Syn nevie ovládať svoje emócie, ako mu dohovoriť?

dzinka777
25. sep 2019

Ahojte.Potrebujem sa poradiť, prípadne zistiť či je niekto v takej istej situácií ako ja.Mám 3,8 ročného chlapca. Je to také malé dobráčisko.So všetkým mi pomáha aj druhým. Veľmi rád trávi čas so mnou varením, upratovaním, veľmi rád číta knihy a hraje sa s autami a dinosaurami. Ale veľmi ľahko sa vzdáva,keď mu niečo nejde a nerváči sa. Problém je v tom,že vydáva stále dookola nejaké zvuky (keď je sám-keď sa mu nikto nevenuje),keď sa oblieka, či papá, či sedí na záchode,stále sa mu ústa nezavrú a vydáva zvuky, prípadne piští. Je to veľmi ukecaný chalan, stále iba rozpráva a keď nerozpráva ústa sa mu nezavrú lebo vydáva rôzne zvuky. Strašne na seba ľúbi upútať pozornosť.Chce byť stredobod pozornosti. Myslí si,že aký je zábavný. A keď má väčšie publikum a deti sa z neho ešte začnú smiať, vtedy neprestane pišťať alebo sa vrtieť. Vidím,že ho to už veľmi obmedzuje, pretože sa napr. pri obliekaní nesústredí a oblečie si veci naopak.Nechám ho tak (aj keď vidím, že sa zle oblieka) a potom mu poviem,že urobil chybu a musí sa ešte raz obliesť (chcem, žeby si uvedomil,že keď stále bude pišťať a vydávať rôzne zvuky sa nesústredí a robí chyby). Keď na neho skríknem, prestane to robiť,ale po krátkom čase začne zas,prípadne keď zmení inú činnosť zase piští.Ale už dlhšiu dobu robí to,že keď sa teší,strašne piští a jaší sa. Prídem po neho do škôlky a keď ma uvidí,dá mi pusu,poupratuje hračky a ide do šatne a v šatni to začne,začne pišťať,na obliekanie má času lebo piští,prípadne stále niečo rozpráva. Stále ho upozorňujem,že nech sa obúva a on namiesto obúvania sa vrtí a piští. Viete si predstaviť tie pohľady rodičov v šatni:ach jaj :( vyzerá ako nevychovaný.Keď sme sami v šatni,pekne sa oblieka. Aj keď je doma,je zlatý. Urobí všetko čo mu poviem.Sem tam skúša,že mi povie,že to nespraví,ale kľudne sa s nim porozprávam a hneď to ide urobiť.Dnes ráno sa pripravil a vyrazili sme do škôlky. Pekné ráno.V šatni sa zobliekol (bez zvukov) a prišla jeho najlepšia kamarátka. A už začal zase pišťať.Hovorím mu,nech si odloží topánky do skrinky,tak má nemal ani v päte bo už sa vrtel a sa predvádzal. Keď odišla jeho kamarátka do triedy,zase bol kľudný. Keď ideme k rodičom, tiež od radosti nevie,čo so sebou a keď sadneme do auta,že ideme domov, úplna zmena. Mamka,bol som poslušný?ja už budem mamka a už je zase normálny do večera.Úprimne ja sa už ani neteším,že mám ísť po neho do škôlky,lebo viem,že zase bude vyvádzať hlúposti a potom len na neho kričím a rodičia detí si určite myslia,že si s ním neviem dať rady. Neviete mi poradiť ako mu mám pomôcť,žeby sa vedel pekne tešiť (kontrolovať svoju radosť). Veľa mu dohováram aj ho občas postraším,či s policajtmi,či s čertom (toto ma najväčší účinok na neho)-ale iba do času.Manžel keď môže, ide on po neho,tiež sa veľmi teší a vystrojí hlúposť,ale nie tak ako pri mne.

snehulienka8
25. sep 2019

@dzinka777 napadlo ma..skuste divadelny kruzok, nejak tu jeho energiu pozitvne usmernit..

dzinka777
autor
25. sep 2019

@snehulienka8 tu u nás kde bývam veľa toho nie je. ale poinformujem sa. robím mu program skoro každý deň,žeby sme niekde vypadli,či na bicykel, ku koňom, do detského centra,na pizzu, k rodičom, na prechádzku kde sa rozprávame, hoci kam

jana_eyre_2
25. sep 2019

podla mna to je taky bezny pojaseny chalan, prejde to vekom, ked uz mu to take zabavne nepride.. ty sa obrn trpezlivostou, vysvetluj dalej, ale nerob z toho problem - deti su deti, ja viem ze to dokaze liezt na nervy, ale zase nie je to nic strasne.. (nemyslim to v zlom, len vidno ze ta to asi trapi)

mam tri decka, najstarsi sa teraz rad predvadza primerane k jeho veku hlavne pred babami, ak robi nieco nebezpecne upozornim ho dovtedy aby prestal ak neprestane, tak ideme domov.. on ma ale 7, u mladsieho radsej zmenim jeho stanoviste, lebo to by sme domov odchadzali stale 😅

z nasej perspektivy to predvadzanie mozno vyzera trapne, ale detom sa to zda vtipne a je fajn ked su decka vesele, nikomu neublizuju.. nemyslim, ze ine paky ako upozornovanie na to plati..

maminuska
25. sep 2019

@dzinka777 skus si pozrieť extrovertného asperga.
V mnohých ohľadoch mi ho pripomenul .

0hena0
25. sep 2019

@dzinka777 uplne viem, o com citam. A zo skusenosti, sice len jednej, si myslim, ze vyrastie postupne z toho. Bude z neho velmi dobry pravnik. Alebo nieco podobne.

janage
25. sep 2019

@dzinka777 az najblizsie prides a bude pistat a predvadzat sa, sklon sa na jeho uroven, chyt za ruku, pozri do oci a povedz Staci. Teraz si oblec nohavice. Alebo co presne chces aby urobil. POTOM myslim po obleceni mi vsetko porozpravas. Uz sa tesim. Jasne strucne. Ziadne siahodlhe vysvetlovacky. Ak ta neposluchne na tretikrat vezmi ho tak ako je. A odchod domov. Ak to zo trikrat urobis pochopi. Lebo podla toho co pises je to zlaty rozumny chlapcek

janage
25. sep 2019

Pamatam ako znama zobrala ditko do skolky v pyzame lebo sa odmietalo rano prezliekat a dohovory nepomahali. Raz to stacilo, ze urobila. Viackrat nebolo treba😉

janage
25. sep 2019

@snehulienka8 to je vyborny napad. Dramaticky kruzok sa to tusim u nas vola. Tam to kecanie vyuzije a tiez sa nauci kedy v spolocnosti byt tichsie

eliska13
25. sep 2019

@dzinka777 ono je to pekne, že vie tak vyjadriť radosť neudup to v ňom a nehovor mu, že je neposlušný je to jeho temperament😉on sa časom skoriguje je ešte spontánny.Co hovoria učiteľky aj tam je taký?

xxxkatka
25. sep 2019

@dzinka777 toto nemyslis vazne, ze? "Neviete mi poradiť ako mu mám pomôcť,žeby sa vedel pekne tešiť (kontrolovať svoju radosť)". Kontrolovat radost u ani nie 4 rocneho dietata? Kricis na dieta lebo prejavuje radost (aj ked mozno extrovertnejsim sposobom)? Ak s nim nie su ine problemy, normalne komunikuje, ma ocny kontakt a v MS nie su s nim ziadne vychovne problemy, zapaja sa do edukacie, s velkou pravdepodobnostou ide len o extrovertnejsieho chlapceka. Eventualne by pripadalo do uvahy ADHD a ADD, ale to by museli byt aj ine problemy ako len "dramaticke" prejavy radosti, ukecanost a mierne nesustredenie.

deti95060810
25. sep 2019

niečo podobné mám doma..len s tým rozdielom že má slečna 11 rokov a chodí do 6 tr.
tiež som si myslela že vyrastie. Nevyrástla. oproti spolužiačkám má strááášne detské správanie, ešte stále pozerá rozprávky a to jašenie nemá konca....🙄
veľmi sme ľutovali - a ľutujeme doteraz, že sme ju nedali neskôr do školy....

eliska13
26. sep 2019

@deti95060810 A nie je to fajn?lepšie ako, keď sa 12 tky maľujú a dávajú fotky na Instagram či nie?ak sa ťažšie učí chápem musí to byť na nervy

dzinka777
autor
26. sep 2019

odpoviem vám všetkým naraz. chcela som iba vedieť,či nemal náhodou niekto podobný problém s tým pišťaním. Je to pre neho veľmi obmedzujúce,lebo sa skutočne nesústredí pri danej činnosti.Ale zas keď maľuje, číta, hrajeme sa spolu tak tam je ticho a krásne sa sústredí. Práve učiteľky v škôlke mi to vravia, že tam pri deťoch chce byť stredobodom pozornosti.Nevystrája hlúposti, nebije nikoho,neberie hračky,pekne sa hraje,pekne spolupracuje pri inej činnosti.Ale hovoria, že veľmi piští.Keď začne pišťať,pridajú sa k nemu niektoré deti a učiteľky hovoria,že sa to už nedá vydržať. Tak, že sa s ním mám porozprávať,len ja sa mu to snažím dovohávať stále a nejde to.Vo všetkom poslúcha,ale toto akosi nejde. Niektoré deti sa s ním nechcú hrať,povedia mu choď preč lebo pišťíš. Bolia ma z teba uši. Učiteľka mu povie, nepiští a on povie dobre (ale takým pískacím hlasom). Ale o chvíľu začne zas. Aj dnes ráno bolo všetko v pohode, pri obliekaní začal pišťať,tak mu vravím, obliekať sa dá aj bez tých zvukov,ktoré vydávaš.Nesústredíš sa potom pri obliekaní.Skús to potichu.Poslúchol-žiadne zvuky nevydával. Ale keď videl priestory škôlky,už pišťal v šatni. Nechcem,žeby si učiteľky na ňom vybíjali zlosť (ale je to naozaj o nervy keď to robí pol dňa). Stále mu vravím,že nech sa teší,že som šťastná keď je on šťastný, ale nech sa teší ako ja-nech sa usmeje,rozbehne sa ku mne,poľúbi ma, nemusí pišťať. Takže už len čakať kedy bude rozumnejší a to pišťanie ho prejde.

deti95060810
26. sep 2019

@eliska13 problém s chápaním práveže ani nie je, skôr s lenivosťou....ale ako dievčatá v triede sa rozdelili na skupinu tie čo majú menzes a tie čo nemajú....samozrejme mojej nerastú ešte ani len prsia....🙄