Aké hodnotné knižky čítate 4 - 5 ročným deťom?

nela1x
28. aug 2014

Syn ma 4,5 roka a miluje ked sa mu cita. Ale chcela by som mu citat knizky z ktorych sa nieco nauci o fungovani sveta a nie len dookola masinku Tomasa a podobne rozpravky. Viete mi dat konkretne typy?

sorciera24
8. sep 2014

@janickacrazy teraz mimo temu, je jasne, ze ekd sa dieta zaujima samo nieco, tak mu odpovedam.....ale naozaj to chce ono, nie rodic!....ze msuis vediet vsetky pismena a pod. .......som ucitelka a viem, ze tento trend "vsetkovediacich deti" uz na zapise si zaviedli rodicia sami....normalne tie deti na zapisoch recituju Hviezdoslava 😕 ako to uz je privela....ucitelky len krutia ocami......skolska zrelost je praveze nielen o mudrosti a ot om, co vsetko dieta vie vedomostne....ale aj fyzicky (spravne drzanie tela), ci socialne...byt zodpovedny a tolerantny...... a ano, ten pocit, ze skola ma teraz vacsie anroky tam je...ale len pocit.....ak chceme od deti, aby sli do 1.ej triedy, ze uz vedia citat a pisat...?.....a co budu potom v tej skole robit?.....budu neposedne, budu vyrusovat..... som za prirodzene, ked to dietatu ide samo, ale toho Hviezdoslava si 5-6rocne dieta za basnicku nevybralo samo! 😀

no a k teme: 😀 no, ani mojho nebavia kalsika rozpravky, na dobru noc si citame Svet a clovek, Vesmir a svet a kresli elektricke obvody, nie ludi a postavy 😀 ale to som ho neucila.....

janickacrazy
8. sep 2014

@simca06022011 Ved ja som nepovedala, že budú zaostávat, len, že možno na začiatku to budú mat trošku tažšie, kedže sa zaujímajú prioritne o iné veci ako písmená, číslice, atd.

janickacrazy
8. sep 2014

@sorciera24 No u nás to tak nie je, kamoška je učitelka a tá mi vravela, že oni vyžadujú, aby dieta na zápise vedelo už všetky tlačené písmená a číslice a podpísat sa tlačeným písmom, narátat do 10, vediet farby a základné geometrické tvary. V školke som zažila ako učitelka učila 4ročné deti písmená a museli povedat, ktoré písmeno je prvé v slove! Moj syn sa učí velmi rád a zaujímajú ho najma písmená a číslice, takže ich vie už dávno. Ale nemala som v pláne, aby to vedel tak skoro.

david93
8. sep 2014

ja neviem, ľudia, farby sme sa učili na kockách keď mal rok a pol a hovorila som mu, podaj mi žltú... úplne prirodzene sa to naučil, a keď kreslil tak vedel, že slniečko je žlté snáď sa nemajú základné farby učiť v prvej triede... a počítať do 2 vedel už ako miminko, keď každej rúčky chcel piškótku 🙂 a pýtal "de" čiže dve, ono to u nás tak nejak postupne prišlo

napríklad číslice sa naučil na ovládači k telke, nedrilovali sme ho, proste deti majú podnety a naučia sa to úplne prirodzene, aj hodiny poznal lebo sa o to zaujímal sám

s tým športom absolútny súhlas, šport uvoľnuje emócie a deti sa musia vybehať

sorciera24
8. sep 2014

@janickacrazy to, ano, ale nie citat....a hlavne som chcela poukazat na to, ze k tomu ich vlastne "donutili" rodicia, kt. sa pretekaju, co vsetko ten ich vie....lebo kedysi sa toto vsetko nevyzadovalo..... ale co viem, tak to nie je taka tragedia, ako som pisala dava sa doraz aj na ine veci ako len vedomostne a tam deti zaostavaju.....nevedia spravne drzat ceruzku ci pribor.....
aj moj vie pismena a este radsje cisla.....tiez sa to sam...podla mna to je ok....len co viem, niektori rodicia to deti vyslovene ucia (aj ked deti na to nie este zrele, pripravene a nebavi ich to)....to je podla mna od veci...aby sme sa rozumeli 😉

janja2502
8. sep 2014

@horana nevravim ze moje dieta nema detsky svet, ved cely den sa hrame a ked si prideme do vnutra oddychnut tak sama berie slabikar, ze chce citat. Aj terraz som ju poslala spat, ale este chce citat. Nebudem ju predsa odradzat. Ja ju nenutim, vsetko ide dobrovolne, nasilu by som to nerobila. Nasa je strasny zivan, takze detstvo jej neujde 😉

horana
8. sep 2014

Ano, to je ten rozdiel, ked dieta nasaje samo, je to OK, ked rodic uci, je to zbytocne predcasne. Fakt nic neutecie nikomu.

srenata
11. máj 2015
Používateľ srenata je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od srenata.

Moj syn v 2 a pol roku poznal celú abecedu a počítať do 10, poznal farby. Ale čo mu stále nejde je kreslenie, preto ho k tomu nenútim. Nesnažím sa naučiť ho čítať alebo niečo podobné ale vidím, že to ho naozaj zaujíma. Skúšala som s ním maľovať, kúpila som mu vymaľovávanky, má doma pastelky, voskovky, prstové farby, fixy ale proste ho to nebaví. Baví ho skladať si písmenká a stále sa ma pýta, čo "napísal". Tak ho nechávam a podporujem ho v tom smere, ktorý ho baví. Občas mu kúpim vymaľovávanku ale viac sa poteší knihe alebo komiksu. Má rád Káčera Donalda, tak mu to občas kúpime. Na sviatky mu kupujeme knihy - príbehy o pirátoch (momentálne sa chce stále hrať na piráta) alebo detské encyklopédie. Na deň detí sme mu objednali z www.egmont.cz encyklopédiu o zvieratkách, tak som zvedavá. Možno nejaké zvieratko konečne aj namaľujeme 🙂

david93
11. máj 2015

odporúčam knižnicu, sám nech si vyberie a bude mať aj radosť z požičiavania, získa návyk na knižnicu

miriell
13. dec 2016

Syn - 3r. najradšej si pozerá dinosaury, autá, zvieratká a encykloédie o zvieratách, dcéra - 6r.- je vo fáze, že číta skoro všetko - všetko ju zaujíma: encyklopédie o zvieratách, vesmíre, príbehy a rozprávky. Doma máme knihy v 4 jazykoch - čítam im pravidelne každý večer to, čo si vyberú sami a v jazyku, v akom je daná kniha (teda ja v 3 j., manžel v 2 z nich). Myslím si, že dieťa zaujme vždy niečo iné a treba mu dať pestrosť na výber.