Príliš milá svokra

koritsi
21. máj 2012

Ahojte, nasla som len diskusiu o "zlych" svokrach a neda mi zaradit tam tu svoju tak vytvaram novu. Moja svokra je az prilis mila. Kym sme nemali dieta tak to bolo super, rozumeli sme si, vsetko bolo v pohodke. Odkedy sme traja tak mam niekedy pocit ze prekracuje hranicu "normalnosti". Denne vola niekolkokrat, pise emaily, velmi sa stara ci je ok, aka bola noc, ako sa ma, atd. Vyjadri vzdy svoj nazor ked sa pre nieco rozhodneme, napr ked sme spravili detsku izbicku a my sme ostali sami v spalni tak to bolo prilis skoro atd. Skoro kazdy vikend sme tam aspon na obede, od takych troch mesiacov nam stale ponukaju ze si ho vezmu aspon na noc aspon na vikend atd. Doteraz som to tak nejako brala a filtrovala, smiala sa na tom a aj ked som mala zmiesane pocity predsa je lepsie mat milu a dobru svokru. Boli sme vsak nedavno na dovolenke sami a moji rodicia a svokrovci strazili - par dni kazdy par. Ked sme prisli, svokra vecer volala a plakala do telefonu - ako moc jej chyba a ci je ok, a ze jej je luto atd. Trosku ma to prekvapilo, rozumiem ze je tazko byt bez neho ale ta reakcia bola taka zvlastna, proste plakala. Som velmi rada ze ho lubi ale niekde v hlbke mi "svieti kontrolka". Zda sa mi ze sa az prilis nanho viaze. Mate aj vy taku skusenost? Mozem to nejako ovplyvnit? Myslim ze aj pre nu by bolo lepsie keby to brala tak nejako viac v pohode

lucka.lucy
21. máj 2012

Ahoj, ked ti poviem, ze moja svokra ani neperie maleho veci ked odydeme, aby potom citila jeho vonu, uveris? 😉 Nechodi ani do spalne, aby nenasla kolisku praznu. Ked sa maly narodil tiez bola taka,ze nam varila a upratovala a stale volala,ze ci je maly ok a ako spinkal a ako papal...
Potom ked sme boli dve same v obyvacke tak mi povie, ze vzdy je nieco za nieco a ja tak na nu kuknem, ze co zase povie a hovori,ze ked mi tak velmi pomahala tak len "ziada" aby sme maleho pokrstili. Skoro ma tam drb.o! (pri vsetkej ucte k veriacim a praktikantom, je to moj osobny nazor, maleho nikdy nedam pokrstit ani ho nebudem ucit alebo oboznamovat s vierov, dufam,ze to kazda mamicka pochopi a nebude mi tu hovorit iny nazor 😉 ) ale k teme... takze to bolo asi preto, ze sa chovala tak milo... to je moja skusenost. Ale inak sme jej povedali,ze nie, niak to nerespektuje ani sa s tym nezmierila, ale aj tak pokracuje v prani, vareni, malemu kupuje veci, pekne sa o neho stara... 😉

koritsi
autor
21. máj 2012

@lucka.lucy no wow... A ty si s tym ok? Nikdy si tak nejak nemala zly pocit? Ja viem ze je to trosku pritiahnute za vlasy - som celkom racionalny clovek, ale niekedy mam pocit ze by mi ho najradsej zobrali 🙂

lucka.lucy
21. máj 2012

@koritsi ked sme k nim prisli prvu noc (ukazat ho vsetkym) tak prve co mi povedala,ze na tuto noc si maleho berie,aby som sa ja vyspala... najprv mi to prislo,ze wow super, konecne sa vyspim aspon 8 hodin a potom som v noci na to myslela a nemohla som zaspat tak som isla a "ukradla som ho svokre" ...
Ja skor niekedy pisem do "moja svokra, uz nevladzem" 😉 😀

tigris20
21. máj 2012

aj ja mam velmi dobru svokru,vobec sa do nasej rodiny nemiesa,ked sa mi nardil malicky nestihla som pozehlit malicke veci,vsetky mi pozehlila,na tyzden zobrala obe deti aby som si oddychla po cisarskom a take veci,svokor mi povedal ze ma berie ako svoju dceru 🙂 oni su ini ako ostatni rodicia,ale mne to vyhovuje

kveta
21. máj 2012

@koritsi Ty tiez patris do temy o zlych svokrach, len Ti to este uplne nedoslo... Existuje typ manipulatorstva inych cez tvarenie sa ako obetavy martyr a ostatni maju skakat ako manipulator chce, lebo inak by mamicka trpela... Pruser bude, ak Tvoj manzel bude na strane trpiacej matky.. lebo hadaj kto bude ten zly.. Ty.

A svoj instinktivny pocit, ze Ti ho chce casom zobrat, nepodcenuj.. videla som v praxi pripady, kde sa to starym mamam podarilo.. Vela stastia..

cicimon
21. máj 2012

no ze mila svokra... to by mi liezlo riadne na nervy.... moja sa do vsetkeho rype a tiez by malej chcela len to najlepsie ale as odtial po tial..
a keby mi denne x krat volala a pisala tak by som si asi zmenila cislo..

horseshoe
21. máj 2012

Vsetko je v pohode dokial to tebe nevadi. Ale ako pises - zacina ti to vsetko vadit. A ja sa ti ani necudujem. Tie veci, co robi su dost prehnane. Odporucam drzat si od svokry vacsi odstup, lebo ti to prerastie cez hlavu.

klincek
21. máj 2012

@koritsi ahoj, mne sa to tiez zda podozrive..ja som taku milu (nastastie len) skorosvokru mala, a vyfarbila sa kraaasne-no ale to uz je za mnou a skoda reci.
ak mas pocit, ze to takto nie je dobre, tak to urcite nie je dobre. treba byt opatrny, zvlast ak ide o tvojich blizkych. nemyslim tym, ze by vam svokra mohla priamo ublizit, ale clovek niekedy chce dobre a urobi zle..posluchaj vlastny instinkt, ten sa vacsinou nemyli.

matuska133
21. máj 2012

@koritsi aj ja mam taku svokru a nemyslim si ze je to dobra svokra.Ale vsetci naokolo ano a tym padom sa citi ukrivdena a ja som ta zla.Ja som znej uz na prasky.Jej jediny problem ked je snami je kedy jej dam malu ASPON na vikend ze aj na cely tyzden a ja si mam robit co chcem.Mala nema ani 5 mes.Tuto jejidiotsku otazku som ignorovala ale ked sa to na kazdej navsteve pyta 150 krat s pokojnym hlasom jej vzdy poviem ze najblizsie roky to urcite nehrozi ze jej tak male dieta nedam a ani nemam preco davat sa oduje.Mna nastastie telefonatmi neotravu lebo ju nedviham s odvovodnemi ze nemam cas kedze jej najoblubenjsia vlastnost je rozpravat a neva ze nema ocom.Milionkrat mi povie co piekla co varila a co je kde v akcii.Tak vola mm(neva ze do roboty kde ho vyrusuje)ze co robi JEJ bubinka a ci sa jej venujem a kolko zjedla a ci ju uz prikrmujem.Kazala mi od 2 mes. ze ona svojim detom davala ja nato ze ale ja svojmu nedam zas oduta,ze mam zacat ocukrovanou mrkvovou stavou a proste milion veci pri kt ju ja zrusim tlaci kalerabi do hlavy jemu mysli si ze si da poradit a bude zdielat jej nazor a pojde proti mne haha 😀
a najlepsie dokaze neskutocne citovo vydierat teda mna nie mna nerozciti ale raz do tyzdna srdcervuci plac ako jej nechcem dat JEJ bubinku a ako je sama ma ties dohana do rozpakov a niekedy normalne rozmyslam ci si nemysli ze som porodila dieta jej....oh a zas som sa rozculila. 😀
Jednoznacne si myslim ze ako tvoja tak aj moja prekracuje dost nadmieru hranicu normalnosti.Je rozdiel lubit a lubit.... 😠

magali
21. máj 2012

tiez si myslim ze toto nieje zrovna typ dobrej svokry, nepovedala by som rovno ze je zla, skor asi chora.. moja teda nieje taka prehnane starostliva, kym bol syncek maly tak sa o neho moc nezaujimali ale okolo pol roka tiez zacali take drble reci ze oni nam ho postrazia a bla bla, tak sme pekne podakovali a ze netreba, byvame s mojimi rodicmi, takze nam ho ma kto postrazit a druha vec je ze im absolutne neverim a viem ze by nerespektovali moje nazory a napchali ho vsetkym moznym, svokra by ho v horucavach narvala do zimneho overalu aby nezmrzol a tak.. no a teraz cakam ze zacnu s tym ze kedy pride na prazdniny, no a na toto mam pripravenu odpoved ze na ake prazdniny, ved ja som na materskej a on nema prazdniny

koritsi
autor
21. máj 2012

No kocky som rada ze ste to za mna nahlas povedali...... Mam tiez taky pocit len zatial nebol dovod urobit "rodeo"...dnes ked volala ze ako sa ma atd tak som povedala ze najlepsie na svete kedze je u svojich rodicov a asi budem pomaly takto pokracovat... Dnes uz 2 telefonaty uvidime co bude do vecera ;)

karmelka77
21. máj 2012

Bacha na taketo typy!!! U nas to tiez tak bolo kazdy den telefonaty, smsky, maily...no hruza....akoze ok ale casom mi to zacalo liezt na nervy...a dopadlo to velmi zle...teraz sme dost na noze lebo sme sa naposledy dokonca riadne pohadali, a este aj po tom mala odvahu mi zacat vypisovat a riesit...a to je este horsie...Bud opatrna lebo casom sa urcite nieco udeje a moze to byt riadna podpasovka...

krisbar
21. máj 2012

@koritsi ved nezdvihni a povedz ze ste boli na prechadzke a zabudla si mobil, kojila, varila atd. mozno casom prestane volat...ci to je moc naivne?

danjelca
21. máj 2012

tu nepomôže nič len jasne a pevne definovať svoje hranice. Ak povie jej bubinka, tak zdôrazniť "naša bubinka"
a čím väčší tlak svokry tým viac zdoraznovať vety ako: moje dieťa, naša malá, my sa rozhodneme...a nepopustiť.
Ten problém je vlastne to napätie vo vás kedy to nechcete otvorene vyjadriť čo cítite/ nehodí sa to / a skutočnosťou že rozcítenej svokre to fakt nedochádza.

lili_mia
21. máj 2012

@koritsi potrebuje koníček, aby už nebola na vás toľko naviazaná .. nejaké malé psíča, doslova klub dôchodcov, ale takých aktívnych v spoločenskom živote, nech na vás nemá čas

monyccka
21. máj 2012

@koritsi vyborna odpoved..kde inde by malo byt dietatko spokojne ak nie pri rodicoch.. 🙂 Podla mna mas svokru, ktora vobec nechape/nerespektuje svoju rolu babky a snazi sa robit nahradnu matku Tvojmu dietatku. Mozno ma vycitky svedomia, ze nieco zanedbala pri svojich detoch (ale to ti nikdy ani nepovie ani neprizna), mozno je presvedcena o Tvojej neschopnosti postarat sa o dieta (a pre pokoj v rodine to nepovie, len Ti "pomoze"), mozno je proste labilna a riesi si svoje psychicke problemy cez tento neprimerany vztah. Urcite to treba riesit, cim skor , tym lepsie. Bude sa to stupnovat a casom sa nebude na co vyhovorit. Skus je povedat, ako si vazis jej pomoc a zaujem, ale ze potrebujes aj svoj sukromny priestor bez kontroly, pretoze sa v tom necitis prirodzene, ked musis vsetko hlasit. Nezabudni podotknut, ze je to samozrejme stale jej vnuca(!!!) a budes rada ak sa raz do tyzdna stretnete a dva-tri krat do tyzdna zavola, ale ze Ti vola castejsie ako manzel a to sa Ti proste nepaci.. Skus jej vysvetlit, ze potrebujes zaviest pravidelnost a ze Tvoja predstava je taka a taka, ze nech Ti napriklad pred obedom nevola, pretoze Ta to rusi pri oddychu/hrani/kocikovani atd a rovnko vecer, nech proste respektuje, ze mate svoje ritualy a nemozte stale dvihat mobil. hmmm?
Urcite to ries..
Ako to vnima manzel? Zda sa mu to tiez vela? Je spokojny, ze je mama u Vas casto a ze vyvolava?

monyccka
21. máj 2012

@koritsi este mi napadlo, zdorazni jej aspekt sukromia. Ze Vam to donho zasahuje. Ze rodinu tvoria rodicia a deti. Ze si potrebujete najst VLASTNY system, ze chcete riesit situacie SAMOSTATNE ako dospeli ludia a nie ako na stredoskolskom internate s vychovavatelkou ;)

excelent1
21. máj 2012

😲

snopkulka
21. máj 2012

@kveta ty poznáš moju svorku??? 😀 do bodky sedí!!!
@koritsi keď sa narodil náš syn, prvé vnúča z oboch strán, riešila som podobnú situáciu... tiež mi bolo divné správanie mojej svokry, nechápala som ho, prečo je na našom malom taká hrozne závislá a doslova som mala pocit, že ho berie ako vlastného a to mi bolo proti srsti... červená kontrolka blikala na všetky smery... Nechcem ti radiť, čo máš spraviť... ja som spravila rázny krok, aj keď to znamenalo obrovskú hádku v rodine a padlo aj slovo "rozvod", ale dalo sa všetko do poriadku a teraz krásne fungujeme - manžel pochopil moje pocity a svokra ako-tak rešpektuje... teraz má našťastie vnúčatá-dvojičky niekoľko metrov od domu, tak sa môže realizovať tam... 😎

monyccka
21. máj 2012

@snopkulka podla mna je to casto jedine mozne riesenie. Musi to proste jasne padnut, ze su veci, tkore nerespektujes, ktore Ti prekazaju a musia prestat.. A potom zvycajne nasleduje vaznejsia alebo menej vazna hadka..Ale to sa ulezi..;)

snopkulka
21. máj 2012

@koritsi ešte niečo... nepíšeš, koľko má dieťatko mesiacov, rokov... môj syn bude mať rok a pol, ale na noc by som ho nedala... max. mojim rodičom, lebo im 100% dôverujem... daj na svoj inštinkt a nedaj sa vnútiť do niečoho, z čoho sa ti robí nevoľno, musíš to utnúť hneď na začiatku.... veľa šťastia!!

snopkulka
21. máj 2012

@monyccka súhlasím, hádky treba (hoci môj manžel zaryto tvrdí opak 😀 )... treba si to vydiskutovať a dať jasne najavo svoje hranice...

matuska133
21. máj 2012

@danjelca ked ono tazko je najst v tu chvilu vhodne slova.teda aspon pre mna lebo keby zacnem neprestanem... tak mlcim alebo velmi pokojnym hlasom odpoviem raz nebavi ma jej jednu vec opakovat 100krat.Najlepsie je este neni ani vyzuta a uz mi ju trha z ruky ked sme unej tak my rychlo naklada jest aby ju mohla mat a mne to je smiesne ved je jej babka jasne ze by som jej ju dala ale aby mi moje dieta trhala z ruk trapka.
@monyccka a mozno ani nema pocit ze nieco pri svojich detoch zanedbala.Aspon ta moja ma pocit ze je ta najlepsia matka na svete a hej urcite si mysli ze my sme zly rodicia.Ked mala mala 5 tyzdnov bola som v nem. bol snou lebo chcel a vedel sa onu postara be problemov nemala som ziadne obavy.A ona ze ona mu neveri a uz sa knam nasackovala.Samozrejme mu do vsetkeho hovorila prisla som domov v kuch. linke vsetko inak,jar schovana lebo jar nema byt vidiet to ma skoro slak trafil je snad moja vec kde ju mam nie?veci poprehadzovane no ja som myslela ze ujdem odtial aj z infuziou domov horsie na psychiku nepoznam.
Alebo vety no nazaluj ci mama dala nieco tatovi na narodeny,nazaluj ci sa stebou rozpravaju,nazaluj ci chodis von.......... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

lili_mia
21. máj 2012

v jednej poradni v časáku som čítala problém čerstvej maminy .. jej manžel bol rozvedený, ked sa oni dvaja stretli, časom sa vzali a paradoxne sa skamarátila s jeho ex .. ked bola tehotná, tá ex jej pomáhala a po pôrode? ona mala bolesti, ležala a tá ex s chlapčekom na rukách vítala ocka vo dverách pri návrate z práce .. obaja jej tvrdili, že má iba popôrodnú depresiu .. chceš si to vymeniť? 😀
@koritsi

snopkulka
21. máj 2012

😀 😀 😀 😀 😀 😀
baby, toto je téma na súkromnú skupinu, môžme si robiť terapie 😀 😀 😀 Až ma šteklí pod riťou ako by som reagovala, ale moja "obľúbená" švagriná chodí na MK a keby tieto moje debaty predostrela svokrovcom, tak ma upália na hranici 😀 😀 😀

xlucia
21. máj 2012

@koritsi tvoj pocit je spravny, premysli si co presne ti vola a normalne slusne je to povedz. ja som tak spravila.moja svokra automaticky predpokladala ze pojdeme k nim na silvestra, maly mal vtedy 5 tyzdnov a my nemame auto. bola som vycerpana, odmietla som a aj oslavovat stedry den a pod. moja rodina je ja , moj muz a deti a sviatky budeme slavit podla svojho gusta a doma. a vecer pojdem spat do svojej postele. kojit budem dokedy uznam za vhodne a do roka sa dieta odo mna nepohne. trvalo jej to vyse roka kym pochopila. ale postupne jej to dochadza. este aj teraz skusa, ci bude po jej, ale ja jej skludom poviem svoje a je to...
kedze muz sa dotoho odmietal zapojit, vyreisila som si to sama.
nasich som poriesila rovnako. kazdy bol chvilu oduty, a ako oduli tak sa aj "odduli"

l.i.n.
21. máj 2012

a nie su take len svokry...ale aj nase mamy, napr. moja sa doteraz bezne pomyli a ked nieco malej rozprava, tak povie napr. : ,,maminka ti donesie ...", ale nemysli tym mna mamu, ale seba, potom sa zasmeje, ze uz jej sibe a ze sa zase pomylila, ale podla mna to nie je normalne...ked sa to stane raz, ok, ale ked sa to stava pravidelne...ked za nou prideme, mna ledva pozdravi, lebo hned sa zohybe k dcere a uz s nou komunikuje...a je to o to horsie, ze vlastnu mamu nechcete uz vobec zranit....

monyccka
21. máj 2012

@matuska133 no tak to je ta "supermatka" co dokaze urcite vsetko lepsie ako vlastni rodicia dietka.. ;) a to s tym zalovanim, asi by som plula od nervov ;)

xlucia
21. máj 2012

@matuska133 najvyssi cas aby si zacala a neskoncila... taka hovadina ze nazaluj. no u mna by sa neohriala

koritsi
autor
21. máj 2012

@matuska133 teraz si mi pripomenula - raz strazila pol dna mali sme s mm nejake vybavovacky, a vyumyvala mi chladnicku, citila som sa strasne - mala som pocit ze to asi nedokazem sama..

@monyccka manzel sa zatial z toho smeje - este som mu nepovedala razne ze s tym mam problem, ked s nim vola tak pocujem ako jej casto povie ze je vsetko ok, ze sa ma dobre a ako by sa mal mat a tak. Ked sme sa bavili o tom placi v telefone tak sa smial a hocori "to nemyslis vazne"!!?? Bol prekvapeny ale uzavrel to tak ze nase dieta strasne lubi a tesi sa z neho, ja som nereagovala ze mi to vadi iba ze to prehana.. Tak uvidime ako to bude dalej. Zatial ake bol vzdy na mojej strane v hocicom a zastal sa ma.
Moja svokra ma vsetko v 100%nom poriadku vsade cisto stale napecene vsetko sa leskne atd, nemyslim ze nieco zanedbala. Skor mam taky pocit ze uz ma deti z domu, so svokrom uz maju asi ponorku a moc sa viaze tam kde nema... Musim to nejako vyriesit