20 mesačné dieťa same nechodí a vytáča chodidlá von

nelinka2009
13. feb 2018

ahojte... Prosim skusenosti, rady, pribehy...

Syn 20 mes. Chodi okolo nabytku, ide ked sa drzi na prsty... Problem, zevraj slaba panva... Navstiveny neurolog a rehabilitacna sestra... Odporucenie magnetoterapia... Maly ale vytaca pri chodzi chodidla smerom von ako Chaplin... Nikto neriesi, zevraj to niektore deti robia... Chcela som ist k ortopedovi no pediatricka, ze netreba... Uz panikarim... Deti mam lenivejsie aj dcera zacala chodit az 18 mes no nohy takto nevykrucala... Ako ste to riesili?? Pteslo to?? Chytam sa kazdej slamky... Dakujem

nelinka2009
autor
13. feb 2018

@katharines ano ano tam nespolupracujeeee... Takze len nejaky magnetokruh ci co... Nejaky iny napad dievcata???

katharines
13. feb 2018

@nelinka2009 nerozumiem, si pivedala, ze vas doktorka nikde neposlala. Ved su tam 3 fyzioterapeutky. Tiez je tam bazenik, ktory by mu mohol velmi pomoct.

nelinka2009
autor
13. feb 2018

@zuska2001 neurolog je bsetko ok, len ta hruba oneskorena motorika... Ortopr
@mala_katie Za prsty chodi len v oblasti panvy je taky nepevny prehyba sa.

nelinka2009
autor
13. feb 2018

ortopeda sa mi az dnes podarilo doslova vyzobrat vymenny listok

mala_katie
13. feb 2018

@nelinka2009 myslela som to tak, že nie je dostatočne spevneny.. Chodenim za prsty mu viac škodis ako pomahas..

jankaga
13. feb 2018
kluska
13. feb 2018

@nelinka2009 vyzera to tak, z eneni spevneny dostatocne, moji obaja synovia stvornozkovali az 5 mesiacov a mladsi chodil okolo nabytku 4 a pol mesiaca kym sa pustil spravit krok, ono to niekedy takto dlho trva, tvoj zacal neskor, tak to bude neskor posunute. Len je dolezite ako spravne robil dane pohyby, ci si spravne vedel sadat zo styroch, ci spravne stvornozkoval, ci spravne chodi okolo nabytku doboku, ci vie v stoji napr zdvihnut nejaky predmet na zemi a postavit sa zase, ci sa stavia spravne cez rytiera a mnoho inych veci. Ci ta kvalita tych pohybov je ok. Hlavne to stvornozkovanie a chodenie okolo nabytku ho mas pevnit dostatocne.

kluska
13. feb 2018

kedy sa postavil a ako dlho chodi okolo nabytku?

maggiba
13. feb 2018

V Petrzalke Physiomedical na Tupolevovej a fyzioterapeutka Eva Hromnikova.
Je perfektna.
A najprv poriesit s fyzio, potom ortoped. Fyzio vidi celistvo, ortoped len nohy a nic ine neporiesi. Navyse, ak je taky nanic.

nelinka2009
autor
13. feb 2018

@kluska ano toto mi uz pizerali v reo centre... Ze vsetko ok len spevniet 🙂 a viem.mu s tym ja nejak pomoct??

nelinka2009
autor
13. feb 2018

@mala_katie ano presne... Mate s tym skusenost??

nelinka2009
autor
13. feb 2018

@kluska postavil sa 18 mes a okoli nabytku adi 6 tyzdnov

kluska
13. feb 2018

@nelinka2009 on je proste pozadu, len 2 mesiace stoji na nohach, to je strasne malo na to aby spevnel, potrebuje viacej casu, tie nozky by som vobec neriesila, lebo este nema stabilitu a ani nechodi samostatne. Stvornozkuje este alebo uz len vacsinu dna chodi okolo? Moji obaja sa postavili prvy raz ked mali 10 mesiacov a prvorodeny prvy krok zrobil ako 14 mesacny a druhorodeny az ako 15.5 mesacny. Podla mna len potrebuje viacej casu, viacej stvornozkovania a chodenia okolo nabytku. Otazne je ze preco sa to neriesilo skor, to ze este nestvornozkuje alebo nestoji. Alebo mozno je to aj trochu genetika, ked prve dieta zacalo tiez neskoro chodit.

kluska
13. feb 2018

urcite nevodit za rucky alebo nejako pomahat chodit, je to na nervy, ale treba vyzdrzat, dieta sa samo pusti ak bude pripravene

nelinka2009
autor
14. feb 2018

@kluska asi mate pravdu... Skor sa neriesili, lobo kazdy tvrdik, ze jeceste cas..

mala_katie
14. feb 2018

@nelinka2009 áno, mám kamošku, mala jej bola strašne šikovná, postavila sa v 8mich mesiacoch, oni jej hneď supli na nohy protetiky a po vonku trénovali za prsteky, doma všetky možné choditka chodiť začala až v roku a pol samostatne.. Mne sa malý postavil v 9 mesiacoch, obchádzat okolo nábytku ho nebavilo, skôr chcel všade vyliezť, chodiť začal v 15mes bez akýchkoľvek pomôcok, ja som chodenie za ruky zakázala, no bývame s dedkom, tak keď sa už pustil sám, tak som povolila, že keď chce, že už chodí, tak môže aj za ruky, malý začal robiť to, že hukal, kým k nemu niekto neprišiel a nepodal mu ruku, tak som to zatrhla znova, pár dní poreval a potom zas začal pekne samostatne.. Mala má 9 mesiacov teraz, už sa postavila, ale chodiť sa tiež ešte nechystá,tak som zvedavá, ako to bude pri nej.. Vas malý môže byť naozaj iba spomalený vo vývoji, ale môže mať aj problém, čiže nedať sa odbiť, nech to pozrú, limit je do tých 18 mesiacov, ale nerobte si vrásky.. Dva mesiace okolo nábytku je naozaj strašne málo pre niektoré deti..

mala_katie
14. feb 2018

@nelinka2009 a ešte čo sa týka spevnenia, najviac mu pomáha stvornozkovanie.. Skúste sa s ním naháňať po štyroch trebárs, ak mu chcete pomôcť 😉

nelinka2009
autor
14. feb 2018

@mala_katie ano to miluje a ja uz mam modriny na komenach 🙂

nelinka2009
autor
14. feb 2018
nelinka2009
autor
14. feb 2018

takto nejak sme na tom

hermiona368
14. feb 2018

@nelinka2009 super sikovny je, vobec ho nenutit do chodze, ani stou loptou len sa to zhorsi. sam pekne spevnie postupne 4nozkovanim. poslinit brusko chrbat na tej lopte cvicenim. zimu este vydrzat s kocikom vonku a na jar postupne na travicke 4nozkovat a mozno uz bude pevnejsi. plavat nechodite ? prihlasit sa da kedykolvek aj tam krasne spevnuje brusko, chbratik

biba12
14. feb 2018

@nelinka2009 ja by som ho tiež prihlásila na plávanie, výborne sa spevní bruško, chrbát aj nôžky.. A rovno 2 krát do týždňa

mala_katie
14. feb 2018

Ste na tom úplne super.. Nič zlé nevidím, ak začal robiť všetko neskôr, tak aj chodiť bude neskôr.. Vytáčanie, vtacanie nozok nerieš vôbec.. On sa ešte len učí chodiť, chodidlo sa vyvyja do 6 rokov tuším.. Najlepšie žiadne topánky, pripadne capacky, živel je to riadny veru.. Sa nenudíte..

nelinka2009
autor
14. feb 2018

@hermiona368 ok a viete nieco odporucit aj nejake cvuky na liptu aj ked plavat ba petrzalka??

biba12
14. feb 2018

@nelinka2009 Plavecká Akadémia Petržalka určite robí aj kurz pre bábätká, Šustekova myslím...Potom sa mi páčila Žubrienka, ale tá je v meste...

hermiona368
14. feb 2018

@nelinka2009 najlepsie je aby to s vami presiel fyzioterapeut. to sa naozaj neda takto. aby ste vedeli kde pridrzat, naco si davat pozor, co si vsimat. ako mu to pojde, nie su to ze univerzalne cviky, kazdemu nieco ine. skuste sa este raz opytat tam kde ste boli. ist tam bud skooro rano ked je vyspaty alebo poobede po spanku.snad vam vyhoveju teda dufam. vobec neviem kde plavat, ja som z trnavy v tomto vam neporadim

nelinka2009
autor
14. feb 2018

Dakujem vam dievcata... Podarilo sa mi zohnat milu fyzioterapeutku, ktora dlhodobo pracuje s detmi... Nema problem prist k nam, ked nam to vyhovuje... Pride v piatok, alebo utorok ( maly ma cudny rezim, iny ako vsetky deti co poznam 🙂 ) pevne verim, ze nam ukaze co a ako a v najblizsich tyzdnoch spravine svoje prve kroky. Budem vas tu informovat o nasich uspechoch. Zatial vudela videi, ubezpecila ma, ze az taky raritny nesmie a maly je v poriadku, pozadu... Zevraj predpoklada, ze po doslednom a pravidelnom cviceni, budeme najneskir do mesiaca chodit... Sama som zvedava... Este raz vdaka za rady, podporu...