Ako rieši váš pediater slabé priberanie bábätka?

neznakaramelka
25. sep 2013

od poslednej poradne pribrala nasa vrtulka pol kila. cize od posledneho vazenia je to 5 tyzdnov. a uz mame na tanieri prikrmovanie.... lebo ze to nie je take strasne ale aj tak je zda ze je to malo.
tak nehovorim, synovia priberali aspon kilo, ale tak sa mi to nezda hned na UM
ako ste to riesili vy? akceptoval pediater ak sa vase predstavy rozchadzali?

elienocka
25. sep 2013

moja pribrala 400g od poslednej poradne a doktorka neriesila zatial

bubulka722
25. sep 2013

Akonáhle začneš prikrmovať UM, je to začiatok konca s dojčením. Toto si treba veľmi vážne uvedomiť. Deti predsa nie sú chovné prasiatka, ak priberie tento mesiac menej, dobehne to neskôr. Môj pediater je tam pre mňa a je jeho povinnosťou akceptovať môj názor, môže ma prípadne upozorniť alebo informovať, nesmie zasahovať priamo do mojich rozhodnutí, takže akceptovať tvoj názor je viac ako samozrejmé hlavne v prípade ak sa jedná o ozajstného lekára. Neprikrmovala by som, ponúkala by som mu prsník častejšie.

beybitko
25. sep 2013

Ahoj, môj malý priberá pravidelne menej ako pol kila medzi poradňami (5-7 týždňov) a pediatrička ho vždy pochváli, že pekne priberá... Keď som sa jej pýtala, či to nie je málo, tak mi povedala, že naším cieľom nie je mať tučné, ale zdravé deti :D

keziah
25. sep 2013

tvoja pediatricka bude zrejme nejaka stara skola, neradila uz nasim mamam pri dojceni? to su tie zeny, co dokopy dojcili asi tak 6 tyzdnov..... nepocuvaj hlupe rady, tvoje mliecko je to najlepsie a babo vie, kolko potrebuje jest a nebude sa riadit podla tabuliek

sisaha
25. sep 2013

@neznakaramelka do roka nijako, po roku nas poslala na gastroenterologiu.

babulina
25. sep 2013

Nasa v 5tich meiacoch dokonca schudla az vtedy zacala pediatricka riesit ale iba nas poslala po vysetreniach ci je vsetko ok, um nikto nespomenul

mariposita
25. sep 2013

Moja pediatricka mi hned odporucila UM, tak som ju zmenila (pediatricku)- odvtedy ok.

winka99
25. sep 2013

@neznakaramelka kludne sa moze stat, tak ako u nas, ze po tom ako sme presli na umele mlieko vaha isla hore rovakym tempom
kazde dieta pribera rozne ryhlo, druh mlieka s tymvela podla mna nema

jamabe
25. sep 2013

@neznakaramelka Aj naša pomaly priberala, tiež mi kázali dávať UM, párkrát som dala, ale potom som radšej začala častejšie malú kojiť, tak to išlo trošku lepšie a dr prestala rýpať. Ale chodila som tam vtedy so strachom, že čo nám zase povie... ☹
Ale doteraz má nižšiu váhu ako jej vrstovníci (má 18 m), stále je pod priemerom, pritom výšku má nadpriemer a pri tom mi papá pekne všetko podľa mňa také primerané porcie. Takže sme zhodnotili, že je chudá po ockovi a maminke, aj my sme boli také špáratká ako deti 🙂
Tak neboj, naozaj radšej skús častejšie prikladať a s tým UM počkaj 🙂 A každé bábo nemusí vyzerať ako reklama Michelinu..

micicka
25. sep 2013

@neznakaramelka podla mna, ak je babo spokojne, neplace od hladu, netreba davat UM! A myslim si, ze netreba ani castejsie dojcit, ked to babu staci, tak na co davat papat viac!
Moja prva bola na UM a priberala mesacne priblizne rovnako ako teraz moj druhy poklad, ktory je cisto dojceny. Takze urciteto nie je o druhu mlieka. A maju rovnako tlste nozicky 😀 ak si ty spokijna, aj je babo spokojne, napreduje, tak by som prineranie neriesila, ved pol kila je fajn 😉

1ivanka1
25. sep 2013

@sisaha ake vysetrenia vam robili na gastre?kolko kg a cm ste mali v roku?

1ivanka1
25. sep 2013

?.

siska53
25. sep 2013

@neznakaramelka nasa mala tiez malo priberala a nastastie ma pediatricka nenutila prikrmovat, to skor ja som mala take kacirske myslienky. Doteraz je taka stihla a malo pribera. Dr. mi vtedy povedala, ze aj ked malo, ale pribera a je sumerrna. Teraz ma 17 mesiacov a za pol roka pribrala asi kilo. Ma len nieco vyse 8 kil.
Ak ti mala neplace od hladu,... Ja by som UM neriesila, nedavala. Skus ju castejsie prikladat. A neviem, ako je stara, istu dobu, ked mala moja tak do 3 mesiacov, som si davala budik a dojcila ju hoci aj spiacu, lebo ona sa mi v noci malokedy budila.

lolonka
25. sep 2013

@neznakaramelka ...ak je babo spokojne a ma aspon 5 mokrych plienok tak to neries.

sjuzan77
25. sep 2013

nasa slecna bola pri kazdej poradni na hranici neprospievania, prirastky vahy sa pohybovali okolo 200g. ja som malu prikrmovala, najskor mojim odstriekanym mliekom a nasledne aj UM, pretoze som mala malo a nestacilo jej. takze dcerkin hlad bol dovod prikrmovania, nie nepriberanie. a len tak mimochodom, dojcila som ju do 13 mesiacov, kedy som musela skoncit, takze podanie UM nic neukoncilo.. ak je dietatko zdrave a vidis, ze nie je hladne, nemusis prikrmovat. a na vahu nepozeraj, dcerke to nepriberanie zatial ostalo, ma 1,5 roka a vazi 8,6 kg. kazde dieta je ine, moja je velmi ziva, neustale v pohybe, takze nema kedy priberat 🙂

luba41
25. sep 2013

@neznakaramelka v prvom rade, nedaj sa vystresovať a dotlačiť lekárkou k niečomu, s čím nie si stotožnená..ja by som Ti odporučila kontaktovať laktačnú poradkynu napr. zo stránky http://www.mamila.sk/ -vysvetlí, ukludní, poradí...aj moje dcery priberali pomaly-pri prvej som panikárila a začala dávať UM a samozrejme nezačala priberať o nič viac, ako ked bola len kojená..a potom sme aj rýchlo dokojili 😒 Pri druhej som takú chybu už neurobila 😉

veriiii
25. sep 2013

vahovy prirastok je dolezity ukazovatel uspesnosti dojcenia ,toto je z dlhodobeho hladiska a z denno denneho hladiska si vieme odkontrolovat uspesnost dojcnia aj napr posudenim ci babatko je spokojne,takisto ako aj poctom pocikanych a pokakanych plienok..avsak dieta do urciteho veku pribera uricte mnozstvo a potom sa to vo vseobecnosti moze posuvat smerom dolu..avsak vo vseobecnosti plati-ak dieta je kludne, spokojne a zive tak je aj nizsi ako priemer vahovy prirastok akceptovatelny..ale hovorim nizsi a nie nizsky..

kristinaanna
25. sep 2013

pri priberaní by nemalo ísť o to, koľko priberie za určité obdobie, ale o to či je to priberanie postupné a úmerné, teda nie či priberie 500 g za mesiac, ale či za každý mesiac niečo priberie, a či je tá váha cca rovnaká, 😉 dúfam že som to napísala zrozumiteľne 🙂

nika1020
25. sep 2013

moja ma pol roka.Lekarka ma presviedca na UM uz dva mesiace..
ja dojcim na poziadanie.mala flasu nechce..prikrmujem ju lyzickou..prikrmami..
obzera sa vzdy ked vidi niekoho jest..tiez som nazoru..ze dieta je hladne..a nie ze nepribera....
..
vyskusali sme ryzove kase a tie spapa aj z flase.inak po kazdom prikrme sa pyta na prsia..
takze dojcit neprestanem.a UM hej obcas prilepsim do nejakeho prikrmu...
Tiez nesuhlasim s lekarkou.Ja dojcim vsadial.je to super vec.ak mozem tak vydrzim.
pozeram sa pi detoch.niektore su take chudatka tucne.pytam sa mamiciek ci dojcia..
vacsinou mi hovoria ze su deti na UM....
Odporucam neprestat dojcit.niektore prispevky su tu pekne a suhlasim s nimi.

sisaha
26. sep 2013

@1ivanka1 myslim, ze malal okolo 77 cm a 7,6 kg. Poslali nas este na ekg, sono brucha a potom krvne vysetrenia kompletne.., ale nic sa nepotvrdilo a to ma uz teraz 4 roky, 13,5 kg a 105 cm. Pribera, ale pomaly.. Poslala nas este na posledne vysetrenie endokrinologiu a ked ani tam nic, tak to bude uzavrete ako genetika.

1ivanka1
26. sep 2013

@sisaha a ma byt po kom taky drobec? Aj dcerka je drobna ale dr.to zatial neriesi....

sisaha
26. sep 2013

@1ivanka1 ma..jej otec nie je najvyssi a ked bol dieta tak tiez mal podvahu, (teraz uz nie)

matozazzo
26. sep 2013

@neznakaramelka Ahoj, neviem, kolko ma tvoje babo, ale ak je spokojne, pekne spinka, nemas preco prikrmovat... Ja som to pri druhej tiez pocuvala, ze malo pribera... a ze ci neuvazujem o prikrme. Stale bola na dolnej hranici... Ale bola spokojna, usmievava, vzdy sa pekne napapala, pospala, zobudila sa usmiata, tak som to neriesila. A hlavne, vkuse bola v pohybe - kopala nozickami, ruckami... Manzel je vysoky chudy.. Tak to bolo zhruba od 1.- 4. mesiaca, potom zrazu zacala pekne priberat a bola v priemere. S prikrmami sme zacali niekedy po 6. mesiaci, ked zacala otvarat pusinku, ked sme jedli a chcela ochutnat... Dovtedy som len kojila cca kazde 3-4 hodiny, v noci spala aj 6 hodin vkuse. Takze ak je babo spokojne, nemusis prikrmovat a tak to aj Dr. zdovodni. Dnes ma dcerka 2 roky a je buclata, stale v pohybe a ked ma apetit, musim vziat jedlo zo stola, lebo by vsetko zjedla (aj svojej sestre) 😀 A este, umele mliecko sme vobec nepili, postupne som pred rokom davala ochutnavat kravske mliecko 1,5% a ked sa mala po roku sama odstavila, presla som rovno na mlieko.

zuzkat1
26. sep 2013

@neznakaramelka kojis? krasne pribera. Nasa toto nikdy neriesila. Nasa dr hovori ze hlavne je ze pribera je jedno kolko.
Moja mala v roku 8,5kg a v 15 mes mala 8,7kg teraz ma skoro 4roky necelych 14kg a je zdrava ako ryba.

moon1979
26. sep 2013

@neznakaramelka pol kila je MALO? 😲 😲 😲 😲
márnosť šedivá, na nervy s týmito pediatrami ... len stresovať matky vedia ... pol kila vôbec nie je málo ... moji priberali prvé mesiace svojho života teda do toho 4teho mesiaca 600g a po 4tom mesiaci max 500g ...
prečo si poniektorí myslia, že normálne je, len keď dieťa priberie kilo mesačne ... aaaaaaaaaaach 🙄

aby som upresnila, minimálna hranica je 120g/na týždeň

siska53
26. sep 2013

@moon1979 to su asi ti tabulkovi pediatri. Niekde som citala, ze tie vahy a vahove prirastky su robene podla deti na UM, nie dojcenych.

liliemegane
26. sep 2013

moj maly s priberanim kolisal. Jeden mesiac pribral 200g, ale narastol 5 cm. Druhy mesiac 700 g a narastol 1 cm. Vzdy sa rast s vahou striedal. Pediatricka ho kazdy mesiac, mesiac a pol pochvalila, ze nie je hlavne kolko priberie, ale ze ma prirastok na vahe. Horsie by bolo, ak by vaha klesala. Moja rada znie, ty si matka, ty presne vies, co je pre tvoje dieta najlepsie. Ak je stale mrzute, ty sama vies, ci su to len napr. zubky, alebo je za tym nieco vaznejsie. Riad sa sama sebou 🙂 Ak mas malo mlieka /co zistis odsavanim/, dokrmuj UM podla tvojho uvazenia /alebo castejsie prikladaj, tvorba mliecka sa zvysi/ Drzim palce nech sa rozhodnes akokolvek

pe
26. sep 2013

aj ja som to mesiac co mesiac pocuvala, ze maly malo pribral a mam ho prikrmovat, aj som to skusila, urobila som mu UM, co mi dala vzorku, no ale maly to nechcel, vobec mu to nechutilo, kedze bol zvyknuty len na MM, takze sa to yvriesilo same, davala som mu klasicke jedlo vhodne pre jeho vek a kojila, takto mi asi 4 mesiace vraj malo priberal a teraz sa to zrazu zmenilo a uz je dobre, takze pockaj a uvidis...

moon1979
26. sep 2013

@siska53 nech idú do prdele ... ach s prepáčením za výraz, ale tak ma dokáže vytočiť, keď zbytočne stresujú mamičky ...

siska53
26. sep 2013

@moon1979 tak to fakt.. Zbytocne stresovat a hlavne, ak ide o prvorodicku...