Ako odnaučiť dieťatko od nosenia na rukách?

alexo
19. aug 2010

Prosím, poraďte, mám 6 mesačného chlapčeka skoro už 9 kg a nosil by sa iba na rukách, nechce byť v postieľke, v ohrádke, v kresielku, v stoličke, len na rukách a už nevládze môj chrbát a ani kľby. Ináč plače ako o dušu.Naučil sa na rukách, lebo mal od narodenia silné koliky a to bolo jediné, čo mu pomáhalo.

ďakujem

katkas1
19. aug 2010

No to ho budes tazko oduucat, ale skus ho jeden den posadit alebo dat do ohradky na 5 min, potom k nemu prid pohraj sa s nim, na dalsi den to predlz na 10 min a tak, bude to s placom ale nauci sa. My sme mali tiez taky problem a inak sa nedalo

ichbinich
19. aug 2010

Ja by som to skusila naopak, ako navrhuje katkas1. Teda daj ho - ked ma dobru naladu(!), do kresielka/ohradky/na deku na zem/atd. a hraj sa s nim. Zaujmi ho nejakou hrackou, chvilku sa s nim pohraj. Ked bude zaujaty hrou, nechaj ho sa hrat sameho. Podla moznosti ale ostan v jeho dohlade. Uz moze mat separacnu uzkost, a potrebuje ta minimalne vidiet.
Teda ak potrebujes spravit nieco v kuchyni, daj si kresielko do kuchyne, aby ta videl. Rozpravaj mu a ukazuj, co robis. Ked sa potrebujes od neho vzdialit, ze ta nebude vidiet, rozpravaj sa s nim. Teda povedz mu, ze ides do spajze (napr.), a rozpravaj sa dalej po ceste tak, povedz mu, ze musis nieco zobrat/najst, a ze sa uz vracias a kuk! uz si spiatky. Nemusi ti to vobec prist blbo, vsak si s nim sama 😉 Na mojho to funguje, ze ked ma chce stale vidiet. ale ja si potrebujem odbehnut, tak chodim po byte a rozpravam. On sa potom mozno sam zacne hrat, a prestane mrnkat, tak sa prestanem rozpravat...
Moj sa tiez niekedy chce nosit a nechce byt sam, tak sa s nim prejdem chvilku po byte a potom to skusim znova. Ak ho prave nehnevaju zuby, tak tie dve-tri kolecka po byte stacia a potom sa uz pohra sam. Ale ked ho bolia zuby a nepomaha nic ine, mam ho v klokanke a snazim sa spravit aspon to, co mozem, ked ho mam v tej klokanke.

katarina822
20. aug 2010

asi sa ti to podari ked viac zacne lozit stvornozkovat objavovat svet kolo seba a upnle asi ked zacne chodit moja ma rok ma 8,630 a este nechodi ale tiez ju nosim ale myslim si ze cim dalej tym menej zistila ze sama sa dostane tam kde chce.

jaroe
20. aug 2010

ja neviem, myslite si ze babo sa moze "naucit na ruky?" Ved babo tam patri, nemusi sa nic ucit. Mozno niektore babatka si to vyzaduju viac ine menej, ale nie je to podla mna nejakym ucenim. Malu som tiez dost nosila, jednoducho si to vykricala, ale ked zacala trosku viac vnimat, bola rada aj v kresielku, samozrejme nie sama v izbe ale vzdy pri mne. Bravala som si ju aj do kupelne. Ked zacala lozit, tiez to bolo lepsie. Maly sa tiez rad nosi, ale nie az tak ako dcera. Ja ho vsak nosim tak casto ako sa da, urcite tym nic nepokazim. Skor mi je luto, ze ho nemozem nosit este viac. V satke byt nechce a pri dvoch detoch ho tolko roznasat nemozem 😀

monr
20. aug 2010

táto otázka sa tu objavuje dosť pravidelne.
ja stále neviem pochopiť, prečo chcete deti odkladať? (ok, pochopím zdravotné dôvody)
detičky boli 9 mesiacov v brušku, naučené na kolísavý pohyb, a po narodení šup ich niekam do postieľky. 😒 Treba si užiť, že sa nosiť chcú. Staršiu som nosila na rukách často, a teraz mám na malú ergo nosič a šatku, doma dokážem porobiť, keď ju mám na sebe, ona je spokojná, ja tiež. A čím viac behá, tým sa chce nosiť menej. ☹
Takže moja rada, neodkladať deti, užiť si, kým sa dá.

andika10
20. aug 2010

monr ano pri jednom sa to dá, ale ja mam dvojíčky, ktoré som musela odtoho odnaučiť, lebo to sa zvládať nemá, a ktomu som snimi sama lebo manžel je v zahraničí, , jasné že tým sa nič nepokazí, je to dobré aj pre bábo aj pre matku ale ja som si to nanešťastie nemohla dovoliť a oni si aj zvykli ale často sa sztáva že obydvaja sa chceli mojkať tak jedného na jedno koleno a druhého na druhé, ale žiadne nosenie

murinka
20. aug 2010

nechat ho v ohradke,v postielke atd. aj ked bude plakat-raz,druhykrat,tretikrat...nauci sa a zvykne 😉 my sme na zaciatku mali to iste ale keby som ju nosila stale na rukach tak doma nemam nic spravene 🙂jednoducho ho ,,oducit,, aj za cenu ze to pojde tazko a bude plakat-inak sa to asi nepodari a ty prides o ruky 🙂drzim palce 😉

vivien6
13. okt 2010

my sme to mali tiez.. a este aj mame niekedy ... svokra a muz ju nosili len na rukach...a ja chudina ked som bola doma sama tak som sa mohla ist zblaznit z toho.. fakt to neni dobre.. raada sa z malou pomojkam a na ruckach.. ale obmedzujem to. pekne ju dam do postielky alebo do ohradky ked nieco musim spravit.. na zaciatku plakavala. ale vzdy som k nej prisla supla som jej nove hracky a zasa bola chvilku ticho a mohla som rychlo nieco porobit..tiez sme ju museli prve tri mesiace len na rukach vlacit lebo mala koliku.. takze inak sa to nedalo.a vtedy som to chapala. ale tak teraz uz mame za par dni 8 mesiacov uz sa plazi tak uz az tak neplace.. a ked je sama tak kricim na nu aby ma pocula..ale myslim si ze to treba dieta oducit.. deti su vynimocne.. a dokazu sa lahko naucit na taketo veci a rozumeju tomu az az...

miska246
13. okt 2010

my mame to iste, nam mala dokonca nechce sedkat ani v kociku, ked ideme von, najprv sa nosime na rukach a ked jej uz klipkaju ocka, polozim ju a zabuva. Ale ako nahle sa zobudi, z kociara ide zase von na ruky... Skusala som vselico, ale nic nepomaha... No zvykli sme si a aj ked mam niekedy slzy na krajicku, staci aby som sa na nu pozrela a som plna energie... 😀 😀 😀

carculca
25. okt 2010

neda mi nezapojit sa, tiez mame dieta, ktore sa naucilo na nosenie kvoli kolikam, akonahle ju vezmem na ruky a nosim po byte alebo skackame na fitlopte, tak je dobre, polozit ju ci uz do postielky alebo si s nou len na chvilu sadnut, hned spusta strasny rev. nieze cez den, nieze obcas, ona chce byt na rukach aj v noci, jednoducho nonstop, tak by som sa rada opytala monr a vsetkych co maju podobny nazor, ako si mam nosenie uzivat, ked mi dieta nedovoli najest sa, ani ist na toaletu?? nech mi nikto nehovori, ze to nie je problem, lebo toto problem je a veliky, nasa je schopna plakat aj 3 hodiny s malymi prestavkami, ak ju nie sme ochotni nosit. aspon 3 krat denne je v babysatke, nech mozem chvilu ako tak fungovat. uz sa ju bojim zobrat na ruky, aj ked by som si ju velmi rada pritulila, ale co ked budem potrebovat na zachod a ona zacne znova??

katy1979
25. okt 2010

carculka no ja idem na zachod a hold musi vydrzat to iste sprcha ci fakt expresne varenie. Ale ako dlho vydrzi plakat to neviem to sme neskusali. ale myslim ze dlho. starsi bol taky isty a ked zacal lozit a potom chodit tak sa uz osamostatnoval. a rad by sa ponosil kludne aj teraz. a jem bud hned vedla maleho to vydrzi na mna pozerat ze co to robim a velakrat postojacky. no co nemame upratane ozehlene ale to sa nejako spravi

jana776
27. okt 2010

u nas to bolo tiez tak, iba na rukach a nic ine. Ked mala dobru naladu, tak bola ochotna chvilku sa pohrat aj ine, ale kratucko. Takze vacsinu dna sme sa nosili a to aj vonku, lebo ani v kociku nechcela byt ani za svet. Podla mna ma potrebovala citit a ja som jej to dopriala. Jedla som jednou rukou po stojacky 😅 a na wecko som chodila hlavne ked spala, ked sa inak nedalo tak si tu minutku poplakala, co uz. Dost znacne sa to zmenilo ked zacala lozit, to uz sa mi hlavne obsmieta pod nohami ked nieco robim. Aj tak sa stale dost nosime, ale myslim ze uz je viac na zemi ako na rukach. Celkom sa uz zacinam tesit na to ked zacne chodit, myslim ze to uz ju to bude dole bavit este viac.

deniskateniska
27. okt 2010

tak ja si neviem predstavit ze by som toho mojho drobca nosila.. ma 4 mesiace a ma vyse 10kg.. narodila sa 4020 g a rastie poriadne rychlo.. ale niekedy sa to neda .. a viem o com hovoris, idu mi krize odpadnut.. neviem ci sa to da odnaucit asi sa venovat teda sa hrat hrat hrat.. a potom ked zacne lozit to bude uz ine 😉 dufam teda 😉 drzim palce

quaxi
27. okt 2010

Treba hlavne dobre nositko, kde sa ti vaha rozlozi na panvove kosti a plecia, dieta sup na chrbat a mozes nosit aj cely den. Ked sa mu nosenie v nositku zozaciatku nepaci, treba sa s nim aktivne pohybovat, najlepsie ist von, ale aj po byte napr. ked vysavas, deitatko to zaujme a neplace. Sama som takto fungovala, s dietatom na chrbte sa da varit, upratovat, vysavat, umyvat riady, drhnut kupelna, ked zaspal, tak som si sadla ku sitiu alebo ku pocitacu a ani som ho nezlozila dolu. Vybavim si nakupy, postu, cokolvek., ze neznasal kocik nebol vobec problem, odniesol sa, a ja som bola aspon menej obmedzovana nez s kocikom. 12kg dieta spokojne nosim aj teraz, ked som uz v 5. mesiaci tehotenstva. Ked je dieta na chrbte, staci ho posunut trochu vyssie a mozes ist aj na wc. Akurat do sprchy nie, ale tam chodim aj tak vecer ked uz spi. Na bruchu sa detom viac paci, ale tam je pocitovo o dost tazsie a hlavne to uz obmedzuje pri niektorych cinnostiach.

yfca
30. okt 2010

Alex, máš môj obdiv, že si nepodľahla tlaku okolia na to, aby si ho nerozmaznávala nosením a dopriala mu to!
Pridám sa ku Quaksi a dovolím si pozmeniť Tvoju otázku - ako dieťa nosiť, aby pri tom nebolel chrbát a kĺby?
Nosenie by som mu určite dopriala, sama vidíš, aký je pri tom spokojný. Múdre dieťa, vie čo chce a čo je preň dobré! 🙂
Uvidíš o rok - od nosenia sa odnaučí úplne sám a Tebe ešte za tým bude ľúto. (Aspoň u nás to tak je. Dokonca aj manžel minule skonštatoval, že mu chýba to nosenie pred spánkom - ktoré mal na starosti on.)
Ja by som Ti odporúčala - urob si sama ring sling, je to jednoduché a je všestranný. Alebo si kúp hip-seat - najjednoduchšie zo všetkých nosítok a na doma ideálne.
Popozeraj sa na mojom blogu - http://www.elefantino.sk/ , som fanda na nosenie a veľa o tom píšem. Snáď tam nájdeš niečo, čo Ti pomôže rozhodnúť sa, bola by som ozaj rada. A aj som zvedavá, ako to napokon u vás dopadne! Držím palce!
http://www.elefantino.sk/rubriky/o-vychove/nose...

pekyn
21. jún 2011

Ahojte mamičky, potrebujem poradiť,.. Svoju malinku mám rada na rukách, ale ak ju mám na rukách a sadnem si spusti srdcervúci plač, už neviem čo robiť,.. nevládzem s ňou toľko chodiť ani v kočíku nechce byť,.. mala má 4 mesiace a tie šatky a nosiče mi neurologička zakázala, pretože malinka je predčasne narodená,.. v noci tak isto nechce byť ani v postielke len sa chce nosiť na rukách,... za všetky rady ďakujem

lucia20
21. jún 2011

my sme to riesili takto... moja stredna dcera bola taka ulepena. treba stuple do usi a trpezlivost. ony sa odnaucia. ked chcela ist na ruky, tak som si k nej cupla a objala ju. ale stala na zemi. ked nechcela sediet na zemi a ist hore, tak som si k nej sadla. moj dotyk citila ale nevesala sa po mne. ono to chvilocku trva, ale treba ich to naucit. ved chrbat mame len jeden. ked uz boli vacsie,tak sme to riesili tak, ze maminku velmi boli chrbatik a ma bobo, tak mi fukali chrbatik a hore uz nechceli ist. a pre @pekyn tebe by som radila, aby si zacala odnaucat cim skor. viem, ze je to tazke, ale skus sa uplne vyhnut noseniu. poloz si ju vedla seba na gauc, na postel, nech ta citi ale neber ju na ruky. privin ju, ale nenos. ono to casom prejde. vsetky tri sme takto odnaucili tak to hadam funguje a nebola to len nahoda. ked s tebou bude tocit uz ako 4 -mesacna tak ked v 10-tich zacne vymyslat tak ta rovno picne. pre babatko vsekto, ale nie znicit sa. ono si poplace, ale potom uz bude dobre. takto budes s dietatkom bojovat stale, lebo pride prve obdobie vzdoru, druhe, tretie, stale cosi bude. a aj ked ti to trha srdce musis dietatku dat spravne korene, aby si mu neskor mohla dat kridla. :D vela stastia prajem.

amulienka
29. feb 2012

mamicky dobre rady, ale ak to robi male ani nie mesacne dieta?? ocividne si tento zlozvyk zauca a to neviem nechat plakat ved to sa neda vydrzat ten plac... ak je to pri takomto malom v pohode tak ok, ja s mamickovanim len zacinam. vdaka za rady.

monuska342
29. feb 2012

amulienka dvojtyzdnove babetko ziadne zlozvyky nema 9 mesiacov bolo v brusku a zrazu je na uplne inom mieste je uplne normalne ze sa chce nosit a citit tvoju blizkost nos ho kolko potrebuje a nad takymito vecami sa nezamyslaj 😉

bianca
29. feb 2012

amulienka v jednej mudrej knizke som sa docitala ze dieta sa minimalne do 4 mes. veku nemoze naucit na ruky.Je to uplne fyziologicke ze chce byt mojkane a pritulene.Pri takom babanku by som to vobec neriesila ale od 6 mesiacov urcite ano.Ja by som sa zblaznila keby som malu musela nosit nonstop na rukach.Nasa cez den nespala skoro vobec a varit s dietatom v satke alebo inde zavesenym je cista trufalost a zahravanie sa s ohnom.Kazde dieta je original a na kazde plati nieco ine.Pri mojej platilo ze ide na zem na deku a tam sa zabavila.Musela.Inak to neslo kedze som na nu bola do noci uplne sama bez akejkolvek pomoci.Ale ako pisem az ked mala cca 6 mesiacov

emily76
29. feb 2012

amulienka... ja som za pestovanie.. tvoje babo je este take malinke, ze nema zlozvyky.. iba chce to, co je mu prijemne.. a ked chce citit maminku, tak na tom nie je nic cudne, nie? Zober si nase prababky.. decka mali od narodenia na chrbate v nosiach.. alebo tie natur narody, kde civilizacia nezabludila a nevedia nic o zvykoch a zlozvykoch... tiez deti cele dni pri sebe... tak potom co my, cvilizovane mamy riesime... zozen si satku alebo nosic vhodny pre male babo a uzivaj si, kym sa da... su deticky, ktore proste vyzaduju intenzivnejsi kontakt s mamou ako ine.. mne je teda prednejsie moje dieta ako upratany dom... ved sa este naupratujeme dost.. nech pomoze s tym kto moze.. dietatko vyrastie tak rychlo, ze si to ani neuvedomime... pevne nervy na mamickovanie.. a odolny chrbat a ramena. 🙂 😉

marikac
29. feb 2012

moj manzel naucil moju dceru tiez na takyto luxus...a slecinka uz inak zaspavat nechce, iba za sustavneho hajkania na rukach...ja nevladzem, ked je on v praci, necham ju lezat , snad zaspi....ale plac sa stupnuje, stupnuje az tak...ze cakam , kedy mi na dvere zaklope socialka, ci dieta tyram...
myslela som si,ze zaspi ked bude unavena aj bez nosenia na rukach- mylila som sa. Ruky mam vytahane ako opica a skutocnost,ze uz ma vyse 7 kg a stale pribera, my na sile neprida....naopak. Aj ja by som potrebovala poradit osvedceny trik, ako ju to odnaucit...lebo sa zblaznime,obe.

wewe22
29. feb 2012

neda mi musim sa zapojit moju starsiu som nosila velmi malo moj chrbat si to nemohol dovolit(mam problem s chrbticou od puberty) ked bola kolika nosila sa to ano ale ked koliky presli zacali sme pestovat posediacky zo zaciatku sice protestovala ale casom si zvykla a vobec netrpela ona ani moj chrbat teraz mam mimco malu nosim v satke ale tiez z mierou (keby som mala satku aj pri prvej bolo by to super no skoda) tak isto pestujem no po sediacky je to podla mna najlepsi kompromis dalsia vec je ked dieta place stale ajked ste na dohlad vtedy necham aj ja poplakat lebo treba obcas nieco aj spravit
k tvrdeniu ze dieta si odvykne ked zacne chodit - je to blbost synovec sa nosil do 5rokov a keby sa nhanbil nedbal by sa nosit aj dlhsie
tvrdenie ze nase babky tiez nosili deti je hlupost poznam vela 80-tniciek a tie so svojimi detmi nespavali a nenosili ich

tea333
29. feb 2012

Satka alebo ergonomicky nosic je moja rada. Dieta ma byt pri matke, na jej tele. Je to dane od prirody a dieta to vyzaduje, pretoze to tak ma byt. Deti ktore sa nosia, su pokojnejsie a samostatnejsie a vo veku, ked zacnu stvornozkovat samostatnejsie objavuju svet, pretoze vedia o istote maminej naruce, do ktorej maju stale pristup. Ubezpecujem ta, ze ak budes mat dieta na chrbte v satke alebo manduce, ci inom ergonomickom nosici, vobec ta tak nebude boliet chrbat! nosenie na rukach je hrozne namahave, poznam to

elienka
29. feb 2012

ja sa tiež prikláňam k ergonomickému nosiču a jednoducho to tie deti na rukách neučiť. Aj Sofi si trocha občas poplačká ale keď len narieka zo zlosti, tak ju neberiem na ruky, ak však vážne má nejaký problém tak ju samozrejme zoberiem. Aj v manduce ju nosím a potom je zasa rada, že sa môže sama hrať.
Jednoducho tie detičky vedia ako na nás a snažia si vydobiť svoje najmä cez plač. Pretože pracujem doma popri rodičovskom, tak sa jej nemôžem tak absolútne venovať a ona je o to samostatnejšia

edie63
29. feb 2012

Podla mojich skusenosti treba vydrzat a stale skusat, ci mu nahodou nieco nevyhovuje (nosic, satka, postielka, ohradka, kresielko,...).
Myslim si, ze mamicky, ktore ti radia, ze uzi si to nosenie kym sa da (lebo ak si to neuzivas, tak si zla matka), svoje deti urcite nenosili tolko ako ty a nevedia co to je, alebo nenosili deti s obrovskymi bolestami chrbta a inych koncatin.
Moja dcera robila to iste, potom si postupne zvykla na ine miesta ako moje ruky, ale dodnes ju uspavam na rukach a mozete ma kludne ukamenovat, ale vobec ma nebavi dvakrat denne polhodinu (niekedy aj dlhsie) hojdat 11kilove dieta a to iste mame aj v noci, ak sa zobudi, inak ako na rukach nezaspi. 😝

melissa1987
13. nov 2013

ahojte dievcata neviem ci mi poradite ,ale moj chrbat uz asi nevypada ako ma pretoze nasa dcerka ako prisla z porodnice domov sa chce nosit len na rukach ako to odnaucit nebyt na rukach

janula12345
12. dec 2013

ja odporucam ergonomicky nosic 3v1 Pognae, od www.4family.sk . Tato znacka je velmi znama vo svete, aj v Amerike a Azii. Je to kombinacia 3 variant, hip-seatu, plus nosica na 1 rameno, a nosica na dve ramena, a da sa nosit aj na chrbte. Odbremenuje vahu dietata vdaka sedakovemu zakladu. Plus, tento rpodukt ma potrebne atestacie a CE, co je dokazom kvality.

zuzkabm
29. dec 2014

Baby ja to iste, ma 7 tyzdnov, koliky...a nosim ho staaale, okrem spanku. Niekefy mi cez den spi max pol hodinku, tak zo dva razy a potom v noci.. 3 hod a potom hodinu. Som za nosenie, ale preboha, ked sa mi aj v noci zobudi, tak dalsie 2-3!!!hodiny v kuse musim nosit a verte, ze je to na zblaznenie. Nie je to dobre. V satke vydrzi max pol hodinu. Ozaj nic urobit, seba dat dokopy a stale len place. Ci ho nosim alebo nie... Nie som za odlozit dieta napr.do hojdacky na hodinu, dve. Ale keby mi aspon 20 min vydrzal hocikde inde, by bolo super. Vsetko s mierou aj to nosenie..chrbat a ruky si uz necitim. V noci nervacim,ked ho uz druhu hodinu nosim a on nie a nie spat..kto si toto neprezije, ten to nepochopi. Ja ho rada nosim, ale nie stale!

pslahorova
29. dec 2014

Dcera ma 2,5 roka 13kg , chrbat mam pekne povedane v riti, ale ten som mala uz pred 10 rokmi, nenosim ju teraz stale aleked sa chce pritulit vzdy ju vezmem, aked bola mala boka to samozrejmost. Nosic mi velmi pomohol. Treba si uvedomit ze je to dieta.....