1,5 ročné dcérka je pažravá. Ako ju to odnaučiť?

michala11111
16. mar 2015

Ahojte maminy moja dcérka má rok a pol a problém je v tom, že je hrozne pažravá. Ideme do parku a nedajbože niekto má niečo sladké,. hned ide k dieťaťu a pozerá, jasné druhá mamina ju ponúkne, ona si zoberie, ale tým to neskončí potom stále chodí a čaká kým jej znovu dá a oni len dávajú a dávajú. Minule sme boli v mamaklube a tam zas dali na stôl chrumky a malá miesto toho, aby sa tam hrala celý čas len sedela a jedla všetky chrumky. Hrozne, stále jej hovorím už si mala, nepýtaj, máš dosť a tie maminy jej len dávajú a ja sa cítim trápne, akoby som celé dni decku nedávala jesť, pritom je najedená. A další problém je, že oni nosia do parku sladkosti, slanosti a ja mám pre malú nesolené chrumky, alebo ovocie jasné, že to nechce, ked druhí dávajú piškotky, arašidové chrumky....
To mám aj ja nosiť malej sladkosti a také nezdravé veci len aby nežobrala, ikeď ju nechcem učiť k tomu aby neustále jedla všetky tie "dobroty". Na druhej strane jej aj ja dám fornetku, niečo sladké, čiže nie som striktná, že nič sladké, dosť zje toho odo mňa. Jaaaaaj neviem ako si s ňou poradiť, mám jej dať po rukách alebo ako to riešiť?

michala11111
autor
16. mar 2015

Inak tiez nechapem tu logiku ist do parku a zobrat chrumky, piskoty...preco ucit deti ze pri kazdej cinnosti jest, potom, ze su deti obezne a potom druhe mamy musia riesit, ze ich deti su ako odtrhnute ked vidia tue ostatne maskrtit...normalne by som to zakazala a bol by pokoj. Musim priznat, ze je velmi tazke plavat proti prudu a vysvetlovat kazdemu, ze nechcem, aby mala jedla somariny a sama neviem kde je spravna miera.

erikaah
16. mar 2015

@michala11111 Ja mám tiež pažravé dieťa 😀 Môj má už 8 rokov a musím ho už niekedy krotiť 😝

simca06022011
16. mar 2015

@michala11111 rob ako ti radia, ked zacne kopat vrieskat plakat, tak sa oblecte a chodte domov... nauci sa ze ked bude vyvadzat bude sediet doma... ak ti daju na stol nieco co nemate jest, odnes to a pod. A inak vela deti je takychto 🙂)) my sice nemame zakazane sladkosti a mala sa nenalepi na hocikoho ale nedaj boze aby jej niekto prajný dal cokoladu, ona naladuje 200g cokoladu do tej malej papulky tajne, skryta niekde v izbe a mna ide porazit.. a nenaucis starych rodicov nech malej nebalia sladkosti kade tade ;)

katka1981
16. mar 2015

@sampo, vies co, pozri sa aki ste vy, ci to nebude len genetika. Ak ste aj vy chudi, tak bude mozno po vas a rychlo jej spaluje. Nemusi byt hned chora.

teskoma
16. mar 2015

@michala11111 ahoj, tak ja som bola ale ze uplny exot medzi maminami a casto na mna divne pozerali, ale malemu som nedovolila jest nic co som nechcela aby jedol. Do 2,5 roka nevedel ze existuju sladkosti,ak sme aj boli vonku,tak som mala akekolvek cerstve ovocie,pil cistu vodu,alebo nesladeny caj a bolo mi sum a fuk co si kto o mne mysli, proste neexistovalo,aby sa napchaval sladkostami, arasidovymi chrumkami a pod. Jedine co som dovolila boli neslane kukuricne kuk fuky .Jedol to, co videl u mna a ja teda dodnes davam pozor ako vyzera nasa strava .Uz ma 9 rokov a stale sa opyta,ci moze to a to .
Je jasne,ze teraz uz to take prisne byt nemôze,ale su nauceni na spaldove veci, hrozienka a pod. a su spokojni. A musim ho krotit,lebo aj napriek tomu ze jeme zdravo tak ma 145 cm,9 rokov a uz 37 kg,co nie je malo 🙂 .A to zavodne plave .Ale tak myslim, ze ked pride zase obdobie vytiahnutia sa,tak schudne.
To jeho brat môze zjest aj klince a ma 6 rokov,119 cm a ledva 20 kg 🙂
Chvilu to hadzanie o zem ,zlostenie a pod. vydrz nastav malej mantinely a zvladnete to 🙂

jajka257
16. mar 2015

@sampo potesim ta...nasa ma 6 rokov, meria 125 cm a vazi 17 kg. Jest jej chuti a ked som sa stazovala, tak mi doktorka povedala , ze sa mam pozriet do zrkadla a do svojej karty, kde mam napisane do 9 rokov, ze podvyzivena a to som jedla za dvoch...

stankabk
16. mar 2015

@michala11111 To Ti verim, aj ja som mala takeho papača 🙂

lenadka
16. mar 2015

buď rada 😀 keby máš chytať nervy a v duchu počítať do 250 aby si nepovedala čosi čo ťa bude mrzieť neskôr pri mojej nejedáčke, hodinu sedieť za každým jedlom, poprípade ho šikovne schovávať kde tade /kúpeľna pod skrinku, váhu, v kuchyni stôl je skladací a tak sme našli raňajky a večere vera s celého minulého týždňa TAM v rôznom štádiu zjedenia/skazenia a skoro nás vystrelo/ 😀

lenadka
16. mar 2015

@michala11111 inak ti ešte skúsim poradiť povedať priamo tým mamičkám, že nechceš aby jej dávali, povedať trebárs, že potom nezje normálny obed, lebo sa naje blbostí, alebo že také papať nemôže, že sa vyhádže, nech nepozerajú, že prečo jej to dať nechceš 😝

lienkafoj
16. mar 2015

@michala11111 musis byt striktna a neoblomna - toto nie, nejedz a hotovo. aj ked sa bude hadzat o zem. a ostatnym maminkam, ktore ju ponukaju trosku prikrasli /povymyslaj si/, ze mate predispoziciu na cukrovku, alebo bezlepkovu dietu, celiakiu, ... dnes je uz tolko diagnoz, ze je to aj pomaly normalne, ze ma dieta alergiu na daco... /aj ked to samozrejme nie je pravda 🙂 / a normalna maminka pochopi, ze jej nema nukat - drzim palce, aby si to zvladla, lebo ako sa hovori - Ohybaj ma mamko, pokial som ja Janko, az ja budem Jano, neohnes ma mamo ....

petra7777
16. mar 2015

@michala11111 Máš to ťažké, ale zas na druhej strane nemôžeš ostatným maminám zakázať, aby nosili svojim deťom, čo chcú...A keď zase malá vystrája, keď jej nechceš dať...to je tiež zlé...Jediné východisko vidím v tom, že ju vlastne nikam nemôžeš zobrať....lebo dieťa budú núkať stále :(

sampo
16. mar 2015

@jajka257 tak to si ma celkom potesila 🙂 @katka1981 chudi sme aj my, ale zase nie az tak.. tak ona je aj dost bleda a problem ani nie je to, ze je taka chuda, ale to, ze fakt nechce jest.

extrate
16. mar 2015

@michala11111 ja ti rozumiem. mojej malej keď mala 1,5 roka dali iné mamy čipsy - takých medvedíkov. bolo to prvýkrát čo ochutnala slané čipsy tak samozrejme sa za tým išla zabiť, ja som jej ponúkala mandarinky a nesolené chrumky a ovocie a stále som ju brala preč od toho sáčku s čipsami. Ale ona tým viac to chcela a tie ostatné mamy sa na tom tak dobre bavili že jej ponúkali šAK NECH SI Dá, a na mňa pozerali že som aká trápna že prečo nechcem dať malej čipsy. Bola to šou ktorá sa skončila až keď bol celý ten sáčik vyžratý, ja na prášky a dieťa som plačúce ťahala domov.
A všetky tieto milé rady by mi boli nanič. Proste som prestala chodiť medzi iné mamy ktoré nemajú REŠPEKT. Lebo o tom to je. Ja si nedovolím iným deťom ponúknuť bez opýtania nič. K mojim si to dovolujú a vadí mi to.

sense
16. mar 2015

co takto chodit inam kde take mamicky, nechcu, ja zijem asi v divnom okoli...ale u nas nikto take veci na ihrisko nenosi, do materskych centier nechodime , sme vonku za kazdeho pocasia...

co sa tyka dcerky, preco ju chces bit? alebo davat po rukach? ked mamicky nukaju povedz ze si to nezelas, ked sa mala hodi o zem mas viacero moznosti, odviest pozornost inam, nechat ju chvilu potrucovat ale nedovolit , zmenit miesto - neist na ihrisko ale na prechadzku ...a ked vobec nic nezaberie zobrat malu a ist domov....a okrem toho 1.5rocne dieta nema co jest arasidove chrumky uz len kvoli arasidom co je silny alergen...

moni244
16. mar 2015

@michala11111 moja to robila tiež, v omnoho väčšej forme, ale ja som bola nabalená s jedlom, aj tyčinky, aj chrumky nesolené, aj piškóty, ovocie, všetko som mala, ale aj tak chodila a pýtala, teraz to už tak nerobí, aj vo vlaku my chodila od kupé ku kupé a pýtala, no čo narobím, keď jej chutí, aj doma jedávala vtedy veľa a stále, proste ona má neskutočné spalovanie. Za 3/4 roka mi nepribrala ani kilo, ale zato ju ťahá do výšky, proste dali iné mamy jedlo, vytiahla som aj ja a urobili sme si piknik

a na margo toho, prečo nosia mamičky jedlo na ihrisko. Vy chodíte na koľko na ihrisko? na hodinu? ja keď je teplo a pekne aj na 3-4 hodiny, nebudem kvôli jedlu chodiť domov, tak si naberiem jedlo, pitie, veď pri behaní, skákaní človeku vyhladne, čiže radšej mať, ako potom domov niesť vrešťajúce dieťa, čo je hladné

asocial
16. mar 2015

@michala11111 jednoducho...povedat, ze nie, dakujem, neprosim si, mala je este mala na take..ty si matka..dievcatko nie je pazrave..ale ty mas usta, ty musis povedat...aj za cenu vresku malej

michala11111
autor
16. mar 2015

@lenadka super nápad aj ja som tak rozmýšlala že sa vyhovorím že mi nechce jesť potom obed 🙂 🙂 lebo niekto nevie pochopiť, že proste chcem aby sa trošičku zdravšie stravovala 🙂

marlene
16. mar 2015

@michala11111 ,hlavne by ti malo zacat byt jedno co povedia ini a potom to pojde same🙂 jednoducho musis povedat mamickam ktore tvoje dieta ponukaju : dakujeme,my take nejeme a prosim neponukajte ju viac. konec. a ked mala zacne nervacit ,tak ako ti radia ine baby,obliect,vziat domov a viac neriesit.

meluela
16. mar 2015

@michala11111 musis si ju prestavit, a to najlepsie tak, ze ponukane veci od ludi vonku proste nebudete jest ... par dni-tyzdnov to asi bude tazke, ale potom to bude pre nu norma a nebude to riesit .. ved je este malinka, takze sa jej to v hlave rychlo preprogramuje
a ludom podla mojej skusenosti staci povedat dorazne a slusne ze nie, dakujeme a vacsinou daju pokoj ... ale ja mam super dieta ktore aj samo automaticky povie ze ma plne brusko 😀
inak ja to fakt nerada vidim ze od cudzich ludi jedlo 😖 par krat sme nejaky ten neskodny keksik alebo kusok jablcka od ludi co sa pozname aspon z videnia zobrali, ale je mi to proti srsti zdielat jedlo s celym pieskoviskom .. a ja zasadne ked uz ponukam lebo to situacia vyzaduje alebo si dieta pyta, tak sa opytam rodica ci mozem ponuknut a nie dietatu hned to strkat aby prave nevznikali taketo situacie .. a deti su aj na vselico alergicke takze strcit dietatu bez opytania kus jedla je vyslovene nezodpovedne

michala11111
autor
16. mar 2015

@moni244 no malá je zatiaľ malá, takže už o jedenástej sme doma lebo kým sa vyzlečieme, najeme je pol 12 a už spí a vyrážame o 900 takže dve hodky sme a zatú dobu fakt nemusí byť hladná. Ale nemyslím si, že iné mamičky sú teda aspon u nás vonku 4 hodiny s každou čo sa bavím tak dve hodky sú vonku a aj tak dieťa krmia celý čas čo sme vonku, je to len piškotka sem, čipsy tam atd. ☹

siska53
16. mar 2015

@michala11111 ako tu uz bolo pisane... Von chodime na dlhsie a zvacsa tak,ze do toho pobytu spadne olovrant.
My s kamoskami sme von vzdy detom nosili cisty jogurt,kym boli mali, prosto sme mali zavedene,ze o 16:30 olovrantuju a bolo.
No u nas su maminy dost rozumne,vacsinou maju ovocie a nejake neslane chrumky,maximalne tycinky ci piskoty.
Obcas daktora donesie kolac,aj ja som tak,ale bol zo spaldovej muky a ovocia. A navyse tu sa respektuje,ked mama povie nie. Asi mam stastie.

moni244
16. mar 2015

@michala11111 ja myslím, skôr poobede, lebo aj minulú jar, leto sme poobede boli von aj 3-4 hodiny a boli tam tie isté mamičky tak isto dlho, proste čo iné sa s tím dieťaťom dá robiť? len byť von a väčšina z nás mávala ovocie, ja nevidím nič zlé na tom, keď je von a niečo si ujedá

katka1981
16. mar 2015

@michala11111, nemusis sa na nic vyhovarat, kazdeho je prd toho co davas svojmu dietatu jest. Nemusis im vobec nic vysvetlovat. Oni si nemaju co dovolit davat cudziemu dietatu jest co im napadne. Ved dieta moze mat cukrovku, moze mat alergiu, cokolvek. Nemozu si dovolit len tak krmit cudzie male dieta. To by som si ja nikdy nedovolila. Podla mna je skor problem v tom, ze tebe je blbe povedat nie. Ziadna mamicka by ti malu nasilu nekrmila. Mna mozu mat vsetci za svinu, ale ja s radostou poviem nie, na cokolvek. Nech ma ludia neznasaju, ale nenecham si robit nieco co mi vadi a duplom ked ide o moje dieta. Ak ide o cudzich, je to pohoda, s rodinou, je to tazsie, ale aj to sme zvladli a uz nas absolutne respektuju, absolutne im doverujem. Ver si trosku. Aj keby si robila chyby, aj matka je len clovek.

katka1981
16. mar 2015

@michala11111, chipsy pre deti? Prepac a to su tvoje kamosky, ci len nejake mamicky? Tak ale ked ich uz poznas tak si to s nimi vysvetli. Kamoska chodila s malym plavat a mamicky davali po plavani 3 mesacnemu babatku kinder cokoladku, ved je plna mlieka. Ale to neznamena, ze ty urobis to iste. Prepac ale to su len vyhovorky. Aj v mojom okoli male deti jedli lizatka, myslim deti co este sedeli v bugine. Ale ja som dala mojej prvykrat ked mala 4 roky. A v pohode. V tomto sme nikdy neposunuli hranice, v obchode si vyberala ovocie a zeleninu. Az od 4 rokov ked sme jej aj my dali sladke, az vtedy si v obchode poprosila sladkost ale v klude. Lebo sme boli 100 perc. dosledni. Jasne, inde to pokrivkavalo, ale tu sme boli razni a nebol problem. Ver mi, mamickam sa vysvetlit da uplne v pohode, a ty lahko ochranis svoje dieta ak chces.

siska53
16. mar 2015

@michala11111 tak to je ich chyba. V lete sme obcas von bravali ovocie,le o sme sli o 9 a dosli o 11 a my sme to mali a mame tak,ze ranajky a okolo 10 je desiata,12-12:30 obed,16:15-16:30olovrant a okolo 19 vecera.
Takze bud sa v chladnejsich casoch najedia doma a nasledne sa slo von alebo beriem ovocie von. A o olovrante som pisala. Akurat,ze ja nejake piskoty neberiem,ked uz,tak neslane chrumky som zvykla. Na vyber je ich dost.

sense
16. mar 2015

@katka1981 moja tiez urobi v obchode skor krik pre paprikuu a rajcinu ci jablko ako cokoladku,

eeffka
16. mar 2015

@michala11111 dieta mas uplne normalne len ty si makkys... isteze by mi 1,5r decko a cudzie zeny na ihrisku nediktovaio co a kedy sa bude jest 😖

jankastubka
16. mar 2015

Ako keby som citala o svojej malej. Ked sme doma, tak papa normalne. Ked sme niekde napr na kruzku, po ktorom vsetky deti desiatuju, tak tiez len chodi vypytovat k inym. Ja jej vzdy donesiem jablko ktore za normalnych okolnosti zboznuje. ale ked niektore maminky vybalia chrumky (aj ked teda nesolene), alebo slane krekry, ci tycinky tak chodi vypytovat. Tie chrumky jej este dovolim, ine nie. No tiez sa to velmi tazko vysvetluje, ze preco to ine dieta v rovnakom veku moze a ona nie.
Tiez sme minule museli normalne odist, lebo nejaka mamka dala tie nesolene chrumky do stredu stola a nasa mala sa od stola nepohla kym bolo na tanieri. Ano aj ja jej dam zavse nesolene chrumky ale vynimocne, nie ako beznu desiatu. V prvom rade si myslim, ze ma desiatovat, olovrantovat ovocie pripadne jogurt.
Navstevy su tiez katastrofa, uz sme na dvoch navstevach museli poprosit aby uplne odlozili obcerstenie zo stola, lebo mala sa nedala zastavit a dohovaranie nepomahalo. Nie vzdy, sme vsak na navseteve sami, a vtedy sa to neda. Vtedy to robim tak, ze malej aspon vyberem co z obcerstvenia moze. napr syr, chlebik, vajicko, tycinku z ktorej dam dole sol. A pokial jedla na navsteve naozaj vela, tak uz napr jej nedam veceru, alebo jej dam menej.
Kamoska mi hovorila, ze mala je taka preto lebo jej zakazujem. Ale tak ja si myslim, ze slane krekry a chipsy, su dost nezdrave aj pre dospelaka, nie to pre 2 rocne dieta. A v tom sa ju teda budem snazit obmedzovat co najdlhsie.

janka_mamka
16. mar 2015

inak ako ja nechápem, ... ja nikdy neponúkam cudzie dieťa, ako veď čo ak má alergiu, alebo mama akurát chce aby sa naobedovalo, alebo čo.. vždy s aopýtam maminy alebo poviem AK MAMINKA DOVOLí môžeš si vziať, ako čo sú nechapavé? Ve´d to je tvoja vec, čo jej dávaš podľa mňa 😝

eeffka
16. mar 2015

@jankastubka myslim ze kamoska ma pravdu, ak by si jej neolupovala sol zo soletky 😖 kkso to je uz aky level, tak by sa po tom nehadzala ako kocur po udenom... vsetko s mierou...