Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

aktak
28. apr 2009

annag poviem jej, ale asi je to taky zacarovany kruh, neviem ci bude mat ona dost sil malemu nedat tak ako doteraz a "nutit" ho tahat z prsnika, neni to asi nic moc pocit pre cerstvu mamicku 😒
dakujem za radu

aktak
28. apr 2009

pozerala som ten zoznam, jedna z nich je nasa dobra kamoska, aj som zabudla na to ze to robi 🙂 vraj u nej uz bola, nestihla som sa spytat na podrobnosti ale ocividne to moc nepomohlo, a tak ma to trapi lebo som jej pocas tehu stale hovorila kasli na porod priprav sa hlavne na kojenie 😖

ginepra
29. apr 2009

ahoj annag, vacsinou pije normalne, dlhsie, potaha si dost, zhrube co 3 hodinky ale nie je to vzdy tak

annag
29. apr 2009

aktak, ak som pochopila, bábo si si priložila Ty. Takže kamoške daj odsať pred dojčením 20-30 ml mliečka - ak jej tak dobre tečie, je možné, že mu vadí silný tok mliečka alebo príliš naliaty prsník. a polohy , kde drží rukou hlávku, nech skúsi aj po ležiačky tak, aby sa nenakláňala na bábo, ale aby mal pusu v úrovni bradavky

lucia1004
29. apr 2009

Mila annag, prosim o radu, verim, ze ako vzdy (dakujem), tak aj teraz mi pomozes, len jedna otazocka: my mame po 6. mesiaci, stale sa maleho snazim kojit cim viac a neuvazujem o odstavovani alebo aby pil menej, hoc uz mame zaradeny jeden zeleninovy prikrm (150 ml), s mäskom zacneme o tyzden. Ale po roku zivota maleho musi ist do jasli a moja otazka je:

1. Moze babätko od jedneho roka pit pocas dna aj "normalne" kravske mlieko? (je to smutne, ale pytam sa hlavne z financnych dôvodov, ale jasne, ze ak nie, tak malemu nechcem ublizit)
2. Mozem mu rano pred jaslami a vecer po jasliach a prip. aj raz v noci stale ponuknut MM? (ak vobec este bude, lebo ja mam mliecka vzdy len tak akurat,nikdymi nevytekalo a zvysovala som len castejsim prikladanim)
3. Existuje nieco take, ze prsniky sa "odstavia" same bez akychkolvek problemov?
4. Ako dlho prsniky produkuju mliecko, ked babo sa prisaje len rano a vecer a raz v noci? do 1,5 roka, do 3 rokov alebo je to individualne?
DAKUJEM vopred, odpoved nesuri, urcite mas dôlezitejsie "Konikarky", ktore potrebuju tvoju help.
Lucia

aktak
29. apr 2009

ano aj mne sa prisal, papal celkom pekne na to ze prsnik nepozna
polohu na posteli som jej povedala nech ma ako jedinu, aby si maly zvykol ze vtedy ide papat a aby ho nezavalila prsniko
pred papanim som jej povedala nech si trochu odsaje ci jej nestrieka mliecko moc a nestrieka, ani maly sa nedrhne ze by mu zabehlo ani nic podobne, som z toho kon, jedine co ma napada ze ked sa prisaje ma bradavku moc hlboko v ustach (ma ich velke) a preto ju hned vypluje ze mu je zle, a s tym neviem ci sa da neco robit, som z toho kocka

annag
29. apr 2009

akatak, treba to mliečko odsať určite , bez ohľadu na to, či mliečko strieka alebo nie.

annag
29. apr 2009

ginepra,

využívaj techniku stláčania prsníka, tak aby si bábo vytiahlo aj zadné mliečko.prisaje sa, spustí mliečko, začne pekne piť, keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš mliečko začne rýchlejšie tiecť, bábo začne opäť piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať - kuk môj album. Stláčaním predĺžiš čas, keď bábo na prsníku ozaj pije, pomáhaš mu vytiahnuť zadné mliečko

- prosím Ťa skús maličkú nadojčiť a keď si bude po polhodinke pýtať - tak si pýta preto, že má kyselinu - takže sa pokús maličkú veľa nosiť vo zvislej polohe - ideálne zariadiť si šatku, dávaj ju spinkať na bok na vyvýšený matrac a ak bude v krátkom čase opäť hladná, ponúkni jej ten istý prsník - teda do 2 hodín ten istý prsník. Pretože ona pravdepodobne nedopije jeden prsník a už ide na druhý. vyskúšaj a ozvi sa večer

dionova4
29. apr 2009

Ahoj Annag, vôbec nestíham odpísať, nechce krpčiatko späť od jedenástej, teraz ťukám s ním na druhej ruke, bola som na tom sone, mám zápal stále pod bradavkou ale našťastie bez hnisavého ložiska. od včera prikladáme, ako si písala na chorý prsník bez klobúčika a na niekoľký krát konečne začína piť, aj keď nie veľa je v tom prsníku málo mlieka....
Laktačná poradkyňa u nás bolaasi druhý týždeň po návrate z nemocnice a jej sa aj keď komlikované podkladanie, ale prisatie správne, akurát mi ho natočila tváričkou k telu. ale je to dosť komplikované tak to nerobím, kojíme futbalovou polohou na oba prsníky, tie zvyšné dva, čo mi radíš si pri prvej možnej príležitosti naštudujem a vyskúšam.... mám veľké a teraz aj dosť ťažké a spadnuté prsia, takže je to veľmi komplikované, prsník musím jednou rukou podopierať, aby sa mu bradavka nevytiahla váhou a druhou horko-ťažko natlačím správne bradavku s dvorcom... chrbát mi o chvíľu určite odíde....
- ☹
určite myslíš, že mám infekciu, keď chrobáčik má ústočká čisté a výtery spred skoro dvoch týždňov mi ani dole candidu nepotvrdili?
Prsníky pri dojčení, keď už dudle naprazdno, stláčam, ako si radila a funguje to, aspoň na chvíľku

🙂
Cez klobúčik som kojila len na jednom chorom prsníku, druhý je OK až na menej mliečka

Stolicu máva aj mával pred ATB väčšinou žltú, a keď aj zelenšiu, nikdy nezapáchala. Penu ani hlieny som nepostrehla nikdy, biele kúsky nie som si istá 😒, v plienke zostáva aj hutnejšia stolica, takže nie je to doslovne riedke, ani veľký rozdiel oproti stolici pred užívaním ATB ale je to hlavne počuteľné, chúďa len to cez neho tak prehrmoce. A stolicu máva veľmi často...
Prsníky teraz odsávam už minimálne, len v noci, keď vypije menej a chce spinkať, ale snažím sa cez odsávačku a dokončím ale ozaj len trolinka ručne, proste mi to nejde..... prisia mám dosť boľavé od tlačenia a mlieko aj tak moc nejde, som jednoducho nemožná ☹

Anna veľmi pekne Ti ďakujem za reakciu a snahu pomôcť mi von z tejto kaše ☹ Si strašne zlatá, až sa človeku nechce veriť 🙂

katja78
29. apr 2009

Ahoj Anka,

po čase sa znova ozývam. Aj keď máme teraz relatívne pokojné obdobie, Hanka pekne rastie, stále ma trápia nové otázky, aj keď nesúvisia priamo s dojčením. Možno mi budeš vedieť poradiť.

Reflux sa podarilo zatiaľ stabilizovať podľa Tvojich rád, grckanie je ozaj minimálne, s odgrgávaním je to niekedy riadny boj, no stále sú črievka asi nezrelé, lebo mávame bolenia bruška. Snažím sa obmedziť cuckanie (aj keď niekedy neviem, či sa už napapala), dodržiavať tie intervaly medzi kŕmeniami je tiež niekedy náročné, lebo Haninka vie kričať tak, že človek nepočuje vlastnú myšlienku 😅.

To, čo neviem veľmi ovplyvniť je, aby som si ju prikladala neplačúcu. Keď ju vyberiem z kočíka, má super náladičku, rozprávame sa, pritom prebaľujeme, alebo kakáme, uplynie celkovo asi 10-15 minút. Ale akonáhle odídem umyť si ruky, spustí rev a samozrejme že potom hltavo pije.

Nosíme sa ako to len ide, ale vidím na nej, že po napapaní by najradšej hneď spala a keď ju poobede a večer nosím a uspávam ja, tak sa mece a plače ☹ Nosíme sa s revom pol hodiny až hodinu, ale je to veľmi vysiľujúce. Pre ňu - lebo chce spať a pre mňa - lebo má už 5,5 kg 😵 Jediný, kto ju dokáže uspať, keď je takáto unavená, je manžel ("hlavný uspávač", moja maminka je zas "hlavný odgrgávač" 😀 )

Keď ju unavenú a ešte neplačúcu dám do kočíka, tak to je ešte väčšia bieda. Väčšinou to funguje tak, že ju uspávam na rukách, potom v takom polospánku ju uložím do kočíka a hneď s ním drncám o dušu. Ak nezaspí na rukách a reve o život, snažím sa dodržať aspoň hodinu od začiatku posledného papania a dám jej dopiť zadné mliečko, to ju úplne uspí a hneď ju šupnem do kočíka. No niekedy je jej rev, metanie a moje fyzické dispozície také náročné, že jej dám papať aj skôr a výsledok je, že má zaplynené bruško od prejedenia (tak si myslím).
A ak nefunguje ani to, tak ju nechám v kočiari chvíľu vyrevať, potom ju skúsim uspať na rukách a keď aj tak nespí, dám jej potiahnuť ešte raz. 😒

To, čo ma trápi je, že mi okolie radí, aby som jej dávala čajík na boľavé bruško, že to určite potrebuje, alebo ma pokladajú za krkavčiu mater, lebo jej nedám dudlík, keď tak veľmi plače. Niežeby som ten dudel neskúšala, ale je to ešte horšie s ním ako bez neho.

Ďakujem veľmi za rady.

katja78
29. apr 2009

Joj, a ešete toto som zabudla - je niekde nejaký obšírnejší zoznam potravín pre dojčiace maminy, ktoré by bábätkám mohli robiť bruchabôľ? Včera som napr. vypila dosť veľa multivitamínového džúsu Relax a neviem, či náhodou z toho nemohla mať Hanka problémy. A ešte som jedla aj kyslé ryby, tak žeby z toho?
Snažím sa piť veľa detského čaju na zaplynené brušká.

kattom
29. apr 2009

ahoj Annag, super, ze vies mamickam poradit. chcem sa opytat taku otazku, uz asi stvrty den mam na jednej bradavke take zacervenane suche miesto - koliesko vo velkosti asi 1centovky-na dvorci tesne pri bradavke. mala mi prsnik neodmieta, papa z neho, neboli ma to, ani nic.. len mi to pride divne, lebo netusim, co to je a stav sa nemeni. som si na to davala vazelinu na premastenie a nic sa nezmenilo. pokozka na povrchu je taka popraskana az supinkova a straaasne sucha.nevies, co by to mohlo byt?

labutka
29. apr 2009

ahoj anka, mam este jednu otazku... respektive prosbu o radu...
asi ako kazda, davam malemu kazde rano Vigantol, vzdy si odstriekam trosku mliecka na lyzicku, kvapnem kvapky a potom mu to supnem do pusy. a adam sa vzdy tak zatvari, ako keby mu to nechutilo... ale skusali sme kvapky ochutnat, niesu zle, a tak ma napadlo, ci to nieje tym, ze je prenho pol lyzicky mlieka naraz vela; alebo sposobom, akym to donho "nalejeme". nevies mi poradit nejaky humannejsi sposob, ako mu davat tieto vitaminy? alebo niektora z vas...? dakujem.

katja78
29. apr 2009

Ahoj labutka.

Nám pediatrička odporučila nakvapkať Vigantol priamo do pusinky tesne pred kojením, a hneď si bábo priložiť. Takto to teda praktizujeme 🙂

pezincanka
29. apr 2009

Labutka, tvoj sposob pedavania VIgantolu je najviac odporucany a najvhodnejsi. SAmozrejme vtedy, ak das najprv mliecko a do neho tie dve kvapky Vigantolu. (ak by si dala vigantol na zaciatok, prilepi sa nalyzicku a uz sa nedostane vsetko do babatka) Neboj sa, nie je to velka davka naraz. Kvapky su bez chuti. Len maj babo nie poleziacky,ale tak v polosede az v sede, aby mu to nezabehlo.

Katja78, cudujem sa tvojej pediatricke za taku radu podavania Vigantolu. 😕 nie ze by som to z pohodlnosti aj ja nerobila niekedy...ale ma sa podavat s niecim s obsahom tuku, coho ma materske mlieko vela.
Navyse je tu jedno dost velke riziko- ze sa ti flasticka vyleje do pusinky babatka, to sa stalo aj mne, ale nastastie nie do pusy,ale vedla!!!!!!!!!! Takto sa moze dietatko "otravit" teda lepsie povedane predavkovat vitaminom D a mat zdravotne komplikacie.

Takze, odporucam davat na lyzicku s mlieckom.

annag
29. apr 2009

penzincanka dakujeeeem 😉 🙂 ,

holky, ja sa sťahujem, budeme sa snažiť odpovedať, pokiaľ nás manželia neprihlušia, ja sa pár dní asi neukážem , fakt sa to nedá, prepáčte 😔

katja78
29. apr 2009

Pezincanka, nerozumiem v čom presne je problém, ak sa kvapky dávajú priamo do pusinky, ak sa hneď bábätko priloží na papanie. Robila som to aj pri prvej dcére a nikdy sa mi nevylial celý obsah fľaštičky.
Ja viem, že déčko je vitamín rozpustný v tukoch, ale to predsa znamená, že tie tuky potrebuje na vstrebávanie v tenkom čreve, a nie na transport tam. Oprav ma, ak sa mýlim.

pezincanka
29. apr 2009

Lucia,tu je par odpovedi na tvoje otazky:
1. normalne krabicove kravske mlieko sa neosporuca momentalne do 3 rokov. Su na to upravene kravske mlieka, nazyvame umele mlieka (UM), kde je kravske mlieko upravene prejednotlivy vek. Detske oblickz sa vzvijaju do 2 rokov, dovtedy nedokazu dostatocne koncentrovat moc a to moze sposobovat detom problemy. Takze minimalne do 2 rokov by som obycajne kravske mlieko neodporucala.
ALE ak budes dojcit, tak nie je potrba davat UM. Denne by take deti mali vypit okolo 500ml mlieka, co troma dojceniami za 24 hodin + 1 jogurt hravo zvladnes. neskor po roku aj syry, tvaroh...
2. Samozrejme, to je idealne takto dojcit po nastupe do prace.
3. Odstavenie prsnikov prebieha u kazdej zeny rozne, ale vacsinou to trva 1 tyzden, kym sa mliekotvorba znizi natolko, aby to nesposobovalo tazkosti (naliatie, bolest). Su aj pripady, ked mlieko odide bez komplikacii. vmnohych pripadoch maju mamy mlieko vytlacitelne z prs aj rok po odstaveni dietatka. Idealneje pockat na to, kedy sa dieta samo odstavi, ked dozreje na tento krok samo.
4. Prsia produkuju mlieko dovtedy, dokedy je dopyt. Tak je to obvykle. Preto sa mnozstvo mliecka po case menej casteho docenia prsisposobi a znizi, ked sadojci namiesto 6x denne len 2-3x. Ja mam syna 1.5 rocneho a uz 6 mesiacov sa dojci len vecer, raz v noci a raz rano. niekedy dokonca len 2x za 24 hod. a mlieko je stale. Niekedy pije aj poobede a to potom citim, ze sa tvorba vystimulovala a mavam prsia aj tvdre.

pezincanka
29. apr 2009

Katja, tvoje info o vstrebavani vit. D je spravne.

Na druhej strane tie kvapky su uz samotne tukove, velmi sa prilepia na povrch, aj na povrch ust a potom aj na povrch bradavky a dvorca, takze je mozne, ze sa ich cast nedostane, kam ma. Zatial co v pripade, ze sa zriedia v mliecku na lyzicke je vacsia sacna, ze sa pri prehltnuti dostanu rovno tam, kam patria. (Ak si vsimnes, tak aj na lyzicke ostane niekedy taky film, ked das malo mlieka)

Pisem, ze je riziko podania viacerych kvapiek do ust dietata, navyse ho moze dietatko vyplut, casto sa kvapky podavaju takmer po tme pred dojcenim vecer....a ja som vyliatie tych kvapiek cez originalny uzaver videla 2x na vlastne oci a navyse poznam holku, ktorej dcera ma potvrdene predavkovanie vitaminom D a ta mamina nic netusi, kedy ju mohla predavkovat...

zannyka
30. apr 2009

ahojte mamičky.

mám dropčeka a už od včera má hnačku aspoň si myslím, že je to hnačka, je to taká riedka vodová stolica. J a dropčeka kojím, tak neviem z čoho to má. Môže byť, že som niečo zlé zjedla a jeho to prehnalo? nemáte s tým niektorá skusenosť?

prajem krásny dník

lenka138
30. apr 2009

ahoj zannyka, náš malý má tiež teraz už dlhšie takú vodavú stolicu, pýtala som sa na to doktorky a ona vravela, že pokiaľ kojím tak je to v poriadku, môže mať takú, nemusí to nič znamenať

lucia1004
30. apr 2009

pezincanka, dakujem, verim teda, ze tri kojenia denne po nastupe do prace este budem moct malemu dat, ze bude mliecko a ako vravis - jogurt k tomu a malo by to stacit. Dakujem.

sloto
30. apr 2009

ahojte, moja mala uz tyzden prespi celu noc. na jednej strane som rada ale na druhej strane sa mi hrozne v noci nalievaju prsia. skusala som ju aj zobudit, ale ona si tak 5 krat potiahne a buva dalej. odsavam teda - ale je to hrozne unavne, pretoze v noci odsajem z jedneho odsavania aj 350 ml a to som prsia nevyprazdnila uplne. myslite ze sa to casom upravi? alebo co ma robit? budot malu nasilu? uz mam plny mrazak mliecka - za chvilu to nebude kde skladovat 🙂

bika10
30. apr 2009

ahoj sloto,
Annag tu väčšinou radí babám, keď im bábätká zaspinkávajú na prsníku, že keď Ti zaspí, máš stlačiť prsník, mliečko jej začne tiecť a ona začne znova papať. Vyskúšaj, u nás to funguje 🙂
A malá Ti priberá dosť? Detičky pri nočnom krmení najlepšie priberajú, ešte ste dosť maličký, aby celú noc prespinkala, aj mlečka by sa Ti mohlo začať menej tvoriť, keby malá nepapala a ty si v noci neodsávala - si myslím

sloto
30. apr 2009

ahoj bika, dakujem za odpoved. akurat dnes sme boli u doktorky, na ockovani tak ju hned aj vazila. no tak vazi 5320 g. za dva tyzdne pribrala 480 g.mala papa pekne - teda si myslim. cez den aj kazde dve hodinky. v noci sa mi od zaciatku budila len raz - dva razy akurat tento tyzden sa nebudi. neviem ci ju mam nasilu zobudit? to s tym stlacanim som skusala, ale ona spi ako zarezana 😀 rozmyslam, ze to budem robit tak, ze ju proste natvrdo zobudim - napr. prebalenim a potom nakrmim. vtedy sa viac mala prebudi 🙂
mliecka mam az az, musim v noci odsavat ako som uz pisala, ale je to o nervy....bola by som radsej, keby to rovno papka malicka

bika10
30. apr 2009

sloto,
pribrali ste krásne, my priberáme priemerne 200g za týždeň a to papáme okolo 7-9, potom okolo polnoci, okolo 3 a potom šiestej.
Ach jaj, keď Annag nemá čas...potom babo raď 😕
Ja na Tvojom mieste by som ju asi natvrdo nebudila, keď pekne priberá a je spokojná... ale asi by som si pre istotu aspoň raz v noci prsia odstriekala, nech sa tvorí dosť mliečka aj nech sa nezapaľujú.
No neviem, či radím správne.
Možno sa Ti ozve aj Annag, papa 😵

bika10
30. apr 2009

juj, chcela som napísať že papáme okolo 7-8 hodiny 🙂

pezincanka
30. apr 2009

Zannyka, akej farby je ta stolica a kolkokrat denne? Nemate nijake problemy s dojcenim? nemas nad mieru vela mlieka? Ako sa sprava babatko pocas dna? Nie je placlive? Nebrala si ty alebo drobcek antibiotika?

U dojceneho dietata byva stolica obvykle zlta, tzv. prazenicovitej konzistencie, teda tam maju byt hrudky. pri dostatocnom dojceni byva stolica 4-5x denne, ale moze byt aj obden. Siroka norma je od "do kazdej plienky" az po "raz za tyzden". Ztla stolica navzduchu oxiduje, teda zelenie.

pezincanka
30. apr 2009

Zannyka, ako hovori Lenka 138, stolica nemusi byt taka ukzakova, moze mat nielen roznu castost, ale aj konzistenciu.

pricinou vodovejsich stolic u dobre dojceneho dietata moze byt nadmerna produkcia mlieka u matky, kedy sa dietatko napije viac predneho, laktozoveho mliecka, ktore potom v crievkach kvasi a mozu stolice byt az striekajuce.... je moznost ako to riesit, len daj vediet, ci je to vas problem. Aj vtedy, ak sa dieta predcasne prolozi z jedneho, este nevypiteho prsa na druhe, aj vtedy moze byt problem so stolicou. preto treba najprv jeden prsnik vyprazdnit, presne ako tu uz radila Annag, a ked az po stlacani prsnika dieta nepije, ale stale dudluje, ze by chcelo pt, prelozime ho na druhe prso.

pezincanka
30. apr 2009

Zannyka, a si si vedoma, ze si vcera nieco v tvojej strave nove pridala?