9 mesačné dieťa a jasle - váš názor

seemani
5. apr 2014

Čo si myslíte o tom, že by mi malý išiel do jasiel od 9 mesiaca približne na tri štyri hodinky denne, aj to od utorka do piatka? Je to príliš skoro? Alebo to zvládne v pohode? Neviem čo robiť, podnikám a v tieto časy ho jednoducho nemôžem mať pri sebe, so svokrou je to na nervy a kamošky nechcem stále otravovať. Nešlo by ani o každý deň, niektorý týždeň by možno šiel len 2x, niekedy 3x, pondelky a víkendy vôbec. A jasle sa platia na dni ktoré tam je alebo treba zaplatiť celý mesiac? A vezmú mi ho aj poobede? Máte skúsenosť? Trhá mi to srdce, mám pocit, akoby som ho odkladala.. ☹

lauricka
5. apr 2014

@seemani Ty musis vediet. Za prve, nik z nas nepozna Tvoje dieta. Kazde dieta je ine a inak veci zvlada. Jasne, ze si moze zvyknut a potom to bude fajn. Ale nemusi to tak byt na 100%. Ale ak musis robit, aby ste mali co do ust, tak potom asi aj tak nemas inu moznost, nie? To tiez my nevieme...Ak mas moznost si to len vyskusat a uvidiet co a ako, napr. tak na mesiac, tak to skus a uvidis. Co sa tyka jasli a ze ako a kedy Ti ho vezmu, to tiez musis kontaktovat konkretne jasle niekde v okoli, to maju asi rozne. Plus sa informovat o pripadnom sukromnom opatrovani. Myslim, ze toto Ti nik moc neporadi. Samozrejme, ze pre tak male dieta je najlepsie byt s mamou. Ale niekedy sa to neda, doba je zla.

lauricka
5. apr 2014

@sunshineka k tym manierom cudzej zeny. Najprv by som si tu cudziu zenu obzrela a pozorovala ako s detmi pracuje. Je vela maminiek mudrych jak radio, ktore na deti tak posobia, ze ked ich clovek vidi, tak mu je divno a ked si predstavi, ze tomu dietatu vyplachuje mozog tri roky vkuse, tiez to nie je bohvieco. Takze, ja si myslim, ze ano, su deti, ktorych matky su super a vtedy je super, ze dieta travi prve roky s nimi, ale potom su aj take, kde je lepsie, ked na nich posobi aj cudzia zena, ktora je ale normalna :DD. No a potom treti pripad, kedy si vyberies opatrovatelku, o ktorej si myslis, ze ma na deti dobry vlyv a su cast dna u nej a cast dna s matkou, ktora uz pracuje. Pretoze vela deti sa chova najhorsie prave pri mame a inde ma respekt a zrazu je to iny clovek, ktory sa vie chovat a dodrzovat pravidla 😀. Aj takato kombinacia moze byt pre dieta velmi prospesna. Dnes mnohe matky pomaly ani starych rodicov k detom nepustia.

lauricka
5. apr 2014

@barborav v takom veku, ak tam nebude od rana do noci kazdy den, uplne v pohode. Nevsimaj si tie mudrane. Keby nemali z coho zit, tiez by museli ist robit. Maju len stastie, ze su zabezpecene.

barny
5. apr 2014

preco nie, je to bezne vsade, ked uz chceme aj v tejto krajine nejaky posun aj toto je jeden, kde moze byt zena doma 3 roky s dietatom?

sisaka
6. apr 2014

@barny kde moze byt zena doma s dietatom do 3 rokov? Hocikde, v hociktorej krajine, myslis si, ze niekto nuti zeny vratit sa do prace?
FYI - aj v zapadnych krajinach mnohe zeny ostavaju doma s detmi a to nielen do 3 rokov, ale casto az kym nejdu do skoly, ale i dlhsie. Ludia sme rozni, niektori si radi buduju kariery, niektori davaju prednost rodine, niekto je financne zabezpeceny a niekto sa musi obracat, aby ako tak vyzil, niekto vidi v detoch zmysel zivota, niekto nedokaze naviazat s detmi vztah .....
Mne je jedno, kto sa ako zariadi, je mi jedno, ci zena ide do prace, ked ma dieta 3 mesiace, ci 3 roky, ci 10. Kazdeho osobna vec, kazdy sa musi zariadit podla seba, situacie a moznosti, podmienok, ktore ma.
Ak niekto chce/musi ist do prace a ma malinke dieta nech ide, nikoho do toho nic nie je, ale je uplne od veci presviedcat niekoho, ze tym naplna potreby dietata a nic pre dieta lepsie neexistuje ako celodenny pobyt v jasliach

celasapremenim
6. apr 2014

@sisaka a vies co je sranda
ze je to jednoduchy, nevyvratitelny, skusenostami aj vedecky overeny fakt, ze je to pre to dieta najlepsie, ked je s nim matka do toho obdobia skolky, abstrahujem od patologickych rodin, alebo od rodin v hmotnej nudzi
vy, zeny, co nemate financne ani ine vazne problemy a odidete od dietata napriek vyhovujucim podmienkam v spolocnosti skor, ako je to nutne, naco sa mnozite, ked potom nie ste ochotne dietatu dat to, co potrebuje?

a to voci zakladatelke temy, nakolko neviem presne o co ide, preco sa tak rozhoduje, som nic priamo nenapisala negativne, prave naopak a nemyslim si, ze ju tu niekto za to vyslovene peckuje, je to jej vec

celasapremenim
6. apr 2014

@lauricka teba si dovolim opravit, resp. doplnit ta
zeny, ktore poznam, matky, preto, aby boli finacne zabezpecene, studovali a pracovali a vypracovali sa, vela z nich aj bez podpory rodicov a zabezpecili sa aj tak, ze si vybrali za partnerov normalnych chlapov, ktori pristupuju k zivotu zodpovedne, lebo vedeli ako ma ich rodicovstvo a zivot vyzerat, mali predstavu a ano, mali aj trosku stastia, ze stretli fajn cloveka a zamilovali sa, ale zrejme aj zdravy usudok
myslim si, ze velmi male percento zo zien, ktore nie su financne zabezpecene alebo maju neprekonatelne problemy v rodine, nenesie na tejto situacii ziadnu vinu, alebo ich rodicia, napriklad, ze sa im nevenovali a nepodporovali ich a podobne (ludia z detskych domovov, z nevyhovujucich socialnych rodin)

sharlotta
6. apr 2014

@seemani ja som isla robit na polovicny, ked dcera mala 7 mesiacov. Ostavala s otcom, no aj tak mi to bolo strasne luto a nedokazala som na nic ine mysliet. Este som ju aj kazde 2 hodiny odbiehala domov nakojit. Myslim, ze ona bola v pohode, no ja nie. Do jasli by som nedavala, skor opatrovatelka.

Pre mudre :Ono ak podnikas, tak sa neda len tak lahko potom naskocit do rozbehnuteho vlaku. Ked sa po 3 rokoch budes chciet vratit, je mozne, ze uz nebude kam...takze prestat podnikat sa neda len tak.

livka299
6. apr 2014

Moja malá nastúpila od 9 mesiacov do jasličiek, a poviem Vám, vôbec jej to neublížilo. Lepšie byť dieťaťku v jasličkách ako doma pri matkách, čo non stop vysedávajú na MK 🙂 😀
Vôbec žiadne krízy sme neprekonávali, rada sa tam chodila hrať s deťmi, učiteľky sa jej venovali. Zo začiatku som to sama zle znášala, ale teraz z odstupom času som rada. Je absolútne samostatná s obliekaním, papaním, obúvaním....
Podľa mňa horšie prežívajú deti nástup do škôlky v staršom veku.

celasapremenim
6. apr 2014

@livka299 to mas super, ze ti to tak dobre znasala, ale ked sa pozrozpravas s tymi ucitelkami z jasli, asi si spravis ucelenejsi nazor, vacsina deti to naozaj dobre neznasa
dcera sla do skolky v styroch rokoch a syn v troch a ziadne problemy sme nemali
ale boli tam aj deti ktore prvy tyzden za rodicmi plakali, rano, hodinu
livka a ako dlho si ju tam mavala denne?

lenocka123
6. apr 2014

@celasapremenim podla vedecky overenych faktov, kedze som bola v jasliach od pol roka, by som nemala mat vyvinute doverne vztahy s mojimi rodicmi 😀 , napriek tomu mi je mama ako najlepsia kamaratka a mozem jej povedat vsetko. Nezanechalo to na mne ziadne nasledky, vsetky vyskumy nech si strcia vsetci do prdele ,tolko k tomu poviem 🙂

celasapremenim
6. apr 2014

@lenocka123 pocuj leni, ale musis uznat, mozno si aj ty vynimocna, empaticka a tvoja mamina to dobre zvladla, lebo sa ti potom maximalne venovala, myslis, ze toto dokaze kazdy?
a sorry za vyraz, ale vela ludi je naozaj divnych, resp. neladiacich navzajom, to som dobra este 🙂 z nas vsetkych co si tu piseme, by si si mozno za priatelku v reali vybrala jednu, dve, co by ti vyhovovali

jednoducho ja by som devatmesacne dieta neslahla do jasiel 🙂 nikdy, nasla by som si cestu, vzdy by som si nasla inu cestu, za vsetkych okolnosti

livka299
6. apr 2014

@celasapremenim tak podľa mňa nemáš pravdu. Pani učiteľky tam boli také milé a usmiaté, že nemali s detičkami žiadne problémy. Samozrejme by som ich vnímala, keď som dennodenne malú nosila a prezliekala v šatni....
Samozrejme veľa závisí od dieťaťa, ale veľa aj od prístupu učiteliek. Ako vedia dieťaťu odpútať pozornosť od matky. Žiadne katastrofy som nezaznamenávala, aj keď malá tam chodila do troch rokov....t.j. 27 mesiacov...

lenocka123
6. apr 2014

@celasapremenim no ale ked mam byt uprimna,musim povedat ze nasi,teda moji rodicia sa mi venovali minimalne. Nebolo na to kedysi nejak cas, rodicia sa striedali na smeny zeby sme nejak prezili 🙂. Empaticka som to je pravda 🙂. Ale zas ked mam byt uprimna, ja som mala deti obe pri sebe do 3 rokov,mala som ich kratko po sebe, niekedy som si povedala, ked som mala vsetkeho dost a bola som unavena, zeby bolo mozno malemu lepsie v skolke, ako nervozna matka doma. Tym chcem povedat len to,ze aj ked budem s dietatom doma, nieje zarukou ze vsetko bude idealne.

Kazdopadne su to aj tak najkrajsie roky zivota,som rada ze som ich mohla prezit spolu s detmi doma, o nic som neprisla,ale ako som pisala vyssie, mohla som si to dovolit, kedze sme nemali financne problemy,ale ked vidim tu na vychode, ze ludia ziju z 300 a 400 eur, plus nejaky rodicovsky k tomu,je to fakt bieda, a nezazlievam im ze idu do prace.

livka299
6. apr 2014

@celasapremenim a zbytočne je sa tu naťahovať. Sú matky, ktoré nemajú na výber. Ja som od ich otca odišla a musela som sa vrátiť do práce aby sme nemuseli žiť z 200€ materskej. Si myslím, že od 15,30 hod. do večera sme si ešte užili seba 😉

celasapremenim
6. apr 2014

@livka299 no tak to porad take dobre jasle tu maminkam, ktore nemaju inu moznost, verim, ze su jedine :D...tie jasle

celasapremenim
6. apr 2014

@livka299 no musela si, co uz a ja sa nenatahujem, len mam jednoducho INY NAZOR 🙂 ale uz som ho povedala, uz ficim dopiect tie rebierka muzovi
pa

livka299
6. apr 2014

@celasapremenim O týchto konkrétnych jasliach je tu už diskusii dosť 😉 A aj keby som nemusela, tak by som dala dieťa skôr ako od troch rokov do škôlky. Moja najmladšia je doma, a každý deň sa mi pýta do škôlky. Vie, ako tam vizerá, sem tam sa trošku pohrá, kým sa stredná dcérka preoblečie, a stále je plač, keď musíme ísť preč. Takže môj názor je, že do troch rokov je zbytočné, aby dieťa ostávalo doma. Aj keď teraz nemám inú možnosť, lebo som sa presťahovala do obce, kde jasle niesú 😀

lauricka
6. apr 2014

@celasapremenim moze zena studovat aj pracovat, ale zavisi, aky prijem ma, teda, v akej oblasti pracuje. Nehnevaj sa, ale nie z kazdeho platu sa dokazes uzivit, najma, ak popri tom splacas hypoteku a uvery, aby si mala strechu nad hlavou....

henikav
6. apr 2014

Necitala som vsetky prispevky a tak pridam len nasu skusenost. Nasa Emmka je v jaslickach od 5 mesiacikov, krasne sa vyvija, nic je nechyba je to nase usmievave slniecko. Chodim pre nu co najskor ako sa uvolnim z prace a poobedia, ako aj vikendy sa jej naplno venujeme. Na Slovensku je zvykom ze zeny su doma 3 roky a tym ze je to tak zauzivane, sa to povazuje za normalne a nevyhnutne. My sme v zahranici, tu je normalne dat dieta do jasli od troch mesiacov, ked poviem ze na SK su to tri roky, tak sa cuduju, ze z coho tie rodiny ziju, ci nepotrebuju pracovat, alebo ci sa nenudia tak dlho doma, taka dlha doba je aj prepad v kariere... To len aby si videla ze to fakt zavisi len od pohladu na vec. Takze ja by som to brala tak, ak potrebujes do prace od 9 mesacneho babatka, je to OK, uz vie predpokladam lozit, tak sa zahra, iste bude prvy tyzden plackat a potom si zvykne a casom sa tam bude aj tesit. Nasa sa tam rano tesi, vie ze sa bude hrat, kazdy tyzden maju minimalne dve akcie, napriklad v style hudobna stolicka, ci babkove divadlo, inokedy si citaju. No a poobede sa zas tesi domov. U nas boli zaciatky horsie, pretoze 5 mesacne babo este nevedelo ani lozit, hoci ich premiestnovali, ale v podstate cele dni len prelezali, ci uz v lehatku, hojdacke, alebo na zinenke. No ale ked raz musi mama do prace, tak sme vdacni ze vobec jaslicky existuju. Takze moj pohlad na vec v zhrnuti je asi taky, ze kazda mamina si to musi zariadit tak ako jej to najlepsie vyhovuje, bez ohladu na to ake su v krajine zvyky. Ci uz sa rozhodne byt doma tie tri roky, alebo odist skor do prace, zalezi to od samotnej situacie rodiny a aj od toho ako to ta mamina citi

lucia1974
6. apr 2014

Ja sa tiez pripaja malu som dala do jasliciek od 9 mesiacov a nic nelutujem.sama sa naucila na nocnik krasne rozprava a hlavne je samostatna a sama sa tam tesi..

iwet7
6. apr 2014

Dnes nie si jedina, ktora dava tak male dietatko do jasliciek, a vobec nielen dnes, ved sa opytajte baby, a hlavne tie ktore by ste matersku najradsej tahali aspon do 10r vasho dietatka, kolke z vas dali vase matky v takom veku do jasiel, lebo tiez museli pracovat. Bohuzial, dnes sa proste bez penazi neda zit. Ja uz tiez pracujem na polovicny uvazok, s malym 14mesacnym je sice babka, ale aj tak mi to je luto, ze ten cas nemozem travit s nim, no o to viac si teraz uzivam, ked sme spolu. Neboj, obaja to zvladnete, drzim,palce 🙂

ivetz
6. apr 2014

Každé dieťa je iné,každé jasle sú iné, každá sestrička je iná - preto to netreba poušalizovať. Môj malý išiel do jaslí,keď mal 16 mesiacov a vôbec to nebolo kvôli financiám. Jednoducho som sa chcela vrátiť do práce (nebudem s nikým polemizovať a akceptujem, že so mnou veľa maminiek nemusí súhlasiť, ale pre mňa materská a neskôr rodičovská, nebola dovolenka!). Nikdy som to neoľutovala - malý si rýchlo zvykol, nebýval chorľavý (a to sme dochádzali 25 km - väčšinou autom, no sem - tam i autobusom), sestričky boli úžasné... A najpodstatnejšie bolo to, že sme boli všetci spokojní - syn bol v kolektíve seberovných (od 7-14.30 h) - v rodine je najmladší, v okolí malé deti neboli - a ja som sa vrátila do pracovného kolektívu. Na jasle a ľudí,ktorí tam pracovali (pred 6 rokmi) spomínam len v tom najlepšom vždy,keď prechádzam okolo. Keď nastúpil do školky, bol tam jediný "absolvent jaslí", ale samé učiteľky povedali, že je to vidieť, že prišiel z kolektívu - vedel sa prispôsobiť, mal režim...

bronia13
6. apr 2014

@seemani ja ta vobec neodcudzujem ze das maleho do jasli, tu v usa nie je ziadna materska a ak je tak maximalne 6tyzdnov a potom daju deeticky do jasliciek, ja som mala to stastie ze som doma uz 7 rokov ale nie kazda tuna ma to stastie, ale keby som musela dat tak preco nie? mna by to tuna vyslo (jasle) asi tolko mesacne co by som zarobila takze sa neoplati pre nas plus byt z domu 10-11 hodin a potom prist a makat este doma sa nam neoplatilo tak sme sa uskromnili.... ale dat maleho na par dni po par hodin vobec sa necit zle maly to zvladne bez problemu a ty tiez vsak casom uvidis....

bibianka
6. apr 2014

@seemani Ak nemáš inú možnosť, tak to urob. Na tomto fóre však odpovede nehľadaj, pretože ti to logicky schvália len tie, ktoré urobili to isté. Bábätko skutočne nie je ani psychicky a fyzicky (imunita) nastavené na to, aby bolo v tomto veku v jasliach a ak niekto tvrdí, ako bolo jeho bábätko v jasliach spokojné a aké je vďaka tomu samostatné, kecá a rieši si tak vlastné svedomie. Dieťa k tejto kvázi "samostatnosti" dospelo z donútenia, nie prirodzeným spôsobom. A daň za to ešte len príde. Pre tak malé dieťa jasle nepredstavujú ŽIADNE pozitívum, je to len riešenie núdzovej situácie a tak to musíš brať. Nerieš to tu a rob, čo musíš. Súčasne sa s tým ale musíš vedieť aj vysporiadať

natalienka12
6. apr 2014

Ja by som si asi našla opatrovateľku, nejakú milú dievčinu, na ktorú si chlapček zvykne a ktorej hlavne ty budeš dôverovať, to znamená dodržiavanie hygieny a pravidiel, ktoré si dohodnete. Aj cenu si dohodnete za hodinu. Takáto opatrovateľka sa však veľmi ťažko hľadá, pretože ak som pochopila správne, budeš potrebovať, aby sa časovo ona prispôsobila tebe.Do kolektívu by som ho určite ešte nedala, jeho imunita na to nie je ešte uspôsobená.

bibianka
6. apr 2014

@lenocka123 To sa teda mýliš, mám dosť kámošiek, ktoré šli do jaslí polročné a ich vzťahy s matkami sú tým poznačené. Tieto matky ale inú možnosť nemali. Smutné je, že toto robia dnes i matky, ktoré inú možnosť majú. Dať 9-mesačné dieťa do jasiel by mal len niekto, kto inú možnosť nemá. Veď ani to zviera nevyhodí z hniezda a pod. mláďa, kým je celkom bezmocné.

lenocka123
6. apr 2014

@bibianka ja sa nemylim, ja hovorim za seba. A nikto nevie, ci by ich vztah nebol rovnaky aj keby boli doma s nimi. Mas nejaku zaruku? netreba pausalizovat. Pretoze kedysi sme boli v jasliach takmer vsetci a to by nikto podla tejto teorie nemal normalny a doverny vztah s rodicmi.

modrofuzik11
6. apr 2014

pozri, ked nie je ina moznost, tak sa s tym jednoducho zmier. v jasliach si navykne na pani ucitelku (jednu, nie stale na inu kamosku), postaraju sa ti o neho a bude dobre. zaplat si jasle na cely mesiac a nos ho iba vtedy, ked potrebujes. budes v pohode aj ty aj dieta. vyber si take jasle, s ktorymi budes naozaj stotoznena.

bibianka
6. apr 2014

@lenocka123 tak hovor za seba a nepaušalizuj. Mmch, aký máš skutočne vzťah s rodičmi vieš len ty a tvoji rodičia.