8,5 mesačné dieťa sa nedvíha na dlane

nicicka
23. okt 2013

Prosim o radu, ci je normalne, ze moja dcerka ked lezi na brusku tak sa opiera len o pokrcene predlaktie a nie o dlane s vystretym predlaktim. Zacina sa plazit, inak este nesedi ani nestvornozkuje.

marcelatje
1. dec 2013

@nicicka Snáď to Sárku nakopne a nebudete sa trápiť dlho 😒 hlavne že to pomôže 🙂

usiko
1. dec 2013

@nicicka vies co, co ja viem tak vojtovka neskutocne pomaha...mam kamosky co tocvicili, teda ich deticky a fakt neskutocne zlepsenie🙂 drzim ti palcoky🙂

salome_82
1. dec 2013

@nicicka Cvičenie jej pomôže, uvidíš, aj keď ja by som na tvojom mieste cvičila radšej tú Vojtovku. S Bobathom prichádza výsledok pomalšie a dcérka je už dosť veľká. Chápem však tvoje pocity, my sme začali Vojtovku cvičiť keď mala dcérka pol roka a cvičili sme 4 mesiace a prestriedali asi 4-5 cvikov. Bol to boj, ešte aj fyzioterapeutka vravela, že malá je veľmi silná, mala som dosť problém udržať ju. Celý čas čo sme cvičili som uvažovala, či to má význam a priznám sa, necvičila som s ňou úplne poctivo. Doteraz neviem, čo si mám o tom myslieť, či to bolo naozaj nutné, ale zas bála som sa necvičiť. Úplná schíza 🙂

jakobsapple1
1. dec 2013

@nicicka Vojtovka da urcite zabrat, ale nedajte sa odradit. Moj syn chodi, beha a uz dokonca aj skace, len kvoli vojtovke. Tiez sme zacali neskoro, zial este neskor ako vy. Zacal chodit ako 2,5 rocne dieta a uprimne povedane, nikdy by som neverila ze to poviem ale za vojtovkou je mi luto... bolo to cvicenie, bolestive hlavne pre mna a neprijemne pre maleho ale po par minutach sme mali odcvicene. Uvidite,ak prejdete aj na bobata.. vecne prosenie, prehovaranie, uplatky prosby... aby dietatko nieco urobilo. Z 15 min cvicenia je zrazu hodina a cvicenie samotne trvalo ani nie 15 minut.. vsetko okolo je prehovaranie. Vela zdaru a sily....a nedajte sa odradit rodicom, manzelovy ani nikomu kto vam bude vraviet ze ste kruta a ako to mozete to dieta trapit...trapenie je vidiet na vozicku dieta, ktore mohlo chodit. Vase dieta vam to nebude nikdy vycitat ze ste sa mu vzemozne snazili pomoct.

denkaajejdeti
2. dec 2013

@nicicka Ahoj,
ja by som si vypočula názor ešte aspoň jedného neurológa, ale fachmana a až potom by som riešila vojtovku (a aj to v Olomouci - máte zatiaľ len malinkú, tak by to nemal byť problém zorganizovať). Pretože, ak Sárka cvičí Vojtovku, napriek tomu, že by nemala/nemusela, môže jej to viac ublížiť po psychickej stránke ako pomôcť po fyzickej.
Je to na tebe, ja by som však hľadala iné riešenie, veľa neurológov nasadzuje Vojtovku paušálne, pre istotu všetkým deťom, ktoré majú problém so svalovým napätím (či už ide o hypertonus alebo hypotonus). Hľadaj toho správneho (ja som našla dve - jedna v Bratislave, jedna v Nitre - tá v BA bola lepšia aj príjemnejšia), mňa jedna neurologička v Karlovej Vsi vystrašila na smrť a druhá na Kramároch sa nad tým len pousmiala a riešila to diametrálne odlišne - a mala pravdu, všetko bolo ok, len malinká potrebovala čas a zopár jemných cvikov, bez stresu a plaču.
Držím palce obom.
Denisa

nicicka
autor
2. dec 2013

@simonkazga
@jul11
@salome_82
@dana_l
@denkaajejdeti
@lajcinko
@usiko
@marcelatje
ja som sa fyzioterapeutky naschval spytala, ze co by sa stalo ak by sme to neriesili, tak mi povedala, ze by mohla mat niekedy problemy s chrbticou - kvoli tomu asymetrickemu plazeniu. Ale nemoze sa stat ze by nechodila, alebo nesedela. Proste, ze to bude vsetko robit, ale neskor. Takze si myslim, ze by sa ta uprava plazenia a spevnenie svalstva dali riesit aj inak ako vojtovkou, preto chcem skusit bobath. Poznam vela deti, ktore uplne nespravne plazili a vobec to nikto neriesil. Tiez mam pocit ze tie sa u nas hned vsetko riesi vojtovku aj ked by sa nemuselo. Ako keby sa na sopliky nasadzovali hned antibiotika...Inak co sa tyka toho olomouca tak mam znamu,ktora ma dieta s DMO a ked prisla do olomouca a ukazali vojtovku, ktoru ju ucili v PO tak jej povedali, ze to vojtovka vobec nie je. Dlho sa ju ucila, aby ju vedela spravne, aby malej skor neuskodila ako pomohla, takze ju sa s nou tiez chcem stretnut a porozpravat o tom...

denkaajejdeti
2. dec 2013

@nicicka Presne 🙂 , všetko čo si napísala si myslím aj ja 🙂 . Netráp malú s Vojtovkou, urgentne zháňaj informácie a určite zvoľ nejaké cvičenie, ale príjemné pre malinkú. Niečo na čo sa budete tešiť obe. Ak fyzioterapeutka sama povedala, že chodiť a sedieť bude sama, tak je hlúposť umelo to siliť Vojtovkou, ktorá je nesmiernou psychickou záťažou pre dieťa. Ak naozaj iná cesta neexistuje a Vojtovka zostane zbraň č.1 (myslím, že v tvojom prípade nie), tak potom jedine cez Olomouc - aj ja mám viaceré skúsenosti, že keď ľudia prišli do Olomouca a ukázali, čo ich učili tu na Slovensku, tak tam ani neverili, že sa dá cvičenie takto sprzniť.
Namiesto zlepšenia môžeš očakávať zhoršenie - malinká začne horšie spávať, bude bojazlivá, nesvoja, plačlivá..

nicicka
autor
2. dec 2013

@denkaajejdeti tak sme dnes boli u fyzioterapeutky na bobath. Pozrela ju, v ramci hry s nou pocvicila a ked som ju drzala a chcela prolozit na zem tak mala isla hned na dlane, co vobec doteraz nespravila. Tak sme sekli s celou vojtovkou. Bobath fyziot. nam ukazala par "cvikov" teda instrukcii ako mame malu nosit a hrat sa s nou aby pri tom posilovala a zapajala potrebne svaly. Inak povedala, ze je uplne v poriadku a ze tam ani nepatrime, ale ze cvicenia nam pomozu. 😎 Tak som z toho uplne nadsena 😀

denkaajejdeti
2. dec 2013

@nicicka Super, aj by som napísala "a čo som ti hovorila ?", ale myslím, že podstatné je to, že to dopadlo ako sme dúfali. Teším sa s tebou, aj ja som prešla podobnou cestou a ešte aj dnes to viem živo precítiť, ten moment, keď sa "nebo vyjasnilo" a konečne sa po tom období strachu ukázalo slniečko.
Prajem celej rodinke krásny advent, bohatého Ježiška a veľa radosti z pokrokov malej Sárky.
Denisa

nicicka
autor
2. dec 2013

@denkaajejdeti Dakujem velmi pekne, aj Vam podobne pekne sviatky a dakujem za podporu a povzbudenia 😉

slavaf
4. jan 2014

Naša staršia dcéra sa tiež v 9 mesiacoch nedvíhala na rovné ruky - teda neurológia a Vojtovka. S manželom sme ju učili plaziť sa, ale vôbec jej to nešlo, nerobila to správne a strašne sa pri tom namáhala a len sa potácala zo strany na stranu. Proste vôbec nepoužívala nôžky. Po troch dňoch cvičenia vojtovky sa začala ukážkovo plaziť, proste bolo vidieť, ako ju to nakoplo. Po dvoch mesiacoch cvičenia sa v priebehu troch dní posadila, postavila a aj začala štvornožkovať (v tomto poradí), takže ja na vojtovku nedám dopustiť, aj keď pritom strašne revala, ale vedeli sme, že je to nutné a postupom času to prešlo. Na kontrole u lekárky nám povedali, že všetko robí úplne správne a ja viem, že to bolo vďaka tomuto cvičeniu. Inak fyzioterapeutka nám povedala, aby sme nestresovali, že bude pekne ako 1a polročná chodiť a ona to stihla ešte o takmer dva mesiace skôr. Cvičili sme, do ukončeného 15teho mesiaca, takže aj fyzicky to bolo náročné, ale zvládli sme to🙂 Cvičili sme aj Bobath, ale to nie je pre také malé deti, jednoducho nechápala, čo od nej chceme, napriek tomu, že je to hravou formou, ale po dohode z fyzioterapeutkou, ktorá videla, že to cvičenie nie je pre ňu a nemá absolútne žiaden efekt, sme s bobathom prestali. Ešte sme s malou chodili plávať a samozrejme, obrovská motivácia hračkami, aby sme ju nútili hýbať sa. A teraz tancuje jedna radosť🙂 Držím palce, určite to bude čoskoro dobré.

mabika
24. máj 2014

@nicicka ako ste nakoniec dopadli? Mame doma podobneho salamistu, tak patram, ci cakat alebi nieco robit...

nicicka
autor
24. máj 2014

@mabika no my sme cvicili 4 dni vojtovku, ale to som vzdala, lebo to bolo hrozne, potom sme zacali chodit na bobath a aj sme plavali. Mala sa dlho dlho nedvihala na dlane, myslim, ze az okolo roka to zacala robit. Ona zacala stvornozkovat asi vtedy ked zacala chodit a to len minimalne, cize presla z plazenia rovno na chodenie. Vtedy som sa velmi bala, ale napr. tie deticky ktore stvornozkovali davno pred nami, tak zacinali dost neskoro chodit. Teraz by som to uz neriesila, ale vtedy mi nebolo vsetko jedno. Bolo to tazke obdobie, ale nastasite je to za nami. Ale okolo roka to uz islo velmi rychle. Je dobre ak sa na neho pozrie dobry fyzioterapeut a zhodnoti stav, ak to nie je nic vazne, tak to neries, keby to bolo nieco vazne tak myslim, ze by na to uz davno prisli. Drzim prsty.

mabika
26. máj 2014

@nicicka dik za info, tak si ma potesila 🙂. Pockam este do 8 mesiacov a ked nic, tak ho pojdem dat skontrolovat. No uvidime...

maki2
9. jan 2015

@nicicka momentálne hľadám náhradu za Vojtovu metódu, ktorú cvičím so 4 -mesačnou dcérkou. Kam ste prosím chodili Vy cvičiť Bobathovu metódu? ďakujem pekne

nicicka
autor
12. jan 2015

@maki2 chodili sme v ziline

23lussy23
13. aug 2015

@nicicka kde v ziline ste pls cvicili...hladam dobreho fyzioterapeuta...

nicicka
autor
13. aug 2015

@23lussy23 Miriam Sanigova, je super

23lussy23
13. aug 2015

@nicicka a mas na nu prosim kontakt? Dakujem...

nicicka
autor
13. aug 2015

Dipl. fyz. MIRIAM SANIGOVÁ
Centrum špeciálno-pedagogikého poradenstva, J.Votaššáka 13, 01008 ŽILINA
mob.:+421 0914 306 632, 041/ 56 55 588
e-mail: sanigova@szsza.sk
@23lussy23

23lussy23
13. aug 2015

@nicicka velmi pekne dakujem 😉

giovi66
17. feb 2016

@yarnie a ake to boli cviky prosim