1,5 ročné dcérka je pažravá. Ako ju to odnaučiť?

michala11111
16. mar 2015

Ahojte maminy moja dcérka má rok a pol a problém je v tom, že je hrozne pažravá. Ideme do parku a nedajbože niekto má niečo sladké,. hned ide k dieťaťu a pozerá, jasné druhá mamina ju ponúkne, ona si zoberie, ale tým to neskončí potom stále chodí a čaká kým jej znovu dá a oni len dávajú a dávajú. Minule sme boli v mamaklube a tam zas dali na stôl chrumky a malá miesto toho, aby sa tam hrala celý čas len sedela a jedla všetky chrumky. Hrozne, stále jej hovorím už si mala, nepýtaj, máš dosť a tie maminy jej len dávajú a ja sa cítim trápne, akoby som celé dni decku nedávala jesť, pritom je najedená. A další problém je, že oni nosia do parku sladkosti, slanosti a ja mám pre malú nesolené chrumky, alebo ovocie jasné, že to nechce, ked druhí dávajú piškotky, arašidové chrumky....
To mám aj ja nosiť malej sladkosti a také nezdravé veci len aby nežobrala, ikeď ju nechcem učiť k tomu aby neustále jedla všetky tie "dobroty". Na druhej strane jej aj ja dám fornetku, niečo sladké, čiže nie som striktná, že nič sladké, dosť zje toho odo mňa. Jaaaaaj neviem ako si s ňou poradiť, mám jej dať po rukách alebo ako to riešiť?

liebling98
17. mar 2015

@bonaqa2013 môj syn bude mať v lete 6 rokov, meria asi 105 cm a váži 15 kg. To by mal za 5 mesiacov pribrať 5 kg 😀 😀 😀 On je maličký od narodenia. Chodíme na endokrinológiu. Ale utešujem sa tým, že dobrého veľa nebýva.

ludmilaka
17. mar 2015

@michala11111 Zlatko, ja som sa aj zasmiala. Môžem ťa ubezpečiť, že je to normálne, len aj mne idú na nervy tie maminy čo zvláčajú von jedlo. Ja to nerobím. Malá bude mať 2 roky a manžel už povedal, že asi budeme musieť na balkóne začať chovať sviňu. Ja sa musím s jedlom schovávať aby mi nezjedla. Akonáhle spozoruje, že mám niečo v ústach tak sa mi tam snaží dostať rukami. Zo sna vykrikuje-Slaninka kde je? Ráno pted 5.00 na mňa zreve -ideme raňajkovať. Nehovoriac, že sú noci kedy dá aj 7 fliaš mlieka. Po mojich kamoškách vykrikuje -dačo jesť daj! Keďže von nenosím chobotiny, začala požierať prírodu-blato, skalky, podbeľ a piť z mláky. Je to vyslovene mäsový typ, takže keď vojdeme do potravín už vykrikuje- klbásu kúp, tetka šunku daj a syrík. Teda niekedy sa hanbím ako pes. Tlstá vôbec nie je. Tebe asi skôr prekáža to čo mne- že maminky zvláčajú von požívatiny hlavne typu keksy, u nás sa totiž sladkému vyhýbame. Nechaj ju keď jej chutí, ostatné mamky to pochopia, veď je to dieťa.

ludmilaka
17. mar 2015

@lorela Krásne a výstižne napísané.

charlie1980
17. mar 2015

Ty zrejme budes nejaka striktna, ked ti pridu divne piskoty. Dobre, arasidove chrumky Este pochopim, no raz zacas jej tiez az tak neuskodia...tak isto ako aj solene chrumky...ved snad jej uz jedlo solis, ci...?
Zaujal ma len tvoj postoj, ci aj ty mas teda so sebou nosit tie SAME NEZDRAVE veci, aby nezobrala... Ved ich nenos a nech sa hadze, kope a krici. Otocka domov. Mozno by si jej mala dat ochutnat ozajstnu stravu, poriadne navarit a nebude pazrava. Ty budes asi z tych, Co nesolia do 3.rokov, ziadne kravske mlieko a nedajboze by ochutnala alebo olizla slaninu 😀 No a chcela by som mat tvoj Problem!

ludmilaka
17. mar 2015

@jankastubka Ach, to ti čo zabili, že je malá lebo jej zakazuješ. U nás 2 roky, žiadne zbytočné potraviny ako sú sladkosti a iné (aj keď o tých klobásach a slaninách sníva, nedostáva ich), na pitie UM a čistá voda (skúšala som čaje ale nezaujalo ju). A dieťa má v 2 rokoch 100 cm, takže nepočúvaj, to je skôr genetika.

jankastubka
17. mar 2015

@ludmilaka zle si na pochopila, alebo som to zle napisala. Kamoska si mysli ze preto sa od toho nevie odtrhnut, lebo jej to nechcem dovolit.

ludmilaka
17. mar 2015

@jankastubka Chápem. Tak naše dieťa nepozná keksové obaly, takže sa po nich nesápe. Čo nejedla a nepozná, nepýta.

sardinka333
17. mar 2015

Nikdy by som už len z princípu neponukala cudzím deťom svoje jedlo lebo naozaj neviem či to dieťa nie je alergik, celiatik a neviem ešte aký ,,ik,, lebo dneska je toho neurekom. Plus v okolí same bio matky, ktoré chytaju hysterické záchvaty pri pohlade na Brumíka. Každý extrém je škodlivý. Ja som si na ihrisko nakrajala do ,,ešusu,, jablko, mrkvu - niečo zdravé lebo vonku mi to skor zjedli kedže pri behaní im ,,vyhládlo,, a potom som mala nejake piškoty, bebečka....alebo aj nič. Ale ak občas mi dieťa zjedlo brumika tak som z toho nerobila vedu, ved to nie je denne a na miesto hlavného jedla. Deťom samozrejme sladké ,,dávkujem,, nemožu si brať sami od seba, musia sa opýtať jednak koli tomu, že by toho bez kontroly zjedli za kýbel a jednak koli tomu aby nezjedli niečo čo som si odložila pre seba 😀 Ja som to vyriešila tak, že cudzie deti na ihrisku ničím nikdy sama od seba neponuknem - nemám chuť riešiť či to može a či nie prípadne pušťať sa s nejakou mamičkou do výživových debát. Koho poznám tak tam je to iné, tam nemám problém ponuknuť.

charlie1980
17. mar 2015

@sardinka333 100%ny suhlas !!! Ja sa tiez do takychto debat vobec nepustam. Nema to vyznam. Kolko len tej zdravej vyzivy a deti su chore. Esteze moj nikdy sladke nelubil, Este ani cokoladovy puding a cokoladu vypluva. Kupene flasky nikdy nelubil, ani jednu nezjedol doteraz z tych 5 za 1,5r. celu.
A ja Vam poviem....aj zem ochutnal, aj sa po zemi vlaci, aj vo WC sa rad pohrabe a napije, aj so psom sa od narodenia poolizovali, aj zadnu cast mu pobozkal, ked uz liezt vedel, vsetko si napcha do ust, Co mu cez ruky prejde. Doteraz nemal ziadne afty, chory nebyva, ma 12kg a 84cm, vyzera na 3.rocne dieta, je to silak, s laptopom lieta po byte a vyklada ho na stol, na odrazadle lieta ako drak, a nic mu nie je. Dokonca od narodenia sme nemali fliacik na tele (okrem z korenovej zeleniny). Nic nevysvetlitelne.

sardinka333
17. mar 2015

@charlie1980 asi sa treba snažiť hladať zdravý stred. Ja sa málo kedy dávam do reči s niekým na ihrisku, tu je vela mamičiek a premelie sa tu kopa ludí na tých väščích ihriskách takže tam si ,,lofnem,, a pozerám na deti alebo teraz ked su už väčšie cítam časopis, knihu a jedným okom sledujem čo sa deje. Pri dome máme takú malú plochu kde sa stretávaju mamičky a kecaju do omdletia a týmto ,,rizikovým,, miestam sa skor vyhýbam - samozrejme ak sa nedá(deti tam vidia kamarátov) tak v rámci slušnosti sa porozprávam a nezačínam nejaké filozofické témy. Už som sa poučila z vlastnej sprostosti, že priatelov si treba vyberať a ked sa chcem ísť niekde porozprávať, vykecať tak sa stretnem s priatelkou ktorej absolutne verím a poznáme sa roky a nie že ja v dobrej viere som sa aj dala do reči, že ved takto si nájdem kamošky - no houby! Potom každý o vás všetko vie - ludia hovoria jeden o druhom, ohováraju sa, posudzuju....ked to robia tam predo mnou tak čo robia ked tam nie som? A okrem toho ma nebaví fuurt dokolečka dokola počúvať aku kto mal stolicu, čo jedol, čo je asi tá ktorá vyrážka, a čo ,,jej malý nezje,, a ako ona varí malemu to a hento.....a ktorá matka je najsuper lebo ešte kojí a príšerne je unavená a nevlááádzeee, nič nestiha a je na nervy...A často takým aj poviete ved skus to a hento, ale oni sa v tom vlastne vyžívaju že sa maju tak ako sa maju, na oko im to akože vadí a su cele nešťastne, ale v reále neurobia nič preto aby to zmenili len dalej nariekaju....a vlastne čakaju ako im povieme ,no máš to ťažké, ja ta tak obdivujem,,. 😀

dreamer8
17. mar 2015

Pozor na niektore potraviny, napr. jablko, ktore tu niekto radil, podporuje chut do jedla a clovek/dieta je potom hladne, naopak, ine potraviny chut do jedla utlmuju, tak by som si nasiel nejaky zoznam cez google - a ak uz ma dieta zle zvyky, tak hlavne by tie nezdrave jedla a napoje nemali byt v jeho dohlade, inak si to hned spoji s prijemnym pocitom a chce to - a tiez dostane, alebo sa hodi o zem. Napr. to jablko mozem potvrdit, najedol som sa do sytosti a potom som si dal jablko a mal som hlad. Chce to hladat, nie je to lahke, lebo casto sa daju najst uplne protichodne informacie.
.
Inak suhlasim, ziadne extremy nie su dobre, ani extremna cistota, ani extremne "zdrave" potraviny, potom sa moze objavit alergia, takze idealne co najviac roznorodu stravu, vsetkeho vela skodi, to plati a mozem to potvrdit na sebe, z toho su potravinove alergie, ak telo zaplavite urcitou latkou, brani sa, je to normalne.
.
Tiez pozor na dnesne potraviny a napoje pre deti, na obale velke obrazky ovocia, ale vo vnutri len par percent ovocia, voda, e-cka a kopa cukru - a tie bez cukru maju alternativu cukru, ktora moze byt este skodlivejsia, inak prave sladene napoje, hlavne ak sa zamienaju s vodou, mozu byt hlavnym dovodom nadvahy, je to akoby ste dali dali dietatu malu flasu cistej vodu a k nej by zjedlo mozno 20 kociek cukru, to mu normalne nedate, ale ak je ten cukor rozpusteny a "neviditelny"...
.
Mozno ako trik by som pouzil flasu oblubeneho napoja a postupne by som riedil vodou, prip. ak pije sirup, tak stale by som daval menej, postupne, dieta si na to zvykne,

tajka1986
17. mar 2015

Strucne a jasne vysvetlim ze take mlsotiny malej nedavam a hotovo. Ponuknem co mam pre nu nachystane pripadne ak nic,odvediem pozornost inam. Von chodime po ranajkach pripadne obede cize hladna nieje a vymyslat jej nedovolim. Ak ideme na dlhsie vezmem ovocie,chrumky. Este ani raz sa nestalo ze urobila cirkus ze ona chce a ja nedovolim. Vie,ze maminka ma tiez nieco pod zub tak si neberie od druhych. Je tak naucena,ako si dieta naucis tak mas🙂 a zase je pravda ze moje decko si skor da hocijake ovocie ako keksik ci cokoladu.

charlie1980
18. mar 2015

@sardinka333 Citala som ta Este v noci cez Tel, tak si ma rozosmiala pred spanim, Ale uz som nevladala odpisat 😀 No, na toto by som hned vedela dat priklad zo vcera 😀 Isla som na postu a kedze komunisti do vysok stavali, tak hlavne dvere cez dva schody, otvarali sa dnu. Tak som schytila Buggy a vylozila maleho s kocikom. Kym som sa tam nadrapovala, vypocula som si rozhovor dvoch ludi, aki sme My bezohladny narod, ako ludia poodchadzali do sveta atd. Zaplatila som a idem s kocikom von. Dvere sa samozrejme otvaraju dnu. Tak som ich pootvorila, dobreze ma nepricviknu, skoro som preletela cez tu buginu cez tie dva schody dolu. A ti dvaja Este stale debatuju o tom, Aky sme My narod a placu, miesto toho, aby mi aspon dvere pridrzali. Takze taketo nareky ja vobec nemozem pocuvat, uz som mala na spicke jazyka, aby som im nevynadala 😀

michala11111
autor
18. mar 2015

@charlie1980 uuuuuuuu tak veľmi ale veľmi zle si ma odhadla 🙂 malej varím to isté čo nám takže solíme koreníme, večer papá krupicu z kravského mlieka na tom trošku granka, občas sa zastavíme na fornetky a jednu jej dám........... Práve preto že u mna má toho dosť, tak nemusí ešte aj vonku a tiež nie som zástancom, že každých 5min. niečo mlsať 🙂 A ani mi nevadí keď si dá jednu dve piškoty, alebo dačo, ale aby celý čas stála pri sáčku a pýtala, kým mamina sáčik neodloži....

charlie1980
18. mar 2015

@michala11111 Tak sa ospravedlnujem. Potom ti uz nezostava nic ine, ako sediet s malou doma, alebo nazehlit jej napis :" mamicky, nepriblizovat sa s nezdravym jedlom", najlepsie konkretizovat: "ako piskoty a solene chrumky, inak si so sebou prinesiem peceny bocik a budem to rozdavat vasim detom aj ja" Co na to odpovedat...skuste si najst ihrisko, kde nebude ziadna ina mamicka, tym ju nebudes vystavovat nebezpecenstvu nezdravej spolocnosti, prip. si stanov cas, kedy idete von, aby ste sa obchadzali...lebo 1.5 rocnemu dietatu to nevysvetlis, preto musis podniknut nieco ty.

sardinka333
18. mar 2015

@michala11111 podla mna je uplne NORMALNE že malej chutí a bud rada! Iné tu vyplakávaju ako musia z každého jedla stavať domčeky a robiť panačikov a pritom prosiť na kolenách aby sa decku jesť uráčilo!
Mne dodnes lepšie chutí ked mi niekto iný niečo navarí, napečie, nachystá - jasné že aj ja varím, pečiem ale proste ako sa vraví ,,susedova voda je viac mokrá,, aj moje deti sa radi ponuknu u iných a ešte ako! Ale ved nedáme im ,,kýbel,, ked otvoríme jedny ,,kukisy,, tak tam je cca 8 kuskov a pre tri deti....a koniec, šmitec, hotovo! Dnes už fakt niektoré matere (nehovorím že ty, aby si to nebrala osobne) hysačia za každý cukrík, keksík a decko to vidí, a uvedomuje si to. A nebudeš sa pozerať a za rohom sa napchá hovadinami od niekoho iného alebo v škole. Kde su tie deti čo papaju ovocie a zeleninu? Tri krát týždenne máme k obedu chutný šalát! Z 30 detí z mojej triedy chcu tak dvaja....Pomaranče a banany mi davaju do ruky že to nechcu, pohadzane po školskom dvore! Hovorím že zober domov ved mama to platí - že nie! Práve ked sa deťom niečo striktne zakazuje tak to skor chcu. Aj mna švagrina velmi presviedča ako jej deti nechcu sladke a nechutí im - no houbeles! to presviedča tak akurat samu seba. Doma im nič nedá a potom ked im náhodou niekto ponukne tak zjedia. Proste extremy......

lorela
18. mar 2015

V ničom netreba ísť do extrémov.
Extrém je dieťaťu jedlo škrtiť a panikáriť nad kolieskom salámy, ako je rovnako extrémom dávať dieťaťu všetko a všade a myslieť si, že mu tým neubližujem (hlavne v útlom veku). Strava (spolu z ďalšími faktormi) ovplyvňuje celkovo zdravie dieťaťa/človeka.