Ako mám naučiť štvorročné dieťa, aby tolerovalo iných ľudi?

kajca10
11. jan 2014

Dobrý deň,

chcela by som vás - ostatné mamičky, poprosiť o radu.

Mám 4 ročné dievčatko. Malá je šikovná, ukecaná, hravá papulka, len mám s ňou problém s ktorého som už dosť zúfalá.

Netoleruje iné dospelé osoby- myslím okrem rodiny.

Pozdraví sa len keď niečo chce, ale neodpovedá na otázky, ktoré sa jej iný ludia pýtajú.

Čo sa týka škôlky, tak s deťmi vychádza dobre, ale učiteľkám nepovedala ešte ani pol slova.

Ona sa správa ako keby tam ani neboli a vôbec na ne nereaguje a to isté je aj s ľuďmi, ktorých nepozná.

Mám s ňou ísť k detskému psychlógovi?

Veľa ludí tvrdí, že je len hanblivá, ale ja sa za to dosť hanbím, pretože ostatní mi vyčítajú, že je nevychovaná, alee to vôbec nie je pravda.

Doma nemá problém so slušným správaním.

Ako mám ísť na ňu a zmeniť to?

Prosím poraďte mi.

kajca10
autor
12. jan 2014

@hoblinka13 Ja to beriem tak, že aj ja a aj manžel sme až príliš komunikatívne typy, možno aj preto ma to tak "trápi"

kajca10
autor
12. jan 2014

@0silvia0 len on je skoro stále v práci a nemá to vyhodené na oči každý deň, malá je slniečko, robí mi veľkú radosť, len toto večné počúvanie ma neskutočne unavuje a na základe toho som začala uvažovať o tom, či to je normálne

katka.szaboova
12. jan 2014

Ja sa v tom sice nevyznam, ale citala som raz o mutizme, ze je to vtedy, ked dieta normalne rozprava, ale v priromnosti cudzich ludi nie..skus pozriet niekde na nete...

abbie
12. jan 2014

ja by som to az tak lahkovazne nebrala. 4 rocne dieta uz ma komunikovat s okolim a hlavne, ked skolku navstevuje kazdy den a tie ucitelky pozna, mne nepride normalne, ze na nich neprehovori ani pol slova, to moj syn s oneskorenym vyvojom reci na nich hovori furt nieico ...pre pokoj v dusi smer detsky psycholog, aby sa vylucil mutizmus

lenadka
12. jan 2014

@kajca10 malá je osobnosť, a myslím že nie je nevychovaná, to len ľudia čo sú príliš dôležitý sami pre seba to budú hovoriť o malom dieťati 😉 Viem že sa ti to zle počúva, mne by sa tiež, tak im to dôvodni že je hamblivá a nech vám dajú pokoj. Časom si zvykne a keď bude v škôlke nie čo potrebovať a zvykne si na dospelých veď ona sa ozve.

lenadka
12. jan 2014

@kajca10 ako dlho do tej škôlky chodí?

lenadka
12. jan 2014

@kajca10 tak som si prečítala diskusiu celú, psychologičkou nič nepokazíš, ona ny mala mať skúsenosť s tým ako prelomiť ľady - ak je to mutizmus (zas som sa niečo nové dočítala), každopádne držím palce, podľa opisu más doma zlatú cácorku 🙂

kajca10
autor
12. jan 2014

@lenadka ona je fakt zlatá, vety typu - maminka prosím ťa pustíš mi rozprávočku, .... maminka ľúbim len teba, ocka, .... a už nikoho a nič, sú fakt super. Ja keď ju napomeniem tak je všetko ok, alebo ak má náladu, tak sa rozpráva aj cudzími, len to musí niečo chcieť alebo mať náladu. Bála som sa, že by som ju stresovala doktormi, lebo my moc k doktorom nechodíme,

kajca10
autor
12. jan 2014

@lenadka do škôlky chodí pol roka, ona keď niečo chce, tak si zoberie sama, alebo ide sama, ja to tak chápem z jej rozprávania, že ona učiteľky nepotrebuje, možno je to aj tým, že naša malá pomáha z obliekaním a podobne menším deťom a učiteľky jej to dajú "pocítiť", že je šikovná. No neviem

kajca10
autor
12. jan 2014

@katka.szaboova čítala som o tom, aj mi jedna pani poslala taký článok cez poštu, ale je to ťažké, pretože je citlivá a neviem či by nám psychológ pomohol pretože ona cudzím ľuďom moc nedôveruje 😒

kajca10
autor
12. jan 2014

@abbie ona má dve učiteľky, jednu nemá vôbec rada a druhú berie tak, že jej v samej podstate nevadí. Možno to bude tým, že ich nepotrebuje, ale každopádne pôjdem zajtra za našou pediatričkou, som zvedavá čo nám odporučí

elise
12. jan 2014

@kajca10 ved je to super ked nereaguje na cudzích ľudí ktorých nepozná to sa snažia dosiahnuť aj iný rodičia. je to bezpečnejšie pre nu takto bude dôverovať iba ľudomktorých pozná 🙂 je slušné ak mama niekoho pozdraví tak aby pozdravilo aj dieťa ale akomi raz vravela kolegyna ked jej syn bol malý vraj jej povedal na otázku prečo nepozdravil tetu že on ju nepozná a nie je cvičená opica.

kajca10
autor
12. jan 2014

Veď ja to tak aj beriem, ale ako spomínam, tak okolie vytvára veľký tlak, čítala som si aj článok o mutizme, no nezdá sa mi to až také vážne z jej strany.

nikawero12
12. jan 2014

@kajca10 To, že 4ročnému dieťaťu sa nechce príliš komunikovať / a najmä s cudzími ľuďmi / nie je nič také strašné. Problémom sa to stane vtedy , ak si toto osvojí ako určitý "vzorec správania" / keď mi je niekto nesympatický, alebo ho pre svoj život nepotrebujem, tak ho budem ignorovať za každých okolností/. Toto už problémom bude.

kajca10
autor
12. jan 2014

@nikawero12 tomu rozumiem, len chcem predísť tomu, aby to nebolo trvalé

nikawero12
12. jan 2014

@kajca10 Ja by som na tvojom mieste urobila presne to, čo si v jednom príspevku napísala - zašla za svojou pediatričkou a povedala jej o čo ide. Veď ona a ty najlepšie poznáte zdravotný stav tvojho dieťaťa.

kajca10
autor
12. jan 2014

@nikawero12 no, my sme boli u pediatričky len na preventívnych kontrolách, lebo malá bola zatiaľ len tri krát chorá a to raz mala sople, raz vysokú teplotu a raz vyrážky, takže ani ju moc nepozná, ale myslím si, že bude mať určite dáke skúsenosti s podobnými prípadmi. Len ja by som to urobila tak, že by som za ňou išla keď bude malá v škôlke a po jej odporučení alebo podobne by som to nejakým spôsobom riešila

nikawero12
12. jan 2014

@kajca10 Veď presne tak so to myslela, ísť za pediatričkou bez dcéry a len sa s ňou porozprávať, či ona v tom vidí nejaký problém.

lenadka
13. jan 2014

@kajca10 psychologička väčšinou nemá biely plášť a v ambulancii má kopec hračiek a iných motivačných vecí - aspoň takú skúsenosť mám ja, s malej vypáčila čo chcela - ešte pred tým sa somnou o tom rozprávala, že ona sa malej bude pýtať a ja nemám zasahovať, len počúvať aj ked by malá neodpovedala, dá inú otázku a teda fakt to vedela ako komunikovať s tak malým dieťaťom - staršia dcéra mala 3 roky keď bola na vyšetrení - problémy nemala žiadne, boli sme na rehabilitačnom pobyte po operácií a tam to bola súčasť liečebnej terapie. 🙂 Ona sa s malou tak rozprávala, že krpec mal pocit a ja s ňou že je strašne dôležitá - namotivovaná odpovedať.

kajca10
autor
13. jan 2014

@lenadka len či každá psychologička je taká, ja mám skôr strach, že by v nej mohla vyvolať ešte väčší "strach", pretože veľa mamíčiek tvrdí, že im vôbec nepomohla, práve naopak detičky k nej odmietajú chodiť 😒

gika111
13. jan 2014

@kajca10 Ja sa prikláňam k odporúčaniu zájsť za detskou psychologičkou. Nechcem nijako strašiť, ale myslím, že len odborník dokáže posúdiť či ide alebo nejde o elektívny/selektívny mutizmus. Takéto deti sa doma javia ako ukecané, no v cudzom prostredí nedokážu zo seba dostať ani slovo. Nemá to nič spoločné stým, že dieťa je intelektovo na nižšej úrovni, naopak, často sú to deti veľmi múdre a šikovné, samostatne si dokážu poradiť aj bez použitia slov.
Obrátila by som sa na pediatričku - tá bude vedieť odporučiť dobrú detskú psychologičku vo Vašom okolí. Prípadne sa môžete poinformovať aj v škôlke - každá škôlka spolupracuje s detským psychológom z oblasti školstva. Možno budete musieť čakať dlhšie na vyšetrenie (na dobrého klinického psychológa aj pol roka), ale nenechala by som to len tak. už len pre "pokoj vo Vašej duši", no aj s ohľadom na to, že ak ide naozaj o mutizmus, čím neskôr terapia začne, tým ťažšie bude pracovať na jeho odstránení.
Držím prsty, aby bolo všetko, čo najskôr v poriadku!

kajca10
autor
13. jan 2014

@gika111 Ďakujem veľmi pekne za váš názor, zajtra ma čaká pediatrička, tak som zvedavá, že čo mi ide povedať. Cez víkend som sa o tom rozpravala aj s malou a tá dnes ráno povedala učiteľke, že dobré ráno a aj jej odpovedala na otázku, tak som zvedavá čo mi povie učitelka keď prídem poňu.

lenadka
13. jan 2014

@kajca10 nuž potom už len skús nájsť nejakú čo má dobré referencie, v celom LM snáď bude nejaká schopná 😉 . Ak sa ti nebude páčiť, nikto ťa nedonúti ísť tam s malou zas a možno ak sa to aj malej nebude páčiť, tak sa s ňou vážne porozprávaj, že je to preto, lebo v škôlke nerozpráva, oni tie deti majú rozumu až až! Týmto mlčaním vzbudzuje tvoju pozornosť - zabralo to a tak to robí ďalej. 😉 ale toto naozaj posúdi len psychologička, ja môžem byť celkom mimo a môj názor z cesty, lebo som tvoju malú v živote ani nevidela 🙂

kajca10
autor
13. jan 2014

Rozprávala som sa s ňou o tom celý víkend, a máme už aj pochvalu od učiteliek a aj od ludí, že sa zdraví a aj odpovedá v školke na základné otázky. Jupíííííí 🙂 aspoň dáky posun