8 mesačný synček ešte nesedí sám a neštvornožkuje

mikaram
6. okt 2015

Ahojte dievčatá,chcela by som sa poradiť.Poprosím o akýkoľvek názor,budem vďačná.Jedná sa o to že teraz 3.10.,mal náš synček 8.mesiacov a ešte nesedí sám a neštvornožkuje.Pri včerajšej poradni nám obvodná dr.odporučila neurológičku v DS,no s manželom sa obávame že dr.v DS nám odporučí Vojtovku ktorú striktne odmietame,nebudeme lámať nášho drobca,doposiaľ všetko išlo tak ako malo.O Vojtovke sme si veľa prečítali a nemáme z toho dobrý pocit.Malý sa pokúša liezť,no ešte to nejde a ani sed.S mužom tomu chceme dať aspoň dva týždne,či sa u syna niečo zmení...všade a každý hovorí že každé dieťa je iné a vo vývoji odlišné,preto by som poprosila o vaše názory.
Veľmi pekne ďakujeme 🙂

kliv
6. okt 2015

Nas syncek sa najlprv plazil, potom vytiahol z plazu k nabytku do stoja, potom ako 10 mesacny posadil zo stoja a az potom zacal liezt. My sami sme sa pytali k neurologicke v 9 mesiacoch ked san len plazil, ta ho popozerala a zhodnotila, ze je uplne v poriadku, nech nestresujeme 🙂 Ukazala 2 cviky a poslala nas domov. Ze je v poriadku, len je lenivejsi. Ze nam neodporuca ziadnu vojtovku ani ine metody, lebo dieta to zbytocne stresuje....ak nie je treba. ALE podstatne je, ze syna skontrolovala, ci su svaly ok. Takze ja by som tam sla. Normalna lekarka vas nebude nutit do niecoho, co nie je potrebne, ale budete si isti, ze je vsetko ok a nic nezanedbate.

sardinka32
6. okt 2015

@mikaram ja ked to tu tak citam, rozmyslam, co by som urobila ja. Tvojmu malemu zacal osmy mesiac len pred troma dnami. Pozri, ja som bola na poradni len vcera, mojej malej zacal siedmy mesiac len pred par dnami. Detska sa ma opytala, ze ci sedi, tak vravim, ze sama este nie...na to sa spytala, ci ked si ju posadim napriklad na kolena sa chvilku udrzi, tak vravim, ze ano ale len chvilocku...to bolo vsetko. Na lezenie a stvornozkovanie sa ma ani nespytala. Dalsiu poradnu mame az v decembri. Takze ono to vsetko zavisi aj od detskeho lekara. Ja byt na Tvojom mieste (kedze pri prvej som mala take skusenosti, ako som mala) by som pockala este do konca osmeho mesiaca, dala by som malemu este trochu casu a potom ak by nenastali ziadne pokroky, by som zasla k neurologicke. Zajdete tam, uvidis, co Vam povie a potom sa zariadite tak, aby ste boli spokojni vy ako rodicia a aj aby ste teda nieco nezanedbali, co sa tyka maleho...ked Vam to lekarka odporuca.

maslenka47
6. okt 2015

@mikaram hm, tak ked sa ti "zda normalny", tak potom ta hadam jedna navsteva na neurologii nezabije. Ja by som na tvojom mieste bola rozhodne viac zvedava na nazor toho neurologa ako na babske kecy na MK.

jolinka
6. okt 2015

@mikaram nechapem preco tak stresujes, ved ked maly vojtovku nepotrebuje , tak vam ju nepredpisu. a co sa tyka chybneho cvicenia rodica, my sme chodili na rehabilitacne 2x do tyzdna, kde s malou cvicila sestra /mmch moje dieta sa pritom smialo a poskakovalo od radosti ked videlo sestricku 😉 / a potom som ja cvicila pod dohladom sestry az kym si nebola ona ista, ze ja to robim spravne, a az potom som cvicila sama doma....kontrolou toho ze to robim spravne bolo to, ze dieta urobilo spravny pohyb 😉 Predpisaniu vojtovky predchadza kompletne vysetrenie, nam robili utz mozgu, skusali vsetky mozne reflexy, doktorka si doslova malu prehadzovala v ruke, skusala ju v kazdej polohe co dokaze ...a az na zaklade toho sa nariadilo cvicit vojtovku, to nie je pre kazde dieta pausalne. 😉

samozrejme starsie dieta sa tomu brani, ale ak je to tak ako hovoris, je fakt mozne ze tvoj maly to az tak nepotrebuje, skuste nejake lahsie metody ako tu bolo navrhovane, bobath, plavanie, fit lopta atd.

larinka133
6. okt 2015

tiez by som povedala, ze tu neurologicku navstivte, uvidite co povie, ale na druhej strane sa nestresuj, nas maly mal pred 4 dnami 1 rok a az den po svojich narodeninach sa konecne sam posadil 🙂 to bolo radosti 🙂 stvornozkovat zacal az v 10 mesiacoch .... ozaj ma kazde dieta svoje tempo, chvilu sa zda, ze ziadny pokrok a potom tak prekvapi, ze az 🙂

katrin21
6. okt 2015

@mikaram prosim ta, aky tah poistovne? co s tym oni maju?
Prave to, ze sa chce šponovat rovno na nohy, moze byt znak toho, ze ma zvyseny svalovy tonus.. to presne robila moja dcera...
nemusi to byt, ale moze... ty uz vopred mas strasch len z tohoto...
slovo kriplik, som pouzila obrazne, ze proste ako moze nejaky rodic tvrdit, ze mu cvicenie uskodi, ani nepojde k lekarovi a radsej bude mat dieta co bude krivať, alebo špičkovať... vies ako zle to vyzera? Asi si take dieta este nevidela, ani nevies, ako sa za to potom hanbi a nadava mame, co to neriesila, ked bol maly !
S tym hrozbami vojtovky je to blbost.... negoogli, spytaj sa radsej rehabilitacnej sestry, ktora s tym ma skusenosti, ake su vysledky...
nejake epilepsie - su skor druhotne choroby deti, ktore maju rozne mozgove poruchy, DMO a pod... casto trpia aj tymto ale nie z cvicenia.. VOjtovka prave mozog stimuluje a zlepsuje reakcie....
a veru, kym nebola vojtovka, tak vela deti, co mali DMO boli cely zivot len leziace.. teraz aspon prejdu par krokov, alebo sa nejako hybu, rozpravaju.... sedia....
POznam mamicku, co mala zly porod, pri porode jej poskodili mozog zdraveho chlapceka a zostal na voziku, DMO... ona ho rozhybala vojtovkou, blahorečí ju! A to nie je jedina...
to ako keby si povedala, ze aj v Adeli v pieštanoch trapia deti.. lamu ich.... no a??? niekedy sa za 2 -3 tyzdne posadia a predtym roky lezali... alebo zacnu chodit ! co je viac?

jolinka
6. okt 2015

vies, co mam z teha pocit, ako by sa bala, ze kto raz navstivi neurologiu bez vojtovky neodide 😅 😅 😕 😕

ale to tak NIE JE.

mikaram
autor
6. okt 2015

@maslenka47
mne sa práveže nezdá,že by mal problém a práve preto som ju založila.
U neurologičky sme už boli pred mesiacmi,ešte keď bol malý,cca trojmesačný a už vtedy ho ako bábätko,ktoré vlastne iba leží odporúčali "páčiť". Preto sa mi to zdá ako zarábanie na poisťovni.

jolinka
6. okt 2015

@katrin21 my mame znamych ktory maju postihnute dvojcata, obe DMO ale rozneho stupne, z mne neznamych dovodoch vobec necvicili vojtovku 😕 😕 v mnohom bol doslova zanedbany vyvoj, nechapem pristup lekarov, ked uz rodicia boli nevedomi ☹ ☹ ale to chcem povedat ze jedno dieta ma epi aj bez cvicenia vojtovky.

Epilepsia je doslova "rodna sestra" DMO, casto sa k tejto diagnoze pridruzuje 😝 😝

katrin21
6. okt 2015

@jolinka presne.. a tak isto sa casto objavi u deti, ktore mavaju pri horucke febrilne krce.... bohuzial :(

jolinka
6. okt 2015

@mikaram inak ak uz dieta epilepsiu ma, casto sa vojtovka nahradzuje bobathom, prave aby nedochadzalo k nadmernej stimulacii mozgu, ale samotna vojtovka primarne nesposobi epilepsiu ak ju dieta nema,

zabulienka266
6. okt 2015

@mikaram Nasa mala je predcasniatko, teraz mala 5 mes. A prave vdaka vojtovke uz nemam doma handrovu babiku. Tiez som mala mylnu predstavu, ale ide o reflexnu terapiu, kde sa stimuluje mozgova cinnost. Pri malej a jej zdravotnych problemoch by s cvicila aj vymyk na hrazde, aby z nej bolo krasne zdrave dieta.Starsi syn ked mal 5 mesiacov sa mi sam posadil, v siestich sa plazil, v siedmich lietal stvornozky, v osmich sam chodil popri nabytku a v dvanastich chodil sam.

hudecka9
6. okt 2015
Používateľ hudecka9 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od hudecka9.

treba mu dat cas.. 🙂

mikaram
autor
6. okt 2015

Ja som tam bola,u tej neurologičky.Povedala,že je v poriadku,len že má trošku stuhnutý krk,že neotáča hlavu.A ona hneď že vojtovka.Trojmesačný!
Išli sme ob dvere,tam mi rehabka ukázala,ako ho mám doma páčiť,vylamovať.A o dva týždne vraj pre ďalšie cviky a dalšie a ďalšie....Cvičila som sním týždeň,reval ako tur. Prestala som.Pre ďalšie cviky som už nešla....
A čuduj sa svete hlavu otáča normálne.Drží ju,nie je do strany...proste úplne ako každé dieťa.Myslím že to nemá na svedomí ten týždeň,čo som s ním cvičila... 😉

jolinka
6. okt 2015

@mikaram vojtovka uz starsim detom velmi nepomaha 😉 najviac tym uplne malym, samozrejme v opravnenych pripadoch.

Fakt neviem co chces pocut...mas nazor ze je to u vas zbytocne, maly je v poriadku, tak OK, toho sa drz nikde nechod a zrejme to aj naozaj bude v poriadku ako v 90 percent pripadoch... 😉

siska53
6. okt 2015

@mikaram nas tiez v tom case este nic. Mala slabsi svaolovy tonus. Nam kazali len chodit na detske plavanie alebo bezne detske cvicenie.
K neurilogicke sme sa vypytali my,lebo nas apedina v tom problem nevidela. Nasa robila vsetko neskor.
Aj chodit zacala az tyzden po 18.m. Ja som mala rovnaky problem.
Ale je lepsie ak to pozrie neurolog,ten vie posudit,ci tam je alebo nie je nieco.

seahorse27
6. okt 2015

Ukludni sa, v blízkej dobe to urcite pride 🙂 Moj syncek sa v tomto veku pohyboval tak, ze sa gulal z brucha na chrbat a opacne a dostal sa, kam potreboval 🙂 Vedel sa dat na styri, ale nepohol sa ani o centimeter, len sa kolisal dopredu - dozadu 🙂 Ked mal 8,5 mesiaca, tak v priebehu 2 dni zacal stvornozkovat, sam sa posadil a dokoca aj postavil pri gauci. Niektore deticky sa proste vyvijaju "skokom" - naraz vedia viac veci, ktore dovtedy nevedeli. Ked si spomeniem na starsiu dcerku, tak nas tiez uz skoro dr. posielala na rehabilitacie - ona sa velmi dlho len plazila, nechcela sa vôbec dat na styri, stvornozkovat zacala az v 10 mesiacoch, sama sa posadila, ked mala asi 9 mesiacov - ale z lahu, nie normalne zo styroch ako ostatne deti. Dnes je z nej krasna, velka, zdrava 6 - rocna baba. Kazde dieta ma svoje tempo vyvinu a ked vidis na svojom, ze sa snazi lozit, tak podla mna to uz dlho nepotrva 😉 Naozaj je kazde dietatko ine a dr. nemoze ocakavat, ze kazde jedno bude v 8 mesiacoch lozit a sediet same.

prunee
6. okt 2015

Môj syn začal sám sedieť v 9 mesiacoch, po tom, čo začal štvornožkovať. Verím, že aj tvoj synček na to skôr-neskôr príde pekne sám.

adelusha
6. okt 2015

@mikaram môj druhy syn mal od narodenia svalové kŕče, triasli sa mu končatiny, naštastie epilepsiu neurologicka vylúčila, povedala ze ma stuhnuté svalstvo od toho ako bol stlačený v maternici a poslala nás cvicit. Neviem kde si si co vygooglila o Vojtovke, ja som to nikdy neštudovala, v podstate ani neviem ci sme s nim cvičili Vojtovku alebo aké cviky, a je mi to jedno, hlavne ze to pomohlo. Nebolo to urcite žiadne lámanie, bolo to skor ako strecing, jednoducho trebalo dieta podržať v nejakej polohe, kde sa naťahoval konkrétny sval. Cvičili sme od 1 mesiaca. Ked uz mal pol roka a začal sa viac sám pohybovať, tak cvičenia ubudalo, akurat nás vzdy upozorňovali aby sme ho NEUČILI nasilu sedieť, chodiť, nevodili ho za ručičky. A vieš co? Tento syn na rozdiel od prvého takmer nikdy nepadá, nemal žiadny vážny úraz (ma 5 rokov) je ohybný, pohybovo zdatný. S prvým chodím cvicit teraz, lebo sa hrbí, trčia mu spodné rebrá z brucha ☹ je to neustály boj a hádky aby cvičil a uz veľakrát som si vravela, aka škoda ze som s nim necvicila kým bol este maličký!
A k tomu ze dieta este nesedí a nestvornozkuje- ano každé dieta je ine, nemusí to nič zle znamenať, väčšina ľudí netuší ze sedieť by malo az v podstate nakoniec, najprv ma stvornozkovat, potom sa môže aj stavať na nohy a naucit sa sadnúť si zo stoja alebo z polohy na štyroch. To všetko by ta naucila fyzioterapeutka 🙂 Ak si sada z polohy na chrbte, tým si vypuči rebra (presne to mi robil prvy syn).

Môj tretí syn ma skoro 9 mesiacov, este vobec nesedí a stvornozkovat začal len pred tromi dnami, no viem ze je v poriadku, vyšetrovala ho neurologicka ked mal 3 mesiace a aj ked som jej povedala, ze som ochotná s nim cvicit, neposlala nás, lebo svalovy tonus mal v poriadku. Takze nevidím nič zle na tom aby stav dieťaťa posúdil odborník, ako tu písali aj ine ženy, vobec nie je iste, ze vas pošlú cvicit 😉

andulam
6. okt 2015

moja mala sa zacala plazit tyzden pred 11.mes,o 2 dni si sadla,o 2 tyzdne stvornozkovala,v 13,5mes.sa zacala stavat a 2 tyzdne na to chodit popri nabytku a za ruky.tiez nas dr.pred tymto vsetkym poslala na neurologiu,isli sme ked sa mala plazila a sedela a neurologicka nas neposlala nikde,ze vsetko je v poriadku a ze chodit by mala do 16.mesiacov.dr.aj neurologicka povedali,ze dcerka je trochu hyponoticka,no robili jej krvne aj svalove testy a vsetko ma v poriadku.

vonava007
6. okt 2015

Náš malý zacal sedieť sam az ako 10 mesačný. Dovtedy sa vzdy hádzal dozadu. Nestvornozkoval vôbec. Mal uplne slabe ruky,vzdy padol na tvar. Chodit zacal ako 20 mesačný. Nasa dr.vsetko považovala za normal. Nerozpráva dodnes a to bude mat 5 rokov. Absolútne nebrala ohľad na spomaleny psychomotoricky vyvoj a dnes diagnóza detský autizmus. Teraz ta v žiadnom pripade nechcem strašiť. Podla mna je dobra dr.v tom,ze ta niekde poslala. Nemusi to znamenat hned cvičenie Vojtovky podla mna. Neurolog je odborník a povie ti viac. Budes mat aspon kľudne svedomie,ze si nic nezanedbala. Ja by som tam isla.

dai
6. okt 2015

@mikaram ahoj. Moj maly je predcasniatko s hypotomiou - v 10tich mesiacoch mi este nesedel... vtedy sme zacali cvicit Bobata - uplna pohodicka, cvici sa pri hre, ziadne lamanie... po 2och tyzdnoch cvicenia sa posadil , o dalsie 2 zacal liezt a hned nato sa postavil... Napriek svojej diagnoze zacal sam chodit v 14tich mesiacoch...
Urcite ak mate nejake podozrenie na oneskorenie vyvoja tak to treba riesit aby sa nieco nezanedbalo v tej spravnej dobe... Podla mna 8 mesiacov neni vela a mozno malinky naskoci aj sam ( ja stale neviem ci by maly vsetko nezacal robit aj bez toho cvicenia🙂 ) = my sme cvicili len ten mesiac - potom nam povedali ze vlastne cez stvornozkovanie sa uz vsetko bude zlepsovat/ posilnovat - a tak to aj bolo...

katrin21
6. okt 2015

@mikaram aj my sme cvicili ked mala dcera 3 mesiace... ziadne " vylamovanie ".. proste drzanie v istej pozicii... jasne, ze sa dieta jeduje, ved kto by nie, ked ho niekto drzi, ako sa jemu nepaci.. casto to ani nie je od nejakej bolesti,ale od jedu.. hlavne ak dieta nie je tazky pripad...
a pokroky robila okamzite... praveze cim je mensie dieta, tym lepsie.. ak si cvicila poctivo, a mal to len hranicne, tak uz tyzden mu mohol stuhnute svalstvo uvolnit... 😉

adelusha
6. okt 2015

@jolinka teraz som prečítala tvoje príspevky z prvej strany a podľa toho súdim, ze my sme zrejme cvičili toho bobatha. Musela som napríklad syna pridržiavať v polohe na bruchu s jednou nôžkou zohnutou pod telom a tou druhou musel parkrat vykopnúť, potom to iste s druhou nohou a tak podobne 🙂

lucinkao
6. okt 2015

nas maly zacal storkovat az ked mal 10mesiacov potom sa postavil popri nabytku a az potom zacal sam sediet a to sa dovtedy len plazil a potom predne na rok zacal aj chodit.

jolinka
6. okt 2015

@adelusha ak si mu pritom nestlacala prstom ziadne body na tele, na pliecku, na lakti a pod. tak ano, zrejme islo o bobatha 😉

Inak v tom mas pravdu, ze casto tie deti co cvicili pre nejaky mensi problem, predbehnu vo vyvoji ci v obratnosti aj zdrave necviciace deti 😉 😉

marika_marika
6. okt 2015

@mikaram K neurologičke by som išla. So svojím synom som bola ako so štvormesačným. U nás ale lekári nefungovali okamžite. Mesiac sme si počkali na termín na neurológii. Odtiaľ nás poslali k rehabilitačnej doktorke, kde sme čakali ďalší mesiac na termín. Kým sme sa k nej dostali a došlo k reálnemu cvičeniu, problémy , pre ktoré nás tam poslali, odozneli samé a prakticky sme vojtovku ani necvičili. Takže netreba panikáriť vopred, ale ísť a porozprávať sa.

sivula
6. okt 2015

tak moje deti nestvornozkovali vobec. Az zacali chodit v 13 mesiacoch.Dcera bola hypotonik,chodili sme na neuro aj rehabky do Dun.Luznej a cvicili rok vojtovku.Nie je to nic hrozne a detom to pomaha,ktorym to treba.S malym som robila len par cvikov na nakopnutie,lebo bol lenivsi.Samo,ze po dohode s rehabkou.Vdaka tomu je dnes dcera ok.Na tvojom mieste by som na neuro isla,ale nemusis stresovat,mala moze byt ok,len ma ine tempo.Na neuro ti to zistia.

extrate
6. okt 2015

Vojtova metoda bola vyvinutá pre ťažké prípady ako je dmo. A v tých prípadoch má naozaj dobré výsledky. Je pravda ale že u nás sa predpisuje aj preventívne a aj deťom ktoré sa naozaj nedajú popísať ako "ťažké prípady". druhá vec je že by to mal vykonávať školený fyzioterapeut a nie len rodičia doma ktorým to raz niekto ukázal. Ja som to nevedela robiť napríklad, tak som s tým prestala. Mojej dcére ale bola doporučená vojtovka naozaj "preventívne", len zato že bola predčasne narodená. Vymenili sme ju za plávanie raz do týždna a po mesiaci na kontrole už zrazu vojtovku nepotrebovala.
A čo sa týka otázky, 8 mesačné dieťa nemusí sedieť ani loziť. Treba mu len poskytnúť čas a priestor, najlepšie na rovnej zemi, a sám sa k tomu dopracuje.

katrin21
6. okt 2015

@adelusha to iste sme cvicili aj my... presne taky cvik .. ale neviem o ziadnom bobathovi 😀 my sme to mali za Vojtovku, tak bud su tam niektore cviky podobne, alebo neviem 🙂
alebo nam sestra proste nepovedala a uznala , ze staci mozno toto, ja neviem, je to kopec rokov, ale ten vyraz bobath pocujem prvykrat ako taky...
jeden cvik sa mi mari, ze mala bola na boku, ja som jej kolenom musela držat uz ani neviem co, jednou rukou hlavicku, aby sa neotacala, ale pozerala jednym smerom a druhou drzať pokrenu nozicku, alebo take nieco... a ruku mala tusim tiez nejako pod sebou zohnutu a musela otvorit pasticku....