20 mesačný malý bitkár. Čo s ním robiť?

minimisi
30. sep 2011

Ahojte, chcela by som sa poradiť, či má niekto podobné skúsenosti, lebo som už zúfalá. Môj synček má 20 mesiacov, ešte pred prázdninami miloval všetky detičky, vždy ich vystískal, vypusinkoval. Cez prázdniny sme boli dosť času mimo a väčšinou bol malý iba s dospelými. Teraz po prázdninách sa začal správať ináč. Začalo sa to pred dvoma týždňami, keď na detskom ihrisku šturil do chlapčeka, čo mu išiel oproti po mostíku na hracom hrade. Už vtedy som ostala zaskočená, prečo to urobil. Ale tým sa to len začalo, týždeň na to, šturil zase iného chlapčeka, druhému zase capol po líci a kusol ho do pršteka z ničoho nič, ten chlapček mu nerobil vôbec nič. A úplný vrchol nastal včera, keď sme boli v detskom centre, hral sa s takým dievčatkom, bolo od neho mladšie, tipujem okolo jedného roka, že mohla mať. Pekne sa spolu hrali v stane a vykúkali na seba. Ona sedela vnútri a on zvonku nakúkal cez okno a dvere, až zrazu ju môj syn kopol do tváre. Ona sa rozplakala, on zostal taký zošokovaný, ale po pár sekundách sa už hral ďalej v stane, ako keby sa nič nestalo. Nezaberá dohováranie, ani výchovná po zadku. Neviem, kde robíme chybu vo výchove. Prosím ak máte skúsenosti, poraďte mi, čo robiť. Ďakujem

danielaviki
30. sep 2011

Ja nemam skusenosti so svojim synom ale so synovcom. Ten tiez vsetky deti stucha, cape, berie hracky a mojho syna aj strasne hryzie, za kazde ma otlacenu celu celust na ruke alebo ramene, tiez nic nepomaha ani dohovaranie, ani po zadku.....

katy1979
30. sep 2011

nrobis chybu vo vychove je to normalna faza. vacsina deti si tym prejde. ak vidis ze ublizi upozorni raz ze ak sa to zopakuje idete domov ak to urobi druhykrat balim dieta a odchadzame z ihriska. on musi zistit ze byt zly sa nevyplaca. bit dieta ktore bije je troska kontraproduktivne. kedze mu bitku oplacas bitkou a pritom mu hovoris ze bit sa nema.

vejinka
30. sep 2011

tiez mam takeho starsieho syna. Pomaly od narodenia nas vsetkych stipal skriabal hryzol.robi to doteraz ale aspom si uvedomuje ze robi zle.ono sa to zlepsuje len to uz trva strasne dlho. Ja som bola take decko takze vinu zvalujem na seba.bola som postrach a doteraz by vedeli surodenci rozpravat.. Skoda ze nieje po muzovi kludne flegmaticke dieta no na druhej strane v zivote sa nestrati je to silny jedinec. Vzdy ked urobi zle poviem mu ze sa to nesmie boli to a nikto sa s nim nebude hrat lebo sa ho bude bat. Postupnym vtlkanim do hlavy sa to zlepsuje.v skolke je oblubeny aj ked si sem tam stuchne obratom mu povie prepac

klauduska
3. okt 2011

no,my sme na tom podobne....tiez vsetky deticky stiskal,bozkaval a tulil sa k nim.....avsak....mam pocit,ze prislo obdobie"to je moje",berie detom hracky z ruk,chce vsetko co maju ine deti a konflikt je na svete....kamoskina mala to riesi uhryznutim a nas teraz zacal capt,najnovsie ju vytahal za vlasky alebo strcil do do nej,capol.... 😒 neustale mu opakujem,ze sa to nesmie,ze sa s nim druhe deticky nebudu hrat atd.....nepomaha!Uz som tiez zufala,tiez to predtym nerobil,ale asi to bude obdobim.....
ale ako pise
@katy1979 to sa mi zda celkom logicke a za vyskusanie to urcite stoji.....nas je aj dost velky jedos,tak som zvedava ako to zaberie.... 😒

jarunka111
3. okt 2011

@minimisi súhlasím s @katy1979, je to teraz "ich obdobie". Aj náš má občas všelijaké stavy, ale sestrin to vie ešte "lepšie". Je to do zúfania, ja ti poviem, ako to robím ja: maximálne sa snažím reagovať kľudne, nekričať (niektoré mamičky prim vrieskajú 🤐 ), dohovoriť, počkám si na to, kedy sa trocha ukľudní a ukáže mi, že ma pochopil a môže sa ísť hrať ďalej. Ale ak vidím, že nepochopil, tak beriem veci, dieťa a odchádzame. Ale podotýkam, že žiadny krik, žiadna bitka, hoci len po zadku. Beriem to tak, že dieťa robí to, čo vidí, že robia iní. Ja mu mám byť príkladom, takže keď nechcem, aby riešil kedykoľvek veci krikom a bitkou, tak to nemôžem robiť ani ja!!!!
Priznám, 2x mi vyletela ruka, ale nebolo to k ničomu, len som sa trápne cítila 😖

jarunka111
3. okt 2011

@minimisi a ešte som zabudla napísať, že sa od malinka malinkatého učí poprosiť, poďakovať a ospravedlniť a aj to už vie a som na neho veľmi pyšná 🙂 🙂 🙂

klauduska
4. okt 2011

@jarunka111 to aj my,to je samozrejme,vie to uz dlho,prosit vedel velmi skoro,ked este ani nehovoril,ukazoval rucickami.....dokonca aj teraz,ked spravi zle a vidi,ze ho za to hresim a kazem mu povedat prepac,spravi to.... 😉

jarunka111
4. okt 2011

@klauduska možno je to samozrejme pre teba, aj pre mňa a verím, že pre veľa mamičiek a detí, ale naozaj mám niekedy pocit, že sa slušnosť moc nenosí 😒 a keď to nedáme deťom teraz, tak ťažko dosiahneme neskôr.........

klauduska
4. okt 2011

@jarunka111 mas prvadu,tiez som toho nazoru,ze to treba vychovavat od malicka...vidim to na mojej sestre,ta tymto veciam neprikladala ziadny vyznam a je to na nom vidiet,ma 6 rokov a vsetko berie ako samozrejmost,nepoprosi,nepodakuje,az po upozorneni,aj to ale nie od svojej matky,ale od babky..... 😒
Ale najviac ma hnevaju asi mamicky,ktore ked vdiia,ze ich dieta robi zle,ona dalej sedi,hra mrtveho chorbaka a vykecava dalej s kamoskou..... 😒

jarunka111
4. okt 2011

@klauduska júúúj, to ja strašne neznášam 😠 Je dobré, aby si vedeli deti ich problémy poriešiť aj samé a nezasahovať za každú maličkosť, len to ich treba tiež naučiť a tým, že sa vykecávajú a nevenujú pozornosť deťom, tak to asi ťažko pôjde 😕 Zavrú ich do detského kútika alebo na ohradené ihrisko (veď odtiaľ neujdú) a tým je to vybavené. A mňa strašne cuká upozorňovať aj iné deti, ak vidím ako sa chovajú, nie voči ostatným, ale voči môjmu dieťaťu 😖

peterjogi
19. nov 2015

ahojte baby kamoska to riesi tak ze ked maly zbije alebo uhryzne niake ine dieta tak si ho zoberie bokom a snazi sa mu dohovorit a ked to nepomoze da ho klacat do kuta maly ma sice 4 ale robi to od svojich 2 rokov a pomaha to skus a uvidis

peterjogi
19. nov 2015