2,5 ročné dieťa nechce požičať hračky. Ako reagovať?

gocrazy
30. nov 2010

Ahojte, moj takmer 2,5 rocny syn nechce poziciavat hracky. ked k nam pridu na navstevu znami s detmi, tak im vsetko berie z ruk, nic im nechce pozicat, jednoducho vezme z ruk a hodi na zem, tak isto aj cez leto na ihrisku nikomu nic nepozical...nebol vzdy taky zrazu sa to vsetko zmenilo ani neviem ako, normalne sa hraval s detmi, hracky pozical inym....teraz neviem ako mam reagovat, snazila som sa milo mu vysvetlovat, ze deti sa spolu hravaju, ze si hracky poziciavaju, nepomahalo, tak som hrozbami tlacila ze ak nepozicia hracky, tak pojdu do velkeho vreca-na to mi on sam to vrece doniesol, len aby tie hracky nemusel pozicat....co mam robit? Ako mam reagovat? ved sa pred navstevou citim trapne, je to neprijemne, cim viac maleho upozornujem a beriem mu tie hracky a davam spat inym detom, tak je viac agresivnejsi a zurivejsi, pritom ked som s nim doma sama, tak je strasne zlaty, mily....ked sme niekde my na navsteve, tak si pekne hracky vypyta, poprosi a p otom podakuje, a pekne sa hra, len u nas doma je strasne panovacny...

sardinka335
1. aug 2016

@jani6969 jani kde ja pišem ze musi pozičať nasilu? Prosim citujte ma! Nič take som nenapisala maš klapky na očiach a vidiš čo vidiet chceš.
Pisala som, ze citujem: Ak sa moje dieta s nejakou hračkou akurat hra, tak ju moze pozičať ak chce ak nie tak proste poviem, ze ,,teraz sa s tým hráme a ked sa dohráme, tak ti radi pozičiame,,. Cize ešte raz. Ak sa moje dieta s niečím hrá v tej chvili to ma v ruke, tak nevidim dovod ho nutiť nasilu to pozičiavat ked sa akurat s tým hra. Chapete to?? Ak sa s niečím hrá tak sa s tým hra a vyzvem ho ze ,,pozičala by si hračku dieťatku?,, Ak nie lebo sa s nou akurat hrá tak nie...a poviem, ze ked sa dohrame tak radi pozičiame, pripadne ponukneme tomu druhemu niečo ine čo ho moze zaujat. Ja v tom nič sebecke nevidim. Napíšte mi čo, ak tam niečo sebecke vidite. A dalšie prekrucanie...kde ja pišem, ze je vydieranie ak idem pozičať druhemu hračky?? Nikde....ja pišem, ze vydieranie je tvrdit, ze ak neupraceme tak mama bude plakat....zvlaštne ze nikdy ta matka nezaplače, či dieta upratuje alebo nie 😀 takže ešte ho aj klame to dieta. Hračky upratujeme u zných dovodov a nie emocionálnych. Tak ako riady umyvam nie preto ak nebudu čiste tak budem plakat, no nebudem ale preto lebo je to potrebne. To iste aplikujem aj na staršie deti - upratuju preto lebo byvame všetci na jednom priestore a potrebujem ich pomoc.
A to ze ine dieta je smutne lebo moje dieta nepozičia ked sa AKURAT s hračkou HRÁ??? No a? A moje dieta moze byt smutne ked mu hračku nasilu vytrhnem s ktorou sa hra aby som uspokojila ine dieta? Ja nemam problém pozičať ale mam problém ked niekto mojmu dietatu ide niečo brat a ono sa s tým hra...aj mojej dcere poviem, ze dietatko sa s tým hra a nedovolim jej brat iným veci z ruk len preto aby bola spokojna.

sense
1. aug 2016

Nasa do urciteho veku pozicala vsetko aj bez prehovarania,potom prisiel zlom neviem ci vekom al situaciam parkrat sa stalo ze nechceli ine deti pozicat tak som jej pivedala ze ked nepizicaju tak nepozicaju maju na to pravo a ze sa moze hrat inak al s niecim inym ani ona nepizicia vsetko a vsetkym nenutim ju len poviem ze musi ratat ona pitom aj stym ze sa deti s nou nebudu hrat....teraz je to tak ze niekt pozicia inym nie,akosi si to v hlavicke vyselektovala tym co ahj jej pizicaju pozicia aj ona a jednemu dievcatku nie ale to je ku vsetkym detom rovnaka nikomu nic nepozicia ale id jazdeho pyta

jani6969
1. aug 2016

@sardinka335 ty zas vidis vsetko po svojom pisala si vydieranie a reagovala som na to . Pretoze to nieje vydieranie ako som vysvetlila su to emocie do ktorych sa dieta vziva ci uz z pohladu svojho alebo matky a tiez detom povedat byvame na jednom priestore tak upratuj ako sorry tvoje prekrucanie a pohlad na vec ma zaraza. Maj sa pekne ja uz na teba nereagujem .

jani6969
1. aug 2016

@sardinka335 a ja som nepisala byt smutny a trhat hracku z ruky ked citas pozorne pisala som byt smutna a pod ideme sesternicke vybrat inu hracku nie tu co mam vruke nie trhat. Citaj laskavo a potom reaguj.

sardinka335
1. aug 2016

Napisala si toto citujem ta:

A vase tvrdenia nemusi pozicat alebo musi nasilu sposobuju iba to ze bud bude sebec alebo ako tu jedna pani pisala dieta zacne byt agresivne. - cituj kde som toto napisala prosím.

Dalej pišeš, ze :
Aj ono ma svoje pocity ked ma pozicat hracku a dieta potrebuje porozumiet tymto pocitom preco sa vytvaraju nielen u neho ale aj u matky a inych ludi. Preco je dievcatko smutne? Lebo sme nepozicali hracku.aha ! Tak ona ti pozicia a ty jej tiez a pride pocit spokojnosti. Stale je to vydieranie?

Opakujem....nepozičali sme hračku lebo sa s nou AKTUALNE HRAME!!! Si mešuge uz naozaj? Ak sa s nou AKTUALNE NEHRAME tak ju radi pozičiame, pripadne ponukneme niečo ine za ten čas kým sa s hračkou AKTUÁLNE V DANEJ CHVILI HRAME!!! Kapišto, panimaju??

ja som napisala to iste len v ružovom - ano, ma pozičať hračku prečo nie? prečo sa nepodelit? nevidim v tom problem...ja stale pišem, ze nenutim požičať hračku s ktorou sa AKTUALNE v ten moment dieta hra. Hračku s ktorou sa v ten moment nehra nech si kludne pozičia, tu ktoru ma v ruke ak chce nech pozičia ak nie lebo sa s nou hra tak ten druhy musi počkat. O tom to pre mna je. A robila som to tak aj s detmi v školskom klube - kto sa s tým prvy hra sa s tým hra....druhy holt musi čakat alebo poprosit či sa moze do hry pridat alebo mu to pozičaju. Ak by som začala dieta presviedčať, ze ved mu to požičaj a ty si teda zober niečo ine tak budem v očiach toho dietata nespravodliva a hnusna lebo mu to beriem a neberiem do uvahy aj jeho volu - v tejto situácii tu jeho volu mozem brat do uvahy. Dietatu som navrhla inu hračku, inu činnost, alebo sama som sa nim hrala tak ako ono chcelo, ale na toto su deti citlive. Podelit sa, vzit sa do ineho - empatia sa da aj inak - podelime sa s cukrikmi, podelime sa ak je niečoho viac a inemu by neostalo.

sandri
1. aug 2016

A preco ho nutis poziciavat hracky? Lebo sa to patri? Su to jeho hracky. O to viac, ak ste u vas doma. Jeho uzemie, jeho hracky. Mam podobne stare dieta a neriesim taketo veci - ak chce pozicat, pozicia, ak nie, tak nie. Navstevu treba upozornit, nech si donesu vlastne hracky, lebo ste vo faze, ked tvoje dieta nechce nic pozicat. Ty by si niekomu len tak pozicala svoj mobil? Alebo svoju kabelku? Lebo ta poprosil? Tiez nie... tak to nechci od svojho dietata... U nas je momentalne v kurze vodna pistol - na kupalisku ju neda z ruky. Stale je okolo neho nejake dieta, ktore si ju chce pozicat - a preco by ju mal maly pozicat, ked sa s nou nonstop hra? Vzdy slusne vysvetlim zaujemcovi, ze maly nepozicia, lebo sa s nou hra. Ze si moze pozicat nieco ine, s cim sa aktualne nehrame... Ked moje dieta vidi, ze poziciavanie je skutocne na jeho rozhodnuti, nema problem sa s niektorymi hrackami podelit - ale len s niektorymi, niektore su proste vysostne jeho. A ja to respektujem...

nini1010
1. aug 2016

@kukakaj Mam trojrocne dieta rakze praxe mam v tejto teme habadej.o hracky sa delime.to mojej dcere poviem.a ak sa nebude pekne hrat s inymi detmi hracky sa beru a ideme domov.nie je jedina na svete a to ju ucim.nechcem aby z nej vyrastol do seba zahladeny sebec lebo bohuzial v mnohych aspektov sucasna liberalna individuum dietata nepotlacajuca vychova presne k tomuto speje.ze nam o par rokov budu chodit po svete mali sebci.aj moja dcera sei poziciava na vonku cudzie hracky a vyzadujem od nej aby sa delila aj ona o hracky,o cukriky,o vsetko.tiez som si zazila na vonku vselico.aj rucanie a plieskanie o zem.ale u nas neustupujem ja.moze akurat tak za to dostat dobre na zadok a ideme domov ked sa nevie pekne hrat.

sardinka335
1. aug 2016

@nini1010 ja s tebou uplne suhlasim - k tomuto všetkemu treba deti viest. Ziadny extrem nie je dobry, ani priliš liberalna vychova ani prilis prisna vychova. Vybalansovat to je umenie, ktoremu sa učime. Včera mala moja 1 ročna v ruke knizku s ktorou chodila hore dole, mali sme omšu za babku, a prišlo tak ine dieta a začalo jej tu knizku brat z ruk a ona ju nechcela dat...tak som povedala tomu druhemu dietatu ze teraz sa s tým hrame my ....okrem toho ze som chcela zabranit vresku na cely kostol ked jej to vytrhne z ruk 😀 😀 😀 😀 😀 potom zase to druhe dievčatko jej otec nejako zabavil inou knizkou a moja dcera tam išla ,,babrat,, ale nedovolila som jej brat im tu knihu ked vidim ze to dieta otec konečne zabavil tak nebudem tam robit ,,prieky,, a rychlo som malej dala niečo ine.

kukakaj
1. aug 2016

@nini1010 ked sme vonku s kamaratmi plati u nas ked nepozicias svoje, nemozes si poziciavat od ostatnych...toto dcera akceptuje...ale ak je doma a su to jej hracky a jednoducho nechce pozicat, ponukneme inu hracku, ale nenutim ju...jeden jediny krat som jej vzala z ruk hracku a podala inemu dietatu a ked som videla ten pohlad v jej ociach uz to nikdy neurobim...