod odstreknúť, potom celý prsník odsaj až do dna a následne bábo k takému prsníku prilož v polohe, aby mu brada smerovala k hrčkám

lyongirl
6. apr 2009

pri prvom synovi to bolo s kojením podobné, ale on sa narodil o 6t skôr a nemal silu sať, tak tam som chápala hodinové kojenia, medzitým spanie, ale on aj niečo vydržal po napapaní. Druhý syn je síce tiež narodený o 4t skôr, ale on má silu sať, len papá moc často, možno preto, že toho mlieka tam nieje potrebné množstvo na dlhšie zasýtenie....alebo neviem. No a chápala by som aj to, len je tu prvý syn, ktorý tiež potrebuje mamu...

zivoth
6. apr 2009

ahoj annag,
tak mala pospala na vonku dve hodiny, odkedy zaspala. mozno sa zas zobudila na to bolenie bruska alebo co to ma:O( lebo netvarila sa tak zeby bola hladna. vzdy s nou troska pocvicime ked sa zobudi a potom sa troska vypuka a aj vykaka, ale musi riadne vrtiet nozickami a dost tlaci:o( chudatko, niekedy je az taka cervena, a potom ked jej to nejde tak zas zacne plackat;o( no a nakoniec ked sa vykaka tak uz zacnu rucky pracovat a pride hlad.
hrcky mam take vacsie, (ta z rana sa mi akoby stratila pri kojeni rano, uz to tam ani tak neboli) netvoria sa mi okolo bradaviek, aj dvorec mam bez hrciek. ked som ju naposledy kojila, tak som si snazila si odstriekat mlieko a neodstriekala som ani 10ml. nevadi ze sa bude na to papanie tak cca 2 hodky po spani? spinkat ju nechavame kolko pospinka, nebudime ju, ako som pisala, vacsinou sa chudatko zobudi na to tlacenie, a vrtenie ked sa jej neda vykakat asi;O( stale papa dlho, ked ju dame odgrgnut, tak hystericky zacne hladat cicik... potom uz niekedy umorene aj zaspinka pri grgnuti, ale casto sa aj zobudi nato a znova chce papat...co sa tyka toho cuckania a intenzivneho papania, mam brat do uvahy aj to ze pije na kazdy druhy cuc? lebo tak vacsinou uz potom pije. ja si stale myslim ze ju mam zle prilozenu:O( neviem si najst ziadnu taku dobru polohu ani pre seba;o(
s tym casom skusime pobojovat, idem hore uz placka, ideme jej skusit dat papat.

nimi22
6. apr 2009

annag ahoj, bodku bielu ani pluzgierik nemam, skusim pod sprchov potlacat, odsat mozem aj elektrickou odsavackou??? dufam ze to vyjde dakujem 😉

annag
6. apr 2009

weronika

- kvôli 10ml určite nezaspala na 5 hodín 😉 . Maličká chce na prsníku cuckať a to, že si jej dala z fľaše iba tak máličko a zalomila, to skôr výsledok zmeny, Ty si v tej chvíli zmenila náhle spráanie - bábo to vycíti a upokojí sa tiež.

Nemá vôbec zmysel, aby Ti na prsníku cuckala - teda ti plytké pohyby - to maličká cucká , drieme. šte je maličká, pekne ju po ozajstnom pití z jedného prsínka prehoď na druhý a keď už aj na ňom bude iba cuckať, tak ju z prsníkov stiahni. Musíš sa naučiť rozlišovať hlad od únavy .... Teda napr. napapá sa po napr. 20 minútach aktívneho pitia, dáš ju odgrnúť, prebalíš, ponosíš a mala by spinať. Teraz je teplo, môžeš ju daj aj na balkón a tak ju riadne hodjdaj, možno zaspí. Alebo sa vyber vonku a kočíkuj ju aj 3 či viackrát za deň. Veľmi veľa mamičiek je nezmyselne stále dnu, tam im robia režim, ktorý nefunguje, v strese je bábo i mamička, vzniká kolobeh uplakaného bábetka i mamičky. Vonku lepšie deti spinkajú, mamičky si prevetrajú hlavu, ani plač tak dobre nepočuť.

Počas dojčnia prsník stláčaj - keď prestáva piť, prsník na pár sekúnd stlač,keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť zače pekne piť - pozor nestláčaj silno, nesmie to bolieť

Takže - jeden prsník - druhý prsník, prestávka o hodinu - hodinu a pol od začiatku predchádzajúceho dojčenia už môžeš opäť dojčiť, ale skôr prsník nedávaj , to nie je určite od hladu. A pekne vonku, tam nech spinká i dlhšie. Kľudne aj 2-3 hodinky. Zaobstaraj si vak na nosenie, šatku ... a bábetko veľa nos, bude pri Tebe a bude spokojné i bez prsníka. Takéto dlhé dojčenia sú vyčerpávajúce - psychicky, lebo mamička má pocit, že je bábo stále hladné, že je mliečka málo .... treba trošku asertivity.

annag
6. apr 2009

nima, samozrejme, aj elektrickou - ak bude prsník prázdny, bábo vyvinie väčší tlak a hrčku skôr uvoľní

nimi22
6. apr 2009

dakujem vyskusam , dufam ze to vyjde ak by nahodou nie,tak nevim budem zufalec 😀 dakujem

annag
6. apr 2009

zivoth - v ktorej časti máš hrčky - okolo pazuchy, alebo na spodnej srane prsníka .... ak sa po dvoch hodinách zobudí, potrebuje určite aj papať, prsník jej hneď ponúkni, však to je už na dojčiatko veľmi dlhá doba. Ak pije tak pomaly, tak je to preto, že jej tečie mliečko slabým prúdom. Mala by papať práve preto kratšie a častejšie. Nesmieš koliku a jej riešenie uprednostňovať pred prsníkom - veľmi často práve dojčenie pomáha deťom - pri saní sa im v brušku všetko pohne a ľahšie sa vykakajú či vypukajú. Ak si si nie istá, či je dobre priložená, skontaktuj sa opäť s poradkyňou. Najmä ak sa Ti tvoria ragády, tak treba priloženie opäť skontrolovať. Inak aj "pezincanka" tu z MK je laktačná poradkyňa, tiež sa môže na Vás pozrieť ak by ste sa dohodli - je z Pezinku.

borkax
6. apr 2009

ahoj annag, pokacujem v dojceni a odstriekavani, neuveritelne si mi pomohla. Mala uz ma 6450g, no zda sa mi to az moc... 🙂 ale chcem ta poprosit - pozri sa mi na temu: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
velka vdaka, barbora