9 mesačné dieťa a jasle - váš názor

seemani
5. apr 2014

Čo si myslíte o tom, že by mi malý išiel do jasiel od 9 mesiaca približne na tri štyri hodinky denne, aj to od utorka do piatka? Je to príliš skoro? Alebo to zvládne v pohode? Neviem čo robiť, podnikám a v tieto časy ho jednoducho nemôžem mať pri sebe, so svokrou je to na nervy a kamošky nechcem stále otravovať. Nešlo by ani o každý deň, niektorý týždeň by možno šiel len 2x, niekedy 3x, pondelky a víkendy vôbec. A jasle sa platia na dni ktoré tam je alebo treba zaplatiť celý mesiac? A vezmú mi ho aj poobede? Máte skúsenosť? Trhá mi to srdce, mám pocit, akoby som ho odkladala.. ☹

bibianka
7. apr 2014

@seemani Ten čas, na ktorý potrebuješ niekoho k dieťaťu, je relatívne krátky, väčšinou také záskoky robí príbuzenstvo. Ale keďže ho nemáš k dispozícii, (ako som už som písala), najviac sa tomu podobá opatrovateľka. Ak by sa ti podarilo zohnať nejakú milú pani, bola by to výhra. Jasle sú z môjho pohľadu až posledná možnosť (a možno by aj vyšli drahšie, keďže opatrovateľky sa zvyknú platiť aj od hodiny).

siska53
7. apr 2014

@veriiii mimo trochu od temy-montessori skolky ci jasle musia byt vekmu fajn,moje "au-pairca" tam chodilo a mala teda bola uplne ina nez jej rovesnici,rozpravala (vyslovnost) ako dake 5-6r.dieta,dakedy som,aj zabudla,ze ma 3roky. Tesila sa tam,vravela,ze ona,chodi pracovat. Ich mama (mali este rocnu) si akurat otvarala restiku,tak bola s detmi len v nedelu a chvilku rano. O starsej viem viac,zda sa byt sikovna tancuje,ale viem,ako urcite veci znasala tazko,mna chcela volat mama.. Ja som bola asi 3. au-pairka a o mne dosla dalsia,plus rocna chodila pocas dna k nourrice (ja som mala skolu). Taketo striedanie osobne neschvalujem. Ked,tak jedna osoba,jasne,ze clovek nemusi hned natrafit na tu spravnu. Nasa podsuseda tiez robila a malu jej opatruje mama. Teraz maju druhe a podla vsetkeho sa do prace poberie po roku asi tiez..
Kamoska dala do jasiel 18l.,lebo vraj ho nevedela zvladnut ci co,vraj bol zly. Stale je to moja kamoska,aj ked mam na tieto veci ja iny nazor,ved jej vec. Ja som teraz zacala trosku zaradovat montessori hranie u nas doma na odporucenie jednej maminy odtialto.verim,ze,okrem veci,ktore bezne robime,to obohati nas vsetkych. Ja by som uz aj bola rada,kebyze maleho vezmu do skolky,ma 4roky,do kolektivu uz patri,no nevzali ho a na sukromnu nemame,lebo ked som si spocitala,ze teda obe deti do sukromnej,tak mi neostane viac,ako mam teraz ten,nas prispevok. A svokrovci maju 75r.,moja mama zas sa chodi starat o 80r.mamu,takze ta tiez nemoze 5dni v tyzdni,moj otec sa zas zahra,ale nic viac. Neprebali,neoblecie..ja si este s malou ten rocik pockam a ten polrok,nez ju vezmu do skolky to budeme musiet nejak skombinovat..asi na striedacku babky a muz. (aspon tak sa vyjadril). A mozno tiez budem zhanat,na,ten cas opatrovatelku..🙂

sense
7. apr 2014

@seemani nemusel by im chlap ani dostat padaka, stacilo by im vziat rodicak a zdravotne pre seba a dieta by si museli platit same neboj sa hned bby bol iny nazor na jasle....

a co sa tyka MK, kazda tema nastartuje dva tabory....

siska53
7. apr 2014

@seemani ked mas tu kamosku,skus tak,nejak jej vysvetli,ze prosto peniaze jej das,ved je ine,ked postrazi dieta raz za cas na nejaku hodinu a je ine,ked je to pravidelne,i ked len,mozno raz-dvakrat do tyzdna. Moja volba by bola taka.

siska53
7. apr 2014

@sense z mojej strany by iny nazor nebol. Nasi rodicia nas jednoducho museli do jasli dat,lebo ina moznost nebola,ale to neznamena,ze s tym boli stotozneni.asi ako teraz,jedni su.ini nie.
jasne,ze by som dala,dieta do jasiel,kebyze nie je ina moznost,ale aj tak s tym nesuhlasim. Skor opatrovatelka,kde je menej deti.alebo au-pairka,ako v zahranici. Inak,kamoska onoho casu robila v rodine,kde matka vobec nepracovala. Starala sa jej o deti a ona si lakovala nechty,chodila na,masaze,kavicky a pod. Takto by som zit nevedela.

fopka
7. apr 2014

@seemani vyjadrím sa len preto, že mam doma tiez 9-mesačného krpca. Neradím, čo mas robit a ako, ani som necitala diskusiu, len si myslím, že by si sa mala riadiť vlatným pocitom a zhodnotit situaciu, ci je to naozaj nutne.... pre mna je ale neprípustné dat malého v tomto období do jaslí, ked tak na neho aj teraz pozeram, neviem si to jednoducho predstavit, pre mna sú jasle pre tak malé dieta do roka este priskoro.... samozrejme, zatial nie som nutena taku otazku vobec riesit, aj ked nástup do prace a finančné prilepšenie by nebolo na skodu. Ako by som sa vsak zachovala keby manzel "vypadol" z prace a ostali sme bez prijmu, len s rodicovskym, neviem... mozno by som jednoducho aj 9-mesačné šupla do jaslí, ak by som nemala inú možnosť.

sense
7. apr 2014

@siska53 mam vyskusanu aj au pair aj opatrovatelku, opatrovatelka total neschopna a nespolahliva napriek odporucaniam, au pair 6 tyzdnov o.k potom sla na dovolenku a neviem ci sa zalubila al. co odvtedy len ako jej je smutno za domovom a ona chce ist domo a len vyplakava tak som to vzdala....tiez som strazila deti kde jedna matka bola stale v robote len tie deti mali 6a 7 rokov, rodicia byvali z domu pracovne aj tri styri dni nonstop a tiez som robila au pair kde bola zena doma mala tri deti, a jedinou jej starostou boli kavicky s kamaratkami...

mima4
7. apr 2014

@sense
to vííííš 😀 slovenske deti su pred tymy svajciarskymi poradne dopredu 😉 tak ako cele slovensko 😀

no fuj ten hnusny zapad 😀

Inak, co sa tyka psychologov, su to len ludia a taktiez prezentuju svoje subjektivne nazory...

Ja som robila tiez au - pair v zahranici a fakt som zistila, ze nie vsetko, co sa nanucuje v SR, musi byt iba to jedine spravne...
Vacsina franuczsiek ma problem pochopit, preco slovenske zeny MUSIA byt tri roky doma...

sense
7. apr 2014

@mima4 no ja tiez ked niekomu poviem ze su zeny u nas tri roky doma a este sa im to rata aj do dochodku a maju zaplatene aj zdravotne poistenie, tak na mna pozeraju ako na zjavenie, ze svajciarske zeny donedavna nemali ani len tych 14tyzdnov matersku

ritusuk
7. apr 2014

@mima4 na druhej strane, vonku malokedy vidim tak srdecne maminky ako som videla doma...ako som ja sama...tu je to vsetko take chladnejsie, s detmi sa bavia ako s rovnocennymi partnermi, rodicia maju taky mily, ale strasne prisny ton 🙂 darmo, uplne ine podmienky, uplne ina mentalita...niekedy si pripadam ako mimozemstan

veriiii
7. apr 2014

@bibianka no ,tak dumaj, dumaj.....navazas sa do niekoho v koho kozi nikdy nebudes-nazyvas ine mamky zlymi matkami,ktore sa nechcu starat o svoje deti,-je to jedno ci to napises priamo, nepriamo, to sa da dedukovat z tvojich prispevkov...a uz to tu nebudes kopirovat treti krat...... nazyvas ine matky ombudsmankami..vycitas inym,ktori sa snazia pozitivne poradit a povzbudit zronenu mamicku negativistkami...ano, moje prispevky boli negativne na teba a este na jednu mamicku,ktorych komentare ani zdaleka sa nedrzia temy-poradit mamicke,ako to chodi s jaslami a ako si ich deticky zvykli a zvladli...chcela pocut tipy a rady od tych ,ktore si tym presli...ale . ty,,ktora sa navaza na ine mamicky...no,.presne ako pisala mima4..a hej, ako pises, naco mrhat energiou na teba 😅

mima4
7. apr 2014

@ritusuk chapem, na druhej strane asi im to vyhovuje, povazuju take chovanie a uvazovanie za spravne a dobre, tak ako vacsina zien na slovensku to "svoje". A je to v poriadku. Co v poriadku nie je, je taka ta chora agresivita k ludom, ktori veci vidia inak, inak riesia veci vo svojom zivote, vychovu, atd... a to nemusi byt ukazanie prstom "no ty chudera!", to mozu byt tahy, ktore maju za ciel "zakulisne" ukazat cloveku, ze je looser.

somjankad
7. apr 2014

@seemani ja mam uz deture velke 10r a 12r... ale chapem ta-moji boli v jasliach obaja-ostala som s detmi sama -jedno malo 2roky a 4 mesiaca a druhe malo 4 mesiace-rodicov som uz v tej dobe nemala a milovany manzelik mi neprispieval ani korunou... a nik ani nevedel kde je... riesenie- od 7 mesiacoch jasle a ja smer praca... ale poviem uprimne po troch mesiacoch som deti vzala z jasliciek a dohodila mi kamaratka jednu kocku ... ved doma je doma a vyslo ma to aj lacnejsie...

siska53
7. apr 2014

@mima4 to je vsetko uhol pohladu. Vacsina z nas tu zas nechape,preco zas ony musia ist tak skoro od svojich babatiek. Ale aj tam je dost takych,co zostavaju s detmi a robia len kratko.pani,co chodila k tej mojej 1-2x do tyzdna upratovat dom,sa nechcela viac zamestnat,aby mohla byt viac s detmi. Podla mojej bola "maman-poule".
a zas som,citala,ze v Nemecku zeny dost casto robia na skrateny ci polovicny uvazok,prip.to zdielane pracovne miesto. Ale,zas su tam aj,platy takr,ze v pohode vyziju aj z takeho uvazku (plus jasne prijem,partnera). To tu na Slovensku nehrozi.

mima4
7. apr 2014

@siska53
vies kolkym veciam ja nerozumiem? ale snazim sa respektovat, ze iny tomu rozumie a zije to... proste o tom je zivot, rozmanitost zivota.. ludi.. 🙂
ano, skratene uvazky su super, to by mala podla mojho nazoru vlada skor podporovat ako vselijake mozne socialne davky .. len na to treba podstatne vacsiu mieru feminizacie spolocnosti, coho sa tradicne slovenske myslenie brani, lebo stale vacsina naroda v tomto state funguje na principoch myslenia ked sa lovili mamuti 😀

siska53
8. apr 2014

@mima4 ved ani ja kopec veciam nerozumiem! A si myslim,ze som dost tolerantna..nikdy som tie zeny neodsudzovala,neprestavala sa s nimi kamaratit. A ani s tymi,ktore zas naopak su prilis dlho doma a nepracuju.
tu sa najskor musia vyriesit vysloveni darmozraci,ako som tu uz pisala,lebo my takmer vsetky sa do tej prace vratime a odmakame si este hodny pocet rokov (do 65,ak to nezmenia na este vyssi vek).
su tu ini darmozraci,ktori beru nehorazne viac prachov a mnohi este neodrobili ani den.
a zas,vsetko je vec spolocnosti.kedysi bolo normalne,ze matky boli dola s detmi a starali sa o domacnost a deti,kedysi boli viacgeneracne domy,kde sa vychovy zucastnovali vsetci,starsi surodenci sa starali o mladsich,ucili ich.dieta sa ucilo prirodzene od starsich. Tak to funguje aj v primitivnych kmenoch. Deti tam chodia najskor do skol,skolky nie su. A hoci sme vyspelejsi oproti minulym dobam,iste potreby stale mame. Laska,objatie,takisto aj deti sa spravaju na,zaciatku pudovo( a casto sa tak spravame aj my,len,o,tom nevieme),ich vyvin je,dany prirodou,preto najskor potrebuju len jednu osobu(najlepsie),s ktorou su,az neskor su pripravene byt s niekym inym. A vsetko je individualne,su deti,ktore su pripravene na,urcite veci skor,ine neskor. Aj opice svoje mlada nedaju niekomu inemu,to ich mlada bude pri matke dovtedy,kym nebude pripravene na samostatny zivot.to iste i ludske mlada...
niekedy si vravim,ze chceme byt moc civilizovani,len,ci je to pre dobro veci..fakt neviem. Stale dake,extremy,raz nedojcit,len sunar,teraz zas dojcenie do 5-6rokov a pod.
ber to len ako moj nazor,nikoho nepresviedcam,len som si tak pisomne uvazovala. 🙂) pekny den.

mima4
8. apr 2014

@siska53
akceptujem tvoj nazor, pohlad na vec...
Ja napr. nevidim to tak "lubivo" co bolo volakedy, ked sa este prace delili na muzske a zenske. Ta doba bola v podstate krutejsia a co sa tyka citov, casu s detmi a podobne, prakticky na to nebol cas a ani uvahy... ludia neraz dreli od svitu do mrku, mali dobytok, polia... a to dreli aj zeny. Zena porodila a po par tyzdnoch muklovala na poli, plus varit, prat (vieme ako sa pralo) a x prac v domacnosti, kde fungovalo aj 7-8 deti. Ziadne indi vindi vychova, tulkanie sa, citanie rozpravok..max spievanie pri spolocnej praci, na poli... Deti boli volakedy urcene hlavne na pracu ako lacna pracovna sila (tzv. "pozehnanie") a na postaranie sa o rodicov v starobe (neexistovali dochodky), nikto sa im tak intenzivne nevenoval ako teraz v sucasnej dobe. Zeny ked sli na pole, vzali babo, starsieho surodenca a kym ony makali, starsi surodenec opatroval mladsieho...

Jasle, škôlky neexistovali, a to aj napriek tomu, že ženy makali, nemali žiadne rodicovske prispevky, materske davky, bonusy pri narodeni...

siska53
8. apr 2014

@mima4 ano to mas pravdu,my sa tym detom venujeme uplne inak,ano predosle generacie,predosle obdobia boli krute,az teraz sa viac apeluje na ludskost a akceptovanie kazdeho jedneho tvora.viem,ze v tych dobach by som zit nechcela. Aj ked..niekedy sme tiez riadne kruti,len,inym sposobom.to uz je ale na,inu temu.
dolezite je,aby deti boli stastne,spokojne a sebavedome,bytosti respektujuce inych a ich nazory.ci uz budu od babatka v soc.zariadeni,alebo dlhsie doma s rodicmi.

mima4
8. apr 2014

@siska53 v prvom rade, zijeme my tu v krasne dobe, zijeme si v luxuse oproti tomu, ako sa zilo volakedy a ako zije este stale vacsina tejto planety 😉
Ak chceme my ludia, aby deti boli stastne, spokojne, sebavedome a respektujuce...musime byt taki my ludia, vratane rodicov deti...
Iba clovek, ktory tieto vlastnosti v sebe ma, moze ich posuvat dalej, ci k detom, ci k okoliu...